M^ GEZOND WEL^^ 3 V Renovatie verenigingsgebouw 'De Schakel' te Dirksland met 3 EIIAtfDBI-IIIEUWS H Patiëntenvoorlichting via internet: Uw dokter aan huis? H H H H N H H H H N H H H H H H H H H N H N H H N H H N H H H H H N H H N iiiiilHII^^IHifliiiliiiiiii THci^ ^CfSt In Kwaliteit van de informatie Overleg met de arts Gezondheidsbevordering Communicatie Dokterdokter.nl Tot slot }^Mo "jDH^diu/ De Bijnagtes (Scherpenisse) Anja van Splunter (Ouddorp) Jarinda van Splunter (Ouddorp) Linda Koppenaal (Dirksland) Jeroen Poortvliet (Dirksland) ünntn Ga je mee...? Waar zijn ze mee bezig? Beoordeling Conclusie PAGINA H VRIJDAG 16 MEI 2003 U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden De tijd dat de patiënt alleen moest afgaan op de informatie die de huisarts of specialist hem verstrekte, is al een tijdje voorbij. Zie kenhuizen en andere zorgverleners trachten hun klanten via speciaal vervaardigde folders of video's zo goed mogelijk te informeren over allerlei medische zaken. Daarnaast groeit het aanbod van medische informatie op het internet erg snel. Consumenten blijken een grote behoefte te hebben om zich op de hoogte te stellen van de laatste nieuvrtjes op het gebied van medische wetenschap. Surfen op het net is voor velen de manier om aan de gewenste informatie te komen. Tevens biedt internet uitstekende mogeUjkheden voor patiënten om ervaringen uit te wisselen. Het aanbod op internet is groot. Voor de bezoeker van de webpagina's is het dan ook niet altijd mogelijk om uit de honderden sites diegene te kiezen waarbij kwaliteit van de informatie gegarandeerd is. Sommige sites staan, naast wat goedbedoelde informatie, vol met aanprijzingen van producten of arti kelen die de argeloze bezoeker doen ver moeden dat ze de oplossing tot het probleem vormen. Andere webpagina's geven toe gang tot medische tests waardoor zelfdiag nose mogehjk zou zijn. De meeste medici zijn het er wel over eens dat er nooit sprake kan zijn van zelfdiagnostiek. Een persoon lijk contact met de arts, wen wellicht een aantal onderzoeken, blijft noodzakeUjk om een goede diagnose te kunnen stellen. De medische pagina's op het internet moe ten dan ook slechts gebruikt worden voor het verkrijgen van informatie. Het internet maakt het mogelijk dat iedere zorginstelling of patiëntenorganisatie onein dig veel folders op het net kan publiceren. Door middel van zoekmachines wordt het de consument erg gemakkehjk gemaakt om snel die informatie op te vragen waar hij of zij behoefte aan heeft. Hel up-to-date hou den is voor de aanbieders van de informatie een vrij eenvoudige taak, waardoor de bezoeker steeds gegarandeerd is van de nieuwste informatie. In tegenstelling tot wat menigeen wellicht denkt, vinden ook de artsen het belangrijk dat deze gezondheidsinformatie via internet beschikbaar is. Daarbij vinden ze het wel belangrijk dat de verkregen informatie met hen wordt doorgesproken. ledere patiënt is anders, waardoor de informatie zoals die aangeboden wordt niet altijd voor iedereen kan gelden. Een groot voordeel van de verschillende medische pagina's op het internet, zo vinden vele artsen, is de preventieve werking die deze hebben. Het blijkt namelijk nu al dat één op de vijf mensen als gevolg van de verkre gen informatie de eigen levensstijl aanpast. Bij chronisch zieken blijkt dit aantal nog zelfs een stuk hoger te hggen. In de toekomst zul len deze percentages alleen nog maar hoger komen te üggen, aldus de medici. Het internet is niet alleen een uiterkend mid del voor het verkrijgen van informatie maar biedt zeker ook goede mogelijkheden om elektronische communicatie tussen diverse doelgroepen tot stand te brengen. Via online lotgenotencontacten leren patiën ten of hun familieleden veel van elkaar. Door middel van e-mail of speciaal daartoe gebmikte chatboxen kunnen mensen erva ringen met elkaar delen. Voor wie niet zo gemakkelijk met een bekende over zijn of haar problemen kan of wil praten is dit een ideale manier om toch de benodigde steun en hulp te vinden. Een andere gebruiksmogelijkheid van het internet is het tot stand brengen van commu nicatie tussen de arts en de patiënt. Uit onderzoek is gebleken dat met namen patiënten graag op deze manier met hun huisarts of behandelend specialist willen communiceren, niet alleen voor het maken van een afspraak, maar ook in verband met het direct kunnen raadplegen van de arts. Artsen daarentegen zijn vooralsnog wat terughoudend over deze mogelijkheid. Zij menen dat deze e-mailcommunicatie tot meer spreekuurbezoeken zal leiden. Het voordeel voor hen zit vooral 'm de mogelijk heid tot intercollegiale consultatie. Dokterdokter.nl is een e-healthorganisatie die patiënteninformatie ontwikkelt ten behoeve van de internetgebruiker. Een team van meer dan zestig zorgprofessionals, waaronder huisartsen, medisch specialisten, psychologen en verpleegkundigen wekren hier samen aan het verzorgen van goede medische informatie. Totnogtoe richtte deze website zich in hoofdzaak op zelfzorg in de thiJissituatie en binnen het vakgebied van de huisarts. Door het zich momenteel ook steeds meer te richten op de voorlichting van patiënten in de tweede lijnszorg kunnen zorgverleners in de ziekenhuizen nu ook vei lig verwijzen naar de informatie op deze website. Het is een feu dat kritische patiënten steeds meer wülen weten over de eigen medische situatie. Het internet biedt daartoe vele mogelijkheden en wordt dan ook gezien als de huidige belangrijkste bron van medische informatievoorzietiing. Zorgprofessionals en voorlichters zullen dan ook zeker steeds meer gebruik maken van de mogelijkheden die internet hen biedt. Voor gebruikers van deze sites is het noodzakelijk goed te beseffen dat de verkregen informatie ook slechts als voorbereidend of aanvullen de informatie gebruikt mag worden. Diagno ses dienen nog steeds door een arts gesteld te worden. Puzzelregkmeni 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Ëilanden-Nieuws,y Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 13 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- .bon van 10,-. Een klein jeugdhoekje. Je kunt het op je handpalm leggen. Knijp het niet kapot. Maak het, zonder dat het stuk is. Succes ermee! Jacob Meyer uit Ouderkerk a/d IJssel is de maker van dit fraaie kruiswoordraadsel. En dan nog wel een Bijbelse. Nou die liggen niet voor het opscheppen. Los je hem op? Horizontaal: 1Zoon van Jakob. 6. Betekent zoon van. 7. De heuvel van Amma ligt vlakbij (2 Sam. 2:24). 7. Man van Maria (Joh. 19:25). 9. Zoon van Issaschar (Gen. 46:13). 11. Dochter van Jakob. 14. Wiegewon Azor(Matth. 1:14)? 15. Zoon van Mechir (1 Kron. 4:1 1-hI2). 16. Een koning van Juda. 17. Bijbelboek. 19. Hoofdstad van Israël. 22. Vrouw van Jakob. Verticaal: 1. Koning van Babel. 2. Zo noemde men de koning van Egypte. 3. Keizer. 4. Aartsvader. 5. Koning van Israël. 10. Purperverkoopster. 12. Zoon van Zuar (Num. 1:8). 13. Hier wordt Paulus vervolgd (2 Tim. 3:11). 17. Iemand van de kinderen van Zerah (1 Kron. 9:6). 18. Stad in Juda (Jozua 15:9+12). 19. Hogepriester en richter. 20. Abraham ging uitder Chaldeën. Een puzzel uit een grijs verleden. Ooit gemaakt door onze puzzelaar Linda Koppenaal (Dirks- land). Je moet linksboven beginnen ën rechtsonder bij de 50 stoppen. Je moet de getallen die je tegenkomt bij elkaar optellen en die moeten 50 bij elkaar zijn. Je mag maar lx door het zelfde vakje (getalrondje) komen. Om welke gaat het? Geniet vande a.s. vakantie in juni. Lenie sterkte met je exa men. Schrijf je als je slaagt? De meivakantie gaf veel drukte. Ja soms kun je nog beter gewoon werken, regel maat geeft rust. Pas op jonkvrouw Anja dat er geen roofridder op je loert. Je weet maar nooit. Spreeuwenstein was vroeger een kasteel geloof ik. Endat is in Jouw buurt! Krijg je les op de dwarsfluit? Vogels bekijken is ook mooi hè? Fijn dat je ver- keersexamen lukte. Fijn dat je ondanks de examendrukte nog kans ziet om de oplossingen in te sturen. Die Jom is me wat mans dat hij 'jou helpt zeg. Hoe is het in Spanje geweest? Van scha ken heb je dus ook kaas gegeten? Ver- keersexamen is goed verlopen. Prachtig joh. Arianne Stroober (Nieuwe-Tonge), Marleen Meijer (Ouderkerk a/d Us- sel) en Carolien van Splunter (Oud dorp) zijn de winnaars. Geluk ermee Binnenkort, D.V. 21 mei hoopt Adri- aan Heystek, Joost v.d. Vondellaan, 3245 RA Middelharnis te veijaren. Zullen we hem met kaarten verrassen? -f^MM In deze rubriek besteden we aandacht aan een computerspel voor de jeugd. We nemen samen met de jeugdige lezers een kijkje in het wereldje van de persoon tjes van het spel, maar ook vril- len we op deze wijze ouders inzicht geven in de achtergron den van het spel. Zo zal worden beoordeeld of het spel geschikt is voor de leeftijdsgroep waar het voor bedoeld is, maar ook of het doel van de educatieve spelen kan worden behaald. We probe ren een zo helder mogelijk beeld te geven van de vormgeving van het spel, waarbij ook wordt gelet op de aanwezigheid van geweld en grof taalgebruik. In eerste instantie zullen spelen van de firma IVansposia uit België wor den behandeld. ...met Miei de grote zee op? Dan moet je wel eerst samen met hem een boot bouwen. Je weet dat Miei niets weggooit en alles met oude onderde len in elkaar zet. Dus je hebt, net zoals bij Miei Monteur auto's bou wen en vliegtuigen bouwen, weer oude onderdelen; nou, dan kun je af en toe wel eens een hint van Miei gebruiken. Pas wel op dat je niet teveel op de boot monteert want dan zinkt de boot al in de scheepswerf. En wat denk je van een paddestoel als stuurhut en nog veel meer van die gekke ideeën? Als je zelfgebouwde schuit eenmaal zeewaardig is en bestand is tegen stormen op zee, dan kun je op ontdekkingsreis. Je gaat de wildste avonturen beleven en je ont moet nieuwe vrienden. En is je boot ÜecHToooiixe! niet helemaal sterk genoeg, dan bouw je toch gewoon een nieuwe. Je bent als kind of als speler van dit spel, want het is voor ouders ook leuk om te doen, een scheepsbouwer. Je begint met een romp en zet hier de nodige onderdelen op. Logisch den ken speelt hierin een grote rol, want een roer past nu eenmaal niet in de stuurhut en teveel op de boot bouwen maakt alles te zwaar en dan.Regel matig krijgt Miei via de telefoon op de scheepswerf een bericht binnen of juist via de Marifoon op de boot. Dit bericht bevat informatie die je niet zomaar in de wind kunt slaan. De kleinere kinderen zullen waar schijnlijk het bouwen van een boot met allerlei gekke dingen het leukst vinden, maar voor de wat ouderen is het varen en navigeren ook leuk. Dit uitgebreide spel zorgt voor uren speel- plezier en enorm veel variatie, maar dat zijn we wel gewend van onze Miei. Geweld komt in dit spel niet voor. En op taalgebruik valt niets aan te merken. Een vrolijk en leerzaam spel, met name voor jongens vanaf 8 jaar, hoe wel het ook voor meisjes een uitda ging is; Het omvat de leeftijdsgroep 6 tot 14 jaar. Het spel is ondermeer verkrijgbaar by Boekhandel Vroegindeweij op D'n Diek te Middelharnis. In de gemeente Dirksland is men gestart met de renovatie van Vereni gingsgebouw 'De Schakel'. Het uit 1958 daterende gebouw, naar ontwerp van Phil Bolt, is in 1975 al eerder gemoderniseerd en uitgebreid met een ruime hal. Na enkele jaren van voor bereiding en diverse plannen, is er gekozen voor een ontwerp van archi tectenbureau Gestel uit Middelharnis om, in samenwerking met Aanne mingsbedrijf J. Kroon&Zn., het bestaande gebouw te renoveren. Het bestaande gebouw wordt geheel ont manteld, het dak geïsoleerd, kozijnen ver vangen en voorzien van isolerend glas. Het gebouw zal worden uitgebreid met een nieu we ruime entree met tochtportaal, nieuwe toiletten en aan de achterzijde een berging. In verband met de brandveiligheid zuilen de nodige vluchtdeuren worden aangebracht. Het bestaande podium en de kelder zullen worden verwijderd, zodat er een vlakke vloer ontstaat. Door middel van vouwwan den wordt het mogelijk om de zaal in drie kleinere ruimtes op te delen. Ook de verlich ting zal geheel worden aangepast en worden vervangen door energiezuinige en dimbare armaturen, zodat er meer sfeer ontstaat. Het gebouw wordt voorzien van een centraal te regelen geluidsinstallatie, waarbij er spea kers in het plafond worden gebouwd, met de mogelijkheid om sfeer- en achtergrondmu ziek op elk gewenst niveau ten gehore te brengen. De keukeniiu'ichting wordt geheel vervangen en aangepast volgens de huidige normen en eisen. Het gebouw wordt geheel opnieuw ingericht en aangekleed. Na de oplevering, medio oktober 2003, zal er een geheel nieuw, eigentijds en multi functioneel gebouw beschikbaar komen. Dit gebouw zal geschikt zijn voor festiviteiten, voor zowel grote als kleinere groepen. De realisatie van dit plan wordt mede mogelijk gemaakt door een subsidie van de provincie in het kader van de subsidieregeling 'leef baarheid kleine kernen'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11