Overdenking Boek 'Een halve eeuw na de watersnoodramp' nu ook te leen bij de bibliotheek Ouddorp HET rjgjKVENSTER Radio Flakkee op de Havendag uit de Heilige Schrift Eilanden-Nieuws EIIAIIDBI-niEUlia pnimu i uaoEMf Nieuwe bladmuziek en orgel-cd Som- melsdijk Ophalen oud papier Ouddorp Dienst voor belangstellenden UITGBnilGBN TENT ZONNEIILLCIIGIE? UGGim GIPiKRUlO een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! PAGINA 5 VRIJDAG 6 JUNI 2003 Blik op kerk ^Ni en samenleving Ij De macht van de vakbonden De macht van de media De premier in discrediet "Ons land wordt geregeerd door de vakbon den". Deze kreet wordt nogal eens aangehe ven, en werd onlangs van vakbondszijde tegengesproken. Toch, wanneer er ergens wordt gereorganiseerd, of als er ontslagen vallen, dan reageren de vakbonden furieus. En tijdens de langdurige kabinetsformatie, vooral wanneer de arbeidsverhoudingen aan de orde waren, lieten de vakbonden met veel tam-tam weten hoe hün visie op de zaak was. De bezuinigingen die het nieuwe kabinet in uitzicht heeft gesteld, zijn bij de vakbonden ook niet erg populair. De nieuwe regering kreeg meteen het predikaat 'asociaal' mee. De speelruimte die de onderhandelaars kre gen was dan ook zeer beperkt, temeer daar de visie van de vakbonden brede weerklank vindt in de samenleving. Mensen willen nu eenmaal niet graag iets inleveren, of, zoals dat genoemd wordt, afstand doen van ver worven rechten. Maar ik wil het nu niet hebben over de macht van de vakbonden, maar over de macht van de media. Wie vaker dit hoekje leest kan weten dat het niet voor het eerste is, dat hier de macht van de media wordt gesignaleerd. Met name op het terrein van de rechtspraak, zelfs als het juridisch onderzoek nog moet beginnen, weten de media al de schuldige aan te wijzen en hebben ze de strafmaat bepaald. Hoe groot de invloed van de media is bleek weer eens duidelijk tijdens de informatiepe riode. Vooral toen CDA en VVD serieuze onderhandelingen voerden met wat genoemd wordt 'klein-rechts', de SGP en de CU. De seculiere pers vond meteen dat de zogenaamde 'Staphorster variant' geen seri euze optie kon zijn. Stel je vóór, de CU, en vooral de SGP in de regering... En véél meer wist men van die kleine christelijke partijen niet af.Misschien nog dat, als zij aan de macht kwamen, het met de vrijheid van godsdienst en van meningsuiting gedé^ zou zijn in Nederland. Zo liepen de media de onderhandelaars voor de voeten en het heeft er alle schijn van dat ze een willig oor vonden bij Zalm en de VVD, iets minder bij Balkenende... Althans, de kleine christelijke partijen wer den bedankt voor hun medewerking en ze zochten hun toevlucht bij de D'66. Over de nieuwe premier zelf gesproken, de media hebben hun best gedaan, en doen dat nög, om hem in diskrediet te brengen. Men hoeft nog geen fan van Balkenende te zijn, of hem door dik en dun te steunen, om dat te signaleren. Toegegeven, hij is een man zon der veel pohtieke ervaring, en ondanks zijn vlotte babbel lijkt hij niet iemand die op het juiste moment weet in te grijpen. Maar afge zien daarvan zijn de media voortdurend bezig zijn zwakke kanten te laten zien. Daar bij speelt zelfs een rol dat hij een Zeeuw is, en dat hij een Calvinist is. Nou ja, een Zeeuw is iiij, maar is daar soms iets mis mee? Zou het anders zijn als hij bij voorbeeld een Fries was, of een Drent? En Calvinist, ja, ik denkt dat hij dat voor velen niet genoeg is.Maar in de ogen van de gro te massa is een Calvinist het beeld van de starheid en de onverdraagzaamheid zelf. Ben je Calvinist, al is het maar van naam, dan hoeft er niet serieus naar je geluisterd te worden... WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuvfs, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Onze tent van doffe tentstof is aan de bin nenzijde uitgeslagen. Hoe kan ik die tent schoonmaken en toch waterdicht houden Antwoord: Leg uw tent uit en veeg haar aan de binnenzijde af met een vochtige doek, waarin u wat lauwwarm synthetisch was middel hebt gedaan. Die doek regelmatig uitspoelen en weer vochtig gebruiken. Daar na laat u de tent drogen in wind en schaduw. Is ze goed droog, dan kunt u haar rustig oprollen en opnieuw gebruiken. Bij deze behandeling zal het tentdoek niet gaan lek ken en is een afdichtend impregneermiddel meestal niet nodig. In nagelaten papieren van mijn voorouders kwam ik een scheepsjournaal tegen uit 1861, waarin sprake was van palen, palmen en vadems. Dat bleken oude maten te zijn. Weet u de lengte daarvan? Antwoord: In die tijd was de Franse meter met het tiendelige stelsel nog niet internatio naal aanvaard. Velen gebruikten nog de oude maten die voor de Franse tijd in onze gewesten werden gehanteerd. Aan de ge noemde kust waar de stranding plaatsvond, gold een vadem van zes Amsterdamse voe ten en die voet mat, in tegenstelling tot de Engelse en Rijnlandse voet, slechts 0,283 meter. Men heeft geprobeerd de meter als Nederlandse el in te burgeren, maar dit mis lukte. Officieel was een vadem echter 1,6987 Nederlandse el (ofwel meter). Een palm werd gelijkgesteld aan de decimeter. De palen werden hoofdzakelijk langs stran den gebruikt en duidden lengten van een zeemijl aan, uitgezonderd op Java en Suma tra, waar de mijlpalen op afstanden stonden van resp. 1506,94 en 1851,85 m. De hier gebruikte zeemijl was in die jaren gelijk aan de Franse zeemijl van één twintigste graad van de omtrek der aarde, ofwel 5,55555 km. De afstand tussen twee (strand)palen kwam dan overeen met 'een uur gaans' want in dat autoloze tijdperk werd vaak gerekend met uren lopen met een gemiddelde snelheid van circa 5,2 km per uur. Later werd een zeemijl hier op 1581,85 meter gesteld, naar de oude Engelse geografische mijl. Sinds eenjaar krijg ik in mijn hals rode bul tjes als ik aan het zonlicht wordt blootge steld. Nu verschijnen de bultjes ook al op mijn armen. Ze verdwijnen weer als ik een tijd niet in de zon ben geweest. Weet uw medische deskundige raad? Antwoord: U heeft duidelijk het oorzake lijk verband aangegeven van de zon en de jeukende rode bultjes, zogenaamde urticaria. Zonneallergie als zodanig is bekend. U geeft echter aan dat deze klachten pas de laatste jaren zijn ontstaan en ook nog verergeren. Het kan mogelijk zijn dat andere factoren een bijkomstige rol spelen. Bij voorbeeld het gebruik van medicijnen of bepaalde voe dingsstoffen. Ik raad u daarom aan een huid- Metvm-mtle Kerk Sonnnelsiiijk Goed nieuws voor de orgelliefhebber! Over enige tijd verschijnt een nieuwe orgel-cd van het schitterende Meere-orgel in de Hervorm de Kerk te Soramelsdijk. Organist is Jan- Willem Arkeraats, leerling van de ons wel bekende Paul Kieviet. Jan-Willem Arkeraats speelt eigen composities over psalmen en gezangen. Deze in klassieke stijl vormgege ven variaties komen uitstekend tot hun recht op het door velen geliefde Sommelsdijkse orgel. Het vermelden waard is ook de zeer lage intekenprijs: 11,95 (tot 15 augustus 2003). Intekenen kan bij Boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk, waar overigens nu reeds alle composities van Jan-Willem Arkeraats in bladmuziek verkrijgbaar zijn, zowel in noten als klavarskribo. Als actie kunt u voor slechts 2,50 kennismaken met een bundel variaties over Psalm 119. In deze actiebundel staan ook fragmenten uit de ove rige 8 delen bladmuziek. Voor meer infor matie, bestellen of intekenen kunt u ook kij ken op www.cantabile-muziek.nl, of bellen naar muziekuitgeverij Cantabile 0184- 615746. Zaterdag 7 juni zendt Radio Flakkee live uit vanaf de Havendag in Middelharnis. Om 10.00 uur begint het programma 'Uit-Je- Slof met uitgaanstips en veel ander nieuws. Om 12.30 uur het programma 'Aan de draai tafel', waarin iedereen wat kan winnen. Om 14.00 uur begint het programma 'Flakkee Sport Centraal', waarin verslag wordt gedaan van de wedstrijd 'De Sterkste man van Nederland' die op het Spuiplein wordt gehouden. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel, (0187) 48 27 84 arts te bezoeken opdat dan uw (over)gevoe- ligheidsstatus kan worden onderzocht. Voorlopig zou ik toch de directe zon maar vermijden of bedekkende kleding of neutra le zalf gebruiken. Natuurlijk bestaan er ook tabletjes tegen allergie. Dit voorjaar heb ik in mijn tuin gipskruid aangeplant. De stelen zijn ong. 70 cm. lang geworden, maar liggen deels op de grond hetgeen ik niet mooi vind. Hoe kan ik dit gedeeltelijk plat liggen voorkomen? Antwoord: Het beste kunt u gipskruid ofwel Gypsophila met dun rijshout of met speciale stokken die u in de tuinwinkel kunt kopen, steunen om overeind te blijven. Daardoor zal uw gipskruid er inderdaad veel fraaier bijstaan. Het beste resultaat bereikt u door in de herfst alle stengels bij de grond af te snijden. "Zo zeide Sarai tot Abram: Zie toch, de HEERE heeft mij toegesloten dat ik niet bare; ga toch in tot mijn dienstmaagd; mis schien zal ik uit haar gebouwd worden. En Abram hoorde naar de stem van Sarai". (Genesis 16:2) Wat duurt de tijd lang als je moet wachten. Het lijkt wel of minuten uren duren als je in de Wachtkamer zit. En wat duren dagen lang als je vol spanning uitziet naar de uitslag van je examens. Wat is wachten moeilijk! Voor al als je moet wachten op de Heere. Abram en Sarai weten er alles van. Jaren geleden heeft de Heere hun een zoon beloofd. Later heeft Hij Zijn belofte her haald en bevestigd. Wat waren Abram en Sarai dankbaar toen zij het hoorden. Wat hebben zij vaak gebeden om de vervulling van Gods Woord. Biddend gepleit op Zijn beloften. Hopend op de Hoorder der gebe den. Hun verwachtingen waren hoog gestemd. Maar inmiddels is het tien jaar ver der, zonder dat er iets is gebeurd. Als wij op de Heere blijven wachten, gaat het niet goed, denkt Sarai. Zo komt er niets van terecht. Abram, de vader der gelovigen, is het met zijn vrouw eens. Laten wij hever zelf zorgen dat het goed komt. Dan weet je ten minste zeker dat er iets aan wordt gedaan. En zo geeft Sarai haar slavin als tweede vrouw aan haar man. Vervolgens verwekt Abram een zoon bij Hagar, Sarai's slavin. Zo komt het gelukkig toch nog goed, denken zij. En wij begrijpen die redenering maar al te goed. Want ook ons zit het in het bloed. Maar van die dwaasheid worden Abram en Sarai spoedig genezen. Als je de Heere voor de voeten loopt, begint de ellende pas goed. Dat hebben Abram en Sarai geweten. Had ik maar gewacht op de Heere. Ineens besef je dat je hebt geluisterd naar de influisteringen van de duivel toen je het niet meer van de Heere verwachtte. Je plannetjes leken zo slim, maar wat was je dwaas. En wat heb je de Heere verdriet gedaan met het wan trouwen van Zijn Woord. Beschaamd moet je voor Hem neerknielen. Door schade en schande moet een kind van God leren dat niets zo dwaas is als het ver trouwen op jezelf, en dat niets zo wijs is als de onvoorwaardelijke overgave aan de Heere. "Wentel uw weg op de Heere, en ver trouw op Hem (Psalm 37:5-a)"! Dat is en blijft in het leven met Chrisms een levenslan ge les. Een les waarin je eigen ongelovige hart dagelijks gekruisigd wordt. Een les waarin de Heere je meer en meer overtuigt van Zijn betrouwbaarheid. Want Hij doet altijd wat Hij zegt. Wat is Hij goed! Wie die les niet wil leren, komt bedrogen uit. Maar wie vanuit deze wijsheid leert leven, komt nooit bedrogen uit. Want: "...Hij zal het maken (Psalm 37:5-b)". Gelooft u dat? Wapenveld J.B. ten Hove, v.d.m. OLDDORP - Mattie de Klepper, medewerkster van de bibliotheek Ouddorp, ontving deze week uit han den van Jeanette Buurveld, bedrijfs leidster van Restaurant Expo Haringvliet een aantal exemplaren van het onlangs verschenen boek "Een halve eeuw na de water snoodramp". In het boek, dat is samengesteld door Herman Scholten, Frederik Wiedijk en Lars Scholten, wordt een terugblik gegeven op de gebeurtenissen rond de water snoodramp van 1953 en de ontwikke lingen daarna. De uitgave kwam tot stand mede op initiatief van Hans Grinwis van Restaurant Expo Haringvliet na een ontmoeting met een van de samenstellers, Herman Scholten. De data 1953, 1958 en 2003 worden in het boek als belangrijke data aangemerkt: 1953, het jaar waarin de watersnoodramp zich vol trok, 1958 als het jaar waarin de Deltawet werd aangenomen en 2003, precies een hal ve eeuw later. Niet alleen de water snoodramp komt uitvoerig zowel in foto's als in de teksten aan bod, maar tevens wordt een uitgebreid beeld gegeven van het grote gevolg ervan: de uitvoering van de Delta- Werken. De bouw van de diverse storm vloedkeringen tussen 1955 en 1986 in Zee land zowel als de aanleg van de Lauwers- zbedam, wordt aan de hand van vele fraaie foto's en verklarende teksten belicht. „Er is al veel gepubliceerd over de ramp van 1953," schrijven de samenstellers in hun voorwoord. Toch denken zij met dit boek een extra bijdrage te hebben geleverd door dat zij niet alleen terugkijken maar ook voor uit. „Wij zijn er nog niet. Wetenschappers voorspellen een verhoging van de zeespiegel en toename van het hemel- en smeltwater Foto: Jeanette Buurveld en Mattie de Klepper in de bibliotheek van Ouddorp. vanuit de landen grenzend aan Nederland. Niet alleen Zeeland, Zuid-Holland en de overige kuststreken liggen in een gevarenzo ne, ook langs onze grote rivieren loert de Waterwolf. Ons huidige IJsselmeer is door polders en verbindingsdijken niet meer hef waterreservoir dat het eeuwen was. Bij vloed in de Waddenzee kunnen sluizen en gemalen het overtollige water daar niet kwijt," aldus de schrijvers van het boek. Zij wanhopen echter niet, want zij menen dat meer dan ooit de verantwoordelijke instanties de vinger aan de pols hebben en dat er voortdurend naar oplossingen wordt gezocht. „De waak zaamheid mag nooit verslappen, want alleen een continue aandacht voor het delta- en kustgebied kan een ramp als in 1953 voor komen." Wie met eigen ogen eens wil zien hoe de Deltawerken tot stand zijn gekomen, kan terecht bij de expositieruimte van Restaurant Expo Haringvliet in Stellendam. Daar is ook het boek te koop, tot eind juni voor 10 euro, na die tijd voor 12,50 euro. Volgens Jeanette Buurveld zijn Herman Scholten en zijn zoon Lars inmiddels zo geboeid geraakt door het onderwerp en heb ben zij zo nog zo veel ongebruikt materiaal, dat er wordt overwogen om over enige tijd nog een nieuw boek over de strijd tegen de zee uit te brengen. In Ouddorp komt op zaterdag 5 juni de Kon. Beatrixschool weer langs om oud papier op te halen. Ook in de Oostdijk en omgeving zal worden opgehaald. U mag ook uw karton inleveren. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwil- ligertjes die helpen bij het ophalen, de pak ketten niet zwaarder te maken dan ten hoog ste tien kilo en deze uiterlijk 8.30 uur droog gereed te hebben staan. Mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbak ken hebben gedaan, worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten; kunt u het echt niet langer bewaren, dan kan het na telefonische afspraak worden ingele verd (tel.: 0187-682124,683676 of 682490). Ouders wordt verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organi satie zal niet aansprakelijk zijn indien zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maanden april en mei waren tijdens het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. School met de Bijbel 'Kon. Beatrix' Op zondag 8 juni wordt er in de avonddienst van de gereformeerde kerk in Ouddorp een dienst voor belangstellenden gehouden. Het thema van deze dienst is; 'Wordt vervuld'. De voorganger is ds. C.P.M. Verrips uit 's- Gravenzande. Verder wordt medewerking worden verleend door het kerkkoor 'Canti- cum' o.l.v. Karin Overweel. Martin Kolff bespeelt het orgel. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden' in Ouddorp. Iedereen is hais-= telijk welkom! Wilt u meer weten? Dan kunt u bellen naar Kees Oost (tel. 0187-683240) of kijken op www.flakkee.net/~grefkerk. "Een mens moet eens niet meer door kunnen", zei dominee onlangs, gaat het door haar heen. Ze is in gedachten weer bij moeder. Die was ook altijd ijve rig, maar anders dan zijVaak genoeg las ze een stuk uit een goed boek en altijd had ze tijd voor iedereen. Ze moet weer aan.de slag, maar ze kan de gang niet te pak ken krijgen. "Eén ding is nodig", zei dominee. Voelde ze dat maar eens recht! Ze is al zestig jaar. Zo wij sterk zijn, zeventig jaar en zeer sterk tachtig jaar, gaat het door haar heen. De klok tikt de minuten weg en nog steeds zit Thonia op haar stoel. Ze ziet op het moment moeder weer voor zich. Gebogen over een boek. Haar lippen bewegen. Zo verdiept is zij in de stof. Moeder heeft het huis goed ondeihouden, maar ze wist, dat ze hier niet zou blijven. Dat drukte haar meer. Thonia staat op. Ze loopt even naar buiten. Ze tuurt over de weilanden, waar de blauwe lucht strak overheen gespannen staat. Nietig voelt zij zich en opeens heeft ze behoefte eens met iemand over moeder te spieken. Ze stopt vandaag met de schoonmaak. Vanmiddag gaat ze naar tante Maria, moeders jongste zuster. Het grote bejaardenhuis ligt verscholen achter hoge bomen. Vooraan sluit een smeedijzeren hek de laan af van de weg. Voorzichtig duwt Thonia het hek open. Het piept vervaarlijk. Dan stapt ze weer op haar fiets. Een lange laan voert naar het huis toe. Hoge bomen staan aan weerszijden van het pad. De fietsband maakt een geul- tje in het witte grind. Ze moet oppassen, dat ze niet valt. Ze zou zich geen raad weten, als ze iets brak. Voor het huis ligt een prachtige tuin, verdeeld in perkjes. Hoogbenige rode en gele hilpen wiegen zacht heen en neer. Er is ook een perkje met vergeet-mij-nietjes. Thonia moet er even naar kijken. Vlak bij het huis staan violen. Gele, paarse en witte met donkere gezichtjes, die haar lijken aan te kijken. Zou tante daar ook wat van zien, of zou ze amper buiten komen? Thonia pakt een doosje chocolaatjes uit haar fietstas. Dan duvrt ze de deur van het bejaardenhuis open. Tante heeft haar kamer op de derde verdieping. Thonia houdt niet van de hft. Ze neemt de trappen. Het trappenhuis ziet er oud uit. De stenen trappen zijn uitgesleten. Op de gang kijkt ze naar de nummers op de deuren. De der de deur hnks is het. Zacht klopt ze op de deur. "Binnen", klinkt een zachte vrouwenstem. "Kijk nu eens, Thonia!" zegt de oude dame bUj verwon derd. Thonia hoort de blijdschap in haar stem en ze schaamt zich. Tante Maria is al tachtig jaar en ze komt er bijna nooit. Toen Diederick nog leefde, gingen ze bijna elke week. Nu is ze er al maanden niet geweest. Ze is altijd maar met het huis bezig. Diederick remde haar vroeger vaak af. Die vond dat helemaal niet zo belangrijk- "Gaat het een beetje met je, kind?" vraagt tante. Dat kind verbreekt haar hart. "Niet zo, zeker?" vraagt tante. "Ik weet wat het is, als je je geüefde moet missen. Jullie hadden ook geen kinderen net als wij. Dan valt het helemaal niet mee." "Nee", antwoordt Thonia, maar dan ziet ze opeens hoe oud tante de laatste tijd geworden is. Of valt dat extra op, omdat ze haar zo lang niet gezien heeft'^ "Hoe gaat het met u?" vraagt ze daarom vriendelijk en ze probeert haar eigen verdriet weg te duwen. "Dat gaat wel, hoor", antwoordt tante. Nu weet Thonia nog niets. Ze is echt een zuster van moe der, denkt ze. Die kunnen hun iniierlijk zo moeilijk bloot geven. Maar och, zij kan dat zelf maners ook niet. Alleen tegen Diederick kon ze dat, maar die had ook zo'n tact om iemand aan het praten te krijgen. Dat kwam voornamelijk, omdat hijzelf zo goed luisteren kon. "Wat staan de bloemen er in de tuin van het huis prachtig bij, tante", gaat ze op een veüiger onderwerp over. Het is immers zo moeilijk om eerlijk met elkaar te spreken, "Het gaat wel", zei tante, toen ze vroeg hoe het met haar ging- Thonia denkt aan hetgeen dominee onlangs zei. "Er wordt vaak gezegd: het gaat goed. Maar weet u wan neer het goed gaat?" vroeg hij. "Als een mens een geredde ziel heeft in een gezond lichaam," Ze denkt eraan, maar ze durft het niet te zeggen. Het is een gezellig uur bij tante in het knusse kamertje. Tan te lijkt er ook door opgeknapt. Zou zij zich vaak eenzaam voelen? Dat zal vast wel, Thonia neemt zich voor om voor taan elke week een poosje naar tante toe te gaan. Als ze terug fietst heeft ze een voldaan gevoel. Frederik heeft gelijk, moet ze toegeven. Er zijn veel belangrijker dingen dan werken. Maar ze kent zichzelf. Het zal vaak toch niet gaan, zoals het hoort. Als ze thuiskomt, ziet ze op haar horloge, dat het half vijf is. De hele avond ligt nog voor haar. Die moet ze alleen doorbrengen. Opeens benauwt het haar en mist ze Willem. Ze zet de fiets in het schuurtje achter het huis, "Buurvrouw", klinkt een heldere stem. De blonde krullenbol van het buurmeisje verschijnt door de poort, "Da-ag", groet ze het kind. Het meisje drentelt achter haar aan naar binnen. Samen drinken ze een glas vruchtensap. Het kind maakt geen aan stalten om weg te gaan, "We eten pannenkoeken", vertrouwt ze de vrouw tegen over haar toe, "Heerhjk", antwoordt Thonia. "Vindt u die lekker?" vraagt het meisje verrast. Ze glijdt van haar stoel en is verdwenen. Thonia begrijpt er niets van. Maar het komt haar goed uit. Ze verkleedt zich en bindt een schort voor. Ze wil toch de keuken verder afinaken. Ze heeft de hele avond de tijd. Als ze nu het por selein wast, kan ze morgen de rest doen. Ze is zo druk in de weet, dat ze de achterdeur niet open hoort gaan. "Buurvrouw." Ze kijkt verschrikt om. Dan ontwaart ze de kleine krullen bol. Ze staat voor haar met een rieten mand. "Dit is voor u", zegt ze bhj. Thonia gaat even zitten. Ze pakt de mand op haar schoot. Over de mand hangt een geblokte theedoek. Als ze die wegneemt ziet ze een schaaltje. Daarin liggen vier knappe rige pannenkoeken. "Die zijn voor u en voor de buurman", zegt het kind. "Dat is aardig van je moeder. Dank je wel, hoor. Die zullen lekker smaken", zegt ze. Het gebaar doet haar goed. "U moet ze nu opeten", zegt de kleine. "Ze zijn net gebak ken." Ze blijft aandachtig wachten, totdat Thonia eraan begint "Wil je ook een pannenkoek?" vraagt Thonia. "De heb er al twee op. Heel dikke", zegt ze parmantig. Thonia vouwt haar handen. Het kind wacht stü. 'Wat bidt u allemaal?" vraagt het later. "U praat zo lang tegen de Heere." De vraag ontroert haar. "Om een zegen voor het eten", antwoordt ze, "en ook om een nieuw hart." "Dat doe ik ook altijd", zegt de kleine. "Lekker zijn ze, hè?' vraagt ze blij afwachtend aan Thonia. Ze stapt zo op een ander onderwerp over. Zo'n kleintje toch, denkt Thonia vertederd. "Ja, ze zijn heerlijk", antwoordt ze. "Is de buurman er niet?" vraagt de kleine. "Zijn pannen koeken worden helemaal koud." "Nee, die is een paar dagen logeren." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5