Archeon in Alphen strekt opnieuw tot leringh ende vermaecii' PlfLITIE 25 jaar juf Jenny! Vrachtwagen schuift auto van de 17e Nacht van Stellendam 0900-8844 Jaaruitvoering Verkeerscontrole Eilandbreed Muziekschool Goeree-Overflakkee P.V. De Luchtbode EIIAtfDBn-niEtJWS Ojferceremonies Uiterst primitief Kitesurfer gewond Verkeerscontroles Op zaterdag 28 juni, presenteren de leerlingen van de muziekscliool Goeree-Overflakkee zich tijdens de jaarlijkse grote uitvoering. Deze uitvoering vindt plaats in de Aula van de Teclinische Scliool, Scliool- straat 11 te Middelhamis. De toe gang is gratis. Aanvang van de avond is 19.30 uur en de zaal is open vanaf 19.00 uur. Opbrengst rommelmarkt Ooltgensplaat Herkingen Snelheidscontrole met de Laserpatrol PAGINA 15 VRIJDAG 20 JUNI 2003 Eén van de attracties op 14 september is de 'open hoogschietwedsirijd' over 25 meter door John de Rijke Het Archeologisch Themapark 'Ar cheon' in Alphen aan den Rijn is weer open. Met andere woorden, het levend verleden van Nederland is opnieuw te beleven. Voor de tiende maal in suc cessie. En de resultaten van de grondi ge reorganisatie na de doorstart in 1997, mogen er zijn. Met de herbouw van drieënveertig aan de hand van opgravingen en vondsten gereconst rueerde gebouwen, boerderijen en hutten laten de Archeotolken (de bewoners van het park uit de diverse perioden) het dagelijks leven uit de vaderlandse geschiedenis tot in detail zien. En dat is niet niks. Stel u maar voor: de prehistorie, ofwel 6000 Jaar voor Christus tot 12 v.Chn, de Romeinse tijd - van 12 v.Chr. tot 402 na Chr. - en de middeleeuwen van ca. 800 tot 1350 na Chr. Met de bemer king dat de oudste nederzetting van Archeon het herbouwde kamp van de jager verzamelaars is. Precies zoals dat indertijd bij Bergumermeer in Friesland kon worden blootgelegd uit de periode van het Mesolithicum... (ca. 8800 - 5300 v.Chr.!). Ergo, in ARCHEON duikt u van het ene moment in het andere in de geschiedenis van uw eigen land. Daarbij is alles zodanig exact weergegeven dat u zich voor de duur dat u zich in het park bevindt, in de middeleeuwen waant of in de Romeinse tijd of wellicht nog vroeger. Al naar gelang uw voorstellingsver mogen, dat overigens optimaal wordt onder steund door de wijze waarop een en ander wordt gepresenteerd. De voor 'voorgeschiedenis' gebezigde term prehistorie wordt trouwens door archeolo gen en historici gebruikt om de periode aan te geven waaruit geen geschreven bronnen bekend zijn. Niettemin zeer interessant, want aan de hand van de talloze opgravingen heeft men zodoende weten vast te stellen dat hier en daar al boerderijen waren in het 'Neolithicum', de nieuwe steentijd die de periode omvat van ca. 5300 tot 2200 v.Chr. Het gaat om twee boerderijen uit Geleen van misschien wel de eerste boeren die de zoge heten Lineaire Bandkeramiek maakten en een uit Flögeln aan de Trechterbekercultuur verwante boerderij met hunebed. Tenslotte uit de Bronstijd (ca. 2200 - 900 v.Chr.) de Bovenkarspeler bronsgieterij en een boerde rij uit Andijk, benevens twee in de Ijzertijd gebouwde terpenboerderijen uit Ezinge. Sowieso een fantastisch gegeven voor uw schoolgaande kinderen. Want met één dagje Archeon kunnen ze, zonodig, hun kennis inzake de vaderlandse geschiedenis een heel stuk opkrikken. De totale opzet van het the mapark in Alphen spreekt namelijk onmis kenbaar tot de verbeelding, mede door de authentieke wijze waarop zij worden gecon fronteerd met 'levende geschiedenis in aktie'. Dat wil zeggen dat vrijwel elk week einde een fantastisch evenement wordt geor ganiseerd. Van prehistorische jachtrituelen tot Romeinse offerceremonies en van demonstraties van kanonnen en andere 15e eeuwse vuurwapens tot nu toe onbekende middeleeuwse spelletjesdagen. Bikkelen, zotten, bollen, koten kalligraferen, boog schieten en acrobatiek. Alles waarmee jong en oud zich in het verre verleden vermaakte wordt opnieuw in de tijd gebracht. Op 5 en 6 juli komen uit heel Europa groe pen naar Archeon om er de 13e eeuw uit te beelden. Het zal in elk geval een groots ten tenkamp worden. Even spectaculair als het 15e eeuwse kampement van een aantal Engelse deelnemers in de periode 26 t/m 30 juli. De lokatie mag op zijn minst uniek wor den genoemd omdat door archeologisch onderzoek is bewezen dat in het centrum van Alphen aan den Rijn de oude 'Castella Alba- nianae' heeft gelegen, het Romeinse leger kamp. Vandaar dat Legio II Augusta zestien dagen lang (2 t/m 17 augustus) het Groot Romeins Festival verzorgen, waarbij niet alleen de Romeinse soldaten centraal staan maar ook vrouwen, advocaten, handwerks lieden en slaven. Hun optreden is als 't ware doorspekt van fascinerende Romeinse gebruiken en is daarom speciaal voor uw kinderen heel leerzaam en tegelijkertijd spannend en erg leuk om mee te maken. In Archeon weet je echt niet wat je ziet. En passant kun je er even de Prehistorie doen, in a nutshell de Romeinse tijd beleven en met eigen ogen aanschouwen hoe het er in de Middeleeuwen aan toe ging. U zult in eer ste instantie niet verder komen dan 'uiterst primitiefmaar hoe dieper uw interesse gaat hoe meer vooruitstrevendheid u zult ontdek ken. Of u nu een kijkje neemt bij de smid, de bakker, de chirurgijn, de schoenmaker of de schrijnwerker, allemaal proberen ze u duide lijk te maken dat de ambachtsUeden van toen met weinig en eigenlijk niet ter zake doende middelen hun best deden om de hun toege meten tijd nuttig te besteden en meestal ging het ze nog goed af ook. Eetfestijn Naast het kijken, luisteren en bijwonen van tal van demonstraties zijn in Archeon allerlei activi teiten gepland waarbij 'het publiek' en met name uw kind wordt betrokken. Zo zijn er speurtochten door het hele park, er kan wor den geschminkt, naar veel bijzondere dieren worden gekeken en er is een thematische speeltuin waar de kids zich kunnen uitleven. Bovendien is voor de kinderen een paspoort ontwikkeld met drie speurtochten door de drie thematijden van het park, inclusief the ma-opdrachten voor thuis. En als zij dat leuk vinden kunnen de jongens zich daarvoor verkleden als ridder met een echt middel eeuws harnas en de meisjes als jonkvrouw. Geen wonder dat in 2003 ook een school reisprogramma is samengesteld voor leerlin- De sfeer in de tent wordt benadrukt door de in middeleeuwse kledij gestoken vrouwen die u maar al te graag uitleg geven over wat zij aan het doen zijn. (fMMcheonPR) gen van het voortgezet onderwijs. In dat ver band kan in Archeon zelfs een avondpro gramma worden ingevuld, compleet met een verhalenverteller, een avondwandehng of -spel in combinatie met prehistorische, mid deleeuwse of Romeinse muziek bij het kampvuur. In de namiddag wordt iedereen (boven 11 jaar) uitgenodigd voor het (gra tis!) eetfestijn. Kip met oerbrood of spare- ribs en kruidige boter staan dan op het muzi kaal omlijste spijspotraenu, ter afsluiting van een geweldige dag. ARCHEON is, behalve 's maandags, iedere dag tot en met 26 oktober geopend, van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt 13,25 en voor houders van een 65+ kaart 10,50 per persoon. Rolstoelen zijn gratis beschikbaar. Voor kinderen van 4 tot 11 jaar moet 9,25 euro worden betaald. Voor (kort aangelijnde) honden ishet tarief 3,50. Par keren kost eveneens 3,50, inclusief een parkgids. De groepskorting vanaf 20 perso nen bedraagt 1,00 per persoon. Een speciale prijs geldt voor kinderen (4-12 jaar) die hun veijaardagsparty in Archeon houden, t.w. 8,50 per kind, inclusief gratis taart en ranja; de jarige zelf mag uiteraard voor niets naar birmen! Komt u met het openbaar vervoer, dan dient u in Utrecht of Leiden de trein te nemen naar Alphen a/d Rijn en vandaar een treintaxi. Verdere informatie vindt u op de website: www.archeon.nl Van 13 op 14 juni jl. werd in zwembad 't Zuiderdiep de nachtmarathon gezwommen. Dit jaarlijks terugke rende evenement werd, evenals vorige jaren, georganiseerd door zwemclub 'de Stelle' te Stellendam. Vrijdag avond om half tien werd het startsein gegeven en gingen negen ploegen de strijd aan in een twaalf uur durende estafette. Er werd gezwommen in twee categorieën. Een categorie recreanten, waarbij binnen de ploeg geen staitvergumring zwemmers zwenunen, en een categorie wedstrijdzwem- mers. Bij de recreanten streden de reddings brigade uit Zierikzee, de Spetters (WVH3) uit Hellevoetsluis en de Blubclub uit Oud- dorp om de hoogste eer. De Blubclub zwom ieder uiu- de meeste meters bij elkaar, en werd hiermee eerste. De tweede plaats ging naar de Spetters en RBZD 1 werd derde. Bij de wedstrijdzwemmers deden de volgen de ploegen mee. 'De Gooye' uit Dirksland met een dames en heren ploeg, 't Is koud in de winter' (WVHl) en de 'devil duckies' (WVH2) - beide uit Hellevoetsluis, 'de gehaktballen' met (Schotejil) uit Middelhar- nis en 'de Stelle' uit Stellendam. Vanaf het eerste uur was het de ploeg uit Hellevoet sluis die vaak de meeste meters per uur wist binnen te halen. De Gooye-heren probeer den zo dicht mogelijk bij te bUjven. Tussen 6.30 en 7.30 uur wisten ze zelfs 150m meer te zwemmen. Dit was net niet genoeg om de ploeg uit Hellevoetsluis voorbij te zwem men. Op zaterdagmorgen om 9.30 uiu- klonk het eindsignaal. Na 12 uren zwemmen was het de ploeg uit Hellevoetsluis die de grote beker mee naar huis mocht nemen. De einduitslag van de 17e nacht marathon van Stellendam is: 1. 't Is koud in ^e winter (Hellevoetsluis) 57600m; 2. De Gooye heren (Dirksland) 57200m; 3. De gehaktballen met (Middelhamis) 53750m; 4. De Stelle (Stellendam) 51600m; 5. De Gooye dames (Dirksland) 50450m; 6. De devil duckies (Hellevoetsluis) 47500m. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Woensdagavond omstreeks kwart over acht raakte bij de Brouwersdam een kitesurfer, waarvan de identiteit onbe kend is gebleven, gewond. De kitesurfer was door de wind uit het water getild en vervol gens in de duinen terechtgekomen. De man, die onder meer gebroken ribben opliep, werd door GGD-personeel vervoerd naar het zie kenhuis in Dirksland. GOEREE-OVERFLAKKEE - Politieperso neel van het district De Eilanden hield woensdagmorgen tussen half acht en kwart over twaalf op vijf locaties (Magdalenadijk in Oude Tonge, Bosweg in Ooltgensplaat, N215 bij Middelhamis, Hofdijksweg in Ouddorp en op de N57 bij Port Zélande) ver keerscontroles. In totaal werden 68 proces sen-verbaal opgemaakt voor onder meer het niet dragen van de autogordel, het over schrijden van de maximum snelheid en het overschrijden van het verdrijvingsvlak. Het programma voor deze avond is zeer afwisselend. Elke docent verzorgt met zijn of haar leerlingen een 'programmablokje' met zowel solistische optredens als ensem bles. Op deze manier ontstaat er een repre sentatieve dwarsdoorsnede van de muziek school en kunt u kennis maken met de vele facetten van het onderwijs aan deze instel ling. Leerlingen van allerlei leeftijden en musiceemiveau bespelen een bonte hoeveel heid instrumenten en presenteren zich met kleine muziekstukjes of al met stevige com posities. De allerkleinsten van de muziekschool - die in de A.M.V. klassen van docent Peter van Deersen zitten - vertederen elke keer weer het publiek met leuke liedjes en dit begelei dingen. Naast het geven van goede instru mentale en vocale lessen is het aanbieden van allerlei samenspehnogelijkheden in ensembles en orkesten een belangrijke taak van de muziekschool. Voor het voetlicht treden deze avond de blokfluitensembles van docente EUy Bak ker, een vocaalensemble, o.l.v. docente Marijke Nieuwenweg, een dwarsfluitensem ble, o.l.v. docente Marijke Nieuwenweg, een dwarsfluitensemble, o.l.v. docent Cecüia Mc.CoU, de gitaarensembles van docent Leo Verkerk, het gemengd ensemble o.l.v. docent Wim Soeters en de Harmonie-Fanfa re afdeling van de Muziekschool. Deze afde- Ung presenteert zich in dit geval met o.a. een slagwerk en saxofoonensemble. Een feeste lijke afsluiting en hoogtepunt van het pro gramma is elke keer weer het optreden van het grote muziekschoolorkest. Dit orkest - waarin dti jaar zo'n 75 muzikanten spelen en wat repeteert o.l.v. docent Piet Westhoeve- zal zich laten horen in licht-klassieke com posities van Morricone, Saint Saens en Srae- tana. Leerlingen, docenten, directie en bestuur van de muziekschool Goeree-Overflakkee hopen dat u net zo enthousiast bent over muziek als ze dat zelf zijn en verwachten dat u aanwezig bent op 28 juni in de Technische School. Voor ook toekomstige leerlingen zijn harteUjk welkom en we hopen ook veel ouders en opa's en oma's te kunnen begroe ten. Programma's zijn aan de zaal verkrijg baar en de zaal is open vanaf 19.00 uur. De Ned. Hervormde Kerk van Ooltgensplaat mag terugzien op een heel geslaagde rom melmarkt/verkoping op zaterdag 10 mei jl. Het mooie weer bracht veel bezoekers op de been; de opbrengst aan het eind van de dag was 3775,15 Dit bedrag komt ten goede aan het restauratiefonds van de Ned. Her vormde Kerk, terwijl 750,- aan Calando is geschonken. Uitslag wedvlucht vanuit Arion d.d. 14 jimi 2003. Los om 8.05 uur, 11 deelne mers. Aantal duiven: 250. Weer: Noord oostenwind. A. M. Volaart 1, 2, 3, 7, 10, 11, 13, 25, 43, 44, 45, 46, 49, 51, 54, 58, 59; M. v. d. Och tend 4, 15,19, 21, 33, 38, 60, 63; H. Kamer ling 5, 35, 39,48; T. v. d. Ochtend 6,16, 29, 30, 37, 62; A. het Jonk 8, 9, 23, 27, 34, 55, 56; D. Kievit 12,26,36,42,61; B. v. d. Och tend 14, 20, 24, 31, 41, 57; C. Logmans 17, 47; A. Molenaar en Zn. 18, 22, 28, 53; M. Huizer 32, 40; P. Hogerwerf 50, 52. Op donderdag 19 juni controleerde de verkeerspolitie (team verkeershand having) samen met de collega's van het district De Eilanden passanten op snelheid en het dragen van de gordel. Bestuurders kwamen eilandbreed in contact met de politie, van Goeree tot Flakkee. Parallelweg N59 's Ochtends startte de controle op het Flak- keese gedeelte van het eiland. Op de paral lelweg van de N59 (Hellegatsplaten, rode weg) ging het team aan de slag met de Laser patrol. In totaal werden 18 processen-ver baal opgemaakt voor snelheid. De hoogst gemeten snelheid betrof 104 km/uur waar een maximumsnelheid van 60 km/uur is toe gestaan. Met het werken van de Laserpatrol werd de bestuurders staande gehouden. Bij een staandehouding krijgen ze de vraag voorgelegd wat de reden is van zijn of haar verkeersgedrag. (De bestuurder die 104 km/uur reed gaf als reden op: "Ik sliep nog".) Tweemaal werd een bekeuring uitge schreven voor het niet dragen van de auto gordel. Oude-Tonge Aan de Magdalenadijk in Oude-Tonge wer den de bestuurders gecontroleerd op snel heid en autogordel. Drie en twintig personen namen het niet zo nauw met de snelheid. Hoogst gemeten snelheid betrof hier 116 km/uur, waar 80 km/uur is toegestaan. Ouddorp In Ouddorp aan de Hof dij ks weg stond het team bij de rotonde. Veel automobilisten daar droegen geen gordel. In totaal kregen 21 bestuurders een proces-verbaal. Negen bestuurders kregen een waarschuwing voor het foutief dragen van de gordel. Bij deze gordelcontrole werd niet gecontroleerd op snelheid. Wel werd een buschauffeur gevraagd rekening te houden met de snel heid vanwege de drukke situatie ter plaatse door de aanwezigheid van fietsers, voetgan gers en andere weggebruikers. De bus chauffeur reageerde agressief, ondanks het feit dat hij 'slechts' een waarschuwing kreeg. Een andere locatie in Ouddorp betrof de Vrijheidsweg. De snelheid werd gecontro leerd met behulp van de Laserpatrol. Twee personen werden geregistreerd voor snel heid en zes personen voor het niet dragen van de gordel. Port Zélande Aan de N57 ter hoogte van de afslag bij Port- Zélande is van 11.00 tot 12.00 uur de snel heid gecontroleerd door een radarvoertuig. Van de 370 passanten overschreden drie bestuurders de maximum toegestane snel heid. Daarnaast werden bestuurders gecon troleerd op het dragen van de autogordel. Twee personen kregen hiervoor een proces verbaal. Het team Verkeershandhaving maakt deel uit van de verkeerspolitie Rotterdam-Rijn mond en controleert op vijf speerpunten, namelijk het dragen van de autogordel, snelheid, roodlicht, alcohol en helm. De agenten hoorden vandaag veel dat de men sen geen gordel dragen, omdat ze 'even' om een boodschapje gingen. Vaak deze korte ritjes zonder autogordel zijn gevaar lijk. Uit ongevallenanalyse blijkt dat met name veel letselongevallen plaatsvinden binnen de bebouwde kom. Letsel - vooral knie-, borst-, en hoofdletsel - wordt veroorzaakt door het niet dragen van de autogordel. Donderdag 12 juni was het 25 jaar geleden dat juffrouw Jenny Soer in het onderwijs kwam werken en tegelijk was zij 25 jaar als juf verbonden aan cbs De Bron in Oude Tonge. Rede nen genoeg dus om er een groot feest van te makenEn dat deden ze op De Bron! De kinderen van 'haar' groep 4 stonden 's morgens aan haar voordeur met een mooi versierde trekkar. Overladen met bloemen werd zij naar school getrokken. Daar stonden de kinderen van de overige groepen in een erehaag haar op te wachten. In de aula werd zij door de hele school toegezongen in een bewerkt "Kabouter Plop"-lied. Na de kabouterdans en het over handigen van de bloemen en cadeaus gingen de kinderen verhit terug naar hun klas. Geluk kig zorgde de ijscoman even later op het schoolplein voor een heerlijk verkoelend ijsje, 's Middags zorgde het poppentheater André Verhagen met zijn voorstelling over de rups Jan Kalebas en tuinman Bram voor een gezelUge middag, waar de kinderen, maar ook de juffen en meesters, met plezier naar terugkijken. En vooral de cadeaus vielen erg in de smaak! Al met al een dag om nooit te vergeten! MELISSANT - Tussen de ravage van omgewaaide bomen is nu ook een auto onder aan de Noorddijk tussen Melissant en Dirksland beland. Een automobiliste uit Melissant stond jl. dinsdagavond op de N215 te wachten om linksaf te kunnen slaan naar de Noorddijk, toen een vrachtwagen haar auto van achter ramde. De vrachtwagenchauffeur uit Ooster- land had de auto te laat bemerkt en kon een aanrijding niet meer voorkomen. Door de klap schoot de auto dwars over de weg aan de andere kant de dijk af. De bestuurster bleef won derwel ongedeerd. De auto liep behoorlijk schade op.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 15