ZORG OM EUTHANASIE PRAKTIJK IN NEDERLAND e 11) i efe Blokfluittrio concerteert in toren Goedereede PREDIKBEURTEN Verkoping bij 'Geldershof Drugs (deel 2) eiiahdeh-iiieuws Hoe verwarm je een zwembad? Kom Heilige Geest Kampioenschappen Sjoelen tijdens Oeitgendag Oud papieractie Dirksland Terreinwagenspektakel op strand Ouddorp Ophalen oud papier EIIAI1II01-t1IEUWS Zondag 8 juni 2003 Maandag 9 juni 2003 Oude Tonge in beweging Kunst aan de Molendijk Factor Alledaags Banketbakkerij van Heiden introduceert PAGO vruchtendrank Aangepaste Kerkdienst Goedereede !^iiSA;^fxaiiiii^,iiji!ii/i s^sS^'.^Sosasaaci».'* VRUDAG 6 JUNI 2003 Een tweede verslag In de afgelopen dagen hebben de kranten vol gestaan van het verslag over de euthanasie praktijk in Nederland. Men kan hiervoor het meervoud gebruiken, gezien het feit dat het aantal euthanasiegevallen in 2001 het aantal van drieduizendachthonderd bedroeg. Daar toe behoren een kleine duizend euthanasie- handelingen die niet op verzoek van de patiënt zijn verricht. Dus op eigen initiatief van de artsen, al of niet met medeweten of instemming van de famihe, aldus het tweede rapport over euthanasie in Nederland. Het melden van euthanasie door de arts is veiphcht. Niet meer dan vierenvijftig pro cent van degenen die euthanasie hebben gepleegd, heeft dat gemeld. Dat is dus ruim de helft. Dit betekent dat iets minder dan de helft het niet heeft gemeld. Men bedenke dat door de instelling van regionale toetsingsconmiissies het voor de artsen minder 'gevaarlijk' is geworden om het toepassen van euthanasie te melden. Een toetsingscommissie bewaart de arts ervoor met de justitie in aaiu'aking te komen. De strafbaarheid van euthanasie is verdwenen mits de artsen zich aan de regels houden. Tot zover enkele cijfers over euthanasie praktijken in Nederland. Ik voeg er nog aan toe dat de dagbladen niet altijd exact dezelf de cijfers melden. Wat ik hierboven schreef heb ik in elk geval uit de kranten. Uiteraard staat er veel meer in het rapport van de hoog leraren P.J. van der Maas en G. van der Wal. Zij zelf zijn redelijk optimistisch over de uit komst van dit recente (tweede) onderzoek. Zij zien verbetering in de meldingspraktijk van de artsen. Geringe vooruitgang Dat er enige vooruitgang is zal ik niet ont kennen. Er is echter niet die vooruitgang die we hadden mogen verwachten. Daarom gaat het mij in dit artikel. De overheid is de artsen tegemoetgekomen in hun vroegere bezwaren tegen de mel dingsplicht van euthanasie. Dat is uiteraard gebeurd om de artsen mee te krijgen. Men beseffe wel, welke prijs de overheid voor deze tegemoetkomende regelingen heeft betaald. Het beëindigen van een mensenle ven is uit het wetboek van strafrecht gehaald. Het kan gebeuren zonder dat de arts die euthanasie pleegt zich voor de rechter hoeft te verantwoorden. Om het wat scherp te zeg- gen: het gaat om een onderhandse regeling. Er is wel enig toezicht, namelijk via de ver plichte melding aan de toetsingscommissie. Wie echter volgens de regels te werk gaat, gaat vrij uit, zonder met de rechter te worden geconfronteerd. Zesenveertig procent van de artsen zwijgt Dan is de praktijk dat zesenveertig procent van de artsen niet meldt euthanasie te heb ben gepleegd. Ondanks de tegemoetkomen de houding van de overheid, gaan de niet- gemelde euthanasiepraktijken door. Dat is nogal wat, zeker als men daarbij bedenkt dat in bijna duizend gevallen euthanasie wordt toegepast zonder dat de patiënt erom vraagt. Het betekent in feite dat de welwillende hou ding van de overheid niet het effect heeft gehad dat ze meende te mogen verwachten. In de kranten worden verschillende redenen opgegeven waarom artsen de melding ach terwege hebben gelaten. Gegeven het feit dat we daarvan geen nauwkeurig kennis hebben, kan ik er hier niet dieper op ingaan. Het feit vermeld ik. In het Reformatorisch Dagblad van 23 mei constateert prof. Jochemsen dat het niet minder dan "gewoon een misdrijf is". En dat door bijna de helft van de artsen. Jochemsen constateert in datzelfde com mentaar: "de meldingsprocedure heeft gefaald". Dan ben ik volstrekt met hem eens. Hier is een parallel te trekken met het onder ons gangbaar geworden gedoogbeleid. Ook dat heeft gefaald. Juist in de week waarin ik dit artikel schrijf, heeft de politie voor de derde keer met een grootscheepse actie inge grepen: eerst Limburg, toen Schiphol en daarna Amsterdam. De politie is zelf tot de conclusie gekomen dat het niet langer door kon gaan. Als ik de voorlopige commentaren op het (tweede) rapport van Van der Maas en Van der Wal op mij laat inwerken zeg ik: de over heid is ten aanzien van de euthanasiepraktijk in Nederland nog niet zo ver. Men verwacht toch beter resultaat van het, wat ik maar noem het morele appèl op de artsen om zich aan de regels te houden. Er is echter op grond van de praktijk van de laatste zeven jaar geen reden om van zulk een moreel appèl een algehele omkeer te verwachten. De situatie is overigens nog erger dan de nu besproken cijfers aangeven. In februari heeft het televisieprogramma Reporter gemeld dat door het toedienen van zeer hoge doseringen pijnstillers patiënten overlijden. In de krant las ik zelfs de opmerking dat "op deze wijze veelvuldig de euthanasieregels worden omzeild". Deze verkapte vorm van euthana sie is voor de artsen minder belastend dan het toedienen van een euthanaticum (Refor matorisch Dagblad 23 mei jongstleden). Voeg hier nog aan toe dat uit onderzoek is gebleken dat drieënveertig procent van de artsen niet tegen de pil van Drion is. Dit per centage komt dicht in de buurt van het aan tal dat verzuimde of weigerde te melden dat ze euthanasie hadden gepleegd. Nog steeds pro-euthanasieldimaat In een artikel van geruime tijd geleden heb ik in navolging van anderen de term pro- euthanasieklimaat gebruikt. Van onze bevolking is slechts vijfendertig procent tegen de pil van Drion. Hoewel die pil niet als euthanasiemiddel kan worden aange merkt, wordt uit dit cijfer wel duidelijk dat een groot deel van de Nederlandse bevol king het eigenmachtig beëindigen van het leven, al of niet met behulp van anderen, geoorloofd acht. Men is daar voor. Ik wijs nog eens op het veel geprezen en vaak geciteerde boek van James Kennedy (vanaf deze zomer hoogleraar aan de VU in Amsterdam) "Een weloverwogen dood. Euthanasie in Nederland". (Bakker, Amster dam 2002). In tal van beschouwingen over euthanasie heb ik verwijzigen naar dit boek aangetroffen; niet alleen van christenen maar ook van auteurs die zich van het chris telijk geloof hebben afgekeerd. Zoals ik eerder schreef: dit boek laat zien hoe er een pro-euthanasieklimaat is gegroeid, mede door een gedoogbeleid van de overheid. Wat nog te doen? Wat kunnen burgers en politici die dit beleid afkeuren, in de huidige samenleving nog doen? Ik zeg het eerlijk: voor een herziening van dit beleid is een totale mentaliteitsveran dering nodig. Als die er niet komt, zal de euthanasiepraktijk doorgaan. Wel kunnen we de overheid erop aanspreken de wet te doen naleven. Ik meen dat het CDA dit rn deze nieuwe regeringsperiode ook van plan is. Gedoogbeleid is een falend beleid. Regels die door de overheid zijn vastgelegd moeten worden nageleefd. Aan het slot van dit artikel wil ik nadrukke lijk zeggen dat ik van nabij weet in welke moeilijke situaties, ja zelfs gewetenscon flicten artsen kunnen komen. Ik ben dank baar als artsen in het overleg met hun patiën ten de regels van de wet eerbiedigen, als zou ik het üefst zien dat zij behoren tot die cate gorie die palliatieve zorg verkiezen boven euthanasie. Palliatieve zorg is de zorg voor hen die niet meer beter kunnen worden. Het zal bekend zijn dat koningin Beatrix door haar zorgza me belangstelling voor palliatieve verple ging (denk aan haar bezoek aan Kuria in Amsterdam) een enorme steun is voor deze vorm van stervensbegeleiding van ongenee slijk zieken. W.H. VELEMA Er moet toch een oplossing zijn voor het drugsprobleem? Bestaan er drugs die niet schadelijk zijn en welke drugs zijn echt schadelijk? Kan een drugsverslaafde nog betrekkelijk normaal functioneren? Waar om raken mensen verslaafd? Zijn desillu sie, depressiviteit en het ontbreken van een doel in het leven factoren waarom jonge ren verslaafd raken? Is er een blijvende oplossing voor het probleem? Dit onder werp wordt maandag 9 juni behandeld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. Tijdens de Oeitgendag op zaterdag 5 juh worden er voorrondes gespeeld voor het Nederlands kampioenschap Sjoelen. Wie zich kwalificeert wordt uitgenodigd op de finaledag in Rijswijk. Tevens kan men zich uitleven op een Reuzen sjoelbak met een lengte van tien meter. chr. streelsblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelbamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)4710 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerlus, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerlus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Eerste Pinksterdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds, R. Veldman en 18.30 uur ds. H. de Bode, Genemuiden, Eben-Haëzer: 9,30 uur ds, H. de Bode en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9,30 en 18,30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10,00 uur ds, J, G. Arensman en Z8.30 uur ds, C, P, M. Verrips - Doopsgezinde Gem. 9,30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur ds. Th. Koele wijn, DuitstaUge dienst en 18.30 uur ds. J, Smink, GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10,45, 17.00 en 18,45 uur ds. J. W. Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10,00 uur ds. W. L. Smeh en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G, Naber en 18.30 uur ds. H. Mast. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18,00 uur kand, C, M, Klok, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9,30 en 18,30 uur de heer J, V. d. Berg - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.45 um- ds. P, van den Heuvel, Bunruk, Zingen voor de dienst en 18,00 uur ds, W, P, van der Aa, Renkum, Zingen na de dienst - Ger. Gem. 10.00- en 18,00 uur student De Heer - Ziekenhuis 14,30 uur E, de Water, HERIONGEN - Herv. Gem. 10,00 uur ds, A, van Wijk en 18,00 uur ds, IJ, R, Bijl, Moordrecht - Ger. Gem. 10.00 lees dienst en 14.30 uur student J. M. D. de Heer. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds, G, C, Kunz, bediening HeiUge Doop en 18,00 uur ds, J. C, den Toom - Lukaskapel ETOG 10,00 uur samenzang Pinksterliederen en 10,15 uur ds, K, Schipper, Dordrecht - Rem. Ger. Gem. 10,00 uur ds, G, Berveling - Herv. 'Exodus' Gem. 10,00 uur ds, R, Steen stra - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K, Mulder, MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10,00 uur ds, C, Gielen en 18,00 uur ds, A, P, Voets - Chr. Ger. Kerk 9,30 en 18,00 uur ds, P, den Butter - Ger. Gem. 9,30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J, Lmgen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur en 16.45 uur ds. A. van Groos. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds, J, C, de Groot - Ger. Gem. 10,00 en 18,00 uur leesdienst, OUDE TONGE - Herv. Gem. 10,00 uur ds, E, F, Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. van Lingen, Kinderdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur samenzang eiücele pink sterliederen; 10,00 uur ds, H, A, Samsom en 18,00 uur ds, P, van Duijvenboden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds, P, C, Koster en 18,00 uur ds, G, den Hartogh, DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9,45 uur zingen pinksterliederen; 10,00 uur ds, P, van Duijvenboden en 18,00 uur ds, H, A, Samsom- Ger. Kerk 10,00 en 18,00 uur ds, Th, de Kok, OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9,30 uur dr, T. E, van Spanje en 18,00 uur ds, W, L. Smelt, Stellendam - Ger. Gem. 9,30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer Van Steeg en 18.00 uur drs. A. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom. Tweede Pinksterdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. L. de Wit, Amemuiden - Ger. Gem. 9,30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink, zangdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bevestiging nieuwe lid maten. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt, Openbare belijdenis des geloofs. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 11.00 uur student J. M. D. de Heer, DIRKSLAND - Herv. Gem. 9,00 uur ds, G, C, de Jong, Sliedrecht - Ger. Gem. 10,00 uur leesdienst, HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds, A, van Wijk- Ger. Gem. 10,00 uur ds. Gunst, SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9,30 uur ds. G. C, Kunz, MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. P. Voets - Clir. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur ds. J. Karels. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 9,00 uur ds, J, M, D, de Heer, OUDE TONGE - Herv. Gem. 9,30 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds, H, A, Samsom - Ger. Gem. 10,00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9,30 uur ds. J. C. Kleijn, Sint Philipsland. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. In het kader van het project CULTURELE KRALENKETTING, dat wordt georgani seerd door de stichting PODIUM Goeree- Overflakkee, zal op zaterdagmiddag 30 augustus in het centrum van Oude Tonge een programma van verschillende activiteiten plaatsvinden, o.a. van orgelconcert tot fanfa re- en accordeonmuziek, en van majorettes tot kooroptredens. De basisschoolleerlingen kunnen zich uitleven bij het maken van een kolossaal vingerverfschilderij. Verder zal er een doorlopende tentoonstelling zijn van (kunst)werken van Oude Tongenaren. De werkgroep 'Oude Tonge in beweging' nodigt iedereen uit die zich op de een of andere manier bezighoudt met het maken van schilderijen, tekeningen, beeldjes, bor duurwerk, quilts, foto's, e.d., om eigen werk beschikbaar te stellen voor deze tentoonstel ling, die zal plaatsvinden in Ateher Mom- mersteeg aan de Molendijk (naast Damen). Zo mogeUjk zullen ook werken worden geëxposeerd achter de ramen van woningen aan dezelfde dijk. Iedereen kan meedoen, jong en oud, amateurs en professionals. Het formaat van de werkstukken is vrij, evenals het onderwerp. Wilt u ook eens uw creatief werkstuk tentoonstellen, geef u dan op vóór 1 juh bij Ateher (Frank) Monmiersteeg, Molendijk 53 Oude Tonge, tel. (0187) 643757. Aanstaande zaterdag wordt in Dirksland het oud papier weer opgehaald. U wordt ver zocht het papier vóór 8.30 uur goed gebun deld buiten te zetten. Bij voorbaat dank namens de vrijwiUigers van de Ned, Herv. Gemeente van Dirksland. De feitelijke factor (afgehort f .f) is een oud fenomeen. Vroeger moest je rekening hou den met feiten als één plus één is ttuee of er zijn drie bushaltes voor zes dorpen. Facto ren waren zaken als het werkloosheidscijfer, het aantal betalende bezoekers of het beschermgehalte van zonnebrandolie. Er was een tijd dat feiten hard en factoren betrouwbaar waren. Een voorspelde file xuas er altijd maar niet zo langdradig als tegen woordig het geval is. Daarna kwam een periode waarin feiten betrouwbaar en fac toren hard werden genoemd. Anno heden hebben we de f.f, de feitelijke factor. Deze combinatie biedt ongekende vergezichten en een weids perspectief. Een ff. dus. Maar wat is nu feit en wat is factor? Bij elkaar optellen is er niet bij. Onderscheid moet ei- zijn. Dat is ook een feit. Er is sprake van onverenigbaarheid van karakter. Een feit is een rotsvast gegeven, een factor is aan verandering onderhevig. Daarmee wordt de f.f. een lastig en grillig duo. De oplossing ligt voor de hand. Feiten willen wel eens factor worden, dan zien ze nog eens wat van de wereld en ze worden minder vaak misbruikt. Factoren willen na jaren van onzekerheid ook eens een keertje de touiotjes in handen hebben. Deze onder linge uitwisseling is het sterke punt van de ff. Feiten en factoren worden een 'winning teamals ze eikaars plaats gaan innemen. Een goed voorbeeld van dit wetenschappe lijk dualisme is de moderne mens. U wordt tegenwoordig verteld dat u zich niet moet vastpinnen op een vast patroon maar dat u flexibel moet omgaan met de mogelijkhe den die er zijn. Natuurlijk, ieder mens heeft z'n grenzen, maar met feiten en factoren in de hoofdrol wordt de ff. het uitgangspunt V0O1' de moderne mens. Variatie heeft de toe komst. Goed voor factor en feit (v.v.). Ook voor de mens Of looi'dt een overdaad aan feitelijke variatie hem of haar te veel? De factoren zullen het leien. Dat is een feit. Of een factor? Hebt u zich wel eens afgevraagd hoeveel energie het kost om het Zuiderdiep- zwembad in Stellendam te verwarmen en de temperatuur de hele dag op peil te houden? En dat week in week uit. Thuis vinden we het al duur als we ons eigen bad vol laten lopen. En als je erin ligt, wordt het niet op temperatuur gehou den. Maar we vinden het wel heel gewoon dat al het water in het Zuiderdiepzwembad op tem peratuur is en blijft. In één van de uitzendin gen die Radio Flakkee samen maakte met de coöperatie Deltawind vertelt Wim Hansen, bedrijfsleider van het Zuiderdiepzwembad, hoe het zwembad met zo weinig mogelijk energie verwarmd wordt en wat er allemaal bij komt kijken om dat te realiseren. Stem maandag 9 juni of woensdag 11 juni om 19.00 uur of donderdag 12 juni om 13.00 uur af op Radio Flakkee en u hoort hoe dat in zijn werk gaat. 4X4 Op zaterdag 14 juni a.s. zal er wederom het 4x4 terreinwagenspektakel gehouden worden op strand Noord te Ouddorp. De organisatie ligt in handen van de Stich ting JeeBee en de VVV Ouddorp aan Zee. Het evenement start om 11,00 uur en zal tot 16.00 uur duren. Op een speciaal aangelegd parcours, ter grote van enkele kilometers, kunt u genieten van de cap riolen die met deze wagens worden uit gehaald. Vaste onderdelen tijdens deze dag zijn o,a.: een groot aantal legervoer tuigen, een demonstratie trial rijden. Van af ca, 13,00 uur kunt u meerijden met een ervaren chauffeur! Vanaf 6 juni kunt u bij banketbakkerij van Helden terecht voor puur natuur vruchten drank van het merk PAGO, Er is keuze uit zeven heerlijke gezonde fruitcombinaties. De zeer polulaire vruchtendrank komt van origine uit Oostenrijk en heeft ondertussen in Duitsland, Kroatië, Slovenië, Spanje, Frankrijk en Itaüë de markt veroverd. Onlangs zijn de diverse soorten vruchten dranken van PAGO in Nederiand geïntrodu ceerd, waardoor ook hier de populariteit snel toeneemt. Banketbakkerij van Helden laat nu de inwoners van Flakkee exclusief kennis maken met deze heeriijké fruitcombinaties. Er is keuze uit Sinas-Wortel-Citroen (bij zonder rijk aan vitamine A,C en E), Abri koos, Aardbei, Perzik, Ananas, Peer en Mango (gecombineerd met de frisse Mara- cuja). Pago bevat uitsluitend vruchten die naar strenge kwaliteitsnormen geselecteerd zijn. Deze vruchten worden zorgvuldig en met veel aandacht verwerkt om een optimaal eindresultaat te verkrijgen en zijn vrij van conserveringsmiddelen en kunstmatige aro ma's. Tijdens het introductieweekend van 6 en 7 juni kunt U bij Banketbakkerij van Hel den op d'n Diek gratis proeven en de specia le designflesjes kopen voor de aantrekkelij ke prijs van slechts 1 per stuk (normale prijs is 1,15), Op woensdag 18 juni zal er op het terrein van Zorgcentrum 'Geldershof' een verko ping worden gehouden. De opbrengst hier van is bestemd voor het aanschaffen van materiaal voor recreatieactiviteiten van de bewoners. Er staat een groot aantal marktkramen met o,a, gebakken vis, patat, oliebollen, poffer tjes, enz. De kok serveert op bestelling heerlijke snacks. Openingstijden snackbar: 10,00-13,30 uur en 16,00-18,30 uur. Ook is er een rommelmarkt en verkoop van handwerken. De kinderen kunnen sjoelen en darten. Speciaal voor hen is er ook een creatiefkraam en voor de kleinste kinderen een grabbelton. Een ieder is van harte wel kom tussen 10.00 en 18.30 uur. De bewo ners, vrijwilligers en medewerkers zullen u gastvrij ontvangen. Kom Heilige Geest, o duif, daal neer, o, dat Gij bij ons blijft, ontsteek de vlam der liefde weer in 't hart van kou verstijfd. Zie hoe de mens op aarde leeft en ijdelheid bemim, zie hoe de ziel geen vleugels heeft, de rechte vreugd niet vindt. Niet los kan komen van de grond; vergeefs zingt zij haar lied, ach, het besterft haar in de mond, haar hemel vindt zij niet. Kom Heilige Geest, o duif, daal neer, o, dat Gij bij ons blijft, schenk ons de liefde van de Heer', die ons tot liefde drijft. Aan God de Geest Die eeuwig leeft en Die ons door Zijn macht 't geboorterecht des hemels geeft zij eeuwig lof gebracht. naar Isaac Watts (1674-1748) Uit: De schaduw gaat voorbij. Gedichten. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebon den, 58 pag. Geschenkuitgave met illustra ties. Prijs 7,50. J.M.J. Kieviet De Interkerkelijke Commissie Aangepaste Kerkdiensten organiseert op zondag 15 juni een 'Aangepaste kerkdienst'. De dienst wordt gehouden in de Nederlandse Her vormde Kerk van Sommelsdijk. Ds. G.C. Kunz, hoopt in de dienst voor te gaan. De aanvang is om kwart voor drie. De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en Havenhoofd. U wordt verzocht het oud papier vóór 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. In ver band met de rommelmarkt worden de bewo ners van de Markt en Noordzijde Haven ver zocht hun oud papier elders in Goedereede neer te zetten of af te geven bij de opslag van Apollo op de Varkensmarkt. ^■iSljfi^^h-miji^^f-;: ■- In de toren van Goedereede speelt op vrijdag 27 juni a.s. het trio Blaes- tuigh met HARING PASTA JAM- oude en nieuwe muziek uit het Europa van Erasmus. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 8,00 (incl. drankje) en 5,00 voor kinderen t/m 12 jaar. Aanvang 20.00 uur. Het trio Blaes-tuigh (Vera Petry, Brechtje Roos en Hilde de Wolf) speelt op historisch nagebouwde blokfluiten het nieuwe pro gramma: Haring Pasta Jam, Deze titel staat symbool voor de 16e en 20ste eeuwse muziek uit de Nederlanden, Engeland, Italië en Zwitserland oftewel een muzikale reis door het Europa van Erasmus. Als inspiratie en leidraad diende hierbij Disederius Eras mus van Rotterdam (1467-1536), Europe aan bij uitstek. Hoewel alle stukken in dit progranmia de zogenaamde consortmuziek stijl vertegen woordigen, zijn er per land duidelijke ver schillen te horen. Extra spannend is de com- bmatie van oude met nieuwe muziek. Zo wordt er o.a. een ricercare van Adrian Willa- ert (ca. 1490-1562) gespeeld en is Intro van Willem Wander van Nieuwkerk (1955) te horen. Voor meer informatie kunt u kijken op www.dekamervraag.nl/muziek/blaestuigh of bellen/faxen met (070) 3833277, voor reserveringen: (070) 3833277. Volgende concert: 22 augustus 2003, 20,00 uur. Museum De Toren te Goedereede, 8,00/5,00 incl. drankje. Trio Pétillant speelt 'Tussen Kunst Koning' muziek uit het leven van Mada me de Pompadour. Voor informatie: (070) 3833277 of www.petillant.myweb.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2