EIIAtffiËn-tllCU^^ Ecoduiker onder Vrijheidsweg Blauwalgen in haven Ooitgensplaat Waterschapsfusie: Hollandse Delta een feit Voor meer informatie Calamiteitpersleiding nu permanent ^^^-'^^''^fy ''^U !CJ^'d&if€^^:.J^- Het waterschap maakt 'werk met werk' door op de Kop van Goeree een diervriendelijke doorgang aan te brengen, een secundaire dijk op te hogen en een verkeersdrempel aan te leggen. Met de aanleg van de doorgang, onder de Vrijheidsweg door, bevordert het waterschap de migraties van kleine dieren tus sen Het Flaauwe Werk en de Middelduinen. Op de Kop van Goeree worden verschillende ecologische verbin dingen ingericht, zoals de Salamanderroute van oost naar zuid west. Nu wordt er ook, mede dankzij de Provincie Zuid-Holland, een milieuvriendelijke zone gemaakt van Noord naar Zuid. Deze noord-zuid verbinding loopt van Het Flaauwe Werk naar de Mid delduinen en moet kruipers en traag voortbewegende dieren de kans geven zich vrij over de Kop te verplaatsen. Een knelpunt in de route was de drukke Vrijheidsweg. Dieren die daar niet vlot genoeg overstaken, bleven daar onherkenbaar liggen. Met het plaatsen van de ecoduiker onder de weg krijgen dieren als zand- hagedissen, salamanderachtige, egels en in de toekomst misschien ook padden een veilige doorgang. De ecoduiker is een betonnen buis met op de bodem een laag zand. Het tunneltje ligt op maaiveldhoogte dwars onder de Vrij heidsweg door en parallel aan de Langedijk, welke een secundaire waterkering is. De Langedijk moest om te voldoen aan de veilig heidseisen van een binnendijk opgehoogd worden. Het water schap heeft in die taak 'werk met werk' gemaakt door samenwer king met andere instanties voordeel uit het werk te halen. Mede doordat het waterschap en de Provincie Zuid-Holland de kosten samen delen zijn dit soort milieuvriende/ijke projecten verant woord mogelijk. Inmiddels zijn de werkzaamheden van start gegaan en begin juni 2003 zal de klus geklaard zijn. Dan zal de asfaltonderlaag te zien zijn, waarna volgend jaar de definitieve asfaltlaag aangebracht wordt en het project afgerond is. Met het plaatsen van de ecoduiker, het ophogen van de dijk en het aan brengen van de drempel zijn én de veiligheid van de waterkering en het verkeer verbeterd én de natuur is geholpen. Het waterschap heeft afgelopen maand aanpassin gen aan de haven van Ooitgensplaat uitgevoerd om de blauwalgen overlast te beperken. Door een slechte doorstroming van water in het Volkerak-Zoom meer heeft de blauwalg alle kans om zich bij mooi weer stevig te ontwikkelen. Bij een oostelijke wind drijven er zomers veel blauw algen de haven van Ooitgensplaat en het Spui binnen. De algen hopen zich daar zo op dat er een groene waterbrij ontstaat, welke stinkt en een goede doorstroming hindert. Om dit tegen te gaan heeft het waterschap, samen met Rijkswa terstaat, het Zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden en de gemeente Oostflakkee in overleg met de bewoners een pakket van maatregelen opgesteld. Zo is inmiddels voor de haven van Ooitgensplaat een drijfscherm aangebracht. Deze ligt dus nog in het Zoommeer zelf. Het scherm zal in de zomermaanden te herkennen zijn aan zijn gekleurde kunststof drijvers. Niet zichtbaar is het 50 centimeter diepe rubbe ren scherm onder het wateroppervlak. Wanneer blijkt dat het scherm onvoldoende algen tegenhoudt, worden er landinwaarts extra pompen geplaatst om zo van achter Ooitgensplaat vandaan meer water naar de haven te leiden. Om diezelfde reden is door de kade langs het Spui een duiker geplaatst. Op die manier worden het Spui en de haven schoonge spoeld en de algen terug het Zoommeer ingedreven. Ondertussen zijn deze werkzaamheden uitgevoerd en per I juni afgerond. Er is lange tijd gestreden om een kleinschalig waterschap. Provinciale Staten besloten uiteindelijk na een spannende vergadering tot opheffing van de waterschappen De Brielse Dijkring, Goeree-Overflakkee, Groote Waard, IJsselmonde en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Per 1 januari 2005 wordt een nieuw waterschap opgericht, te weten waterschap Hollandse Delta. Met voortvarendheid en in goede harmonie is reeds een aantal stappen in de voorbereiding tot het nieuwe waterschap genomen. Zo is er een voorbereidingscommissie gevormd, bestaande uit de voorzitters en plaatsvervangers van de betreffende waterschap pen. Extern is hiervoor een voorzitter aangetrokl<en in de persoon van de heer dr. ir. G. Blom, oud directeur-generaal van RiJI<swa- terstaat. Verder is een extern adviesbureau, te weten Berenschot, ingeschalteld om ais projectleider het fusieproces te begeleiden. De ondernemingsraden van de verschillende waterschappen hebben zich reeds verenigd in een Bijzondere Ondernemingsraad (BOR). De BOR treedt op als overlegpartij voor de huidige medewerkers. Verder is er een projectteam, bestaande uit de diensthoofden van de betrokken waterschappen, dat een aantal belangrijke zaken voor de voorbereidingscommissie voorbereidt. Te denken valt dan aan de sturingsfilosofie en de hoofdstructuur van de nieuwe organisatie. Onder het projectteam komen straks een aantal werkgroepen, welke een aantal thema's gaan uitwerken. De insteek is dus dat medewerkers mede de inrichting van de nieuwe organisatie gestalte geven. Het is duidelijk dat het fusieproces kort en krachtig moet verlopen. Immers, op t januari 2005 moet de nieuwe organisatie opera tioneel zijn. Gezien de positieve inzet van bestuur en medewerkers gaat dit zeker lukkenl Het waterschap beschikt vanaf 12 mei 2003 over twee permanente persleidingen in de Mariadijk. Met het aanbrengen van de leidingen is de opbouwtijd van de noodpompen gehalveerd en heeft het ver keer niet langer hinder bij calamiteiten. Bij ongewoon grote hoeveelheden regen zet het waterschap haar noodpompen in. Eén zo'n locatie is gemaal Witte Brug, welke te zien is vanaf de N57 tussen Goedereede en Ouddorp. Om met de krachtige, mobiele noodpompen grote hoeveelheden water naar hoger gelegen boezemwater te pompen werden tot nu toe de grote buizen, persleidingen, over de Mariadijk heen gelegd en werd de dijk zelf voor verkeer afgesloten. Dit was geen ideale situatie en daarom is het waterschap over gegaan om de buizen in de dijk te plaatsen. In 2000 is dit ook gedaan met de persleidingen bij gemaal De Haas van Dorsser in Oude Tonge. Het ingraven heeft als voordeel dat de opbouwtijd voor de noodpompen gehalveerd is. Geschat wordt dat er nu binnen enkele uren twee pompen kunnen draaien waar voorheen bijna negen opbouwuren voor nodig waren. In totaal ligt er 87 meter kunststof buis met een diameter van 63 cm compleet met bochten en kleppen, welke bijdragen aan weer een stukje veilig heid tegen wateroverlast op ons eiland. |dii|l|p:|(*^ in. ffv^'ii^è^^ in MUt^ •délharnis. Vergaderonderwerpen De Verenigde Vergadering bespreekt verschillende onderwer pen die ook voor u van belang kunnen zijn. Op de agenda van 20 juni staat onder andere: de stand van zaken rond de fusie van waterschap Hollandse Delta, een notitie over de aan komende waterschapsverkiezingen, een verslag van de jaarre kening, een voorstel voor het financieren van het krekenplan 2004 en het jaarverslag waterkwantiteit. Als u meer wilt weten over deze onderwerpen of gewoon eens kennis wilt komen maken, dan bent u meer dan welkom tijdens deze vergadering. De agenda kunt u afhalen of opvra gen, tel. 0187-488888. De agendastukken kunt u inzien in het waterschapshuis, Dwarsweg 40. Neem een KiJ»^je lAG 17 JUNI 2003| De ecoduiker Is mede mogelijk gemaakt door medefinanciering uit het EOGFU afdeling Garantie. Indien u vragen heeft over onderwerpen als waterkering, waterbeheersing en wegentieheer onderhoud, dan kunt u contact opnemen met het waterschap. Wij zijn op werkdagen bereikbaar op telefoonnummer 0187-488888, per post via: postbus 67, 3240 AB in Middelharnis en per e-mail op info@wsgo.nl Wanneer u persoonlijk langs wilt komen, zijn wij te vinden aan de Dwarsweg 40 in Middelharnis. Voor een algemene indruk van ons waterschap kunt u ons ook op internet vinden onder: www.wsgo.nl Tekst en foto's: Waterschap Goeree-Overflakkee Lay-out: Drukkerij Gebr. de Waal, Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6