Voetballen op kosten van de gemeenschap etï) i ek t mm PREDIKBEURTEN Woord i Daad S Totaal opbrengst Woord en Daad project Filippijnen bekend eiiahdo-iiieuws Thalassa vleugellam EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Wie doet mee en stuurt Patricia Leijdens een felicitatie...? Prinses Mariiène-roos voor 35-jarige Nierstichting I Steun van de gemeente? Prof-voetbal is meer dan een spel Politiemacht is nodig Miljoenen aan steun Het goede voorbeeld van Maastricht W. H. Velema Kerkdienst Geref. Gemeente Zondag 15 juni 2003 De Nierstichting bestaat 35 jaar. Sinds haar oprichting in 1968 heeft ze veel bereikt, vooral op het gebied van dia lysebehandeling. Reden om de Nier stichting in het zonnetje te zetten met een speciaal voor haar gekweekte roos: de Prinses Marilène. Deze prachtige trosroos is vanaf 10 juni onder andere verkrijgbaar bij Albert Heijn. De opbrengst van de roos komt ten goede aan de Nierstichting. Ze zal het geld gebruiken voor het realiseren van haar belangrijkste doelstelling: het verbeteren van de kwaliteit van leven van nierpatiënten. Veel bereikt in 35 jaar Het geloof dat wij belijden Struinen door de Kwade Hoel( Op een zaterdagochtend lekker struinen door de duinen in het natuurgebied De Kwade Hoek. Dat kan als u meegaat met de excursie van Natuurmonumenten op zaterdag 21 juni. De boswachter vertrekt om 10.00 uur en de excursie duurt onge veer twee uur. U dient zich aan te melden bij de VVV Ouddorp aan Zee, telefoon (0187) 681789. Goede wandelschoenen zijn aanbevolen. Kwade Hoek Wilt u mee? Meer activiteiten? Na een jaar te hebben gewerkt voor het project op de Filippijnen, kan de afd. Goeree-Overflakkee van stich ting Woord en Daad nu het eindresul taat vermelden. Alle acties hebben het mooie bedrag opgebracht van netto 35063,15. PAGINA 2 VRIJDAG 13 JUNI 2003 De titel is wat overtrokken. Aan het functio neren van voetbalverenigingen zijn eigen kosten verbonden die door leden van de ver enigingen en andere sympathisanten worden betaald. De laatste tijd lezen we in de kranten voort durend weer van gemeentebesturen die aan de grens van de hulpverlening respectieve lijk subsidiëring zitten. De burgemeester van Maastricht heeft een daad gesteld. Hij heeft gezegd: Het geld is op. We doen het niet meer. Terwijl ik over dit onderwerp aan het denken was, kreeg ik een artikel in het Nederlands Dagblad van 22 mei jongstleden onder ogen. Twee redacteuren hebben een ronde gemaakt langs zeven clubs van het prof voetbal. Onder andere leden van de gemeen teraad werden drie vragen voorgelegd: 1. Hoe staat u als christen-politicus tegen over financiële steun aan noodlijdende voet balclubs? 2. Waar legt u de grens voor steun? 3. Moet een gemeente het aandurven dat een voetbalclub verdwijnt? Het gaat mij er niet om de zevenmaal drie antwoorden in dit artikel op te soirmien. Wat ik schrijf had ik grotendeels al in mijn gedachten geformuleerd voordat ik dat arti kel onder ogen kreeg. Laat ik nog mogen vermelden dat ik zelf nooit aan voetbal heb gedaan. Ik ben geen lid van een club geweest en heb nooit echt op de groene mat gestaan. Hoogstens wel eens een balletje getrapt met kinderen toen ze jong waren of met kleinkinderen. Hun genoegen om mijn onkunde en onmacht op dit terrein heeft mij meer gedrongen tot ophouden dan tot verdergaan. Ik heb zelfs geen plezier in het volgen van een voetbalwedstrijd. Dat is voor mij verloren tijd. Wel heb ik er begrip voor dat mensen in mijn omgeving daar anders over denken en van ontspanning spreken in plaats van over verloren tijd. Een mens heeft ook ontspanning nodig. Die zoek ik op ander terrein, maar ik zal het niemand kwalijknemen dat hij (of zelfs, zij) het op de grasmat zoekt, tenzij En nu kom ik bij het hart van het onderwerp. Prof-voetbal is meer dan een spel geworden. Ik noem het maar een bedrijf. Er zit niet veel meer van spel en ontspanning in. Het vraagt alleen maar inspanning en het gaat om de prijs - in de meest letterlijke zin - uitgedrukt in geld. Dus om de winst. Ieder denke daarover zo hij wil - al is er ook zoiets als ethiek van de sport. De ethiek gaat mijns inziens niet alleen over de spelregels, maar ook over de hoogte van de verdiensten en over de vraag of de clubs terecht een beroep op de gemeenschap doen, in casu het plaatselijke gemeentebestuur, om dit bedrijf en bedrijfsvermaak in stand te houden. Ik schrijf niet uit aversie tegen het voetbal- bedrijf. Ik probeer zo zuiver mogelijk als burger over dit (geldverslindende) fenomeen uit de samenleving te oordelen. Alvorens daarop verder in te gaan moet mij nog iets van het hart. Dat is de geweldige politiemacht die reeds gedurende een groot aantal jaren ingezet moet worden om het geweld voor en vooral na de wedstrijden in toom te houden. Het is mij opgevallen dat de berichtgeving daarover altijd heel zachtaar dig is (om het zo maar eens te zeggen). Meermalen hoorde ik de volgende morgen een bericht in deze geest: de wedstrijd is tamelijk rustig verlopen. Dat er toch tien mensen geartesteerd zijn is kennelijk geen indicatie voor gepleegd geweld of verzet. Eerlijk gezegd geloof ik zo'n geruststellend bericht niet. Er is natuurlijk wel het een en ander aan de hand geweest; om maar niet te spreken van de veldslagen die er soms gele verd worden. En dat moet de samenleving allemaal maar betalen. Terecht gaan er nu stemmen op om de voetbalclubs zelf een bijdrage te doen leveren aan de inzet van een politiemacht. Dan komen we echter in de vicieuze cirkel dat de clubs niet voldoende geld hebben en bij de gemeente aankloppen. In dat geval zou de gemeente (lees daarvoor; de gemeen schap) direct of indirect via subsidies de extra kosten voor politie-inzet moeten beta len. Mijns inziens zou aan het gedoogbeleid een eind gemaakt moeten worden. En nu de miljoenensteun aan wat heet de noodlijdende clubs. Een paar opmerkingen daarover, zonder alle ethische aspecten van de problematiek te bespreken. Laat ik beginnen met het feit dat bijvoor beeld de slechtst-verdienende speler bij Vitesse meer verdient dan een minister. Wat dan te zeggen van de best-verdienende spe ler? Zijn salaris zal met allerlei bonussen overenkomen met dat van de top van het bedrijfsleven. En dat wordt dan niet door de club, noch door de toeschouwer opgebracht, maar door de gemeenschap - vanwege het volksvermaak. Daarbij bedenken we dat slechts een deel van het volk dit vermaak zoekt en ervan geniet. Het zijn niet zelden vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven die de hand in de sala riëring hebben. Dan is de conclusie gemak kelijk te trekken. In genoemd artikel in het Nederlands Dagblad las ik deze conclusie: "Vitesse (Arnhem) heeft zich onder invloed van belangrijke mensen uit het bedrijfsleven een te grote broek laten aanmeten en zichzelf opgejaagd". Wil de club haar spelers meer dan royaal betalen, dan moet ze zelf dat geld opbren gen. Mijns inziens is het onaanvaardbaar dat een club voor zulke riante salarissen bij de gemeente aanklopt. Ook al wordt het geld langs indirecte weg verkregen, dus op eerste horen niet voor de salarissen maar voor het in stand houden van het stadion, dan nog is deze subsidie geen recht van de club noch een plicht van de plaatselijke overheid, maar geldsmijterij en onrecht naar andere hulpbe hoevende verenigingen of instanties die deze steun niet krijgen. Wellicht zijn deze onder bedeelde of gepasseerde instellingen van meer nut voor de lokale samenleving, dan het genot van een rumoerige voetbalwed strijd waarvoor honderden politiemensen hun vrije zaterdag of zondag moeten opoffe ren. Hier zijn de verhoudingen totaal scheefge trokken. Ik voel me zelfs gedrongen om van maatschappelijk onrecht te spreken, doordat de clubs niets hoeven te betalen voor de extra politiebewaking. Het is mijn overtuiging dat de voetbalevene menten niet langer met gemeenschapsgelden ondersteund dienen te worden. De clubs moeten voor zichzelf zorgen. Zij kunnen maximaal een steun vragen die vergelijkbaar is met wat aan andere maatschappelijke instellingen of evenementen wordt gegeven. Het blijkt dat er bij gemeenten gerede twijfel rijst over het terugbetalen van geleende bedragen. Eigenlijk weet iedere gemeente dat ze dat geld niet meer terug ziet. Ik heb het nog niet gehad over het extra geweld dat deze wedstrijden losmaken. Vechtpartijen, gewonden en niet-onaanzien- lijke schade in de binnenstad. Het is in burgemeester Leers te prijzen dat hij een streep getrokken heeft. Het is drin gend nodig dat ook andere burgemeesters en gemeenteraden hetzelfde doen. Voetballen dient te geschieden op eigen kos ten en niet op die van de gemeenschap. Dan zou de schade (naar alle kanten) ook aan zienlijk kleiner zijn! Het kajuitzeiljacht 'Thalassa', thuishaven Bruinisse en eigendom van een inwoner van Leidschendam, was op woensdag 4 juni, met 4 personen aan boord op weg van Engeland naar de Roompot toen er een touw in de schroef raakte. Omdat het op dat moment windstil was, kon er ook niet op de zeilen gevaren worden. Het jacht bevond zich toen ongeveer 3 mijl ZZO van de Noord Hinder, enkele uren stomen vanaf de haven van Stel- lendam. Het was niet alleen windstil, maar ook mistig. De weerberichten gaven echter zware windstoten aan tot windkracht 10 en veel regen. Via de kustwachtpost Ouddorp werd dan ook de hulp ingeroepen van de Stellendamse reddingboot 'Prinses Mar griet'. De bemanning werd ongeveer kwart over twaalf opgepiept en vertrok direct naar de opgegeven locatie. Het jacht werd even na 14.00 uur op sleeptouw genomen en arri veerde rond 19.00 uur in de buitenhaven van Stellendam, waar de Thalassa werd afge meerd aan één van de steigers en waar een duiker later het obstakel uit de schroef ver wijderd heeft. De 'Prinses Margriet' lag 19.30 weer paraat op haar eigen plek. OUDDORP - Dinsdag 17 juni: 19.30 uur, ds. J. de Pater uit Wijk en Aalburg. clir. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- schapplj Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27; contracttarieven op aanvraag sluitingsteTmijn zakelijke advertenttes: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentte-acquisiae: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. V. d. Ziel, Poederoijen en 18.30 uur ds. A. Belder, Nieuwe Tonge. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. I. Boer, Nieuwe Tonge en 18.30 uur ds. H. v. d. Ziel. Woensdag 18 juni: 19.30 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur br. F. Reedijk en 18.30 uur ds. J. C. Buurmeester - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. A. Thimm en 18.30 uur ds. J. Smink, wel- komstdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. I. W. van Estrik, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.30 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d Ilssel. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Smit, Putten en 18.00 uur ds. I. ter Maaten, Wijngaarden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. I. Kroeze en 18.30 uur ds. J. Holt- slag. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. P. Muilwijk, Kesteren en 18.00 uur kand. G. I. Blankers, Montfoort. Vrijdag 20 juni: 14.30 uur ds. A. van Wijk, huwelijksbevestiging van Wouter van Lenten en Willemieke Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. H. J. Mulder. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen, Middelhamis en 18.00 uur ds. H. A. Samsom, Stad aan 't Haringvliet, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, voorbereiding Heilig Avondmaal; 14.45 uur ds. G. C. Kunz, interkerkelijke kerkdienst voor 'anders begaafden' en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. Th. W. H. van der Heijden, Heinenoord, voorbereiding Heilig Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - CAM A Christengemeente, het Prieel 14.30 uur K. van Holten, Doopdienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gie len - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur drs. W. M. van Laar en 17.00 uur ds. P. V. d. Gaag - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk, HA en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen, Dirksland en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden, Den Bommel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Bérea, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. P. Nagel, Vlaardingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Arensman. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, bediening Hei- Uge Doop en 18.00 uur kand. Komaat, Strijen - Ger. Kerk 10.00 uur de heer C. Comehsse en 18.00 uur drs. J. Staat. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, voorbereiding De uitspraak van dit woord is niet alleen het schibbolet van Flakkee maar de naam is ook van toepassing op het havenhoofd van Middelhamis. Het oude havenhoofd' heeft al weer enkele geleden plaatsge maakt voor het verfijnde en toeristisch ingestelde parkje op de 'Kop van Menheer- se'. Maar alle verandering is, nog afgezien van het prijskaartje (het waren guldens destijds), nog geen verbetering. Het oude historische havenhoofd v\/as in de loop van de tijd meegegroeid met de omgeving. Het hoofd was fors en uit de kluiten gewassen, met een wegdek van asfalt en een bijpassende stevige vangrail. Originele klinkers en enkele stoere banken maakten 't Head compleet. Met een steiger voor de pont en de authentieke loswal was het havenhoofd van Middelhamis met recht een robuust havenelnd. Het nieuwerwetse hoofd heeft iets gekun- steldst. Het is gesoigneerd en uitgevoerd met verfijnd straatwerk, levensechte vis sen en moderne zwarte stippen bezorgen het hoofd de aanblik van een boulevard. Moderne banken en verlichting geven de indruk dat het havenhoofd chique en ver zorgd is, maar op het geelstenen haven hoofd spreken de hoeveelheden en soorten zwerfvuil die- iedereen kan waarnemen boekdelen. Het is geconcentreerde viezig heid. Een viertal groene afvalemmers staat er gelaten bij. Ze zijn zeker te fraai om het doel te dienen waarvoor ze zijn gemaakt. Oude en nieuwe zaken verstoren het geenszins fraaie havenhoofd nieuwe stijl. Een houten gebouw is vooralsnog het onderkomen van de horecavoorziening. Fraai is anders en het gebouw waarin des tijds de havenmeester woonde verdient ook een beter lot. De loswal en de authentieke meerstoelen staan in schril contrast met het nieuwe Hoofd. Daar proeft men nog iets van vroe ger. Tegen datgene wat herinnert aan het oorspronkelijke Hoad kan het fonkelnieu we Hoofd niet op. Integendeel. Het nieu we hoofd doet mg terugverlangen naar 't Hoad van Menheerse. Maar 't Hoad is niet meer. Wat rest is een moderne blikvanger zonder diepgang. t-~ CD pj Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, Zwolle - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, H.A. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren, voorbereiding Hei lig Avondmaal. Weet u zich nog te herinneren dat vorig jaar september Patricia Leijdens uit Sommels dijk naar Curasao vertrok om daar - als vrij- wiUigster! - hulp te gaan verlenen aan straatkinderen? Toen wist ze nog niet hele maal of ze het er wel volhouden zou, want ja: heimwee misschien.Maar gelukkig is dat geheel en al meegevallen en zal ze er zelfs langer blijven dan ze eigenlijk had gedacht. Zondag 29 juni a.s. hoopt Patricia jarig te zijn. En leuk zou het dan zijn als ze ter gele genheid daarvan eens verrast zou worden met een heleboel kaarten of leuke briefjes vanaf Goeree-Overflakkee! Doet u mee? Haar adres is: Kindertehuis Hebron, t.a.v, Patricia Leijdens, Mountpleasant, Weg van Bullenbaay Z.N., Curasao, Neder landse Antillen. Houd u er wel rekening dat de post er 'wat langer' over doet? De Prinses Marilène-roos is speciaal voor de jarige Nierstichting gekweekt bij rozenkwe kerij De Wilde. De roos is sterk, bloeit maandenlang, heeft lichtgeurende zachtroze bloemetjes in trossen en heeft schitterend donkergroen glanzend blad. De roos wordt circa 0,60 centimeter hoog. De roos - die in een pot wordt verkocht - voelt zich thuis in de tuin, op het terras of op het bal kon. De Prinses Marilène-roos kost 6,99 euro en is vanaf 10 juni verkrijgbaar bij een groot aantal Albert Heijn-filialen en bij de verkooppunten van Rozenkwekerij De Wil de (een aantal Intratuin en Europatuinen ves tigingen). De verkoopadressen staan op de website van de Nierstichting: www.nier- stichting.nl. De opbrengst van de Prinses Marilène-roos gaat naar de Nierstichting, die daarmee blijft werken aan haar primaire doelstelling: het verbeteren van de kwaliteit van leven van de ruim 40.000 Nederlandse nierpatiënten. De Nierstichting in 1968 opgericht met als doel de dialysebehandeling te verbeteren en de capaciteit ervan te vergroten. Dankzij de beroepsmatige én vrijwillige inzet van tallo ze mensen heeft ze inmiddels veel bereikt. Zo is het aantal dialysestations uitgebreid, zijn er extra verpleegkundigen en hebben nieuwe behandelmethoden geleid tot aan zienlijke verbeteringen voor dialyserende nierpatiënten. Toch moet er nog heel veel gebeuren. De komende jaren gaat de Nierstichting zich naast het verbeteren van de dialyse richten op het bevorderen van orgaandonatie en de preventie van nierziekten. Wie meer wil weten over de activiteiten van de Nierstich ting en/of een bijdrage wil leveren, kijkt op www.nierstichting.nl of belt 035 697 8000. een aanstelling tot prediker ontvangen had, had Calvijn een aantal voorstellen gedaan voor de verdere inrichting van kerk en ere dienst. Eén van de dingen die hij had aanbe volen, betrof een herinvoering van de oude christelijke gewoonte dat kinderen van rond 10 jaar belijdenis van het geloof zouden afleggen. Er diende, aldus Calvijn in zijn advies, een korte en eenvoudige samenvat ting van het geloof opgesteld te worden die de oudersd) gebruiken konden om hun kin deren in het geloof te onderrichten. De pre dikanten moesten er op toezien dat dit ook daadwerkelijk gebeurde. Welnu, voor dat doel had Calvijn zelf de pen ter hand geno men en had hij die samenvatting zelf maar geschreven. Het is kort na het midden van juh 1536. De zojuist 27 jaar geworden Jean Cauvin, geboortig uit het Noord-Franse Noyon, ver blijft voor een enkele nacht in de vrij stad Geneve. Hij is eigenlijk op de vlucht - de man die later Johannes Calvijn wordt genoemd. Een bekeerling van het Lutherse geloof geworden zijnde, kon hij aan de Sor- bonne in Parijs niet meer blijven. Nadat hij er openlijk voor uitgekomen was, had hij stad en universiteit ijlings moeten ontvluch ten. In Bazel was hij terechtgekomen en twee maanden lang had hij daarna in Ferrara doorgebracht. En nu is hij via Geneve weer op weg naar Bazel. Daar zal hij eindelijk rust ontvangen om te studeren en aan verdere publicaties te werken. Inmiddels is hij in 'ketterse' kring een bekend man geworden. Zijn boekje 'Institutio of Onderwijs in de Christelijke Religie' is in enkele maanden een bestseller geworden. In de stad Geneve heeft de reformatiebewe ging inmiddels ook enige voet aan de grond gekregen. Maar het is daar een betwiste en daarom kwetsbare zaak. En nu heeft de Geneefse hervormer Guillaume Farèl er lucht van gekregen dat die beroemde Calvijn in de stad is. Van één ding is Farèl overtuigd: die Fransman moeten we voor de zaak van deze stad behouden. Het lukt Farèl inder daad, maar niet dan nadat hij Calvijn in zijn logement heeft opgezocht en hem - nadat Calvijn weigerde te blijven - in Gods Naam zijn wens tot rustig studeren had vervloekt. Toen is Calvijn overstag gegaan. En op enkele jaren van gedwongen ballingschap na is Calvijn zijn hele verdere leven in Geneve gebleven. En heeft hij de zaak van Gods Koninkrijk in die stad gediend. Dit ontroerend stukje geschiedenis herinner de ik me toen ik een enkele week geleden een klein en fraai boekje in handen kreeg. De titel luidt 'Het geloof dat wij belijden'. Oor spronkelijk heette het anders: Önderriclit en belijdenis van het geloof, waarvan men gebruik maakt in de kerk van GeneveHet behelst een soort Catechismus, door Calvijn in 1537 geschreven. Wat was het geval? Enkele maanden nadat hij zich in de stad gevestigd had en hij van het stadsbestuur(!) U raadt het: het product van zijn schrijven is het boekje dat onlangs in vertaling werd uit gegeven. Let wel: voor het eerst sinds al die eeuwen nu in onze Nederlandse taal. We kunnen het boekje het best zien als een kor- te en bevattelijke samenvatting van zijn eer- der uitgegeven Institutie. Anders dan latere catechismussen - bijvoor- beeld die uit Heidelberg - is deze met in vraag- en antwoordvorm samengesteld. Vijf jaar later heeft Calvijn alsnog een catechis mus in (373!) vragen en antwoorden uitge- geven. Die laatste wordt dan ook de Cate chismus van Geneve genoemd. Wie op korte en heldere wij ze een uiteenzet ting van de leer van de Heilige Schrift wenst, neme dit nieuw uitgegeven boekje ter hand. En zeg nu niet, wat nogal eens klinkt, dat Calvijn zo dor en droog schrijft. 'Calvijn' moetje proeven. Het is dan ook voor de fijn proevers. Laat de goed gekozen woorden en de veelzeggende zmnen in hun Bijbelse taal tot je doordringen en put er de honing uit. Dat geeft smaak. En het smaakt telkens naar meer! Een enkel voorbeeld geef ik nog. 1 Uit artikel 1. "Men kan nergens anders dan alleen in God het eeuwige en onsterfelijke leven vinden. De belangrijkste zorg en toe wijding van ons leven moet zijn, dat we God zoeken en met alle genegenheid van ons hart naar Hem veriangen en nergens rust vinden dan in Hem alleen." Uit artikel 6. "In de Schrift wordt met zonde zowel de verdorvenheid van de menselijke natuur bedoeld, die de bron is van alle zon den, als de slechte begeerten die eruit voort- komen en de misdaden die het gevolg van die begeerten zijn." Uit artikel 12. "Zoals de barmhartige Vader ons Zijn Zoon aanbiedt door het Woord van het evangelie, zo aanvaarden wij Hem door het geloof en we erkennen Hem als aan ons gegeven. Het is waar dat het Woord van het evangelie allen roept om deel te hebben aan Christus, maar verscheidenen verachten, verblind en verhard door ongeloof, deze zo bijzondere genade. Dus de gelovigen alleen verheugen zich in Christus. Ze ontvangen Hem als iemand die tot hen gezonden is. Ze verwerpen Hem niet, omdat Hij hen gegeven is en ze volgen Hem, omdat ze door Hem geroepen zijn." _i Uit: Johannes Calvijn, Het geloof dat wij belijden. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 69 pag. Prijs €9,50. J. M. J. Kieviet Dit gebied dankt zijn naam aan de zandban ken, die hier vroeger voor de kust lagen en waarop menig vissersscheepje is vergaan. Nu liggen hier slikken en schorten met kre- ken die bij hoog water vol lopen. Hier bou- j wen in het voorjaar strand- en bontbekple- vieren hun nest. Wat verder landinwaarts liggen de duinen, waar de invloed van wind en water wat minder is. In de begroeide duinvalleien leven veel soorten zangvogels, zoals de blauwborst en de nachtegaal. Als u meegaat is het zeker aan te bevelen om een vertekijker mee te nemen! Voor alle excursies is aanmelding vooraf noodzakelijk bij de VVV Ouddorp aan Zee, telefoon (0187) 681789. Hier hoort u waar de excursie vertrekt. De excursies zijn gratis voor leden van Natuurmonumenten, niet- leden betalen 2,25 en kinderen t/m 12 jaar 0,45. Kijk op www.natuurmonumenten.nl Welke acties waren dat, het afgelopen jaar? Hier volgen ze: verkoop van kaarten, kren tenbroden en oliebollen, een rommelmarkt, een bloembollenmarkt, poter- en snertmarkt, spaarglobes, zangavonden, een postzegelac tie, en daarnaast zijn er nog vele giften ont vangen. En welk doel dient het project op de Filippijnen? Duizenden jongeren aldaar een toekomst geven door hen de mogelijkheid te bieden een vak te leren. Woord en Daad werkt al tientallen jaren samen met de Filippijnse organisatie AMG/intemational. Deze prote- stants-christelijke organisatie bereikt dui zenden jongeren door middel van opvang, onderwijs, beroepstraining en loopbaanbe geleiding. Jongeren die, zonder uitzonde ring, uit arme gezinnen komen of al jaren op straat leven. En door haar actie helpt Woord en Daad mee dit werk voort te zetten. De NCDO (De Nationale Commissie voor inter nationale samenwerking en Duurzame Ont wikkeling) wil het bedrag, dat aan acties is opgebracht, verdubbelen. Daarom kan nu het mooie bedrag van in totaal 70126,30 aan het project worden besteed, ledereen die het afgelopen jaar heeft meegewerkt aan het behalen van dit resultaat, wordt door de organisatie hartelijk bedankt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2