Bibliotheek Goeree bezoeict peuterspeelzaal 'de Gornet' Deltanatuur ontmoetStan Kerkhofs van Rijkswaterstaat 'Ondanks bezuinigingen 35 miljoen voor de kier' i Wf- BoerenmarktFamiliedag?? delta natuur Kampioenen onttroond bij TVO Zangavond Ouddorp EMAIffaSN-raEUWS Mldzomernachttennistoernooi bij IVO ^^^^^^^^^^^^^B||H;-'^|' 4 Over Deltanatuur PAGINA 13 VRIJDAG 20 JUNI 2003 De eerste verkoping op het terrein van de 'Prins Maurits', ten bate van de verbouwing van de Gereformeerde Gemeente, was een enorm succes! Onder goede weersomstan digheden en mede dank zij de vele belangstellenden is het mooie bedrag van 7000,00 de netto-opbrengst van deze dag. Ook de stemming was buitengewoon goed. De activi teitencommissie bedankt de vele vrijwilligers, kopers en sponsors, t.w.: Esselink, Form- ido. Plusmarkt, v/d Boom Boeken, Fixet, Aann. Kalle BV, Gebr. De Waal, Markwat, Fabert Mode, Flakkee Verhuizingen, Van der Slik, Knöps, C 1000, Buysse, Boeter, Wiel- houder, 't Binnenhuys, Noorderglas, Sun-Store, de Prins Maurits Scholen Gemeenschap en SFA Verpakkingen. De organisatie hoopt deze Boerenmarkt als een jaarlijks terugke rend evenement de tweede Zaterdag van Juni te organiseren. Vrijdagavond 20 juni houdt de tennisvereni ging in Ooltgensplaat voor haar leden een midzomemachttoemooi, dat zaterdagmor gen om 08.00 uur wordt afgesloten met een groot ontbijt. Het is de bedoeling dat naast serieuze partijen het toernooi wordt afgewis seld met alternatieve tennisspelletjes. Bij voorbeeld met het hoesje om de racket, etc. Deelname is gratis voor de leden, zoals alle activiteiten. Alleen voor de barbecue en het ontbijt wordt een kleine bijdrage gevraagd. Het hele spektakel gaat op vrijdagavond 21.00 uur van start. Dit marathontoemooi belooft één van de vele hoogtepunten te wor den in het bijna 30 jarige bestaan van de ver eniging. De organisatie is in handen van Peter Hollemans; voor informatie en deelna me kunt u bij hem terecht, tel.: 010- 4584475. Omstreeks het uur U wordt geza menlijk het glas geheven op een lange war me zomer met heel veel tennisplezier. De indeling van het toernooi wordt gemixt zodat verrassende partijen kunnen ontstaan. Met de goede weersvoorspelling voor dit weekeinde belooft het een fantastisch mara thontoemooi te worden. Op donderdagavond 26 juni is er een zang avond in Eben-Haezer in Ouddorp. Aanvang van deze zangavond is 19.30 uur. Hieraan werken mee het Chr. Schoolkoor 'Valerius' uit Ouddorp en de Chr. Zangvereniging 'De Lof stem', eveneens uit Ouddorp. OuderUng A. Nelis van de Hervormde Gemeente Oud dorp, verzorgt een korte meditatie. Er wordt een collecte gehouden die i.v.m. het 70-jari- ge jubileum van 'De Lofstem' in oktober 2003, bestemd zal zijn voor de versterking van de kas. Jong en oud wordt van harte uit genodigd, te komen luisteren en met de samenzang mee te zingen. Zaterdag 14 juni zijn alle finales gespeeld van de clubkampioenschap pen bij de tennisvereniging te Oolt gensplaat. In het zeer sterk bezette toernooi ging het in de voorrondes hard toe. Er werd gespeeld in ver schillende categorieën; jeugd, dames starters, heren starters, dames gevor derden en heren gevorderden. Alle avonden vanaf zaterdag 7 juni waren vol gepland met wedstrijden, inclusief tweede pinksterdag en zelfs de tennis- les op donderdag moest wijken voor het spektakel. Alle voorwedstrijden trokken de hele week al veel publiek naar het tennispark maar met de fina- ledag was het echt volle bak. Mede dankzij de geweldige weersomstan digheden was het een zeer geslaagd toernooi. De jeugd was als eerste aan de beurt en deze finalepartij ging tussen Perry van Dam en Jonathan van Spanje. Jonathan won en is nu een heel jaar de jeugdkam- pioen van TVO. Sommige oudere jeugd- spelers(ters) doen inmiddels mee in de seniorenpoules en zo kon het gebeuren dat bij de dames starters jeugdspeelster Nao mi Dullemond uitkwam in de finale van deze categorie tegen Saskia Hokke, bijge naamd Red Buil. Zij kreeg ook vleugels in haar finalepartij tegen Naomi en won. Vol gend jaar gaat zij door naar de gevorder den. Bij de heren starters kwamen Piet Korte weg en André Hokke tegen elkaar in de finale van deze poule. Piet won en gaat volgend jaar verder in de groep gevorder den. Het grote werk zat in de groep gevorder den. In de dames poules was men echt aan elkaar gewaagd en werden er in de voor rondes vele driesetters gespeeld. Dit resul teerde uiteindelijk in een finalepartij tus sen Margriet van der Horst en Mirjam Maas. Het spel golfde heen en weer. De ene ralley nog mooier dan de ander. Het viel beide dames niet mee de wedstrijd naar zich toe te trekken en ging de strijd gelijk op. Op een gegeven ogenblik lukte het bij Mirjam net even beter en zij neemt de wisselbeker over van Marion Mijs die wegens vakantie haar titel niet kon verde digen. Bij de heren waren de halve finales al enorm spannend en onvoorspelbaar. Jeugdspeler, Benjamin Mooyaart won Ouddorp - Afgelopen week zijn alle groepen van peuterspeelzaal 'de Gomet' in Ouddorp bezocht door bibliotheek Goeree. Het bezoek, wat voor de peuters vooral bedoeld was als eerste kennismaking met boeken en het fenomeen 'bibliotheek', viel in goede aarde. Aan de hand van het thema 'zomer' waren er verschillende activitei ten georganiseerd, o.a. voorlezen en een buitenspel met zand, emmertjes en hoepels. Ook konden de peuters zelf aan de slag met Viérschillende zgn. doe-boekjes; boekjes met 'uitklapbare flapjes' geluidjes en andere speelse elementen. Tot slot maakten alle kinde ren een prachtige boekenlegger, die vol werd geplakt met allemaal zomerse figuurtjes. Deze boekenleggers werden belangeloos geplas tificeerd door drukkerij Van Koppen en Kuiper b.v. Voor alle peuters was er tevens de mogelijkheid om gratis lid te wor den van de bibliotheek in Ouddorp. Als verrassing lag er voor alle nieuwe leden nog een gratis poster klaar. Al met al een geslaagde week, waarin het boek weer eens goed in de picture kwam! .iv>.i n-.Wr', .'ipli'og; .itinoi U/,.' i knap van Bert Lening en Huib Jan Bom verloor in een spannende driesetter van de coming man, Stephan Braber. Stephan had zo'n tien jaar niet meer getennist maar aan het begin van het seizoen haalde hij zij tennisracket uit de kast en speelde aardig zijn partijtjes mee om het gevoel weer te krijgen. Nu stond hij zomaar ineens in de finale tegen Benjamin. Benjamin, al twee jaar de clubkampioen, had het niet makke lijk in zijn partij tegen Stephan. Toch won Benjamin de eerste set. In de tweede set leek het of Benjamin de wisselbeker voor goed mocht houden maar Stephan kwam knap terug en vocht zich naar een tie-bre ak. In deze tie-break moest Stephan twee matchpoints wegwerken om deze set als nog te winnen en daarmee een derde en beslissende set af te dwingen. Je kon een speld horen vallen. Het volgepakte terras was muisstil. Juist toen het leek of het afgelopen zou zijn sloeg Stephan toe en won de tie-break. Er ging een zucht van verlichting en bewondering door het vele publiek want niemand had zin om naar huis te gaan. Een derde set, wie had dat gedacht. Benjamin was mentaal geknapt en Stephan had net nog iets over en won deze geweldige partij die een lust was om naar te kijken. Eigenlijk is er geen verlie zer maar de nieuwe clubkampioen bij de tennisvereniging in Ooltgensplaat heet nu Stephan Braber. Het rijk heeft 35 miljoen uitgetrokken om de Haringvlietslulzen op een kier te zetten. Een ferme eerste stap op weg naar ecologisch herstel in de monding van Rijn en Maas. "Een besluit dat een hoop oplevert, zeker voor Deltanatuur. Maar tegelijk ook een besluit waar heel wat bij komt kijken. Het wordt passen en meten." Stan Kerkhofs is werkzaam bij Rijkswaterstaat waar hij werkt aan de uitvoering van het 'Kierbesluit'. Hij neemt ons mee naar de plek waar het allemaal om te doen Is: de Haringvlietslulzen. "Hee, scholliesl" Met veel kabaal begeleiden twee scholeksters onze entree in de haven van Stellendam. We gaan daar scheep op de 'Tille' een bootje van Rijkswaterstaat. De luchtshow wordt afgesloten met een voorstelling op de steiger: de steltlopertjes doen een lamme vleugel en een gebroken pootje na. Onder ons plankier maakt een grijs kuiken zich uit de voeten langs de waterlijn." De natuur is creatief," stelt Stan Kerkhofs tevreden vast. Hier en daar wordt geschamperd dat vijfendertig miljoen niet genoeg is, maar Stan Kerkhofs laat zich niet van de wijs brengen. "Het Is juist heel bijzonder dat dit project doorgaat in deze tijden van financiële krapte!", stelt hij optimistisch vast. "Maar het betekent natuurlijk ook dat we een spannende tijd van puzzelen, passen en meten ingaan." ^B 1 3 n ^f ^P^Bft^j^^^H^f Want, hoewel vijfendertig miljoen euro veel geld is, dekt dit budget niet de hele waslijst aan maatregelen. "En toch ga ik er vanuit dat het lukt. Er is niet voor niets bestuurlijk draagvlak in de regio. En met een gezamenlijke Inspanning en de nodige creativiteit gaan we hier uit komen." En dat is belangrijk. Want door de 'kier' neemt ook het meteen het rendement van Deltanatuur toe. "Als de barrière van Haringvlietslulzen weggenomen is, zullen de hectares nieuwe natuur door meer soorten worden bezocht." Stan knijpt met zijn ogen tegen de zon en tuurt over het Haringvliet. Hij weet het zeker, de kier komt er, al is de precieze invulling nog ongewis. "De kier geeft straks nog geen getij, maar is wel een hele belangrijke stap in de richting van een veel natuurlijker situatie." Bij die stap hoopt Stan op steun uit de verschillende deltaprovincies, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Een hele steun is ook de opstelling van het waterschap op Goeree-Overflakkee. "Zij hebben van de dreiging van zoutwater een kans gemaakt. Door de verlegging van hun zoetwaterinname maken ze een slimme combinatie van waterberging, natuurontwikkeling en recreatie. Hun steun is goud waard en ik hoop dat dat zo blijft." De waterstaatvlet Tille' ligt nu stil voor de enorme schuiven. We zien hoe de zon op het water weerkaatst tegen het staal. De schuiven vormen een onnatuurlijke barrière tussen zoet- en zoutwater. "Het is een gek idee, maar na dertig jaar liggen aan de andere kant nog steeds de zalmen voor de deur in zee te wachten tot ze naar binnen mogen." Behalve een enkel exemplaar, dat vla de sluizen binnentrekt, lukt het de zalm niet om via het Haringvliet naar de Rijn te zwemmen. "Een klein aantal trekt via de 'stenen monding' van de Nieuwe Waterweg naar binnen. Maar de grote aantallen liggen toch hier. Dit is nu eenmaal de natuurlijke monding van Rijn en Maas." Om de trek van de zalm weer mogelijk te maken, moeten de sluizen permanent op een kier. Ze hebben een brakwater-zone nodig om zich lichamelijk aan te kunnen passen aan het zoete rivienwater. Kerkhofs beseft dat je het herstel van de natuurlijke monding niet van de ene op de andere dag gerealiseerd hebt. Immers, de hele streek heeft zich in de afgelopen dertig jaar gericht op een zoet Haringvliet. "Je ziet het aan de landbouw. Vroeger zag je hier gewassen die tegen zout kunnen. Aardappelen, bieten. Nu zie je tulpenbollen en witlof, dat gaat niet samen met zout." Dat men gebruik heeft gemaakt van deze zoete omstandigheden kun je natuurlijk niemand kwalijk nemen. Dus wie schade lijdt, moet worden gecompenseerd. "Maar", zo vindt hij, "dat neemt niet weg dat je wel het lef moet hebben om na te denken over de vraag: 'was het wel zo goed om het Haringvliet volledig af te sluiten'?" Want niet alleen de vissen hebben baat bij 'de kier'. Het ecologisch herstel in het Haringvliet reikt veel en veel verder. Er is zelfs, op de lange termijn, een economisch motief. "Ik ben ecoloog en geen econoom. Maar ik ben er heilig van overtuigd dat, als je zoveel mogelijk op de schoot van moeder natuur gaat zitten, je ook economisch beter af bent." Stan Kerkhofs duidt hiermee op het begrip 'duurzaamheid'. Je kunt de omgeving aanpassen aan de economie, maar beter is om de economie aan te passen aan de omgeving. "Laat ik een voorbeeld noemen. Als je in een getijdengebied woont kun je de omgeving accepteren en de scheepvaart aanpassen aan wisselende waterstanden. Accepteer je dat niet, dan blijf je tot in lengte van dagen baggeren. Hoe dieper hoe duurder. Ik ben er echt van overtuigd dat als je de natuurlijke omgeving als uitgangspunt aanvaardt en je daar op aanpast, je het op den duur langer volhoudt." De schipper van de 'Tille' tikt de as van zijn sigaret over de railing en gaat de stuurhut binnen. Het water onder de 'Tille' is zo helder dat we zeker tot drie meter diep de as kunnen zien dwarrelen. Het vletje schudt als de motor aanslaat. Terug in de haven zit het echtpaar scholekster op een meerpaal. Er begint een nieuwe voorstelling. West-Nederland verstedelijkt in hoog tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en, in bepaalde seizoenen, ruimte voor waterberging. De deltawerken hebben voor veel veiligheid gezorgd - en dat moet ook zo blijven. Er is echter ook een keerzijde aan de indamming: veel kenmerkende getijdennatuur ging verloren. Daarom is het project Deltanatuur gestart, voor mens, dier en plant. Overheden en maatschappelijke organisaties werken in Deltanatuur samen aan de ontwikkeling van robuuste, waterrijke natuur in de mondingen van Rijn en Maas. Als de zeearmen weer open zijn, kan ecologie zich herstellen. Planten en dieren die bij getijdengebieden horen, komen terug als rond 2010 samen met de streek zo'n 3000 hectare nieuwe natuur is gemaakt in de Zuid-Hollandse Delta. Samen met de streek betekent: elkaar opzoeken. Daarom publiceert Deltanatuur over een aantal ontmoetingen met betrokken streekbewoners. Wat vinden we eigenlijk van Deltanatuur? Gaan de plannen niet ten koste van de veiligheid in het gebied? Blijft er wel ruimte voor de boer? Mogen we straks die gebieden nog wel in? Reageren op Deltanatuur? Of wilt u Deltanatuur ook wel eens ontmoeten? Stuur dan een email naar deltanatuur@lnvzw.agro.nl of bel naar 078 - 63 95 467

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13