Maserati Club Holland in Middelharnis Opening nieuwe receptie en icantoren Knöps Groep WATER Verenigingen in Ouddorp voor de Balkanzending Hema mag toch uitbreiden Met Wie??? Met Hans Timmer Crea-ochtend SWO EIIAIIDBI-niEUWS Haamstede Conferentie Acties door jongeren gaf opbrengst van 1.400 euro! Ontstaan Balkanzending Tegenslag Opbrengst Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Uitslagen competitie- tennis Ooitgenspiaat 'Excellent' Jazz uit de platenkast STRAND KAMPVUUR PAGINA 5 DINSDAG 6 MEI 2003 Zaterdagmiddag konden de lietTiebbers van sportwagens hun hart ophalen. De Mase rati Club Holland koos Middelharnis als eindpunt van hun toertocht. Het is een bij zonder plaatje van deze auto's die je maar zelden op de Nederlandse wegen tegen komt en dan zeker niet vijftien in getal. Hier aan de haven in Middelharnis. Traditiegetrouw hielt de commissie Verenigingswerk van de hervormde gemeente te Ouddorp inmiddels voor de vierde keer een afsluitingsavond voor de verenigingen. Ook dit jaar zijn er weer diverse acties geweest waaraan de leden van de verenigingen hun bijdrage aan hebben gegeven. Een tweetal acties waren dit jaar bestemd voor de stichting Balkanzen ding. Op vrijdag 2 mei werd het bedrag aan de afgevaardigden van deze stichting overhandigd. In het openingswoord refereert ds. G. Meu- leman aan de geschiedenis zoals die in Mar kus 6 staat beschreven. 'Deze geschiedenis illustreert dat Jezus bereidt is te helpen naar ziel en lichaam', aldus de dominee. De dis cipelen mochten van het wonder van God brood uildeien en zo mag ook in het zen dingswerk het Woord en het brood worden uitgedeeld. 'God zelf zorgt ervoor dat er niet tekort is, er bleven zelfs 12 korven met brood over'Ds. Meuleman spreekt de wens uit dat zo de Balkanzending uit volle korven mag delen om te voldoen aan de opdracht vanuit de Bijbel. Dhr. Talen uit Staphorst gaf daarna in een boeiend betoog het ontstaan van de Balkan zending weer met daarbij de verbinding van meer dan 2000 kilometer tussen Staphorst en het werk in voormalig Joegoslavië. 'Het was in 1986, dat ds. K. Veldman, op een confe rentie, dominee Ralevic uit Joegoslavië ont moette. Ds. Ralevic vertelde dat hij zelf veel prekenboeken schreef en deze verstuurde door Joegoslavië. Ook een broer van hem en een kennis werden in die tijd dominee en zo ontstonden kleine gemeenten. In die tijd was er sprake van het communistische regiem en de gemeenten werden in die tijd verboden. Ds. Ralevic meende echter God meer gehoorzaam te moeten zijn dan de mensen en ging ondergronds verder. In 1995 was er weer een hernieuwd contact met ds. Ralevic. 'De nood was groot en was geen geld om te leven, geen geld voor bij belverspreiding en geen geld om de kerk te onderhouden', aldus dhr. Talen. In die tijd is dan ook te Staphorst de stichting Balkanzen ding ontstaan. Met auto's vol bijbels ging de stichting 2250 kilometer van huis om met veel gevaar deze af te leveren bij de kleine gemeenten. Door de veranderingen in de regering kunnen nu de bijbels daar gedrukt worden voor o.a. de Slovenen, Kroaten, Ser viërs en Macedoniërs. Dhr. Talen gaf aan dat die landen door de oorlog heel wat hebben meegemaakt. De werkloosheid is groot en veelal is er geen geld om te eten. 'Toch mag ook daar het licht schijnen d.m.v. Gods Woord', aldus Talen. Ook ds. Ralevic heeft moeten vluchtten voor de oorlog. Hoewel er een andere overheid is gekomen, blijkt hij nog steeds tegenwerking te hebben van de overheid. Ook moest hij onlangs nog een gewapende overval door staan. 'Ondanks alles gaat hij echter, met Gods hulp door. Onlangs schreef hij nog', zo ging dhr. Talen verder 'de ervaring van het verleden geeft moed voor de toekomst, doe lend op de ervaren hulp van God' In een diaserie werd duidelijk onder welke omstandigheden ds. Ralevic zijn werk moet doen. 'Inmiddels zijn er onder de 40 miljoen inwoners 4 miljoen boeken verspreidt', aldus dhr. Mussche die de diaserie vertoon de. Doordat de gehele oplage bij de drukke rij moet worden afgenomen, staat het gehele huis van ds. Ralevic vol met boeken. Bij zijn woning heeft hij naast de opslag voor boe ken ook de beschikking over een kerkzaal. Elke zondag en donderdagavond worden diensten gehouden waar zo'n 40 bezoekers aanwezig zijn. Daarna is er zondagsschool. Op dit moment werkt ds. Ralevic in een plaats met zo'n 50.000 inwoners. Aan het eind van de avond kon de opbrengst van een tweetal acties worden overhandigd. De jeugdvereniging Daniël organiseerde eerder een lege flessenactie. De meisjesver eniging Mirjam spande zich in voor een zen- dings- en knutselmiddag. De opbrengst van deze acties was 1.400 euro. Ook Gerjanne Tanis was deze avond aanwezig. Zij over handigde haar volle gemaakte spaarpot (van de knutselmiddag) aan het bestuur van de stichting. Tijdens de raadsvergadering van de gemeen te Middelharnis, bleek er deze keer wel een meerderheid te vinden om de Hema in de gelegenheid te stellen haar vestiging aan het Beneden Zandpad uit te breiden. In een vorige raadsvergadering was nog een meerderheid van de raad tegen en kreeg het college de opdracht het voorstel nog eens in overweging te nemen en te onderzoeken of er nog andere mogelijkheden waren. Deze mogelijkheden bleken niet aanwezig te zijn. Ook bleek er door het college geen nieuw voorstel te zijn gemaakt, maar wel werd in de toelichting bij het voorstel nog eens dui- deUjk de noodzaak van de uitbreiding - die vijfentwintig parkeerplaatsen gaat - uitge legd. Uitgebreid werd er ingegaan op het economisch belang van de Hema voor Mid delharnis. Ook is duideUjk geworden dat bouw in de hoogte voor de Hema econo misch niet haalbaar zal zijn. Wethouder Van der Kamp benadrukte dat het vorig college de afspraak met de Hema heeft gemaakt en hij verwacht bij het niet inwilligen van het verzoek een juridische procedure. Hij benadrukte verbouw van de Hema, pas mag beginnen als de nieuwe par keerplaatsen rondom Het Knooppunt en het Havenkanaal zijn gerealiseerd. De heer Groenendijk van VDB'78 bevreem de het dat hier het economisch belang preva leerde boven het algemeen belang. Hij sprak zelfs van willekeur. Bij de stemming stemde de WD-fractie verdeeld. Evenals vorige keer bleek de heer Van Es tegen de uitbreiding, maar zijn frac tiegenoot Ozinga stemde voor, nadat hij de verzekering had gekregen dat het college er bij de ondernemer op aan zou dringen dat bij de nieuwbouw de faciUtaire diensten naar de eerste etage zullen gaan. Verder waren PvdA en VDB'78 tegen de voorgenomen uitbrei ding van de Hema. Zaterdag 19 april zijn er weer drie wedstrij den gespeeld door TVO in de regionale com petitie. Het gemengd team Van Els Hend riks, Marion Mijs, Richard de Vos en Theo Spierenburg gingen op bezoek bij Zwarte waal. De heren single en de heren dubbel werden gewonnen terwijl de dames single en dubbel werd verloren. Ook in de mix dubbel was zwartewaal de sterkste zodat de ont moeting met 3-2 door TVO werd verloren. Het herenteam wist daartegenover met 3-2 te winnen in de uitwedstrijd tegen Stellendam. Het gemengd seniorenteam van 35+ kreeg de Kooistee op bezoek. De dames single werd door Margriet van der Horst tegen H.Wiersma in dne sets verloren en ook de heren single van John Freen tegen M.P.Oos- terwaal ging verloren. Het wilde net even allemaal niet lukken. Dat was ook van toe passing in de mix dubbel Van Coby DuUe- mond met Lody Pattiapon tegen N.Zindel met P.Engelen want het werd 6-4 en 7-6 voor de bezoekers. De dubbels dames en dubbel heren werd ook een prooi voor de Kooistee zodat TVO deze wedstrijd met 5-0 verloor. Zaterdag 26 april stonden er twee thuiswed strijden gepland voor het gemengd senioren team en het herenteam van TVO. Door de regenval zijn deze twee wedstrijden afgelast en worden in een later stadium ingehaald. Het senioren gemengd team 35+ ging op bezoek bij Halfweg in Spijkenisse. Zij had den het geluk dat er naar de grote tennisbal kon worden uitgeweken. In een zinderende damespartij van Jaan Poortvliet tegen Mar jolein van Halfweg ging de winst ternauwer nood naar Marjolein. De herensingle werd in een driesetter gewonnen door Bert Lening tegen Willem van Halfweg. De daaropvol gende mix partij van John Freen met Leny Molendijk tegen Sjaak en José werd een overwinning voor TVO. Nu was het de beurt voor de damesdubbel welke ook in het voor deel van TVO werd besUst in twee sets. Als laatste werd de herendubbel gespeeld. Inmiddels waren de buitenbanen weer droog gewaaid en kon deze laatste wedstrijd buiten gespeeld worden. Bert en John lieten er tegen Sjaak en Willem geen twijfel over bestaan en wonnen de partij en daarmee de wedstrijd met 4-1. Directeur Herman de Blok en bouwcoördinator Twan van der Made geflankeerd door de directie van de firma Wielhouwer. Wie in de afgelopen periode een bezoek heeft gebracht aan de Opelvestiging van de Knöps Groep in Sonunelsdijk kan het niet zijn ontgaan dat de Opeldealer een ware metamor fose heeft ondergaan. "In enkele maanden tijd zagen we onze huidige kantoren, het maga zijn en de zogenaamde 'afleverhal' veranderen in een moderne, func tionele maar vooral eigentijdse ruimte waarin wij onze klanten nog beter van dienst kunnen zijn", vertelt een trotse Herman de Blok. Half april vond de officiële opening van de vernieuwde locatie aan de Langeweg plaats. Algemeen directeur De Blok memoreerde aan enkele feiten die de grondslag van de verbouwing vormden en sprak zijn waardering en dank uit aan de hoofdaannemer, de firma Wiel houwer, die tezamen met een groot aantal ondernemingen een staal tje vakwerk hebben afgeleverd. Tevens bedankte De Blok zijn per soneelsleden voor hun flexibele instelling getoond tijdens de verbou wing en in het bijzonder Twan van der Made, die de afgelopen maanden als bouwcoördinator heeft gefunctioneerd. Vervolgens sprak de heer Rien Wielhouwer zijn dank uit voor de opdracht en nadien het vertrouwen die hij en alle werknemers hebben ervaren ten tijde van de, toch wel, ingrijpende verbouwing. Gelijktijdig met de opening van de nieuwe receptie en kantoren waren er nog een tweetal punten die de nodige aandacht verkregen. Allereerst de introductie van de jongste Opeltelg: de Opel Meriva. Bovendien is de Opeldealer uit Middelharnis toegetreden tot het selecte gezelschap van de 'Opel Club Excellance'; een nominatie waarmee Knöps behoort tot de beste 12 dealers in het land. Na al deze feestelijke mededelingen was de tijd aangebroken om de in totaal 150 genodigden kennis te laten maken met datgene waar men de afgelo pen maanden veel over had gehoord. Na de binnenkomst van de Meriva werd de receptie door de kinderen van De Blok geopend en kreeg een ieder de gelegenheid om onder het genot van een hapje en drankje de kantoren en receptie te bewonderen. De Haamstede Conferentie zal dit jaar voor het eerst worden gehouden in het conferen tieoord 'Mennorode' te Elspeet. Het bestuur meent hiermee een goede vervangende loca tie te hebben gevonden voor het beleggen van deze conferentie, die gehouden zal wor den op 1, 2 en 3 september 2003. Op de conferentie, zullen verschillende referaten worden gehouden, waarvan nu de titels nog niet bekend zijn. Wel hopen de volgende sprekers het woord te voeren: Ds. A. Beens,. Herv. predikant te Katwijk aan Zee; ds. M. Goudriaan, Herv. predikant te Lunteren; ds. W. Harinck, Ger. Gem. predi kant te Woerden; ds. J. J. M. Kieviet, Chr. Ger. predikant te Rotterdam-Kralingen; ds. K. ten Klooster, Herv. predikant te Ridder kerk-Slikkerveer; drs. B. Tiggelaar, consul tant, publicist IT en ondernemerschap te Soest; ds. W. van Vlastuin, Herv. predikant te Katwijk aan Zee en ds. J. Westerink, Chr. Ger. predikant te Utrecht. De conferentie staat open voor predikanten, evangelisten, leraren godsdienst en voor studenten, die zich voorbereiden op het pre dikantschap. Het is de gewoonte dat dege nen, die eerder aan de conferentie hebben deelgenomen een persoonlijke uitnodiging voor deze conferentie krijgen. Wie nog niet eerder een uitnodiging heeft gehad en deze mettertijd wil ontvangen kan dit doorgeven Viatel: (0187)483071 of (0187) 483136. Zaterdag 10 mei kunt u in het jazzprogramma "Jazz uit de platenkast" op Radio Flakkee luisteren naar een interview met Loet van de Lee. Dit n.a.v. zijn optreden op 23 mei in 't Diekhuus in Middelharnis. Op die avond pre senteert Loet een nieuw en zeer speciaal samengaan van muziek/fotografie en tekst in het programma: Holland in Jazz. Uit elke provincie heeft een jazzcomponist een com positie geschreven, een soort muzikale ode aan hun streek. Een fotograaf heeft van elke provincie prachtige foto's gemaakt en er zijn een twaalftal korte poëzie strofes geschre ven. Dit alles wordt in 't Diekhuus samenge voegd tot een zeer speciaal concert. Op 10 mei vertelt Loet hier alvast over en wordt er muziek gedraaid van die laatste CD. Hans Timmer maakt zich samen met Jan Trompper sterk voor een Zeemannenkoor. Enige tijd geleden heeft u een oproep kun nen lezen en heeft u zich kunnen aanmelden om mee te zingen in dit koor. Of dit allemaal gelukt is en of er veel zangers en muzikanten zich aangemeld hebben hoort u op woensdag 7 mei van 18.00 tot 19.00 uur in het pro gramma "Met wie???" op Radio Flakkee. De herhaling is op donderdag van 21.00 tot 22.00 uur. Op woensdag 14 mei organiseert Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een crea-ochtend in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. Een ieder is van harte welkom, ongeacht de leeftijd. Deze ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Er wordt een vogeldrinkbakje van pretex materiaal gemaakt. De kosten zijn 3,50 voor een klein bakje en 5,- voor een groot bakje. Opgave kan tot 9 mei bij de SWO, tel. 641344. Kampvuur, wedstrijd touwtrekken, broodje knakworst: D.V. 17 mei op het strand bij Ouddorp. Zin om erbij te zijn? Geef je dan op bij Corrie, tel. 651523 of kom even aan. We vertrekken om 18.30 uur bij Elim. Groeten van Elke, Heleen, Kees, Jantine, Rien en Corrie N q R D -43- Alles ruikt nieuw en fris als ze het smalle gangetje binnengaan. Men heeft de woning al voorzien van huisraad en dat is een grote verrassing voor hen. Boven vinden ze hun bedden, al opgemaakt met vro lijk, nieuw beddengoed en ook al zijn de slaapka mers wat krap voor zoveel mensen, de tevredenheid staat op ieders gezicht te lezen. Het knusse huisje straalt een enorme warmte uit, ook al is het niet te vergelijken met het ruime, deftige herenhuis in Rot terdam of met hun boerenwoningen, die tijdens de rampnacht zijn vernietigd. Marieke loopt met Henkie op haar arm, door alle kamers en opent boven de ramen. Met volle teugen ademt ze de Zeeuwse lucht in en staart in de verte. Eindelijk weer het vlakke, weidse land voor zich, wat heeft ze hier lang op moeten wachten. Beneden omhelst oom Gerard tante Bep. "We moe ten maar eens snel naar het stadhuis, Bep", zegt hij zacht. "Nu we weer een woning hebben, wordt het ook tijd om aan trouwen te denken." Marieke's tante wrijft wat tranen weg uit haar ogen. Nog iedere dag huilt ze om haar verdronken man en kinderen, maar in Gerard heeft ze een nieuwe liefde gevonden. Samen hebben ze veel verloren, maar samen hebben ze ook hoop op een nieuwe toekomst gekregen. "Je hebt gelijk Gerard, daar moeten we maar niet te lang mee wachten. Ik weet zeker dat mijn Jos niet anders zou hebben gewild." "Mijn vrouw zou ook wensen dat ik weer gelukkig werd", fluistert Gerard ontroerd en elkaar stevig omarmend blijven ze een tijdje in de woonkamer staan. Boven leunt Marieke nog steeds uit het raam en zon der dat ze het beseft, druppelen de tranen zachtjes op de vensterbank. Ineens staat Cor naast haar. Hij steunt met zijn elle bogen op het raamkozijn en tuiut voer de polder. "Ben je büj, datje weg bent uit Rotterdam?" vraagt hij na een tijdje. Marieke kmkt zwijgend. Alsof hij haar gedachten kan lezen, zegt hij vastbe raden: "We zullen hier weer gelukkig worden Marieke, ook al zijn onze ouders gestorven en zal ons leven nooit meer zijn zoals het was." Het meisje kan nog steeds niets zeggen, want de tra nen blijven onophoudelijk over haar wangen stro men en haar keel voelt droog en schor. Cor pakt voorzichtig haar hand en samen staren ze, zonder iets tegen elkaar te zeggen, naar de horizon. "Marieke, ik heb nog iets voor jou", mompelt hij plotseling en het meisje draait verbaasd haar natte gezicht naar hem toe. De jongen graait in zijn jaszak en haalt er een fon kelend, gouden kettinkje uit. met een klein medail lon. Marieke slaakt een gU, want ze herkent het sieraad meteen. Het is de ketting die moeder altijd droeg, de ketting die zelfs haar overgrootmoeder nog ooit heeft gedragen. "De dominee heeft hem voor je bewaard", zegt Cor zacht. "Hij heeft jouw moeder begraven. Ik was juist die dag op de grasdijk graven aan het delven en ik hoorde hem iets zeggen over de famiüe De Visser. Direct ben ik toen naar hem toegegaan om te vertel len dat ik wist waar jij was en toen nam hij mij mee naar zijn huis, waar hij mij dit kettinkje gaf. Kijk er zit ook een briefje bij, dat de dominee in mijn bijzijn heeft geschreven." Cor graait opnieuw in zijn zak en een verfrommeld papier komt tevoorschijn. Bevend begint Marieke hardop te lezen: "Lieve Marieke, het is heel erg dat je moeder is overleden. Zij was een goed mens met een warm hart en een trouw kerkganger. Leef zoals zij en je zult een voor beeld voor iedereen zijn. Wees niet verbitterd, want God heeft met alles een bedoeling." Marieke kijkt Cor aan en neemt het kettinkje van hem over. Liefkozend glijden haar vingers over het sieraad. "Ik heb dit al erg lan in mijn bezit, maar ik wilde je de ketting hier pas geven." Marieke glimlacht naar hem en drukt het sieraad tegen haar borst. Dan opent ze voorzichtig het medaillon en herkent het portretje van haar ouders. Het zoute water heeft er zijn sporen op achtergela ten, maar de afbeeldingen zijn nog duidelijk herken baar. Zielsgelukkig kijkt ze Cor aan en drukt een kus op zijn wang. "Je weet niet hoe blijk ik hier mee ben", zegt ze zacht. "Nu kan ik later ook aan Henkie laten zien wie zijn ouders waren en met het kettinkje om mijn hals zal moeder altijd heel dicht bij mij zijn." Ontroerd kijkt Cor haar diep in de ogen, maar als of hij zich plotseling schaamt voor zijn tranen draait hij zich om. Ook hij mist nog iedere dag zijn ouders en zijn broertjes en geen nacht gaat voorbij of hij droomt van hen. Hij kan alleen maar hopen dat de tijd de diepe wonden in zijn hart zal gene zen. "Cor, weten Janus en Dirk al dat jij moeders ketting van de dominee hebt gekregen?" De jongen knikt bevestigend. "Jouw broers kwamen 's avonds terug met de rest van de kadaverploeg en toen heb ik het ze verteld. Janus wist dat het ket tinkje al generaties werd doorgegeven aan de oudste meisjes van het gezin. Misschien kan jij het later ook doorgeven aan je eigen dochter." Met een liefdevolle blok staart Marieke naar Cor. Een zachte glimlach speelt om haar mond. Ineens ziet ze zichzelf wandelen over de dijk samen met Cor. Het is stralend weer en in de weilanden grazen de koeien, kauwend op het sappige, jonge gras. Een blonde kleuter huppelt tussen hen in, ter wijl het een vrolijk liedje zingt. Vertederd staart ze naar het kleine meisje dat plotseling haar hand pakt. 'Mam, was hier vroeger ook allemaal water?' Het kind wacht haar antwoord niet af en rent naar de wei, waar het zingend boterbloemen begint te pluk ken. Marieke voelt een warme hand in die van haar en keert terug naar de werkelijkheid. "Ik zal het zeker doorgeven Cor", antwoordt ze met een trillende stem. "Moeder zou dat niet anders heb ben gewild." Dan loopt ze de kamer uit. EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5