GEBED VOOR EEN MOEDER eti)itk A FLAKREE PREDIKBEURTEN Kleuren Bingo ANBO EiiAmrai-tiiEyws Kriebelbeestjestocht Avondwandelvierdaagse van Middelharnis EIIAnDEtl-niEUWS NIEUWS VAN DE WERELDWINKEL Nogmaals 4 mei 2003 Rommelmarkt Nieuwe Tonge inleveren spullen Uitslagen brandweerwedstrijd Klein Parijs een dood dorp? De VW's op Goeree-Overflakkee doen actief mee aan de Landelijlie Fietsdag PAGINA 2 H^H VRUDAG 9 MEI 2003 Rutger Kopland De nieuwe brug bij Bommel De moeder - het water En toch is God er W. H. Velema Zondag 11 mei 2003 Ingezonden Woorden van puriteinen U bent van harte welkom in onze nieuwe showroom Ingezonden: Op zaterdag 10 mei staat Goeree- Overflakkee (samen met heel Neder land) in het teken van de Landelijke Fietsdag 2003. Landelijk gezien gaan dan zo'n kleine 200.000 mensen mas saal voor het goede doel fietsen op de vele tientallen, speciaal voor dit evene ment uitgezette routes. De opbrengst gaat dit keer naar de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds (KWF). Ditmaal in deze rubriek een wat bijzonder onderwerp. Ik kwam tot de keus doordat ik dezer dagen de bundel 'Twee ambachten' las. De ondertitel luidt: Over psychiatrie en poëzie. De schrijver heeft evenals de onder titel twee namen. Als psychiater heet hij R.H. van den Hoofdakker. Zijn naam als dichter (pseudoniem) luidt: Rutger Kopland. Ik vind dat een vondst. Hoofdakker zegt het zelfde als Kopland. Deze man heeft mij sinds lang geboeid. Hij was tot 1995 hoogleraar in de biologische psychiatrie in Groningen. Een bekwaam vakman getuige het feit dat hij twee eredoc toraten heeft gekregen. Ook een kunstig dichter. Hij publiceerde meer dan tien gedichtenbundels en kreeg daarvoor verschillende zoals men tegen woordig zegt: prestigieuze prijzen, waaron der de P.C. Hooftprijs (1988). 'Twee ambachten' is een bundeling van voordrachten op het gebied van de psychia trie, waaronder zijn afscheidscollege in Gro ningen. De tweede helft van het boek bestaat uit beschouwingen over poëzie, voor een deel over zijn eigen gedichten. In dit deel treffen we een gedicht aan dat op verzoek van NRC Handelsblad is geschre ven naar aanleiding van de ingebruikneming van de nieuwe brug over de Waal bij Zalt- bommel. In 1934 had de bekende dichter Martinus Nijhoff een lied geschreven in ver band met de nieuwe brug bij Bommel. Dat gedicht begint met: Ik ging naar Bommel om de brug te zien. Dan vaart er een schip voor bij. Aan het roer staat een vrouw. Zij zingt. Ik citeer de laatste regels van het gedicht van Nijhoff. Ze zijn uit het literatuuronderwijs op de middelbare scholen bekend: 'En wat zij zong hoorde ik dat psalmen waren. O, dacht ik, o, dat daar mijn moeder voer. Prijs God, zong zij; Zijn hand zal u bewaren. Enkele Nederlandse dichters zijn door bovengenoemde krant gevraagd ter gelegen heid van de nieuwe brug een gedicht te maken. De krant wilde aan die brug een mooie poëtische pagina wijden. Het gedicht van Nijhoff was bij de uitnodiging ingeslo ten. Nu het gedicht van Rutger Kopland. In het boek 'Twee ambachten' zit een stukje autobiografie, dus eigen levensverhaal. Hij vertelt van zijn kerkelijke opvoeding, trou we kerkgang, en zijn vertrouwd gemaakt en geraakt zijn met de Bijbel. Men kan dat door zijn werk heen opmerken. Op bladzijde 144 schrijft hij: Lees de Bijbel als ge dichter wilt worden. Niet om christelijk te worden maar om de techniek, om het poëtisch raffinement waarmee het menselijk bestaan wordt bezongen. Ook al ben ik goddeloos gewor den, nog altijd raak ik ontroerd als ik lees of hoor: De heer is mijn herder, mij ontbreek niets - en wat er verder volgt, hoorde ik in mijn jeugd de dominee vaak zeggen bij de aankondiging van een psalm. Kopland citeert vier regels voluit. De ontroerde ervan toen ik ze geciteerd vond in het boek van een man die zichzelf goddeloos noemt. Hij zal wel bedoeld hebben: Godloos. Nu naar het gedicht over de brug. Het heet 'De moeder - het water'Hij zag een vreem de vrouw op het gazon van het verpleeghuis. Ik citeer ook nu de laatste regels. 'Het was mijn moeder, het lijfje dat daar roerloos stond in 't gras, alleen haar dunne haren bewogen nog een beetje in de wind, als voer zij over stille waat'ren naar een oneindig daar en later, haar God. Er is geen God, maar ik bezwoer Hem, Zijn belofte na te komen, haar te bewaren. Deze regels ontroerden me. Ik heb ze meer malen, zelfs hardop in mijn studeerkamer gelezen voordat ik dit artikel ging schrijven. Als het over God gaat gebruikt deze dichter toch hoofdletters, zelfs als hij het bezittelijk voornaamwoord 'Zijn' belofte neerschrijft. Wat mij vooral trof is het werkwoord 'bezwoer'. Boven dit artikel heb ik het woord gebed gezet. Dat bezweren vat ik op als een dringende herinnering aan de gege ven belofte. Hij kon het nauwelijks kernach tiger uitdrukken dan met het woord bezwoer. Het is een vraag die teruggaat op wat God heeft beloofd. En dan dat bewaren in de context van de eeu wigheid. Ziet dat niet op eeuwig behoud, eeuwig leven, zoals Van den Hoofdakker dat in zijn jeugdjaren in een orthodoxe predi king heeft horen verkondigen? En dan voor al - zo interpreteer ik zijn autobiografische aantekeningen - eeuwig leven als inhoud van Gods genadige belofte. Ik ben ermee bezig geweest en ik blijf ermee bezig. Een wetenschapsman die duidelijk zegt: Er is geen God, en die toch tot God roept om naar Zijn (let op de hoofdletter) belofte, zijn moeder te bewaren. Ik wil Kopland hiermee niet tot een christe lijke dichter maken. Hij spreekt zelf duide lijk over zijn atheïsme. En toch, als het over zijn moeder gaat - en dat in zijn latere jaren, al na zijn emeritering - die niet-bestaande God herinnert - zelfs met een bezwering - aan de belofte zijn moeder te bewaren. De laatste regels van dit gedicht geven te denken. Mag ik het zo zeggen: als weten schapsman zegt Van den Hoofakker niet in het bestaan van God te geloven; als dichter - om zich heen ziende en teruggaande naar ziju' jeugd - kan hij aan God niet voorbij gaan. Soms ontmoet ik mensen die, al vervullen ze niet de twee ambachten van wetenschaps man (-vrouw) en dichter, toch dezelfde tweeheid van neen en ja kennen. In gesprek ken met zulke mensen blijkt mij dat ze iets heel wezenlijks zijn kwijtgeraakt, ja zelfs hebben losgelaten, en toch... ze zijn het niet helemaal kwijt. In het werk van Kopland is God op enige wijze, soms, aanwezig. Tastend, zoekend, vragend, zoals in dit gedicht over zijn moeder zelfs biddend. Vanuit mijn bezig-zijn met de Bijbel - voor al met het oog op de prediking zondags - heb ik leren zeggen: God kan er tegen, zo tastend gezocht en aangeroepen te worden. Beter nog: Hij wil in zulk zoeken aanwezig zijn en erop antwoorden. Misschien gelden deze regels wel onze kin deren of onze kleinkinderen, die moeite heb ben met het geloven en toch door God niet losgelaten worden, noch zelf God helemaal loslaten. De titel van dit artikel is: Gebed voor een moeder. Mag ik er naast zetten: Gebed voor een kind of kleinkind. Mijn moeder leerde mij: God laat geen bidder staan. De waar heid daarvan heb ik tot op vandaag onder vonden. Met dank aan God en aan mijn moe der die al twintig jaar hemelburger is. De jeugdwerkgroep IVN-GO organiseert op 10 mei een kriebelbeestjesexcursie voor kin deren vanaf 8 jaar. Wij gaan in de Kwade Hoek speuren naar kleine beestjes in de grond, in de planten en in de lucht. Aan het eind sluiten wij af met een spel. Plaats: par keerterrein Kwade Hoek; Tijd: 13:30; Duur: 2 uur; Kosten: 1,50; Aanmelden: vooraf bij VVV Ouddorp telefoon 0187-681789. Tip: trek laarzen aan. Op de avonden van 3,4,5 en 6 juni a.s. orga niseert het Rode Kruis afdeling Middelhar nis weer de jaarlijkse avondwandelvierdaag se. Voor zowel individuele lopers als groe pen is er de mogelijkheid om elke avond 5 of 10 kilometer te lopen in en rond de woon kernen van Middelhamis/Sommelsdijk. De wandelroutes zijn deels vernieuwd en op de laatste avond is er rond 20.00 uur de bekende aankomst op het Diekhuusplein. Scholen en verenigingen worden eveneens via een mailing op de hoogte gesteld. Inschrijving vanaf 18.00 uur in de Staver met start om 19.00 uur. Laatste avond start 5 km om 18.30 en 10 km om 17.45 uur. We hopen dat we weer veel wandelaars mogen verwelkomen bij de start vanaf recreatie complex de Staver. chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- envrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijlc ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: lei. (0187)47 10 20 email: Algemeen@gebr-dewaal.com {onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag slmtingslermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluiiingstermijn oDerlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor Ibutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Hei lig Avondinaal en 18.30 uur ds. G. de Greef, Oosterwolde. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. G. de Greef en 18.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Heilig Avond maal - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. E. Hakvoort - Ger. Kerk 10.00 uur ds. E. H. v. d. Weide en 18.30 uur ds. A. F. Troost, zangdienst met koor - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. C. den Toom en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heili ge Doop. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk en 18.00 uur kand. G. R. Mauritz, Rotterdam - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. F. Troost en 18.30 uur de heer P. Reedijk. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. J. H. C. Olie, Spijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. C. Pettin- ga - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schultink, v.m. H.A. en nam. Openb. Belijdenis. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van den Berg, Asperen en 18.00 uur ds. H. A. Samsom, belijdenisdienst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis 14.30 uur ds. J. Willem- sen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. J. Prins uit Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. H. Kruijmer, Putten en 18.00 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. G. C. Kunz - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. G. Ch. Duinker - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur de heer J. Seele - CAMA Christen gemeente, het Prieel, 10.00 uur P. v. d. Lugt en 19.00 uur Praise en workshop. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sirjansland - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. M. C. Tanis - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. Karels - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. K. Timmermans, Katwijk en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Vermaat, Scheveningen en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18-.00 uur leesdienst - Evangelie Ge meente Bérea, gebouw 'De Bron' 10.00 uur H. Scheermeijer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom en 18.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. H. Zaadstra en 18.00 uur ds. D. M. Knibbe. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. Van Veldhuizen, Delft - Ger. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur drs. D. A. Sonneveld. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, openbare belij denis van het geloof en 18.00 uur dr. P. Buitelaar, Ridderkerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P. Blok - Ger. Kerk 9.30 uur drs. Arensman en 18.00 uur drs. RppVpr LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel. Niet over verkleuren of over van kleur ver schieten, maar een kleurrijk stukje over kleuren. Wie heeft nooit gekleurd? U staat er gekleurd op, zegt u. Dat is fraai. Veel kleuren zijn al jaren in of ze keren terug. Primaire kleuren zijn er ook. Rood als de spreekwoordelijke Indiaan. Of alles door elkaar. Kakelbont. U heeft liever pasteltin ten. Een tintje. Bruingetint. Zwart-wit. Wit als een laken. Zo rollen de kleuren voorbij. Kleur bekennen is wat anders, dat heeft meer met politiek te maken. Het politieke kleurenpalet bestaat uit: blauw of groen of paars. Pimpelpaars. Hemebblauw, gif groen of donkerrood. Beige bestaat hier niet, geen vage en vale kleuren. Helder heid en doorzichtigheid bepalen het palet. Kennissen en familie geven kleur aan het bestaan. Vrienden ook. Een goede vriend maakt van een sombergrijze winterdag een vrolijke voorjaarsdag. Hij geeft kleur aan het saaie leven van alledag. Met één streek verwisselt hij grijs voor helder geel. Warmrood in plaats van matwit. Zo krijgt de dag geur en kleur. Van kleur verschie ten kan ook. Dat is nogal ingewikkeld en het heeft alles te maken met onderwijs. Schreeuwende kleuren maken soms de dienst uit, dan wordt het een kabaal van jewelste. Sprekende, levendige en warme kleuren hebben de voorkeur. Zij hebber] alles in zich wat een mens nodig heeft. U moet uw kleur niet verliezen, daar krijgt u een kleur van. Blozen als een jongejuf frouw. Erger u niet groen en geel, dan ziet u paars van ingehouden woede en tenslot te ziet u witjes en bleek. Daartegenover staat een kleur als een boei. Het allerbes te is het zonnetje in huis. Het is nog altijd Oranje boven (2x) in ons land. Met drie kleurige vlag en wimpel hoog in top. Met u als lezer staat alledaags er deze week gekleurd op. Een kleurige meimaand en een fleurige zomer gewenst. GOEREE- OVERfUKKEE Aanstaande zaterdag 10 mei wordt in Oude Tonge, aan de Langeweg, bij de boerderij van de kaarsenmakerij DE LONT de jaarlijk se LANDLEVENDAG gehouden. Ook de Wereldwinkel staat daar met een kraam. Dus voor een leuk moederdagcadeautje kan men die dag zowel in Oude Tonge als in de win kel in Middelharnis terecht. Mooie handge maakte gebruiksvoorwerpen, producten uit verre, exotische streken, voor een apart cadeautje moet men bij de Wereldwinkel zijn! De Landlevendag duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur, en de winkel, aan het Spuiplein te Middelhamis, is op Vrijdag avond open van 18.00 uur tot 21.00 uur, en op Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Helaas is dit jaar op twee avonden stilge staan bij dodenherdenking. Een aantal inwo ners van de gemeente Middelhamis had moeite met het besluit van de gemeenteraad om de herdenking (ook) dit jaar op 3 mei te laten plaatsvinden. De overwegingen voor die dag hebben te maken met de godsdien stige beleving, c.q. de zondagsrust van een niet onaanzienlijk deel van de bevolking. Het was bij mijn weten de eerste keer dat de lokale nieuwszender TV-Rijnmond aan dacht schonk aan de dodenherdenking in Middelhamis. Ook het NOS-joumaal maak te gewag van herdenkingen op 3 mei. In een ingezonden brief (4 mei 2003, een afweging/E.N. 17 januari j.l.) sprak ik de hoop uit dat het herdenken van de slacht offers van de Tweede Wereldoorlog niet zou leiden tot enigerlei vorm van verbrokkeling. Spijtig genoeg is het laatste wel gebeurd. Er was op twee achtereenvolgende avonden sprake van een moment van bezinning en herdenken van slachtoffers van W.O.II. De 'gemiste kans' van Louis Wagenaar (E.N. 2 mei j.l.) is ontegenzeggelijk sympathiek maar gaat voorbij aan de werkelijkheid, een (groot) deel van de kerkgangers begeeft zich alleen op straat om naar de kerk te gaan. Een ander 'compromis', bijv. herdenken op 4 mei maar om drie uur 's middags, is daarom eveneens niet reëel. Zij die willen herdenken op 4 mei doen terecht een beroep op het kabinetsbesluit uit 1968, maar houden op dit punt te weinig rekening met de plaatselijke situatie. Dodenherdenking hoort plaats te vinden op de nationale datum, maar die regel heeft onvoldoende oog voor zondagsbeleving van veel burgers en gaat tegelijk voorbij aan een van de grondslagen van de lokale democratie, n.l. de consensusge- dachte. Overigens beschouw ik het aantal 'kerkeUjke' deelnemers aan de herdenking niet als een belangrijk of doorslaggevend argument. Het gaat niet om het getal maar om het gedenken zelf De 'voorstanders' van 4 mei deden, weliswaar ongewild, afbreuk aan de onderiinge verhou dingen en zetten het 'wiele'gevoel onder druk. Es proefde hier en daar onbegrip voor hen die zich niet ten koste van alles willen conforme ren aan de 4 mei=4mei opvatting. Overigens ben ik van mening dat alle partij en en betrokkenen zich loyaal hadden moe ten neerleggen bij een democratisch geno men (raads)besluit. De t'wee dodenherden kingen in Middelhamis betekenen onmiskenbaar een nederlaag voor de veel kleurige lokale democratie. Harry J. Goosens/Stad aan 't Haringvliet De ANBO afdeling M W Flakkee, organi seert zaterdagavond 10 mei een Bingo avond in de Sporthal 'De Staver' te Middel hamis. De aanvang is 19.30 uur. Een ieder is van harte welkom. De Ned. Herv. kerk van Nieuwe Tonge hoopt haar jaarlijkse rommelmarkt/verko ping te houden op zaterdag 14 juni. Wie nog bruikbare spullen heeft, zoals kleine meube len, stoelen, boeken, elektrische apparatuur, speelgoed, knuffels, antiek, gereedschap, computers, fietsen en dergehjke kan ze inle veren op de zaterdagen 10 mei en 7 juni a.s. van 9.00 uur tot 12.00 uur. Alles wat u niet meer kunt gebmiken kunnen wij nog verko pen. Het inleveren kan dus aanstaande zater dag (10 mei op het gebruikelijke adres bij de familie van Kempen aan de Duiven- waardseweg 7 te Nieuwe Tonge. Wie zijn spullen zelf niet kan brengen kan bellen naar de familie Both telefoon 652072. We keimen God, maar dan zoals blindgebo ren mensen het vuur kennen: ze weten dat er zoiets als vuur bestaat, want ze voelen dat ze er warm van worden, maar wat het is, weten ze niet. Dus, dat er een God is, weten we, maar wat Hij is, weten we nauwelijks, en we kunnen Hem inderdaad nooit volkomen doorgronden. Een eindig schepsel kan het oneindige nooit volkomen begrijpen [Tho mas Manton}. Zoals een spiegel degene die erin kijkt, niet wast of mooi maakt, maar hem de gelegen heid biedt op zoek te gaan naar water of naar iets anders dat hem mooi en schoon kan maken - zo toont de Wet van God ons onze zonde en maakt ons onze ellendige toestand en verdorvenheid bekend, dat er niets goeds in ons is en dat wij ver verwijderd zijn van alle soort van rechtvaardigheid; en zo drijft hij ons er noodzakelijkerwijs toe om recht vaardigheid in Christus te zoeken [Daniel Cawdray}. Uw zonden zullen niet met u sterven, maar ze zullen met u naar het oordeel gaan om daar uw beschuldigers te zijn, en naar de hel om daar uw kwellers te zijn [Jo.seph Alleine]. Niet iedereen wordt door Christus' dood gezaligd, maar ieder die zalig wordt, wordt dit door Christus' dood. Zijn dood is genoegzaam om allen zalig te maken, zoals de zon genoegzaam is om allen te verlichten; maar als iemand zijn ogen toeknijpt, zal de zon hem niet verlichten [Henry Smith]. Het geloof zetelt zowel in het verstand als in de wil. Het heeft een oog om Christus te zien, zowel als een vleugel om tot Christus te vhegen [Thomas Watson]. Christus ging vrijwilliger naar het kruis dan wij naar de genadetroon [Thomas Wat-wn]. Satan geeft Adam een vrucht en ontneemt hem een paradijs. Laten we in alle verleidin gen daarom niet letten op wat hij aanbiedt, maar op wat we zullen verliezen [Richard Sibbes]. Waarom zullen zovele mensen in de hel komen? Omdat zo weinig mensen eraan denken [John Mason]. De hemel moet in u zijn, voor u in de hemel kunt zijn [George Swinnock]. N.a.v.: Woorden van puriteinen. Thema's uit het christelijk geloof. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 63pag. Prijs €4,95. J. M. J. Kieviet Simon Stevinweg 26 - Middelharnis Industrieterrein "Oostplaat" Tel. 0187-483484/fax 0187-487686 Tijdens brandweerwedstrijd in Wateringen op zaterdag 3 mei werd de blusgroep van Sommelsdijk eerste in haar groep. De groep van Goedereede werd tweede. In een andere baan werd de blusgroep van Ouddorp derde. Op 14 juni zijn er selectiewedstrijd in Oos- terland waar de blusgroep uit Goedereede naar toe gaat en op 21 juni gaat Ouddorp naar selectiewedstrijden in Graafstroom. Met belangstelling en instemming heb ik de opmerkingen van de heer Toes in de gemeenteraad van Dirksland gelezen. De vraag me af of raadsleden zich laten voor lichten of klakkeloos achter de kudde aanlo pen als iemand iets roept, in dit geval dat de Aldi zou goed zou zijn voor Dirksland. Het consumentenprogramma van de VARA, Kassa heeft in maart 2003 een wetenschap pelijk onderzoek gedaan bij vijfentwintig winkelketens naar de prijs van een bood- schappenpakket, wat iedere Nederlanders wekelijks nodig heeft. Daarbij kwam de Cl000 op de vijfde en de Aldi op de zestien de plaat, zijnde dus gemiddeld veel duurder. Dan is er nog een belangrijk sociaal aspect dat de Cl000 een middelpunt vormt in ons dorpsleven en de huidige eigenaar een steun punt is voor veel verenigingen. De vertegenwoordiger van Gemeentebelan gen die nogal neerbuigend doet over de eige naar van de ClOOO weet dit ook drommels goed. Ook slaat men de plank mis als er gesproken wordt over gigantische investe ringen. Die zijn toch voor de huidige eige naar van de C 1000, als hij gaat uitbreiden op de huidige locatie. Ik roep de bevolking van Dirksland op om zijn stem te laten horen en niet dat wij straks een leeg dorp hebben zonder winkels. Met dank voor het plaatsen, L. B. DE BERG Bloemendaal 20, Dirksland Op het gehele eiland zijn door de VW's, 3 routes uitgezet: Molens- en aspergeroute op Overflakkee, langs de dorpen Middelhamis, Sommels dijk, Dirksland, Herkingen, Nieuwe-Tonge en Stad a/h Haringvliet. De startpunten zijn: Het VVV/ANWB kantoor Overflakkee te Middelhamis, Theetuin De Bongerd te Her kingen, Molen "d'Oranjeboom" te Nieuwe- Tonge en "'t Schippershuis" te Stad a/h Haringvliet. Molens- en kaasroute langs de dorpen Mid delhamis, Sommelsdijk, Stellendam, Dirks land en het mooie natuurgebied, de Slikken van Flakkee. De startpunten zijn: Het VVV/ANWB kantoor Overflakkee te Mid delhamis, Molen "Korenlust" te Stellendam en Molen "De Eendracht" te Dirksland. Smulroute rondom Ouddorp aan Zee, langs Ouddorp, Goedereede, via natuurgebied "De Kwade Hoek" en de fietspaden bij de Vuur toren. De startpunten zijn: Het VVV-kan- toor, "'t Blaeuwe Huus" te Ouddorp en Molen "De Windvang" te Goedereede. De routes zijn te koop bij alle genoemde startpunten waar na afloop van de fietsdag, op vertoon van het stempelboekje met alle benodigde stempels, de welverdiende medaille kan worden opgehaald. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de VW's te Middelhamis, 0187- 484870 en Ouddorp, 0187-681789. Het thema van de Landelijke Fietsdag 2003 is; 'Culinair genieten van de regio'Voor de fietsers onderweg betekent dat dat ze tijdens de fietstocht kennis kunnen maken met diverse streekgerechten. Dat kan bijvoor beeld bij de start in Ouddorp al gebeuren in 't Blaeuwe Huus waar zelfgemaakte "Oud- durpse Affekaot" wordt verkocht en waar Hoeve Kortstaert Kokkerijen uit de Oost dijk, de gelegenheid biedt te proeven van producten uit de eigen boerentuin. Bij de kaasboerderijen, "De Westplaat" en "Van Schalk" (route 2.), de "Groene-asperge boerderij van de fam. Van der Velde (route 1.) en geitenboerderij "De Mekkerstee" (route 3.) staat de kennismaking met weer andere lekkernijen centraal en kan volop informatie worden verkregen. Ook kan op alle routes een tussenstop worden gemaakt bij verschillende molens waar enthousiaste molenaars, "de wieken zullen laten spre ken". Bij Molen "de Zwaan" te Ouddorp (route 3.) zullen pannekoeken worden gebakken en verkocht. Alle deelnemers ont vangen overigens bij aanschaf van een route een uniek receptenboekje, dat aansluit bij het thema; alleen al daarom zou je een route moeten aanschaffen! De Landelijke Fietsdag wordt ondersteund door haar partners, zoals de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), de Nederlandse Toerfiets Unie (NTFU), de BOVAG en Vogelbe scherming Nederland. Deze laatste organisa tie geeft samen met de vogelwerkgroep van de Ver. Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee wel een zeer bijzondere invulling aan deze ondersteuning. In de Oostdijk (route 3.) achter Goedereede wordt in de vrije natuur een info-stand ingericht met kijkers en telescopen om aandacht te schenken aan weidevogels. Bij de start in 't Blaeuwe Huus, kunnen deelnemers (aan route 3.!) een gratis toegangskaartje ontvan gen om in het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis, o.a. een prachtige collectie opgezette weide- en waadvogels te gaan bewonderen. Daarnaast wordt het evene ment onder andere gesponsord door Twinny Load de nieuwe omroepvereniging Max en de LTO-campagne 'Boeren en Tuinders, Ondernemers van Nature' waar de zomer- bloemenkwekerij van de familie Klepper in de Oudelandseweg (route 3.), een mooi voorbeeld van is. Routebeschrijvingen zijn op de desbe treffende startpunten, op 10 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor 3 euro per stuk ver- jpijgbaar en vanaf 26 april bij VVV/ANWB Overflakkee (route 1 en 2) en VVV Ouddorp aan Zee (route 3.). Deelnemers die voor 17.00 uur een afge stempelde routekaart inleveren krijgen, hier voor een medaille als aandenken. Meer informatie is te vinden op www.landelijkefletsdag.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2