Zuidwester en Zadkine leiden op in de praiitijlc aduLULam Rabo Fondseffect betaalbaar maatwerk ANGO-collecte Overlast brommers stevig aanpakken Opbrengst Anjercollecte Stad Wanneer komt er ADSL in Oude-Tonge? Papierinzameling Wie heeft er postzegels voor het goede doel? EIIIUnE»MmEUW5 Eerste geslaagde graadexamen EPTA op Goeree-Overflakkee Fietstocht Diricsiand Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 2003 Favorieten staan aan kop Ellen Verolme Doctor in de Sterrenkunde STICHT I N G GEHANDICAPTEN ZORG Verkoping Aduiiam in Ouddorp Wat is Rabo Fondseffect? Hoe werkt Rabo Fondseffect? Wat kost Rabo Fondseffect? Ooltgensplaat PAGINA 5 LSDAG 27 MEI 2003 Namens Stichting Zuidwester tekent drs. Bert Boekhoff (voorzitter Raad van Bestuur) en de heer Koos Hollander namens het ROC Zadkine (directeur OC Welzijn, Sport en Bewegen) de samenwerkingsovereenkomst, terwijl mevrouw Sylvia Verwijs (hoofd van het OC Zuidwester) erop toeziet of het goed gaat. MIDDELHARNIS - Zuidwester (organisatie voor zorg en dienstverle ning) en ROC Zadkine bieden samen de beroepsopleiding SPW 4 (Sociaal Pedagogisch Werk) aan in Middelhar- nis. Beide organisaties ondertekenden daartoe op vrijdag 23 mei een samen werkingsovereenkomst. Met het plaatsen van de handtekeningen beze gelden Zuidwester en Zadkine hun jarenlange samenwerking op het gebied van opleidingen in de gehandi captenzorg. De beroepsopleiding SPW 4 heeft na een pilotfase van twee jaar een stevige basis gekregen en wordt nu met volle kracht voortgezet. Vanaf september 2003 zullen zo'n zestig leerlingen de interne beroepsop leiding volgen. Docenten van ROC Zadkine verzorgen het theoretische deel van de oplei ding, terwijl Zuidwester nauw betrokken is bij het ontwikkelen van modules die meer op de praktijk van de sector gericht zijn (en in de reguliere SPW-opleiding nauwelijks aan bod komen). De leerlingen hebben ^een arbeidscontract met Zuidwester en zijn werkzaam in één van de vijf regio's van de organisatie. Door het uitvoeren van hun praktijktaken leren ze tijdens het werk. Prak tijkopleiders en werkbegeleiders zijn een belangrijke schakel tijdens het opleidings traject. Het opleiden in de beroepspraktijk zal de komende jaren 'steeds belangrijker worden bij Zuidwester. De organisatie ontwikkelt zich van een aanbieder van 'zorg' naar een leverancier van 'support' aan cliënten, en de opleiding ontwikkelt hierin mee. Op die manier zal de interne opleiding van Zuid wester over enkele jaren dus geen SPW-ers meer voortbrengen, maar support-medewer- kers. Bij pianoschool Van Toor is afgelopen zaterdag de eerste leerling naar Til burg afgereisd om daar het officiële A- examen van de EPTA at te leggen. In de vorm van een concert in de conser vatoriumzaal presenteerden alle exa- menleerlingen zich. Na dit concert volgde schriftelijk het theoretische examengedeelte. Daarna was het afwachten op de uitslag. Om 12.15 uur was de uitreiking van de diplo ma's en kon Arjan Baelde zijn diplo ma in ontvangst nemen uit handen van mevrouw De Wit, met haar com plimenten voor zijn verzorgde piano spel. In 2002 is EPTA Nederland, een internatio nale organisatie van pianisten en pianolera ren, gestart met graadexamens voor leerlin gen van EPTA-leden. De eerste bedoeling van deze examens is landelijke toetsing en bewaking van het niveau van het piano- onderwijs. Hierdoor wordt gewerkt aan gerichte doelen waardoor het algehele niveau van het piano-onderwijs omhoog getild wordt. Arjan Baelde is opgeleid tot dit A-examen door Karin van Toor, pianodo cente «e Stellendam. Als generale repetitie was er de week daarvoor een leerlingencon- cert, waarop hij z'n programma speelde, evenals alle andere leerlingen. Tijdens dit leerlingenconcert was ook het publiek bijzonder enthousiast, zeker omdat De activiteitencommissie van de Gerefor meerde Gemeente van Dirksland organiseert weer een gezellige fietstocht in de omge ving. Er zijn twee routes te rijden; 25 en 35 kilometer. Er wordt gestart vanaf het nieuwe kerkgebouw aan de Mozartsingel en er kan gestart worden tussen 10.30 en 12.00 uur. Door middel van een routebeschrijving hopen wij u door een mooi stukje Flakkee te leiden en is het eindpunt weer bij het kerk gebouw. De kosten van deelname zijn 2,50 per persoon vanaf 16 jaar, 1,50 voor jon geren tot 16 jaar en 7,50 maximaal per gezin. Uiteraard is er weer voor de catering gezorgd en zal dit tegen redelijke prijzen worden aangeboden. De activiteitencommissie hopen velen uit de gemeente en daarbuiten te mogen begroeten en dat er een mooi en gezellige fietstocht verreden zal worden. De opbrengst van deze fietstocht komt ten goede van de aflossing van de kerk. het op bepaalde momenten mee kon werken aan het concert. Een zeer creatieve leerUng, Kimberly Nagtegaal, had naar aanleiding van een muziekstuk een kunstwerk gemaakt dat tijdens de uitvoering ervan rondging. Ook de keyboard-cursisten presenteerden zich tijdens dit concert. Een hele prestatie om na 11 weken zo'n resuhaat neer te zetten! "Het was een fantastische tijd om naar zulke goede prestaties toe te werken. Nu gaan we er met z'n allen nog even tegenaan, zodat er volgend seizoen toch zeker 4 examen kandi daten zullen afreizen om hun EPTA examen af te leggen", aldus een trotse Karin van Toor. Na de vierde ronde staan de spelers aan kop van de ranglijst die op voor hand favoriet waren. Zo speelde Jac ques Hennekes een mooie partij en kwam daarmee weer terug aan de kop. De 'alles of niets' speler Ronald Sparreboom kwam niet echt in gevaar tegen Bram Mourik. Hij speelde dit keer dan ook rustiger dan zijn voor gaande partijen. Er worden nu nog 3 ronden gespeeld en de spanning neemt toe. Sommigen zijn al uitge schakeld en sommigen wanen zich al eige naar van een beker. Zal Jacques Hennekes zijn titel prolongeren? Niemand die het weet. Maar het wordt iedere week drukker met toeschouwers. Want schaken is een publiekvriendeUjke sport. Je kan zelf mee denken met de spelers en na afloop vragen stellen over bepaalde zetten. En zoals zo vaak staan de beste stuurlui aan wal. Althans dat denken ze... De uitslagen van de 4e ronde: 1. R. Sparreboom - A.L. Mourik...remise 2. J. Hennekes - L. J. F. vanden Ouden1 - O 3. I. Lagendijk - M. H. R. van der Waal1 - O 4. J. Santifort - J. A. Verzijden1 - O 5. T. C. van Prooyen - J. W. Buddmg1 - O 6. J.D. Moedt - G. H. van Gilsremise 7 J.P. Bosch- KM. van der WendeO- 1 8. J. Boeter - W. J. TanisO -1 9. J. de Haan - G. J. H. van Genderenremise 10. M. L. van der Waal - R.C.M. Huijsmans1 - O 11. B. Loosjes- Ant. VisserO-1 12. C. J. Smit - C. Bakelaarremise 13. L. C. Struik - H. BeckerI - O 14. K.W. Wijnands - M. Lagendijk....! - O 15. J. Noordijk- W. J. Tanis-Kooleremise 16. M. Bom - D. Mulderremise. De vijfde ronde wordt op 27 mei gespeeld in 'de Rank' te Stellendam. Er staan enkele topduels op het programma zoals: A.L. Mourik tegen J. Hennekes en R. Sparreboom tegen I. Lagendijk. Voor meer informatie kunt u kijken op web site: http://www.flakkee.net/~schaken/kgo. In de week van 2 tot en met 7 juni houdt de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (NAGO) haar jaarlijkse collecte vooT mensen met een handicap in Middel- hamis en Sommelsdijk. Tijdens de raadsvergadering van de gemeen te Goedereede kwam ChristenUnie raadslid G. Moerkerk nog terug op de lawaaioverlast van de jongelui op hun brommers tijdens de viering van Koninginnedag. Het lawaai had bij hem en meerdere Ouddorpers nogal wat irritatie opgewekt. Naast het lawaai in de nachtelijke uren, was er ook veel overlast tij dens de officiële bijeenkomsten op die dag. Op de Vrijmarkt en tijdens het traditionele hijsen van de vlag bleken de jongelui stevig gebruik te hebben gemaakt van hun luid ruchtige vervoermiddelen. Ook het ontbreken van pohtietoezicht en -optreden zat hem nog niet lekker. Hij vroeg zich af of ook de politie die dag een vrije dag had genomen.Hij pleitte ervoor om ook de ouders van de jongeren te benaderen. CDA- raadslid D. Pijl, deed de suggestie om eens met de bedoelde jongeren om de tafel te gaan zitten. Burgemeester C. Sinke verklaarde dat er met de politie zal worden gekeken wat er kan worden gedaan om in de toekomst deze overlast te beperken. Hij wijst er op dat er gesprekken met sommige ouders zijn geweest, maar hij verwacht niet dat dit veel zal opleveren. Vorige week woensdag, 21 mei, is aan de Uni versiteit van Leiden EUen Verolme gepro moveerd tot doctor in de sterrenkunde. Elizabeth Komelia Verolme werd op 25 april 1977 in Sommelsdijk geboren, 'doorliep' het 'Kwetter- nest' en de 'J.C. van Gentschool', en in Middelhamis de Regio nale Scholengemeenschap 'Goeree-Over flakkee'. In 1995 behaalde Ellen het VWO- diploma, en ging in Leiden sterrenkunde stu deren. Na drie en een halfjaar studeerde ze 'cum laude' af bij de bekende hoogleraar Vincent Icke. Nu, precies vier jaar later, bekroont ze haar onderzoek in de vakgroep van prof. dr. Tim de Zeeuw, met het behalen van de doctorsbul. Ellen verdedigde met ver ve haar proefschrift, getiteld 'Dynamical Models of axisymmetric and triaxial stellar systems'Dit proefschrift beschrijft de resul taten van haar onderzoek naar de zogenaam de intrinsieke - dat zijn de niet-waameem- bare - eigenschappen van sterrenstelsels. Het vermelden waard is nog dat Ellen bij de verdediging van haar proefschrift werd bij gestaan door twee assistenten, zogenaamde paranimfen. De één was haar broer Koos, die in 1995 aan de TU Delft promoveerde tot doctor in de Technische Wetenschappen, vakgroep Lucht- en Ruimtevaartkunde. De ander was haar vriend Arjan Miereraet, die 20 mei jl., dus één dag vóór Ellen, aan de TU Delft promoveerde tot doctor in de Natuur wetenschappen, vakgroep Optica. Sinds 1 april jl. is Ellen als 'software engineer' werkzaam bij TNO Wegtransport in Delft. Ze versterkt daar het team dat probeert dure botsproeven voor auto's te vervangen door computersimulaties. Voor geinteresserden er zijn nog proefschriften beschikbaar. Een mailtje of een telefoontje naar Ellen, en U krijgt het boekwerkje toe gestuurd. Haar e-mail adres luidt: verol- me@wt.tno.nl, telefoon (tijdens kantoor uren): (015)2696092. Op zaterdag 31 mei is er in Ouddorp weer een verkoping van AduUam. Deze wordt gehouden in 'Eben Haezer', Preekhillaan 3, van 9.30 uur-16.00 uur. Er wordt van alles verkocht, zoals gebakken vis, haring, groente en fruit, kaarten, materi aal om kaarten te maken, boeken, stoffen, kaas, cake, koekjes, enz. Voor de kinderen is er een ponykar om een ritje mee te maken. Om 14.00 uur wordt er bij opbod verkocht. Heeft u lege cartridges van uw printer dan kunt u deze ook inleve ren. Deze leveren ook geld op voor Adullam. De opbrengst van de Anjercollecte welke in Stad aan 't Haringvliet werd gehouden heeft het mooie bedrag van 839,71 opgebracht. De Chr. Gemengde Zangvereniging uit Stad aan 't Haringvliet, die deze collecte organi seerde, dankt gevers en collectanten voor het behaalde resultaat. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de kas van de ver eniging. Menig belegger loopt vroeg of laat tegen een aantal problemen aan waar voor hij niet zo snel een oplossing weet. Voor sommigen is dat voldoende om met beleggen te stoppen of om er helemaal niet aan te beginnen. Vragen als: 'Hoe spreid ik mijn vermogen?', 'welke keuze uit de vele mogelijkhe den maak ik?' en 'wat is het juiste moment?' zijn voor menigeen vaak moeilijk te beantwoorden. Maar ook wanneer deze vragen wél beant woord zijn, zijn de problemen nog niet voor bij. De wereld van vandaag verandert snel en wijzigende economische, politieke maar ook persoonlijke omstandigheden, zetten een belegger aan tot voortdurende heroverwe ging en aanpassing van zijn beleggingspor tefeuille. En dan komen al snel de volgende vragen: 'Wie gaat dat allemaal bijhouden?" en vooral."wat gaat dat allemaal kosten?". Rabo Fondseffect kan voor u het antwoord zijn op deze vragen. Rabo Fondseffect is een beleggingsmethode die wordt toegesneden op de persoonlijke situatie en wensen van iedere individuele belegger. Alle beleggingen worden gedaan in beleggingsfondsen van Robeco, zodat de kwaliteit van de beleggüigen zeer hoog is. Aan de hand van een zorgvuldig interview met de (aspirant) belegger wordt een per soonlijk profiel vastgesteld. Doel van de beleggingen, het rendement dat nagestreefd wordt, de beleggingstermijn, de risicoaccep tatie en de mate van gewenste betrokkenheid zijn voorbeelden van zaken die het profiel bepalen. Is het profiel van de belegger eenmaal vast gesteld, dan ontvangt de klant een op maat gesneden advies en wordt er naast de effec tenrekening een beleggersrekening geopend. Deze rekening is in de eerste plaats bedoeld om alle aan- en verkopen op af te rekenen. In de tweede plaats dient deze rekening als stal lingsrekening voor de liquiditeiten en ver goedt hij als zodanig een aantrekkelijke ren te. Vanaf het moment dat de middelen belegd zijn, controleert Rabo Fondseffect voortdu rend of de verhoudingen binnen de porte feuille nog kloppen. Immers, door verande rende omstandigheden verandert ook steeds de ideale verhouding. Oorzaken kuimen bij voorbeeld zijn wijzigende economische of politieke omstandigheden. Maar ook door een simpele bij storting óp of opname vén de beleggersrekening verandert de samenstel ling van het totaal. Constateert Rabo Fondseffect een afwijking van meer dan 3% ten opzichte van de ideale spreiding, dan ontvangt de belegger automatisch een nieuw advies, aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Het staat de belegger uiteraard volkomen vrij hieraan gehoor te geven of niet. Indien hij er echter voor kiest de beleggingen niet aan te passen, dan dient hij zich wel te reali seren dat de oorspronkelijke doelstelling niet meer optimaal wordt nagestreefd. Dit kan bijvoorbeeld leiden tot een ander rendement dan verwacht, of een hoger risico dan gewenst. Wellicht is de eerste reactie van veel beleg gers hierop: "Aan een dergelijk professione le wijze van beleggen, met wellicht vele mutaties, zal wel een hoog prijskaartje han gen". Maar dan kunt u worden gerustgesteld, want dat valt alleszins mee. De Rabobank durft zelfs te stellen dat Rabo Fondseffect goedkoop is. U betaalt geen transactiekosten meer. In plaats daarvan betaalt u een jaar lijkse vergoeding die afhankelijk is van het belegd vermogen. Voor die vergoeding wordt u nagenoeg alle zorg over uw beleggingen uit handen geno men, terwijl u toch volledig betrokken blijft bij uw beleggingen. De beleggingsfondsen van Robeco garanderen vanwege hun grote omvang een optimale spreiding, wat u als individuele belegger moeilijk zal kunnen evenaren. Het enige wat u als belegger nog hoeft te doen, is het uitvoeren van de gead viseerde mutaties. Graag nodigt de Rabobank u uit een afspraak te maken met één van haar adviseurs om uw eventuele vragen over Rabo Fondseffect in een persoonlijk gesprek te kunnen beant woorden. Rabobank West-Flakkee, tel.: 0187-498888, Rabobank Middelhamis, tel.: 0187-475100, Rabobank Flakkee Oost, tel.: 0187-647575. Zoals u misschien al weet van de vele radio en TV commercials is ADSL op dit moment een hot item, snel internetten voor een vast bedrag in de maand; Wie wil dat nou niet? ADSL is helaas nog niet in heel Nederland mogeUjk, vooral de kleinere gemeenten zoals Oude-Tonge staan nog niet op de ADSL kaart van Nederland. Wellicht komt er nu toch ADSL in Oude- Tonge via de website www.ADSLactie.nl kunnen de inwoners van Oude-Tonge zich inschrijven en aangeven of zij ADSL willen. Wanneer er 325 aanmeldingen voor ADSL zijn gaat KPN, mits technisch mogelijk de ADSL apparatuur plaatsen. Het initiatief ligt dus bij de inwoners van Oude-Tonge Schrijf u dus vandaag nog in via de speciale ACTIE website www.adslactie.nl en wie weet hebben ook wij in Oude-Tonge straks ADSL! Deze actie is zinvol voor elke andere dorps kern waar nog geen ADSL voorhanden is. Doen dus! De oud papiercommissie van de Gerefor meerde Gemeente hoopt op woensdag 28 mei 2003 weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt verzocht het papier gebundeld bui ten te zetten. Starten 17.30 uur. Veel mensen versturen kaarten naar allerlei bekenden ter gelegenljeid van verjaardagen, vakanties, enz. Achter op die kaarten zitten postzegels. Weet u en jij, wat daarmee gedaan kan worden? Heel eenvoudig: opsparen voor het goede doel. Ook als u mis schien een postzegelverzameling hebt, waar u misschien toch niets meer met doet. De Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) kan mede door de opbrengst van de postzegels verder hulp verlenen aan de ver drukte christenen in alle delen van de wereld. Ook wordt er geholpen in de landen van Oost Europa (het voormalige Oostblok). Enkele voorbeelden zijn de hulp aan straat- en weeskinderen (bijvoorbeeld 7.000! in de Roemeense hoofdstad Boekarest), hulp in zieken- en bejaardenhuizen, het geven van onderwijs, het drukken en uitdelen van Bij bels en christelijke lectuur en het verzorgen van gemiddeld dertig hulptransporten per jaar. De SDOK houdt zich van harte aanbevolen. Het hele jaar door! Voor verdere informatie kan er contact opgenomen worden met SDOK-vooriichter T.W. Kruithof, telefoon 0183-561186. De postzegels (en postzegelverzamelingen) kunnen gestuurd worden naar SDOK, t.a.v. T.W. Kruithof, Postbus 705, 4200 AS Gorinchem. 1 1 Het ontbijt verloopt zoals gewoonlijk. Daarna is het tijd om naar Gods huis te gaan. Het doet hem goed buiten te zijn. De zon schijnt verwar mend op zijn rug. Het doet zijn botten goed. De duizelig heid üjkt nu ook over te gaan. Het is rustig in het dorp. Links en rechts komen mensen aanloj)en, die dezelfde gang maken als zij. Beleefd wordt er gegroet. De klok laat zijn zware galmen horen. 'Kom dan, kom dan', noodt hij. Vlakbij de kerkdeuren ontmoet hij Frederik en Toke. De klare, blauwe ogen van zijn schoonzus kijken hem vrien delijk aan. Hij leest de warmte van haar hart erin. Ze heeft ook een woord voor Thonia. Zijn broer heeft het getroffen met deze vrouw. Achter Thonia wandelt hij het pad door. Hij is blij als hij zit. Reeds nu is hij zo vermoeid, dat hij haast niet verder kan. Dat komt van dat gepieker, weet hij. Twee banken voor hem zitten zijn broer en schoonzus. Er gaat een vleug van bhjdschap door hem heen. Morgen. morgen gaat hij naar hen toe. Dan zal hij vrij zijn. Vrij? Hij vrij? Och, nee, hij is een gevangene.een gedrevene. Hij voelt zich door die gedachte weer duizehg worden en nu heel erg. Snel sluit hij de ogen en bukt iets naar voren. Als Thonia nu maar niet kijkt, gaat het nog door hem heen. Hij ziet niet, dat de kerkenraad binnenkomt. Pas als hij de dominee de zegen uit hoort spreken, komt hij weer wat bij zijn positieven. Misschien kon hij toch beter eens naar de dokter gaan. Maar, och, dat helpt immers niet. Hijzelf weet de oorzaak. Die kan niemand wegnemen. "Niemand?" vraagt een stem van binnen. Nee, bij mij niet, schrijnt het door hem heen. "Aldaar zal geen nacht zijn", klinkt de stem van de domi nee. Het treft de man als een steek. Geen nacht Het ergste wat er voor hem bestaat. En die zal er niet meer zijn? Hij luis tert met alle aandacht, die hij heeft. Hij moet luisteren. De dominee spreekt over het geluk van Gods volk. Hij spreekt er niet alleen óver. Hij spreekt eruit. Hij mag zelf delen in hetgeen hij mededelen moet. Er is een jaloersheid in de ziel van de man, die niet te beschrijven is. Een jaloersheid op dat volk, wiens God de Heere is. Hij zou willen vluchten. Ver weg het veld in om alleen te zijn en zijn nood aan de Heere te klagen. Hij heeft God immers niet tot zijn deel, zoals de mensen voor wie deze tekst geldt. Maar hij weet wel, dat hij er is en dat God er is. En als hij sterft, en wie weet hoe spoedig, zal hij God moeten ontmoeten en niet kunnen ontmoeten! Voor ieder een kan het nog, maar voor hem niet meer! Benauwd heeft hij het, zo benauwd! Heere, bekeer me, dan zal ik bekeerd zijn. Trek me, dan zal ik u nalopen, zucht hij. Hij moet het vragen midden onder de dienst. Terwijl de dienstknecht des Heeren spreekt. Hij kan niet wachten tot straks. Dan kan het immers te laat zijn! "Voor jou kan het nooit meer", fluistert een stem. "Jij bent te oud en je hebt te lang gezondigd. Denk maar aan vroe ger!" Hij is reddeloos en radeloos. Het liefst wil hij weg, maar zijn benen weigeren dienst. Hij blijft zitten, maar hoort nau welijks wat de predikant verder nog zegt. "Aldaar zal geen nacht zijn." Die zin hoort hij steeds. Maar voor hem zal er wel een nacht zijn. Een stikdonkere nacht, na al de nachten van verschrikking, die hem hier nog wach ten. "De slotzang der gemeente zij psalm 73 vers 12: 'k Zal dan gedurig bij U zijn, In al mijn noden, angst en pijn; U al mijn liefde waardig schatten, Wijl Gij mijn rechterhand wondt vatten. Gij zult mij leiden door Uw raad, O God, mijn heil, mijn toeverlaat; En mij, hiertoe door U bereid Opnemen in Uw heerlijkheid. Wijl Gij mijn rechteriiand woudt vattenDat zal hem nooit gebeuren. Van zijn üppen ontsnapt een kreun. Thonia kijkt schichtig naar hem. Hij merkt het niet. Voor hem is het te laat! Daar is een kleine hand, die hem dat zegt. Haast elke nacht. Voor hem zijn er wel nachten en zal er een eindeloze nacht vol gen! Klokslag tien uur knerpt het grind op de hof. Frederik is een man van de tijd. Thonia heeft de koffie al ingeschon ken. Ze heeft immers geen tijd te verhezen met de schoon maak. "Goedemorgen", groet Frederik. "Het ruikt goed, Thonia." "Ja. Laat de kofSe maar niet koud worden. Daar heb ik hem niet voor gezef'antwoordt zijn zuster. "Opdrinken en wegwezen betekent dat zeker?' komt de rustige stem van Frederik. EHt is toch niet normaal meer, denkt hij. Thonia antwoordt hem niet en Frederik gaat niet verder. Het helpt immers niets. "Kan ik je nog ergens mee van dienst zijn?' vraagt hij. "Nee", schudt Thonia, terwijl ze ijverig aan de gang gaat. "Dan vertrekken we", zegt Frederik. "Heb je alles, Wil lem?" "Ja, daar heeft Thonia voor gezorgd", zegt hij. "Mooi zo", zegt Frederik, maar hij heeft medelijden met zijn broer. Hij zou dit leven geen dag kunnen verdragen. Willem moet maar een tijd bij Toke en hem büjven. Hij ziet er zo ellen dig uit. Net of hij totaal geen moed meer heeft. De bagage wordt op de achterbank gezet. "Heb je geen pak bij je?" vraagt Frederik. "Dat moet, hoor. Wacht maar. De haal het wel even." Frederik wil voorkomen, dat Thonia het niet meegeeft. Ze zal Willem wel voor zaterdag terag verwachten. Maar dat gebeurt niet, neemt hij zich voor. Zijn zuster kijkt verbaasd op, als hij weer binnenkomt. Willems pak hangt boven. Hij haalt het zelf. Met een paar stappen neemt hij de trap. Hij wil Willem niet te lang laten wachten. Thonia boent gewoon verder, als hij terugkomt. Ze kijkt niet eens op. Het steekt hem. Zo was moeder niet. Die werkte wel hard, maar nam altijd tijd voor je. Hij krijgt aan dacht van Toke, maar Willem verpietert hier. Misschien had Willem nog beter alleen kunnen blijven wonen. Vol gens hem is hij nu nog eenzamer. Meestal heeft hij ook medeüjden met Thonia, maar nu ver trekt hij zonder iets te zeggen. Als zij de moeite niet neemt even iets te zeggen, moet ze het zelf maar weten. In de auto heeft hij er al spijt van. Ze bedoelt het niet kwaad, maar dat werk heeft haar helemaal te pakken. Willem kijkt zwijgend voor zich. "AUes loopt mooi uit", zegt Frederik, als ze rijden. "Ja", antwoordt Willem enkel. Zou hij nu ook aan Thonia denken? vraagt Frederik zich af. Toke staat al op de uitkijk, als ze er aankomen en Tombo blaft uitgelaten, als hij de baas en Willem ontwaart. "Welkom, Willem", zegt Toke harteüjk en geeft hem een stevige hand. "Koest, Tombo. Jij mag zo gedag zeggen." Hij verbaast zich er altijd over dat die kleine hand zoveel kracht bezit. Daarna aait hij Tombo over zijn harige kop. Een lik is zijn beloning. Het is goed hier te zijn! Ze drinken kofBe in het prieel, dat verscholen in de tuin staat. Pittige koffie zet Toke. Met kleine slokken drinkt hij zijn kom leeg. Hij wordt er warm door van binnen. Op een bordje naast zijn kopje ligt een plak koek met boter. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5