Groot succes Moederdagactie Goedereede heeft geheel vernieuwde 'plaats van samenkomst' WLTO verbolgen over ongenuanceerde beschuldigingen aan boeren EiiAraief-iiiEuws DagexGursie in de Duinen van Voorne Weekendexpositie Jaap Reedijk in Groene Scliuur Sommelsdijk Jaap van Nieuwenhuyzen ziet zéker toekomst voor de boer De moederdagactie bij Bakkerij Bienefelt is een groot succes gewor den. Op zaterdag 10 mei kregen kinderen de kans om hun moeder met moederdag te verrassen met een zelfgemaakte taart. Succesvol competitieseizoen Tafeltennisvereniging DES '85 CoopCompact Goeree geopend Naar de Doelweg Een ingezonden stuk in deze krant van de Huurdersvereniging Middel hamis was de boeren op Goeree- Overflakkee tegen het zere been. Volgens de Westelijke Land en T\iin- bouw Organisatie (WLTO) stonden er onwaarheden in, die ze graag weersproken wilden hebben. Onwaarheden Toekomst akkerbouw Met plezier Met Natuurmonumenten en het Zuid-Hollands Landschap: PAGINA 9 VRIJDAG 16 MEI 2003 Sommige kinderen waren een middagje op stap met hun vader, anderen hadden een knutselmiddag maar in werkelijkheid waren de moeders om de tuin geleid. Om 13.00 uur stroomde de eerste groep kin deren de bakkerij binnen. Mouwen werden opgestroopt en het werk kon beginnen. De werkbanken waren goed gevuld met de juis te garnering om een zelfgemaakte taart een feestelijk tintje te geven. Na een klein uurtje, vieze handen en een glaasje fris verlieten de bakkertjes met hun taart de bakkerij om plaats te maken voor de volgende groep. John Bienefelt: "Na drie groepen met kinde ren kan ik niet anders zeggen dan dat het een zeer geslaagde middag was. Ook zijn van deze middag foto's gemaakt die in de etala ge komen te hangen aan het Beneden Zand pad 15 in Middelhamis. De foto's zijn ook bij te bestellen. Voor de aanvang van de competitie in septem ber zijn alle competitieteams in een nieuw tenue gestoken door Kievit Warmte. De nieu we shirts en broekjes gaven de teams een fris se uitstraling en een impuls om er de komende competities weer tegenaan te gaan. De drie teams van TTV Des '85 hebben dit seizoen goed mee kunnen draaien in hun verschillende competities. Team 1 bestaande uit Zeger, John en Bart, ging in september vorig jaar weer van start in de tweede klas en heeft zich daar uit eindelijk twee competities lang kunnen hand haven door beide keren als derde te eindigen. Een zeer constante prestatie die wellicht het volgende seizoen nog uit kan groeien naar gro tere hoogte. Het 2e team, bestaande uit Theo, Arjan en Bert, speelde afgelopen twee compe tities in de 3e klasse. Zoals de laatste competi ties gebruikelijk was, moest het team alles in het werk stellen om zich in deze klasse te hand haven. Door op de laatste speelavond ruim te winnen bleef het 2e team in de 3e klas en mag het volgend jaar proberen zich in deze klasse te handhaven. Team 3 is de competitie begonnen als nieuw team met spelers die voor het eerst uitkwamen op competitieniveau: Lieven, San- der en Feyz. Aangevuld met Lijnard en Johnny heeft het team zich in de najaarscompetitie kunnen handhaven in de 5e klasse. Echter, in de voorjaarscompetitie werden er betere en constantere resultaten behaald, wat betekende dat het team met 4 punten voorsprong op de nummer twee kampioen werd. Door deze goe de prestatie kan er volgend seizoen weer wor den uitgekomen op een wat hoger niveau in de 4e klasse. Heb je ook zin om volgend seizoen competitie te gaan spelen of misschien recre atief een balletje te gaan slaan? Kom dan vrij blijvend eens kijken op een speelavond, of neem contact op met Johnny Mijs, tel.: 06- 12298881. Uitgebreide informatie en foto's zijn ook te vinden op website www.des85.nl. Volgend seizoen zijn de speelavonden weer op maandagavond vanaf 19.00 uur voor de jeugd en 20.00 uur voor de senioren in Recreatiecen trum De Staver te Sommelsdijk. Woensdagavond was het zover: heel het stadje Goedereede leek uitgelopen om de opening van de totaal ver nieuwde supermarkt van de familie Van Heest aan de Doelweg bij te wonen. De supermarkt is een familie- bedryf en dat werd tijdens de ope ningshandeling duidelijk want een deel van de familie Van Heest nam die handeUng voor haar rekening. De enige supermarkt in de kern Goedereede werd, na een verbouwing en naamsverande ring van Garantmarkt naar CoopCompact, onder grote belangstelling heropend. De sprekers ter gelegenheid van de opening waren zonder uitzondering trots op de ver nieuwde winkel en vonden het een grote aanwinst voor de Goereese samenleving. Het voorrecht om de openingshandeling te verrichten was toebedeeld aan de vader van de exploitant van de supermarkt, Frans van Heest. Voordat hij er toe overging om de winkel te openen gaf hij de aanwezigen een blik in de geschiedenis van de levensmidde lenzaak. Het was in 1905 toen zijn opa van af de boerderij op de hoek van de Hoofddijk en de Catharinastraat startte met de verkoop van melk en boter aan huis. Van margarine was in die tijd nog geen sprake "al was het zeer dunnetjes, er werd in Goedereede toch roomboter verkocht!" volgens Van Heest. Zijn ouders begonnen er mee om de melk aan huis te bezorgen. Hij herinnerde nog dat daarvoor de bakfiets werd ingezet. In 1956 bleek dat er voldoende toekomst zat in de melkhandel en trok Frans in de oude winkel van bakkerij Van Waarde in de Pieterstraat. Er kwam toen een bestelwagen en later een winkelwagen die een vertrouwde verschij ning werd in Goedereede, de Oostdijk en het Havenhoofd. Al spoedig bleek dat de winkelruimte in de Pieterstraat te klein werd en werd 'overge stoken' naar het toenmalige verenigingsge bouw maar ook daar groeide de winkel uit haar jasje en zeker de bevoorrading leverde grote problemen op. Er werd omgezien naar een andere plaats. Deze werd gevonden aan de Doelweg, waar een oude landbouwschuur opgeknapt werd als monument en ruimte bood voor een supermarkt. Voordat hij aan de openingshandeling begon wenste hij - de huidige eigenaar - zoon Klaas en schoond ochter Katie Gods zegen toe. Ook het perso neel wenste hij het allerbeste toe en hij bena drukte dat de klant als koning moet worden behandeld. "Want dit vormt de kracht van het bedrijf', aldus Van Heest senior. Vervolgens kon de openingshandeling plaatsvinden. Als stamhouder werd de jong ste Jaap van Frans in een winkelwagentje geplaatst en door de oudste Frans van Jaap de nieuwe winkel binnengereden. "Het is feest bij Van Heest", zo begon burgemeester C. Sinke zijn toespraak. Hij ziet de buurtsuper niet alleen als een gele genheid voor de dagelijkse boodschap pen, maar de enige supermarkt in 'zijn' stad is ook een 'plaats van samenkomst' en vervult dus een sociale functie. Vol gens de burgemeester zeggen de Goe- reeërs; "Even kijken of er nog nieuws is bij Van Heest". Hij complitnenteerde de ondernemer met de complete metamorfo se die de winkel heeft ondergaan na de naamsverandering. Hij waarschuwde de aanwezigen om de kracht van een goede buurtwinkel niet te onderschatten. Ook prees Sinke Van Heest met zijn goede ondernemersschap waardoor een moderne winkel in Goedereede kan blijven De stamhouder van de familie Van Heest wordt door Van Heest senior, de vernieuwde winkel binnengereden. bestaan. Hij riep de samengekomen bur gers op om er samen voor te zorgen dat dit ook voor de toekomst bewaard blijft. "Want het moet van twee kanten komen", aldus Sinke. r De heer Van der Geest, voorzitter van het Vakcentrum Levensmiddelen, feliciteerde de Goereese gemeenschap met "deze onder nemer met lef'. Hij is dankbaar dat Van Heest zijn lef eveneens toont in het bestuur lijk bezigzijn in het Vakcentrum. Ook hij beschouwt de buurtsupermarkt als het 'sociale trefpunt'. Hij noemde het uniek een dat een dergelijke supermarkt toch levens vatbaar blijkt in het stadje Goedereede. Namens de Nederiandse Hervormde Gemeente van Goedereede sprak de heer A. den Hertog. Hij feUciteerde de heer Van Heest. Den Hertog ontdekt in het woord commercie twee woorden: het samenbezig- zijn en afgeleid van hel Franse merci het dank u wel zeggen. Hij hoopt dat dit ook voor dit bedrijf zal gelden. Uit de berijining van Psalm 144 citeerde hij "Zo word' in 't land de handel ruim gedreven, en voorraad steeds na voorraad uitgegeven". Hij sprak de wens uit dat ook de woorden van het zeven de vers ook voor de familie Van Heest zal gelden. Er werden op de openingsavonden veel geschenken door de bezoekers aan de fami- Ue Van Heest overhandigd. De voorzitter van het Rode Kruis afd. Goedereede, Hans Klepper, was echter met lege handen geko men. Maar hem werd namens het bedrijf een cheque overhandigd, die Klepper in dank baarheid aanvaarde. Ook de brandweer van Goedereede werd niet vergeten; bevelvoer der Klaas Roos kreeg een tas overhandigd voor de manschappen, met de naam van het nieuwe bedrijf. Tenslotte dankte Klaas van Heest iedereen die mee heeft gewerkt aan de totstandko ming van de nieuwe winkel; zijn medewer kers, de nieuwe CoopCompact organisatie en hoofdaannemer Hans van Huizen en de onderaannemers. Ook bracht hij dank aan zijn Vader in de hemel. Vervolgens was het de beurt aan de talrijk opgekomen Goereeërs om 'hun' winkel te bezichtigen, waar naast de levensmiddelen en het postagentschap zelfs Groene stroom te koop is. In het ingezonden stuk van de Huurdersver eniging, dat vrijdag 25 april in Eilanden Nieuws werd geplaatst, uitte de vereniging haar zorgen over de verlening van een nieu we railieuverguiming van het ISGO aan het bedrijf Kunst Ecoservice BV in MiddeUiar- nis. De vereniging vreest dat de meststoffen van Kunst Ecoservice in grote hoeveelheden op de eilandelijke akkers terecht komen. Volgens de voorzitter van de WLTO, de heer Jaap van Nieuwenhuyzen uit de Langstraat, worden erin dat ingezonden stuk onwaarheden verkondigd. "Er wordt gesteld dat de landbouwers winst maken door dat Kunst Ecoservice hen betaald voor het afne men van gevaarlijke meststoffen. Dit is niet waar, want wij nemen geen gevaarlijke stof fen aan", aldus Van Nieuwenhuyzen. De lanbouwvertegenwoordiger verzekert dat de boeren alleen maar stoffen aannemen die voldoen aan het zogenaamde Voedselveilig- heidcertificaat. Dit geldt voor de tafelaard- appelen, de conserven, groenten, bieten enzovoort. "Want alles wat we doen wordt gecontroleerd en er worden heel regelmatig grond- en bladmonsters genomen. Van de veiligheid van de kunstmest zijn we verze kerd door dat er gecontroleerde verlaadbon- nen bijgeleverd worden en ook de organi sche mest moet gecertificeerd zijn", aldus Van Nieuwenhuyzen. De boeren moeten bij het leveren van hun producten voldoen aan het genoemde VoedselveiUgheidcertificaat. De WLTO-voorzitter verzekert dat de sug gestie van de Huurdersvereniging dat er jaarlijks 35.000 ton gevaarlijk afval over de Flakkeese akkers wordt verspreid "onjuist" is. Ook vindt hij het onterecht dat er gesug gereerd wordt dat de giftige afvalproducten door de bodem worden opgenomen worden en vervolgens in de voedselkringloop terechtkomen. Hij begrijpt ook niet hoe dit verhaal in de wereld is gekomen "Want veel van onze bedrijven zijn ook Eurocap-plich- tig. Dit is een soort Europese toetsing datje een product voedselveiUg produceert". Het is niet de gewoonte van Van Nieuwen huyzen om bij ieder bericht in de krant aan de bel te treldcen, hij wilde het eerst maar WLTO-voorzitter Jaap van Nieuwenhuyzen voor zijn boerderij in de Langstraat. over zich heen laten gaan. Maar de aandrang van zijn achterban en de gebleken ongerust heid van de burgers drongen hem er toe om toch lucht te geven aan zijn ontevredenheid. Van Nieuweiüiuyzen vindt het moeilijk dis cussiëren met ondeskundigen die de boeren proberen onderuit te halen. Liever zag hij gefundeerde kritiek, die door deskundigen wordt geleverd. "Dan kun je je beleid aan passen of je gegrond verdedigen". De boerenvertegenwoordiger is, ondanks de steeds weer oplaaiende kritiek op de akker bouwers, niet pessimistisch over de toe komst van de akkerbouwers. Zeker nu de bedrijven zich gaan verbreden, want de tijd dat de bedrijven alleen maar aardappels tar we en suikerbieten verbouwen is voorbij. De boeren zijn op zoek gegaan naar aan de ene kant nieuwe activiteiten, zoals het exploite ren van mini-campings, bed and breakfast enz., en aan de andere kant gaan ze zich meer toeleggen op het produceren van nieu we producten. Een voorbeeld daarvan is bij voorbeeld de tulpenteelt. "Ik neem visite dikwijls een rondje mee langs de tulpenvel den van Flakkee", aldus Van Nieuwenhuy zen. Hij begrijpt ook wel dat er landbouwgrond ingeleverd moet worden voor waterberging en dat dan in dat kader ook natuurgebied wordt. Maar hij is het niet eens dat die gebieden het bordje 'verboden toegang' krij gen. "Want het gebied is toch van ons alle maal". Bij het creëren van nieuwe natuurge bieden komen er voor de boeren wel andere dingen om de hoek kijken, want de agrariërs krijgen wel belemmeringen opgelegd. "Je krijgt vermogensverlies als je tegen een natuurgebied aanligt, want de grond wordt minder waard, omdat er beperkingen zijn in de bewerkingen van de akkers". Wel zag Van Nieuwenhuyzen graag wat meer duide lijkheid want er komen steeds nieuwe plan nen uitgedacht, maar vanwege geldgebrek bij de overheid worden die niet uitgevoerd. En dit werkt onzekerheid in de hand bij het uitvoeren van het boerenbedrijf. Ook zag hij liever wat voorzichtigheid met het lanceren van steeds weer nieuwe plannen. Want in de omgeving van zijn bedrijf is zojuist de ruil verkaveling afgerond, waar voor de boeren nu jaarlijks betalen. Dan past het volgens Van Nieuwenhuyzen niet dat de boel weer veranderd gaat worden. Toch blijft Van Nieuwenhuyzen het boeren bedrijf met plezier uitoefenen en hij weet zich hierin door veel van zijn collega's gesterkt. Hij erkent dat er veel bedrijven de laatste jaren door schaalvergroting het veld hebben moeten ruimen, maar toch ziet hij wel toekomst voor de Flakkeese boeren, maar er moet wel op de veranderingen wor den ingesprongen. Dus zal het eilandelijk landschap nog wel vele jaren bepaald wor den door de boeren, "want wij zijn de .stof feerders van het landschap!" aldus Van Nieuwenhuyzen. Vereniging Natuurmonumenten en het Zuid-Hollands Landschap organi seren samen op zaterdag 24 mei van 10.00 tot 15.00 uur een excursie waar bij u wordt rondgeleid door vertegen woordigers van beide organisaties. Deze dag vindt plaats in het kader van de Week van de Zee. Tijdens deze wandeling maakt u kennis met een groot deel van het schitterende duin gebied van Voome. Lunch moet u zelf meenemen maar koffie, thee en fris wordt u door de beide natuurorgani saties aangeboden. De Duinen van Voome zijn een bezoek méér dan waard. Een wandeling van een uur is veel te kort om het gebied goed te leren ken nen. Daarom organiseren Natuurmonumen ten en het Zuid-Hollands Landschap een dagexcursie om u de kans te geven een beter beeld van het gebied en het beleid van de beide natourbeschermingsorganisaties te verkrijgen. De Week van de Zee is een jaarüjks terugke rend evenement, met als doelstelling een breed publiek te informeren en betrekken bij de unieke waarden van onze kunst en zee. De Week van de Zee is zeker ook bedoeld om gezamenlijk na te denken over een duur zame ontwikkeling en beheer van de Noord zee en ons kustgebied. Een kermismaking met het duingebied van Voome is een erva ring vol verhalen over vochtige duinvallei en, overrompelende aantallen aalscholvers, bloeiende planten, fladderende vlinders, zangvogels en natourlijk veel groen. De wandeling start bij het bezoekerscentrum TeneUaplas, waar ook de lunch wordt genut tigd. Voor sap, melk, koffie en thee wordt gezorgd. Datum: zaterdag 24 mei; Plaats: bezoekerscentrum TeneUaplas, Duinstraat 12aRockanje; Tijd: van 10.00 uur tot 15.00 uur; Deelname: gratis; Tip: zelf lunch meenemen, goede wandelschoenen zijn noodzake lijk; Opgeven: in verband met het aantal gidsen moet u zich voor deze excursie aanmelden, telefonisch via num mer 0181-483909. U kunt desgewenst dan tevens meer infor matie over de excursie krijgen; ook kunt u kijken op website aww,zuidhollandslandschap.nI. In de Grote of Groene Schuur aan de Oost Krakeelstraat te Sommelsdijk zal op zaterdag 17 mei de expositie worden geopend met de nieuwste schilderijen van Jaap Reedijk. Deze expositie zal grotendeels bestaan uit werk dat nog niet eerder te zien was. De Sommels- dijkse kunstenaar heeft bevnist gekozen voor een expositie dicht bij huis. Hij spreekt zelf liever over een 'presentatie' dan over een expositie. "Het is werk dat ik het afgelopen jaar heb gemaakt. Veel groter werk ook. Ik heb het dan ook zorgvuldig verborgen gehouden om ervoor te zorgen dat er echt een hele nieuwe presentatie zou komen. De vraag naar kunst- uitleen is zo groot dat ik de werken gemakke- Ujk ook daarvoor had kuimen inzetten, maar dan had de nieuwe collectie snel verbrokkeld geweest, terwijl nu een goed beeld verkregen wordt van de (soms in serie vervaardigde) schilderijen. Voor het komende weekend vult het werk elkaar mooi aan, maar dit is natuur- üjk een momentopname omdat daarna alles weer de verkoop en kunst-uitleen ingaan." Dat de presentatie van komend weekend in Sommelsdijk gehouden wordt, is natuurlijk geen toeval. De expositieruimte ligt schuin tegenover het ateUer. "Voor mij dus wel gemakkelijk" vervolgt Jaap Reedijk, "omdat het niet zover reizen is met de schilderijen. We kuimen het als het ware aanlopen. Maar de grootste reden om hier te exposeren is wel de schuur zelf. Die heeft een unieke sfeer die heel goed bij mijn werk past. Middenin Sommelsdijk verwacht je eigenlijk zoiets niet. Het is een oude boerenschuur, maar die is op een fantastische wijze gerestaureerd. Het oogt als een gewone grote schuur uit de vorige eeuw, maar de binnenzijde laat iets heel ongewoons zien. Deze binnenzijde is, geheel volgens eeuwenoude bouwtraditie, opgetrokken uit leem. Een unieke vorm van bouwen die zowel in het woon- als exposi tiegedeelte is doorgetrokken. De schuur en de gebruikte bouwmethode heeft in binnen en buitenlandse publicaties al de nodige aan dacht gekregen. Bijna al mijn laatste schil derijen zijn hier, in deze hoge sfeervolle schuur, geboren. Ik verwacht dan ook dat het een mooi geheel zal worden." Mevrouw G. de Vries-Hommes, burgemees ter van Middelhamis, zal de expositie zater dag om 16.15 uur officieel openen, hetgeen gevolgd wordt door een optreden met zang en, harp. De schilderijen zijn te bezichtigen van 16.00 tot 19.00 uur. Tijdens de presenta tie kan worden geluisterd naar een optreden van zangeres Irma Schulte en harpist Bart Lodder. Beide muzikanten wonen in Som melsdijk en maken een selectie uit 'Songs of the Hebrides'. Deze oeroude liederen zullen een bijzondere aanvulling zijn op de kunst werken die worden getoond. Zangeres Irma is net teruggekeerd van een workshop in Schotland en zal de aanwezigen in haar muzikale kennis laten delen. Na de presentatie van zaterdag zullen de kunstwerken te zien zijn in het atelier van Jaap Reedijk, Westdijk 53 te Sommelsdijk, terwijl een aantal schilderijen permanent zal worden geëxposeerd in KooKKunst te Nieu we Tonge. Alle getoonde schilderijen zijn daarna ook te huur via de kunstuitleen van Jaap Reedijk. U vindt de Grote of Groene Schuur u aan de Oost Krakeelstraat 18 te Sommelsdijk, schuin tegenover Kniider en Kievit Warmte. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Jaap Reedijk, tel. (0187) 483523, of kijken op website www.jaapreedijk.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9