Oproep verkiezing Boerderij van liet jaar 2003 Groote JAIIS! VERLOTING Laat dat nooit meer gebeuren! mm il ^iiii-iDiLiLifffiissii m mmmmi iimmm. Advertentien. J. EIIAI1D01.I1ICUW5 Noorse avond bij Plattelandsvrouwen Jaarvergadering DVN Goeree-Overflakkee SCÏÏOOI-EIEINGEIJDEEIJ Paard en Rijtuig. Paardenmarkt te Dirksland Paarüei, Laiüowiereeilscliaieii ei. enz. Rfltterilamsclie Tramwes-MaatscliapBlj In Zuid-Holland is de provinciale ver kiezing 'Boerderij van het Jaar' van start gegaan. Het gaat om de verkie zing van de mooiste provinciale boer derij (met erf). Als u zelf een boerderij bewoont, of een boerderij in uw omge ving kent, waarvan u vindt dat gebou wen en erf hun karakteristieke ver schijningsvorm hebben behouden of zijn versterkt, dan kunt u deze t/m 31 mei a.s. aanmelden bij de werkgroep Jaar van de Boerderij Zuid-Holland. Selectiecriteria Aanmelden De afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt haar maandelijkse bijeen komst, die deze keer zeer bijzonder is op woensdag 21 mei in de grote zaal van 'De Grutterswei', Wil lemstraat 14 te Oude Tonge de zaal is open om 19.15 uur en de aanvang is 19.45 uur. 90 jaar geleden 2 tot 16 Mei 1913 Antirevolutionair Orgaan Plaatselijk INieuws. Geboren Dirkje Cornelia dochter van B. KOSTER Middelharnis, O Mei 1913. en kleine Jans, alles werkt op VER MEULEN's Naaimachinen, 1000 ste ken in een minuut. Oude Naaima chines worden voor de hoogste prijs ingeruild. Repareeren en afbetaling. Prijscourant gratis. Kipstraat 42, Rotteriamt Milml ffiDDELHAMlS-SOnELSDlJL Stook in Tulkaciiels cokes met an- thraciet gemengd. 6851 Parelcokes met turf, sloffen, of kachelkolea is een goede brandstol. Dezeiide prijzen bij I. PEEMAN, Middelharnis en Sommelsdijk. :-: op Donderdag 5 Juni a.s. :-: 21ste Jaarlij ksche Hoofdprijs Twee IB Mas Jdib Paarileii De trekking zal plaats hebben op VRIJDAG 6 JUNI d.a.v. LijnenZuid-HoUandscheen Zeeuw §clie Eilanden. De zomerdienst vangt aan op 1 Mei' Vertegenwoordiger der Kon. Magazijnen Of LandboMwgeUeA mn LANDRÉ en GLINDERMAN. Levering van alie mogelijke Ma- chineriën voor Land- en Hooibouw. Speciaal aanbevolen' merk de „Adri- ance Bruckeije" Gras- en Korenmaai- machine. De beste der tot nog toe in den handel gebrachte. Getuigschriften ter inzage. Is voor alle mogelijke Machineriën te ontbieden. 7074 Beleefd aanbevolen. Rerk en School. Burgerlijke Stand. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk. E.Bl. Onder de talloos vele misdaden die de nazi's hebben gepleegd, is de Jodenver-volging wel de afschuwelijkste. Ze noemden het wegvoeren van Joden naar de concentratiekampen: evacuatie, het beroven van bezittingen: inbeslagname, en het vermoor den: een speciale behandeling. Er worden pogingen ondernomen om de periode van 1933-1945 uit de herinnering weg te drukken; om de afschuwelijke dingen die hebben plaatsgevonden onschul diger voor te stellen dan ze zijn, ze te verzwijgen of zelfs te ont kennen. RUTH NEUMANN- JAKOBI De Duitse "Gründlichkeit" Een opstand Nog een opstand PAGINA 6 VRUDAG 16 MEI 2003 2003 is uitgeroepen tot 'Jaar van de Boerde rij', waarvoor een landelijke Sticliting is opgericht. Doel van dit Jaar is aandacht te vestigen op historische boerderijen en erven en zo bij te dragen aan hun behoud en zorg vuldig beheer in de toekomst. Eén van de activiteiten in 2003 is de landelijke verkie zing Boerderij van het Jaar. Deze verkiezing vindt plaats in oktober 2003. Daaraan voor afgaand wordt in Zuid-Holland een eigen verkiezing Boerderij van het Jaar georgani seerd met een feestelijke prijsuitreiking in september. Zowel boerderijen met een agrarische bestemming als herbestemde boerderijen komen in aanmerking voor de titel 'Boerde rij van het Jaar' Aan de \oordracht worden geen speciale eisen gesteld voor wat betreft het boerderij type of de wijze van gebruik. De voordracht mag betrekking hebben op een boerderij die al dan niet een beschermd monument is. Hoofdgebouw, bijgebouwen en het erf moe ten hun karakteristieke verschijningsvorm hebben behouden. Uit de staat van onderhoud moet blijken dat de eigenaarA)ewoner zorgvuldig is omge gaan met de historische kwaliteit van de boerderij. Deze kan bijv. tot uitdrukking komen in een geslaagde restauratie; een goe de aanpassing aan de oorspronkelijke of aan een nieuwe functie of nieuwbouw in relatie tot de historische boerderij. Uit de plaats en de vormgeving van bijge bouwen en voorzieningen moet de aandacht voor het complex als geheel blijken. Diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichting en beplanting van het erf; bij voor keur in samenhang met de situering in het omringende landschap. Aanmelden voor de Zuid-Hollandse verkie zing Boerderij van het Jaar kan uiterlijk t/m 31 mei a.s. bij de Werkgroep Jaar van de Boerderij Zuid-Holland. Adres: Postbus 11187, 2301 ED LEIDEN, t.a.v. Lyanne de Laat. De aanmelding bestaat uit: Een schriftelijke motivatie waarom desbetreffende boerderij en erf de titel Zuid-Hollandse Boerderij van het Jaar verdient. Een serie van tenminste vier kleurenfoto's van boerderij, bijgebouwen en erf en een (eenvoudige) situatieschets. De foto's en schets moeten samen een goede indruk geven van de boerderij en het erf. Naam, adres, telefoonnummer van de bewo ner en indien van toepassing van de eige naar. Naam, adres, telefoonnummer van de inzen- der(s). 'Vermelding van ofwel de categorie 'agrari sche boerderijen' of 'boerderijen met een nieuwe functie'. Een aanmeldingsformulier is op te vragen bij bovenvermeld adres, via teL 071-513 37 39 of via de website www.erfgoedhuis- zh.nl. In de Alblasserwaard/Vijfheerenlanden houdt de Stichting Boerderij Erf een regionale verkiezing Boerderij van het Jaar. De daar verkozen boerderijen dingen mee naar de provinciale titel. Deze laatste avond van het seizoen wordt een originele 'Noorse Avond' en wordt samen met de R.K. Vrouwenvereniging uit Achthuizen georganiseerd en alle leden mogen één of meerdere personen meene men, b.v. echtgenoot, familieleden, vrienden of vriendinnen. Deze keer zijn ook mannen van harte wel kom. In Noorse klederdracht vertelt en zingt de zangeres Wenche Haugen over haar geboor teland Noorwegen (in goed Nederlands). Zij doet dit met behulp van dia' s. Ook is er deze avond nog een gezellige quiz. Entree voor leden is gratis. Niet-leden zijn van harte welkom voor slecht 3,- per per soon (excl. Consumpties). Op dinsdag 20 mei wordt de jaarvergadering van de Diabetes Vereniging Nederland afd. Goeree-Overflakkee. De avond begint om 19.45'uur. Het bestuur is dringend op zoek naar nieuwe bestuursleden. Na het officiële gedeelte wordt de avond verzorgd door de Nederlandse Hartstichting. Thema: 'Wie een hart heeft,.en diabetes". De avond wordt gehouden in Vita Nova, Van Aerssenstraat 5 in Sommelsdijk. INHOCSIGNO VINCES Nieuwe Toilge. Hoor den raad dezer gemeente is op verzoek van den nachtwa ker diens salaris met ingang van i Juni a.s. met i 50 verhoogd eo alioo gebracht op f 250 sjaars, Uirketand. Ooor B. en W. van Dirksland is bekend gemaakt, dat volgens art. 5 der Algemeene Politieverordening, a'le me'l- pulten en vuiinisbaklren binnen de kom dtr gemeente moeten zijn opgeruimd en alle achterwegen en sloppen opgehoogd 6n onder de lijn gebracht door de in art. 68 dier- zeltde verordening aangewezen personen vóór Vrijdag 30 Mei as. Voor de ingeschevenen der Militie 1914. zal door den Keuringsraad zilling gehouden worden Donderdag 6 Juni v.m. 9 ure. Eenige dagen geleden is het nieuwe uurwerk in den toren aangebracht, dat zeet accuraat loopi. Wij vinden dil een groote verbetering te meer, nu een groote en kleine wijzer, welke laatste, voorheen er niet was ons aan vier jijden van den toren den juislen tijd aangeeft, en bovendien op tame lijk verren afstand zichtbaar 1 is. üuddorp. Dezer dagen waren wij m de gelegenheid, de rijke en goedverzorgde verzameling van den heer P, van Eijk, welke ondergebracht is in een der lokalen der Openbare School alhier, eens goed te bezichtigen. Zonder grootspraak of opsnij- derij zouden wij het kunnen noemen>JSla- tuur-historisch museum van Uuddorpjt C. P. KOSTER SCIIILPEROORD MET Bij voldoende deelneming is Het Beatnar der Flakk. SportvereenigiDg op aan haar gedaan ver zoek voornemens in de eerste helft van Juli een schoonrijdery gevolgd door riDgrijaeiij met paard en rijtaig te otganlaeeren. za welke hieraan deel wensohen te neme» worden verzocht zich Vóèr 1 Janl schriftelijk of persoonlijk daarvoor op te geven met vermel ding van: tiaam van het paard, rae, koud ot warm bloed en ouderdom, bij den Voorzitter der Vereeniging Chr. F. Hossen te Middelharnis. Inleggeld f -l bij de ineohiijTing te voldoen. Prijs van de-Cokes per gemeten Hektoliter, Maaa- i6 cent 66 86 20 5 GEOF [kopmaat] GEKLOPT. PAEELC0KE8 QEUIS Bestelloon per Hektoliter 6995 VAN Goedg«k. bü Kon. Besl. van 28 Maalt 1913 No. 64 Namens de Commisne C. VIS, Voorzitter. JOH. HOLLEMAN, Secretaris SOMMELSDIJK. Uitslag van de op 24 dszer gehoudet verkiezing van twee notabelen der Ned Herv. Kerk alhier. Ingekomen 136 briefjes. Volstrekte meerderlieid 69, G. Joppe Dzn. (aftr.) 100, M. Joppe Gzn 72, G. van den Boogett (aftt.) 57, Abr Zaaijer Azn. 19, H. J, A. Meijer 12 en C Spee Mz. 1 st. STAD A. 'T HARINGVLIET, Onze vroegere dorpsgenoot de heer J W. Esselink deed Zondagavond zijn intred( als predikant in de geref. kerk te Wate ringen met eene predikatie over Efese 618 19, na des voorm. bevestigd te zijn dooi zijn vader, ds. G. W. H. Esselink, met eer predikatie over 1 Petr. 5 2—4. MIDDKLHAENIS. Geboren: Lena d. v. Jacob Looij en Elizabeth Josina de Kuiter j Geerit z. v. Stoffel LooiJ en Eendrikje Wielaard; Klaas z. v. Tennis Vroeg- indeweU en Hnbertioa van den Bos; Grieta d. T. Klaas Koote en Qeerlje van der Groef. Ondertrouwd Lieven Braber (Stad aan 't Ha^ ringvliet) 2Ö j. en Lidia Cornelia Zeedijk 24 j. Gehuwd: Jan Daniël Rood2ant 22 j. en Elata van der Sluijs 23 j. SOMMELSDIJK. OndertrouwdLeendert Jacob Bulh, ou3 2ï jaren, en Margrieta Tenntie Joppe, oud 20 jaren. Overleden: Maria Sala, oud 43 jaren, echtge- noote van Jacob Werwers. MELISSANT. OndertrouwdJobannls Dlngenus van Ast' 25. jaren jm. en Maarlje Otte, 24 jaren jd. Getrouwd Maarten Kleinenberg, 25 jaren jm es Elaje Abrescb. 25 jaren jd. Overleden Willen Hooijdonk, 69; jaren echt- geuoote vau Heudrikje Koole- Het is vooral voor onze jeugd van het aller grootste belang om er telkens weer op gewe zen te worden waartoe mensen, die door een bepaalde ideologie gedreven worden, in staat zijn. Daarom zetten we - na 55 jaar Israël - ons bezoek aan het museum in de kibboets Lohamei Hagettaot voort. We zien een adreskaartje van een reistas met als opschrift: 30-5-1910 Amsterdam Even verder zien we een model van het concentratiekamp Treblinka, waar de dodenmachine ook op volle toeren draaide. Er waren dertien gaskamers, die in staat waren duizend mensen binnen tien minu ten te liquideren. Vervolgens werden de lijken verbrand. De organisatie verliep gesmeerd. Uit Warschau reden de treinen met mannen, vrouwen en kinderen volgens een vastgestelde dienstregeling met de regelmaat van de klok het vernietigings kamp binnen. Eichmann - een soort Haman - had in elk bezet land zijn agenten, met wie hij voortdu rend in contact stond. Alleen al uit Hongarije kwamen elke dag verschillende treinen in het kamp aan. De mensen werden meteen vergast. Ongeveer 470.000 in 6 weken tijd. Alleen hier al zijn 700.000 mensen ver moord. De omheining van een concentratiekamp: De Joden geëlektrocuteerd. Op 2 augustus 1943 kwamen 600 Joodse arbeiders, die de barakken van Treblinka moesten repareren, in opstand. Ze gingen de S.S.-ers met messen te lijf, gooiden zand in hun ogen en vernielden elektrische leidin gen, maar de aanval mislukte. Alle 600 wer den ter plaatse gedood. Alleen Jakob Gemik bleef gespaard. Het viel ons op dat 'het museum van de dood', waarin we ons bevonden geen ramen had Ergens liggen de dodenboeken: Bergen- Belsen 48.000; Neuengamme 43,000; Dachau 15.000; Buchenwald 52.000; Ravensbrück 92.700; Sachsenhausen 100.000; Theresienstadt 33.341; Stutthof bij Danzig 80.000; Mauthausen 122.766; Tre blinka 700 a 800.000; Auschwitz 4.000.000; Majdanek 1.380.000; Flos- senbürg 73.296. Vermoord! Allen ver moord! Dat deden "mensen" mensen aan. Aan de muur hangt een reju: Name: Di-Nepi, Rom Einzelheiten: Verhaftet von S.D.: 13-3-1944 Executiert: 24-3-1944 Grund: Jude Jude (Jood) is met rood potlood geschre ven. Het was de enige reden waarom deze man uit Rome na elf dagen, zonder proces, Links van Hitler de Reichsfülirer SS, livofd van de Gestapo, Heinrich Himmler, de voornaamste organisator van de nazi-terreur in het bezette Europa en de ahnaclttige heerser over de concentratiekampen. werd omgebracht. Alleen omdat hij Jood was! En dat in de 20e eeuw. Door de S.D. (Sicher- heitsdienst), wellicht door nette huisvaders! Aan de muur hingen ook foto's van het ver nietigingskamp Sobibor. Joden die in andere kampen werden geselecteerd, werden naar Sobibor overgebracht. Er waren veel kinde ren bij. De foto's daarvan vond men in por tefeuilles van Duitse krijgsgevangenen of gesneuvelden. Dat noemde men Kultur! (beschaving) In de jaren 1943-44 bevonden zich 250.000 mensen in het concentratiekamp Auschwitz, een klein plaatsje ongeveer 60 km van Kra- kau. Naast de hoofdkampen Auschwitz, Bir- kenau en Monowitz waren er nog zo'n veer tig kleinere kampen. Het hele complex bedroeg 40 km?. Ongeveer 4500 S.S.-ers bewaakten deze kampen. In deze kampen ontstond een Joodse onder grondse. Men had kans gezien een radiozen der binnen te smokkelen, om daarmee de wereld van de toestand in het kamp op de hoogte te stellen. De berichten werden wel ontvangen, maar niet geloofd. Pas in 1944 gaf de BBC voor het eerst het een en ander over Auschwitz door. De zender werd nooit opgespoord. Hij was verborgen in het dodenhuis van het kamp. Aangrijpend was de rol die Rosa Robota, een jong meisje uit het vrouwenkamp, bij een Joodse opstand in het kamp gespeeld heeft. Ze werkte in een munitiefabriek. Het lukte haar springstoffen uit de fabriek te smokkelen en die in handen te spelen van een Sonderkommando (een groep bijzondere gevangenen), die in het crematorium werkte. Deze groep bereidde een opstand voor. Toen eind oktober 1944 de transporten van uit Hongarije ophielden, wisten de mensen van het Sonderkommando dat hun dagen geteld waren. Ze begonnen de opstand. Ongeveer zeshonderd man deed aan de actie mee. Een crematorium werd opgeblazen. De kaïppleider, een tiran, werd levend in het vutir geworpen. Vier SS-ers kwamen in een gevecht van man tegen man om. De gevan genen doorbraken de omheining. Ongeveer 300 man wist te ontsnappen. De nazi' s sloe gen groot alarm. Onmiddellijk kwamen 2000 Duitse soldaten om de orde te herstel len. De beschietingen en opsporingen duur den nog dagen voort. De opstand leed uiteindelijk schipbreuk, omdat er van buitenaf geen hulp kwam en veel gevangenen niet de moed hadden mee te doen. Veertien dagen hadden de Duitsers nodig om te ontdekken hoe de explosieven in handen van het Sonderkommando waren gekomen. Ze kwamen erachter doordat een nazi-agent zich onder de gevangenen in de munitiefabriek gevoegd had. De man ontdekte dat meisjes een rol bij de opstand hadden gespeeld. Drie willekeuri ge meisjes werden uitgekozen en gefolterd totdat één van hen de naam Rosa liet val len. De dag daarna werden de drie meisjes en Rosa in een bunker gebracht. In die bunker vonden de grootste verschrikkingen plaats. Die zijn nooit openbaar geworden, omdat er geen getuigen waren en ook geen rap porten, 's Avonds keerden ze bebloed en met gescheurde kleren terug. De volgende dag gebeurde hetzelfde en zo ging het nog dagen door. Het waren voor de onder grondse in het kamp spannende dagen. Hoe lang zouden de meisjes het zwijgen vol houden? Er werden al afspraken gemaakt over wat men de Gestapo zou vertellen als er namen bekend werden. Het doorslaan van één man zou een ramp voor heel de ondergrondse beweging betekenen. Het gelukte één van de mensen om Rosa in haar dodencel te spreken. Ze had enorme marte lingen doorstaan, maar was psychisch niet gebroken. Ze vond dat we de moed niet mochten laten zakken. Dat Rosa sterven moest, stond vast. Een paar dagen later moesten alle vrouwen, die in de munitiefa briek werkten, twee uur eerder met werken ophouden. Ze werden naar het vrouwen- kamp teruggebracht. Op een plein was een galg opgericht. De vier vrouwen stapten fier rechtop naar de executieplaats. Ze wer den opgehangen. Rosa was 23 jaar, toen ze stierf. We zien in het museum een niet-Joodse vrouw in een Duitse stad met een groot bord voor zich, waarop staat: "Ik zwijn, heb met een Jood al jaren tot op vandaag rassen- schande bedreven". SLOT VOLGT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6