Waar haal je de onderwerpen vandaan? PREDIKBEURTEN Kohlbrugge en zijn vrienden Groene energie Verzamelbeurs in 'De Staver' EiuunDsi-niEuwa EIIAIIDEII-tllEUWS Nacht van Gebed ook op Goeree-Overflakkee Verkoping Geref Gem. Ouddorp Zondag weer jeugdkerk Plantenexcursie in de Westduinen Jannle Looij in Flakkeecialiteiten Een corvee? Een breed-gelezen blad Geen beperkingen? Brede oriëntatie vooraf W. H. Velema Zondag 18 mei 2003 Reacties Fiets Het IVN afdeling Goeree Overflak- kee, VVV Ouddorp en het Zuid-Hol lands Landschap organiseren op zaterdag 24 mei en 7 juni om 14.00 uur een wandelexcursie door de West duinen, een uitgestrekt natuurgebied ten westen van Ouddorp. De natuur- gids laat u de mooiste plekjes zien. U gaat ook door de knieën om allerlei andere kleine plantensoorten te bewonderen. Kringloopmarkt Doopsg. Gemeente PAGINA 2 VRUDAG 16 MEI 2003 Dat vroeg een vriend mij onlangs in een gesprek over de rubriek Etiiiek in Eilanden- Nieuws. Hij wist dat ik sinds enkele jaren daarin elke week een artikel schrijf. Hij vond dat een hele opgaaf, om niet te zeggen een corvee. Nu ben ik gewend aan vaste verplichtingen per week. Ook nu maak ik elke week een nieuwe preek. Het stuit met tegen de borst om steeds met oude kost naar de gemeenten toe te gaan. Bovendien mag een predikant - als hij met Gods hulp een preek voorbereidt - zelf de eerste zijn die er de zegen van ont vangt. Zo heb ik het de studenten vele jaren voorgehouden op de colleges predikkunde. Zo heb ik het zelf ook ondervonden - hoe wel niet altijd. Dat zou te hoog gegrepen zijn voor een predikant. Hij moet ook wel eens de preekstoel op zonder dat de tekst in zijn volle diepte en geestelijke strekking voor hem is opengevallen. ledere predikant zal dat moeten erkennen. Maar toch - wat een zegen voor een dominee als hij zelf de eerste zegen mag ontvangen bij het maken van een preek. Ik gebruik deze overweging als inleiding tot de gedachte dat ik mijn leven lang gewend ben aan vaste verplichtingen per week. Dat lijkt sommige mensen een last, een zware taak. Dat hoeft echter niet het geval te zijn. Zeker niet, als je biddend de voorbereiding en de uitvoe ring van je taken oppakt. Dit laatste mag toch zeker van een dominee verwacht worden. Ik voel mij, hoewel ik dertig jaar hoogleraar mocht zijn, toch altijd nog in de eerste plaats dominee. Daarom vind ik het ook een genoe gen om zondags door kerkenraads- en gemeenteleden zo aangesproken te worden. Maar nu de wekelijkse rubriek in Eilanden- Nieuws. Tot mijn verbazing blijkt mij bij mijn reizen door het land ~- overigens het laatste jaar niet meer zo ver buiten Apel doorn - dat Eilanden-Nieuws ook buiten Flakkee gelezen wordt. Dat doet met goed, niet alleen omdat uitgever en redactie er baat bij hebben; vooral wel omdat Flakkeeënaars waarheen ze ook uitzwerven, met hun geboortegrond verbonden blijven. Daar lig gen hun wortels denk ik dan. Tegenwoordig moet je zeggen: hun roots. Trouwens, het is mij duideUjk geworden in deze jaren dat ook mensen die weliswaar niet op Flakkee geboren zijn maar er lang gewoond en gewerkt hebben. Eilanden- Nieuws lezen. Dit was wel een wat lange inleiding tot de vraag: Waar haal je de onderwerpen van daan? Het moge duidelijk zijn dat ik de week begin met de gedachte dat ik vóór zaterdag een artikel moet schrijven voor vrijdag over een week. Ik begin de week, wetend dat aan het eind ervan een artikel klaar moet zijn voor inzending. Dan geeft het niet of ik dat dinsdag of donderdag schrijf, als het zaterdags maar gepost kan worden. In uitzonderlijke situaties kan het ook nog midden in de volgende week. Dat komt echter - gelukkig voor de redactie en mij - niet vaak voor. Vooropgesteld zij dat ik van de redactie een ruim veld voor de keus van onderwerpen heb toegewezen gekregen. Oplettende lezers hebben dat al wel geconstateerd. Het gaat meestal over iets uit de ethiek, maar ook wel over het pastoraat. Ik mag zeggen: alles wat zich op het brede veld van de samenleving afspeelt. Bij het lezen van kranten of het volgen van nieuwsuitzendingen via radio of televisie, of bij het luisteren naar wat men noemt opinië rende programma's, ben ik altijd alert of er iets voor 'mijn' rubriek bij zit. Soms zie ik het onderwerp zo maar op me afkomen. Dan weer leg ik enkele kranten opzij. Later kijkt daar nog eens in. Soms leg ik verschillende kranten naast elkaar, vooral kranten van wat verschillende kleur. De lezer heeft gemerkt dat ik graag mijn bronnen noem. Aan weinig dingen heb ik zo'n hekel als aan geklets, vage geruchten en niet-verifieerbare feiten, die halve leugens zijn. Je kunt niet voor de helft liegen. Halve leugens worden hele leugens. Daarom noemt ik graag mijn bronnen. U kunt het daar en daar nalezen of nakijken. En dan is er elke week wel een onderwerp dat zich aan mijn zoekende of speurende geest voordoet. Ik hoop dat er heel wat lezers zijn die wat ik nu ga schrijven, ook uit hun eigen leven kennen. Ik bid aan het begin van een week om een goed onderwerp; in het verlengde daarvan dan ook om een goed arti kel. Het is voor mij net als bij een preek. De tekst moetje gegeven worden. Dat gaat niet buiten je eigen verantwoordelijkheid om. Die zou ik in dit geval 'je eigen zoekactiviteit' willen noemen. Toch ervaar ik in beide gevallen dat ik op iets attent gemaakt word, of bij iets stil gehouden word, zodat ik weet; dat is het onderwerp voor deze week; zoals ik het ook bij de tekstkeus ervaar: dat is de tekst voor zondag. Wat staat mij bij het zoeken naar een onderwerp voor ogen? Drie dingen: Allereerst verscheidenheid: Niet steeds het zelfde thema. Daar worden de lezers moe van. Ze krijgen er ook genoeg van. Er moet afwisseling in de keus van de onderwerpen zitten. Vervolgens: het onderwerp moet ter zake zijn: U kunt ook zeggen: actueel. Het gaat mij echter niet om het belang van het thema voor de lezer in zijn of haar situatie. Ik besef heel goed dat ik niet elke week iedere lezer van welke leeftijd ook, iets kan meegeven. Toch hoop ik dat ook jongeren van tijd tot tijd iets hebben aan deze artikelen. Soms denk ik als ik de laatste regels heb geschre ven, misschien kan dit artikele dienst doen bij een les maatschappijleer of waarbij dan ook, op een middelbare school. Er is nog een derde doelstelling. Dat is het besproken thema te belichten vanuit een gezichtspunt waaraan veel lezers niet gedacht hebben. Ik zeg niet: een geheel nieuw aspect openen. Dat zou wel erg pre tentieus zijn. Maar wel een gezichtspunt waarvan de lezer zegt: Hé, dat zit er ook aan; of: Zo kun je het ook bekijken. Als schrijver besef ik dat ik een thema nooit all-round kan behandelen. Ik geef maar enkele gezichtspunten of overwegingen, in de hoop dat de lezers die de moeite waard vinden. Dat zij of hij er iets aan heeft voor eigen meningsvorming of voor gesprekken met anderen. Ik schrijf vanuit de kerk, maar niet alleen voor kerkmensen. Ik weet dat het lezerspu bliek gevarieerd is. Graag zou ik iedereen iets ter overweging willen meegeven. En dan vooral iets dat voor het leven waardevol is. U kunt ook zeggen: iets substantieels. Ik besef dat niet iedereen het altijd met mij eens zal zijn. Toch hoop ik dat wie met mij van mening verschilt, in een artikel iets vindt dat het overwegen waard is. Met het oog op deze rubriek lees ik nogal wat en dat niet enkel of specifiek theolo gisch. Vanaf mijn eerste jaar studie theolo gie in Leiden heb ik getracht me breed te oriënteren. Dat is mij mijn leven lang bijge bleven. De conclusie mag duidelijk zijn: ik vind het geen zware opgave elke week een artikel voor Eilanden-Nieuws te schrijven. Integen deel, ik vind het een genoegen en heb er ple zier in. Vooral door de afwisseling van onderwer pen en de daarvoor brede oriëntering, 't Gaat echter niet om mijn plezier in het schrijven, maar om de dienst die ik aan de lezer bewijs. Nu ik toch wat persoonlijk schrijf vraagt iemand zich misschien wel af: Hoe lang doet die man over het schrijven van een arti kel? Wel, als ik het onderwerp gekozen heb, ga ik graag even een paar boodschappen doen om al fietsend na te denken over wat ik zal schrijven. Wees gerust, ik ben dan geen gevaar op de weg en het boodschappenlijst je wordt afgewerkt. Dit alles is het voor werk, waarvan ik de tijd niet kan inschatten. Thuisgekomen heb ik - meestal - het artikel binnen anderhalf uur op papier staan. Dat geeft elke week weer een blij en dankbaar gevoel. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur ds. R. Veldman, v.m. voor bereiding Heihg Avondmaal en nam. na- betrachting Heilig Avondmaal. Eben- Haëzer: 9.30 uur geen diëtist en 18.30 uur ds. G. Meuleman, nabetrachting Heilig Avondmaal. Woensdag 21 mei, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. H. C. Olie, Spijk - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. E. Hakvoort - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. J. Hohslag - Doopsgezin de Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink, nam. welkomstdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. C. Gielen. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Prins, Sint Amialand en 18.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen - Ger. Kerk 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.00 uur ds. H. Mast. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. chr. streelïblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 37 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A, J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnls 342001108 T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinxveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. K. Meijer - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G, van Heijeren, Kierden, aansluitend kennismaking in 'Onder de Wiek' en 18.00 uur ds. J. het Lam, Wezep - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. A. Brug ge, v.m. bed. H.A. en nam. dankz. H.A. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Ger. Gem. 14.30 uur ds. A. A. Brugge en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Weelden, Oud-Alblas en 18.00 uur ds. G. C. Kunz. - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. P. Voets en 15.30 uur ds. G. C. Kunz, samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. E. van Dunné-de BijU Nachenius Herv. 'Exo dus' Gem. 10.00 uur Jeugddienst met Theo van Teylingen - CAMA Christen gemeente, het Prieel, 10.00 uur F. Ouweneel. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. J. M. J. Kieviet - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. karels - Ger. Kerk 9.30 uur bed. H.A. en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur en 16.45 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, voorbereiding Heihg Avondmaal en 18.00 uur ds. E. Mijnheer - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, Stellendam en 18.00 uur kand. E. Gouda, Groot-Ammers - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Bérea, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET'- Herv. Gem. 10.00 uur kand. B. Jongeneel, Ederveen en 18.00 uur ds. H. A. Samsom Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. G. den Hartogh, Krimpen a.d. IJssel. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden, v.m, bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. A. J. Krol. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur Mr. J. Kooy, Barendrecht en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. De Moor en 18.00 uur drs. Becker LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen. Omdat de voorgaande verzamelbeurzen een groot succes bleken te zijn wordt er weer een dergelijk beurs georganiseerd. Op zaterdag 24 mei - in een zaal van Sportcomplex 'De Staver' in Middelharnls - zijn er stands van o.a. postzegesl, munten, stropdassen, tele foonkaarten, klein antiek, enz. De beurs is geopen van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Voor de vijftiende maal wordt in ver schillende plaatsen in België en Nederland een 'Nacht van Gebed' georganiseerd, dit jaar is dit in dé nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 juni. Op Goeree-Overflakkee wordt ook deelgenomen aan deze gebedsac tie en wel in de plaatsen Middelharnls en Ouddorp. De 'Nacht van Gebed' is een initiatief van de stichting Open Doors, die zich wereldwijd inzet voor ondersteuning van christenen in landen waar sprake is van verdrukking of vervolging. In ruim vijftig landen ervaren christenen discriminatie, vervolging, gevan genschap, tekort aan lectuur, enz. De bedoeling van deze Nach is dat men zich in gebed inzet voor geloofsgenoten, die véle nachten moeten doorbrengen in gevangenis sen of politiecellen. In 2002 deden 3.000 mensen op 203 plaatsen mee. Dit jaar gaan op 250 plaatsen vierduizend mensen van verschillende kerkelijke achter grond samen de nacht biddend doorbrengen. Na een algemene inleiding worden, in korte gebedsrondes, videoprogramma's vertoond, afgewisseld met tijden voor gebed en pau zes. De videobeelden gaan over landen waar christenen om hun geloof worden vervolgd of verdrukt. Enkele reacties van deelnemers aan vorige gebedsnachten: "We hebben bewondering voor de Lijdende Kerk. Zouden we zelf ook stand houden? Er gaat een wereld voor me open. Ik ben blij dat ik de hele nacht geble ven ben. Slechts één probleem: de nacht was te kort!" De organisatoren hopen dat uit alle kerken deelnemers aanwezig zullen zijn! Op Goeree-Overflakkee zijn er twee gele genheden om aan de 'Nacht van Gebed' deel te nemen: In Ouddorp wordt in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 alleen de avond benut voor gezamenlijk gebed en dat is op vrijdag 13 juni van 20.00 tot 24.00 uur. De contactpersoon is Rini Hameeteman, tel. 0187-687120. In Middelharnls duurt de 'Gebedsnacht' van 22.00 tot 06.00 uur. Voor meer informatie: tel. 0187-640840. De 'Nacht van Gebed' gaat vooraf aan de 'Zondag voor de Lijdende Kerk', dat is de eerste zondag na Pinksteren, waarop in hon derden kerken in Nederland en België, in preek en liturgie aandacht wordt gevraagd voor christenen, die om hun geloof worden vervolgd of verdrukt. De zendingsvereniging 'Draagt Elkanders Lasten' van de Geref. Gemeente te Ouddorp zal D.V. 22 mei haar verkoping houden in verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3 in Ouddorp. Wij verkopen strijkplankovertrekken, mouw- kappen, hoezen voor droogmolens, kleding- hoezen, schortjes, kinderrokjes, cadeauarti kelen, enz. Ooic hebben wij koekjes, kaarten en andere creatieve spulletjes. U bent hartelijk welkom op donderdag 22 mei van 9.30 tot 16.30 uur. Tot ziens! op de fiets. Een rondje fietsen. Hollands vervoermiddel bij uitstek. Fongersnieuw. Met de fiets aan de hand. Lopend fietswerk. Even op de fiets naar de brievenbus of. de buurtsuper. Is daar voldoende parkeergele genheid voor uw tweexuieler? Op een aantal plaatsen moet uw stalen ros sowieso op slot. U wilt toch graag op de fiets weer naar huis. Voor de juiste route heeft de Algemee- ne Nederlandsche Wielrijdersbond speciale bordjes en paddestoelen geplaatst. De eerste kennismaking met de beroemde velocipede begint meestal op jonge leeflijd. Zittend achterop of in een voorzitje. Achter een schermpje parmantig rondkijkend. Later kxvam het zelf leren fietsen aan de orde. Elke generatie leeii de kunst van het evenwichtigfietse-leren. Dat is hetzelfde ah met of zonder terugtraprem evenwichtig leren trappen en sturen, oerhollands met vader op een drafje onaast. Fietsend loop- werk. Ineens zijn de voirouwde handen weg en moet de kleine pedaleur fietsen op eigen kracht. Anders tvordt het valwerk. Fietsen zonder handen aan het stuur komt later op de proppen. Soms gevolgd door het bekende fietsen zonder tanden. Na wat oefening en het fietsverkeerexamen kun je altijd en overal fietsen. Je komt al gauw een heel eind. Een eindje fietsen mondt uit in avondlijke tochten waarbij zelfs de grenzen van de eigen woonplaats worden overschreden. Als er een nieuwe tweevneler werd aangeschaft kon je hele maal in de luchtfietsen. Dan volgden toch ten naar afgelegen dorpen en verre fietsstre- ken. Eenmaal thuis tuist je het zeker. Zover nooit meer. Tot de zomervakantie aanbrak. Een vakantiefietstocht werd gepland. Heen en weet-. Eigenlijk een groot rondje op de fiets. Enfietskring. De fiets doet een leven lang dienst. Zo bezien is elke fiets een dienstfiets. Er is (nog) geen rijbewijs voor nodig. Trappen en stu ren is genoeg. Wel goed opletten natuurlijk. De fiets is een rustig vervoermiddel, een eigentijdse antiquiteit, oma's fiets. De fiets hoort bij vroeger, maar brengt- u nog steeds waar u wilt. Volgende week gaat u met Eilander op fatTntour. Op de fiets, net als de eenzame fietser die kromgebogen over zijn stuur zichzelf een weg baant. Aanstaande zondag 18 mei is jeudkerk 'G-O 4 Real' er weer, dit keer in het Prieel bij Sportcomplex 'De Staver' aan de Olympia- weg te Sommelsdijk. De spreker voor deze avond is Jan Maas, jeugdleider van Berea- gemeente Oude Tonge. Zoals altijd: de zaal gaat open om 19.30 uur, de kerk begint om 20.00 uur, er is koffie/thee aan het begin van de avond en frisdrank aan het eind, beide zijn gratis. Er wordt een collecte gehouden om de kosten van de organisatie te betalen. Voor meer informatie over de jeugdkerk kunt u kijken op website eiland.ieugdkerk.nl. De meeste schrijvers zijn gebonden aan de tijd waarin ze leven. Ze dragen uit wat in hun tijd leeft. De roem die ze oogsten en de po pulariteit die ze ontvangen, is dat ze onder woorden brengen wat iedereen graag wil horen. Er zijn echter telkens ook zeldzame enkelingen die ver boven hun tijd uitrijzen. Zij staan haaks op hun tijd en op de geest van hun tijd. De tol die ze ervoor betalen moeten, is miskenning, spot en eenzaamheid. Zo'n enkeling was dr. Hermann Friedrich Kohl brugge. Hij leefde van 1803 tot 1875. In zijn dagen was hij een miskende en uitgebannen theoloog die in geen kerkformatie paste en die een gemeente buiten de landsgrenzen van Nederland moest vinden. Het lidmaat schap bij de Hervormde gemeente hier te lande werd hem willekeurig belet. Na een lange periode van ambteloosheid diende hij nog veel jaren de gemeente van Elberfeld in het Wuppertal te Duitsland. Het was eigen lijk pas na zijn dood dat hij in toenemende mate erkend werd als een man Gods. Nu spreekt hij door zijn geschriften nog nadat hij gestorven is. En dat terwijl de preken en bijbelverklaringen van zijn roemruchte tijd genoten nauwelijks meer gelezen en erkend worden. Ongeveer op deze wijze schreven in 1975 dr. W. Aalders en ds. D. van Heyst over dr. H.F. Kohlbrugge. Het was ter gelegenheid van de verschijning van een royale en fraai uitge voerde gedenkbundel die uitkwam bij zijn honderdste sterfdag. Sindsdien zijn er nog wel meer boeken over deze Kohlbrugge ver schenen. Heel in het bijzonder noem ik de indrukwekkende dissertatie van dr. A. de Reuver over Kohlbrugge en zijn geloofsop vatting 'Bedelen bij de bron' (1992). Het boekje waarvoor ik nu aandacht wil vra gen, kan qua omvang niet vergeleken wor den met de genoemde werken. Toch is het met veel genoegen dat ik het aankondig. Fij nzinnig en met eruditie geschreven, wil het een beknopte inleiding zijn op Kohlbrugge's weg en werk. Opnieuw is een jubileum de aanleiding: zijn tweehonderdste geboorte dag op 15 augustus aanstaande. De titel is: 'Kohlbrugge. Zijn betekenis en zijn invloed'. De schrijver: dr. J. van Gende ren, voorheen hoogleraar dogmatiek aan de Theologische Universiteit te Apeldoorn, die zelf enkele weken geleden 80 jaar werd. Ik kan hier de inhoud van dit boekje maar met een enkele aanduiding doorgeven. In het eer ste hoofdstuk worden enkele hoofdmomen ten uit Kohlbrugge's leven vermeld. Zijn Amsterdamse en Utrechtse jaren, zijn con tacten met de beweging van het Reveil, zijn relatie met de Afscheiding en zijn werk in Elberfeld. Dit alles dient als historisch kader van wat in hoofdstuk 2 aan de orde komt; de theologie en de prediking van Kohlbrugge. Terecht wijst prof. Van Genderen erop dat Kohlbrugge - trouwens evenals iemand als Luther - in contrasten preekte. Hij was een Rembrandt op de kansel en in zijn boeken: clair obscur, licht donker. Het was bij hem zonde genade, schuld verzoening, onheilig heilig. "Zo hield hij in 1847 twee preken die elkaar schenen tegen te spreken. Eerst koos hij Galaten 4:27 als tekst. De gedachtegang was als volgt: de ware gelovi ge kan geen goede werken voortbrengen: de ware gelovige voelt daartoe ook geen drang; de ware gelovige heeft in het geheel geen goede werken. Een week later preekte hij over Filippenzen 1:1L Toen was het: alleen de ware gelovige kan goede werken voort brengen: de ware gelovige gevoelt gedurig drang tot goede werken: de ware gelovige heeft alle goede werken. Natuuriijk wordt in dit hoofdstuk ruim aan dacht gegeven aan Kohlbrugge's beroemd ste preek, die over Rom. 7:14, over de ver houding van een begenadigde zondaar tot de wet van God. Met uiterst sterke uitdrukkin gen maakte hij duidelijk dat weliswaar de wet geestelijk is. Maar dat ook Gods kinde ren in zichzelf nog vleselijk zijn en onder de zonde verkocht. Het is een preek die veel misverstand heeft opgeroepen. Maar die voor een arme zondaar schatten van troost bevat. In ongeveer twaalf bladzijden geeft dr. Van Genderen een overzicht van enkele facetten die voor Kohlbrugge's prediking karaktens- tiek zijn. Ik ga ze hier niet opsommen. Maar wel wil ik wijzen op het belang van de din gen die hier gezegd worden. De laatste zin nen van dit deel geven de kern goed weer: "Het is Kohlbrugge's sterk geprofileerde overtidging dat de in Christus gerechtvaar digde en geheiligde tegelijk zotidaar en onheilige blijft in zichzelf Voor de recht vaardiging en heiliging is men permanent in geloof op de genade aangewezen. Het laatste hoofdstuk tekent de invloed van Kohlbrugge. Die is er onmiskenbaar geweest en nog is ze er! Vanuit de inhoud van dit hoofdstuk maak ik de overstap naar een ander boek waarvan de omslag ook de naam van Kohlbrugge noemt. Toch gaat het daarin niet zozeer om hem maar om de 'Dis cipelen van Kohlbrugge'Gedoeld wordt op een aantal predikanten uit de tweede helft van de 19^ en het begin van de 20^ eeuw die zich tot Kohlbrugge's vrienden rekenden en die in zijn geest het Evangelie verkondigden. Geestverwanten dus. Enkele namen: de pre dikanten Gobius du Sart, Eijkman, Locher, Oberman, Lütge, Meischke en anderen. Elk van hen wist zich gegrepen door de bijzon dere manier waarop Kohlbrugge de Schrif ten vertolkte. En ieder gaf dit gedachtegoed weer door in eigen gemeente en omgeving. Hoewel de meeste van deze dienaren buiten landse namen dragen, hebben ze allemaal Hervormde gemeenten in Nederland gediend. De twaalf biografische schetsen die dit - mooi geïllustreerde - boek telt, zijn eer der verschenen in Ecclesia, het tweeweke lijks verschijnende blad van de vrienden van Kohlbrugge. Ook dit boek: van harte aanbe volen. N.a.v.: Dr. J. van Genderen, Kohlbrugge. Zijn betekenis en zijn ittvloed. Apel- doornse Studies nr. 44. Uitgegeven door de Theologische Universiteit te Apeldoorn. Paperback. 76pag. Prijs €6,00. Drs. M. den Admiratit, Discipelen van Kohlbrugge. Figuren uit de begintijd van de kohlbruggiaanse prediking in Nederlatid. Uitgeverij 'Blassekijtt' te Bleskensgraaf. Geïl lustreerd. Gebondeti. 208 pag. Prijs circa €20,50. J. M. J. Kieviet De Westduinen is een uitgestrekt gebied met golvende duingraslanden. Enkele droge, kale toppen worden afgewisseld met laagge legen vochtige duinvalleien. Al sinds de middeleeuwen graast er vee. Hierdoor krij gen struiken en bomen geen kans om te groeien en blijft het unieke voedselarme grasland behouden. Dit grasland vormt een goede leefomgeving voor plantensoorten die op voedselrijkere plaatsen al lang zijn ver dwenen. Datum: zaterdag 24 mei en 7 juni; Tijd: 14.00 uur (tot 16.00 uur); Vertrek: bij de werkschuur aan de West duinweg 37 in Ouddorp (via Klarebeekweg); Deelname: gratis; Aantneldeti: opgave verplicht tot en met vrijdag 23 mei of 6 juni, telefo nisch tussen 10.00 en 17.30 uur bij VVV Ouddorp, telefoon nummer (0187) 68 17 89. Op Zaterdag 21 juni zal de jaarlijkse kring loopmarkt van de Doopsgezinde Gemeente gehouden worden. Heeft u spullen beschik baar voor deze Kringloopmarkt (geen grote meubels) dan komen wij deze graag bij u ophalen. U kunt daarvoor bellen: Klaas Verduijn tel. 681173 Hans van Dam tel. 682254 Maas Koese tel. 684525. Iedereen heeft enige tijd geleden de moge lijkheid gekregen van zijn energiebedrijf om over te stappen op Groene Energie. Het zou maar iets duurder zijn maar niet opgewekt worden met fossiele brandstof fen. Maar hoe weet je of de stroom die je afneemt echt wordt opgewekt door wind molens? In één van de programma's over duurzame, energie op Radio Flakkee vertelt ir. Ted Aldewereld daarover. Hij is manager bij het Nutsbedrijf Regio Eindhoven, de NRE. Hij houdt zich al tamelijk lang bezig met duur zame, milieuvriendelijke energie. Zijn bedrijf werkt met groene energie en koopt de elektriciteit die wordt opgewekt door het Windmolenpark Piet de Wit van de coöpera tie 'Deltawind'. Maar hij maakt ook duide lijk dat hij belangstelling heeft voor nog andere vormen van milieuvriendelijke ener gie. De uitzendingen zijn op maandag 19 mei en woensdag 21 mei van 19.00 tot 20.00 uur en op donderdag 22 mei van 13.00 tot 14.00 uur. In Herkingen werd 57 jaar geleden Jannie Looij geboren. Ze is er altijd blijven wonen. Zaterdag 17 mei om 09.00 uur vertelt Jannie in het bekende programma 'Flakkeeciahtei- ten' op Radio Flakkee wat zij in al die jaren heeft meegemaakt. Ze vertelt over haar werk in een winkel met huishoudelijke artikelen, haar roeping als huisvrouw, het maken van kleding voor zichzelf en vele familieleden en het werk dat zij deed in de gladiolen. Maar ook over haar activiteiten in haar vrije tijd, zoals het reizen naar Polen en Duitsland. Dinsdag om 18.00 uur is de herhaling. Als u ook eens uw verhaal wil vertellen in dit programma of iemand weet die dat zeker zou moeten doen, bel dan naar de presentator Jan Lodder, tel. 0187-602038.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2