Komende week enquête over afvalinzameling 'Soo lang de weereld staat blijft nog Oranjs booven' Was't maar waar. 22.' Vermaat ANNETTE Knarrentennistoernooi in Ooitgensplaat (Wijl<)verpleegl<undigen (Wijl<)verpleegkundigen ...dan zaten we niet om jou te springen. Nieuwe aardappelen 50 Kievit Warmte Tafeltennis- toernooi 2003 Dameshoeden Huishoudelijke hulp EIUnogiJIIEUWS Op Goeree-Overflakkee wordt het groente-, fruit- en tuinafval (gft) apart ingezameld. U kunt glas naar de glas bak brengen en het oud papier wordt door tal van vrijwilligers opgehaald. Oude kleding wordt door diverse goe de doelen ingezameld, maar kunt u ook kwijt in de textielbakken die bij diverse supermarkten te vinden zijn. Verder kunt u op het regionale over slagstation of bij de gemeentelijke milieustraat terecht voor het inleve ren van onder andere puin, hout en asbest. Wit- en bruingoed en oud ijzer wordt, na een telefoontje naar het ISGO, zelfs gratis bij u thuis opge haald. Wat overblijft is restafval. Dit wordt eens per twee weken opgehaald (groene container). Moeilijke tijden waren het. Het laatste kwart van de achttiende eeuw ken merkte zich door een felle strijd tus sen Oranjegezinden en patriotten. Spannend was het. Maar een voorte ken maakte duidelijk wie er aan het langste eind zou trekken: de regen boog die op 5 augustus 1785 zichtbaar was aan de vaderlandse hemel. In deze boog was de kleur oranje promi nent aanwezig! De wonderlijke aan wijzing staat vermeld in het zojuist uitgekomen boek 'De dans om de Oranjeboom' van Oostvoornaar J. Klok. Tabaksdozen Verbondenheid Patriotten Willem te paard voordedagdiensten voor de avond- en weekendzorg Doré J. VAN VEEN stat.car, 7/9 pers.auto of MPV? Klijnsmit Auto's Damespantalons v.a. ANNETTE Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde i<om wordt gelezen. OUDDORP Tel. (0187) 68 27 96 Scholieren v.a. 16 jaar Wie komt ons helpen bij de nieuwe aardappeloogst? fam. J. van Rossum Tel. 66 92 16 Mobiel: (06) 29 24 88 24 Hellevoetsluis Mercedes-Benz dealer een siei^k tnei^lcl Nu extra vakantievoordeel op een Mercedes-Benz ster Occasion BIJ VERMAAT NATUURLIJK A140 Classic03-00 18.950 A160 Classic04-00 18.950 A140 Avantgarde08-00 18.950 A140 Elegance09-00 18.950 A140 Classic04-01 19.950 A160 Classic08-01 19.950 C200 Elegance Aut07-98 19.950 C180 Classic03-99 19.950 C180 Elegance Combi07-97 17.950 Op al deze Occasions krijgt u een gegarandeerde inruilwaarde van 1.500 boven de ANWB-koerslijst (en een vol jaar SterGarantie). PAGINA 8 Namens de gemeenten wil het ISGO, als coördinator van de eilandelijke inzameling, inzicht krijgen in het aanbod en de samen stelling van dit huishoudelijk restafval. Daarnaast wil het ISGO weten wat de bur gers van de inzameling vinden en waar het beter kan. Om inzicht te krijgen in de samenstelling van het huishoudelijk restafval en de mate van de gescheiden afvalinzameling, heeft in maart de eerste van in totaal drie sorteerana- lyses plaatsgevonden. Bij iedere sorteerana- lyse wordt in elke gemeente een sorteermon- ster van 250 kilo getrokken uit het totale vuilaanbod. Deze monsters worden vervol gens met de hand volledig uitgesorteerd. Wanneer alle analyses zijn gedaan, wordt een rapportage opgesteld die per gemeente inzicht geeft in de samenstelling van het rest afval en het inzamelresultaat van gft, papier, textiel, klein chemisch afval (kca) en divers grofvuil. Het ISGO is ook benieuwd naar de ervarin gen van de inwoners over het apart aanleve ren van afval. Is men tevreden over de voor zieningen en de dienstverlenging van de gemeenten met betrekking tot het ophalen van huishoudelijk afval? Waar kan het beter en welke voorzieningen zouden wat u betreft uitgebreid moeten worden? Om een ant woord te krijgen op al deze vragen ontvan gen 4000 huishoudens op Goeree-Overflak kee komende week een enquêteformulier. Ontvangt u zo'n formulier, dan hoopt het ISGO dat u dit ingevuld terugzendt, zodat ook uw mening en ideeën meegenomen kun nen worden in de eindanalyse. Op basis van de gegevens van de sorteerana- lyses en de uitkomsten van de enquête zal een kosten/baten-anaiyse worden gemaakt voor de verbetering van de afvalscheiding. Want hoe minder restafval er opgehaald hoeft te worden, hoe goedkoper de inzame ling kan gebeuren en hoe minder de gemeen te aan haar inwoners hoeft door te berekenen via de afvalstoffenheffing. Zo ziet u, afval scheiding spaart niet alleen het milieu, maar ook uw portemonnee! Voor nadere informa tie kunt u bellen naar het ISGO, tel. (0187) 488111. Dinsdag 20 mei wordt bij de tennisvereni ging te Ooitgensplaat een tennistoernooi gehouden voor de knarren uit de Plaat, met aanvullingen uit Stellendam, Melissant, Middelhamis en Stad aan 't Haringvliet. Het is een invitatietoemooi dat georganiseerd wordt door Sam van der Welle in samenwer king met Wil Thoonen. Vorig jaar kon het nog doorgaan voor het duizendjarentoer- nooi, maar deze keer zijn er acht deelnemers meer, zodat het in de buurt komt van 1500 jaar. De deelnemers zijn de 55 soms dik gepasseerd (en zelfs de 65), maar spelen nog steeds een stevig partijtje. Het toernooi begint al om 9.00 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Alle deelnemers spelen een vier tal partijen van 35 minuten met steeds een andere partner. Er worden alleen dubbels gespeeld. De beste vier spelen dan nog een finalepartij voor de hoofdprijs. Bijzonder aan het toernooi is dat de knarren een warm en koud buffet voorgeschoteld krijgen dat door de organisatoren ter beschikking wordt gesteld. Alleen de drankjes zijn voor eigen rekening. Aan deelname zijn verder geen kosten verbonden, want ook TVO stelt deze dag haar twee fantastische gravelbanen ter beschikking aan de oudere garde. De 'ouwetjes' worden deze dag in de watten gelegd door de dames Poortvliet en Hoeks- ma, die deze dag de verzorging van de kan tine en de buffetten hanteren. Het belooft weer een geweldige dag te worden die het vorig jaar moet doen vergeten en dat was al onvergetelijk. Tafeltennisvereniging Des'85 heeft weer een succesvolle editie van het Kievit Warmte toernooi achter de rug. Het deel nemersveld bestond uit 42 senioren en 17 junioren. Spelers waren afkomstig van diverse flakkeese verenigingen en enige deelnemers van buiten het eiland. Om 09.30 uur werd het startsein gegeven voor het spelen van de voorronden. De voor ronden bestonden uit 8 poules waarin de nummers 1 en 2 doorstroomden naar de win naars ronde, de nummers 3 en 4 naar de mid- denronde en tenslotte de nummers 5 en 6 naar de verliezersronde. Deze opzet zorgt voor een gegarandeerd aantal wedstrijden, waarbij iedereen tenslotte op het juiste niveau terecht komt. In de vervolgronde werden de deelnemers verdeeld over 4 pou les van 4 personen bij de winnaars- en mid denpoule en een wat kleinere poules bij de verliezersronde. Er werd volop gestreden door de deelnemers om nogmaals een ronde verder te komen. De nummers 1 en 2 streden hierna in de kwartfinale om een plaatsje in de halve finale; voor de overige deelnemers zat het toernooi erop. Deze ronde was de sleutel naar de finale, dus er volgden span nende wedstrijden waarbij iedereen het onderste uit de kan probeerde te halen. De finale van de winnaarsronde ging tussen Maarten van Loon (de Sprint) en Bart van Wetten (Des '85). De twee waren behoorlijk aan elkaar gewaagd en maakten er een zeer tactische wedstrijd van. Bart bleek het best in vorm van de twee en won de finale uitein delijk in vier sets 6-11,13-11, 8-11 en 8-11. De strijd om de 3e plaats werd gewonnen door Maurice van Slobbe (Kerkwerve). Hij versloeg in vier sets Leo Brands (Oude-Ton- ge) 11-7, 5-11, 11-6 en 12-10. De finale bij de jeugd werd gespeeld tussen Wim van der Wielen (Scaldina) en Marco van Velzen (Bemisse '80). Een spannende eindstrijd tussen twee talenten. Wim was uiteindelijk de winnaar in drie sets met de standen 12-10, 11-9 en 11-9. Ricardo van Gijzen (Bemisse '80) wist beslag op de derde plaats te leggen door te winnen van Jaap Buth (Des'85). Er kan weer worden teruggekeken op een spor tieve en gezellige dag. De organisatie dankt sponsor Kievit Warmte voor het mede mogelijk maken van deze dag. Tot slot de Uitslagen. Winnarsronde: 1. Bart van Wetten, 2. Maar ten van Loon, 3. Maurice van Slobbe; Middenronde: 1. Arjan v.d. Tol, 2. Ferdi Berger, 3. Justin Prinsen; Verliezersronde: 1Jan Remmers, 2. Danny Fish, 3. Hendrik Visbeen. De geschiedvorser, schrijver en uitgever heeft er een afbeelding van een schotel bij geplaatst. Rond de beeltenis van prins Wil lem V en een Oranjeboom met acht appelen staat een tekst die herinnert aan de regen boog. "Zo lang als Zon en maan zal staan. Zal nooijt de Oranjekleur vergaan. Dit zag ik in dees middagstond. Juist in het teken van 't verbond. Met eerbied daar ik god moest loven. Daar zag ik Oranje Boven." De scho tel - een Engels product met een diameter van 25 centimeter - behoort tot de indruk wekkende Oranjecollectie van de heer en mevrouw Klok, die nu voor een breed publiek toegankelijk is. 'De dans om de Oranjeboom' is namelijk een soort catalogus van deze verzameling. Directeur dr. Joh. R. ter Molen van Paleis Het Loo Nationaal Museum spreekt in zijn voorwoord van een overweldigende collectie, zowel door de hoeveelheid als door de verscheidenheid van de voorwerpen. Hij zegt blij te zijn de verza meling Oranjegoed van de familie Klok komende zomer in paleis Het Loo te kunnen tentoonstellen. De met veel geduld opgebouwde collectie beslaat met name de zeventiende en acht tiende eeuw. Volgens Klok is er geen pre tentie van compleetheid. "Wat wordt getoond geeft de bezoeker enig idee van de gevarieerde pro- en antipropaganda rondom de leden van het Oranjehuis." Op de 72 cata loguspagina's in het fraaie boek staat van alles en nog wat: penningen, tegeltableaus, tabaksdozen, serviesgoed, tinnen bekers, naaldenkokers, draagtekens, pijpenstokers, vestknopen en lodereindoosjes, maar ook een melkkan, een speculaasplank, gravures, een borstel, een karaf en een theebus. Soms zijn de afbeeldingen hierop van een hoog artistiek niveau, soms van een aan doenlijke primitieve eenvoud. Klok heeft de titel van zijn boek goed gekozen, want de Oranjeboom is een regelmatig terugkerend thema. Op een bord uit het vierde kwart van de achttiende eeuw staat zo'n boom met daaronder, in het gras, de Hollandse Leeuw. "Nu rust ik veijlig", staat er schuin boven zijn kop. Een ander bord, uit dezelfde tijd, toont het politieke klimaat nog wat explicie- "De gezusters Klok in Voornse Klederdracht" tijdens de opening van de tentoonstelling "Dans om de Oranjeboom" op paleis 't Loo (25 april 2003, foto J. Klok}". ter: de Hollandse Leeuw slaat de venijnige Franse haan van zich af. In het Oranjegoed is de verbondenheid tus sen God en Oranje frequent te zien. De scho tel die memoreert aan de bijzondere regen boog is maar één voorbeeld. Een ander bord, uit dezelfde periode, meldt in sierlijke let ters: "Wat zijn Gods werke wonder groot, wie had dat kunne denken, dat God uit zulke groote nood, aan ons nu weer komt schen ken, wie had dat voor een jaar gedogt, wie zou God nu niet looven, d'oranje vorst heeft ons bezogt, oranje is weer booven." Op een suikerpot staat, behalve de borstbeelden van Willem V en Wilhelmina, de oproep "Bid voor u vorst, wenst hem geen kwaad." En zo zijn er talloze voorbeelden. Nog één, op de bodem van een ovalen koperen tabaks doos: "Oranje door gods kracht geeft een dracht, vreede en magt. So lang als son en maan sal aan den hemel schijnen. Sal nooijt de Oranje couluer verwelken off verdwijnen. So lang Jehova Godt gedenkt aan sijn ver bond. En zijn boog vertoontdaan dit beneede rond. So lang er schepsels zijn, die haare schepper looven. Soo lang de weereld staat blijfft nog Oranje booven. Vivat Oranje." Regelmatig wordt de politieke situatie becommentarieerd. '"Vrede met Engeland. Wij lagge met de Franse", zegt de Hollandse Maagd op een tabaksdoos. De binnenlandse politiek wordt op de dozen, schotels en bord jes ook niet geschuwd. Aan het eind van de achttiende eeuw zijn het de patriotten die het uiteraard moeten ontgelden in de Oranjepro- paganda. "De Oranjeboom yan Godt geplant scheint of die moet leiden en verdraagen hoe meenig Patriot zoekt door listen en lagen te brengen deze boom tot ieders schant en spot." Maar de verzameling van Klok bevat ook voorwerpen met patriottische propagan da. Bijvoorbeeld: een insigne uit 1787 met daarop 'Viva Capelle' (Van de Capellen tot den Pol was één van de coryfeeën van de patriotten) en psalm 146, vers 3 ("Vertrouwt niet op edelen, op een mensenkind bij wien geen heil is"). In de patriottische uitingen wordt de Keeshond gebruikt als tegenhanger van de Oranjeboom. De beschrijving van de collectie - met foto's van dr. J. Klok uit Hulst - wordt voorafge gaan door een kleine 15 pagina's tekst, waarin Klok de geschiedenis van de Oranjes globaal belicht en waarin hij en zijn vrouw een persoonlijk relaas geven van hun aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje. Het boek kost 29 euro en is te koop in de boek- Tot slot. Voor één van de door Klok verza melde objecten zal de lezer van Eilanden Nieuws weUicht speciale belangstelling heb ben. Het gaat om een tegeltableau uit de eerste helft van de achttiende eeuw (aardewerk in mangaan beschilderd), dat afkomstig is uit een boerderij te Nieuwe-Tonge. Het kleine tableau - 39 bij 26 centimeter - bestaat uit zes tegels met daarop een voorstelling van Willem IV te paard. Boven zijn hoofd en de wolkenpartij staat m kapitale letters: "Willem Karel Hend rik Friso prins van Oranje". Om welke Flak keese boerderij het gaat, meldt Klok niet. In de ideale situatie kan ieder mens zich onder alle om standigheden redden. De realiteit is echter heel anders: op de Zuid-Hollandse eilanden, het werkgebied van de Zorg en Welzijn Groep, wordt de zorgvraag steeds groter en complexer. Met een breed pakket diensten op het gebied van zorg, welzijn, wonen en behandeling bieden wij onze cliënten een passend antwoord op die vraag. Dat pakket bieden we lokaal, integraal en vraaggestuurd aan. In de thuissituatie én in onze verzorgings- en verpleeghuizen. Daarbij stellen we hoge eisen aan onze circa 3000 mede werkers. Hun professionaliteit, inzet en enthousiasme zijn immers bepalend voor de kwaliteitvan onze zorg en de kwaliteit van leven voor onze cliënten. We zijn op Goeree Overflakkee op zoek naar 28-30 uur per week, voor Middelharnis en Dirksland diverse uren, voor geheel Goeree Overflakkee Samen met collega-wijkverpleegkundigen en wijkziekenverzorgenden verrichtje curatieve en preventieve verpleegkundige taken in de thuissituatie. Daarbij ben jij een belangrijke schakel tussen de cHënt, de teamleden en de Zorg en Welzijn Groep. Voor deze functie moet je beschikken over een afgeronde verpleegkundige opleiding op kwalificatieniveau 4 of een HBO-V opleiding (kwalificatieniveau 5). Bovendien kun je zelfstandig werken en durf je beslissingen te nemen. Tevens is het van belang datje over een auto beschikt (in ieder geval voor de avond- en weekendzorg functie). ARBEIDSVOORWAARDEN Afhankelijk van defunctie bieden vrijje een salaris conform de CAO Thuiszorg, salarisschaal 7 of 8. Daarnaast hebben weje nog meer te bieden, zoals flexibele werktijden, een reiskostenregeling, een spaarloonregehng, korting op verzekeringen en een fiets- en PC-privé-regehng. INFORMATIE EN SOLLIOTAnE Voor meer informatie over deze functie kun je bellen met mevrouw J. van Eek, zorgteammanager Goeree Overflakkee, telefoon (0187) 48 80 46. Wilje meer weten over onze organisatie, bezoek dan de website; www.zwg.nl j Stuurje sollicitatiebrief met cv naar Zorg en Welzijn Groep, afdeling PO&O, Postbus 65, 3200 AB Spijkenisse. zo VEELZIJDIG KAN ZORG ZIJN Grote keuze, extra voordelig geprijsd! Zandpad 90 Middelhamis Tel. (0187)48 24 31 Marijkeweg 18, OUDDORP Zoekt u een Wij hebben 70 auto's op voorraad. Geopend ma. t/m vt. 8.00-21.00 uur Zaterdag 9.00-17.00 uur Karweistraat 3, Nw.-Beijerland Tel. (0186)6910 33 in 18 nieuwe voorjaarstinten Ruitjes en Uni zowel lang als knielengte Maten 38 Vm 52 Zandpad 90, Middelharnis Tel. (0187)48 24 31 GEVRAAGD voor 1 ochtend per week D. V. eind mei gaan we beginnen. Rijkstraatweg 38 Hellevoetsluis Tel(0181)-33 12 39/ 33 12 32

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8