Aibeda College I 'Subsidies dragen bij aan een bloeiend verenigingsleven' Dorpsraden Dirksland, Melissant en Herkingen dit jaar van start Gemeente Dirksland Emunn^MtiEuiia Administratief medewerker Ongetwijfeld :J::^.'rT.d' PAGINA 12 imUDiW5 2Ö JONI2003 m: rnisocicl GEMEENTE DIRKSLAND DIE MEE WlLLEN:DENkeiir:ii|j^li^^||||i^^i U zoekt: iets speciaals voor uw drukwerli? ;mimmm9eMm0mmiS:mt MIDDEIHARNIS START EEN CARRIÈRE MET EEN OPLEIDING DIE VOORBEREIDT OP EEN FUNCTIE DIE BIJ U PAST EN UW KANSEN OP DE ARBEIDSMARKT VERGROOT AOMIWSTRAinWiSBewSteR - NIVEAU 1. ASSlSTENTfNOCtEIOlNG BEBOEPSPROflEL De Administratief Medewerker houdt de gegevens bij van een afdeling.Dat kan een in- en verkoopafdeling, een magazijn of een afdeling personeelszaken zijn, maar ook een secretariaat of de boekhouding. De Administratief Medewerker werkt altijd onder een chef. De taken kunnen per bedrijf verschillend zijn. Voorbeelden van taken zijn teksten, notities en brieven typen, controleren of er geen fouten inzitten, bestellingen opnemen, gegevens registreren, telefoon beantwoorden, faxen versturen en fotokopieën maken. Het werk wordt uitge voerd met behulp van een computer, type- en rekenmachine. Vooropleiding: drempelloos Gewenste vooropleiding: vbo-diploma op b-niveau 3 jaar mavo redelijke beheersing van de Nederlandse taal De opleiding voor Administratief Medewerker is een assistent opleiding. De lessen vinden plaats op: -dinsdag van 09.15 tot 15.15 uur en op vrijdag van 09.15 tot 12.00 uur of maandag- en dinsdagavond van 19.00 uur tot 21.45 uur. De opleiding bestaat uit 6 leergebieden. maatschappelijke culturele vorming zakelijke communicatie Nederlands secretariaatspraktijk tekstverwerking dataverwerking bedrijfsoriëntatie Het is ook mogelijk om aan 1 of meer leergebieden deel te nemen. De gediplomeerde deelnemer kan werken in de administratieve sector. De opleiding is tevens een opstapniveau voor de opleiding Bedrijfsadministratief Medewerker, Commercieel Administratief Medewerker of Secretarieel Medewerker. De hoogte van het cursusgeld wordt jaarlijks vastgesteld door het Ministerie van OndenA/ijs, Cultuur en Wetenschappen. Cursusgeld per jaar; 190,00 Opleidingsgebonden kosten per jaar: 57,00 Boekengeld per jaar: 136,00 Voor meer informatie en aanmelding kunt u terecht bij: Aibeda College Kastanjelaan 3, 3241 BH Middelharnis. Telefoon (0187) 48 39 27 of 06 28 61 46 27. Contactpersoon Els van der Kooij-Stiemer Aibeda College, daar leer je niet alleen De Raad van de gëriieé«tte E>iffee|s voor Dirksland, Melissant of HerWtipif 5;J:|||lf |S|||i||^ Waarom? In de vergadering van 24 april 2003 heeft de gemeenteraad besloten voor elke kern een dorpsraad in te stellen. Door deze dorpsraden wil de Raad inwoners betrekken bij de uitvoering van gemeentelijk beleid op de terreinen van veiligheid en leef baarheid. De Raad hoopt daardoor: - de relatie tussen bestuur en burgers te verbeteren; - de kwaliteit van de beleidsvoering te versterken; - het draagvlak voor het gevoerde beleid te vergroten; - de woonomgeving en leefbaarheid van de kernen op peil te houden. Wie? Om dit te kunnen realiseren hebben de dorpsraden enthousiaste, betrokken leden nodig, die zich willen inzetten voor hun eigen dorp en leefomgeving. Iedereen die ouder Is dan 18 jaar en in de betreffende kern woont, kan lid worden van de dorps raad. Elke dorpsraad bestaat uit zeven leden die door de Raad worden benoemd, een voorzitter een raadslid) en een se cretaris (de raadsgriffier). De zittingsperiode voor de leden van de dorpsraad Is gelijk aan die van de gemeenteraad (op dit moment dus tot maart 2006). Wat? De dorpsraden vergaderen tenminste twee keer per jaar. De Raad streeft er naar om de eerste vergaderingen nog dit najaar (september/oktober) te houden. Elke dorpsraad houdt zich bezig met zaken die de eigen kern aangaan. Over onderwerpen die betrekking hebben op de veiligheid en leefbaarheid van de kernen, zullen de dorpsraden door de Raad om advies wor den gevraagd. Daarnaast heeft de dorpsraad ook de mogelijkheid om uit eigen beweging advies uit te brengen aan de Raad. Vergoeding De leden van de dorpsraden kunnen rekenen op een vergader- en onkostenvergoeding van 46,89 per vergadering. Hoe? Inwoners die zitting willen nemen In één van de drie dorpsraden kunnen dit voor 1 juli 2003 kenbaar maken door contact op te nemen met de griffier van de Raad. Dat kan: - telefonisch: 0187-608080; - per e-mall; s.kiewlet@dlrksland.nl - schriftelijk; de Raad van de gemeente Dirksland, t.a.v de griffier, mevrouw S. Kiewiet-de Wit, Postbus 10, 3247 ZG Dirksland). Vervolgens zullen geïnteresseerden worden uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek. Voor Informatie over de dorpsraden kunt u eveneens contact opnemen met de griffier. iiaa «m»^, '^- ■.-■■■■■■ Bel (0187)47 10 20 of mail naar algemeen(§'gebr-dewaal.cora slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! Sportclubs, muziekverenigingen, de peuterspeelzaal en de ouderensoos - stuk voor stuk vervullen ze een belangrijke rol binnen de lokale samenleving. En stuk voor stuk kunnen ze veelal niet zonder financiële ondersteuning van de gemeente. Daarom vers trekt de gemeente subsidie. De gemeente Dirksland heeft zojuist het Algemeen Subsidiebeleidsplan gemaakt voor de jaren 2003 - 2006. Momenteel ligt het plan ter inzage in het gemeentehuis en nadat de eventuele reacties van subsidieontvangers zijn ver werkt, zal het in september of oktober door de gemeenteraad worden vastgesteld. „Subsidies zijn belangrijk om het gemeentelijke welzijnsbeleid vorm te geven en om het verenigingsleven in stand te houden", zegt verantwoordelijk wethouder J. Sandee van de gemeente Dirksland. „Het Algemeen Subsidiebeleidsplan is tamelijk breed. Er vallen veel verenigingen en initiatieven onder en het totaal aan subsidiegelden is dan ook een fors bedrag. IMaar het is goed besteed geld. Er zijn veel verenigingen die zonder financiële ondersteuning het hoofd moeilijk of niet boven water zouden kunnen hou den. Zo draagt de gemeente een steentje bij aan een bloeiend verenigingsleven en aan de cultuur." Voorwaarden Vanzelfsprekend stelt de gemeente Dirksland wel voorwaarden. Zo wordt alleen subsidie verstrekt als de aanvrager over onvol doende middelen beschikt om de activiteiten te kunnen bekostigen. Daarnaast is de subsidieontvanger verplicht om elk jaar een jaarverslag en een jaarrekening plus balans te overleggen. De gemeente kan ook voorwaarden stellen aan de aard en omvang van de activiteiten waarvoor subsidie wordt verleend. Bij de beoordeling van subsidieverzoeken speelt het criterium 'direct Dirkslands belang' een belangrijke rol. Mede daarom wijst de gemeente verzoeken voor algemene humanitaire of charitatieve hulp in principe af Liefdadigheid is immers geen kerntaak van de lokale overheid. Jeugd en preventie „Het nieuwe Algemeen Subsidiebeleidsplan verschilt niet veel van het vorige", aldus Sandee. „Wel zijn er wat subsidies bijgeko men op het gebied van het jeugdbeleid en preventiebeleid. Daarbij gaat het om enkele nieuwe zaken, maar ook om activiteiten die voorheen her en der in de begroting stonden; nu hebben we dat goed gestructureerd. Jeugd en preventie hebben een hoge prioriteit gekregen van de gemeenteraad en het college, en daarom willen we er ook extra subsidie aan besteden. Er zijn ver schillende projecten, het begint al in de groepen 7 en 8 van de basisscholen." De wethouder doelt onder andere op het structureel maken van het jongerenwerk op Goeree-Overflakkee en het Opvoedbureau. Het schoolconsultatieteam is erop gericht problemen bij schoolgaande jongeren te onderkennen en ondervangen, terwijl het Pak je-kans project zich bezighoudt met jongeren die sociaal afwijkend gedrag vertonen en dreigen te vervallen in vandalisme of lich te criminaliteit. Ouderensoos Een ander speerpunt van de gemeente Dirksland is het ouderenbeleid. Daarom vermeldt het Algemeen Subsidiebeleidsplan 2003 - 2006 ook subsidies voor de maaltijdvoorziening voor ouderen (tafeltje dekje), de jaarlijkse ouderendag en de ouderensoos, die op vier plaatsen in de gemeente wordt gehouden. Een kleine verandering ten opzichte van het vorige subsidiebeleidsplan is de beëindiging van de subsidieverstrekking aan de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Dit omdat de stichting eind 2002 een punt heeft gezet achter haar activiteiten. Nieuw is de subsidie voor de Stichting Podium, een stichting waarin diverse culturele activiteiten op het eiland worden gebun deld. Indexering „Verreweg het grootste deel van het Algemeen Subsidiebeleidsplan bestaat uit al bestaande subsidieontvangers", vat wethouder Sandee samen. „Wel hebben we in een aantal gevaUen een indexering van 3 procent doorgevoerd. Met name is dat het geval bij verenigingen en instellingen die beroepskrachten in dienst hebben en dus CAO-lonen moeten uitbetalen. Denk aan de Muziek school Goeree-Overflakkee en de peuterspeelzalen." Het Algenieen Subsidiebeleidsplan 2003 - 2006 ligt thans vier weken ter inzage in het gemeentehuis te Dirksland (zie de adver tentie elders in deze krant). Alle bestaande subsidieontvangers hebben een schrijven van de gemeente ontvangen. De inwoners van de gemeente Dirksland krijgen te maken met een nieuw fenomeen: de dorpsraad. Nog dit jaar gaat in elke kern - Dirksland, Melissant en Herkingen - een dorpsraad van start. Drie raden, die de bevolking dichter bij het gemeentebestuur bren gen en zich, per kern, gaan bezighouden met de thema's leefbaarheid en veiligheid. De gemeente Dirksland hoopt op voldoende draagvlak binnen de kernen én op de nodige animo bij bewoners om in de dorpsraden zitting te nemen. Het nieuwe fenomeen komt niet zomaar uit de lucht vallen. Een onderzoek naar de veiligheid en leefbaarheid in de gemeente (in 2001 uitgevoerd door het SGBO, het onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) en een drietal burger avonden, leidden tot de conclusie dat de communicatie tussen gemeente en burgers voor verbetering vatbaar is. Een middel daar toe is het instellen van dorpsraden, vindt de Dirkslandse gemeenteraad. Van de raden wordt verwacht dat ze de betrokkenheid van de burgers bij het gemeentelijke beleid vergroten. En een belangrijke bijdrage leveren bij het op peil houden of verbeteren van de leefbaarheid in de dorpen. Signalerende functie De dorpsraden richten zich op vier veiligheidsthema's: verkeersonveilige situaties, overlast van groepen jongeren en uitgaanspu bliek, kwaliteit van de leefomgeving en het uitoefenen van toezicht door de politie. „De dorpsraden moeten niet als klachtenbureaus worden gezien", zegt burgemeester S. Stoop van de gemeente Dirksland. „Gevaarlijke situaties - denk aan een losse tegel - kunnen op de gebruikelijke manieren worden gemeld bij de afdeling Weg- en Waterbouw. Ook voor het indienen van officiële klachten veranderen de procedures niet. Nee, de dorpsraden hebben veel meer een signalerende functie op het gebied van veiligheid en leefbaarheid. Daarnaast kunnen ze daarover overleg voeren met het col lege van B en W. De dorpsraden hebben een adviserende taak. Ze kunnen dus - zowel gevraagd als ongevraagd - advies uitbrengen aan de gemeenteraad. De gemeenteraad zal vervolgens serieus met dat advies omgaan, uiteraard met inachtneming van de eigen bevoegdheden. Het is natuurlijk niet zo dat een dorpsraad zomaar een wensenlijstje van A tot Z indient." Kortom; de dorpsraad is gesprekspartner en adviseur van de gemeente, spreekbuis en antenne voor het dorp en in de praktijk ook belangenbehartiger voor de bewoners. Samenstelling Elke dorpsraad zal bestaan uit zeven leden. De voorzitter is één van de gemeenteraadsleden en de griffier neemt als ambtenaar zit ting. Dat de voorzitter een raadslid moet zijn, is bewust zo bepaald: het brengt de binding tussen gemeenteraad en dorpsraad tot uitdrukking en het bevestigt de onafhankelijke positie ten opzichte van het college. In principe kan elke dorpsbewoner vanaf 18 jaar lid van de dorpsraad worden. De benoeming is in handen van de gemeenteraad. „Wij hopen op een zo representatief mogelijke doorsnee van de bevolking", aldus de burgemeester. „Aan een eenzijdige samen- steUing hebben we niet veel. De dorpsraad moet echt iets van het dorp zelf zijn. Aan de beraadslagingen kunnen ook bijvoorbeeld de wijkagent, de jongerenwerker of een vertegenwoordiger van een vereniging deelnemen." De dorpsraden van Dirksland, Melissant en Herkingen zullen twee keer per jaar vergaderen, één maal in het voorjaar en één maal in het najaar. De vergaderingen vinden plaats in het dorp zelf en hebben vanzelfsprekend een openbaar karakter. Werving De werving van potentiële dorpsraadsleden is begonnen (zie de advertentie elders in deze krant) en als alles meezit zullen de dorpsraden hun werkzaamheden na de zomer kunnen beginnen. Burgemeester Stoop heeft er hoge verwachtingen van. „Ik hoop dat er serieuze belangstelling zal zijn om mee te denken over de eigen leefomgeving, over zaken die de bewoners direct raken. De gemeente heeft die dorpsraden niet zomaar verzonnen; ze hebben een achtergrond in het onderzoek dat gehouden is en dat dui delijk maakt wat de bewoners bezighoudt op het gebied van veiligheid en leefbaarheid in hun eigen buurt. De instelling van dorps raden is de uiting van een nieuwe bestuursstijl. Burgers kunnen actief meedenken. Ik zou zeggen: pak die kans en ga serieus aan de gang in de dorpsraad." Bezoekadres: Voorstraat 15 Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 12