PvdA NieUV-S XLli ©iereixS^ee Gereformeerde Gemeente Middelharnis 75 jaar Herdenkingsboek 95 EilAlffSI-illEUIia De wekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Uitslag 'Luchtbede' Herkingen EIIAI1DEI1-I1IEUW5 75 jaar Gereformeerde Gemeente Middelharnis Natuurexcursie in Heemtuin Tenellaplas Landschaps ontwikkelings plan (LOP) Normen en Waarden Hondenpoep Verplicht zakje schepje? Voorjaarsnota Riolering buitengebied •Jt •>^|&<&i&iiS^•>i&«& STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Lezers van weten het BETER. Gebonden 368 pag. Unieke uitgave met veel foto's BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM PAGINA 9 VRUDAG 6 JUNI 2003 Fractiegewijs Op donderdag 8 mei werd het Landschaps ontwikkelingsplan (LOP) Coeree-Overflak- kee unaniem aanvaard door de gemeenteraad van Oostflakkee. De FVdA Oostflakkee is zeer blij met deze gebeurtenis. In het LOP is een visie neergelegd die betrek king heeft op de landschappelijke ontwikkeling van Goeree-Overflakkee. Het doet ons plezier dat het is gelukt om een eilandelijk, gemeente grens overschrijdend plan te maken. De gemeenteraden van de zelfstandige gemeenten op het Eiland laten zien dat men over de gemeentegrens kan samenwerken. Waarom is deze samenwerking tussen de gemeenten zo belangrijk? De vier gemeenten delen het eiland bestuurlijk op. Deze vier delen zien we niet terug in de ontstaansgeschiedenis van Goeree-Overflakkee en hebben cultuurhis torisch geen waarde. Ze maken Goeree-Over flakkee naar menselijke maat bestuurbaar in dit huidige tijdsgewricht. Echter Goeree-Overflak kee. zoals we het nu kennen, is (samengevat) ontstaan doordat de eerste bewoners zo'n zeven eeuwen gelden een ringdijk maakten op een schor of een slik en binnen de dijken een nederzetting vestigden. Binnen de ringdijk had men in eerste instantie genoeg landbouwgrond en ruimte voor veeteelt, aangevuld met visserij. om van te leven. Een veilige haven binnen de ringdijk maakte aanvoer en afvoer van aanvul lende producten mogelijk. Zo ontstonden de oudste dorpen. Uit behoefte aan meer land bouwgrond werden vanuit deze dorpen stuk ken grond ingepolderd. De kreken waar het zoute water in en uit liep werden mee ingepol derd en vormden zeer langzaam een zoetwater- reservoir essentieel voor mens. dier en gewas. Door de eeuwen heen ontstonden de contou ren van het eiland zoals we die nu kennen. De oudere dorpen hebben allemaal een haven met een voorstraat en een ring met een kerk Buiten de dorpen vormden boerderijen de eni ge bebouwing en dat zien we nog steeds terug in het landschap. Goeree-Overflakkee vormde zo cultuurhistorisch, landschappelijk en geografisch een geheel waarbij ieder dorp, nederzetting en buitengebied door het een of het ander was verbonden. De dorpen behielden zeer lang hun autonomie met een eigen burgemeester en raadhuis. Pas in de vorige eeuw werden de dorpen te klein schalig voor een eigen bestuur en ontstonden de gemeenten. De 20-ste eeuw werd verder gekenmerkt door de verregaande mechanisatie in de landbouw en de daarop volgende ruilver kaveling, de verschrikkelijke watersnoodramp en de gevolgen daarvan, het fenomeen vrije tijd waardoor onder ander de grootschalige recreatie zijn intrede deed, het transport met auto's en vrachtwagens over asfaltwegen, de verbinding met het vaste land door bruggen en dammen en het verdwijnen van voorzieningen uit dorpen als gevolg van de mobiliteit. Aan het begin van deze eeuw is het een goed moment om na te denken over de toekomst en een visie neer te leggen en dat is in gezamen lijkheid ook gebeurd, ledere activiteit is gekop peld aan een plaats. Een plaats om te werken, te recreëren of te wonen heeft invloed op het landschap. Daarom is het LOP een belangrijke toetssteen voor plannen op het gebied van natuur, landbouw, toerisme, ontwikkeling industieterreinen en woningbouw. Hoe passen we de ruimte die deze activiteiten in beslag nemen, in? Enkele punten uit het LOP wil de PvdA eruit lichten: De ontwikkelingen in de vorige eeuw dreigden de natuur te marginaliseren, steeds verder verl oor de natuur letterlijk terrein. De natuur krijgt in de nieuwe plannen volop aandacht, in het bijzonder de natte natuur. De kreken die een belangrijke rol speelden worden hersteld en waar mogelijk verbreed. De PvdA is vooral enthousiast over de reconstructie van de kre kenstelsels. De samenhangende waterlopen kunnen door verbreding van de drassige oevers weer een belangrijke verbindingsrol gaan spe len en onderdak bieden aan een gevarieerder aanbod van flora en fauna. Vissen, vogels maar ook fietsers, wandelaars en kanoërs varen hier wel bij. Aan de andere kant bieden de kreken een goede waterbuffer voor de landbouw die te maken heeft met de directe gevolgen van extre men tussen nat en droog, die steeds groter lij ken te worden. Langs de kreken buiten de ringdijken is er in de visie plaats voor landgoederen. Percelen van negen hectare waarvan één privé en de rest aangelegd voor publiek. De PvdA is niet tegen de landgoederen langs de buiten ringdijkse kre ken het zogenaamde "rood voor groen" the ma. Bij de haalbaarheid hiervan hebben we wel vraagtekens. Je moet wel erg rood gaan staan, of erg rijk zijn, om het groen te maken. Binnen het plan is ook een plaats voor ressorts. Deze vorm van recreatie waar een aantal recre atie woningen op een aangelegd park worden geplaatst en zo een kunstmatig dorp vormen waar mensen bijeenkomen om te recreëren genereert de grootste bron van inkomsten op recreatief gebied voor de gemeente. Maar heb ben ook veel plaats nodig. Het liefst dicht bij het water en met grote kavels. Op het eiland zijn er al een aantal gevestigd en enkelen in ontwikkeling. Vanwege een grote inbreuk op het landschap is de PvdA zeer behoudend ten opzichte van de plaats van vestiging, de groot te en het aantal. Deze visie wordt teruggevon den in het LOP. Er is een trend geweest om natuurgebieden te verwerven en er vervolgens een hek omheen te plaatsen om bezoekers te weren. In sommige zeer kwetsbare gebieden gedurende een bepaald seizoen is dat natuurlijk van belang. In andere gevallen moeten natuurgebieden, onder naleving van gestelde voorwaarden, toeganke lijk zijn voor recreanten. Door mensen bewust te maken van de natuur wordt namelijk de waarde erkend. Zo wordt het draagvlak voor natuurvriendelijke oplossingen verhoogd. In het LOP wordt gesproken van dijkenroutes waarbij de bermen door ecologisch beheer kleurrijker en gevarieerder worden, aaneenge sloten fietspaden en openstelling van natuur gebieden. De landbouw blijft drager van het landschap en garandeert zo rust en ruimte. Duurzame vormen van landbouw worden in het LOP genoemd. De landbouwsector is op verschil lende wijzen hevig in beroering. De uitbreiding van de EU. de subsidieregeling en de lagere opbrengsten zetten de landbouw onder druk. Er zijn echter kansen. Europa, het rijk en de provincie zijn bereid geld uit te geven voor projecten op het terrein van duurzame landbouw en natuurontwikkelingen. Doordat het plan unaniem door de Oostflak- keesse raad wordt gedragen, komen oude waarden van kust, rust, natuur en ruimte dich terbij. De combinatie van verworvenheden uit de vorige eeuw, waar de SDAP en later de PvdA. in belangrijke mate heeft bijgedragen met de daadwerkelijke uitvoering van deze visie zal het welzijn van de bevolking van Goeree-Overflakkee ten goede komen, daar zijn wij van overtuigd. Op onze web-site http://www.flakkee.net/PVDAoostflakkee/ kunt u kennisnemen van ons volledige pro gramma en allerlei interessante artikelen lezen. Het laatste jaar worden de woorden normen en waarden te pas en te onpas gebruikt, ledereen heeft daar zijn eigen gedachten over, die varië ren van het Christelijke gedachtegoed tot ideeën over ethisch verantwoord leven en wer ken. Gemeenschappelijke noemer is dat niet alles kan en mag. mensen moeten zich niet aan elkaar storen en iedereen moet men in zijn of haar eigen waarde laten. Het lijkt eenvoudig maar het leven van alle dag bewijst het tegen deel. Een veel voorkomend probleem waar ontzet tend veel mensen, groot en klein, zich aan ergeren is hondenpoep. Wie is het niet overkomen: je loopt nietsver moedend over straat of door het gras en onge merkt is de zool van je schoen vervuild met hondenpoep. Als je het tijdig bemerkt kun je het nog schoonmaken, wel een vies karweitje natuurlijk. Maar als je het niet in de gaten heb zitje auto of vloerbedekking in huis er ook onder. Waarom vindt (bijna) iedereen het zo normaal om je hond op straat z'n behoefte te laten doen en wordt er niet de moeite genomen om een eindje te lopen en een plek op te zoeken waar het zonder problemen kan gebeuren? Waarom laten mensen hun hond uit op speel veldjes, waar kinderen gezellig denken te spe len? Onvoorstelbaar! En als er dan toch een ongelukje gebeurt, waar om wordt het dan niet opgeruimd? Je laat je kind toch ook niet op straat zijn behoefte doen! Sommige mensen menen dat ze daar honden belasting voor betalen. Alsof het een gemeen telijke taak zou zijn om de straten en bermen schoon te houden. Hondenbelasting is echter, net als wegenbelas ting, geen doelbelasting. maar een belasting die aan de algemene middelen wordt toege voegd om daaruit alle zaken die in de gemeen te voorhanden zijn te bekostigen. En daar valt ook straten- en groenonderhoud onder, maar geen poepscheppen. Voor het grasmaaien moeten al extra voorzieningen worden getrof fen, zodat degenen die ze bemensen niet van top tot teen onder de smunie zitten. Verleden week sprak ik iemand vanuit een andere gemeente (niet Flakkee) die vertelde dat het bij hun verplicht is om een zakje schepje mee te nemen als je de hond uitlaat. Als je dat niet doet kun je een boete krijgen. Het lijkt een eenvoudige oplossing. Maar willen we dat ook? Het CDA is van mening dat er al genoeg regel tjes en wetten zijn en voelt er dan ook weinig voor er daar nog één aan toe te voegen. Hand having van zo'n regel is ook niet uitvoerbaar: je kunt moeilijk achter iedere hondenbezitter een politieagent zetten. Het CDA vindt dat dit nou echt zo'n probleem is dat onder de term normen en waarden valt. Wat u niet wil dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet', is een uitdrukking die hier goed bij past. Gewoon rekening houden met elkaar en je inleven in andermans omstandig heden siert ieder mens. En loop een eindje ver der je viervoeter, gezond voor mens en dier! Bent u het hiermee eens of vindt u dat er toch maar verplichte zakjes en schepjes moeten komen? U kunt het me laten weten op e-mail: rossuml23@hotmail.com. CDA Oostflakkee Ria van Rossum, fractievoorzitter Rond deze tijd van het jaar valt altijd de 'Voorjaarsnota' in de bus. Raadsleden krijgen in deze nota nog meer inzicht in lopende zaken, maar ook wordt er een beeld geschetst van hetgeen we verwach ten kunnen met de daarbij behorende cijfers uiteraard. De raad kan op dit moment nog aangeven: Dit willen we niet of dat willen we juist wel. voor zover het over zelf in te vullen beleid gaat; er zijn immers een groot aantal zaken die van hogere instanties opgelegd worden, waar de gemeenteraad geen invloed op kan uitoefenen, en die dus gewoon uitgevoerd moeten worden. De visie en/of reactie op de Voorjaarsnota gebeurt in de vorm van algemene beschouwin gen per fractie in de raadsvergadering waarin de Voorjaarsnota behandeld wordt. (D.V. 12 juni) Een zaak die in deze nota ook genoemd wordt is het GRP (Gemeentelijk RIolerings Plan). Vaak wordt dit onderwerp zijdelings even genoemd, terwijl het enorm veel geld opslokt. In dit plan staat o.a. welke straat wanneer aan de beurt is om vernieuwd te worden. Tegenwoordig wordt tegelijk met het vervan gen van de riolering het zogenaamde 'verhard oppervlak' afgekoppeld. D.w.z. dat al het water van de daken (gedeeltelijk) en straten dat voor heen in de oude situatie in het riool kwam, nu in een aparte leiding komt en niet meer op het riool gestort wordt. Dit scheelt immers behoor lijk veel capaciteit. Een ieder herinnert zich nog wel de wateroverlast in het recente verleden met al de gevolgen van dien. Daarom een goe de zaak. Een ander onderdeel uit het GRP is de riolering van het buitengebied. Op I januari 2005 moet iedereen in het buiten gebied aangesloten zijn op het riool of beschik ken over een Individuele Behandeling Afvalwa ter (IBA). De wet is hierin glashelder en bepaalt dat de lozer verantwoordelijk is voor het afvalwater dat na deze datum alleen in gezuiverde vorm geloosd mag worden. Het ministerie heeft de gemeenten geadviseerd de regie op zich te nemen. Dat lijkt ons ook het meest logisch. De gemeenten hoeven dat echter niet te doen. Waterschap en provincie spelen ook nog een rol, daar komt nog bij dat de situatie per honderd meter zowat verschilt. Er zullen plaatsen zijn waar direct op het riool kan worden aangesloten, echter op de meeste plaatsen zal een eenvoudige IBA moeten komen. Meestal kan worden volstaan met een verbeterde en/of vergrootte septic tank. Hoewel er op dit punt nog veel vragen leven: een ding is wel duidelijk dat er veel geld mee gemoeid is. Hoe het geheel gefinancierd wordt is ons op dit moment nog niet duidelijk. Wel pleit de SGP fractie voor betaalbare oplos singen. Namens de SGP fractie van Oostflakkee A.T. van Curp jr. Fittersweg 13257 LD Ooitgensplaat atvangurp@rdnet.nl. fjk SJ> ejt^^^fjt^^i^^Ht Eén van onze kleine hondjes heeft op iedere schouder een beschermengel gehad, hij heeft een nacht en een dag op de HaringvUetbrug rondgelopen. Hij hoe daar terecht is geko men, ach daar denken wij maar niet over na. Na twee weken heeft zich geen eigenaar gemeld en nu proberen wij voor hem een leuk tehuis te vinden, waarbij hij welkom is. Wij hebben hem Lucky genoemd. Hij lijkt veel op een gro te Yorkshire terrier, de kleuren klop pen in ieder geval. Hij is ruwharig en het is ondanks zijn ervaring een vriendelijk hondje. Hoe hij verder is kunnen wij u niet vertellen. Dan hebben wij nog een vondeling, Pongo een grote dalmatier, een zgn. rijst-met- krenten-hond, een reu en volgens de die renarts ongeveer 18 maanden oud. Pongo is gevonden bij het pannenkoekenhuis in Barendrecht en ook voor hem heeft zich geen eigenaar gemeld. Pongo is heel vriendelijk, maar hij moet nog verder opgevoed worden. Wie ontfermt zich over deze mooie leuke hond. Vlekkie is een hondje van 17 maanden, een kruising van ?x?, zwart met op zijn borst een wit vlekje, kortharig. Hij is nu vrij nerveus, maar hij is dan ook hardhandig opgevoed. Vlek is doodsbang voor kinderen en zijn nieuwe baas zal moeten beginnen om zijn vertrou wen te krijgen. Wij denken dat een rustig gezin voor hem beter is dan een gezin met kinderen. Momenteel vindt Vlekkie het niet leuk om alleen tehuis te bUjven, maar wij denken dat met een beetje geduld en veel liefde het ook wel zal lukken om hem dat te leren. Denkt u er aan dat wij op zaterdag 14 juni a.s. een rommelmarkt heb ben op het terrein van de Dierenstee. De markt begint om 09.00 urn en u kunt vanaf 10.00 uur kennis maken met onze dieren. De opbrengst is bestemd voor onze dieren. Ons adres: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Openingstijden: Maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Uitslag van de wedvlucht van zaterdag 31 mei. Vertrokken van Hensies om 9.00 uur; deelnemers: 13; duiven: 282; weer: waim, noordoosten wind. A. Molenaar en Zn. 1, 3,5, 7, 8, 10, 23, 33, 39,64,68. J. den Boer 2, 9, 14, 16, 19, 21, 25, 26, 27, 28,34,36,40,47,49,51,52,53. M. v.d. Ochtend 4, 32,43,44. B. v.d. Ochtend 6,15,29, 55, 58, 63. A.M. Volaart 11,42,46, 60,66, 69,70. Hogerwerf 12. AhetJonk 13,30,48,71. H. Kamerling 17, 45, 50, 57. M. Huizer 18. D. Kievit 20, 24, 35, 37, 59,62, 67. C.Logmans22,31,41,54. G. V. Drie 38, 65. T. v.d. Ochtend 56, 61. Kerkgebouw 1955. Op 24 juni 2003 zal het 75 jaar geleden zijn dat de Gereformeerde Gemeente van Mid delharnis werd geïnstitueerd. Het is de bedoeling van de kerkenraad om aan dit jubileum aandacht te schenken in een her denkingsdienst. Deze dienst, waarin ds. J. Karels hoopt voor te gaan, wordt D.V. gehouden op 24 juni aanstaande om 19.30 uur in het kerkgebouw aan de Chr. De Vrieslaan 40 te Middelhar nis. Na de prediking wordt het jubileumboek 'Geweid aan de stromen' gepresenteerd en uitgereikt aan enkele personen die zich voor het tot stand komen van dit boek bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Het jubileumboek wordt door de kerkenraad aangeboden aan de daarvoor in aanmerking komende belijdende leden van de gemeente. Voor de overige belangstellenden zal het boek na afloop van de herdenkingsdienst te koop zijn. Verkoop vindt uitsluitend plaats via Boekhandel Van der Boom te Soramels- dijk. Voor vragen kunt u terecht bij diaken J. C. Troost, tel. (0187)483669. 29 1928-2003 75 jaarCöeformeSKte Gemeente Middelharnis Hierbij bestelt ondergetekendeex. Geweid bij de stromen, 75 jaar Ger. Gemeente Middelharnis. Naam: Adres: Pc/Woonplaats: Tel.: Handtekening: Voorstraat 41 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187)48 26 14 Fax (0187) 48 45 20 Het Zuid-Hollands Landschap orga niseert op zaterdag 14 juni om 10.00 uur een natuurexcursie door de heem- tuin Tenellaplas. De Heemtuin Tenel laplas is een parel in de Duinen van Oostvoorne met zo'n 375 plantensoor ten op drie hectare. Kees Sipkes heeft in 1949 een verwaarloosd stuk grond omgevormd tot een duinpias en een duinlandschap. Na meer dan 50 jaar zorgvuldig beheer is de heemtuin uitge groeid tot één van de mooiste natuurtuinen van Nederland. In de tuin vindt u een uitge breide verzameling duinplanten in hun natuurlijke omgeving. De ervaren natuur- gids zal u kennis laten maken met de plan tengroei van vochtige duinvalleien, droge zandhellingen, struweel en bos. Opvallende bloeiende planten in dit jaargetijde zijn de vele orchideeën. Wellicht hoort u tijdens deze wandeling ook de nachtegaal en de (heem)tuinfluiter? Datum: zaterdag 14 juni Plaats: bezoekerscentrum Tenella plas, Duinstraat 12a Rockanje Tijd: van 10.00 uur tot 12.00 uur Prijs: gratis Aamnelden: telefonisch bij Bezoekers centrum Tenellaplas tussen 9.30 en 13.00 uur (0181) 48 39 09 of via de natuuragen da op www.zuidhollands- land schap.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9