Kunst Ecoservice B.V. komt afspraak niet na Aanpak drugsproblematiek in de steigers Hl' Superpolitiek in Nieuwe-Tonge HU Peuterspeelzaal 'De Gornef mag uitbreiden naast huidige locatie Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) kan uitkomst bieden Bouw keerwand en nieuwe gevel EIIAtfDBn-niEUWS Directeur Nielen meldt zich op het laatste moment af voor radio-uitzending Directie komt niet opdagen Huidige situatie Penicilline Boeren willen deze stoffen niet Bestemmingsplan Stank Milieuramp Verontruste bewoners Hoorzitting Om de grens te kunnen oversteken, is een geldig reisdocument nodig. Dat is een paspoort of een Nederlandse identiteits kaart. Het paspoort is over de hele wereld geldig, de identiteitskaart in de meeste West-Europese lan den. Beide documenten zijn vijf jaar geldig en kun nen tegenwoordig niet meer verlengd worden. Persoonlijk Kinderen bijschrijven GEMEENTE IDDELHARNiS PAGINA 7 DINSDAG 27 MEI 2003 Het bedrijf Kunst Ecoservice B.V. was het onderwerp van gesprek tijdens de radio-uitzending van zaterdag 24 mei in het programma van Jan van Dop, presentator van het Koffie Radio Plus. Belangstellenden waren uitgenodigd om in de studio van Radio Superstar aanwezig te zijn of vragen te stellen via e-mail of telefoon. De heer W.R.L. Nie len, directeur Van Kunst Ecoservice, had toegezegd ook aanwezig te zijn in de studio. Helaas, op vrijdagavond liet de heer Nielen weten toch niet op de uitnodiging in te kunnen gaan. "Invloeden van politieke aard en wijzi gingen in de procedurele gang van zaken dwingen hem af te zien van deelname", aldus de heer Nielen. Een grote teleurstelling voor de presentator, maar ook voor de andere aan wezigen. Zo ook voor de heer Jan Lodder, raadslid van de gemeente Middelhamis voor de partij Algemeen Burger Belang. Hij had zich flink in de materie verdiept en had graag op bepaalde vragen een duideUjk antwoord gekregen. Andere aanwezigen waren mevrouw Dioma Berkenpas namens de ver ontruste bewoners van het Park Nieuw Zee land en de heer Jaap van Nieuwenhuyzen, voorzitter van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie. Het bedrijf heeft op dit moment een vergun ning inzie de Wet miheubeheer voor het opslaan van dierlijke meststoffen in twee mestbassins. In plaats van dierlijke meststof fen wil het bedrijf nu de stoffen Natukali en Nutricel opslaan. Voor deze wijziging heeft het bedrijf een aanvraag ingediend bij het ISGO. In de afgelopen weken heeft de ont- werpvergunning ter inzage gelegen en zijn 700 bezwaren ingediend. De heer Lodder legt uit dat de stoffen Natu kali en Nutricel restproducten zijn van peni cilline. DSM maakt penicilline en Kunst Eco service B.V. vervoert de restproducten in tankauto's en slaat ze op in mestbassins. Hogere overheden - de gemeentelijke over heid is een lagere overheid - hebben deze stoffen gekwalificeerd als meststoffen. Op deze manier zijn deze restproducten legale mestproducten. Opgemerkt wordt dat Nutri cel de meeste stank veroorzaakt. Natukah en Nutricel bevatten weer andere stoffen, zoals Pyridine. Pyridine wordt onder andere gebruikt in alcohol, sigaretten en bladluis en wordt ook wel Aza Benzeen genoemd. In een brief stelt de heer T.C. van Dijk uit Middel hamis dat deze stof zeer brandbaar is en daar door gevaarlijk voor mens en dier. Graag had den de aanwezigen van de heer Nielen gehoord in welke concentratie deze stof Pyridine wordt opgeslagen in de mestbassins. Ook verwijst de heer Van Dijk naar rapporta ges waarin melding wordt gemaakt van de In de studio van Radio Superstar, verenigd rond het onderwerk 'Kunst b.v. geuremissie van deze stoffen, die vele malen hoger zal zijn dan in de vergunning is toege staan (werkelijk aantal 14,4 geureenheden/m3 gedurende 4 dagen ten opzichte van vergunde 2,2 geureenheden/ m3 98% van de dag). Jaap van Nieuwenhuyzen heeft moeite met de berichtgeving in de media. Gesteld wordt dat planten voor consumptie deze schadelijke stoffen opnemen. De indruk wordt gewekt dat de boeren en de tuinders niet zorgvuldig te werk gaan. In de eerste plaats staan deze meststoffen niet op de lijst van verboden mid delen. Vervolgens heeft de heer Van Nieu wenhuyzen contact opgenomen met een aan tal collega's. Deze boeren hebben hem ver teld dat de stof incidenteel is gebruikt. Echter, in de land- en tuinbouw zijn onvoldoende gegevens bekend over de werking van deze stoffen. Boeren en tuinders moeten rekening houden met hun afnemers. Alle producten zoals aardappelen, erwten en groenten wor den gecertificeerd. In het certificaat is opge nomen welke meststoffen zijn gebruikt en in welke hoeveelheden. Daarnaast worden ook grondmonsters genomen. Op deze manier wordt bekeken wat de plant precies opneemt. Voldoen deze niet aan de normen, dan is het afgelopen voor de boer of tuinder en worden zijn producten niet meer afgenomen. De heer Van Nieuwenhuyzen benadrukt het feit dat hij en zijn collega's ook niet staan te springen om dergelijke producten te gebruiken. Het is niet zo dat de sector gebruikt kan worden door andere organisaties om hun restproducten te dumpen. De land- en tuinbouwsector streeft naar duurzame teelt, waarbij zorgvuldigheid hoog in het vaandel staat. Ben gemiste kans voor Kunst Ecoservice B.V., die aan had kun nen geven of deze stoffen werkelijk een bij drage kunnen leveren aan duurzame teeU. Mevrouw Berkenpas vraagt zich dan ook af wie deze stoffen dan wel eineemt. In een fol der van Kunst Ecoservice B.V. wordt gesteld dat de stoffen worden gebruikt voor de aard appel- en suikerbietenteelt. Mevrouw Ber kenpas is een verontruste bewoner van het Park Nieuw Zeeland. Zij is, samen met de andere bewoners, 'expert' op het gebied van stank door onder andere de aanwezigheid van Fleuren Compost. Naast vele andere bewo ners in Middelhamis zitten zij dan ook niet te wachten op nog meer stankoverlast. Via de telefoon reageert de heer Jacobs, die tegenover de mestopslag woont. Hij heeft het idee dat op dit moment de nog niet vergunde meststoffen Nutricel en Natukah al worden opgeslagen. Al ruim 40 jaar is de heer Jacobs boer en zijn ervaring is dat de huidige stank niet wordt veroorzaakt door dierüjke mest stoffen. Enige weken geleden was de stank echt niet te harden en de heer Jacobs is er dan ook van overtoigd dat deze situatie schadeUjk is voor de gezondheid. Alle aanwezigen beamen dat het een paar weken terug enorm stonk. De heer Lodder denkt dat naar aanleiding van de klachten de niet vergunde stoffen direct uit de mestopslag zijn gehaald, waardoor de stank is afgenomen. Hij heeft dan ook wet houder De Jong gevraagd om het ISGO mon sters te laten nemen van de huidige opgesla gen meststof. Hij verwacht dat dan uit zal komen dat al eerder Nutricel en NatokaU zijn opgeslagen. Wethouder De Jong heeft toege zegd opdracht te verlenen voor het nemen van monsters. Presentator Jan van Dop vraagt de aanwezi gen of zij het idee hebben dat het ISGO deze situatie goed uitzoekt. De heer Lodder legt uit dat in het verleden in het bestemmingsplan is opgenomen dat op die locatie dierlijke mest stoffen mogen worden opgeslagen. Zoals eer der gezegd, is door de overheid vastgesteld dat deze stoffen erkende meststoffen zijn. Als de stoffen worden beschouwd als reststoffen, dan is het voor de gemeente Middelhamis eenvoudiger om de vergunning te weigeren. Het opslaan van reststoffen op die locatie is namelijk niet opgenomen in het bestem mingsplan. Daarnaast hebben we te maken met het pro bleem wat is stank. De één ervaart het als stank, de ander noemt het geurhinder. Stank kan niet worden gemeten. Wel kunnen pro ducten als gassen worden gemeten. De heer Lodder verwacht niet dat een overkapping zorgt voor het verminderen van stankover last. Deze voorziening is alleen voor de ondernemer van belang, omdat hierdoor de meststof niet wordt vermengd met regenwa ter. De stoffen worden via tankauto's in- en uitgetankt. Hierdoor komen er gassen vrij. Op jaarbasis is de verwachting dat er 1937 tankauto's passeren. In elke auto wordt 37 m3 opgeslagen. Bij 10 auto's betekent dit een emissie (het vrijkomen van gassen) van 370 m3. De concentratie bij de tanks is het grootst. Op afstand is het minder, maar dan stinkt het toch nog. Natuurlijk kunnen er voorzieningen worden getroffen om het vrij komen van deze gassen tegen te gaan. Maar dat vergt een flinke investering van Kunst Ecoservice B.V. Een andere zorg is welke voorzieningen wor den getroffen om een milieiu-amp te voorko men. Als de wand van de opslag scheurt door bijvoorbeeld blikseminslag hoe worden de stoffen dan opgevangen. De heer Lodder mist in de ontwerpvergimning bijvoorbeeld de voorziening van een bedijking om de mestop slag. Als een dergeUjke voorziening niet wordt meegenomen, dan verdwijnen de stof fen bij calamiteiten in het oppervlaktewater. Mevrouw Berkenpas had graag een ant woord gehad op de vraag of deze stoffen kankerverwekkend zijn. En kan de directie van Kunst Ecoservice B.V. verantwoorde lijk worden gesteld voor het ziek worden van mensen door deze stoffen? Zij vraagt zich af als iedereen in Middelhamis tegen de opslag van deze stoffen is, waarom dit dan niet kan worden tegengehouden. Een vraag waar iedereen graag een antwoord op wil. Een vraag niet alleen voor Kunst Ecoservice, maar ook voor de stankoverlast veroorza kende firma's Van Genugten en Fleuren Compost. Overheden zijn gebonden aan regelgeving ter bescherming van haar bur gers. In deze situatie lijkt het eerder op het tegenovergestelde, zo vindt men. Bij het ISGO zijn 700 bezwaren inge diend. Ook is door een aantal personen gevraagd om een openbare hoorzitting. Het ISGO is dan ook verplicht deze hoor zitting te organiseren. Wanneer deze plaatsvindt, is nog niet bekend, maar de berichtgeving hierover kan met spanning worden afgewacht. Het voormalige Postkantoor aan de Duinkerkerweg in Ouddorp, wat eventueel onderdak aan de Peuterspeelzaal kon bieden. In Ouddorp mag Peuterspeelzaal 'De Gomet' toch uitbreiden en wel naast haar huidige gebouw. Even leek het erop dat er gekozen zou worden voor het oude Postkantoor aan de Duinker kerweg. Dit zou tegen de zin zijn van de leiding van de Peuterspeelzaal, omdat het weer langer zou gaan duren voor dat de uitbreiding zou plaatsvinden. In de Raadscommissie Publiekszaken van 8 mei kwam het voorstel van het college aan de orde om de uitbreiding plaats te laten vin den naast de huidige locatie. Maar juist voor de vergadering van die commissie bleek dat het vrijkomende voormalige postkantoor, door de gemeente wordt aangekocht. De fracties van SGP, PvdA en ChristenUnie waren van mening dat eerst maar eens onderzocht moest worden of in dat gebouw een tijdelijke voorziening kan worden gere aliseerd, waar de gehele Peuterspeelzaal een onderkomen zou vinden. Ze gaven het colle ge vervolgens de opdracht om dit uit te zoe ken. Als zou worden gekozen voor de loca tie van de Duinkerkerweg, zou het langer duren voordat de peuters over de extra ruim te konden beschikken. En dit lijkt funest voor de organisatie van de Peuterspeelzaal. Hoe hoog de nood van het ruimtegebrek is legde de voorzitter van de Peuterspeelzaal, mevrouw Van Heest tijdens het door haar benutte 'spreekrecht'. Ze riep de raadsleden, die steeds verzekeren de Peuterspeelzaal een warm hart toe te dra gen, nu eens het niet alleen bij woorden te laten. Ze vroeg de raad nu met daden te komen en te kiezen voor de uitbreiding nabij de huidige locatie. Het huidige aantal peuters van zeventig kan dan uitgebreid worden naar honderdzesentwintig. Ze onderstreepte tij dens haar 'inspreken' het grote belang van de Peuterspeelzaal voor de Goereese gemeen schap en ze vond dat het werk niet langer moest worden opgehouden door nu weer een nieuwe locatie te gaan onderzoeken. De Peuterspeelzaal werd op haar wenken bediend en het gemeentebestaur kreeg van de raadsleden de complimenten dat zo snel er een onderzoek kon worden afgerond van wat de consequenties zijn voor de huisvesting in het voormalig Postkantoor. Huisvesting in het Postkantoor, zou de gemeente ruim 285.000 Euro gaan kosten. En een voorzie ning op de huidige plaats 150.0(K) Euro, de keus was tijdens de raadsvergadering vlug gemaakt. Een applaus van de in groot getal opgekomen supporters van de Peuterspeel zaalwas de beloning voor de raadsleden. De partijen die het om een nader onderzoek te doen was geweest verklaarden dat dit nodig was om een juist besluit te nemen. Het was van geen van de bewuste partijen de bedoeling om de uitbreiding van de huisves ting nog langer op zich te laten wachten, zo verzekerden de sprekers. Want ook Goerees raad vond dat de onderhandelingen om te komen tot een nieuwe Peuterspeelzaal wel erg lang hebben geduiu-d. Op 30 mei zal het politieke radioprogramma Superpolitiek uitzenden vanuit Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge. Omdat het de laatste uitzending van het seizoen is zullen alle zeven politieke partijen uit de gemeente Middelhamis aanwezig zijn. U kunt daarbij aanwezig zijn. Als u vra gen wilt stellen aan de politiek kunt u dat rechtstreeks doen. Bent u niet in de gelegenheid, dan kunt u uw vragen ook aan ons doorgeven. Tel. 0187-651208, fax 0187-482064 of e-mail info@radiosuperstar.nl. Superpolitiek begint om 19.00 uur en zal eindigen om 21.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). NiddelhQrnis in het nkuws... In februari werden achttien aan houdingen verricht in verband met de handel in verdovende mid delen. De verdachten bleken bun afzetgebied te hebben rond de middelbare scholen in Middelhar- nis. De aanhoudingen accentueer den wat eind vorig Jaar reeds dui delijk werd: bet gebruik van ver dovende middelen onder Jongeren op Goeree-Overflakkee is dusda nig, dat een gerichte aanpak noodzakelijk is. Zo'n aanpak staat inmiddels in de stei gers. De gemeenten op het eiland, de scholen, de GGD, de politie, het maat schappelijk werk en Boumanhuis Versla vingszorg hebben de handen ineen geslagen en zijn gezamenlijk gestart met een preventieproject. "Er is bewust gekozen voor brede samenwerking", aldus Corry van Rhee, interim-beleids medewerker van de gemeente Middel hamis. "in november 2002 is een werk groep opgezet waarin alle betrokken instanties vertegenwoordigd zijn. Dit naar aanleiding van verontrustende sig nalen, uit onder andere een rapport van de G.G.D., dat het drugsgebruik onder middelbare scholieren op Goeree-Over flakkee hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. De aanhoudingen in febru ari hebben de noodzaak van een actieve aanpak vergroot en het proces versneld. Het is belangrijk dat dat eilandbreed gebeurt." Infomuttie De bestrijding van het druggebruik en de preventie daarvan, wordt vooral ter hand genomen door het verstrekken van informatie. Informatie die gericht is op ouders, omdat zij het dichtst bij de jon geren en hun vrienden staan. Cony van Rhee: "Denk aan informatiebijeenkom sten, waarvan er overigens al enkele gehouden zijn, en artikelen in huis-aan- huisbladen. Daarnaast komt er een spreekuur van Boumanhuis Verslavings zorg en De Hoop uit Dordrecht om de gebruikende jongeren te bereiken. Dat spreekuur proberen we spoedig te reali seren, maar we moeten nog wel een geschikte locatie vinden." "De rol van de gemeente is beperkt", vervolgt de mtcrim-beleidsmedewerkcr. "De scholen zitten er dichter op en pak ken hun rol serieus op; de gemeente sig naleert, voert de regie en brengt alle betrokken partijen bij elkaar. Iedereen is ervan overtuigd dat wc het probleem niet moeten bagatelliseren. Iedereen - gemeenten, scholen, politie, GGD, maat schappelijk werk - vindt dat we iets moe ten doen. Ook m het kader van jeugd- en jongerenwerk wordt hieraan ruim schoots aandacht besteed. De jeugd heeft immers nog een tijd te gaan. Ver geet echter niet dat het merendeel van de scholieren een heel gewoon leven leidt en niet met verdovende middelen ta de weer is." Mensen met een handicap of een lichamelijke beperking kunnen een beroep doen op de Wet voorzienin gen gehandicapten (WVG). Zij kun nen bepaalde voorzieningen aan vragen, die echter wel noodzakelijk moeten zijn. Een deskundige, bij voorbeeld een arts, beoordeelt of er sprake is van noodzaak. Er zijn drie soorten voorzieningen: - vervoersvoorzierüngen, zoals Taxi op Maat; - woonvoorzieningen, zoals aanpassmg van het huis of een verhuiskostenver goeding; - rolstoelen, scootmobielen en sportrol- stoelen. Bij Taxi op Maat en woonvoorzienmgen wordt rekenmg gehouden met het inko men van de aanvrager. Bij de andere WVG-voorzieningen speelt de hoogte van het inkomen geen rol. Taxi op Maat Taxi op Maat is er voor elke mwoner van de gemeente. Mensen met een lichamelij ke beperking kunnen echter elk jaar 80 gratis ritten krijgen. Zo worden zij in staat gesteld gratis met een taxi te reizen m Middelhamis, Sotnmelsdijk, Nieuwe-Ton ge en Stad aan 't Haringvliet. Ook rijdt Taxi op Maat naar het ziekenhuis te Dirks- land. Inwoners die geen recht hebben op gratis ritten, betalen 2,00 per rit, terwijl 65■^ers een ritprijs verschuldigd zijn van 1,00. Woonvoorzieningen Voor mwoners die een üchameUjke beperking of een han dicap hebben, kan het moeilijk zijn om zelfstandig te wonen. Verhuizen naar een aangepast huis kan soms uitkomst bieden, evenals het aan passen van de bestaande woning. In beide gevallen kan een beroep worden gedaan op de Wet voorzienmgen gehandicapten. Voorbeelden van woningaanpassmgen die veel voorkomen, zijn het installeren van een trapUft, de aanpassmg van dou che en toilet en het toegankelijk maken van het huis voor een rolstoel. Op vakantie met een geldig reisdocument Voordat de (vakantie)reis begmt is het verstandig om na te gaan of de reisdo- cimienten van alle passagiers geldig zijn. Het is namelijk niet toegestaan met een verlopen docimient te reizen. De gemeente MiddeUiarnis maakt het de inwoners gemakkelijk door elke maand iedereen aan te schrijven van wie het paspoort of de identiteitskaart binnen twee maanden verloopt. Verlopen docimienten - ook als ze al jaren niet meer geldig zijn - moeten worden ingeleverd bij de gemeente. Mensen die hun reisdocimient kwijt zijn, dienen reke ning te houden met extra kosten (vemiis- singsleges) én moeten bovendien een proces-veit>aal van de politie overleggen. Reisdocxunenten moeten persoonüjk worden aangevraagd én afgehaald m het gemeentehuis. Een paspoort of identi teitskaart voor een ander aanvragen of afhalen is met mogelijk. Bij een aanvraag dienen recente pasfoto's te worden ingeleverd (met het hoofd frontaal gefo tografeerd). Na enkele dagen ligt het document klaar om opgehaald te wor den. Het betalen is dan al achter de rug, want dat gebeurt bij het aanvragen. Ove rigens is het bij de gemeente Middelhar- nis ook mogelijk om te pinnen. Kmderen die m een paspoort worden bijgeschreven, dienen bij het aanvragen naar het gemeentehuis te komen. Bij- schrijvmg zonder dat het kind aanwezig is, wordt geweigerd. Van ieder bij te schrijven kind - ook van pasgeboren baby's - moet een goede pasfoto worden ingeleverd. Voorts schrijven de regels voor dat voor het bijschrijven toestem ming van een ouder noodzakeUjk is. Dat zelfde geldt voor het afgeven van een paspoort aan een minderjarige en een Nederlandse identiteitskaart aan iemand van onder de 12 jaar. Meer informatie over reisdocumenten kunt u vinden op de website van de gemeente Middelhamis www.middel- harms.nl - digitaal loket - burgerzaken - reisdocimienten. Op het moment ^vor- den er werk zaamheden uit gevoerd naast de oostelijke zijgevel van de winkel "Alles Kids" aan het Zandpad te Middelhamis, nabij de bouw locatie van het "Knooppunt". De zijgevel van de winkel bleek op zoge naamde putringen te staan, in plaats van een fundering. Ook de kwaliteit van de muur was slecht. Op de keerwand wordt een meuwe gevel gemetseld. Het dijktalud tegen de keerwand wordt van een bestrating voorzien. Met nadruk wordt erop gewe zen dat deze werkzaamheden geen verband houden met het "Knooppunt" zelf. Kon. Julianaweg 45,3241 XB Middelhamis Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelhamis.nl www.middelhamis.nl e

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7