Opening nieuwe iceuicen Samaritaan I|0!W lil ONGETWIJFELD Gemeente Goedereede "^Christenunie Haringvlietsluizen toch op een kier Bezinning op mensenrechten in 'de andere realiteit na 11 september 2001' Amnesty in actie in 2002 Open dag in Strijense Dorpskerk OJW over popmuzieii... Goed seizoen voor Volleybal vereniging VIP '82 De wekelijkse rubriek waarin beurtelings de ellandelljke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Hierbij is de keuken is geopend! Met een brede armzwaai verrichtte Van der Graaffz'n laatste klus bij de HDG. Amnesty Jaaroverzicht 2002: Complexe realiteit Campagne tegen Martelaren Campagne op Rusland Actie n.a.v. gevolgen van 11 september Stop gebruik kindsoldaten Meer acties slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! Voor jong en oud: Tot uiü dienst.' SQP-hlieuwsbrief 'V/erenigd Qameenta Belang VQB Website online! Schriftelijke vragen aan het college Lokale planschadeberekening Na een voorspoedig bouwtraject van een halfjaar kon in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk afgelo pen woensdagmiddag de volledig gerenoveerde keuken officieel in gebruik worden genomen. Naast een grondige verbouwing is de grootkeu- kenapparatuur geheel vernieuwd. In de nieuwe keuken worden iedere dag zo'n 450 warme maaltijden bereid ten behoeve van de bewoners in verpleeg huis 'De Samaritaan', verzorgings huis 'De Goede Ree', de dagverzor- ging in 'Catharinaburg' en de uit- brengmaaltijden voor de Stichting Maaltijdvoorziening. En er is nog vol doende capaciteit beschikbaar om méér ouderen op Goeree-Overflakkee van dienst te kunnen zijn. De warme maaltijden worden in deze nieu we keuken op een ontkoppelde wijze bereid. Dit wil zeggen dat het tijdstip van bereiden en consumeren van warme maaltijden niet langer aaneengesloten is. De koks kunnen zo veel meer aandacht aan het koken besteden en in die zin is een ontkoppelde keuken een investering in kwaliteit. Om die reden is een strikte organisatorische scheiding doorge voerd tussen het koken enerzijds en de logis tiek van de maaltijden anderzijds. Daarnaast heeft het managementteam van de HDG besloten om meer aandacht te besteden aan de presentatie van de warme maaltijden door enkele buffetwagens in gebruik te nemen. Hiermee kan op een flexibele wijze aan de behoeften van de bewoners tegemoet wor den gekomen. Men kan als groep samen de warme maaltijd nuttigen of ter plaatse een individuele keuze maken uit een aantal maaltijdonderdelen. De heer Van der Graaff, hoofd voedings- dienst van het verpleeghuis, maakt van de officiële opening van de nieuwe keuken tevens gebruik om afscheid te nemen van de HDG, dit na een dienstverband van 25 jaar. Weliswaar heeft Van der Graaff volop kun nen meedenken over de bouw van de nieuwe keuken, maar de opening hiervan is voor hem het moment om de dienst te verlaten en het vaandel over te dragen aan de heer Vis been, die - nadat de Van der Graaff met de VUT is gegaan - is aangesteld als hoofd voedingsdienst van de HDG. Dit betekent dat de heer van der Graaff afgelopen woens dagmiddag, als zijn laatste dienst aan de HDG, de nieuwe keuken officieel mocht openen. Dat deed hij na een toelichtend woord van HDG-directeur Van den Boogert. Voor de achterblijvende koks is het een inte ressante uitdaging om met elkaar de moge lijkheden van de nieuwe keuken ten volle benutten en zo alle bewoners van de HDG, de afnemers van de Stichting Maaltijdvoor ziening en mogelijk nog meer ouderen op het eiland, van heerlijke warme maaltijden te voorzien! MIDDELHARNIS - Mensenrechten zijn kwetsbaar. In de nasleep van 11 september 2001 werden ze soms wel erg gemakkelijk terzijde geschoven met een beroep op 'hogere' belangen als veiligheid en maatschappelijke orde. Mensenrechten zouden onprak tisch zijn en vooral: te idealistisch. Legt Amnesty de lat te hoog? Het in mei jl. verschenen Jaaroverzicht 2002 van Amnesty International Nederland opent met een bezinning. De Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, basis voor het werk van Amnesty, is een buitengewoon idealistisch document. Dertig artikelen vol vrijheid, gerechtigheid en vrede. Opgesteld -door de VN in 1948. De verschrikkingen van de Tweede Wereldooriog mochten zich nooit meer herhalen. De werkelijkheid is anders en hoogdravende idealen kunnen ver lammend werken. Wie opkomt voor men senrechten dient zich zeker na 11 septem ber' te realiseren dat dit moet worden gedaan 'met de voeten in de modder'. Maar is dit wérkelijk anders dan wat Amnes ty International al meer dan veertig jaar doet: Met oog voor de realiteit werken aan con crete doelen, ervan doordrongen dat succes jarenlang kan uitblijven? Maar wanneer het komt, geeft het kracht en inspiratie om door te gaan. En gelukkig maakt het jaaroverzicht ook melding van successen. Van vrijlating na soms tientallen jaren gevangenschap omdat deze mensen monddood moesten worden gemaakt, geen recht van meningsuiting mochten uitoefenen. Amnesty zorgde ervoor dat ze in beeld bleven, met een naam en een gezicht. De wereldwijde (derde) Campagne tegen Martelen, gestart in 2001 en met motto 'Help martelen voorkomen - Genezen doet 't nooit meer', liep in 2002 ten einde. Diver se mensen voor wie actie werd gevoerd kwa men vrij. Een nieuwe actietechniek werd ingevoerd, SMS-en, vooral effectief waar snelheid van handelen vereist is om martelen tijdens eerste ondervraging na arrestatie te voorkomen. De start daarvan in 2002 kreeg een onbe doelde en wrange actuele lading door de dramatische gijzeUng in een theater in Mos kou. Het vestigde direct de aan dacht op Tsjetsjenië', toch al een van de centrale aandachts punten van de campagne. Deze actie loopt door tot eind 2003. Actievoeren tegen marteling en mishande ling in Russische politie bureaus was aan de orde in december. Naar honder den Russische politiebureaus werden handtekeningenkaarten gestuurd maar, ook 'rechtenkaarten'Een rechten- kaart is een document met concrete regels uit het Russische Wetboek van Strafvordering voor de behandeling van verdachten. Over de gehele wereld hebben regeringen 11 september' gebruikt om politieke tegenstanders de mond te snoeren en onderdrukking van hele bevolkingsgroe pen te rechtvaardigen. Gevangengenomen illegale strijders konden in die situatie terechtkomen in een 'juridisch niemands land', een gebied waar geen enkele rechtsmacht wordt uitgeoefend. Amnesty pleitte voor behandeling van illegale gevangenen volgens de Genéefse Con venties voor krijgsgevangenen zolang niet een bevoegd tribunaal over hun status anders beschikt. In vele gewapende conflicten over de gehele wereld zijn in totaal zo'n 300.000 kinderen actief betrokken als soldaat, spion, bood schapper of slaaf. Amnesty organiseerde een estafette door Nederland en verzamelde daarbij handtekeningen van burgemeesters en andere prominenten. Aan staatssecretaris Van der Knaap van Defensie konden meer dan 152.000 handte keningen worden aangeboden. Bovenstaande opsomming is niet compleet. Uiteraard komen in het jaaroverzicht ook alle reguliere zaken aan de orde. Zoals de verantwoording van de bestedingen van wat Amnesty in 2002 aan contributies en dona ties ontving, met een dankwoord aan de gevers. Voor informatie over het lidmaatschap van Amnesty International en/of actief deelne men aan acties kan men terecht op www.amnesty.nl ofwww.anmesty.flakkee.net. Ook kan men bellen met Annet Tuinenburg, tel. 485452. Staatssecretaris Schuit van Haegen van Waterstaat trekt extra geld uit om van het Haringvliet weer een natuurlijk getijdenge- bied te maken waar de vissen vrij kunnen in- en uitzwemmen. Het kabinet had al 32 mil joen euro gereserveerd voor een besluit om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten, maar dat bleek niet genoeg te zijn. Bedrijven aan het Haringvliet lijden schade door het openen van de sluizen en willen daarvoor een vergoeding. Staatssecretaris Schultz van waterstaat schrijft de Tweede Kamer nu dat zij bereid is het budget voor het natuurpro ject in het Haringvliet met 3 miljoen euro te verhogen tot 35 miljoen euro. Zij wil mei de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant gaan overleggen over andere maatregelen om de getijdenstroming terug te brengen in het Deltagebied. Op zaterdag 14 juni gaan de deuren van de Grote of Sint-Lambertuskerk te Strijen weer open voor bezoekers. Vanaf 11.00 uur is een ieder welkom in deze eeuwen oude kerk om zelf kennis te nemen van de rijke historie van het kerkgebouw. Na de ingrijpende res tauratie van 1993/1994 heeft het interieur grotendeels een Middeleeuwse uitstraling gekregen. Veel oude zaken zijn nog te bewonderen, zoals de Schout- en Schepe- nenbank en het doophek, beide uit het einde van de 17e eeuw. Ook de 18e eeuwse kansel met fraai snijwerk is de moeite waard. Ver der bezit het kerkgebouw 16 gebrandschil derde ramen, drie uit 1950 en de overige uit 1994. Ook hiermee is de Strijense kerk een uniek gebouw in de wijde omgeving. Het monumentale Van OeckelenA'an den Heu velorgel, oorspronkelijk in 1840 geplaatst, neemt een prominente plaats in in het interi eur. De klank van dit instrument is altijd weer een venassing. Tijdens de open dag wordt het orgel bespeeld, gedemonstreerd en kan ook door bezoekers op het orgel wor den gespeeld. Om 16.00 uur verzorgt Adri Poortvliet een orgelconcert. In de wijde omgeving van de Hoeksche Waard is hij bekend als dirigent van verschillende koren van naam en faam zoals het Christelijk Hoekschewaards Mannenkoor en de koren Asaf te Puttershoek en het Strijens Christe lijk Gemengd Koor uit Strijen. Als organist is hij al jaren verbonden aan de Gereformeerde Kerk te Puttershoek, alwaar hij initiatiefnemer was om het orgel uit te breiden tot de huidige omvang. Als concerterend organist heeft hij ook ver schillende optredens op zijn naam staan. In Strijen heeft Adri een programma met wer ken van Jan Mulder (Ruis, o Godsstroom der Genade), twee delen uit het 2e orgelconcert van Handel, een passacaglia van John E. West, de eerste Sonate in g-mineur van René L. Becker en tot slot de bruisende fantasie over Psalm 25:1 van Willem Hendrik Zwart, dit als hommage aan deze door Adri zeer hoog geachte organist/componist. De toegang tot het concert is gratis, er wordt wel een collecte gehouden voor de onkosten. II Aanstaande maandag 16 juni organiseert het OJW een avond voor jong en oud waarop een indrukwekkende video getoond zal wor den over o.a. de invloed van popmuziek en de teksten die gezongen worden. Vanwege indringende beelden is er een minimale bezoekersleeftijd van 13 jaar gesteld. De avond is geheel GRATIS en in de pauze is er koffie, thee of frisdrank. De avond wordt gehouden in 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. De zaal gaat om 19.00 uur open, de aanvang is om 19.30 uur. Om 20.45 uur wordt er gepauzeerd en uiterlijk 22.15 uur is de avond afgelopen. Het thema voor deze avond luidt: 'They sold their souls for rock and roU'. Heb jij jezelf nog niet opgegeven voor de barbecue op 21 juni? Je bent nog van harte welkom! Dus heb je zin in een gezellig avondje culinair? Bel dan snel naar Piet om jezelf alsnog op te geven, tel.: 0187-484845. OOLTGÈNSPLAAT - Vrijdag 23 mei jl. kreeg volleybalvereniging VIP '82 de bekro ning op een perfect seizoen. Na kampioen te zijn geworden in de regio Eilanden, zijn ze er ook dit jaar weer in geslaagd te promove ren in de regio Randstad. VIP '82 zal vol gend jaar vertoeven tussen de beste van de regio Zuid-Holland. Naar aanleiding van de behaalde kampioen schappen werden ze uitgenodigd om zich te meten met de top van Zuid-Nederland. Op deze regionale kampioenschappen zijn de vippers tweede geworden, wat recht geeft op een plaats bij de Nationale Kampioenschap pen op 20 september in Utrecht. Ook het ledental bij VIP '82 blijft maar stij gen. Na enkele jaren de twee zaalcompetitie- teams te hebben voorzien van kleding, zal de huidige sponsor, A.T.O Logistics BV uit Rotterdam, volgend jaar de kleding verzor gen van het beachvoUeybalteam. VIP'82 is voor het komende seizoen in de zaal voor zien van kleding dankzij sponsoring van Rabobank Hakkee Oost. De organisatiestructuur van de gemeente is vorig jaar nogal veranderd. Uiteindelijk Is van het zoge naamde secretariemodel afgestapt en is het sec tormodel ingevoerd. Dit houdt in dat er nu een tweetal grote afdelingen binnen het gemeente huis zijn, te weten de afdeling (sector) Pubüeks- zaken en de sector Grondgebied. Hieraan zijn ook de beide adviescommissies van de gemeen teraad gerelateerd. De reorganisatie is dan ook vele malen in de diverse commissies onderwerp varv gesprek geweest. Inmiddels zijn binnen bei de sectoren diverse clusters gevormd, met aan het hoofd een seniormedewerker. Boven elke sec tor staat een sectorhoofd, die samen met de gemeentesecretaris zitting heeft in het Manage ment Team (MT). Dit MT is een belangrijke schakel tussen bestuur en ambtelijke organisatie. De gemeentesecretaris speelt hierin een belangrijke rol. Zaken die in de gemeenteraad worden geopperd, komen uitein delijk via het college en het MT terecht bij de ambtelijke organisatie en visa versa. Nu de organisatie er inmiddels staat, is door de cluster Publieksbalie een aantal ideeën aangedra gen om u als burgers een nog betere dienstverle ning aan te bieden. In de commissie Publieksza- ken van donderdag 5 juni jl. zijn door de hiervoor opgerichte werkgroep diverse plannen gepresen teerd. Het is de bedoeling dat er een zogenaamde publieksbalie wordt ingericht waar de burger met al zijn vragen terecht kan. Daarnaast zullen er diverse spreekkamers worden gerealiseerd in de onmiddellijke nabijheid van deze balie, zodat burgers op een adequate wijze geholpen kunnen worden.Verder zal een klachtenmeldsysteem worden ingevoerd. De SGP ondersteunt deze plannen, maar ziet graag dat er nu reeds diverse zaken worden opgepakt. De SGP denkt dan o.a. aan ontvangstbevestigingen, het afhandelen van brieven binnen de daarvoor vermelde termijnen en de modernisatie van de gemeentelijke website. Ais al deze plannen gerealiseerd moeten worden, zal dat onvermijdelijk een forse verbouwing van het huis der gemeente betekenen. Hieraan zullen dan ook dé nodige kosten zijn verbonden.Op dit moment is een aantal varianten in voorbereiding. De SGP spreekt de wens uit dat de dienstverie- ning naar de burgers hierdoor nog beter zal gaan worden. Niet voor niets is de SGP hiervoor met het motto: Tot uw dienst!de verkiezingsperiode ingegaan. Recreatieseelor Het kan niet ontkend worden dat de recreatiesec tor één van de belangrijkste economische peilers is binnen de gemeente Coedereede. Om de recre atie in kwalitatieve zin op peil te houden is het van groot belang om te kijken naar de totale sec tor. Hierin zien we dat diverse kwaliteitsslagen zich voltrekken. Ook in Goedereede is men hier druk mee bezig. Diverse procedures zijn hiervoor inmiddels dooriopen en een aantal van deze pro cedures zijn op dit moment in voorbereiding. We noemen in dit kader de Milieu Effect Rapport:age (MER). Inmiddels is dit in concept gereed en zal DV donderdag 26 juni door de gemeenteraad worden aanvaard. De SCP is van mening dat ver betering in kwalitatieve zin een prima middel is om het recreatieve product een meerwaarde te geven. Duidelijk moet zijn dat uitbreidingen ten behoeve van kwaliteit een uitbreiding betekent in oppervlakte. Hiervoor is o.a. het zogenaamde ver plaatsingsgebied, nabij het Flaauwe werk, gecreëerd. Campings in met name het zoge naamde zandwallengebied kunnen hieivan gebruik maken. In ieder geval ontstaat nu de mogelijkheid om de staanplaatsen daadwerkelijk meer mimte te geven. De SCP Goedereede is dit jaar begonnen met het uitgeven van de digitale nieuwsbrief. In deze nieuwsbrief staat diverse informatie over het rei len en zeilen in de gemeentepolitiek. Wilt u ook regelmatig op de hoogte worden gehouden, dan kunt u zich nu gratis abonneren via: www.sgp- goedereede.nl/nieuwsbrief Namens de SCP fractie: B.L Noorthoek (fractievoorzitter) Website: www.sgp-goedereede.nl e-mail: fractie@sgp-goedereede.nl Toch nog even peuterspeelzaal "De Cornet". Inmiddels wordt er door ouders hard gewerkt om de keetunit in gebruik te kunnen nemen, waar voor waardering. Terugkijkend zien we dat het bestuur van de peuterspeelzaal 4 jaar bezig is met zoeken naar een oplossing voor het wegwerken van een wachtlijst. Ook is er heel veel energie gestopt in het zoeken naar een nieuwe locatie. Op dit moment is er een tijdelijke oplossing gevonden voor maximaal 5 jaar in de vorm van een te huren keetunit, die geplaatst zal worden naast de huidig locatie. Als Christenunie willen we het gevoel voorko men dat we met deze tijdelijke oplossing een tijd je van het probleem af te zijn. We moeten blijven zoeken naar een echte oplossing! In ieder geval wiilen we alert blijven dat er eerder dan op het laatste moment naar een permanente oplossing wordt gezocht. Dit is ons inziens ook het pro bleem bij het realiseren van de tijdelijke voorzie ning; heel lang wordt er energie gestoken in het nadenken en vergaderen. Op het moment dat er beslissingen moeten genomen worden, is het Fractiegewijs echter eigenlijk al te laat om degelijk beslissingen te kunnen nemen. Vanaf maart 2002 is bekend dat gezocht moet worden naar een nieuwe voor ziening voor de peuterspeelzaal. Ook is bekend dat de huidige locatie in de Dorpstienden niet voldoet aan alle ARBO-eisen. Het verzoek om de kosten van verbouwing van het postkantoor te berekenen heeft de bestelling twee weken ver traagd maar de eigenlijke vertraging is dat dit voorstel pas jongstleden mei in de commissiever gadering is gebracht. Dit heeft veroorzaakt dat de unit pas in half juli geleverd kan worden. Geluk kig is het door inspanning van het ambtelijk apparaat toch nog gelukt de raad voor de raads vergadering voldoende informatie te verschaffen. Tijdens de raadsvergadering complimenteert: de wethouder het bestuur met haar doorzettingsver mogen, volgens ons zegt dit wel iets over watje als initiatiefnemer in Goedereede moet hebben om iets van de grond te krijgen. Wellicht heeft de wethouder er niet bij nagedacht dat dit ook iets zegt over hoe hij zijn taak als wethouder Welzijn invult. Christenunie Coedereede C. Moerkerk Tel.682936 g.moerkerk@gDfree.nl VGB In een eerdere bijdrage aan fractiegewijs kondig den wij al aan dat we dmk bezig waren met het ontwikkelen van een eigen website voor Verenigd Gemeente Belang. Niet zonder trots kunnen wij u nu melden dat deze website een feit is en sinds 23 mei jl. is deze te bezoeken op het internet, het adres waar u onze site kunt vinden is VAvw.vgb- goedereede.nl. Op deze site vindt u informatie over onze uitgangspunten, de fractie, de kiesver eniging, actuele items uit de gemeente politiek van Goedereede en onze standpunten hierover. Binnenkort verschijnt een vaste column van onze wethouder Peter Grinwis en komt er een enquête met actuele stellingen waarop u kunt reageren. Kortom, een interessante website waarmee we ons nog beter aan de burgers van de gemeente Coedereede willen profileren. VGB fractie treedt graag met u in contact Enkele raadsfracties uit onze gemeente organise ren fractiespreekuren in de verschillende kernen met het doel beter bereikbaar te zijn voor de inwoners van de gemeente, die met raadsleden van die fracties eens van gedachten willen wisse len over een bepaald onderwerp wat hen bezig houdt. Wij hebben ervoor gekozen om geen spe ciale spreekuren te organiseren omdat wij van mening zijn datje als fractie gewoon altijd bereik baar moet zijn en een open oor moet hebben voor datgene wat er in de samenleving leeft. Als u eens met onze fractie als geheel van gedachten wilt wisselen, bent u van harte welkom op onze fractievergadering. Neem hien/oor genjst eens contact op met één van onze fractieleden: ook individueel zijn wij natuurlijk voor u bereikbaar. Onze fractieleden zijn: Peter Feller (tel 0187- 493290). Maneke van den Heuvel (tel. 0187- 492452) en plaatsvervangend commissielid Corry Bosland (tel. 0187-682505). Ook via email kunt u onze fractie bereiken en wel op info@vgb-goe- dereede.nl. Een tweetal recente ontwikkelingen waren voor de fractie van Verenigd Gemeente Belang aanlei ding om het college een aantal schriftelijke vra gen te stellen om hien/oor aandacht te vragen en duidelijkheid te krijgen omtrent het hierop te voe ren beleid. Als eerste was er in maart een aankon diging van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken over het wetsvoorstel Kwaliteitsbevorde ring rampenbestrijding. Dit houdt in dat huidige rampenplannen tegen het licht gehouden gaan worden en naar nieuw vastgestelde normen (mede naar aanleiding van de rampen in Ensche de en Volendam) moeten worden geactualiseerd. Voor onze frache was dit aanleiding om aan dacht te vragen voor de situaties wanneer bij voorbeeld bij een chemische calamiteit luchtver ontreiniging ontstaat en hierdoor grote groepen mensen in scholen en/of openbare gebouwen langdurig binnen moeten blijven. De huidige rampenplannen voorzien niet in scenario's voor bevoorrading en coördinatie. Graag zouden wij zien dat bij herziening van de gemeentelijke ram penplannen deze scenario's worden opgenomen. Een ongeval zoals bijvoorbeeld begin dit jaar in het Botlekgebied, laat zien dat dit realiteit kan zijn en bij ongunstige windrichting ook van invloed kan zijn voor ons gebied. Het college heeft ons inmiddels laten weten dat in regionaal verband e.e.a. opgepakt gaat worden en dat hier aandacht voor is. Wij blijven deze ontwikkelin gen nauwlettend volgen. In de vergadering van de commissie grondgebied zaken van 4 maart jl. is door onze fractie reeds gewezen op de ontstane financiële perikelen van Rijkswaterstaat. Wij hebben toen aan de verte genwoordiger van het college gevraagd of dit gevolgen kon hebben voor belangrijke onder houdswerkzaamheden van Rijkswaterstaat bin nen onze gemeente. Hierbij denkende aan het onderhoud van dè bermen langs de N57 en het op diepte houden van de vaargeul in het Slijkgat. Toen was niet bekend dat hiermee stagnaties of problemen op zouden treden. Intussen blijkt de situatie toch zo te zijn dat de bermen niet gemaaid worden en dat ook het onderhoud aan de schuiven van Haringvlietsluizen ernstig achter blijft, zelfs zo dat enkele schuiven aan de grond blijven doordat onderhoud niet wordt gepleegd. Dit laatste zal ongetwijfeld nadelige gevolgen hebben t.a.v. aanslibbing in het Slijkgat. In onze schriftelijke vragen van 5 juni jl. aan het college vraagt onze fractie in hoeverre het college op de hoogte is van wat de gevolgen kunnen zijn en wat we als gemeente kunnen doen om Rijkswa terstaat te bewegen om het onderhoud weer op te pakken. Wij zijn in afwachting van de beant woording. De Hoge Raad heeft recentelijk de uitspraak gedaan dat gemeenten niet langer een planscha- de rekening mogen presenteren aan part:iculieren nadat een bestemmingsplan is gewijzigd. Deze uitspraak heeft heel wat gevolgen voor gemeen ten. Een gemeenteraad zal bij verzoeken van par ticulieren tot vrijstelling of herziening van bestemmingsplannen heel bewust en duidelijk de keuze moeten maken om planologische mede werking te verienen en dus geheel de planschade vergoeding voor haar rekening te nemen of geen medewerking verlenen met het argument dat de financiële gevolgen niet afgedekt kunnen wor den. Bij bestemmingsplannen zal dus de gulden middenweg gevonden moeten worden tussen alle planologische belangen en dus niet door het belang van één belanghebbende. Dit alles zal gro te gevolgen gaan hebben voor toekomstige planologische ontwikkelingen en het financiële beleid van gemeenten. Stel alleen maar eens de vraag "hoe zullen de gemeenten deze financiële risico's moeten gaan afdekken?" Gemeenteraden zien zich langzaam maar zeker gesteld voor grote dilemma's op dit punt. De Hoge Raad verwijst bij haar uitspraak naar toekomstige nieuwe wetge ving (Crondexpioitatiewet) die de gemeenten een goed instmment in handen zal moeten geven om verhaal van kosten af te dwingen bij de ontwikke laar. Middels de Vereniging Nederiandse Gemeenten dringen gemeenten bij de wetgever er hard op aan om zeer snel tot adequate wetge ving te komen, zodat er weer goed en verant woord gewerkt kan worden bij planologische ontwikkelingen. De fractievoorzitter van Verenigd Cemeeente Belang Email: info@vgb-goedereede.nl Website: www.vgb-goedereede.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9