PvdA ^^Christenunie Ruimtelijke ordening EIIAttDCII-mEUWS Mlgemeen Dorpsvernieuwing Bestemmingsplannen Plansehade Woningbouw Spuikwartier Knooppunt Tot slot Ifemeeiil^per Bel^ Ruimtelijke Ontwikkeling doe je samen met de burgers Deze keer schrijven de zeven raadsfracties van de gemeente Middel harnis over het dynamische en interessante onderwerp: Ruimtelijke Ontwikkeling. Een item waar een ieder in meer of mindere mate mee te maken heeft. Superpolitiek Vrijdag 30 mei zullen de fracties vertegenwoordigd zijn in 'Ons Dorps huis' in Nieuwe Tonge. Radio Superstar verzorgt dan van 19.00-21.00 uur een rechtstreekse uitzending. Belangstellenden, luisterend of meepmtend, zijn hartelijk welkom. GEMEENTE ^IDDELHARNIS Ruimtelijke Ordening Veel plannen Parkeren met behoud van het dorpskarakter Landschap Het knooppunt Bestemmingsplan Stad aan het Haringvliet Ontwikkeling Spuikwartier, Kerkepad Ruimtelijke ontwikkeling Ruimtelijke ordening Herdenken PAGINA 4 DINSDAG 6 MEI 2003 De schaarse ruimte, de beperkte mogelijkheden op het gebied van woningbouw en het fraaie landschap van de gemeente Middelharnis maken een zorgvuldig beleid op het gebied van ruimtelijke ordening essentieel. Dit geldt voor zowel het industnële gedeelte alsook voor de woon- en recreatiegedeelten. Het landelijk karakter van de gemeente Middel harnis en van de kleine kernen dient te worden gehandhaafd en/ofte worden gestimuleerd. De instandhouding van het landelijk karakter van de diverse woonkernen is een zaak van algemeen belang. De kernen van Middelharnis en Sommelsdijk zijn gereed en Stad aan het Haringvliet wordt nu aangepakt. Ook Nieuwe Tonge heeft een kern die om vernieuwing vraagt. Een belangrijk aspect hierbij vormen de bestemmingsplannen. Deze dienen planmatig en blijvend geactualiseerd te worden. Belang rijk is dat bij het maken en het wijzigen van bestemmingsplannen u als burger voldoende op de hoogte gebracht wordt. Het regelmatig vernieuwen van bestemmingsplannen in over leg met betrokkenen kan een belangrijke bijdra ge leveren aan de beperking van lange (bouw)vergunningsprocedures naderhand. Planschade geeft de nodige zorg en ovedast. Mede door duidelijke en actuele bestemmings plannen en de handhaving van het daarin vast gestelde beleid kan dit worden voorkomen. Voor wat betreft het bouwen in de Westplaat vraagt de SGP fractie aandacht voor diversiteit in woningbouw. Diversiteit in de zin van doel groepen (gezinnen, ouderen, zorggebruikers, jongeren), maar ook door evenwicht in huur- en koopwoningen en evenwicht in projectma tige en individuele bouw. De mogelijkheden van inbrei-locaties in de diverse kernen moeten onderzocht worden. Locaties die afbreuk doen aan de omgeving kunnen op deze wijze omgevormd worden tot hoogwaardige woonlocaties. Woningbouw op het terrein van Hernesser- oord biedt vele kansen en mogelijkheden. Als SGP fractie zouden we die ook graag willen realiseren. Het is dan ook van belang dat de gemeente een belangrijke partij is in het gehele proces, De inrichting van het Spuikwartier is een omvangrijke zaak. Wij gaan ervan uit dat met de inrichting rekening wordt gehouden met de historische waarde van dat gedeelte van de kern van Middelharnis. De totale inrichting mag het landelijk en plaatselijk karakter niet aantasten. Er is een start gemaakt met de bouw rond het 'Knooppunt'. Als SGP fractie staan we achter de te realiseren nieuwbouw. Recente ontwikke lingen laten opnieuw het belang van actuele bestemmingsplannen en een zorgvuldige afhandeling van procedures zien. We hopen er als SGP - fractie aan bij te dragen dat er voor u als bewoners een zo gunstig mogelijke leefomgeving wordt geschapen. Dit betekent wel dat een evenwichtige groei van bestaande woongemeenschappen niet uit te sluiten is. Ons streven is wel om het landelijk karakter, waar rust van uit gaat, te bewaren. C. J. van Dam fractievoorzitter. Steneweg 15, 3241 XC Middelharnis email: dam.steneweg@filternet.nl Ruimtelijke Ontwikkeling kun je omschrijven als "Het inrichten van ruimte in overeenstem ming met bestaande waarden en normen". Het streven dient erop gericht te zijn de bestem ming van de ons omringende ruimte zo goed mogelijk te laten aansluiten bij de eisen van de samenleving. Er behoort een verantwoorde afweging plaats te vinden tussen de vaak tegenstrijdige belan gen die in de samenleving een rol spelen. Hier ligt met name de taak van de overheid, in dit geval de gemeente. De ruimtelijke ontwikkeling van het centrum van Middelharnis en Sommelsdijk staat al geruime tijd in de publieke belangstelling. Voor veel projecten zoals 'Kasteel', 'Havenkom', 'Knooppunt' en 'Havenkanaal' zijn de ontwik kelingen vele jaren geleden in gang gezet. Wij als Algemeen Burger Belang zijn nooit voorstander geweest van deze projecten die niet passen in ons dorpsbeeld en heeft hier als fractie in de gemeenteraad voortdurend op gewezen. Steeds weer hebben we onze zorg uitgesproken over de beheersbaarheid van deze projecten. Uit reacties van belangengroepen en individu ele burgers is de afgelopen jaren gebleken, dat er veel kritiek is op de nieuwbouwplannen Middelharnis/Sommelsdijk. Om deze kritiek te kanaliseren is er in het najaar van 2002 op initiatief van 'onze wethou der' W. J van der Kamp een hoorzitting gehou den betreffende bestemmingsplan Havenkanaal en Havenkom van Sommelsdijk. Helaas kon de inbreng van de hoorzitting nog slechts resulteren in het bijstellen van de plan nen (zoals aanpassingen van het aanzicht van het "Kasteel" en de kademuren) want de plan nen voor het hele project waren onder het vori ge college van Ben W. al in een vergevorderd stadium doorgevoerd. Volgens Algemeen Burger Belang dient het in de toekomst vanzelfsprekend te zijn, dat er bij grote projecten al vanaf het begin van de plan vorming een klankbordgroep wordt ingescha keld waarin vertegenwoordigers van verschil lende belangengroepen zijn opgenomen. Momenteel wordt er gewerkt aan een (ont- werp)bestemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht, renovatieplan "d'n Diek" en ont wikkelingsplan Spuikwartier. Hiervoor zijn van^ af het begin van de planvorming klankbord groepen ingesteld, zodat de burgers maximale inspraak hebben in de plannen. Deze manier van werken waarbij de burgers in een vroeg stadium getrokken worden bij de ruimtelijke ordening van de gemeente, is nieuw in onze gemeente en zal een leerproces zijn voor zowel ambtenaren, bestuurders als burgers. Algemeen Burger Belang staat altijd open voor inbreng van individuele burgers en van belan gengroepen die mee willen denken. Fractievoorzitter Algemeen Burger Belang: M. M van den Nieirwendijk- Croenendijk Dijkstraat 22, 3245 AE Sommelsdijk. Telefoon 484108. Voor Goeree-Overflakkee geldt het Streekplan Zuid- Holland-Zuid. Dit door de provincie vastgesteld plan geeft aan welke ontwikke lingen op ruimtelijk gebied toegelaten en gestimuleerd worden, maar ook welke geweerd of afgebouwd worden. Een aantal taken en kenmerken voor Goeree- Overflakkee die de PvdA kan onderschrijven zijn: open landschap, een hoofdzakelijk agra risch gebruik van het buitengebied (uitgezon derd intensieve veehouderij), geen groeikernen op het eiland, het stimuleren van werkgelegen heid o.a. in recreatie en toerisme en dienstver lening, in evenwicht met natuur en omgeving. Het buitengebied van Goeree-Overflakkee is een samenhangend geheel. Bestemmingsplannen voor het buitengebied zouden daarom voor alle gemeenten op elkaar moeten worden afgestemd. Bij het vaststellen van de bestemmingsplannen buitengebied is overleg met de diverse natuur- en milieuorgani saties gewenst. Het typische kenmerk van Goe ree-Overflakkee, het open landschap, moet hierbij het uitgangspunt zijn. Bepaalde delen van de land- en tuinbouw, vooral melkveehouderij en akkerbouw, spelen een belangrijke rol bij de bescherming van het open karaktervan het buitengebied. Andere sectoren in de land- en tuinbouw belasten het buitengebied. Dat geldt in bijzonder voor de intensieve veehouderij. Uitbreiding door mid del van nieuwe intensieve veehouderijen en grootschalige, 's nachts verlichte glastuinbouw worden dan ook in het buitengebied geweerd. De PvdA is er voorstander van om globale bestemmingsplannen te hanteren, in tegenstel ling tot gedetailleerde bestemmingsplannen. Niet alleen vanuit efficiëntieoverwegingen, maar ook vanwege het feit dat globale bestem mingsplannen meer mogelijkheden bieden om met de eisen van de tijd mee te gaan. Deze globale bestemmingsplannen zullen dan wel gekoppeld dienen te worden aan een uitwer- kingsbevoegdheid voor de verschillende onder delen van het bestemmingsplan aan het colle ge. Ook is de PvdA er voorstander van om voor grote en middelgrote bouwprojecten een beeldkwaliteitsplan te hanteren. Het centrum van Middelharnis zal in toekomst, na realisering van de Westplaat heringericht moeten worden. Daartoe zal eerst een leefkwa- liteitsplan moeten worden opgesteld waarin alle wensen vanuit de samenleving benoemd moeten worden betreffende wonen, winkelen, recreëren en cultuur. Ook het parkeerbeleid en veiligheidsbeleid zullen onderdeel moeten uit maken van dit leefkwaliteitsplan. Op grond daarvan zal een integrale visie moeten worden opgesteld die rekening houdt met alle toekom stige ontwikkelingen. De PvdA vindt dat met het opstellen van dergelijke plannen vroegtijdig moet worden begonnen. De plannen voor en uitvoering van een geva rieerd woonaanbod voor ouderen hebben de instemming van de PvdA. Het is goed dat ook in de kleine kernen de mogelijkheid bestaat om oud te worden in je eigen dorp. Het is de vraag of alle seniorenwoningen nog aan de eisen van deze tijd voldoen. Een nauwe samenwerking met de woningbouwvereniging Middelharnis en de bouwvereniging Sommelsdijk betreffende de herstructurering van woningen en woonom geving vindt de PvdA een absolute noodzaak. Zeker als het gaat om de seniorenwoningen in de twee kleinere kernen. De PvdA vindt dat onderzocht moet worden of het aantal locaties voor woonboten uitgebreid Fractiegewijs kan worden. Wellicht dat deze uitbreiding kan plaatsvinden in het licht van de ontwikkelingen rond Deltanatuur (lees het aan te leggen zoet waterkanaal) of rond de uitbreiding van de jachthaven. De huidige ontwikkelingen rond het Knoop punt, behalve dan de recente schorsing, heb ben de instemming van de PvdA en dat geldt ook voor de ontwikkelingen rond Hernesser- oord. De aansluiting van de verschillende plan gebieden stadshart, knooppunt, Hernesseroord en ontwikkelingen rond het havenkanaal dient goed te worden voorbereid, zodat ze op een logische, duidelijke manier in elkaar overgaan en Middelharnis geen puzzelgebied wordt. Het te ontwikkelen stadshart dient zijn voortzetting te vinden in de Westplaat. Hierbij moet reke ning worden gehouden met uitbreiding van de jachthaven aansluitend op het havenkanaal. Met respect voor gevoelens omtrent het behoud van het karakteristieke dorpsgezicht wil de PvdA mede verantwoordelijkheid dragen voor een 21 e-eeuws dorpsprofiel. Fractievoorzitter Willem Hooijman Chr. de 'Vrieslaan 13 3241 CC Middelharnis 0187 486664 email PvdA: middelharnis@pvda.nl webpagina PvdA: http://www.pvda.nl/middelharnis VOORUITSTREVEND DORPSBELANG I De fractie van VDB '78 zal in dit artikel in het kort haar visie uiteenzetten op de verschillende onderwerpen binnen de Ruimtelijke Ontwikke ling (afgekort als RO) in de gemeente Middel harnis. Bij het maken van beleid door de gemeenteraad en het besturen van de gemeen te (het College) wordt rekening gehouden met het feit dat alle (politieke) gebieden raakvlak ken met elkaar hebben. RO gaat niet alleen over hoe en waar de ruimte binnen en buiten de bebouwde kom ingevuld wordt, maar heeft raakvlakken met de gebieden Openbaar Bestuur, Verkeer, Veiligheid, Onderwijs en Welzijn, Natuur en Recreatie en vanzelfspre kend met Financiën. Neem financiën, hierbij denkt de fractie direct aan 'scheefwonen', Scheefwonen is dat men met een midden of hoger inkomen in goedkopere huurwoningen blijft wonen. Hierdoor ontstaat er een pro bleem voor de starters op de woningmarkt en woningzoekenden met een laag inkomen. De fractie van VDB '78 betreurt deze ontwikkeling omdat Sociale Woningbouw de laatste jaren niet of zeer moeilijk van de grond komt. De hoge bouwkosten maken het vrijwel onmoge lijk om nog goedkope woningen te bouwen. Er is in de gemeente Middelharnis op RO gebied veel in gang gezet. Een aantal projecten wordt momenteel uitgevoerd of is volop in ontwikkeling. Dit komt, zo lijkt het, allemaal tegelijkertijd op ons af. Thans zijn de bouwlo catie Holland-Zeeland (beter bekend als Het Knooppunt) en het bestemmingsplan "Beschermd dorpsgezicht Middelharnis en Sommelsdijk" de meest in het oog springende projecten. Het bestemmingsplan kent vijf aan dachtlocaties, te weten; Nieuwstraat-Kerkepad, het Spuikwartier, het Sociaal Cultureel Cen trum, de West Achterweg in Sommelsdijk, waar volgens VDB '78 mogelijkheden zijn voor het maken van een parkeerplaats met ongeveer 35 parkeerplaatsen, en de hoek West Achter- weg/Krakeelstraat voor invulling van bebou wing met woningen. VDB 78 zag hier graag één of meerdere gebouwen in de vorm van een schuur of schuren gerealiseerd. Op deze plaats hebben in het nabije verleden zwarte gepot- dekselde schuren gestaan die in deze straat, waar vergelijkbare schuren staan, een mooi en evenwichtig beeld zouden vormen. Begin 2002 (vlak voor de verkiezingen) heeft VDB '78 een plan ontwikkeld genaamd "Parke ren in de oude kernen". Tot genoegen van VDB '78 zijn enkele delen daarvan al uitge voerd. VDB '78 zag voor Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe-Tonge ook graag een dergelijk plan ontwikkeld worden. Voor de uitvoering van de plannen in de vier kernen moet in de begroting 2004 budget opgenomen worden. Raakvlakken (letterlijk) zijn er ook met de andere gemeenten op Goeree Overflakkee. Raakvlakken die samengesmolten zijn in het sinds kort verschenen boekwerkje (nog warm van het drukken) "Landschap Ontwikkelings Plan Goeree-Overflakkee". Dit is een plan waar VDB '78 zich geheel in kan vinden. Het plan laat zien dat er gevoel is voor evenwicht en historisch besef. Historisch besef voor de omgeving, gebouwen en het landschap, het geen waar VDB '78, dit jaar precies 25 jaar geleden, uit ontstaan is, VDB '78 besteedt ech ter ruime aandacht aan alle politieke terreinen en zo ook aan de kwesties op RO gebied. Van zelfsprekend heeft de nieuwbouwvan wonin gen, winkels, scholen, maar ook de concentra tie van de buitensporten onze grootste aan dacht. Naast v/onen. waarbij de voorkeur van VDB '78 uitgaat naar sociale woningbouw (prestigieuze woningen zijn er vooriopig genoeg), staat een Cultureel Centrum bv. in het plan Spuikwartier op ons verlanglijstje voor de komende jaren. Hans Groenendijk fractielid Vooruitstrevend Dorpsbelang '78 telefoon 0187483014 E-mail info@vdb78.nl Als er iets is dat de burger aanspreekt, dan is het wel Ruimtelijke Ordening kortweg RO. Het gaat hier over zaken die de burger direct of indirect raken. Hierdoor staat men kritischer tegenover RO dan andere beleidsvelden binnen onze gemeente. Ruimtelijke ordening is daar om bij uitstek een geschikt beleidsveld om de relatie tussen bestuur en burger te verstevigen. Juist daarom dient de gemeente een uitnodi gend beleid te voeren om burgers bij het beleidsproces te betrekken. Hier wordt actief burgerschap mogelijk en wordt het draagvlak voor het beleid vergroot. Natuurlijk zullen de meningen verdeelt blijven. Er dient steeds weer een afweging gemaakt te worden tussen per soonlijk en algemeen belang. RO is namelijk steeds meer een zaak van afwegingen gewor den tussen vele functies binnen een beperkte ruimte. Wij zijn van mening dat het ruimtelijke beleid mede ten dienste moet staan van God's opdracht aan de mens om als rentmeester de aarde op een verantwoorde wijze te beheren. We dienen er op toe te zien dat de ruimtelijke ontwikkeling niet ten koste gaat van de levens voorwaarden voor mensen, dieren en planten op ons eiland en binnen onze gemeente. Bij de ontwikkelingen en beheer van de ruimte moet tevens rekening gehouden worden met de iden titeit van ons gebied. Van belang is dat de diver siteit en identiteit beschermd worden. Voor een vitaal blijvend platteland, waarop onze gemeen te is gelegen, moet met een integrale aanpak gezocht worden naar verbreding van economi sche functies, versterking van functies in grotere dorpen en behoud van natuur, cultuurhistorie en diversiteit van het landschap. Desondanks moet ook aandacht blijven voor de leefbaarheid in onze kleine kernen. De gemeente moet voor een integraal samen hangend ruimtelijk beleid een structuurplan maken. Dit structuurplan waarin natuur en milieu (ook water) en economische, sociale en culturele aspecten zoals wonen, werken, ver keer, landbouw, recreatie e.d. tegen elkaar afgewogen worden moet gericht zijn op de lange termijn. De centrale opgave voor onze gemeente is het behoud van het landelijk karakter met de aanwezige functies, een opti male versterking van die kwaliteiten met de ele menten welzijn, milieu, water, mobiliteit en ruimte. Gezien de ligging van ons eiland en de daarop aanwezige gemeenten en de groeiende toezichthoudende taak van de provincie is het noodzaak op het gebied van structuurplannen, gebiedsperspectieven, regiovisies en zelfs bestemmingsplannen samen te werken met anderen. Onze gemeente moet daarom binnen de programmaverklaring Goeree-Overflakkee met de regiopartners, provincie, andere gemeenten en het waterschap, een innige rela tie onderhouden. Natuurlijk kunnen we dieper ingaan op de afzonderlijke onderdelen binnen RO die bin nen onze gemeente spelen, maar aangezien de beschikbare ruimte hien/oor niet aanwezig is beperken we ons tot een 3-tal actuele onder werpen die o.a. op dit moment binnen onze gemeente spelen. Zoals u ondertussen allemaal wel gelezen of gehoord zult hebben zijn de werkzaamheden voor het knooppunt op last van de rechter stil gelegd. Ten tijde van dit schrijven Is ons nog niet bekend wat de beweegreden is geweest tot schorsing. Zeker is dat er procedureel iets niet correct gegaan is. Wij hopen dat deze schorsing van tijdelijke aard zal zijn i.v.m. mogelijke financiële hsico's voor onze gemeen te. Dit voorval maakt ons er echter wel weer op attent dat we in de nabije toekomst nog zorg vuldiger om moeten gaan met het navolgen van de juiste procedures. Kijkend naar de ont wikkelingen rondom de havenkom en het havenkanaal van Som'melsdijk is het verstandig hier extra op te letten. Wij vinden dan ook dat werkzaamheden hieraan pas kunnen worden gestart als de juiste vergunningen zijn afgege ven. Onlangs is het ontwerp .bestemmingsplan Stad aan het Haringvliet gepresenteerd. U mag weten dat wij hier heel blij mee waren. Het heeft lang op zich laten wachten maar het Is er dan toch van gekomen. Enkele positieve pun ten uit dit plan willen we u niet ontouden: Een reeks oude bestemmingsplannetjes zijn nu samengevat in I groot bestemmingsplan voor heel Stad. In het ontwerp bestemmingsplan is ruimte opgenomen voor kleine ondernemingen. Opname van uitbreidingslocatie voor noodza kelijke woninguitbreiding in Stad. Aangaande de uitbreidingslocatie is er nogal wat verschil van mening binnen de raad. Dit ten aanzien van de locatie aan de Oranjelaan en die van het koelhuis. Wij zijn van mening dat de keuze die gemaakt is voor de Oranjelaan de beste is vanwege: Bereikbaarheid: betere ontsluitingsmogelijkhe- den voor verkeer Financieel: De kosten voor opkoop en afbraak van het koelhuis ligt hoger dan de resterende grondaankopen aan de Oranjelaan De gemeente is bezig met onderzoek naar een mogelijke planologische ontwikkeling voor het Spuikwartier en gebied Kerkepad. Inmiddels zijn er een drietal bijeenkomsten geweest door een daartoe opgerichte klankbordgroep. Wij zijn van mening dat er goed overiegd en geluisterd moet worden naar de burgers en andere belanghebbenden in dit gebied om tot een juiste planvorming te komen. Ook zijn wij van mening dat, in het kader van het beschermd dorpsgezicht, de karakteristieke eigenschappen van de vissersdijk behouden dient te blijven. Dit houdt tevens in dat de ver dere invulling van dit gebied binnen de kaders van het beschermd dorpsgezicht dienen te val len. Vooraf dient een grondig onderzoek naar economische haalbaarheid op het gebied van woningbouw, horeca, middenstand en cultuur- ontwikkeling plaats te vinden. Als laatste, maar zeker niet als onbelangrijkste, dient de gemeente u als burger zo goed mogelijk op de hoogte te houden van de verdere ontwikkelin gen. Wilt u reageren, of heeft u vragen en/of sug gesties? Neem dan gerust contact op met onze fractie: Ron de Rover, Tel: 48 68 70 Johan van Oostenbrugge, Tel: 48 80 80 Of mail naar: ChristenUnie@filternet.nl De ruimtelijke ont wikkeling (het invul len van ruimte) is één van de meest besproken beleidster reinen. Het is een tastbaar onderwerp, waarbij een ieder direct of indirect betrokken is. Voor de gemeente is een belangrijke taak op dit gebied weggelegd, bijvoorbeeld door het tijdig maken van actuele bestemmingsplannen. Dit is geen gemakkelijke taak. De WD fractie heeft op dit beleidsterrein een duidelijke visie. Ik zal hierna kort trachten weer te geven hoe onze fractie aankijkt tegen de ruimtelijke ontwikkeling bin nen onze gemeente. De WD heeft het princi pe van de vrijheid hoog in het vaandel, echter in de ruimtelijke ontwikkeling moeten duidelij ke keuzes worden gemaakt. Daarbij kan span ning ontstaan tussen de vrijheid van de een of het ene belang ten opzichte van de vrijheid van de ander, of het andere belang. De WD fractie hecht in verband hiermee grote waarde aan het vroegtijdig ontwikkelen van een inte grale visie op het ruimtelijk beleid, zodat er geen hapsnap-beleid hoeft te worden gevoerd en alle belangen tot volle uiting kunnen komen in het besluitvormingsproces. Behoud van rust en ruimte is een belangrijk uitgangspunt voor het ruimtelijk beleid, even als de inpassing in de bestaande bebouwing en omgeving. Daartegenover staat dat burgers naar hartelust moeten kunnen wonen, werken en ontspannen binnen onze gemeente. Ten aanzien van wonen geldt dat er voldoende woningen gebouwd moeten worden om een ieder, zeker ook de jongere generatie, de kans te geven in een woning van zijn of haar keuze te wonen. Daarbij moet voldoende aandacht worden besteed aan de ontsluiting van nieuwe wijken. Ook moet er wat ons betreft meer vrij heid zijn bij het bouwen van woningen qua vorm en type woning. Het zwaartepunt van de woningbouw ligt in Middelharnis en Sommels dijk, maar ook in de kernen Stad a/h Haring vliet en Nieuwe Tonge moet de mogelijkheid bestaan om te bouwen, onder meer in verband met het instandhouden van sociale voorzienin gen en scholen/winkels. Verder moet onze gemeente aantrekkelijk zijn voor het vestigen van bedrijven en winkels. Concrete voorbeel den zijn het streven naar de aanleg van een terrein voor perifere detailhandel en kantoren en het aantrekkelijker maken van D'n Diek inclusief parkeergelegenheid. Dit geeft werkge legenheid en helpt onze gemeente financieel gezond te houden. Recreatie op kleine schaal kan onze dorpskernen helpen aantrekkelijk te houden. Bepaalde voorzieningen verliezen zonder deze recreatie het bestaansrecht, waar bij gedacht kan worden aan winkels in bijvoor beeld Stad aan het Haringvliet. Voor de buiten- sportvoorzieningen dient op korte termijn een geschikte locatie te worden gekozen. Het Spui kwartier is één van de grote uitdagingen de komende jaren op het beleidsterrein van de ruimtelijke ontwikkeling. Dit zal een combina tie moeten worden van woningbouw en ont spanning (bijvoorbeeld winkels, horeca, hotel en bibliotheek), met een knipoog naar het his torische verleden van Middelharnis, Kortom, de WD zet zich in voor een even wichtige en integrale belangenafweging op dit beleidsterrein. Met dit doel dienen burgers in een vroegtijdig stadium bij planvorming te worden betrokken, zodat alle belangen tijdig in de besluitvorming kunnen worden afgewogen en onnodig lange procedures wellicht voorko men kunnen worden. Namens de 'WD-fractie, D.D.H, van Es De ruimte in Nededand is uitermate schaars. Toch willen wij hier prettig en in een schone omgeving wonen, werken en recreëren. Steden en dorpen willen groeien, de wegen moeten breder, meer bedrijventerreinen, meer natuur gebieden en meer recreatiegebieden. Die claims gaan de beschikbare ruimte ver te boven. Daar om zullen er keuzes gemaakt moeten worden op een manier die economisch, sociaal en uit het oogpunt van milieu verantwoord is. Laten wij ons beperken tot de gemeente Mid delharnis. Ten aanzien van woningbouw wil het CDA voorrang geven aan het jaariijks bou wen van een aantal woningen voor de eigen jongeren, die in hun 'vaderstad' willen blijven wonen. Momenteel is het helaas zo dat deze groep gedwongen is naar elders te verhuizen. Het CDA vindt dit een slechte ontwikkeling, die tevens vergrijzing in de hand werkt. Merkwaardig en laakbaar is het dat de verant woordelijke wethouder nog geen initiatieven ontwikkeld heeft om de leefbaarheid in de klei ne kernen te versterken. Provinciale Staten garandeert voor initiatieven ter versterking van de leefbaarheid een financiële ondersteuning. De inwoners van de kleine kernen zijn nog steeds wachtende op die plannen. Het CDA is pleitbezorger van een 'Rulmte- voor-ruimte-regeling'. Deze regeling houdt in dat vrijkomende agrarische gebouwen een andere bestemming kunnen krijgen. Dat wil zeggen dat bestaande ongewenste bebouwing in het landelijk gebied wordt vervangen door wel passende typen bebouwing. Wanneer van deze regeling gebruik gemaakt kan worden, zal in onze gemeente één zintuig (de geur) minder geprikkeld worden. Het herwinnen van vrijheid, zo is uit de histo rie wel duidelijk geworden, gaat met veel slachtoffers gepaard. Deze slachtoffers, veelal jonge soldaten, hebben hun leven gegeven voor de bevrijding van een land (soms ver van huis). Dankzij deze soldaten kon het natio naal-socialistische regime verslagen worden, leder was het er over eens dat dit regime, dat geen oog had voor de mensenrechten, geëlimi neerd moest worden. Ook hedentendage is een dictator, met bloed van honderdduizenden onderdanen aan zijn handen, letterlijk van zijn sokkel gevallen. Hopelijk zijn wij nu een stapje dichter bij een wereld van vrede, waar de mensenrechten gerespecteerd worden. Laten wij morgen, de dag waarop in onze gemeente de slachtoffers van de tweede wereldoorlog herdacht worden, in stilte hen gedenken die gevallen zijn bij de bevrijding van West-Europa. CDA-Middelharnis Fractievoorzitter: J.R. Dillingh Boudewijnstraat 21 3243 AD Stad aan 't Haringvliet tel.:0187-611441 e-mail: fam.j.dillingh@zonnet.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4