Muzikale herinneringen van oproer tot dijlwai Stijlvolle gastrol van 'Eeuwkant^ bij historische vereniging Westelijk Voorne Inleveren Bibliotheek verkoopt op braderie vanuit eigen huis Oud papier ophalen 'Ons koor' voor uw drukwerk? I rommelmarktspullen EIIIUrffiBMniEUWS Vertel-concert door schrijver en componist Feest van herkenning Unieke samenwerking tussen Van Dubben en Albert Heijn! Croquetten op de Havendag in Middelhamis 104 deelnemers Mounted Games Manege Oostmoer Verhalen over het boerenleven Presentatie Hoofdstuk sieraden van Piet Minderhoud P.V. De Snelpost Dirksland r. de Waai Idcerij Opbrengst Epiiepsie- coiiecte Stad PAGINA 5 DINSDAG 3 JUNI 2003 Scène uit het eerste spel 'Het Oproer van Zierikzee'. Van het liedAleide lief (dat hier gezongen wordt) klinken een aantal variaties. Kort voor de laatste uitvoeringen van het historisch openluchtspel Dijkval bij Zonnemaire wordt in de Nieuwe Kerk van Zierikzee een bijzonder concert gegeven met vertelling en orgelspel. Nu het derde historische spel van Cees Möhlmann en Mar van der Veer met een tweede serie opvoe ringen wordt afgesloten en het vierde spel al weer in voorbereiding is, kij ken schrijver en componist nog even terug naar de muzikale hoogtepunten van de eerste drie spelen. Op donderdag 12 juni zal Cees Möhlmann de drie verhalen vertellen, verhalen die onderbroken worden door orgelspel. Het zijn de verhalen over het Oproer van Zierik zee (1472), dat de opstand van de Zierikzee- se bevolking tegen het gezag van Karel de Stoute beschrijft, de Ridderslag van Zierik zee (1304), over de tnan- en vrouwhaftige strijd van de stad tegen de Vlamingen dat de stad in een ijzeren greep houdt en als laatste Dijkval (1528) dat verhaalt hoe stukken land aan het water werden prijsgegeven omdat men elke dijkval als een straf van God zag. Tijdens het concert zullen vijftien hoogte punten op het Kam en Van der Meulenorgel opnieuw tot klinken worden gebracht. Een klein deel van de liederen zal zonder grote wijzigingen in de oorspronkelijke muziek worden gebracht. Maar af en toe is de melo die van een lied het uitgangspunt van een bewerking of improvisatie. Een aantal keren wordt de variatievorm toegepast (bijv. bij het stadhuislied Aleida lief en het aangrij pende Als ik soms in nachten). Soms is een lied ook aanleiding tot een vrije verwerking in een Meditation (over de hongersnood in de belegerde stad) of een Rapsodie over de opstand van het volk (Nee, we nemen het niet langer). De stijlen waarin gespeeld wordt variëren van middeleeuwse muziek (In heel de wijde wereld is Zierikzee bekend) voor 'doedelzak en blokfluit', via verheven renaissancemuziek in 'Ubi Cari tas' tot een impressionistische beschrijving van het ontwaken van het verioren Zuidland tijdens een zomerdag (De wind waait en het Zuidland zingt). Elk van de drie delen van het concert wordt afgesloten met een grootse bewerking van de hymnische slotliederen van elk spel. Het 'Zierikzee, Zierikzee' en 'Mijn land, mijn zee, mijn zee en land, mijn Zeeland' zal in de bijzondere akoestiek van de kerk voluit klinken. De concertgevers hopen dat met deze opzet voor velen een feest van herkenning zal zijn en voor anderen een kennismaking met de muziek uit de historische spelen. Tevens is dit een concert, georganiseerd door de Orgelcommissie van de Nieuwe Kerk, waar bij getracht wordt op experimentele wijze meer mensen te betrekken bij het orgel van deze kerk. De gehele opbrengst van dit con cert zal dan ook bestemd worden voor het onderhoud van het Kam- en Van der Meu lenorgel. De voorbereidingen voor het nieuwe histori sche spel 'De wonderdokter van Brouwers haven' (over een meesteroplichter in de 18e eeuw) zijn inmiddels in volle gang. Tekst en liedteksten naderen hun voltooiing. Het stre ven is om - anders dan in de eerste drie spe len waarbij sprake was van een combinatie van historische en eigentijds muzikaal mate riaal - het nieuwe stuk volledig in histori sche muzikale stijl (de Rococo) te compone ren. De muziek van dit spel blijft nog even geheim. Toch zal de organist een tipje van de sluier oplichten als hij een aantal variaties in rococostijl zal spelen over het hed 'In het Zuidland van Schouwen' Het vertelconcert begint om 20.00 uur. Na afloop is er gele genheid om koffie te drinken en na te praten. De bibliotheek van Oude-Tonge verkoopt boeken vanaf het pleintje voor de biblio theek. Omdat het dit jaar de laatste keer is dat de bibliotheek van Oude-Tonge meedoet aan de braderie leek het een goed idee om dit vanaf het pleintje voor de ingang van de bibliotheek te doen. Er zijn weer veel verschillende genres te vin den, u vindt er vast wel iets voor uw vakan tie. Dus bezoek ook het pleintje bij de bibli otheek! Vanaf volgend jaar zal de verkoop van afge schreven boeken op een andere manier plaats vinden. Wij hopen u te mogen begroeten op 14 juni op de braderie van Oude-Tonge. Zaterdag a.s. kunt u zoals gebruikelijk de maimen van Mannenkoor 'Ons Koör' weer aan de deur verwachten. Dat wil zeggen als u in Sommelsdijk woont. De mannen halen daar sinds jaar en dag elke eerste zaterdag van de maand het oud papier op. Uitzondering is de Westplaat waar het papier op afspraak door de Gereformeerde Gemeente bij u kan wor den opgehaald. Papier graag goed ver pakt aan de weg zetten op goed zichtba re plaats. De mannen komen tussen 9 en 12 uur 's morgens langs. Wie door de Amsterdamse birmenstad loopt en de Korte Reguliersdwarswegstraat aan doet, kan eenvoudigweg niet om de Eetsalon van Van Dobben heen. In,deze inmiddels landelijk bekende luxe lunchroom worden al ruim een halve eeuw de enige echte Van Dobben croquetten geserveerd. De famillie Van Dobben heeft het bedrijf net na de oor log opgericht, in 1945, met de opening van de Eetsalon. Al snel werd de winkel een pleisterplaats voor vele Amsterdammers. De Van Dobben croquet werd een begrip, tot ver buiten de stadsgrenzen. Een dagje Amsterdam is eigenlijk niet com pleet zonder een bezoek aan de Van Dobben Eetsalon. Na het overlijden van de oprichter, Aat van Dobben, rande mevrouw Van Dob ben de zaak. Begin jaren tachtig gaf zij de fakkel over aan haar zoon Arnold van Dob ben en zijn vrouw Patricia. De Van Dobben producten namen een enorme vlucht. Begin jaren negentig was de vraag ernaar zo groot, dat het bedrijf samenwerking zocht met de firma Laan Snacks in Oostzaan, nu Cold Food. Er is sinds de oprichting van de Eetsa lon veel veranderd. Het assortiment van Van Dobben is naast de Rundvleescroquet uitge breid met de Kalfscroquet, Rundvlees Bit terballen, de Groentecroquet enz. De Van Dobben croquetten hebben niet alleen hun weg gevonden in Amsterdam, of in een aan tal horeca gelegenheden maar zijn ook al jaren verkrijgbaar bij de Albert Heijn vesti gingen op Goeree Overflakkee. Veel is er gemodemiseerd, maar wat gebleven is, is de kwaliteit van de Van Dobben producten. Ze worden, stuk voor stuk, nog steeds op ambachtelijke wijze gemaakt. Om de consument nader kennis te laten maken met dit unieke product zal Van Dob ben, in samenwerking met Albert Heijn Goeree-Overflakkee aanwezig zijn op de Havendag in Middelhamis. U kunt u dan zelf overtuigen van de ambachtelijke kwali teit. Alle bezoekers ontvangen een waarde bon om tegen een leuke korting ook thuis te smullen van deze ambachtelijke producten. De boimen zijn geldig bij de Albert Heijn vestigingen Ouddorp, Middelhamis en Oude Tonge. Op donderdag 29 mei, Hemelvaarts dag, werd er bij Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan 't Haringvliet weer een sportieve strijd geleverd tussen de verschillende teams, tijdens de 'Mounted Games', er werd deze dag weer heel wat afgela- chen. De 'Mounted Games' is een estafetterace, waarbij teams bestaande uit 4 personen, ver schillende spelonderdelen moeten rijden. Het team dat aan het einde van de dag over alle spelonderdelen de snelste tijd heeft gescoord, is winnaar. De spelonderdelen zijn slalom, raokkenrace, sokkenrace, vlaggenrace, emmerrace en ban denrace. De uitslagen luiden als volgt: 1CaroUen de Vogel, Marielle Peekstok, Dona de Vogel, Wendy de Vogel, 9:54; 2. Michelle v.d. Hoek, Yoni Hoekstra, Malou v. Kempen, Jasmijn Groenendijk, 9:56; 3. Dse Struik, Lisanne Wieringa, Martine Campfens, Eve lien Almekinders, 10:12; 4. Cynthia Boer, Stephanie Rierman, Karin Passenier, Marie Antoinette Hameeteman, 10:23; 5. Marjoüjn Saarloos, Kim Langendijk, Samantha Lugt- hart, Manon de Jong, 10:27; 6. Nadine Sta- ritsky, Marlinka v. Vliet, Jaleesa v. Vliet, MeUanie Huijsdens, 10:57; 7. Ester Ver- hoeff, Bianca Verhoeff, Sandra v. Balen, Mariska Markus, 11:09; 8. Kimberly v. Slie- dregt, Rachel Rocha, Kelly Smit, Nancy v. Otterloo, 11:19; 9. Nadie Hobbel, Annema- rije Roeland, Kirsten v. Rumpt, Dona v. Rumpt, 11:24; 10. Francis Rietveld, Karina Hendrikx, Jolanda Hartzema, Nikita Bosho ven, 11:36; 11. Juliette Kamp, Angelique Visser, Irina v. Namen, Lavina Burgers, 11:59; 12. Roos Grinwis, Carolien Sperling, NathaUe Vlietland, Jessica Vlietland, 12:03; In het kader van het Jaar van de Boer derij werd verleden week door de his torische vereniging Westelijk Voorne een omvangrijk boek gepresenteerd over het boerenleven op Westelijk Voorne. Het modelexemplaar van het boek werd tijdens een drukbezochte bijeenkomst in Oostvoome officieel overhandigd aan de heer Ponsteen, directeur van het Erfgoedhuis Zuid- HoUand. Een van de hoofdstukken van het boekwerk gaat over de streek- sieraden die op de Zuid-Hollandse eilanden werden gedragen. Ensemble Eeuwkant was uitgenodigd om dat hoofdstuk in beeld te brengen. 'Het boerenleven in de polders van Weste lijk Voome tot 1950' is een prachtig boek, waaraan door veel vrijwilligers met toewij ding is gewerkt onder de bezielende leiding van Clara van Zoelen. In een pittige toe spraak schetste mevrouw Van Zoelen de ups en downs bij het maken van zo'n lijvig werk. Ze roemde de inzet van de medewerkers en gaf een overzicht van de inhoud van het boek. Meer wetenschappelijk getinte hoofd stukken gaan samen met verhalen van men sen, die het boerenleven van vroeger nog hebben gekend en kuimen vertellen. Door de directeur van het Erfgoedhuis Zuid- Holland werd het modelexemplaar van 'Het boerenleven in de polders van Westelijk Voome tot 1950' in welgemeende dank aan vaard. In zijn toespraak benadrukte de heer Ponsteen het belang van regionale geschied schrijving, het vastleggen van cultuurhisto rie in een snel veranderende omgeving. Hij constateerde dat de belangstelling voor de geschiedenis van de eigen omgeving toe neemt, terwijl het met de kennis van de nationale geschiedenis niet zo best gesteld is. Recent onderzoek naar de kermis van de nationale geschiedenisheeft uitgewezen dat veel mensen Willem van Oranje in Dokkum laten vermoorden, vertelde Ponsteen. Er komt wel steeds meer interesse voor bij voorbeeld de historie van de eigen familie, het eigen dorp of de straat waarin men woont. In deze trend vond hij het boek over het boerenleven op Voome uitstekend pas sen. De presentatie van het boek werd passend aangekleed met muziek en zang, een Voom- se voordracht en een korte streekdracht- show. In een 'Boerenblues' werd door een lid van de historische vereniging met veel gevoel het verües van het oude boerenland- Streeksieradendeskundige en auteur Piet Minderhoud trots tussen vier 'goudenmeisjes Van Ensemble Eeuwkant; r.l.n.r.: Nadia Nieuwland, Jantine Adriaanse, Piet Minderhoud, Kitty van 't Geloof en Martina Westdorp. schap op Voome bezongen. De voordracht gaf mimte voor de streektaal, die vroeger bij een bezoek aan Rotterdam aanleiding kon zijn tot komische misverstanden. Diny de Vries gaf toelichting bij de streek- drachtshow. Mensen van het museum De Duinhuisjes heten zien hoe de mensen op Voome in het begin van de twintigste eeuw gekleed gingen. Onbetwist klapstuk van de show was het optreden van vier jongedames van Ensemble Eeuwkant van Goeree-Over flakkee. Ze waren gevraagd om in beeld te brengen hoe de streeksieraden zich op de Zuid-Hollandse eilanden in de negentiende eeuw hebben ontwikkeld. Met charme en allure lieten Jantine Adriaan se, Martina Westdorp, Kitty van 't Geloof en Nadia Nieuwland de ontwikkeüng van de boerenpracht en boerendracht in de negen tiende eeuw zien. Ze vormden het levende beeld van het hoofdstuk dat Piet Minder houd uit Westkapelle in het boek van de his torische vereniging Westelijk Voome heeft geschreven. De jonge Minderhoud is juweher en gespe cialiseerd in streeksieraden. Aan zijn hoofd stuk over de streeksieraden op de Zuid-Hol landse eilanden hebben Ensemble Eeuwkant en het Streekmuseum Goeree-Overflakkee medewerking verleend. Minderhoud heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar de ont wikkeling van de sieraden die bij de keuvel werden gedragen. De meisjes van Eeuwkant waren getooid met streeksieraden uit de col lectie van het Streekmuseum Goeree-Over flakkee, de collectie Minderhoud en particu liere collecties. De heer Minderhoud vertel de met passie en grote kennis van zaken over de hoofdtooi van de 'gouden' boerenvrou wen rond 1825, 1850, 1875 en 1900. De hoofdtooien uit circa 1825 en circa 1850 met de schitterende kruUenbellen noemde hij uniek en nog nooit zo vertoond. Ensemble Eeuwkant zorgde voor de passen de kostuums. "Dat vind ik nou zo bijzon der", zei Piet Minderhoud in de wandelgan gen. "Meestal hebben de mensen oude kle ding en zoeken daar sieraden bij. We krijgen veel mensen in de winkel, die bijvoorbeeld een ketting zoeken bij het jak van een groot moeder of overgrootmoeder. Hier is het net andersom. Er is uitgegaan van de sieraden en de kleding is bij de sieraden gezocht. Mijn hoofdstuk over de streeksieraden is door Eeuwkant echt tot leven gekomen. Vooral bij de twee oudste drachten. Ik heb nu zelf voor het eerst gezien hoe de sieradenset, die anders in een kluis ligt, er 'levend' uitziet." Een toegift van Minderhoud was de aanwe zigheid van twee dames die de Walcherse dracht nog dragen: twee vriendinnen - van wie de oudste negentig jaar - in vol ornaat met hun kruUenbellen en van een leeftijdlo- ze schoonheid. Het hoofdstuk van Piet Min derhoud laat zien dat geschiedbeoefening van de eigen streek gebaat is bij contact en samenwerking met andere regio's. 13. Jennifer Ronunelse, SorayaVersloot, Sylvia Freelink, Juliette Kamp, 12:13; 14. Daisy Argoudelis, Jaimy Argoudelis, Cynt hia Monnee, Vanity Monnee, 12:18; 15. Peggy Ossenblok, Priscilla Moerkerk, Zita Mast, Soraya Versloot, 12:38; 16. Kim Vis ser, Daniella Vis, Sylvia Freelink, Diane Meijer, 14:17; 17. Malou Wenders, Bogard Wenders, Thalonja Slui, Sharon, 14:53; 18. Myra Lugthart, Patricia de Boer, Mitchel de Boer, Max Lugthart, 16:22; 19. Lily Dee, Frederiek de Weerd, Thomas Dee, Eline de Weerd, 17:12; 20. Sandra v. Dijk, Ehn v.d. Hoeven, Angelique v. Dam, Esther Breen, 17:19; 21. Lisa Uijtewaal, Chayenne Hart- koren, Nathalja Vorstenbosch, Whiüey Vor- stenbosch, 17:29; 22. Ingrid de Vogel, Madeion Tieleman, Louise Guttehng, Nadi ne Peekstok, 17:30; 23. Sylvia de Waard, Miranda de Waard, Nikita Zevenhuizen, Rudy V. Dis, 17:57; 24. Valerie Verweij, Miranda Bazen, AUce Bom, Kyra Kreij, 18:22; 25. Bodine Leertouwer, Michelle Valstar, Pascalle Valstar, Amelia v. Strien, 18:24; 26. Rosa Koopman, Sophie Jonker, Lisa Berkelaar, Charita de Vogel, 21:10. Uitslag wedvlucht Hensies 31 mei 2003. Los 9.00 uur. Deelnemers: 14. Er waren 473 duiven in concours. Weer: Noord oosten wind. A. Zoon 1, 2, 6, 7, 56, 57, 88, 94, 110, 112, 115, 117, 134; Mevr. N. Doom 3, 5, 12, 27, 28, 52, 53, 54, 63, 130, 148, 150, 151, 158; L. Tijl 4,47, 85,98, 109,120, 135,152, 153; J. C. Roodzant 8, 9, 16, 19, 23, 30, 32, 37, 46,51,55,58,61,64,77,90,91,95,96,104; P. C. van Alphen 10, 29, 34, 39, 42, 49, 50, 59, 65, 66, 67, 79, 106, 128, 129, 132, 142; A. P. de Vogel 11, 13, 31, 36, 71, 72, 81, 141, 154; L. S. van der Baan 14,45,92, 105, 119, 121, 133, 157; M. v. d. Baan 15, 17, 18, 20, 21, 22, 25, 26, 33, 40, 43, 48, 68, 69, 70, 73, 78, 80, 84, 99; P. Kagchelland 24, 97, 101; Rien Doom 35, 41, 44, 60, 62, 74, 75, 76, 82, 87, 103, 123, 126, 138, 140, 155; J. M. D. van Rutten 38, 86, 89, 93, 100, 102, 127, 136; A. de Leeuw van Weenen 83, 116, 131, 149, 156; J. de Bmin 122, 139, 145; H. Klink 124, 137, 147. Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeen©gebr-dewaEcöm De Epilepsie-collecte in Stad aan 't Haringvliet heeft het mooie bedrag van 536,10 opgebracht. De organisatie dankt collectanten en gevers hartelijk voor het behaalde resultaat. De Restauratie- en Activiteiten Commis sie van de Ned. Herv. kerk van Middelhamis zamelt op zaterdag 7 juni weer rommel marktspullen in. De opslagplaats aan de Vis- sersdijk is dan weer geopend van 10 tot 11 uur. kunt ons vinden in het voormalige Meijer-theater. Als u niet in staat bent om uw spullen te komen brengen of u heeft wat grotere spul len, dan kunt u vooraf bellen met Arjan van der Made (482398) of Arjen van Hoorn (485693). Van mei t/m september is er ook op de maandagavond na de inleverzaterdag van 19.00 tot 21.00 uur nog gelegenheid om uw spulletjes in te leveren. In verband met twee de pinksterdag zal deze extra avond in juni worden gehouden op dinsdag 10 juni. Hij soest en valt afgemat in een diepe slaap. Uren slaapt hij pas als de avondschemering invalt, wordt hij met een schok wakker. Verwonderd kijkt hij om zich heen. Waar bevindt hij zich? Dan ziet hij de wastafel met daarop het vertrouw de lampetstel. Het wit van de kan schemert in zijn ogen. De bloemetjes kan hij nu niet ontwaren. Nu een kind te zijn en geen verleden mee te moeten torsen, zoals hijWat verlangt hij daar naar! Hij pakt een zakdoek onder zijn kussen vandaan. Hefdg snuit hij zijn neus. Dan laat hij zich weer achterover zak ken. Uren zou hij zo kunnen blijven liggen. Hij voelt zich zo moe, zo afgemat. Beneden hoort hij geluiden vanuit de woonkeuken. Maar ze roepen hem niet. Geen scherpe stem roept hem tot de orde. Hij wordt met rust gelaten en dat doet hem zo goed. Hij ervaart de koesterende zorg, die zijn broer en schoonzus hem geven. Aan hem, de gedrevene. Krampachtig vouwt hij zijn handen en smeekt om zijn behoud. Maar niet alleen voor zichzelf, ook zijn broer en schoonzus en zuster betrekt hij erbij. Nog eindigt hij niet. Er is zoveel te vragen. Het liefst wil hij blijven msten, net zolang, totdat zijn lichaam weer kracht heeft om verder te gaan. Op de wekker, die op het hoge nachtkastje naast zijn ledi kant staat, ziet hij dat het zeven uur is. Etenstijd is voorbij, maar hij heeft geen behoefte aan eten. Hij wil enkel uitras- ten. Maar toch zal hij naar beneden moeten. Ze zullen niet weten waar hij blijft. Ze zijn misschien wel ongerust. Bezorgd, dat er iets met hem gebeurd is. Dat mogen ze ook wel zijn. Als ze de vreselijke gedachten konden lezen, die vaak in hem woelen, zouden ze hem amper alleen durven laten. Maar die weten ze niet. Hoewel Toke hem zo aan dacht aan kan kijken. Zo medelijdend. Net of ze hem hel pen wil. Maar niemand kan hem helpen. Geen mens kan hem uit deze cirkel halen. Op de trap klinken voetstappen. Hij weet zich niet goed een houding te geven. Moet hij overeind gaan zitten of bUj ven üggen?.De deur gaat echter al met een zwaai open. De for se gestalte van Frederik stapt zijn kamer biimen. Hij voelt zich nog smaller worden dan hij al is. Even kijken ze elkaar rechtaan. "Ik..." "Lig je goed? Blijf dan maar liggen", komt de zware stem van Frederik. "Zal ik een paar sneden brood voor je halen?" 'Dat hoeft niefkomt het als een fluistering. "Ik ben alleen maar moe." "Willem, onthoud goed, datje hier kunt gaan en staan waar je wilt. Brood is er nu ook om zeven uur. Maar als je wilt slapen, mag dat. Net zolang als je er behoefte aan hebt." Hij kmkt dankbaar. Het ontroert de forse boer. Even rust zijn krachtige hand op de smalle schouder van de oudere broer. "Als geen mens kan helpen, is er Eén Die dat wel kan, Wil lem", zegt hij. Dan slaat de deur achter hem dicht en blijft Willem weer alleen achter. Die avond ligt hij lange tijd voor zijn ledikant geknield. Dan stapt hij eindelijk in bed. Het is behaaglijk warm in bed. Hij valt spoedig in slaap. Deze nacht wordt hij voor het eerst sinds lange tijd niet door dromen gekweld. HOOFDSTUK 5 Thonia is goed opgeschoten met haar kamer. AUes blinkt en glanst haar tegen. Tevreden kijkt ze het ver trek rond. Het is makkelijk, dat Willem een poos uit huis is. Nu kan ze tenminste opschieten. Dan valt haar bük op twee personen, die de hof op komen lopen. Er vaart een schok door haar heen. Dominee en mevrouw komen eraan, ziet ze. Ze gaat snel naar de gang en doet haar schort af. Bij de spiegel kamt ze haar verwar de haren wat bij. "Dat komt slecht uit", zegt ze zaght voor zich heen. Ze voelt zich niets op haar gemak. De keuken ligt overhoop en ze is niet gekleed op het ontvangen van bezoek. Geluk kig is mevrouw heel eenvoudig, denkt ze nog. Dan gaat de voordeurbel. Ze laat dominee en mevrouw in haar pas schoongemaakte kamer. Die mag in ieder geval gezien worden. Dominee en mevrouw worden even alleen gelaten, omdat Thonia kof fie gaat zetten. Ze is zenuwachtig. Het bezoek heeft haar voornemen in de war gestuurd. Ze wilde net de keuken eens goed schoonmaken en daar komt deze morgen al niets meer van. Alleen de middag rest haar straks en dat is niet voldoende. Bovendien komt dominee ook voor Willem en die is er niet. Ze is zo in gedachten, dat ze knoeit met de koffie. Nu is ze helemaal van streek. Snel veegt ze de koffie van de aan recht en giet nieuwe in de filter. Even later kookt het water en schenkt ze dat op de koffie. Een pittig aroma vervult de keuken. Ze voelt zich gejaagd, omdat dominee en mevrouw alleen in de kamer zitten. Als Willem er nu bij zat, kon die met hen spreken. Eindelijk is de kofifie ingeschonken en zet ze drie kopjes op het dienblad. Dan loopt ze statig naar de kamer. Bij de deur is het nog even moeilijk. Voorzichtig duwt ze de klink naar beneden. Ze is bang, dat koffie over de kopjes zal gaan, maar dat gebeurt gelukkig niet. "Dat heeft u snel gedaan", zegt mevrouw en ze knikt haar vriendelijk toe. "Hij smaakt ook voortnsöelijk", zegt ze even later. Thonia vindt het zelf ook. Ze heeft de hele morgen nog niets gebruikt. Daar heeft ze zichzelf geen tijd voor gegund. De keuken gjng immers voor. "Is uw broer niet aanwezig?" vraagt dominee. "Nee, hij is enkele dagen naar mijn oudste bioei", vertelt Thonia. "Dat is misschien wel goed voor uw broer. Hoe gaat het verder met hem?" "Och.zucht Thonia. '.Dominee kan beter zelf eens met hem spreken. Ik kom er niet achter. Hij zit de hele dag maar in zijn stoel. Wel leest hij veel", zegt ze en ze wijst naar de stapel boeken, die naast Wülems stoel ügt. Dominee gaat even kijken. Hij neemt enkele boeken mee naar zijn zitplaats om ze in te zien. "Goede kost", zegt hij. "Wanneer hoopt uw broer terug te komen?" "Dat is niet bekend. Hij zal wel een paar dagen langer op de boerderij blijven, want ik ben met de schoonmaak bezig. Dat is niet gezellig voor hem", vertelt Thonia. "Ik begrijp het", zegt dominee. "We zullen u niet te lang ophouden. We hopen wel eens temg te komen, als uw broer er weer is." Hij spreekt nog even tegen Thonia. Daarna leest hij een psalm en gaat voor in gebed. Als dominee vertrokken is, lukt het werk niet meer. Thonia moet steeds aan dominees woorden denken. Ernstige woorden waren, die gingen over het heU van haar ziel. Ze denkt aan haar moeder. Eens was die ook aan de schoon maak. Ze was die dag hard opgeschoten. Daar was ze vol van geweest. De volgende dag was ze stil, toen ze aan tafel zaten. "Scheeh er iets aan, moeder?" had ze gevraagd. "Och, kind. De lag gisteravond op bed. Toen dacht ik eraan, dat alles zo schoongeboend was. Maar toen voelde ik zo scherp, dat mijn kinderen en ik gewassen moeten worden in het dierbare Bloed. Daar gaat het om!" Die dag hadden ze wel gewerkt, maar anders dan de vori ge dag. Thonia zucht. Ze gaat even op een keukenstoel zitten. Ze weet, dat ze vaak verkeerd bezig is. Ze heeft aan Frederik ook gemerkt, dat het hem niet zinde. Maar ze is nu eenmaal zo. Een mens moet toch doorgaan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5