Muzikale topattracties op de jaarmarkt in Den Bommel De Christenvrouw Werkgroep Ozun HV 'De Krammer' Schouws Jeugdorkest in concert voor kinderen met een handicap Kent u iemand die een lintje verdient? Unieke orgelimprovisatie- cursus te Oude Tonge en Zet' ElUÜMDBn-raEUWS Uitgekiende omvang afd. Dirksland Sparta zoekt spelers "^i^y. Eindstanden Damclub 'Denk Seizoen 2002-2003 Dagverblijf Suriname Ere wie ere toekomt. Spullen voor Juundag PAGINA 5 DINSDAG 13 MEI 2003 Zaterdag 17 mei zal Den Bommel weer bruisen tijdens de traditionele Ollie B. Bommel Braderie. Op deze jaarmarkt, die ieder jaar grote aantallen bezoekers trekt, zullen alle muzikale topattracties die de afgelopen jaren te zien en te horen zijn geweest acte de presence geven. Van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags is er op de jaar markt dan ook een doorlopende reeks van muzikale hoogtepunten te beluisteren. Daarmee wil de organiserende ondernemersvereniging een regionale muziekdag aan de jaarmarkt koppelen. Een jaarmarkt die overigens altijd al bekend stond om zijn gevarieerde en hoog waardige muzikale omlijsting. De Bommels jaarmarkt is, sinds zij twaalf jaar geleden nieuw leven werd ingeblazen, uitgegroeid tot een van de grootste buitenattracties op Goeree-Overflakkee. Live muziekoptredens, kermis, historische en showdemon.straties, presentaties, marktkramen, helikoptervluch- ten, kinder- en jeugdattracties en natuurlijk de gezellige terrasjes maken ook dit jaar weer het anders zo rustige dorpje aan het Haring vliet tot het bruisende middelpunt van Flakkee. Natuurlijk onder het welwillend toeziende oog van de eveneens aanwezige heer van stand Ollie B. Bommel en zijn jonge vriend Tom Poes. De Bommels jaarmarkt is niet alleen bij het publiek, maar ook bij marktkooplieden zeer in trek. De uitgekiende omvang in combinatie met het gevarieerde aanbod maken van de jaarmarkt een zeer afwis selend geheel. Daarbij komt dat door de ruime opzet de duizenden bezoekers toch altijd moeiteloos door de goed en gezellig gevulde straten kunnen slenteren. De organisatoren van de Ondernemersvereniging Den Bommel heb ben dan ook geen enkele moeite om standhouders bereid te vinden naar Den Bommel te laten komen. "Integendeel", aldus woordvoer der Joh. van Dijk, "direct na afloop van elke jaarmarkt melden de mensen zich alweer aan. In de loop van het jaar moeten we dan ook voor 'nee' verkopen. Het huidige aantal kramen is met ruim 150 Interscaldis Pipes en Drums. meer dan vier keer zo groot als in het begin. Maar meer willen we er niet. Zo is het een mooi afgewogen geheel". Wie van muziek houdt komt op de jaarmarkt ook ahijd ruim aan zijn trekken. Maar dit jaar wordt er extra uitgepakt. "We lopen altijd zelf rond en kijken dan goed wat aanslaat. En dit jaar zetten we al die hoogtepunten van de afgelopen jaren op een rijtje, aangevuld met nieuwe attracties", zegt Van Dijk. 's Morgens zijn er optredens van de sprankelende Vogelmuzikanten uit Oud Gastel en de Jachthoomblazers 'Polderluid' uit de Hoekse Waard. En - opnieuw - een wervelend optreden met show en demon stratie van Total Body uit Stad aan 't Haringvliet, 's Middags treden de majorettes van Moving On aan, brengt het Zee manskoor 'Neptunus' zowel Engelse als Nederlandse shantyliederen ten gehore, trekt de populaire Bommelband door de straten en valt er te genieten van 'De Noedels', onvervalste straatmuzikanten uit Noor- thoek. En vanaf 14.00 uur zal Interscaldis Pipes en Drums uit VUss- ingen muziek brengen in de straten van Den Bommel. Deze doedel zakband van absolute topklasse was precies tien jaar geleden voor het eerst te horen op de Ollie B. Bommel-jaarmarkt en timmert sindsdien ook international stevig aan de weg. Ook voor een helikoptervlucht, met een panoramische blik op het groene eiland en de grote wateren doormheen, kan men ook dit jaar vveer terecht in Den Bommel. De belangstelling daarvoor bleek inhet verleden zo groot dat meerdere malen tot ver na sluitingstijd van de jaarmarkt werd doorgevlogen. Maar ook voor wie liever met beide benen op de grond blijft, heeft de jaarmarkt heel wat te bieden: demonstraties van oude ambachten, handwerklieden, een verzameling oogstrelende US A-cars en een col lectie scheepsmodellen die getoond en gedemonstreerd wordt door een modelbouwvereniging en natuurlijk verschillende inheemse en exotische hapjes en drankjes op de diverse terrasjes en aan de kraam pjes. Voor de jeugd is er een klimwand en voor de kleinste bezoekers een springkussen. De kermis, die 's avonds ook nog te bezoeken is, is al twee dagen eerder, vanaf 15 mei, op volle toeren. Toegang en parkeren is gratis. Parkeerruimte genoeg. In de ma;md juni wordt er voor amateur organisten uit Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden een orgelimprovisatiecursus geor ganiseerd te Oude Tonge. De docent is de bekende organist Gijsbert Lekkerkerker uit Utrecht. De improvisatiecursus bestaat uit twee delen, op vrijdagavond en zaterdag morgen 13 en 14 juni. Dan worden in groepsverband o.a. behandeld: het orgelko raal, 2 stemmig bicinium, toccatine scherzo en de toccata op de Duitse ifianier met de melodie in het pedaal. Een week later op vrijdagavond en zaterdagmorgen 20 en 21 juni worden o.a. behandeld: cantilena, aria, koraalfuga, fluitenspel en het canonisch- voorspel. De improvisatievormen worden mede geïllustreerd aan de hand van muziek voorbeelden uit de literatuur. De deelnemers kunnen zich inschrijven voor een deel (vrij dagavond en zaterdagmorgen) of voor de gehele cursus (twee keer vrijdag en twee keer zaterdag). Men kan deelnemen als actieve organist of als passieve luisterende organist. De cursus is geschikt voor jong en oud. Er worden geen bepaalde eisen of niveau gesteld aan de deelname. Een ieder is welkom. Er wordt enthousiast en stimule rend lesgegeven. De deelnemers leren van en met elkaar. Dit geeft een grote meerwaar de. Ook voor kerkorganisten die 's zondags regelmatig psalmvoorspelen moeten verzor gen is dit een bijzondere gelegenheid. Zij krijgen tijdens de cursus een aantal bruikba re methodieken aangereikt. De cursusleider Gijsbert Lekerkerker is hoofdorganist van de NH-kerk te Harmeien, docent aan de muziekschool in Den Haag en behaalde zijn solistendiploma orgel en kerk muziek aan het Utrechts conservatorium. Hij volgde lessen bij Cor Kee, Hans Haselbock en J. Langlais in Amsterdam, Wenen en Woensdag 14 mei houdt de Christenvrouw haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. Stichting 'De Hoop' uit Dordrecht wil ons, mede in aanwezigheid van een ex-verslaaf de, een boeiend programma presenteren. Wij hopen deze avond op een goede opkomst, waar gasten en leden weer van har te welkom zijn. Het bestuur. Parijs. Hij geeft regelmatig improvisatiecur sussen. O.a. in Bremen, Keulen, Zaltbom- mel en Den Haag, Ook maakte hij een aantal cd-opnamen. U kunt zich aanmelden bij de stichting: Hollandse Orgelimprovisatiek- unst, Julianalaan 2, 3481 CK te Harmeien tel. 0348-444 780. Zaterdag 17 mei is het weer de derde zater dag van de maand en zal er inzameüng van goederen gehouden worden t.b.v. onze zus tergemeente in Ozun (Roemenië). Van 10.00 tot 12.00 uur kunt u uw spullen brengen op onze nieuwe locatie aan de Heerendijk te Oude-Tonge (voorheen Maliepaard Trans port). Voor al uw spuUen schoon en heel houden wij ons weer harteUjk aanbevolen. Contactpersoon is dhr. G. Groenendijk, tel: 0187-641934. Vast hartelijk dank voor uw steun! De werkgroep Ozun van de Nederlandse Hervormde Kerk te Oude-Tonge. De Volleybalvereniging Sparta zoekt mannen en vrouwen die in recreatief verband willen spelen, affiniteit met de volleybalsport is wel noodzakelijk. Er wordt getraind op maandag voor de dames en op dinsdag voor de heren. Er worden twaalf competitiewedstrijd per seizoen gespeeld. De thuiswedstrijden zijn op woensdag avond, de uitwedstrijd vinden altijd op een doordeweekse avond plaats. Als men eens kennis wil maken met deze sport en de ver eniging, kan men informeren bij Nel Vis, telefoon 482866 of bij Els van Es, telefoon 485509. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Eindstand Afdeling 1 Gesp. Pt. 1. J.A. Dekker18 37 2. A. v.d.Veer18 25 3. M. Klink18 24 4. J. van Hoorn18 24 5. L Mackloet18 22 6. C. Spee18 21 7. A.Verolme18 20 8. H. H. Verohne18 19 9. W. Vroegindeweij18 18 10. C. Polder18 15 Eindstand Afdeling 2a Gesp. Pt. 1. I. Koese17 39 2. J. Lodder17 35 3. J. Jordaan17 27 4. R.Jacobs17 24 5. H.Bijdevate17 22 Eindstand Afdeling 2 B Gesp. Pt. 1. B. du Pree17 26 2. D. A. Doomhein17 25 3. J. Groenendijk17 21 4. M. Prins17 13 5. J. A.Nipius17 5 De afgelopen weken heb ik regelmatig men sen rustig aan de waterkant zien zitten. Wie is er vandaag de slimste? De vis, of de vis ser! Wat het resultaat ook is, vissen geeft voor vele mensen voldoening. Vandaar ook dat de HV Krammer deze zomer weer een wedstrijdprogramma heeft opgesteld voor jong en oud. Gezamenlijk er op uit op de zaterdagmorgen. Denk u, dat lijkt mij ook wel wat, aarzel dan niet maar kom gewoon een keer mee vissen of neem contact met ons op als u vragen heeft. Deze zomer vissen we 8 zoetwater wedstrij den, te beginnen aanstaande zaterdag (17 mei) in het havenkanaal van Middelhamis. Inschrijven vanaf 7:45 uur tot 8:15 uur in het verenigingsgebouw van PV de Reisduif, Westkrakeelstraat in Sommelsdijk (naast foto Theiss). Inschrijfkosten zijn 2,50. We vissen van 9:00 uur tot 12:(X) uur, zodat u met het eten weer thuis kunt zijn. Voor inlichting kunt u bellen met 0187-603051 (Gerard Baan) en voor vergunningen 0187- 480220 (Quaedvlieg) of u mailt naar hvkraiimier@hotmail.com. Graag tot ziens aan de waterkant! Na een zeer succesvol optreden in Brouwershaven zal het Schouws Jeugdorkest ook te horen zijn op flak kee. Op 17 mei spelen zij in de Neder lands Hervormde kerk van Oude Ton ge. Zij willen op deze manier zich inzetten voor kinderen die het moei lijk hebben. Daarom hebben zij beslo ten om geen intreegelden te vragen, maar een collecte te houden die volle dig is bestemd voor de Anniecrèche een dagverblijf voor jonge kinderen in Suriname. Het Schouws jeugdorkest is opgericht door mevrouw Maliepaard uit Nieuwerkerk. In de eerste instantie was het een vrijwilligersor- kest voor een eenmalig kerstconcert in Zie- rikzee, maar vanwege de positieve reacties werd het orkest voortgezet. In 2003 nam Marien Stouten de leiding van het orkest over. Deze muzikale jongeman heeft samen met het orkest een enorme prestatie geleverd door in 3 maanden tijd een heel eigen reper toire in te studeren en op te nemen op een CD "Orgel Orkest". Deze CD is opgeno men in de Nieuw Kerk in Zierikzee en bevat een verrassend mengsel van muziekwerken. Dit varieert van bekende geestelijke liederen zoals: "ziet in blinde razernij" en "als g'in nood gezeten" tot klassieke werken zoals "air op de g-snaar van J.S. Bach. Ook waant u zich weer even in de kindertijd als u de melodieën hoort van de componisten op Hollandse bodem. Het schouws jeugdorkest zal op 17 mei in Oude Tonge hun muzikale talenten ten toon spreiden en u verrassen met een gevarieerd programma wat de moeite waard is. Het orkest heeft momenteel violen, dwarsfluiten, klarinetten, trompetten en trombones. Marien bespeelt zelf het orgel en dirigeert tevens het orkest. Ook zullen enkele orkestleden hun instru ment solistisch laten horen. De broers Chris- tiaan en Marien spelen voor u ook samen op 2 orgels. Tijdens deze avond zult u ook in de gelegen heid zijn om hun pas uitgebrachte CD te kopen voor de prijs van 18.50 euro. De collecte die gehouden wordt tijdens deze avond is bestemd voor het dagverblijf in Suriname. Dit dagverblijf voor jonge kinde ren met een handicap is in april weer in gebruik genomen na een ingrijpende verbou wing en uitbreiding. Hierdoor kunnen meer kinderen op een professionele manier hulp krijgen. Helaas was er geen geld genoeg meer om de schutting en de speelplaats op te knappen, waardoor de kinderen voorlopig niet buiten kunnen spelen. Ook moeten de sloten die rondom het gebouw liggen dicht gemaakt worden. De totale kosten zijn hoog en het geld was hiervoor nog niet beschik baar. Vandaar dat er nu gespaard wordt om het geld zo snel mogelijk binnen te krijgen. Het Schouws jeugdorkest wil op deze manier ook hun steentje bijdragen om de plannen zo snel mogelijk te realiseren. Het concert begint om 20.00 uur. Mensen met bijzondere verdiensten vormen samen het cement van de samenleving. Met z'n allen kunnen we ervoor zorgen dat zij in aanmerking komen voor een onderschei ding. Dat is geen eenvoudige opgave. Maar wel een uitdaging die het waard is aan te gaan. Kent u iemand die een lintje verdient? Bijna iedereen zal deze vraag met 'ja' beantwoor den. Want overal in Nederland zetten men sen zich voor vele doelen in. Vaak zonder eigenbelang, in alle bescheidenheid. Ook deze mensen komen in aanmerking voor een Koninklijke onderscheiding, net als ieder ander met bijzondere verdiensten voor de samenleving. Maar dan moeten ze daar voor wel eerst worden voorgesteld. U kunt daar voor zorgen. Want iedereen kan iemand anders voorstellen voor een lintje. Wie en hoe? Dat kunt u hier te weten komen. Wilt u iemand voor een Koninklijke onder scheiding in aanmerking laten komen? Maandag 9 juni 2003 is de Achthuuzense Juundag er weer. De BIWA zoekt nog spul len voor de rommelmarkt die op deze dag wordt gehouden. Heeft u nog bruikbare spul len (geen kleding/kleinraeubelen/witgoed), dan mag u deze neerzetten bij de kerk in Achthuizen. Neem dan eerst contact op met het gemeen tehuis in de woonplaats van de kandidaat. De ambtenaar die daar de lintjes behandelt, kan in grote Ujnen aangeven of de verdien sten inderdaad bijzonder genoeg zijn voor een Koninklijke onderscheiding. Ook wordt precies uitgelegd hoe u te werk moet gaan. Daarna kan het verzamelen van alle beno digde gegevens beginnen. Wanneer die klus geklaard is, dient u het voorstel in bij de bur gemeester. Voor de verlening ter gelegen heid van de Algemene Decoratieverlening 2004, uitreiking op 29 april 2004, dient u er wel rekening mee te houden dat het voorstel uiterlijk 1 september 2003 bij de burgemees ter is ingediend. -2~ Hij zou hem willen grijpen, hem vast willen houden, maar bedenkt dan, dat dit vreemd is. Net zo vreemd als hijzelf. Hij wrijft met zijn smalle handen over zijn vermoeide voor hoofd en probeert zo de gedachten, die maar steeds door gaan, te verdrijven. Uit de hal laat de klok zijn zware slagen horen. Hij telt. Middernacht, gaat het door hem heen. Hij ligt al weer uren wakker. De slaap wil zich maar niet over hem ontfermen. Hij ziet zijn moeder, zoals ze vroeger bij zijn bed stond, toen hij een kind was. De hefdevoUe blik. Haar troostende stem, als hij een bange droom had. Nu heeft hij steeds een bange droom, zelfs als hij wakker is. Maar geen mens kan hem helpen. Hij draait zich behoedzaam op zijn zij. Het huis is gehorig en Thonia slaapt licht. Hij heeft toch al gemerkt, dat ze hem voortdurend op zit te nemen. Hij zag haar vanmiddag als het ware denken: ik moet toch maar weer eens contact met de dokter opnemen. Maar dat mag niet. Hij wil niet weer naar 'Zonnestein'. Frederik. Als hij daar eens naar toe mocht. Hij wil het graag, maar durft het niet tegen Thonia te zeggen. Ze zou denken, dat hij ondankbaar was. Maar dat is zo niet. Hij wil alleen de ruimte hebben. Hij heeft het toch al zo benauwd van binnen en daar komt nu de knellende, wat bazige zorg van Thonia bij. Dat kan hij niet verdragen. Ze bedoelt het goed. Ze zorgt voor zijn eten en drinken en zijn kleding, maar er is meer en dat voelt Thonia niet. Dat voelde Diederick wel. Bij Frederik zou hij de weilanden in kunnen dwalen. Daar zou hij kunnen praten tegen het vee, waar hij zo jaloers op kan zijn. Een beest kan niets terugzeggen, maar toch gaat er zo'n troost vanuit, als een natte snuit tegen zijn hand aandrukt. Dan voelt hij zich niet zo eenzaam. Vooral Tombo, de gro te, zwarte hond van Frederik, kan hem zo begrijpend aan kijken met zijn trouwe, bruine ogen. Met een ruk gaat hij op de andere zij liggen. Het ledikant kraakt hevig. Doodstil blijft hij üggen. Zijn oor luistert gespitst of Thonia er niet aankomt. Met een zucht draait hij zich een f)oos later weer om. Die nacht droomt hij van Tombo, die met zijn trouwe ogen hem aankijkt en hem niet beschuldigt. Alleen maar zijn kop op zijn knie laat msten. Zijn oude handen strelen onophou delijk de logge kop. HOOFDSTUK 2 Kon je vannacht de slaap weer niet te pakken krijgen?" is het eerste wat Thonia de volgende morgen vraagt. Ze heeft het weer gehoord, gaat het als een pijn door hem heen. Natuurlijk, dat wist hij immers wel. Hij voelt weer zin. Hij wü vrij zijn, niet zo bedisseld worden, als een kind. Toch zegt hij niets. Wat moet hij zeggen? Hij mag zijn benen onder haar tafel strekken. Hij heeft hier niets in te brengen. "Ik vroeg waf', komt de scherpe stem van over de tafel. "Och.is het enige wat hij weet voort te brengen. Thonia zucht. Ze kan zich zo ergeren, als Willem weer eens geen antwoord geeft. Zij met haar sterke geest kan de man tegenover haar niet begrijpen. Zij is niet moe zoals hij. "Je zit de hele dag ook maar in je stoel", zegt ze kort. "Ja", geeft hij haar gelijk. "Vroeger hielp je Frederik nog wel eens", gaat ze verder. Dat ze er zelf over begint.Hij kan het amper geloven. Nu moet hij zeggen, dat hij er graag heen wU, maar zijn gedachten zijn sneller dan zijn woorden. Dat komt, omdat hij altijd zo ontzaglijk veel moet denken. Toch moet hij hierop reageren. 'Toen was ik inderdaad moe 's avonds", zegt hij. "Ik zal het er eens met Frederik over hebben", antwoordt ze. Het juicht binnen in hem. Als hij toch eens naar Frederik kon. Weg van hier onder Thonia's altijd durende zorg, die zo goed bedoeld is, maar hem knelt. Het ligt aan hem. Dat weet hij wel. Echt niet aan zijn zuster. Misschien komt Frederik volgende week wel eens langs, peinst hij verder. Zijn broer kan moeilijk van de boerderij weg, nu het voorjaar is. Opeens verlangt hij hevig naar die oude stulp, zo verborgen achter een paar grote ündebomen. Die zullen aan het uitlo pen zijn, net als de sneeuwklokjes en de krokussen. Natuur lijk zijn de fekode tulpen ook al opgekomen. Het is de laat ste tijd zulk zacht weer geweest. Hij kan amper wachten, totdat het volgende week is en eer der zal Frederik vast niet komen. Het is nu al vrijdag en zaterdags is Frederik vaak pas laat klaar. Frederik houdt niet van jachten. Hij houdt wel van zijn dieren. Van Tom bo, de hond, van de koeien en de schapen. Ieder krijgt zijn aandacht, tot de kippen toe. Daarom is Frederik nooit vroeg. Dat vindt hij niet erg. Toke houdt ook veel van dieren, maar ze is ook heel graag in de tuin bezig. Toke is een echt buitenmens. Toch getuigt de hele boerderij van een ijverige vrouwenhand en het is er heel huiseüjk. Het is zo goed om daar te zijn. "Je zegt weer niet veel", vindt Thonia. Ze heeft gelijk. Hij moet meer van zich afpraten. Dat heb ben ze hem in 'Zonnestein' geleerd. Ze bedoelen het vast goe4 maar zijn gedachten gaan al weer naar het verleden terug en dan vergeet hij Thonia, die hem bezorgd op zit te nemen. Hij wordt in zijn gedachten gestoord door gerammel aan de achterdeur. "Frederik", zegt hij verbaasd voor zich heen. Dat moet Frederik zijn. Wie anders komt op dit tijdstip hen bezoeken? Een stemmetje slaat zijn droom in stukken. Hij heeft zo gehoopt, dat Frederik het was. Toch gUjdt zijn blik over het blanke kindergezicht, dat hem onbevangen aankijkt. "Bedankje moeder voor de heerlijke koek", hoort hij Tho nia zeggen. Bleef het kmd maar een poosje, denkt hij stil verlangend. Het üjkt net of de zon in de kamer is gaan schijnen door haar aanwezigheid. Het heldere stemmetje heeft de druk kende sfeer verdreven. "Krijg ik een hand?" vraagt hij vriendeUjk aan het meisje. Het kind komt aarzelend naar hem toe. Dan hgt er een smal handje in zijn oude hand. Hij kijkt naar die kleine hand. Hij zou die vast willen houden, maar het meisje gaat al weer terug naar de tafel. Thonia zit aandacht naar hem te kijken. Ze ziet de uitdrukking op zijn gezicht. Wat doet hij weer vreemd, denkt ze bezorgd. Maar wat weet zij van zijn dro men? "Lust je een dropbalT' vraagt ze aan het kind. Hij ziet de ghnstering in de blauwe kinderogen. "Ja", zegt ze gretig. "Alsmbheft." Gelukkig schuift het kind op een stoel aan tafel. Misschien blijft ze vanavond wel bij hen. Dan kan hij naar haar kijken. Naar haar zuivere ogen, maar vooral naar de kleine handen. Al zuigend kijkt het meisje vergenoegd de kamer rond. "Wat een mooie klok is dat", zegt ze, terwijl ze naar de oude klok wijst, die uit hun ouderlijk huis vandaan komt. "Ja", antwoordt Thonia trots en haar oude ogen kijken niet zo streng als anders. Misschien als Diederick en zij zo'n meisje gehad had den. denkt de oude man. Even gaat er een golf medelij den door hem heen. Och, Thonia is immers de kwaadste niet. Wat weet hij eigenlijk weinig van haar. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5