m. Woonzoii Kwaliteitslabel voor Zorgcentrum Geldershof Historisch hoekje a De nachtwaker In Middelharnis leggen dit jaar twéé leerlingen verkeersexamen foutloos af! Een persoonlijke ontmoeting MET OUD-Dirksland EIIAI1|}01.raEUWS 'Ambassadeurs voor de verkeersveiligheid' Doorgaand breiwerk langzaam vervolmaakt Jongerenkoor voor stichting Rentmeester Opbrengst Gemeentedag Geraniummarkt voor Kerkbankkussens Nacompetitie van de damvereniging ''Denk en Zet" Uit de bundel Egypte :.^-'- Eindelijk was het zover; na een voor bereiding van enkele jaren mocht woensdagmiddag het Woonzorg Kwa liteitslabel worden uitgereikt aan Zorgcentrum Geldershof in Dirks- land. Trots waren de voorzitter, de directeur en het personeel van de instelling dat ze het label ontvingen. Verschillende talenten Terugkijken Op zaterdag 7 juni is er in de Neder lands Hervormde Kerk van Sommels dijk een concert t.b.v stichting Rent meester. Deze stichting houdt zich bezig met evangelisatie onder gevan genen. Op deze avond hoopt dhr. W.A. den Hertog uit Dirksland meer te ver tellen over zijn werk in de gevangenis. De collecte van deze avond is t.b.v. deze stichting. Deze avond begint om 19.30 uur. De kerk is open om 19.00 uur. V\/aar vandaag de straten lopen en mensen in hun huizen leven; lagen eertijds de weilanden met de zo karakteristieke dreven. Waar toen de Smalle Qooye stroomde langs bosschages en oevers-groen en in de winter mensen schaatsten,- ligt nu een net plantsoen. Waar vroeger het grint knarste als verharding op de Philipshoofjesweg,- strekt zich nu het dode asfalt uit, met zijwegen zonder heg. In de verte ligt Egypte,- naar de Egyptische duisternis genoemd. Als kind zei je dat je daar woonde. Welgemeend en onverbloemd. Dirksland- aan 't Qooi. 'n Stukje polders "weidsheid". 'n Vage herinnering aan kinderjaren. Vervlogen in de tijd. Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes PAGINA 6 VRIJDAG 6 JUNI 2003 Op diverse plekken heeft u ze deze week weer kunnen zien op straat: sclioolkinderen, die zicli op hun fiets jes opvallend keurig gedroegen in het verkeer. Geen gevlieg met hun stalen rosjes, niet links op de weg of naar alle kanten slingerend, niet op de stoep racend, niet telkens achterom kij kend; nee niets van dat alles, een voor beeld waren ze in het verkeer. Immers, het behalen van het ver- keersdiploma hing ervan af en dan rijd je natuurlijk zoals het hoort... Rond deze tijd van het jaar is liet altijd ver keersexamen voor basisschoolleerlingen. Eerst theoretisch en dan...: praktijk, op de fiets f Door het dorp waar de leerlingen op school gaan, wordt een parcours uitgezet met op verschillende plekken 'controlepos ten' En daarvandaan worden ze in de gaten gehouden: kijken ze wel goed naar links, naar rechts en weer naar links voordat ze oversteken? Steken ze hun hand wel uit als ze afslaan? Rijdt hij of zij niet dóór terwijl er voorrang moet worden gegeven, enz., enz. Allemaal zaken waai-voor veel vrijwillige 'controleurs" zich inzetten om het verkeers examen te helpen realiseren. Vandaar die stoeltjes die je deze dagen hier een daar langs de weg of op verschillende hoeken in het dorp ziet staan, bezet door mensen met schrijfblokken op schoot: En als dan alles achter de rug is, is het natuurlijk reuze spannend of je 'het' hebt gehaald. Én wie alles helemaal foutloos heeft gedaan. Want die krijgen hun diploma 'speciaal' uitgereikt, met een extraatje erbij..., door de burgemeester of door een wethouder. In Middelharnis en Sommelsdijk was die 'speciale' uitreiking afgelopen woensdagmorgen, inderdaad door een wet houder - De Jong, van Onderwijszaken en V. I. n. r.agent Boender, Marius Kot, Anne Co Heijstek en wethouder De Jong. i'n de raadzaal van het gemeentehuis. Het waren de 11-jarige Marius Kot, leerling van de School met de Bijbel te Sommelsdijk, en de eveneens 11-jarige Anne Co Heijstek, leerling van de Groen van Prinstererschool te Middelharnis. Twéé leerlingen dus in plaats van één, zoals doorgaans het geval is. Allebei hadden ze zowel het theoretisch als het praktijkgedeelte van het verkeersexamen foutloos afgelegd. "En dat mag best bijzon der worden genoemd", zei politieagent Boender, die bij de 'speciale' diploma-uit reiking aanwezig was. "Weliswaar blijft het natuurlijk een momentopname, ook als je een examen foutloos aflegt, "want misschien zou je het volgende week heel anders doen", zo relativeerde Boender, maar feit blijft dat déze twee leerlingen, van de in totaal 240, bewezen hebben hun theorie goed te hebben geleerd én in de praktijk wist te brengen. Al moet worden gezegd dat alle 240 kandidaten geslaagd zijn (waarvan 6 na een herkansing). Ook wethouder De Jong vond dacht daar zo over en riep de twee op om zich ook in de toekomst zó in het verkeer te blijven gedra gen. "Om ambassadeur te zijn voor de ver keersveiligheid." Ook sprak hij zijn bewon dering en respect uit voor de vele vrijwilli gers die zich weer hebben ingezet voor het welslagen van het verkeersexamen van dit jaar. Als bijzonderheid hierbij vertelde agent Boen der nog dat het voor de eerste keer was dat nu óók aan een bewoner van Stichting Zuidwes ter een verkeersdiploma werd uitgereikt. Dat was Arliene Bekker. Dubbel proficiat! De voorzitter van de Raad van Beheer van het Zorgcentrum, de heer A.J. Schouten stond tijdens de receptie, die ter gelegenheid van de uitreiking werd gehouden, stil bij dit heuglijk feit. Hij stond stil bij de wereld van Geldershof die constant in beweging is. Schouten noemde het feit dat er iedere keer een stukje 'andersoortige' zorg bij kwam een breiwerk. Werden twee jaar geleden de verpleegunit en dagopvangruimte in gebruik genomen. Nu wordt de laatste hand gelegd aan weer een ander stukje breiwerk, name lijk de Woon Zorg Complexen, die waar schijnlijk aan het eind van het jaar worden opgeleverd. De toevoeging van het Kwali teitslabel vergeleek hij met een stukje bor duurwerk; een verfraaiing. Hij wees de aan wezigen erop dat het ontvangen van het Kwaliteitslabel een meerwaarde geeft, die van de zorgaanbieder wordt verlangd. Schouten bleef bij het breiwerk als voor beeld: "zoals er bij breiwerk verschillende soorten steken zijn. Zo zijn ook in ons zorg centrum mensen met verschillende talenten en vanuit verschillende invalshoeken bezig; ieder probeert op zijn of haar eigen wijze gestalte te geven aan het breiwerk van de zorg". Maar hij verzekerde dat het allemaal te doen is om de zorg voor de bewoners; zij bevinden zich in het centrum van het brei werk. En vanaf heden kunnen die bewoners aanspraak maken op de zorg met kwaliteits garantie. Schouten verzekerde de aanwezi gen dat een Kwaliteitslabel niet zomaar geschonken wordt. Hij had vernomen dat de verschillende afdelingen van het Zorgcen trum 'flink zijn doorgezaagd' door het visita tieteam. Naast directeur L.J. Verwijs dankte hij ook de stuurgroep kwaliteitsbeleid en alle medewerkers voor het behaalde resultaat. "Het breiwerk is weer een stukje volmaakter geworden; echt volmaakt zal het nooit wor den, maar hier wordt hard gewerkt om de meest ideale situatie na te streven en dat alles in goede harmonie en met een gezonde dosis arbeidsvreugde". Vervolgens was het woord aan mevrouw S. De heer Kreeft neemt het Kwaliteitslabel in onti'angst van lu. iiaker. Schoemaker, zij was uit Dordrecht gekomen om in Dirksland het Kwaliteitslabel uit te rei ken. Mevrouw Schoemaker is bestuursüd van de brancheorganisatie Perspekt, waarin direc teuren, bestuurders en cliënten vertegenwoor digd zijn. Haar organisatie heeft een aantal jaren geleden het Woon Zorg kwaliteitslabel gestart. Dit label staat borg voor de kwaliteit van zorginstellingen. Ze complimenteerde Geldershof, voor het feit dat de zorginstelling zich kwetsbaar op heeft durven stellen en het visitatieteam grondig 'in de keuken heeft laten kijken'Mevrouw Schoenmaker verze kerde de aanwezigen dat het zeker geen auto matisme is dat het Zorglabel, na controle, wordt uitgereikt: "Want niet iedereen die in de keuken laat kijken krijgt het label". Er moet aan 155 normen worden voldaan, voor dat een instelling in aanmerking voor het label komt. Drie dagen lang heeft een visita tiecommissie in Geldershof de instelling op al die punten onderzocht. "Er wordt gekeken of aUes wat op papier staat ook in de praktijk bij de medewerkers en bewoners bekend is". Na onderzoek blijkt dat Geldershof glansrijk is geslaagd voor het Kwaliteitslabel, want de score was ruimschoots boven de norm. Mevrouw Schoemaker noemde enkele in het oogspringende punten uit het rapport: er is veel aandacht voor de cliënt; warme zorg vanuit medewerkers naar de cliënt; er is een goede communicatie en wat er zeker uit springt is het feit dat het ziekteverzuim heel Oj) zijn beun ovcriuiiuligi Kreeft het label aan de aireeieur van Geldershof L.J. Verwijs erg laag is: het landeüjk gemiddelde was 8,9 en in Geldershof 2,98%! Zij riep de instel ling op om het huidige kwahteitsniveau te handhaven, want over drie jaar is er weer een vervolgonderzoek in het kader van het Kwa liteitslabel. Aansluitend overhandigde mevrouw Schoe maker officieel het Woonzorg Kwaliteitsla bel aan de heer Kreeft van de Cliëntenraad. Die dit dankbaar in ontvangst nam, maar het ogenblikkelijk weer doorgaf aan "de hoogste man van Geldershof', directeur L.J. Ver wijs. Trots is de heer Verwijs met het behalen van het label. In zijn toespraak legde hij uit wat de aanleiding is geweest om Geldershof aan te melden voor het Kwaüteitslabel. Volgens Verwijs werd er regelmatig gepubliceerd over Kwaliteitsbeleid in de zorginstellingen. Ook in het bedrijfsleven kwam een dergelijk beleid vaak ter sprake. En uit geluiden uit die sector bleek dat het noodzakelijk is om con stant het kwaliteitsbeleid in de gaten te hou den. Want kwaliteh is nooit af. Enkele jaren geleden, toen er in het paarse kabinet gespro ken werd over de vernieuwing van de AWBZ en de toenemende concurrentie in de zorg, zou er te zijner tijd alleen afspraken worden gemaakt met gekwalificeerde organisaties. Als daarbij gevoegd wordt het actiever opstellen van de cliëntenorganisaties. Dan waren "er voldoende maatschappelijke ont wikkelingen om als Geldershof actief met kwaliteit aan de slag te gaan", aldus Verwijs. Het bleek dat de samenwerkingsovereen komst tussen de, al gecertificeerde, instellin gen Zuidwester, Ebbe en Vloed en Gelders hof een goede uitgangpositie bood om tot het Kwaliteitslabel te komen. Hij dankte daarbij de kwaliteitsmedewerkers van de Zuidwes ter die ook hun medewerking hebben ver leend aan het behalen van het Kwaliteitsla bel. Volgens de directeur was het organisa torisch een hele klus geweest om alle facetten van de instelling aan de voorwaar den te laten voldoen. Bijna vier jaar is er gewerkt aan het nu behaalde resultaat. Volgens de heer Verwijs houdt kwaliteitsbe leid in dat er ook een kritische houding naar de eigen organisatie moet blijven bestaan. Onder het motto 'weten is meten' kondigde hij aan dat er binnenkort bij alle cliënten weer vragenlijsten langs zullen komen waarin ze hun oordeel over de dienstverlening kunnen geven. Zo toonde hij aan dat het Kwaliteits merk een vervolmaking is van het breiwerk wat altijd door zal blijven gaan. Aan het slot van zijn toespraak bedankte Verwijs allen die hebben meegewerkt aan het behalen van het Woonzorg Kwaliteitslabel. Het jongerenkoor Psallite Deo uit Middel harnis heeft deze avond georganiseerd. Zij hebben een veelzijdig programma samenge steld, om u te laten genieten van klassieke werken uit verschillende periodes van de muziekgeschiedenis. Het jongerenkoor, o.l.v. Johan Nijsse en Anton Weenink op het orgel, hopen het "Verleih'uns Frieden" van Felix Mendel sohn Bartholdy ten gehore te brengen, als ook het Hallelujah" van G.F. Handel. Daarnaast zingen zij ook het schitterende "O Saviour of the World" van J. Goss. Uit de recente Nederlands muziekgeschiede nis zingen zij "De blinde Barthimeüs" van W. Vogel en "Luthers avondgebed" van Arie J. Keijzer, deze twee stukken worden a capella gezongen. Ook hopen zij het "Alleen met God" te zingen van D. Sander- man. Het uitgenodigde koor voor deze avond is het regionale jongerenkoor Cantate Domino uit Zoetermeer. Dit koor staat onderleiding van Peter Verweij de organist is Hans Pors. Zij zullen deze avond de volgende stukken zingen. Het "Cantate Domino" van Johann Crüger, "Locus Iste" van Anton Bruckner en "The Lord hath been mindful" van S.S. Wesley. Daarna hopen ze "A Clare Benedic tion" te zingen van J. Rutter en tot slot het "Alles was ihr tut" van D. Buxtehude, dit laatste is een stuk van sonata's afgewisseld door koren en een aria. Al met al belooft het een veelzijdige avond te worden met een grote variatie aan muziek. Verder wordt u er op attent gemaakt dat Jon gerenkoor Psallite Deo in oktober a.s. een cd op hoopt te nemen in de Nederlands Her vormde kerk van Renesse. We hopen op 7 juni ook enkele stukken te zingen die dan op de cd komen. Afgelopen zaterdag 31 mei is was het weer zo ver. De jaarmarkt van de Nederlands Her vormde Kerk van Sommelsdijk werd gehou den in de ring van Sommelsdijk. Rond het tijdstip van de zonsverduistering zijn de eer ste medewerkers aan de slag gegaan. Na een zeer drukke ochtend en een iets rustigere middag werd om ca. 19.00 uur de opbrengst van deze met zon overgoten dag bekend gemaakt. Het bedrag van ruim 13.000 euro is bestemd voor het jeugdwerk de jeugdclubs die gebruik maken van het verenigingsge bouw 'Vita Nova' tevens is de verouderde cv. ketel in het kerkgebouw aan vervanging toe. Ook willen we een bijdrage leveren aan een HGJB-project. Een ieder dit aan deze prachtige dag meegewerkt heeft in welke vorm dan ook hartelijk bedankt voor uw/jouw medewerking. Zaterdag 7 juni wordt er bij Bloemenhandel M. Grinwis Zn. Aan de Dijkstelweg 28 in Ouddorp een Geranium- en tuinplanten- markt gehouden, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor de Kerkbankkus sens in de Dorpskerk. Er is die dag een rui me sortering aanwezig en u steunt er het goede doel mee. Deze actie is alleen bij de tuin- en perkplanten. Let op onze speciale aanbiedingen. Feller nog dan anders werd er in een aan tal partijen voor de punten gestreden. Goedegebuur die zomaar een schijf weggaf, zag toch nog kans remise te maken. Dekker maakte een knappe damslag. Het kostte hem evenwel niet alleen veel schijven, maar ook zijn partij. Doom kon op een gegeven moment twee kanten uitslaan. Dat had Van der Veer niet gezien, dus verloor hij. Verol- me deed het in een mooie partij prima. Ook Jacobs speelde een keurige wedstrijd, totdat hij in de fout ging. Het was toen ineens gebeurd. Bijdevaate is de laatste tijd zijn vorm wat kwijt. Ook nu weer maakte hij in een partij die lang duurde een paar fouten. Jordaan ging al snel op de winst af, evanis Du Pree. Wolfert (Dirksland) en Visbeen (Melissant) gaan met 11 punten aan de kop. Ze worden gevolgd door Goedegebuur en Doorn (beiden uit Melissant) met 10 pun ten. Beschamend voor de mensen van "Denk en Zef'! De uitslagen waren: M.Goedegebuur-D. Wolfert 1 - 1 J.A. Dekker-J. Visbeen O - 3 A. Doorn-A.v.d. Veer 3 - O A. Verolme-J. Lodder 3 - O R. Jacobs-J. van Hoorn O - 3 J. Koppelman-H. Bijdevaate 3 - O M. Prins-J. Dordaan O - 3 B. du Pree-J.A. Nipius 3 - O De inhaalwedstrijd tussen J. van Hoorn en A. Verolme werd remise. Voor belangstellenden: de volgende wed strijd is op maandagavond, 16 juni, in De Staver. DOOR Werner Bloemendaal 12 Zi'irkiUnA,, /l /tn 't ^i, En toen gingen ze een aantal straten bouwen.Tegenwoordig doen we dat met Vinex-locaties tegelijk, maar in de jaren vijftig van de vorige eeuw was je al een hele grote aannemer als er een paar straten in je boekje stonden. Dat betekende natuurlijk dat er een heleboel materiaal lag opgeslagen. En dat niet alleen, één van de straten zou met flats 'bekleed' worden. Onder die flats kwamen kelders en die werden, zoals het bij ordentelijke flats gaat, het eerst gestort. Daar was dus heel wat in te beleven voordat de echte bewoners zouden komen. Om te voorkomen dat er - ook elders - clandestien gebouwd zou worden, kwam er een hek om een deel van de bouw. Helaas werden jongetjes en meisjes die nooit iets verkeerd deden, toen van een nieuwe speelplaats beroofd: de kelder verdieping. Die bad zich toen al ontwikkeld tot een echte vrijplaats. Jammer dus, dat hek werkte te algemeen. Dat was bedoeld tegen dieven. Die aannemer zou er toch niets op tegen hebben als er ook wat gespeeld werd? Dus wij speelden ver der, in de kelders Ik haast me nu te vertellen dat dit verhaal afkomstig is van een neef van mijn neef Het is dus vrij betrouwbaar. Die aannemer had echter een ander idee over selectief toelatingsbeleid dan de straatjeugd. Hij installeerde een bewaker, een echte nachtwaker Met een hond, een hele grote, gemene hond Als je honden aait met een speld tussen je aaivin- gers, worden ze vanzelf wel gemeen. Die bewaker was dus niet vriendelijk. Daar was hij trouwens ook niet voor aangenomen. Nu heb ik wel eens gehoord dat sommige mensen een 'slaapmutsje' nemen De hoeveelheid alcohol zou medebepalend zijn voor de snelheid van inslapen en de diepte van de slaap. Deze bewaker - zo blijkt uit het verhaal - was een uitzon dering op de regel Hij had als hij 's middags begon al heel wat 'waakmutsjes' op Daarom deed de hond het loopwerk, terwijl hij in niet na te vertellen proza voor de aanmoediging zorgde. Op afstand en met veel gemaal van de armen De ion- gens wilden wel lopen, totdat. Ja, totdat iemand op het idee kwam eens een stukje worst mee te nemen De man kon zich als waker geen ivaakmutsjes en hondenvoer tegelijk permitteren Het was aan de hond te zien wie er beter aan zijn trekken kwam. Dat is ook wel te begrijpen, de man moest wakker blijven. Dus werd het spel: Proberen op het ter rein te komen, aandacht trekken, hond achter je aan, worst voorhouden braaf beest Dat hij daarna als rothond door zijn baas werd afgetuigd, kon de ieued niet deren. Dierenbeul Eigenlijk was het maar een zielige vertoning Een zielige baas en een zielige hond Op een zondag ivas het ineens afgelopen. Nee, natuurlijk gingen die jochies toen niet spelen, die gingen naarde kerk. Die 'gingen op' Dat kon toen nog Praat, gewaad. Nou ja, de wereld mocht het zien. Behalve op die ene zon dag toen één van die jongens net voorbij een wat vervallen huisje liep waar een man met een hond uitkwamen. De man had waterige oogjes Maarzo wateris waren ze niet of hij keek de jongeling eens veelbetekenend aan Zo van- o waait de wind uit die hoek? Aan zijn gezicht te zien, had hij niet veel met die hoek op Elco

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6