Overdenking ■ÉMhi^' uit de Heilige Schrift Delta 2003 zoekt hulpverleners Watersnoodramp Leven met diabetes Lotgenoten Multiple Sclerose Dienst voor belangstellenden Zomercompetitie dammen Bijeenkomst NPV en VBOK Rommel Gezocht! HET ^rakVENSTER MESIENO ROEinnu STam R-VAN MOU; VERVOLGVERHAAL Blik op kerk ^^y en samenleving CJ KUUÜ BEKENNEN OE aOHOSOaGEN KÜlEÊElttOEiT (tOOKOUEdlKl NICOTINE OP SEHItNC Wit als sneeuw - Lintjes - Willekeurigheid - Waardering Op 29 april, de dag voor Koninginnedag, was er weer de traditionele lintjesregen. Twee hele bladzijden in de krant vermelden in kleine letters de namen van hen die zich op de een of andere manier verdienstelijk hadden gemaakt en daarvoor werden beloond met een koninklijk onderscheiding. Het is altijd weer komisch van dichtbij te horen hoe mensen op die datum met een smoes naar het gemeentehuis worden gelokt, daar hun hele familie- en vriendenkring aan treffen en pas dan in de gaten krijgen dat het Hare Majesteit behaagd heeft, enz. De slim meriken die eerder op het idee gekomen zijn, als we dat mogen geloven, zijn vèr in de minderheid. In de methode van toekenning is de laatste tijd verandering gekomen. Je krijgt niet meer automatisch een lintje omdat je zoveel jaar in dezelfde functie of bij dezelfde baas hebt gewerkt. Het wordt alleen toegekend wan neer iemand zich nSSst z'n gewone werk heeft ingezet voor een bepaald doel of zich nuttig heeft gemaakt voor de samenleving. Dat lijkt me ook beter. Immers, in je gewone alledaagse werk word je geacht je plicht te doen en waarom zou dat extra beloond moe ten worden? Het gaat er, simpel gezegd, om dat je méér gedaan hebt dan je plicht. We komen dan al gauw terecht bij vrijwilligers werk, dat niet gesalarieerd wordt. Elk jaar komt er rondom Koninginnedag weer een discussie op gang, waarbij centraal staat de willekeurigheid in het systeem. Po pulair gezegd: waarom krijgt hij of zij een ridderorde en waarom hij of zij, die zoveel meer gepresteerd heeft, niet? Natuurlijk is er een zekere willekeurigheid te signaleren. De Koningin kent uiteraard niet iedereen, dus zij moet afgaan op de adviezen die haar bereiken. Dan is het maar de vraag of er iemand is die de verdiensten van hem of haar heeft opgemerkt en op het idee kwam de bewuste persoon vóór te dragen voor een lin tje. Vervolgens worden de antecedenten vrij nauwkeurig nagegaan en soms voldoet de voorgedragen persoon niet aan de criteria. Al deze gegevens tellen mee en er komt dus heel wat voor kijken, voordat de toekomsti ge ridder in de raadszaal zit, Sommige mensen hebben er moeite mee dat koninklijke onderscheidingen ook worden verleend aan ambtsdragers en aan anderen die kerkelijk werk verrichten. Ik kan dat begrijpen, want als we in het Koninkrijk Gods alles hebben gedaan wat we schuldig waren, dan zijn we nog maar onnutte dienst knechten. Toch zie ik er ook iets positiefs in, namelijk dat de overheid blijkbaar nog aan dacht schenkt aan de arbeid die in de kerken wordt verricht. En vooral nu er tegenwoor dig telkens weer wordt geroepen dat kerk en staat strikt gescheiden ^enen te zijn, zou ik deze erkenning van overheidswege niet wil len missen. Waarnemer De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel, (0187) 48 27 84 Diabetes wordt wel een stoornis van de motor van het leven genoemd? Maar wat is de oorzaak van deze ziekte? Welke rol spe len glucose, suiker en de alvleesklier? Hoe kuimen diabetespatiënten er het beste mee omgaan? Dit onderwerp wordt op maandag 12 mei mssen 21.00 en 22.00 uur behandeld in het programma "Ontwaakt Radio" op Radio Rakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Twee maal per jaar is er bij de Multiple Scle rose Vereniging Nederland (MSWJ), afd. Goeree Overflakkee een Lotgenotencontact. In plaats van 's middag wordt de bijeen komst nu 's avonds gehouden, zodat eventu ele partners er ook bij kuimen zijn. Deze keer is dat op: donderdagavond 15 Mei, van af 20.00 uur in Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. Iedereen is van harte welkom. Inlichtingen: Karin Schippers, tel. 499000 of Ankie Post- huma, tel, 486155, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zuilen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Zijn hond en kat kleurenblind, afzien ze wel kleuren? Antwoord: U kunt zelf bij het uitlaten van uw hond de proef op de som nemen. Laat uw trouwe metgezel maar eens een paar keer naar u zoeken tussen andere mensen als hij van grote afstand komt aanrenen en wissel dan met iemand van jas, of hul uw kinderen in afwijkende kleren. U zult ontdekken, dat de kleuren wel degelijk richtingbepalend zijn. Pas heel dichtbij gaan de honden hun neus gebruiken om te controleren of ze met leden van het gezin te maken hebben. Bij katten kunt u zien dat ze vreemd gekleurde voorwerpen pas ontdekken als die bewegen, of als ze daar in de buurt gaan snuffelen. Bij de gewervelde dieren worden namelijk twee soorten lichtzintuigen in het netvlies aange troffen. Bij dagUchtgebruikers als de honden overheersen de kleurgevoelige kegeltjes, maar bij nachtjagers als de katten zijn de sterk lichtgevoelige staafjes, waardoor ze 's nachts goed kunnen zien, Ik heb roestvrijstalen strippen op een poly ester boot aangebracht. Door het lassen ont stonden blauwe plekken en toen ik die met vijl en ijzeren schijf had weggeschuurd, kreeg ik last van verkleuringen en roestvor- ming. Hoe kan ik het alsnog goed krijgen? Antwoord: U mag roestvrij staal nooit met ijzerhoudend gereedschap als vijlen, e,d. bewerken, omdat er dan niet-roestvrije deel tjes in dat staal terechtkomen. Schuur het nu met fijn schuurlinnen totdat de originele kleur terugkeert. Werk het af met een pohjst- pasta die u bij een gereedschapswinkel kunt kopen, en doek, zodat een glad oppervlak wordt verkregen waarop zich geen vuil kan afzetten en waarin geen verkleuring meer optreedt, Wanneer vallen de Hondsdagen en waarom heten die zo? Antwoord: In Nederland en België rekent met officieel met dertig dagen van 19 juli tot 18 augustus, In oude voUcswijsheden wordt gesproken van half juli tot eind augustus. En ze zijn oud: de Romeinen kenden al hun 'dies canicularis' (dus letterlijk 'hondsda gen') tussen 24 juli en 23 augustus. Maar die hond is de 'Hondsster' Sirius in het sterren beeld Grote Hond die door de Romeinen 'Canicula' (hondje) genoemd werd en die zo'n twintig eeuwen geleden juist in de och tendschemering waarneembaar werd als de warmste en ongezondste tijd van het jaar aanbrak. Hun Hondsdagen golden als een zorgelijke tijd vol ziekten. Dat hield verband met het snellere bederf van voedsel dat niet goed gekoeld kon worden. Met dat euvel kampten ook onze voorouders nog. De melk werd snel zuur, brood beschimmelde, vlees kon voedselvergiftiging veroorzaken, dus juis in die weken werden veel mensen 'zo ziek als een hond' Ik heb vaak last van een vervelende kriebel- hoest. Nu heb ik veel hoestmiddeltjes gepro beerd, maar geen enkele helpt. Weet u iets? Antwoord: U kocht mogelijk de verkeerde preparaten, zoals bijv, combinaties van enkele stoffen, waarvan het enen het ophoes ten vergemakkelijkt en het andere dit weer tegengaat, of middelen met efedrine dat de luchtwegen moet verwijden, maar bij lage dosering niet helpt en bij sterke dosering sla peloosheid of hartkloppingen kan veroorza ken. Adem wat stoom in bij een ketel kokend water (niet te dichtbij natuurlijk) of vraag bij een apotheek een middel met noscapine, dat de hoestprikkel dempt. Verstuif zonodig wat vocht in de kamer waar u werkt. Blijft u nog een week hoesten, raadpleeg dan uw huis arts, Ik heb begrepen dat je in je eigen tuin een vuurkorf mag stoken. Als mijn buren dit doen en ik last heb van rook, vonken en asresten en ze hier geen begrip voor kunnen opbrengen, wat kan ik hier dan tegen doen? Antwoord: Eerst praten met de biu-en, als u serieuze overlast ondervindt van de vuur korf. Bemiddeling van een onafhankelijke derde persoon kan helpen. Als dit niets oplevert kunt u de milieuafdeling van uw gemeente benaderen. Maar zal moeilijk zijn om dergelijke geschillen via deze weg op te lossen. Hinder is lastig te bewijzen, boven dien zijn overlast en hinder subjectieve begrippen; wat de één als hinderlijk ervaart, vindt de andere de natuurlijk lucht van een gezellig knappend houtvuurtjes erg prettig. Als praten echt niet helpt dan kunt u de poli tie bellen en vragen of de wijkagent kan bemiddelen. Ook voor het gebruik van vuurkorven gelden overigens regels, zo mag er geen gevaar voor de omgeving ontstaan en mogen alleen houtblokjes of ander gekocht materiaal dat hiervoor bestemd is gebruikt worden. Dus geen snoeihout of ander afval, Wat te doen met behang dat gele vlekken vertoont? Het behang is wit gesaust. Moge lijk heeft nicotine zich hier met vocht ver mengd. Antwoord: Als er andere vlekken of spat ten op (afwasbaar) behang terechtkomen, kunnen die daarvan wel worden afgeveegd. Maar nicotine en teer uit tabaksrook trek ken in dat materiaal en kunt u er niet uit verwijderen. Als het nog erger verkleurt, zult u het behang moeten vervangen, temeer omdat het behang al een keer gesaust is. Ook al saust u weer, die vlekken keren weer terug. Al waren uw zonden als scharla ken, zij zullen wit worden als sneeuw. (Jes. l:18m) In de Bijbel worden dikwijls sprekende beel den gebruikt. Neem nu het beeld in deze tekst. God belooft Israël te reinigen. Het volk is bezoeld door tal van zonden, maar de Heere maakt het wit als sneeuw, In ons land is sneeuw een zeldzaam verschijnsel aan het worden. Hoewel er deze winter ver schillende keren sneeuw is gevallen. Tot grote vreugde van de kinderen. Het is trou wens een prachtig gezicht: zo'n witte wereld. Vooral als de zon het besneeuwde landschap bestraalt. Je raakt er niet op uitgekeken. Wit ter dan sneeuw kan bijna niet. Nu, zó helder en zuiver wordt ons zondige leven als God onze schulden vergeeft. Daartoe is Hij van harte bereid. Hij belooft het in de tekst. "Al waren uw zonden als scharlaken, zij zullen wit worden als sneeuw." Een groot en onbegrijpelijk won der! Zeker als we bedenken in welke omstandigheden deze woorden klinken. Israël verkeert geestelijk in diep verval. Er is geen kennis van God. Er is wel veel gods dienst. De deur van de tempel wordt platge lopen en in het heiligdom wordt massaal geofferd en gebeden. Alleen - God walgt er van. Leer en leven dekken elkaar niet. Er vindt ontzaglijk veel onrecht plaats, Israël heeft vuile handen. De zwakken in de samenleving zoals weduwen en wezen wor den onderdrukt. En al dat offeren en bidden is één grote schijnvertoning, In Jesaja 1 roept de Heere Zijn volk tot beke ring. Hij nodigt ook om te komen. De deur staat dus open! Dat is eigenlijk het hele evan gelie: een open deur voor schuldige mensen. Maar God weet te reinigen. Zelfs als onze zonden als scharlaken zijn. Het gaat om een sterke kleurstof die praktisch niet te verwij deren is, te vergelijken met ingedroogde verfvlekken in een kledingstuk. Die krijg je niet weg. Met onze zonden is het niet anders. Ons leven zit onder de vlekken. Grote vlek ken, kleine vlekken. Dingen uit het verieden die we niet kunnen vergeten, en die ook niet meer ongedaan te maken zijn. Het i's gebeurd! Daardoor voelen we ons vuil en schuldig. We krijgen zelf ons leven niet gereinigd! Als je zelf gaat poetsen maak je het alleen maar erger. Net als die jongen cüe tijdens het spelen is gevallen en een vlek op zijn broek heeft. Hij wil het voor zijn moeder niet weten en probeert hem zelf weg te halen. Maar met al zijn geboen wordt het alleen maar erger. Zo is het ook als wij zelf ons leven willen zuiveren. Door beter te leven bijvoorbeeld. Door meer ernst te maken met het geloof en met God, Maar zolang we het van ons eigen initiatief verwachten wordt het een hopeloze mislukkig. Tot innerlijke vrede komt het niet. Buiten de genade van Christus om komen we geen stap dichter bij God, Het mag gelukkig anders. Al waren uw zonden rood als schar laken, ze zullen wit worden als sneeuw. Dat is het wonder van Gods vergevende liefde. Dat heeft iemand als David ervaren. Als God hem wast, zal hij witter zijn dan sneeuw die vers op de aarde valt, zo belijdt hij in psalm 51Het is bijna te mooi om waar te zijn. Van daar dat velen moeite hebben om dit belofte woord te geloven. Vooral als er het nodige in je leven is misgegaan. Dan vind je het al gauw goedkoop om in de vergeving der zon den te geloven. En toch: wit als sneeuw. Is dat inderdaad goedkoop? Nee. Het is alleen mogelijk omdat er een kruis op Golgotha heeft gestaan. Jezus Christus heeft Zijn leven gegeven. Heel de schuld van Zijn Kerk is op Hem gelegd. En nu mogen we ruilen met Hem. Zijn uw zonden als scharlaken? Geef ze aan Hem, Dan krijgt u er Zfjn gerechtig heid voor terug. Door Zijn bloed wordt u ge reinigd. God ziet u aan in Hem. En in Hem bent u wit als sneeuw. Wat een bevrijdend evangelie. Dit wonder krijgen we nooit klein. Het wordt alleen maar groter naarmate we er meer uit leven. Als er buiten sneeuw ligt, dan mag u aan dit woord uit de Bijbel denken. Sneeuw is als het ware een zichtbare predi king van het evangelie. Te midden van vele gebeurtenissen in onze maatschappij zijn mensen op zoek naar hou vast en geborgenheid. Op allerlei manieren wordt daar invulling aangegeven. In de Bijbel wordt ons verteld dat we daarin een beroep op God mogen doen. Het blijkt dat veel mensen daar verder over na willen den ken. Om die reden worden door de Gerefor meerde Kerk in Ouddorp "Diensten voor Belangstellenden" georganiseerd: Laag drempelige kerkdiensten waarin de waarde van het christelijke geloof op heldere wijze uiteengezet wordt. De diensten worden gehouden in het multi functioneel gebouw de "Dorpstienden" omdat het kerkgebouw van de gereformeer de kerk verbouwd wordt. Op D.V. zondag avond 11 mei staat er weer een "Dienst voor Belangstellenden" op het programma. Het thema deze avond is: "De bloemen waar je bij kunt." Ds, A,F. Troost (bekend door vele gedichtenbundels en Bijbelse dagboeken) uit Heusden is de voorganger. Verder wordt er medewerking wordt verleend door het EKangeüsatiekoor uit Zuidland o.Lv, Peter Overduin, die tevens het orgel zal bespelen. Een extra reden om te komen. Dit samenzijn begint om 18.30 uur en iedereen is van harte welkom! Meer weten: 0187-683240 of http;//www,flakkee,net/~grefkerk. De uitslagen vermelden enkele verrassingen, Goedegebuur wist Van der Veer positioneel in zo'n moeilijke positie te manoeuvreren, dat deze zich gewonnen moest geven, Jacobs gaf een gewonnen partij uit handen, Kop- pelman deed het tegen Dekker - de kam pioen van Denk en Zet - uitstekend, en ook Jordaan speelde een prima partij, Verolme moest, ondanks een schijf winst, vechten voor een remise. Prins hield het tegen Lod der lang vol. Visbeen en Wolfert hadden weinig moeite met hun tegenstander. De uitslagen: J, Koppelman-J, A, Dekker1-1 M, Goedegebuur - A, v,d. Veer3-0 J, Jordaan-J, van Hoorn1-1 H, Bijdevate - A, Verolme1-1 R.Jacobs-A. Doom1-1 B. du Pree - J. Visbeen0-3 M. Prins - J. Lodder0-3 J. A, Nipius - D, Wolfert0-3 Het projectbureau Delta 2003 in Zee land is op zoek naar hulpverleners die zich hebben ingezet tijdens en na de watersnoodramp van 1953. Het gaat om mensen die zich onbaatzuchtig en volledig hebben ingezet om de nood te lenigen, hetzij op eigen initiatief, het zij via hulporganisaties zoals het Rode Kruis of de krijgsmacht, in de eigen omgeving of in het rampgebied. Het projectbureau denkt daarbij aan redders van mensen en dieren, mensen die evacués hebben opgevangen en mensen die hebben geholpen bij het dichten van dijken en de wederopbouw, In opdracht van het Bestuur lijk Overleg Delta 2003, waarin onder meer de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, rijkswaterstaat en gemeen ten uit het rampgebied vertegenwoordigd zijn, organiseert de projectgroep Hulpverle ning watersnood 1953 op donderdag 18 sep tember 2003 in Tholen en Bergen op Zoom een bijeenkomst voor hulpverleners uit bin nen en buitenland. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een reeks van activiteiten in het herdenkingsjaar, vijftig jaar na de ramp, dat begon met de Nationale Herdenking op 1 februari 2003, in Oude-Ton- ge in Zuid-HoUand en Ouwerkerk in Zeeland, Door na te gaan wie van de individuele hulp verleners nog in leven zijn en waaruit hun hulp heeft bestaan, wil de organisatie nadere invulling aan de bijeenkomst in september geven. Uit alle aanmeldingen zal een aantal mensen worden uitgenodigd voor de bijeen komst op 18 september. Schriftelijke aanmeldingen met daarin naam, geboortejaar, adres en telefoonnum mer van de hulpverlener en de aard van de inzet kunnen worden gestuurd naar het Pro jectbureau Delta 2003, Antwoordnummer 75, 4330 VB Middelburg, ter attentie van mevrouw A.M. Vinke. U kunt uw gegevens ook per computer verzenden naar het e-mail adres: am.vinke-vermazen@zeeland,nl Wie iemand kent die aan de hulpverlening heeft meegedaan, kan die persoon of personen ook aanmelden. Deze aanmelders wordt ver zocht ook de eigen gegevens door te geven. Aanmelden is mogeUjk tot vrijdag 6 juni 2003. De persoonsgegevens worden door het pro jectbureau alleen gebruikt voor de Bijeen komst Hulpverlening en niet aan anderen beschikbaar gesteld. De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) en Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind (VBOK) houden meestal enkele weken na elkaar hun jaarlijkse vergadering. Dit jaar wordt een gezamenlijke vergadering belegd op dinsdag 13 mei 2003. Gastspreker is dominee J.W, van Estrik uit Goedereede, Het thema is: 'Als de dood komt'. De bij eenkomst wordt gehouden in Middelharnis, Dit jaar heeft Ds, J,W, van Estrik uit Goede reede ingestemd met het verzoek van de NPV en de VBOK om een referaat te houden over 'Als de dood komt'. Dit thema is aan sprekend voor zowel de NPV als de VBOK. Vanuit het Bijbels perspectief zal de zorg voor het leven toegelicht worden. Maar er zal ook aandacht geschonken worden aan stervensbegeleiding. Het gaat om de beschermwaardigheid van en het respect voor het menselijk leven. „Elk mens mag er zijn!", vanaf de eerste conceptie tot de hoog ste ouderdom. Tijdens de pauze kunt u schriftelijke vragen aanleveren die na de pauze behandeld zullen worden. De huis houdelijke zaken van de NPV komen ook na de pauze kort aan de orde. De leden van de NPV hebben reeds de Nieuwsbrief 2003 ont vangen voor een verdere toehchting. De NPV en de VBOK wensen zich beide in te zetten voor de bescherming van het men selijk leven. Dit verdient alle aandacht. Deze verenigingen richten zich elk op een ander gebied met elk haar eigen doelstelling. Namurlijk zijn er ook vele raakvlakken, ondermeer het Christelijke gedachtegoed waaruit gewerkt mag worden. Leden èn niet-leden worden van harte uitge nodigd om de gezamenlijk vergadering bij te wonen. DV dinsdag 13 mei 2003 om 19:30 uur wordt u verwacht in het verenigingsge bouw achter de Christelijk Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis, U wordt verwelkomd met een kopje koffie of thee. De bijeenkomst duurt tot ongeveer half tien. Tot ziens! Op 16 augustus hoopt de Ger, Gemeente uit Nieuwe Tonge weer haar jaarlijkse rommel markt te houden. Er worden hiervoor nog goede bruikbare spullen gezocht. Een ieder die spullen heeft voor de rommel markt kan bellen naar William Hout, tel, 0187-652502 of Peter de Visser, tel, 0187- 652384, Ze worden bij u opgehaald. HOOFDSTUK 1 Troosteloos staart de man de donkere tuin in. Eigen lijk kan hij de gordijnen beter dichttrekken. Dan is de donkerte buiten. Die maakt hem nog melanchoüeker dan hij is. Zijn hand strekt zich al uit naar het gordijn, maar snel trekt hij hem temg, Thonia zal het niet goed vinden, weet hij. Straks, als ze teruggekeerd is, zal zij de zware velours gor dijnen naar elkaar toetrekken en de donkere nacht buiten sluiten. Kon zij het maar. Niemand is immers in staat die donkerte weg te nemen. Die gaat mee. Zijn leven lang. Hij gaat weer in zijn rieten stoel zitten en slaat zijn smalle benen over elkaar, Ineengekrompen zit hij daar, In de stilte dommelt hij wat weg en weer is het er. Het beeld dat hem al jaren achtervolgt. Het geluid van de achterdeur slaat het beeld in scherven. Met een nik gaat hij rechtop zitten, wat hem een lichte dui zeling bezorgt. "Willem". Is het een vraag of een bevel? gaat het door de man heen. "Ja", komt het fluisterend over zijn lippen. Ze kan het natuurlijk niet verstaan. Haar gehaaste voetstap pen klinken door de manneren gang. Nu kan ze er bijna zijn. "Willem", klinkt het nogmaals, nu nog scheiper. Haar donkere hoofd met de strenge, hoornen bril kijkt om de hoek van de deur. "Waarom gaf je geen antwoord?" vraagt ze koit. "Dat deed ik wel", antwoordt hij zacht. Met een klap valt de deur achter de lange gedaante dicht. "Ik kon niet hardei", fluistert hij voor zich heen. "Ik kon echt niet harder," Dan staart hij weer somber voor zich uit. Troosteloos, red deloos zit hij daar. Zoals hij er de hele middag al gezeten heeft. Hij hoort geluiden vanuit de keuken, maar ze dringen niet echt tot hem door. Wat dringt er nog wel door dan het beeld dat hem dag en nacht achtervolgt? Hij moet zich verzetten, anders komt hij weer in 'Zonnestein'. 'Zonnestein'Hij huivert. De naam is zelfs niet in over eenstemming met wat binnen in het gebouw plaatsvindt. 'Maneschijn' zou beter zijn, maar dat is nog te mild voor die plaats. Hij weet nog goed hoe ze hem weggebracht hebben. Het beeld was in die tijd zo sterk, dat het hem bijna verpletter de. Thonia had de arts geraadpleegd en die vond het nood zakelijk dat hij naar 'Zonnestein' ging. Het hielp niet, al dachten ze het. Alleen heeft hij daardoor geleerd zijn emo ties beter te beheersen, maar het geheim heeft hij niet prijs gegeven. Dat zal hij nooit doen ook De geur van gebraden vlees drijft de kamer binnen. Thonia kan goed eten koken. Zij zorgt uitstekend voor hem. Voor iemand die het niet verdient. Maar dat weet zij niet. Mis schien ontzegde ze hem dan wel de toegang tot haar woning. "Kom je aan tafel? Alles is gereed", klinkt de stem van zijn zuster. "Wü je beginnen?" ven'olgt ze. EUce maaltijd is dat dezelfde gestelde vraag. Hij antwoordt steevast met een knik om vervolgens het gebed op te zeg gen. Dat is nu al twee jaren het geval, zolang Diederick uit de tijd is. Diederick Bij hem heeft hij bijna zijn hart eens uitgestort. Ze waren die avond samen. Thonia was naar een oude tan te, die ernstig ziek was. Het was een avond, die om ver trouwelijkheid vroeg. Diederick zijn zwager. Hij ziet hem nog zitten onder het zachte, gele Ucht van de schemerlamp, mstig trekkend aan zijn pijp. Op een gegeven moment had Diederick hem gevraagd wat er aan haperde. Eerst had hij erom heen wil len draaien, maar de rastige stem, samen met de vriendelij ke, donkere ogen, hadden hem aan het praten gebracht. Vanaf het begin had hij willen vertellen. AUes willen ver tellen om zo niet langer alleen de last te hoeven dragen. Een last, die te zwaar is om te dragen, Diederick was een goede luisteraar geweest. Hij had hem niet één keer onderbroken of tot spoed gemaand. Net toen hij over het beeld wou gaan vertellen, was de ach terdeur opengegaan. Thonia was teruggekeerd. Hij was meteen dichtgeklapt. Diederick had er niet op aangedron gen, dat hij verder zou vertellen. Later was er nooit zo'n gelegenheid meer geweest, Zo'n rustig, vertrouwelijk moment, "Eet nu wat", komt de stem van Thonia zijn warrige hoofd binnen, "Ja, ja", mompelt hij, om vervolgens een paar worteltjes op zijn bord te scheppen, "Neem ook wat vis", zegt ze nu vriendelijker, Willem is weer zo verstrooid. Als dat maar goed gaat, peinst ze. Vorig jaar, in de herfst, was hij ook zo ellendig gesteld. Toen heeft hij een maand op 'Zonnestein' gezeten. Ze zeggen wel eens, dat zulke mensen last hebben bij het komen en gaan van het blad. Dat lijkt inderdaad zo te zijn. Ze schept zelf wat vis op zijn bord en voegt er mosterd bij. Hij kmkt dankbaar, hoewel hij amper proeft wat hij eet. Het vervult haar echter met medehjden voor haar broer. Eigenlijk is hij maar een stakkerd, denkt ze. Ze heeft er geen spijt van, dat ze hem na Diedericks dood in huis geno men heeft. Ze heeft immers geen last van hem. Alleen zou Het nieuwe vervolgverhaal - 'Gelijk zich een vader ontfermt' van Geesje Vogelaar-van Mourik, uitgegeven door uitgeverij De Banier- is nog steeds in de boekhandel te koop. ze zo graag willen weten, wat er m zijn hoofd omgaat. Hij kan zo zitten te piekeren, zelfs nu, terwijl ze een maaltijd gemaakt heeft, waarvan ze weet dat hij ervan houdt. Twee jaar is hij nu bij haar, maar ze weet nog net zoveel van hem, als toen hij op zichzelf woonde. Buiten klinkt door de avondstüte het roepen van kinderen. Het irriteert haar. "Die worden ook aan him lot overgelaten", zegt ze, tenvijl ze haar donkere, hoornen bril stevig op haar neus drukt. "Ouders moeten kinderen om deze tijd bij zich houden." Het lijkt wel of Willem wat in elkaar krimpt, denkt ze ver baasd. De maaltijd verloopt zwijgend, zoals meestentijds. Ze staat op om de Bijbel van de schoorsteenmantel te pakken, "Lees jij maar", komt het zacht. Weer kijkt ze verwonderd naar haar broer. Hij is vandaag ver weg met zijn gedachten. Als het zo doorgaat, moet ze toch eens contact met de dokter opnemen. Ze wil niet nog eens zo'n toestand meemaken als vorig jaar. Daar kan haar zenuwgestel niet tegen. Ze neemt de geborduurde bladwijzer uit de Bijbel en legt hem op het witte, damasten tafeUdcen. Dan leest ze eerbie dig een hoofdsmk uit Gods Woord. De nacht strekt zijn donkere vleugels over het huis uit. In het houten ledikant hgt de man. Hij volgt de lichtstrepen, die de maan over het behang laat vallen. Hij ziet verschil lende voorwerpen op de muur. Reeds als kind kon hij daar naar kijken. Kijk nu Ujkt het weer een kleine hand. Niet aan denken, spreekt hij tegen zichzelf. Maar het lukt niet. Steeds ziet hij de kleine hand, al wü hij zijn ogen ervan afwenden. Het kan niet, houdt hij zich voor. Dan moet het een grote zijn. Maar ook dat helpt niet. Weer kijkt hij naar de muur en weer ziet hij de kleine hand, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5