De vier eilandelijke gemeentesecretarissen over 'Beeld en betekenis van de regionale pers voor het openbaar bestuur' EiiAtiraai-iiiEiJws Bij het 75-jarig jubileum van Eilanden Nieuws: »AG20JONi20Ör Middelharnis Dirksland Goedereede Oostflakkee PAGINA 11 Bij een jubileum past een felicitatie en ik wil dan ook niet nalaten 'Eilandennieuws' met het 75-jarig jubileum te feliciteren. De 'leeftijd der sterken', en dat zegt natuurlijk veel in de huidige wereld van de snelle media. Een tijd waarin nieuwsdragers soms nog sneller verdwijnen dan zij zijn gekomen. Dat is een teken dat uw blad blijkbaar in een behoefte voorziet, want ook de economische wetten gaan niet aan een principieel blad voorbij. Overigens is het natuurlijk wel zo dat een ideologisch standpunt dingen langer in stand kan hou den dan zakelijk wel eens beredeneerd kan worden. Toen wij hier in 1978 kwamen wonen heb ik gevraagd welk blad geschikt was, naast het landelijke ochtendblad uit het Rotter damse, om kennis te kunnen nemen van het plaatselijke en regionale nieuws. Van uit mijn werk had en heb ik hier beroeps halve belangstelling voor. Zonder aarze ling werd mij 'het Eilanden Nieuws' genoemd. Sinds 1979 valt elke dinsdag en vrijdag uw blad dan ook in onze bus en het moet gezegd, over het algemeen lezen we het met plezier Soms met wat minder ple zier, maar dat hoort bij een medium als dit. Een periodiek dat vanuit zijn eigen identi teit commentaar levert en verslag uit brengt van allerlei ontwikkelingen. Op grond daarvan kan niet worden verwacht datje als lezer altijd dét leest watje graag wilt lezen. Wat is in dat verband objectivi teit, onafhankelijkheid? Een periodiek als Eilanden Nieuws verslaat gebeurtenissen vanuit zijn principiële grondslag. En wil het zijn positie op dat punt behouden, dan moet het daarmee ook gewoon doorgaan. Hieruit kan worden geconcludeerd dat ik van mening ben dat een principieel medi um niet per definitie objectief is omdat vanuit die visie standpunten worden inge nomen. Daar heb ik geen enkel probleem mee, omdat dit voor iedere beschouwelij ke richting kan gelden en men van de mogelijkheden op dit gebied gebruik kan maken. Vrije nieuwsgaring is een groot goed in een democratische samenleving. Dat kan aanleiding geven tot het kritisch benade ren van de bestuursorganen binnen die democratische organisatie. Daar moet je niet moeilijk over doen maar accepteren dat het zo is, omdat de andere kant is dat er een puur gecontroleerde pers opereert. Een optie die mij niet aanspreekt. Kritiek kan je scherp houden, maar wel op een wijze dat zaken correct worden weergege ven, zodat de onafhankelijke buitenstaan der zijn of haar oordeel kan vellen. Dit geldt met name voor de informatie over het doen en laten van overheden die met mijn belastinggeld, en dat van de lezers, proberen dingen te realiseren waartoe op democratische wijze is besloten. Een over heidsorgaan heeft de mogelijkheid om op eigen wijze een goede voorlichting te geven over de zaken die spelen, waarbij overigens van hetzelfde medium gebruik kan worden gemaakt. Daarin kan een blad als EUanden Nieuws een rol vervullen. Berichtgeving over de overheid, het functioneren daarvan, van bestuurders, van ambtelijke medewerkers. En die berichtgeving heeft impact. Werkt beeldvorming in de hand en kan de over hand krijgen ten opzichte van het gewone doen en laten van een overheid. De voor beelden hiervan zijn talrijk. De journalis tiek zal zich altijd bewust moeten zijn van de kracht van het geschreven woord. Lan delijk maar ook regionaal. Een enkel beroep op de persvrijheid kan daarbij naar mijn mening niet voldoende zijn. Zorgvul digheid. Communicatie dient hier op te stoelen en daar ligt ook de grote uitdaging voor een streekblad als Eilanden Nieuws. Vijf en zeventig jaar al bezig met het zorg vuldig berichten' brengen. Van familiebe richten tot een beschrijving van ontwikke lingen op de eilanden. Nog vele jaren zorg vuldige berichtgeving voor de boeg in een tijd waarin.het verspreiden van het nieuws haast nog sneller gaat dan het ontstaan van het nieuws zelf. Een nog groter beroep op de zorgvuldigheid is hiervan het gevolg. Maar met alle kanttekeningen die zijn te maken is de berichtgeving via een blad als Eilanden Nieuws van belang voor de ont wikkelingen van gedachten over het verle den en de toekomst van de streek. Een voorziening die in een behoefte voorziet, gelet op het lange bestaan hiervan. Want de wereld is hard. Geen behoefte, geen Eilanden Nieuws. Ik wens Eilanden Nieuws toe dat het nog vele jaren een zorgvuldige nieuwsbron voor onze regio kan en mag zijn. mr. H. Scholtens, secretaris gemeente Middelharnis Door Eilanden-Nieuws is mij gevraagd, in mijn functie als gemeentesecretaris van de gemeente Dirksland, een bijdrage te leveren aan een jubileumnummer in verband met het 75 jarig bestaan van het blad. In deze bijdrage heb ik als uitgangs punt gekozen mijn visie op de betekenis van de lokale- en streekpers en dan ook nog in bijzonder de betekenis van Eilan den-Nieuws voor Goeree-Overflakkee in verleden en heden, vooral gezien vanuit het perspectief van de gemeenten. Een kleine rekensom leert dat deze regio nale krant dus voor het eerst is versche nen in 1928. De betekenis van een regio nale krant in die tijd was, zo denk ik, van een veel andere orde dan nu het geval is. Met uitzondering van een betrekkelijk kleine bovenlaag speelde het leven van de mensen in die tijd zich in zijn geheel af binnen een beperkte woonomgeving en er was daarom zeker behoefte aan een krant die inspeelde op de leefwereld van deze mensen. Voor Goeree-Overflakkee speel de dit nog meer, omdat het hier om een eiland ging en het merendeel van de men sen, zo heb ik begrepen, hun hele leven niet van het eiland afkwamen of hoog stens een enkele keer. Hoewel de gevol gen van de plaatselijke politiek voor de bevolking in de jaren voor de Tweede wereldoorlog, en ook nog geruime tijd daarna, van veel geringere betekenis was dan tegenwoordig het geval is, zal ook al in die tijd voor de krant de berichtgeving van en over het bestuur van de toen, naar ik meen, 13 gemeenten op het eiland een "Goedemorgen secretaris! Eilanden Nieuws nog gelezen?" Een bekende vraag die op gezette tijden in de week gesteld wordt. De vraagstellers zijn dan meestal bestuurders of een bij een bepaald onder werp betrokken medewerken Afhankelijk van de inhoud is het enthousiasme in meer of mindere mate groot te noemen. Een wat kritische pen in de krant kan rekenen op enige 'onrust' over de effecten. Een wat ondersteunende pen in de krant kan reke nen op instemmend gemompel en zo'n artikel zal zeker gebruikt worden als recla me voor uit te voeren beleid. Soms komt het voor dat een bestuurder vooraf aan geeft dat er 'iets' in de krant komt. Een afgenomen interview en de dingen die daar dan gezegd zijn, geven kennelijk aan leiding de directe omgeving vooraf te informeren. Hoe het ook feitelijk is, het Eilanden-Nieuws wordt gelezen en soms zelfs gespeld. En dat al weer 75 jaar, pro ficiat met dit jubileum. Aan het worden van gemeentesecretaris zat niet de verplichting vast om abonnee te worden van Eilanden Nieuws, maar wel de noodzaak. Eerder kreeg ik de krant regel matig onder ogen omdat ik beschik over een enthousiaste schoonvader, die het een sport vindt om zijn kinderen te voorzien van informatie. Nu, in mijn werk als gemeentesecretaris is me duidelijk gewor den welke rol het Eilanden Nieuws ver vult. Het eiland Goeree-Overflakkee ligt eigen lijk in een soort nieuwsvacuüm. Kennelijk is de randstad te zeer op zichzelf gericht om eilandelijk nieuws op te nemen. Aan de andere kant horen we echt niet bij Zee land; dat blijkt ook wel, want een krant als de PZC haalt het eiland niet anders dan per post. Het beschikken over een goede nieuwsbron, en dan zeker over de zaken die in de eigen omgeving actueel zijn, is voor een gemeente van cruciaal belang. In deze tijd van actieve informatieplicht aan raadsleden, en dus feitelijk aan de burgers van een gemeente, vervult een krant een brugfunctie. Een functie die we als gemeente toch nog iets te weinig benutten. Het Eilanden Nieuws vervult in mij ogen dan ook een essentiële rol in het brengen van streekgebonden nieuws; nieuws dat de dagelijkse omgeving, waarin mensen leven, raakt. Dat de gemeentelijke activi teiten en plannen daarbij een onderdeel uitmaken van de berichtgeving, is even vanzelfsprekend als toe te juichen. Boven dien slaagt het Eilanden Nieuws er goed in om beschrijvend en onafhankelijke berichtgeving te brengen. Een extra onderdeel waarin het Eilanden Nieuws zich duidelijk in positieve zin weet te onderscheiden, is het aandacht schenken aan de achtergronden en verdie ping van berichten uit de samenleving; kerkelijk en poUtiek. Juist in een tijd waar in het lijkt dat de snelheid en vluchtigheid van nieuws door soinmigen als doel wordt gezien, is er behoefte aan een krant die de aandacht ook wenst te richten op overwe gingen en achtergronden. Het Eilanden Nieuws doet dat en ik ben van mening dat dit onderscheidende kenmerk een belang rijke toegevoegde waarde heeft. Het feit dat de krant beschikt over een groot abon neebestand maakt reeds duidelijk dat er veel waardering voor deze inzet is. Ik wens van deze gelegenheid ook gebruik te maken om alle medewerkers en mede werksters van het Eilanden Nieuws te bedanken voor hun inzet om het streek- nieuws, de lokale belangen en de bijbeho rende overwegingen en achtergronden, op zo'n goed niveau te vervaardigen. Indien het Eilanden Nieuws erin blijft slagen deze kwaliteiten te behouden, dan kan de toekomst met vertrouwen tegemoet wor den getreden. R. S. M. Heintjes, secretaris gemeente Goedereede belangrijke rol hebben gespeeld. Overi gens lijkt het mij best een hele onderne ming in die tijd om aan het maken van een regionaal blad te beginnen en het zal heel wat voeten in de aarde gehad hebben alvorens deze wens realiteit kon worden. De laatste tientallen jaren is de situatie, denk ik, nogal veranderd. De blik van de mensen is verruimd, eerst naar de lande lijke omgeving en later naar Europa en de hele wereld. De tendens was aanwezig om het nieuws van de streek minder belangrijk te gaan vinden. De hele wereld kwam in beeld en het logische gevolg was dat de aandacht zich, wat het nieuws betrof, hier naar ging verleggen. De bui tenwereld ging zich ook direct met de streek bemoeien via werkgelegenheid (pendel), toenemende wetgeving, e.d. Voor Goeree-Overflakkee kwam daar natuurlijk de ontsluiting met de rest van Nederland en de rest van de wereld via de vaste oeverbindingen bij, eerst over het Haringvliet en later de Grevelingen. Veel regionale en lokale nieuwsbladen zijn in deze periode opgeheven, gefuseerd of onderdeel geworden van een landelijk dagblad. Uw krant is er echter blijkbaar in geslaagd een zodanig aantal abonnees te houden dat het Eilanden-Nieuws als zelfstandige, regionale krant kon blijven bestaan, nu dus al 75 jaar. Een hele pres tatie, lijkt mij. Na deze, laat ik zeggen, wellicht wat magere jaren van de streekpers is het opmerkelijk om te zien dat de belangstel ling voor het regionale nieuws de laatste jaren weer is opgebloeid. Was in de beginjaren vooral het onbekende van de wereld buiten de eigen streek het motief om kennis te willen nemen van het streek- nieuws, de laatste jaren lijkt het wel dat juist de overvloed aan het hele wereld nieuws de behoefte aan nieuws dicht bij huis heeft doen toenemen. Je ziet dat ove rigens ook in de andere media, van tele- viSë en radio. Regionale en lokale zen ders werden opgericht en ook de landelij ke media zijn meer aandacht gaan besteden aan streeknieuws. Voor wat de gemeente betreft is het ook een gegeven dat de plaatselijke politiek zich, veel meer dan vroeger, bemoeit met vele aspecten van de burgers binnen de gemeente. Vroeger beperkte de invloed van de gemeente zich tot zaken van geboorte, huwelijk, overlijden en een beperkt aantal andere zaken op het gebied van openbare orde, ruimtelijke ordening en vergunningverlening. Tegenwoordig is de gemeente verplicht, dan wel door uitvoering van wetgeving van de 'hoge re' overheid, dan wel op basis van eigen denkbeelden over de inrichting van de gemeente op de terreinen van 'harde' zaken als inrichting van de woonomge ving, bouwen, wegen, groen, milieu en 'zachte' zaken als welzijn, onderwijs, sociale zaken en subsidies een veelheid aan taken uit te voeren in het belang van de inwoners van de gemeente. Deze twee invalshoeken, dus de toene mende belangstelling van de mensen voor het streeknieuws en de toegenomen bemoeienis van de plaatselijke overheid met de inwoners van de gemeente in hun dagelijkse leefomgeving met daarbij de uitbreiding van de diverse inspraakmoge lijkheden voor de burgers, hebben ertoe geleid, dat de betekenis van de regionale berichtgeving en hiermee de betekenis van de lokale- en streekbladen is toege nomen. Je kunt het, denk ik, zo zien dat aan de ene kant de streekpers voor de gemeenten een belangrijke rol kan vervullen ten aan zien van het gemeentenieuws, o.a. met verslagen van raads- en commissieverga deringen, gemeentelijke publicaties en interviews met bestuurders, e.d. De streekpers heeft er aan de andere kant Al 75 jaar beschikt Goeree-Overflakkee over eigen regionale nieuwsvoorziening, in de vorm van het Eilanden Nieuws. In die periode (van de crisistijd tot nu toe) is er erg veel veranderd op het eiland. Misschien het belangrijkste is dat Goe- belang bij dat de gemeenten er voor zorg dragen dat er voldoende gemeentelijke informatie wordt aangeleverd, zodat zij kan voldoen aan de rol van informatie bron voor de bevolking over de publieke zaak. De vraag kan dan worden gesteld in hoe verre het Eilanden-Nieuws deze speciale functie voor de gemeenten van Goeree- Overflakkee, naast uiteraard het brengen van het overige, niet aan gemeenten gebonden, streeknieuws behartigt. Wat het algemene regionieuws betreft blijkt, gelet op de intensiteit waarmee de krant in de streek en, naar ik weet, ook daar buiten door oud-inwoners van Goeree- Overflakkee wordt gelezen, dat het Eilan den-Nieuws duidelijk in een behoefte voorziet. Ook aan gemeentenieuws wordt, mijns inziens, in ruime mate aan dacht besteed. Voor mij is voor wat betreft de berichtgeving van het gemeen tenieuws van essentieel belang dat dit objectief wordt gebracht. Eventueel com mentaar op gemeentezaken, dat uiteraard absoluut moet kunnen - zelfs al is dit negatief voor de gemeente - dient hier van strikt gescheiden te worden gehou den. Voor iedere lezer is het dan duidelijk dat het enerzijds om een verslag gaat en anderzijds om commentaar wat geschre ven is vanuit een bepaalde visie. Ik wil mij bewust beperken voor wat betreft de inhoud van de krant tot de zaken die van belang zijn voor de gemeenten. Het is in het kader van deze bijdrage niet van belang in te gaan op de verdere inhoud van de krant en mijn persoonlijke gedachten hierbij. Hierbij kom ik dan automatisch op het principiële karakter van de krant. Als lezer, niet behorende tot de doelgroep, is deze voor mij in ieder geval duidelijk. Aan de kop van pagina 1 van Eilanden- Nieuws is vermeld: 'chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid hollandse en Zeeuwse eilanden". Voor iedere abonnee en lezer kan het dan ook duidelijk zijn op welke grondslag de krant is gemaakt en met welke ogen de inhoud gelezen moet worden. In dit licht dient dan ook mijn opmerking te worden gezien dat objectieve verslaggeving en commentaar strikt gescheiden moeten worden. Zo ver ik kan beoordelen wordt aan deze scheiding voldoende de hand gehouden. Ook de bevolking, via de mogelijkheid van ingezonden stukken, en alle politieke groeperingen van de regio via de pagina 'Fractiegewijs' komen aan bod om hun zegje te doen. Tot mijn ver wondering doen de fracties uit de gemeenteraad van de gemeente Dirks land hier blijkbaar niet aan mee. Tot zover mijn bijdrage voor het jubi leumnummer van uw krant, die ik uiter aard besluit met de redactie nog geluk te wensen met het 75-jarig jubileum en de hoop uit te spreken dat de samenwerking tussen Eilanden-Nieuws en gemeente Dirksland in de huidige goede verstand houding de komende jaren zal worden voortgezet. K. Bleijenberg, secretaris gemeente Dirksland ree-Overflakkee, evenals de andere eilanden in de Zeeuws/Zuid-Hollandse delta, aardrijkskundig geen echt eiland meer is en dat nu al het nieuwe onbelem merd kan binnenkomen. Juist daardoor zijn zaken als nieuwe werkgelegenheid, groeiende toeristenstromen, nieuwe inwoners en intensief woon-werkverkeer ontstaan, onderwerpen waarover Eilan den Nieuws de afgelopen jaren heeft bericht. Jaargangen van Eilanden Nieuws doorkijkend, zult u als lezer zien dat dit blad de spiegel is van wat er in de voorbije jaren is veranderd. Kijken wij naar de werkgelegenheid dan is er veel gewijzigd. Zo is de landbouw in beteke nis afgenomen, hebben mensen moeten zoeken naar nieuwe banen hier en elders, kortom het beeld van onze samenleving wijzigt sterk. Allerlei maatschappelijke ontwikkelingen rollen ook hier binnen, al is de schaal beslist anders dan in ste den als Rotterdam of Amsterdam. Eilanden Nieuws heeft deze veranderin gen doorstaan, heeft meebewogen met de veranderingen in medialand. Zo kan Eilanden Nieuws de taak die de pers in een democratische samenleving als de onze behoort te hebben, handhaven: berichten wat er gebeurt in de omgeving van de burgers van Oostflakkee, melding maken van groot en klein leed, volgen welke veranderingen zich voordoen en welke belangen van burgers daarbij in het geding zijn. Daarbij hoort ook de kwaliteit van de gemeentelijke dienst verlening, en de omgang van het bestuur van de gemeente en de raad met zijn bur gers. Nederland heeft sinds een jaar ook op gemeentelijk niveau een nieuwe bestuur lijke werkwijze. Die bestuurlijke ver nieuwing - die wij dualisme noemen - biedt de pers in Nederland, dus ook Eilanden Nieuws, meer kansen. Er is een nieuwe markt gekomen kun je zeggen. Die bestuurlijke vernieuwing gaat ervan uit dat de burger meer en directer wordt betrokken bij het gemeentelijke reilen en zeilen, bij alles wat de gemeente voor de burgers doet of juist niet doet. Natuur lijk, niemand gaat ervan uit dat bij elke college- of raadsvergadering alle burgers in de gemeente de adem inhoudt over wat er zal worden besloten. Maar toch, wat raden en colleges doen of niet doen, raakt de burger en daar heeft de pers ook de kans om hierover iets op te pikken. Je zou kunnen zeggen de pers - bij ons Eilanden Nieuws - heeft daarin een antenne- en signaalfunctie. Eilanden Nieuws speelt daar al op in door de leden van de raad over hun beleidspunten te laten schrijven. Ook richting college zou iets dergelijks mogelijk zijn, bijvoorbeeld met een rubriek Deze Week voor wethouder x of burgemeester y. In het landschap van de landelijke én regionale pers dienen zich nieuwe ont wikkelingen aan zoals schaalvergroting. Mogelijk zal dit ook onze regio niet voorbij gaan. Wat mijns inziens zal blij ven, is het belang van een goed informe rende pers die de lezers, de burgers van onze gemeenten, op onafhankelijke wij ze bericht wat er in hun woon- en leef omgeving gebeurt. Daarmee kan Eilan den Nieuws op eigen wijze bijdragen aan burgerschapsvorming en vormgeving van de lokale democratie. Daarom, gelukwensen bij uw jubileum en een goede toekomst voor uw blad en de lezers toegewenst. Drs. J. T. M. Brouwer, secretaris gemeente Oostflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11