Verdeeldheid over ontwikkeling winkelvoorzieningen in Dirksland ACTIE Z' BRIL GRATIS Vakantiemedewerkers Ouddorp KENNISGEVING Het informatie- en klachtenbureau Gezondheidszorg CD-presentatie met speciaal aanbod! Kik bedrijfshygiëne EliAtH]0|.niEUWS Hou jij ook van aanpakken? VAN 17 T/M 28 JUNI [?glÈ)©[? Verloving, Huwelijk. Jubileum Moet Cl000 verhuizen? Komt er een Aldi-vestiging? 't Had de bedoeling geweest dat vorige week dinsdagavond in Dirksland de raadscommissie Grondgebied en Economische Zaken (GrEZ) tot een eensluidend advies inzake een gevoelig onderwerp was gekomen richting gemeenteraad, maar van die gewenste eenduidigheid bleek maar weinig terecht te komen. Het ging over de ontwikkeling van de winkelvoorzie ningen in het dorp Dirksland. Commissievoorzitter de heer Toes ver wachtte daarbij van zijn leden een standpuntinname, onder andere over de vragen of het wenselijk wordt geacht dat de ClOOO supermarkt van Van der Velde verhuist uit het centrum naar de periferie van Dirksland, dus naar de buitenrand, en of Dirksland wel zo staat te springen om de komst van een Aldi-markt. In de gedachtevorming zou de ClOOO dan ver huizen naar het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeen te aan de Geldersedijk en zou de Aldi gevestigd kunnen worden op het terrein van het voormalige BP-station aan het Korteweegje. Inspraak Voorzieningenniveau Dood dorp Vertekende rapportage? Water aan de lippen. Geen verhuizing Geen gemier Geen verpaupering Geen eenduidigheid Voor o.a. de kassagroep Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. zoekt Jongerenwerker voor Goeree-Overflakkee P. C. den Braber Schilderwerken Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. Bestrijding van alle plaagdieren Houtwormbestrijding Hygiëne-inspecties HACCP-rapportage of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal Verbeteren van zorg Geen hulp door contract PAGINA 8 Zowel vanuit de burgerbevolking als vanuit de ondernemers waren hierover brieven bij het gemeentebestuur binnengekomen; ook de Rabobank had zich in de correspondentie gemengd. Tijdens de commissievergadering werd verder iedereen die daar behoefte aan voelde in de gelegenheid gesteld om in dezen hun zegje te doen. Aanvankelijk hadden zich daarvoor drie per sonen aangemeld. Dat waren directeur De Jonge van Rabobank West-FIakkee die nog enige toelichting gaf bij de brief die de Rabo aan de gemeente stuurde, de heer Wieringa uit Dirksland die met name vraagtekens plaatst bij een aantal (meetjpunten voor ver keersdrukte in het dorp waarnaar het ter zake door het RBOI uitgevoerde onderzoek naar verwijst, en de heer De Man uit Dirksland die vooral waarschuwt voor 'een dood dorp' als de ClOOO en andere middenstanders uit het centrum verdwijnen. En hoewel niet overeenkomstig de regels, werd zelfs nog aan twee mensen toestemming gegeven om van het spreekrecht gebruik te mogen maken toen ze daar pas tijdens de commissieverga dering om vroegen in plaats van 48 uur van tevoren. Dat waren de ClOOO-eigenaar Van der Velde en secretaris Tieleman van de Dirkslandse winkeliersvereniging; beiden luidden min of meer de noodklok voor de gevestigde ClOOO. Als eerste inspreker gaf de heef De Jonge aan, vanuit betrokkenheid van de Rabobank bij het dorp, bezorgd te zijn over het (gewenste) voorzieningenniveau in Dirks land in relatie tot het daarbij behorende eco nomische draagvlak. "Een goed voorzienin genniveau is er op dit moment niet. Daar door zie je nu al dat Dlrkslanders naar dorpen gaan waar wél voldoende voorzie ningen zijn. Een ontvolking van Dirksland dreigt. Als ondernemers moet je durven en kunnen investeren in en zuinig zijn óp het voorzieningenniveau. Daartoe behoren een volwaardige supermarkt, een volwaardige parkeervoorziening en een volwaardig bank kantoor." Een volwaardige supermarkt op de huidige (ClOOO-)locatie acht De Jonge, mede gelet op de infrastructurele situatie aldaar, niet meer tot de mogelijkheden omdat dit teveel tijd zou vergen. "De ont- wikkeUngen hebben te lang stilgestaan". Daarom vindt hij verplaatsing van een supermarktvestiging naar het randgebied van Dirksland een goede oplossing. "Een en ander zou dan snel te realiseren zijn." Overi gens hoeft volgens De Jonge zo'n volwaar dige supermarkt niet per definitie een ClOOO te zijn, zo liet hij weten. En vestiging van nog andere winkels is volgens hem eveneens gewenst. De heer De Man bleek tijdens de commis sievergadering niet aanwezig te kunnen zijn en had daarom zijn zegje op schrift gesteld en dit de vergadering doen toekomen. In zijn schriftelijke inspraak drong hij er kort gezegd op aan dat de ClOOO niet moet ver huizen, maar op haar huidige plek blijven. Als ze wél verhuist naar een locatie buiten het centrum - en in haar kielzog nóg een aantal middenstanders, dan wordt Dirksland een "dood dorp", zo voorspelt hij. Immers zullen de bewegingen van de inwoners dan goeddeels uit het centrum verdwijnen. En wat hou je dan nog over in het dorp? "De nu nog aanwezige winkels en bedrijven in het centrum betekenen een zekere levendigheid, die aantrekkelijk en noodzakelijk is voor een leefbaar dorp. Als die verdwijnen, zal het dorp ongetwijfeld verder verpauperen (zie Straatdijk)", zo stelt De Man. Want als de ClOOO verhuist, wil een aantal andere - en thans in de nabijheid van de supermarkt gevestigde - middenstanders meeverhuizen, omdat ze anders een geringere aanloop in hun winkel vrezen. En of de Aldi nu werke lijk zoveel goedkoper is dan de ClOOO, dat waagt De Man te .betwijfelen. De heer Wieringa sprak niet exphciet over verhuizing van de ClOOO of over de vesti ging van een Aldi. Hij stak meer in op het RBOI-rapport dat gemaakt was in het kader van het centrumbeleid van de gemeente. Daarin wordt onder meer aangegeven dat verhuizing van de ClOOO naar de rand van Dirksland de parkeerproblematiek in het centrum alleen maar ten goede zal komen. Om een beeld van de verkeersdrukte in Dirksland te krijgen, werd in het kader van het onderzoek op een aantal plekken metin gen verricht. Maar volgens Wieringa zouden die meetpunten teveel op één locatie zijn geconcentreerd en zouden andere plekken zijn blijven liggen. "In het rapport wordt een aantal zaken niet genoemd die wel van invloed zijn op de werkelijke situatie", zo gaf hij aan. En gemaakte prognoses voor de toekomst leken hem nogal overdreven. "De verkeersdrukte op het Korteweegje zou in de toekomst vergelijkbaar worden met de hui dige drukte op de N215...!", citeerde hij ongelovig. En als op de plekken waar in Dirksland nu nog de basisscholen zijn gevestigd parkeervoorzieningen zouden worden gemaakt, dan levert dat voor het centrum zo'n 200 parkeerplaatsen op en zou het parkeerprobleem vanzelf zijn opgelost, zo stelde Wieringa voor. "Dan hoeft daar voor de supermarkt niet te verhuizen en krij gen we ook géén dood dorp". En zo bleek zijn betoog tóch op een supermarktlocatie te doelen. De heer Tieleman van de winkeliersvereni ging deed een kort maar vurig pleidooi om toch vooral de huidige ClOOO overlevings kansen te gunnen. "Het water staat de ClOOO aan de lippen. Uitbreiden waar ze nu zit, gaat niet. Maar een omzetvermeerdering van 15% heeft ze hard nodig. Moet je die dan weg laten snoepen door een Aldi te laten komen? Een Aldi zal ongetwijfeld naar 't eiland komen, maar 't is alleen de vraag of dat dan persé in Dirksland moet". Ook Van der Velde zelf gaf aan dat de ClOOO in een hachelijke situatie verkeert en nodigde daarom de Dirkslandse politici uit om persoonlijk eens poolshoogte te komen nemen van de laatste jaarcijfers... "De ClOOO is bereid om een grote investering te doen voor een primaire voorziening in Dirksland, maar dat kan alleen als de huidi ge omzet minimaal kan worden behouden. Dus niet als er een Aldi komt, want dat bete kent voor de ClOOO de doodsteek", liet Van der Velde aan duidelijkheid niets te wensen over. Dat laatste betwijfelt commissie- en raadslid de heer Leenders echter, zo gaf hij aan. Al zei hij het ook een slechte zaak te vinden als het wérkelijk zo zou zijn. Wat hem betreft is de komst van een Aldi dan ook geen must. Maar vooralsnog is hij evenmin een voor stander van vertrek van de ClOOO van haar huidige stek. Ondanks de tijdsdruk zag hij graag nader beargumenteerd "of er geen alternatieve scenario's denkbaar zijn (mét de gevolgen daarvan) en zo nee, waarom niet". Maar als de ClOOO verhuist, dan is wat Leenders betreft een Aldi óók welkom. VVD-er Driesprong houdt graag vast aan het Centrumbeleid, waarvoor de gemeenteraad zich een aantal jaren geleden heeft uitgespro ken. "Vertrek van de ClOOO uit het centrum doet daar geen recht aan", vindt hij, en is daar om tégen verhuizing. Met een Aldi-vestiging in Dirksland heeft de VVD geen moeite. "Wij hebben altijd een vrij ondernemerschap voor gestaan", zo lichtte Driesprong toe. "Boven dien zal een Aldi alhier meer mensen uit de wijde(re) omgeving aantrekken dan uit Dirks land zelf'. De heer Van der Vlugt (PvdA) had - doet 'ie wel vaker - heel wat woorden nodig om aan te geven hoe hij erover dacht. Bovendien bleek hij tijdens de vergadering nogal last van mieren te hebben ook, die er niet voor terug- Morgen, zaterdag 14 juni, wordt de nieuwe cd 'Instrumentale Muziek (deel 2)' van Arjan en Fryda Huizer gepresenteerd. Een bijzondere cd met mooie melodieën op orgel, synthesizer en panfluit. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de Nieuwe Kerk te Zierikzee, waar de cd ook is opgenomen. De entree bedraagt 2. Speciaal als lezer van Eilanden Nieuws heeft u de mogelijkheid om de cd tegen een speciale prijs aan te schaffen. Tegen inlevering van onderstaande bon na afloop van het concert kunt u van deze speciale aanbieding profite ren en betaalt u slechts 11 in plaats van de normale prijs van 14,50. Naam: Straat huisnummer: Postcode -I- woonplaats: Handtekening: deinsden deze avond over de commissietafels te rennen. "WeUswaar hebben we destijds gekozen voor een centrumbeleid, maar dat is in de loop der jaren al wat losser geworden doordat we voor sommige nieuw te vestigen ondernemers wat soepel met het beleidsplan zijn omgegaan. Nu de ClOOO i.v.m. mogeUjk- heden voor een optimale supermarkt naar een ander plekje wil, vmd tk dat een redelijke vraag. Een 'valide organisatie' hebben ze 't dan over... (Noe ha 'k hier wéér 'n miere!)" Wel bedong hij dat bij verhuizing van de ClOOO naar het voormalige kerkgebouw aan de Geldersedijk aldaar geen verkeer- of par keeroverlast mag ontstaan. Ook vroeg hij zich af wat zo'n 'optimale supermarkt' van plan is. "Groenteschappen van hier vandaen tot an die mure daer? Zodat de groenteboer - kiek, daer zit'n, op de tribune - gean kroppe slae mear verkoapt...? (Daer gae wear 'n miere Wim, noe bie joe op taefel!)" Met de vestiging van een Aldi-markt heeft Van der Vlugt geen problemen. "Je moet ieder ondernemerschap een kans geven. En als je een winkel wilt behouden, dan hoefje er niet voor te schromen om er ook een con- curtent bij te laten. In as 't er 'n Aldi komt, dan mar op 't terrein van De Gast. Want anders gaet 'n naer Meneerse en dan ha m'n hier nóg 't zelfde probleem. Helder genog? Dan gae m'n noe roake!" Dat duidde aan dat het tijd was voor koffiepauze. Na de pauze kwam de heer Van der Veer (SGP) aan het woord - in tegenstelling tot zijn voorganger, altijd kort en bondig: vóór verhuizing van de ClOOO, en de Aldi moest maar afvallen. De heer Kievit (CDA) bracht een ietwat ander geluid naar voren. Wél is hij voor ver plaatsing van de ClOOO, maar dan naar de beoogde locatie voor een mogelijk Aldi - het Korteweegje dus - en niet naar de Gelderse dijk. Overigens is hij wél voorstander van de komst van een Aldi, elders in Dirksland. De heer Bruggeman (ChristenUnie) tenslotte ziet in de vestiging van een Aldi geen toege voegde waarde voor de Dirkslandse bevol king. Uit conciurentieoogpunt zou het wel licht prima zijn, vindt hij, maar er moet ook gekeken worden naar het economische draag vlak in zo'n kleinschalig dorp als Dirksland. De ClOOO mag van hem wel naar de Gelder sedijk, maar dan moet er óók aandacht zijn voor invulling van de huidige supermarktlo catie die dan leegkomt, zodat geen verpaupe ring optreedt. Concluderend kan dus worden gezegd dat de verdeeldheid die over deze zaken in het dorp schijnt te bestaan, zelfs in de raadscommis sie heerst. En dat betekent dat de gemeente raad in haar vergadering van 26 juni a.s. in ieder geval over één agendapunt heel wat: te discussiëren zal hebben. Voor plannen is geld nodig. Of je nu graag een brommer wilt, een nieuwe computer, of een reis naar Japan. Albert Heijn is de plaats waar je op een leuke mariier dit soort zaken bij elkaar kunt verdienen! Ben je 16 jaar of ouder, reageer dan snel! Oh Voor meer informatie: Albert Heijn Ouddorp dhr. P.C. Grinwis Molenbloh 6-8, 3253 AL Ouddorp Tel. 0187-68-1344 De modellenboeken voor Verlovingskaartjes Hu welijkskaa rten geboortekaartjes of jubileumkaarten worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony Gespecialiseerd in hout, kunststof en aluminium: binnendeuren buitendeuren draaikiep raamkozijnen schuifpuien garagedeuren scliuifdeurkasten Regiodealer Novoferm garagedeuren en Parador meubelen. Provincialeweg 10a Industrieterrein Westerloo 3252 LR Goedereede Tel. (0187)49 28 00 Fax (0187) 49 26 22 WAAG NAAR DE VOORWAARDEN Beneden Zandpad 9a Middelhamis www, hisschemoller-optiek. nl Goeree-OverfIaU.ee is een uitgestrekte platte/andsregio en telt 45.000 inwoners. De veertien grote en kleine dorpskernen vormen de vier gemeenten Oostflakkee, Middelhamis, Dirksland en Goedereede. Van Ooltgensplaat tot Ouddorp aan zee is de afstand 60 kilometer. Companen is een kleine breed georiënteerde welzijnsorganisatie, een actieve partner op het gebied van welzijn, samenlevingsopbouw en cultuur. Companen verzorgt ten behoeve van de vier eilandelijke gemeenten de lokale en regionale inzet van jongerenwerk op Goeree-Overflakkee. Goeree-Overflakkee voert als motto: 'Eiland van kust, rust, natuur en ruimte". Voor jongeren krijgen deze waarden soms een relatieve betekenis, wajineer het gaat om mobiliteit, variatie en de dynamiek van deze tijd. Jongerenwerlc Goeree-Overflaldcee werlcr samen mer gemeenten, andere professionele en (oa Icerlcelijke) vrijwilligersorganisaties aan de realisatie van passende activiteiten en voorzieningen voor jongeren. Het Jongerenwerk zet in op de versterking van voorzieningen voor jongeren in de dorpskernen met een vindplaatsgerichte aanpak. Daarbij gaat de aandacht zowel uit naar de leeftijdsgroep 12-16jaar als wel naar de doelgroep 16+, onder het motto "Het is pas goed als de jeugd echt meedoet!" De jongerenwerker moet zich met verschillende doelgroepen kunnen verstaan en in staat zijn zich op herkenbare wijze in dialoog te kunnen positioneren met begrip voor de achtergrond van de verschillende doelgroepen. De jongerenwerker vormt samen met ten collega een team dat in goed overleg de werkzaamheden verdeelt. Verder is er collegiaal overleg en werkbegeleiding. De vacante functie heeft een gemiddelde omvang van 20 uur per week in de SCW2-functie CAO Welzijn. Aanstelling ""i^dt plaats voor 1 jaar, na gebleken geschiktheid wordt een aanstelling voor onbepaalde tijd geboden. Afhankelijk van opleiding en ervaring kan de functie nader worden gewaardeerd. Op verzoek zen den we een profielschets. Je sollicitatiebrief aan Companen verwachten wij uiterlijk 1 juli, deze te richten aan Stichting Companen, Postbus 256, 3240 AG Middelharnis met vermelding "vacature jongerenwerk", Informatie bij Ruut Engelman (directeur) of Jan Trompper (sociaal cultureel werker), telefoon (0187) 482400 email: companen@hetdiekhuus.nl Geachte relatie, Hierbij willen wij u op de hoogte brengen van de adreswijziging voor onze zal<elijl<e post en ons privé-adres per 1 juli 2003. Vanzelfsprekend blijven wij u onze diensten aanbieden onder dezelfde voorwaarden, zoals u van ons gewend bent. Voor de goede service zullen wi] een locatie in Ooltgensplaat aanhouden. Onze nieuwe adresgegevens zijn als volgt: Rotterdamseweg 40, 2921 AP Krimpen aan den IJssel Tel. (0180) 51 39 96 Fax (0180) 51 08 21. Mobiel (06) 20 94 96 12 Wij danken u voor het inmiddels in ons gestelde vertrouwen, en hopen u ook in de toekomst van dienst te mogen zijn voor al uw schilder-, behang- en glaswerkzaamheden. Met vriendelijke groet, P. C. den Braber Schilderwerken (wespen, muizen) Tel. (0111) 64 71 90 (06) 51 70 61 32 bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: Drukkerij algemeen@gebr-dewaal.com Het Informatie- en Klaciitenbureau Gezondheidszorg - kortweg IKG genoemd - is een onderdeel van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Rijnmond. Het IKG kan u als patiënt of consument op vele manieren ondersteunen. Enerzijds is het IKG een vraagbaak waar u informatie krijgt met betrekking tot adressen van zorginstellingen, ziekten en ziektebeel den of uw rechten en plichten als patiënt. Anderzijds geeft het bureau u advies omtrent vele onderwerpen in de gezondheidszorg: waar kunt u de voor u benodigde zorg ver krijgen? Wat kunt u doen als u niet helemaal tevreden bent over de zorg? Hoe moet ik een klacht indienen en kan ik daarbij eventueel ondersteuning krijgen? Door uw vragen door het melden van uw klachten kunt u meehelpen aan de verbete ring van de zorg en voorkomen dat anderen tegen dezelfde problemen aanlopen. De klachten die bij het IKG binnenkomen zijn zeer divers. Van het schenden van de rechten van de patiënt, zoals deze zijn vastgelegd in de Wet op de Behandelingsovereenkomst tot het weigeren van een hulpvraag door bij voorbeeld een huisarts. De medewerkers van het IKG hebben een adviserende functie. Bij het indienen van een klacht kunnen zij u adviseren over de te vol gen procedure en - indien gewenst - ook ondersteuning daarbij bieden. Zij zullen ech ter geen uitspraak doen of de klacht gegrond is. Bij een bemiddeling in een conflict zal het IKG dan ook nooit tussen de twee partijen gaan staan, maar steeds een beroep doen op een derde onafhankelijke partij. De kracht van het IKG, als onderdeel van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform, is erin gelegen dat zij door samenwerking met één stem naar buiten kan treden en zo een grote invloed kan uitoefenen op de zorg sector. Het RPCP-Rijnmond heeft als hoofd doelstelling de toegankelijkheid van de gezondheidszorg te verbeteren. Momenteel is er een discussie gaande tussen patiëntenorganisaties, huisartsenorganisa ties en de zorgverzekeraar. Aanleiding hier toe waren een aantal klachten van burgers uit de regio Rijnmond. Zij dreigden uit de boot te vallen op het gebied van huisartsenzorg. Huisartsen sluiten contracten af met zorg verzekeraars. De patiënten die bij deze ver zekeraars zijn aangesloten worden geholpen in de huisartsenpraktijk. Patiënten die kozen voor een andere zorgverzekeraar dreigen uit de praktijk te worden geweerd. Vanuit het oogpunt van de huisarts wellicht een niet onbegrijpelijke actie: de administratie die komt kijken bij het behandelen van een 'niet-contractuele' patiënt kost tijd. Voor de patiënt kan deze situatie echter tot gevolg hebben dat hij, na oversluiting van zijn ver zekering bij een andere zorgverzekeraar, een veel hogere premie moet betalen. Voor de patiënt kost het dus geld. Op zich al een niet te verkiezen situatie. Minstens even erg is echter dat op deze manier de patiënt een wettelijk toegekend recht wordt ontnomen. De Nederlandse overheid heeft bepaald dat alle burgers een keuzevrijheid van verzekeraar hebben. Door het weren van een patiënt uit de huisartsen praktijk wordt dit recht wel degelijk geschonden. De vele klachten rondom dit onderwerp vormden voor het IKG de reden om het pro bleem bij zowel de Tweede Kamer als bij zorgorganisatie en de huisartsenorganisaties aan de orde te stellen. De discussie die daar- - door - landelijk - is ontstaan heeft ertoe -, geleid dat er wel degelijk naar oplossingen wordt gezocht om met name het administra tieve probleem van de huisartsen te doen verkleinen of weg te nemen. Intussen is gesteld dat huisartsen in de regio Rijnmond alle patiënten die zorg verienen waar zij recht op hebben, ongeacht de gekozen zorg verzekeraar. Mocht het dus toch voorkomen dat een huis- arts u weigert op basis van uw zorgverzeke- ring, dan kunt u ons dit melden op telnr 010-4670522 of 0900 2437070. Het IKG is er, zoals reeds eerder werd gesteld, niet alleen voor het bieden van hulp bij klachten. Belangrijk is ook de signaal functie die het bureau heeft. De vragen, klachten en meldingen die hier binnenko men, geven een goed inzicht in de knelpun ten en hiaten in de gezondheidszorg. Bespre king van deze signalen met de zorgaanbie ders en zorgverzekeraars kunnen ervoor -^ zorgen dat de gezondheidszorg steeds weer v een stukje verbeterd wordt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8