Gemeente Dirksland haalt, als één van de eerste, certrficering binnen Nieuwbouw winkels en woningen in dorpscentrum van Oude-Tonge Zangavond Dreischor LITIE Zomerfeest in Middelharnis 0900-8844 Fietspuzzeltocht vanuit Langstraat Massale koorzang in Oude Tonge Open (jeugd)vis- wedstrijd HV Krammer www.buijze.nl Omwonenden vrezen verkeersdrukte 3^69 B 6 RTM-museum opent met modeltreinenbeurs het hoofdseizoen Lijvig artikel over De Ramp op Oostflakkee in Brabants Jaarboek chr. streekblad op gereformeerde groridslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak bedrijfsauto Buitenbad Zuiderdiep weer open Ten bate van 'Calando Met Wie? Met de U.V.V. Uw woning of bedrijfspand verkopen? KIEVIT WARMTE Zangavond en spreker "Uw zorg is onze zorg." Extra Kerkdiensten Ger. Gem. Kringloopmarkt Doopsgezinde Gemeente Ouddorp Dinsdag 17 juni 2003 76e jaargang nr. 7213 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(kee OUDE TONGE -Donderdagmorgen ont dekte een 55-jarige bewoner van de Mari niersweg dat in zijn bedrijfsauto was inge broken. Onbekenden hadden een ruitje inge slagen. Uit de laadruimte van de auto werd een groot aantal gereedschappen weggeno men. STELLENDAM - Na een maand hard wer ken gaat morgen, woensdag 18 juni, het bui tenbad van zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam weer open voor het grote publiek. Het buitenbassin is geheel voorzien van een kunststoffolie. Het buitenbad is gelijktijdig geopend met het binnenbad. Op zaterdag 28 juni organiseert de stuur groep restauratie/onderhoud Ned. Herv. Kerk te Langstraat een fietspuzzeltocht door het mooie landschap van Goeree-Overflak- kee, waarbij de opbrengst bestemd is voor het onderhoud van het kerkgebouw. U kunt zich voor deze tocht telefonisch aanmelden bij: fam. Bakelaar (tel. 631801), fam. De Bruin (tel. 632567), fam. Blijleven (tel. 63 J 624) en fam. Van Gils (tel. 631716). Deelnamekosten voor deze fietstocht bedra gen slechts 4 per persoon, met een maxi mum van 10 per gezin. Halverwege de tocht is er een stop met gratis koffie, thee of frisdrank, en aan het eind krijgt u een gratis broodmaaltijd aangeboden. De start is om 9.30 uur vanaf de Ned. Herv. Kerk te Langstraat, rond 12.30 uur bent u weer terug. Voor de winnaar is een taart beschik baar. Dus: snel inschrijven! Donderdag 19 juni is er een massale en afwisselende (koor)zangavond in de Her vormde kerk te Oude Tonge. Aan deze avond werkt mee een groot samengesteld koor van M. Klavers. Dit gelegenheidskoor bestaat uit 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge, 'Immanuel' uit Tholen, 'de Lofstera' uit St. Philipsland en 'Vox Humanitas' uit Rilland. In totaal zo'n 100 zangers en zange ressen. Daarnaast werken mee 'Soli Deo €loria' uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet en 'Laus Deo' uit Bruinisse, gediri geerd door C. Villerius. Een mooie afwisse ling in deze avond is het optreden van het kleinkooruit Bruinisse (12 zangers) o.l.v. C. Villerius en de medewerking van de getalen teerde dwarsfluitiste Lianne van den Berg, die samen met C. Villerius de Suite in a moll van Telemann ten gehore zal brengen. De entree voor deze avond is gratis. Wel kunt u uw waardering laten blijken in de collecte- zak, die deze avond rondgaat ten bate van het hospice 'Calando' te Dirksland. Iedereen wordt van harte uitgenodigd om op deze bij zondere koorzangavond aanwezig te zijn. Aanvang 20.00 uur. De Unie van Vrijwilligers. Daarover gaat het op woensdag 18 juni in de uitzending 'Met Wie???' op Radio Flakkee. Coby Klem praat met presentatrice Carla Hersbach over het doel en werk van de U.V.V. en hoe u ze kunt bereiken als u ze nodig hebt. Om 18.00 uur begint de uitzending. De herhaling is op donderdag om 21.00 uur. Morgen, woensdag 18 juni, is er een ideale gelegenheid om eens vrijblijvend kennis te komen maken met het vissen in wedstrijden bij de Hengelsportvereniging 'Krammer'. Er wordt dan een open wedstrijd (voor jong en oud) gevist in de kreek Havenweg Batte- noord (mssen voetbalver. NTVV en cam ping 'de €revelingen', aan de kant van het voetbalveld). Inschrijven ad 1,50 ter plaat se vanaf 18.00 uur; vissen van 18.30 tot 21.00 uur. Deelnemers dienen wel in het bezit te zijn van een visvergunning (ook ter plaatse verkrijgbaar). Voor de winnaars worden de volgende waardebonnen beschik baar gesteld: Ie prijs 15, 2e prijs 10 en 7,50 voor de derde prijs. Op zaterdag 21 juni is er weer een wedstrijd, dan in het Haringvliet (bij de windmolens). In.schrijven van 7.45 tot 8.15 uur in het ver enigingsgebouw van PV de Reisduif, West- krakeelstraat te Sommelsdijk (naast foto Theiss). Inschrijfkosten 2,50. Er zal wor den gevist van 9.00 tot 12.00 uur, zodat men met het eten weer thuis kan zijn. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar €erard Baan (0187-603051), en voor visver gunningen kunt u bellen naar Quaadvlieg (0187-480220) of mailen naar hvkram- mer@hotmail.com. De certificaten worden uitgereikt. Sinds 10 juni zijn alle personeelsleden van de afdeling Weg- en Waterbouw van de Gemeente Dirksland VCA gecertificeerd. Op die dag werden in het gemeentehuis de diploma's uitgereikt door burgemeester Stoop. In zijn toespraak wees hij erop dat het behalen van de diploma' s niet mocht worden gezien als het beëindigen van een opleiding, maar als het begin van een manier van veilig werken. Op 20 december is door de raad van de gemeente een krediet beschikbaar gesteld voor het volgen van de cursus. Eén van de reden was dat veiligheid een steeds grotere rol is gaan spelen in het hedendaagse arbeidsproces. Bij de uitreiking waren, naast enige leden van de Raad, tevens aanwezig de heer Bol, directeur van het adviesbureau dat de opleiding verzorgde en de heer Van der Vlies van de toezichthoudende instantie voor de certificering. De heer Bol gaf een toelichting op de werkzaamheden die nog nodig zijn om naast het personeel ook de afdeling als bedrijf te certificeren. De heer Van der Vlies sprak zijn waardering uit voor het feit dat de gemeente Dirksland als één van de eerste gemeenten in het land het ini tiatief tot certificering heeft genomen. Hij wees erop dat veel overheidsinstellingen de voor hen werkende bedrijven verplichten tot certificering zonder zelf de moeite te nemen om het veiligheidscertificaat te behalen. Tot slot sprak de nestor van de gemeenteraad, de heer Driesprong, zijn waardering uit aan de personeelsleden voor de geleverde prestatie; hij feliciteerde hen met het bereikte resul taat. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/laxateur, lid NVM 0187-476555 •Meel- en regateyïtemen •Service onderhoud •Centrale vorwarming •üjditijehandeBftg •tood- en zinkwei* •\^^lterinsta2atles •GasinstaHattes •Solitair Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 v\fww.kievitwarmte.nl INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Op zaterdag 21 juni 2003 organiseren Wijk- groep Middelhamis-Zuid en Peuterspeelzaal Pippeloentje van 10.00 tot 16.00 uur een zomerfeest op het Diekhuusplein te Middel harnis. De opbrengst van dit feest is voor de inrichting van het nieuwe gebouw aan de Doetinchemsestraat. Er zijn allerlei activiteiten bedacht die voor al voor kinderen heel leuk zijn: spelletjes, een rad van fortuin, schminken, een vissen- spel, een grabbelton en een luchtkussen. Er is ruimte voor een vrijmarkt: kinderen die spullen hebben om te verkopen kunnen een plaatsje op het plein krijgen. Natuurlijk zal er genoeg te eten en te drinken zijn en is er van alles te koop. In samenwerking met het Diekhuus is het zelfs gelukt om een kindertheater naar Mid delharnis te laten komen. Om 14.00 uur wordt de gratis voorstelling 'De koffer van mijn tante' opgevoerd. Deze voorstelling wordt gehouden op het plein of als het regent in de grote zaal van het Diekhuus en is bedoeld voor kinderen van 3 tot 7 jaar. Dus: kom kijken op het Diekhuusplein, 21 juni 2003 van 10.00-16.00 uur: groot zomer feest! Met een grote modeltreinenbeurs op zater dag 21 juni a.s. opent het R.T.M.-trammu seum aan de Brouwersdam in Ouddorp haar hoogseizoen. Vanaf 11.00 uur tot 17.00 uur staat de grote remise aan de Punt-West vol met modelbanen en in- en verkopers van tweedehands modelspoormaterieel. Als ex tra attractie staat bij de tramremise op deze dag een groot aantal oude tractoren en sta tionaire motoren opgesteld. Om 13.00 uur vertrekt de RTM-dieseltram in een ander- halfuursdienst vanaf de museumremise naar Port Zélande, het laatst om 16.00 uur. De andere twee modeltreinenbeurzen vinden plaats op de zaterdagen 23 augustus en 18 oktober 2003. Op de woensdagen en donderdagen in juli en augustus rijdt de RTM-museumtram met stoom vanaf 13.00 uur, de eerste rit wordt om 11.30 uur met RTM-dieselmaterieel uit de jaren '50 gereden. Op de zaterdagen rijdt de tram met haar unieke dieselmaterieel om 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Op alle rijdagen vertrekt om 13.30 uur de MS Grevelingen uit de haven van Den Osse bij Brouwersha ven richting de steiger bij de Punt. Daar kan men overstappen op de tram, een volledige rit maken, de museumremise bezoeken en om 16.15 uur de boot naar Den Osse terug pakken. Gecombineerde kaarten kosten 10,- voor volwassenen en 7,- voor kin deren tot 12 jaar en zijn verkrijgbaar op de MS GreveUngen. Ter afsluiting van de zomervakantie organi seert de RTM op 13 en 14 augustus speciale kinderdagen, waarbij voor de kleine passa giers allerlei activiteiten worden georgani seerd. Met de Open Monumentendag op 13 september sluit de stoomtram de zomer af met een speciale manifestatie. Voor inlichtingen kunt u terecht op tel.no. (0187) 689911 ofrtm-ouddorp@planet.nl. Donderdagavond 19 juni wordt in het kerk gebouw van Gereformeerde Gemeente aan de Beatrixlaan een zangavond gehouden. Medewerking verleent de gemengde zang vereniging 'Soli Deo Gloria' uit Dirksland. Als spreker is uitgenodigd de heer G. Sloot weg uit Middelharnis, die hoopt te spreken over 'Getuigen van de Kerk'; iets uit het leven van de vroeg-christelijke kerk. De collecte is bestemd voor het werk van de Evangelisatie. Iedereen van harte welkom. OUDE-TONGE - Een ruimtelijke en economische opwaardering van de dorpskern Oude-Tonge en een ver sterking van de centrumfunctie. Dat zijn de verwachtingen die de gemeen te Oostflakkee koestert omtrent het nieuwbouwproject Dabbestraat/Oost- dijk. Het project bevat twee super markten, een aantal kleinere winkels, veertien woningen en 88 parkeer plaatsen. Tijdens een inspraakavond, afgelopen woensdag in De Grutters wei, toonden omwonenden zich posi tief over het project zelf. Daarnaast kwamen ze met zorgen op de proppen pver de verkeers- en parkeerdrukte tijdens de bouwwerkzaamheden én daarna. Tijdens de inspraakbijeenkomst, die redelijk bezocht werd, gaven wethouder Andries en projectleider mevrouw BCranse van de gemeente Oostflakkee uitleg over het bouw plan. Voorts was architect Fibbe present om het ontwerp van Architectenbureau Vroe- gindeweij toe te lichten. Daarna mochten de aanwezigen hun mening geven. Alle geuite ideeën, suggesties en zorgen worden - na het verstrijken van de inspraaktermijn - ver werkt, waarna het college van B en W een besluit neemt over het afgeven van een bouwvergunning. Vervolgens is er weer een inspraakmogelijkheid. Het plan Het bouwplan is ontwikkeld om de centrum voorzieningen in de kern van Oude-Tonge uit te breiden. Op de uitbreidingsplek is momenteel timmerfabriek Lambert geves tigd. Lambert gaat verhuizen naar het bedrij venterrein aan de Tonisseweg, een stap die om milieuhygiënische reden door de gemeente Oostflakkee wordt toegejuicht. Het geplande nieuwbouwproject wordt gere aliseerd op de openvallende plek aan de Oostdijk plus de locatie van de huidige Albert Heijn-supermarkt en de tussenliggen- _de Heerendijk. Het nieuwe complex bevat twee supermark ten: een nieuwe Albert Heijn (1500 vierkan te meter) op de plek waar nu de timmerfa briek nog is gevestigd en een Lidl (1000 vierkante meter) op de locatie van de huidi ge Albert Heijn. Naast de twee supers kun nen de inwoners van Oude-Tonge een rijtje 'dagwinkels' tegemoet zien aan de zijde van de Dabbestraat. Aan deze kant zijn tevens tien bovenwoningen gepland. De overige vier woningen - 'rijwoningen' genoemd - komen aan de zijde van de Oostdijk en zul len aansluiten bij de reeds bestaande bebou wing aldaar. Volgens architect Fibbe sluit het ontwerp aan bij de dorpsarchitectuur van Oude-Tonge. Het uiterlijk van traditionele panden - met dwarskappen in diverse vor men, verschillende goothoogtes en andere details - moet dat effect bewerkstelligen. "Het pleintje zal een wat meer dorps karak ter krijgen, met een intiemere sfeer." Een gedeelte van het huidige 'Kooppleinin Oude Tonge. De bestaande Albert Heijn zal worden afge broken, op welke plaats een Lidl zal verrijzen. Achter het gebladerte, op de foto links van de super markt, is thans timmerfabriek Lambert is gevestigd; daar komt de nieuwe Albert Heijn. Boven de winkels komt een parkeerdek, dat bereikbaar zal zijn vanaf de Oostdijk en dat, met uitzondering van de toegang, van de buitenwereld wordt afgeschermd door mid del van een muur. Het tussen de beide super markten gelegen deel van de Heerendijk behoudt alleen een functie voor voetgangers. Deze passage wordt voorzien van twee ingangen - aan de Oostdijk en aan de Dab bestraat - en van een tapis roulant (loopband voor winkelwagens) naar het parkeerdek. Op de huidige middenberm van de Arends straat wil de gemeente nog eens 23 parkeer plekken aanleggen. De bevoorrading van de nieuwe Albert Heijn-supermarkt vindt plaats aan de oostelijke zijde van het complex, ter wijl de Lidl de vracht zal ontvangen via de Oost-Achterweg. De meningen "Dit project betekent een beter winkelbe- stand, een aantal woningen in een klasse waaraan behoefte is en een verbetering van de verkeerssituatie", vatte wethouder Andries het plan woensdagavond samen. "Dit is een verbetering voor de leefbaarheid in het dorp Oude-Tonge." De ingreep is fors, luidde de boodschap van het gemeentebe stuur uit de mond van projectleider Kranse, maar levert wel een duidelijke opwaardering van de dorpskern op. "Vitaliteit door con centratie. De plek zal ook minder dan nu een 'achtergebiedje' zijn en - door de aanwezig heid van woningen - meer sociale controle met zich meebrengen", aldus de projectlei der. 'De zaal' liet zich in positieve bewoordingen uit over het bouwplan, inaar uitte tevens zor gen over onder meer de bevoortading (zes tot zeven vrachtwagens per dag, alleen al voor Albert Heijn), de groeiende verkeers drukte (een Lidl heeft regionale aantrek kingskracht) met de bijbehorende parkeer problemen en de hangjeugd in de omgeving van de winkels. "Er wordt aan de zijkant een blinde muur gebouwd", zei een bewoner van de belendende Voorstraat. "Dat is een ideale hangplek." Oplossingen werden ook aange dragen: verlichting of afsluiting van 'dooie hoeken" Anderen waarschuwden dat de Dabbestraat veel te smal is om het bevoorradingsverkeer goed te kunnen verwerken en dat al die gro te vrachtwagens bovendien slecht zijn voor het milieu. Weer anderen - bewoners van de Voorstraat - zeiden te vrezen voor een over vloed van geluid op de achtergevel en voor inkijk vanuit de bovenwoningen. Maar de meeste zorgen werden geuit over de toe vloed van verkeer. "Ik ben bang dat het oude centrum van Oude-Tonge straks volstaat met auto's", zei iemand. "Ik denk dat we op de Voorstraat en de Kerkring hele grote opstop pingen krijgen." Een ander zei bang te zijn dat "die stroom verkeer richting dorp" veel overlast zal veroorzaken op de Oostdijk. "Ik had destijds niet het idee om aan de voet van een rijksweg te gaan wonen." "De consequentie van het project is dat er meer verkeer komt", antwoordde de project leider van de gemeente, die eraan toevoegde dat berekeningen uitwijzen dat die toename geen grote problemen hoeft te geven. "Het bestaande verkeersnet heeft voldoende capa citeit om het verkeer af te wikkelen en het aantal parkeerplaatsen wordt uitgebreid. Ik verwacht geen schrikbarende toename van het aantal verkeersbewegingen." Wethouder Andries voegde daaraan toe, dat als er toch problemen ontstaan er uiteraard naar een afdoende oplossing zal worden gezocht. Op 3 juli a.s. zal de Heemkundekring 'De Honderd Hoeven' te Hoeven (N.Br.) het 19e jaarboek laten verschijnen. In dit jaarboek is een artikel opgenomen over de water snood, getiteld: 'Hoeven hield het vrijwel droog' - De gevolgen van de water snoodramp van 1953 voor Hoeven, geschre ven door de heer F. Withagen. Centraal in het veertig pagina's tellende arti kel staan de persoonlijke herinneringen van enkele evacués, die met name uit de Noord westhoek van West-Brabant en het Zuid- Hollandse Goeree-Overflakkee kwamen. Aan het woord komen onder anderen de families Buijs (Oude-Tonge), Hagens (Oude-Tonge), Brinkman (Oude-Tonge), Van Peperstraten (Achthuizen), Brinkman (Oude-Tonge), Meijer (Oude-Tonge) en Den Ouden (Oude-Tonge). Meer dan hon derd evacués uit Oude-Tonge hebben tijde lijk onderdak gevonden in de gemeente Hoeven. Mogelijk vinden geïnteresseerden aanknopingspunten voor verder onderzoek of contacten. Voor meer informatie over deze publicatie kunt u zich richten tot de secretaris van de vereniging, de heer P. Lauwerijssen te Hoe ven, tel.: 0165-503566 of de heer F. Witha gen te Standdaarbuiten, tel.: 0165-320620. MELISSANT-Woensdag 18 juni, 19.30 uur, ds. A.B. van der Heiden. Zaterdag 21 juni hoopt het Duive- lands Mannenkoor onder leiding van Dinant Struik een zangavond te hou den in de Ned. Herv. Kerk te Drei schor. Aanvang van deze avond is 19.30 uur en de toegang is vrij. Verder werkt aan deze avond mee het Chris telijk Waddinxveens Mannenkoor 'de Gouwestem' o.l.v. de bekende dirigent Martin Mans. Het Duivelands Maimenkoor houdt al sinds jaar en dag haar laatste zangavond van het seizoen in de Ned. Herv. Kerk te Dreischor. Een prachtige kerk met een mooie nagalm. Het Duivelands Mannenkoor bestaat inmid dels 22 jaar. Sinds augustus 2001 staat het koor onder leiding van Dinant Struik te Dirksland. Een dirigent die, na ruim 20 jaar ervaring, wel een en ander af weet van het dirigeren van mannenkoren. Het Chr. Wad dinxveens mannenkoor is ook opgericht in 1981 en teh ruim 140 leden. Sinds 1993 wordt het koor gedirigeerd door de bekende musicus Martin Mans. Deze organist/diri gent herdenkt dit jaar dat hij 25 jaar musicus is. Reeds eerder werkten dirigent Dinant Struik en Martin Mans jaren samen bij het Dirkslands Maimenkoor. Tijdens deze avond zullen bekende psalmen en geestelijke liederen ten gehore worden gebracht. Ér is ook samenzang en Martin Mans zal deze avond een improvisatie ten gehore brengen. Organist Stephan Folmer is reeds ruim 16 jaar vaste begeleider van het Duivelands Mannenkoor. Naast de begeleiding van bei- Op zaterdag 21 juni a.s. is het weer zover: De jaarlijkse Kringloopmarkt van de Doopsgezinde Gemeente. Van af 8.00 uur tot en met 16.00 uur bent u weer hartelijk welkom op het grote parkeerterrein aan de Dorpstienden. Er zullen weer heel veel kramen staan, met o.a. boeken, handwerken, allerlei artikelen van kunst tot kitsch, speelgoed, kinderkle ding, planten en struiken, groente en fruit, kortom, te veel om op te noemen. Er draait een Rad van Avontuiu", waar mooie prijzen te winnen zijn. Ook voor de kinderen is er van alles te zien en te beleven. De scouting zal zich presenteren, er zijn grabbeltonnen, enveloppen trekken en ga zo maar door. En, natuurlijk, ook aan de inwendige mens is gedacht. Behalve koffie, thee en frisdrank is er veel eetbaars aanwezig, versgebakken vis, cake en koek, ijs en patat, etc. etc. Dus, redenen genoeg om een bezoek te bren gen aan deze Kringloopmarkt, waarvan de opbrengst bestemd is voor het bouwfonds van de Doopsgezinde Gemeente en waarvan tevens een gedeelte zal bestemd worden voor Hospice Calando. de koren, zal hij ook de samenzang voor zijn rekening nemen. Het mannenkoor probeert dit soort avonden voor een ieder toegankelijk te houden. Daar door wordt voor deze avond geen entree geld gevraagd. Aanvang is 19.30 uur. De kerk is open om 19.00 uur. Een ieder is har telijk welkom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1