"De Itohby- v^a.xi... Laura Bo^JioverL-ScJlol^en Stankoverlast Historisch hoekje Sempre strijdt om landstitel Een persoonlijke ontmoeting Voorspeelmiddag 'De Deltastreek' EIIAI1D0141IEUW5 Allemaal katjes. Wie bij Laura de woonkamer binnenstapt moet onwillekeurig denken aan het wel bekende boekje van v. d. Hulst, met dezelfde titel. En niet alleen elf katjes, ook nog een hond en een papegaai met de namen Zondag en Tammié roepen de bezoeker een welkom toe. Een gezellig boel dus, daar aan de Voorstraat in Melissant, in de woonkamer tussen de dierenwinkel en het kat- tenpension. INGEZONDEN: MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel 10 Voorstraat In 't verblindend morgenlicht groepen kinderen saam op de keien van de Voorstraat. Lang, recht en voornaam. Breed presenteren zich de huizen met hun stoepen en hun palen. Hun hoge vensters en in de gangen het koperwerk om mee te pralen. Als wachters voor het huis,- werpen de twee linden hun schaduw over straat,- als natuurlijke blinden. Tegen het verschietend licht, dat geel uit de hemel stroomt. Het is zomer,- wanneer Dirksland droomt. Van 't voorbij verleden. Van 't gors waar het op staat. Van de onverharde boerenwegen. Van de voorname Voorstraat. Op zaterdag 24 mei aanstaande neemt het fanfareorkest van de Koninklijke Muziekvereniging Sempre Crescendo uit Middelharnis-Sommelsdijk deel aan het 45e KNFM-Topconcours voor vaandelorkesten. Onder leiding van dirigent Joop Nijholt doet Sempre in Musis Sacrum te Arnhem een gooi naar de titel Nederlands Kampioen. Op zaterdag 17 mei wordt een try-out concert gegeven. Te gast is dan de Shell Harmonie Rotterdam, ook deel nemer aan het Topconcours. Abysses PAGINA 6 VRIJDAG 9 MEI 2003 Laura fokt al achttien jaar lang met poezen. Geen gewone, maar mooie, slanke raskatten. Hoe ze daar zo aan gekomen is? "Ik kan het niet echt zeggen", vertelt Laura. "Misschien omdat ik enig kind was, en toch wat levendigheid om me heen zocht; is dat een verklaring?" Het klinkt best aannemelijk en we houden het erop; Laura was vroeger alleen, en met in haar achterhoofd het devies van Kinderen voor Kinderen, dat je je met een beestje in je buurt beter voelt, creëerde Laura gezelligheid om zich heen met een paar poesjes. Ook toen ze op eigen wieken dreef en in Hellevoetsluis woonde, had ze twee poezen; een gewone huis kat en een Abessijn. Nu lopen er alleen raspoezen rond, fraaie Burmezen en Burmilla's in alle kleurschakeringen en met de leukste namen, allemaal bedacht door Laura zelf. Wat te denken van Aspirientje? "Ik was altijd met beesten bezig; heerlijk!" lacht Laura. "En het is nog steeds leuk. Dieren zijn uit mijn leven niet weg te den ken. Ik hou van het gezellige gerommel om me heen. Ik moet wel altijd uitkijken waar ik loop, ik heb dan ook de gewoonte om in huis een soort schuif-glij-pas te hanteren, want er loopt altijd wel een beestje voor je uit. Ik heb twee kinderen, maar kinderen krijgen houdt een keer op, en met poezen fokken kun je rustig doorgaan. Het blijft interessant om ze te observeren. Niet dat ik daar de hele dag tijd voor heb, maar het eerste uurtje dat ik 's morgens op ben, zit ik lekker op de bank van ze te genieten, met een mok thee. Dat dat uurtje voor hen is weten ze al. Het is dan echt een grote kluwen poesjes om me heen." De raspoes die Laura fokt is een echte allemansvriend. Andere katten hechten zich aan huis en omgeving; de poezen van haar zijn anders; zij hechten zich aan een baasje. De 'hond' onder de poezen zogenaamd. Over de hond gesproken; die vindt het alle maal best. Laura: "Zondag houdt zich vanzelf koest met al die poezen om zich heen. De poezen zijn echt de baas. Alleen als het 's morgens in huis nog een beetje fris is, en de dames warm te zoeken, dan is Zondag goed, want dan is hij natuurlijk lekker warm en wordt derhalve bevorderd tot reuze-kruik; ze liggen dan allemaal bij hem in de mand als ik binnenkom. Burmezen hebben, in tegenstelling tot gewone katten, een enkele vacht, dus ze hebben het gauw koud. Je hebt onder dit type raskatten verschillende soorten. Je hebt de Burmees en de Chinchilla, die van oorsprong afkomstig is uit Engeland. Ga je met die twee fokken, dan krijg je de Burmilla. Ik heb dus Burmezen en daar ben ik aangekomen doordat zijn baasje ging emigreren. Ik nam toen een Rode en een Bruine Burmees op leeftijd over, en de Blauwe (de mooiste) bleef bij de moeder van de eerste eigenaar. Maar ik bleef maar aan die blauwe denken. Laura's vriendin, ook gek met poezen, kocht toen een blauw Burmees kitten. Die mocht ze, toen ze groot was, laten dekken door een kater die Laura geschikt vond, en zo werd Laura's lie veling geboren, een prachtige poes die de naam Bibiche kreeg. Laura: "Je kan niet alles zelf houden watje fokt. Mijn poezen moeten wel echte groepspoezen zijn. Het moet tussen de dames onderling wel gezellig blijven, wil ik maar zeggen. Ik heb wel eens een moeder weg moeten doen. Dat was die van Pipet. (Hoe Pipet aan d'r naam komt, spreekt voor zich; die is grootgebracht met een Pipetje omdat ze zo klein was.) Die moeder joeg de hele boel op; die was beter op haar plaats in een rustig huishou den bij een kennis. Daardoor kwam Pipetje naar ons terug, omdat ik een goede poes aan hun gegeven had." "Bibiche had een voortreffelijk karakter om fokpoes te worden. Met Bibiche heb ik wel negen jaar gefokt. Bibiche had steeds kleine nestjes, maar de poesjes waren heel goed. Een keer had ze vijf jongen tegelijk, de laatste worp was er maar een. Ze bracht met veel liefde haar nestjes groot. Ze heeft een ontzet tend zorgzame natuur", vertelt Laura. "Niet alleen voor haar eigen jongen, maar ook voor de andere poezen in huis. Bibiche is intussen zestien en mag zich betovergrootmoeder noemen." Laura noemt haar gekscherend 'oma.' "Als een van de andere poezen moet bevallen, is Bibiche de kraamverzorgster. Dat gaat gewoon uit zichzelf. Eens had een poes een zware bevalling. Bibiche likte toen haar snuitje, en moedigde haar aan door tegen de buik te duwen. Echt zo van 'persen, meid!' Toen de poesjes eenmaal ter wereld waren, was de moeder helemaal uitgeput. Bibiche heeft toen de navelstreng doorgebeten, de katjes schoongelikt en alles verzorgd. Het gangbare geboortegewicht van de katjes is zo'n tachtig gram. Later bleek dat de katjes van deze moeder wel honderdtwintig gram wogen. Geen wonder dus dat het zo moeilijk ging. Het is ook wel gebeurd dat een moeder niet voor haar kleintjes wilde zorgen, en wat gebeurde er? Bibiche nam moeiteloos haar taak over. Ze leefde zich zo in in haar rol, dat ze zelfs melk kreeg! Alleen het ene kleine katje dat maar naar zuurstof lag te happen, en dus de naam "give me oxygen" kreeg, werd door mijn zoon Branco (toen 6 jaar) opge vangen en warm gehouden, tussen zijn hemd! Heel leerzaam om te zien hoe het er in de dierenwereld aan toe gaat. Het kattenpension 'Krabbels' dat Laura runt, in de tuin achter het woonhuis, is een gevolg van de cattery, de kattenfokkerij. Mensen die een katje kochten bij Laura, wilden er tijdens hun vakantie zeker van zijn dat hun dier goed verzorgd zou worden. En Laura vond het maar al te leuk om haar poesjes nog eens terug te zien; zo vatte ze het idee op om een heus pension te starten. En, terwijl de voormalige fietsenzaak voorin het pand er maar leeg bij stond, groeide ook het idee om een dierenspeciaal- zaakje onder te brengen in de winkelruimte voor het huis. Het hele pand was zodoende goed benut en Laura was voorgoed in haar nopjes. Wat opvalt in de woonkamer van Laura is het grote aantal bekers en titel- of prijzenlinten met rozetten. Die hebben de poezen behaald op shows en tentoonstelhngen. De poezen van Laura scoren dus goed in hun soort! In de kamer hangen zo al vijftien linten, en boven staan er ook nog een paar dozen. Die kun je toch niet allemaal ophangen. Ik heb wel eens een doos met dat spul weggegeven als 'prijzen' voor competitie voor gehandicapten,. "Hartstikke leuk", vindt Laura. "Geven zij er wat om, dat het een poezenlint is? Nee toch?" Laura showt in binnen- en buitenland bij schoonheidskeuringen en is regelmatig Europees kampioen met haar poezen. Laura: "De organiserende bond, de FIFE, stelt wereldwijd dezelfde eisen aan de deelnemende dieren. Bij de wedstrijden wordt gelet op de kleur van het dier; de vacht wordt beoordeeld op kleur en structuur. Verder wordt er gekeken naar de stand van de ogen, de stand van de oren, de stand en de vorm van de kop en de bouw van het dier. Voor de conditie kan ze eventueel ook nog vijf punten behalen. Het karakter wordt ook wel bekeken maar eigenlijk is dat van ondergeschikt belang bij een schoonheids keuring. Ja kijk, de poes moet het zelf wel leuk vinden natuur lijk. Sommige poezen vinden er niks aan en laten dat ook duide lijk merken. Gedraagt je poes zich als een snertkat, dan krijgt hij na twee keer een gele kaart en mag hij niet meer meedoen met de keuring. Vanaf 13 weken mogen de poesjes al meedoen in de kittenklasse. Een soort jeugdconcours, zou je zeggen. Een kat is met 10 maanden volwassen en dan kan ze meedoen aan tentoon stellingen. Daarbij gaat het erom dat ze bepaalde titels halen. Een kat die drie maal in de prijzen valt en CAC behaalt wordt Nederlands kampioen en haalt daarmee een groot lint. Wie drie maal CACIB (=meer punten), waarvan 1 in het buitenland heeft gescoord, mag zich Internationaal Kampioen weten. En wie 6 maal CAGCIB (nog meer punten) haalt waarvan 2 in verschil lende buitenlanden, heeft een Groot Internationaal Kampioen in huis. De shows in hel buitenland vormen voor Laura echt een heerlijk uitje. Soms ging ze samen met haar dochter, dan weer met haar zoon, beide kinderen zijn ook met het 'kattenvirus' besmet. Wie negen maal in de prijzen is gevallen en CACE heeft behaald waarvan twee in verschillende buitenlanden, en daarbij 97 punten in de wacht heeft gesleept, is Europees kam pioen. Dat is bij de Fife het hoogst haalbare.Voor de poezen van Laura is dat een fluitje van nog geen cent. Geen wonder dan ook, dat uit de ons omringende landen mensen naar Melissant komen om hun poes te laten dekken door de kater van Laura. "Dat zijn vaak heel leuke contacten" vertelt ze. "Ook via e-mail hou je contact met elkaar; enig!" Wij halen onze katers vaak uit het buitenland om de genenpool te verbreden. De poezen van Laura zijn op hun beurt weer over al ter wereld terug te vinden. Een in Afrika, twee in België, drie in Frankrijk, vier in Duitsland, een in Mexico, en een in Canada. Voor dekkingen gaan de katers soms ook naar het buitenland; naar Frankrijk en naar Denemarken. Een mooie raspoes krijg je niet bij de boter. De prijs voor een Burmees ligt zo rond de 400. Een Burmilla is wel duurder. Het leuke is, dat de hele cat tery selfsupporting is; Aan het eind van een jaar staan inkom sten en uitgaven meestal quitte. Behalve na het jaar dat een van de poezen ernstig ziek was, een operatie en een chemokuur moest ondergaan. Toen die behandelingen succesvol bleken te zijn, en de kat weer gezond en wel uit de strijd tevoorschijn kwam, was Laura zo blij dat ze spontaan een superdure krabpaal kocht. "Dat jaar speelde ik niet quitte" bekent ze lachend. Laura heeft haar fokwerk verricht met 2 katers. Heel goeie vaders, die mooie jongen verwekten. "Katers zijn liever van aard dan poezen,", vindt Laura. "De eerste die ik had heette Gigoio. Daarmee had ik zelf een heel speciale band. Het was een echte vent om dames te versieren. Daarmee hebben we heel leuke dingen beleefd, want sommige poezen trokken zich van al de versierpraktijken van Gigoio niets aan." Gigoio mocht gewoon in huis, maar hij was een rasechte sproeier' zo weet Laura nog. "Dat was heel lastig, want behalve datje dat gaat ruiken, is bovendien de TV tot twee maal toe doorgebrand door Gigoio's spuitkunsten. Dat was dus niet vol te houden. Gigoio is daarna gecastreerd en is verhuisd naar een ander gezin, samen met zijn favoriete vrouwtje." De tweede kater heette Rataplan. Die is helaas ziek geworden en doodgegaan. De Burmese dekkater die Laura nu heeft is een apart geval. Hij komt uit Denemarken, luistert naar de naam Jol ly, is Europees Kampioen en een geweldige lieverd. Hij komt van een particulier adres en moet nog een beetje wennen aan zijn nieuwe woonomgeving. Maar het gaat steeds beter met Jol ly; hij heeft er weer lol in en speelt als een kitten. Als de dames daar niet voor vallen. Naar aanleiding van het bericht in 'Ons Eiland' van 24 april 2003 van het ISGO 'Stankoveriast valt mee' het volgende: Het ISGO bagatelliseert de commotie en de weerzin die is ontstaan bij de inwoners van Middelhamis, over het voornemen een ver gunning te verlenen aan Kunst Ecoservice BV. Het ISGO stelt dat het een bestaand bedrijf is, met een vergunning voor het stor ten van meststoffen, maar de nieuwe te ver lenen vergunning geldt voor anderse stoffen dan waar de vorige vergunning voor is. De klachten over stank waren maar enkele vol gens het ISGO. Deze klachten betroffen stank van dierlijke mest. Wat er nu inzit is heel iets anders. Natukal en Nutricel bevatten chemische en giftige stoffen van DSM en worden gepro moveerd tot meststoffen. Op herhaald aan dringen om nu een monster uit de silo te nemen wordt niet gereageerd. De gronden waarop de nieuwe vergunning wordt ver leend, zij gebaseerd op laboratorium geur monsters van een simulatie Natukal en Nutricel uit de jaren 2000 en 2001. In eerste instantie werd negatief beslist door de Inspectie van Milieuhygiëne maar later in overleg met Kunst Ecoservice BV positief beslist. De geurproeven worden in een labo ratorium gedaan met een flesjes van 300 ml simulatie Natukal en Nutricel. In Middelhar- nis komt de geur uit een silo van 40 m. door snee met echte Natukal en Nutricel plus afval van Rendac .waar zieke en gezonde kippen vernietigd worden. Het ISGO schrijft in de krant dat bestaande naleving van de thans geldende vergunning intensief wordt gecontroleerd. Vraag: zijn er dan geen recente monsters uit de silo geno men, maar is de grond voor een nieuwe ver gunning gebaseerd op voornoemde laborato riummonsters? Dat het ISGO de stankover last voor de inwoners van Middelhamis Bagatelliseert, bewijs mijns inziens dat het ISGO niet beseft waar ze mee bezig is en voor wie ze bezig is. Naar aanleiding van de voorgenomen verle ning van de vergunning voor Kunst Ecoser vice BV zijn er ruim 700 protestreacties bin nengekomen. Dat zegt voor mij genoeg, hopelijk ook voor het ISGO en B. en W. van Middelhamis. De inwoners van Middelhar- nis zijn het zat om steeds geconfronteerd te worden met stank en kunnen niet begrijpen waarom het ISGO en B. en W. positief reageren op het verlenen van een nieuwe vergunning en stankoverlast. P.J.J. JACOBS Middelhamis Onze vakantie op de Kanarische Eilanden zat er op en we stonden in de rij om in te checken voor het vliegtuig. Voor ons stonden twee dames. Zussen zo te zien. Het wachten duurde lang en ongemerkt en onbedoeld ga je dan staan luisteren naar andermans gesprekken: Wat ben ik blij dat ik straks de kinderen weer zie. Ja, ik ook. Raar toch eigenlijk datje straks blij bent datje ze weer ziet, terwijl je binnen een kwartier alweer op ze loopt te vitten, omdat ze zich niet weten te gedragen. Ja, gek hè, ze weten zich dan geen hou ding te geven.Ik vraag me ook altijd af of zij ook zo blij zijn dat ze mij weer zien. En vanavond staan we alweer in de keu ken omdat ze iets willen eten en dri?iken en niets kunnen vinden. Morgenochtend vroeg weer brood sme ren. Vanavond nog een repetitie overhoren. Ik ben benieuwd wat er vanavond nog gewassen en gestreken moet, omdat het morgen aan moet naar school. Dan krijgen we nog te horen wie wat gedaan heeft wat niet mocht en wat de ander toen gezegd heeft wat niet mocht en wat dan helemaal niet waar is want dat mocht wel en er was iets heel anders gezegd wat helemaal niet zo erg was. Oh, dat hoor ik straks in de auto alle maal al. Ik hoop wel dat alles in huis heel en schoon gebleven is. Ze willen altijd chips en cola mee naar hun kamer, maar dat mogen ze van mij niet.Als er dan geknoeid wordt, heeft niemand het gedaan en niemand heeft het gezien. Morgen ga ik eerst om een flesje TMC tapijtreiniger. Of nieuw tapijt. Ze gingen vast en zeker ook zonder jas naar buiten. Sleutel kwijt Cola bij het ontbijt. Helemaal geen ontbijt. Te laat naar bed. Te laat uit bed. Trui achterste voren aan. Sokken binnenste buiten. Tanden niet gepoetst Geen fruit gegeten. GymspuUen vergeteii. Mijn fiets geleend. Zuchtend kijken de dames achterom. De rij achter hen is inmiddels langer dan de rij voor ze.Twijfelend kijken ze elkaar aan en pakken hun koffers op.... Ze zijn toch in het vliegtuig gestapt. Julia Campfens 'Het Binnenhuis' DOOR Werner Bloemendaal Wi>«fr/i<tt/ ^HiAz'j^ Zaterdag 17 mei zal al weer de laatste voorspeelmiddag van dit seizoen gehouden worden. Dit maal zijn de leerlingen op hoom en klein koper aan de beurt. Leerlingen van de nieuwe hoomdocente, Irene Kruik, spelen hun ingestudeerde stukjes. En ook alle leerlingen van André Leer, docent klein.koper (bugel, cornet, trompet) laten van zich horen. Deze middag is ook pianiste Marjo Boom uitgenodigd. Zij zal enkele leerlingen bege leiden bij hun voorspeelstukje. Er zijn enkele leerlingen en gastspelers die deze middag hun examenwerk voor de eerste keer voor publiek spelen, eveneens met begeleiding van Marjo Boom. Zij doen op 24 mei C- of D- examen. Het belooft dus een heel interessante en gevarieerde middag te worden. Tot slot zal het jeugdorkest van "Apollo" de middag op een gezellige, muzikale manier afsluiten. Iedereen is van harte welkom in ver.gebouw 'Oostdam' te Goedereede, op zaterdag 17 mei om 15.00 uur. Het fanfareorkest van Sempre Crescendo komt sinds jaar en dag uit in de Vaandelaf deling van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschappen. Al diverse malen was Sempre gerechtigd om deel te nemen aan het landskampioenschap van de KNFM, het zogeheten Topconcours. In 2000 werd voor het laatst aan dit concours deelgenomen, toen onder leiding van diri gent Arie Stolk. Met een tweede plaats werd destijds de beste klassering ooit behaald. Direct hierna werd het dirigeerstokje over genomen door Joop Nijholt. Dat de dirigen tenwisseling goed is verlopen blijkt wel uit het feit dat Sempre onder leiding van haar nieuwe dirigent een uitnodiging voor het Topconcours 2003 in de wacht wist te sle pen. Het staat Joop Nijholt helder voor ogen hoe een echte fanfare moet klinken. Zijn denk beelden tracht op zijn orkesten over te bren gen en niet zonder succes. Zo wist hij vorig jaar met fanfare Crescendo uit Nieuwveen de KNFM-landstitel in de wacht te slepen. In Arnhem zal Sempre Crescendo zich in het strijdgewoel mengen met een vertolking van Abysses van Franco Cesarini. Cesarini schreef dit werk in opdracht van de fanfare Eensgezindheid uit Maasbracht-Beek. De première vond plaats in 2001 tijdens het veertiende Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Het werk gaat over de zee en zijn bewoners. Het laatste deel, The Blue Whale, verwijst naar de fraaie blauwe walvis, het grootste levende wezen op aarde. Het is voor zowel muzikanten als publiek een zeer inspi rerend en boeiend werk. Voor het laatste try-out concert heeft Semp re de Shell Harmonie Rotterdam uitgeno digd. Dit orkest staat sinds januari 1998 onder leiding van George Wiegel. In 2002 heeft de harmonie op het KNFM-concours in Middelburg een eerste prijs behaald, die zoals later bleek goed was voor een uitnodi ging voor het Topconcours Middenklasse. Op dit moment staat de Shell Harmonie Rot terdam voor een nieuwe uitdaging, zij moet verzelfstandigen en onder een andere naam het huidige niveau zien vast te houden. U wordt van harte uitgenodigd om zelf de prestaties van beide orkesten te beoordelen. Het try-outconcert vindt plaats op 17 mei in de aula van Technische School te Middel hamis, aanvang 20.00 uur, de toegang is gra tis. Wilt u als supporter van Sempre mee naar Arnhem, neemt u dan zo snel mogelijk con tact op met voorzitter Will van Vliet, tele foon 0187-485890. U kunt de muzikanten en dirigent succes wensen door een berichtje achter te laten op de website: www.sempre.hafabra.nl. APd Buim lent Ui ik ani Tong ThI Lotl gynl wenl Isl (Olf 8 dl beval Inlil 903 satij

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6