Landelijke Molendag op zaterdag 10 mei De asperges schieten weer uit de grond in Hericingen Romantische blikvanger op het terras Raad ontstemd over lagere tarieven voor vakantiewerk Bingo SVIK Zaterdag- avond- Bond vleugels' ElUünOSI-IIIEUWS Op zaterdag 10 mei 2003 wordt de Landelijke Molendag gehouden. De molenaars staan dan van 9.00 tot 17.00 uur klaar om u te ontvangen. Deze dag wordt ook - voor de 30e keer - de landelijke Fietsdag van de ANWB gehouden. Enkele molens zijn die dag dan ook start- en stem pelpost in de fietsroutes. U bent er hartelijk welkom. Maar voordat u de molens gaat bezoeken, treft u hieronder een overzicht aan. Den Bommel Achthuizen Oude Tonge Nieuwe Tonge Stad a/h Haringvliet Sommelsdijk Dirksland Herkingen Stellendam Goedereede Ouddorp (1) Ouddorp (2) Wie helpt? Bingo voor Calando Ger. Gem. Hieuwe Tonge Recreatief volleyballen bij Intermezzo Evangelische Aliantie betrokken bij Irak ezen Een bloeiende struik in pot kan een echte blikvanger vor men. Zeker als deze vrolijke bloeier een ereplaats op het terras krijgt. En dat mag ook wel, want het is een teken dat de donkere winterdagen definitief voorbij zijn. Parelstruik Vele extra's Winkel Ophalen oud papier 'Ons Koor' Bond tegen het vloeken start actie 'Geef de Veldbijeenkomsten 2003 Bedrijfsvoorlichting PAGINA 9 VRUDAG 2 MEI 2003 Aan de Molendijk staat de grondzeiler 'De Bommelaer', met 1735 als bouwjaar. De molen bezit een koppel maalstenen en een gietijzeren bovenas. Aan de bovenas valt op dat in het opschrift 'Dordrecht' verkeerd is gespeld, de ch is vervangen door een g en de t is ondersteboven geplaatst. De huidige molenaar is Arjan Mackloet. Op het erf van de firma Van Reijen staat de uit 1852 gedateerde stellingmolen Wind- lust'. Deze molen is in 1991 aangekocht door de familie Van Reijen, waarna een gro te onderhoudsbeurt volgde in 1992. De hui dige molenaar is Koos Pollemans. De eerste steen van de molen 'de Koren bloem' werd op 25 juni 1748 gelegd door Abraham Comelisse Noorthoeve. Deze grondzeiler staat aan de Molendijk. In 1988 werd deze molen aangekocht door de Molenstichting Goeree-Overflakkee en in 1989 geheel gerestaureerd. De molen bevat twee koppels maalstenen; de wieken uitge voerd als fokwieken. De huidige molenaar is Henk Star. Aan de Molendijk bevindt zich molen 'd' Oranjeboom'. Op deze grondzeiler uit 1768 heeft de in onze streek alom bekende wijlen David Blok jaren als vrijwillig molenaar gedraaid. In de romp van de molen bevindt zich een prachtige gevelsteen. Op dit moment is Ad Meijer er molenaar. Ook in dit dorp staat aan de Molendijk een grondzeiler, dragende de naam 'de Korena- er'. In deze molen uit 1746 staat 1 koppel maalstenen. Het gaande werk loopt zo goed dat er wel eens van wordt gezegd dat hij loopt als een naaimachine. In deze molen zijn de oude balken van de vorige standaard- molen nog terug te vinden. De molenaar is Co Campfens. Deze stellingmolen uit 1705 is de meest complete molen van de Molenstichting. Er staat een mengketel, een buil, drie koppels stenen en een drijfwerk voor een motor. Tevens is de kist van de Pelsteen nog te zien. Een restauratie van het binnenwerk en romp wordt op dit moment afgerond. Tijdens de molendag is te zien wat er in de afgelopen maanden allemaal is gerestaureerd. Hierbij valt te denken aan de 3 koppels maalstenen, régulateur spoorwiel, meelbuil en mengke tel. De molenaar is Marinus van Weenen. Deze stellingmolen met zijn prachtige romp- vorm staat aan de Vroonweg en is te berei ken via een lang toegangspad. Deze molen uit 1846 bevat twee koppels maalstenen. Verder zijn er onderdelen terug te vinden van de molen uit Ooltgensplaat. Het tweede koppel stenen is aan restauratie toe. Op dit moment loopt er een plaatselijke geldwer vingsactie om de stenen te restaureren. De molenaar is Klaasjan Rentes. In 1990 kocht de Molenstichting deze uit 1841 daterende molen aan van de heer Coe- leweij. Vanaf 1994 tot heden is de stichting bezig om deze grondzeiler weer in oude glo rie terug te brengen. De molen is uitgevoerd met een lange spruit in het midden van de kap en is inmiddels weer geheel maalvaar- dig. De molenaar is Jan van Damme. Op de Molenkade steekt hoog boven het dorp uit de uit 1856 daterende stellingmolen. In 1991 is het gevlucht, 1 koppel stenen en het gaande werk gerestaureerd en in 1994 de molenromp. Het tweede koppel maalstenen is met behulp van een plaatselijk geldwer vingsactie in 2000 geheel gerestaureerd en weer maalvaardig. De in deze molen aanwe zige kammen op het stavenluiwerk is uniek in de molenbouw. Ook hier zijn balken van de vorige standaardmolen te vinden. De molenaar is Wim Ziekman. Aan de Goereeseweg ligt op een kleine ver hoging naast de weg de molen 'Windvang' Het bouwjaar is 1791. Op de begane grond was vroeger een woning aangebracht, waar door de maalvloer zich op de Ie zolder bevindt. Ondanks het feit dat de molen een grondzeiler is, is deze zolder van binnenuit niet goed bereikbaar. Vandaar de typische opstelling van de twee trappen aan de bui tenkant tegen de romp. De molenaar is Wim de Vries. Molen 'de Zwaan' heeft de Molenstichting in 1998 aangekocht van de firma Pape. De molen - waarin ook een klompenmuseum is gevestigd - is te vinden aan de Dorpsweg. De romp is in 1996 geheel gerestaureerd. De molen is geheel compleet en bevat drie kop pels maalstenen. Tevens is hij van fokwie ken voorzien. Het bouwjaar is 1846. De molenaar is Krijn van Koppen. De andere molen in Ouddorp, met de naam 'de Hoop' is eigendom van de firma P. Voogd en is bij dit maaibedrijf nog steeds in gebruik. Het is een stellingmolen uit 1845 en ook deze is geheel compleet uitgerust. De molenaar is Piet Voogd. Het aankopen, restaureren en het jaarlijks onderhouden van de molens gedurende de afgelopen jaren is mogelijk geweest door subsidies van het Rijk, de Provincie Zuid- Holland, de gemeenten op Goeree-Overflak kee, het Prins Bemhardfonds, het Anjer fonds Zuid-Holland, de vereniging 'Dorp, Stad en Land', De Hollandsche Molen, de Rabobank, M.A.O.C. Gravin Bylandt Stich ting, ANWB en diverse sponsors en dona teurs. Voor de komende jaren staat er nog veel onderhoud aan de molens te gebeuren. Wilt u meehelpen om alle molens in goede staat te houden? Wordt dan donateur van de Molenstichting. Ieder bedrag is welkom. Stort uw bijdrage op gironummer 3690654 of op bankrekening 308907 582 t.n.v. Molenstichting Goeree-Overflakkee te Mid- delhamis. Op 8 mei zal in de Victoriahal te Dirksland een bingo worden georganiseerd door Stichting SVIK, er zullen acht ronden een één supperron- de worden gespeeld. De Victoriahal aan de Phi- lipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deu ren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat de Stichting garant voor een klin kend prijzenpakkeet, dus kom allemaal voor een gezellige avond en wie weet voor een van de vele klinkende prijzen. In haar laatste bijeenkomst van de 'Vereniging Vrouwen rondom Goe- ree' wordt een gezellige bingo gehou den, de opbrengst komt ten goede aan 'Hospice Callando'. Introduces zijn hartelijk welkom. De avond wordt gehouden op dinsdag 6 mei om 20.00 uur in 'Oostdam' te Goedereede. Zaterdagavond 10 mei is er weer zater dagavond jeugdwerk. Dit is dan de laat ste avond van het seizoen, we willen dan een strandwandeling gaan doen met een sportieve inslag. Aan het eind van de avond willen we dan gezamenlijk nog wat eten en drinken. We vertrekken om 19.00 uur vanaf de kerk. Volleybalvereniging Intermezzo is een veel zijdige vereniging, waar volleybal op ver schillende manieren beoefend en beleefd kan worden. Eén manier is de recreatieve vorm. Op dinsdagavond kan men om 19.30 met de dames en om 21.00 uur met de heren komen volleyballen in recreatiecentrum de Staver te Sommelsdijk. Plezier in het voUey- balspel staat voorop, maar het wedstrijdje aan het eind van de training wordt toch wel als hoogtepunt van de avond gezien. Bij de heren wordt aan een recreantencompetitie mee gedaan. Men speelt in deze competitie altijd doordeweeks. Het competitieseizoen is afgelopen maar voorlopig blijft het mogelijk om te komen trainen. En nieuwelingen zijn van harte wel kom. Voor meer informatie kan men terecht bij Jaap Lodder, telefoon 483924. Zonder verdere verplichtingen kan men aantal keren mee trainen. Onder de naam 'Betrokken bij Irak' start de Evangelische Alliantie vandaag een actie gericht op daadwerkelijke betrokkenheid van Christenen en kerken bij de Irakezen, zowel in Nederland als in Irak. Op www.eanl.nl, de website van de EA, is een speciale Irak-site ingericht met mogelijkhe den voor gebed, meeleven en hulpverlening aan oorlogsvluchtelingen. De EA werkt hierin nauw samen met enkele aangesloten organisaties. De Irak-site bevat een opziet voor een uur van gebed voor Ira, met behulp van de eerder verpreidde gebedshandreiking. Voor deze gebedshandreiking is veel belangstelling, zowel in Nederland als in het buiteiüand. Op verzoek van Nederlanse Legers des Heils- medewerkers in Tsjechië heeft de EA hier van een Engelse vertaling laten maken door drs. Pieter van Kampen. Deze wordt in het Tsjechisch verspreid door de Tsjechische EA, waarmee de EA nauwe contacten onder hout. Bezoekers worden op de EA-site tevens doorverwezen naar de oecumenische gebedswakes van de Raad van Kerken. Christenen en kerken worden niet alleen opgeroepen tot gebed, maar ooktot concreet meeleven en steun aan de hulpverlening. Meeleven kan via de schrijfactie van Open Doors aan veertien Irakese kerken en kloos ters. Op de site van Open Doors kunnen tips en adressen worden gedownload. Samen met Stichting Gaven heeft de EA een actie gestart om ook in Nederland zelf met de ruim 40.000 Irakezen mee te leven. Een speciaal kaartjes in het Nederlands en Ara bisch kan met een attentie overhandigd wor den aan Irakese gezinnen in de eigen omge ving als blijk van betrokkenheid. Drie bij de EA aangesloten organisaties zijn actief in hulpverlening aan Irak World Een vertassend voorbeeld van een echt uitbundige bloeier is de Exo- chorda macrantha 'The Bride'Zoals de naam al verraadt, vormt deze struik een sluier van helderwitte bloemen, die mooi afsteken tegen het frisgroene blad. Een lichte, strak gevormde vaas vormt een mooie tegenhanger voor deze wat los groeiende struik met breed overhangende takken. Deze combinatie past ook prima in de voorjaarstrend van dit jaar, waarin bleke pasteltinten een belangrijke rol spelen. Ook is het belangrijk dat het overtollige water goed weg kan lopen. Planten houden niet van een te natte kluit. Zorg voor een goed afvoer- gat onder in de pot. Leg daarop een grote potscherf om te voorkomen dat het gaatje verstopt raakt met grond en wortels. Niet alleen bloemen geven sierwaarde. Het kan ook zijn dat zo'n plant later in het seizoen nog eens opvalt, vanwege de mooie bessen, of de herfstkleur. Verschillende sneeuwbalsoorten (Viburnum) hebben bijvoorbeeld eerst een mooie bloei, die uiteindelijk aantrekkelijke bessen oplevert. Het krentenboompje (Amelanchier) vertoont een hele mooie herfst- kleiuing. Deze heesters worden op den duur wel groter dan op een doorsnee balkon praktisch is. Heeft u de beschikking over een dak- tertas, geef deze prachtige bloeiers dan een ruim formaat plantenbak. Omdat een struikje toch gauw twee tot drie jaar in dezelfde bak zal blijven staan, is een goede kwaliteit potgrond noodzakelijk. Let hier bij wel op de toegestane maximale belasting van uw balkon of dak terras. Sinds korte tijd zijn de asperges weer volop aanwezig bij de familie Van der Velde aan de Peuterdijk in Herkingen. Zes dagen per week worden deze snel le groeiers in alle vroegte gesneden, zodat er vrijwel altijd 'dauwverse' asperges aanwezig zijn bij de Her- kingse akkerbouwer. Sinds 1989, toen de eerste aspergeplanten de grond in gingen, heeft de familie iedere jaar tussen half april en eind juni de handen vol aan deze bijzondere groente. Met plezier vertellen de Van der Veldes over hun asper- geteelt. Vier jaar na het planten geeft de asperge pas de volle oogst. Maar dan kan er jaren lang van dezelfde planten geoogst wor den. De heer Van der Velde legt uit dat de oogst tussen het vierde en tiende jaar het grootst is. Maar de kwaliteit van de asperges heeft te maken met de kwaliteit van de grond. Er zijn zelfs gevallen bekend dat er in de volkstuin aspergeplanten zijn die tussen de veertig en vijftig jaar oud zijn en waar nog jaarlijks van geoogst wordt. Groene asperges Op het bedrijf in Herkingen - de enige asper geteler op het eiland - worden alleen groene asperges geoogst. Enkele jaren terug waren de groene asperges niet zo bekend in Neder land, men at voornamelijk witte asperges. Dit in tegenstelling tot de landen rond de Middellandse Zee en Amerika waar de groe ne asperges het meest populair waren. Toch zijn het geen verschillende planten, want de kleur heeft te maken met de wijze van oogsten. Van der Velde legt uit dat wit te asperges op 'ruggen' groeien, "net ais wit lof'. De stengel groeit onder de grond en wordt niet aan het daghcht blootgesteld. Vlak voordat ze boven de grond uitkomen worden ze gesneden waardoor de witte sten gel geoogst wordt. De groene asperge, daar entegen groeit niet op een rug maar steekt de kop direct uit de vlakke grond. De stengel, die met kracht uit de grond komt, groeit onder de gunstigste omstandigheden wel twaalf tot vijftien centimeter per dag. Als deze stengels dan op goede lengte zijn wor den ze bij voorkeur 's ochtends vroeg gesne den. De invloed van het zonlicht, dat onbe perkt de stengels kan beschijnen, zorgt voor de groene kleur van de asperge. Doordat de groene asperge ongehinderd door kan groei en hebben de stengels een zachte huid. Ze behoeven daarom nauwelijks geschild te Tar> i-Sii,^j*«- Lies en Beijke van der Velde oogsten de gicene nsperges.-^^ worden. Dit in tegenstelling tot de witte asperges, deze zijn door de aarde van het aangelegde 'bed' heen gegroeid en hebben zodoende een harde bast die wel geschild dient te worden. De oogst van de asperge stopt vrijwel overal in het land op dezelfde datum en wel op 23 juni. Volgens Van der Velde is dit nodig omdat anders er teveel van de plant gevraagd wordt, als er steeds nieuwe scheuten gele verd moeten worden. Na de oogst kan de plant ongehinderd doorgroeien en ze doet dit zo uitbundig dat er in september een asper- gebos verrijst van soms wel twee meter hoog! De lange dode stengels worden in het najaar fijn gemalen en vormt in de grond weer een soort bemesting. Op hun bedrijf in Herkingen en nog een akker in Oude Tonge, zijn er in het asperge seizoen in de vroege ochtend wel twintig mensen actief om de asperges te snijden. Nadat de asperges van de akker zijn 'wegge sneden' worden ze in de schuur bij Van der Velde gewassen, gesorteerd en op rhaat gesneden. Een gedeelte van de oogst wordt via een groothandelsorganisatie verkocht. Maar een groot deel van de asperges ver koopt mevrouw Van der Velde in 'haar' winkel bij het bedrijf. In de verkoopruimte blijkt dat er met asperges veel variatie moge lijk is. Naast het gebruik als groente wordt het ook gebruikt als hapje tussendoor of op feestjes: de asperges uit de oven, gewikkeld in bladerdeeg. Ook probeert mevrouw Van der Velde enkele malen in het seizoen op zaterdag een 'pizzadag' te organiseren. Ze maakt dan volgens speciaal recept pizza's, die dan - als extraatje - bij hun bedrijf ver kocht worden. In de loop der jaren hebben de Van der Vel des een grote klantenkring opgebouwd. Naast de vele Duitse toeristen, komen 'van heinde en verre' mensen naar de boerderij in Herkingen om hun asperge-inkopen te doen. Gezonde groente De asperge blijkt een gezonde groente te zijn. Volgens Van der Velde vallen ze in de 'gezondheidscategorie' van de broccoli en de spruitjes. In Amerika wordt de asperge genezende krachten toegerekend bij erge ziektes. Maar zo ver wil Van der Velde niet gaan. Hij houdt het er op dat het gewoon een gezonde en lekker groente is. Tijdens de Landelijke Fietsdag op 10 mei is het open-dag op het bedrijf in Herkingen. In de vorige jaren bezochten honderden belangstellenden de aspergeboerderij. En ze hebben er dit jaar weer veel verwachtingen Deze schitterende witbloeiende parelstruik (Exochorda) geeft een romantische sfeer aan het terras. Foto: PPH Ook zaterdag 3 mei a.s. kunt u de mannen van Mannenkoor '"Ons Koor'" weer ver wachten. Ze halen tussen 9 en 12 uur het oud papier op in geheel Sonmielsdijk, maar dan wel met uitzondering van de Westplaat, waar u het papier op afspraak af kunt laten halen door de Gereformeerde Gemeente. Wih u dat de maimen het papier meenemen, dan goed verpakt (zo nodig met behulp van plakband of een touwtje) op een opvallende plaats aan de weg zetten. Plastic, piepschuim en dergelijke verpak kingsmaterialen geUeve u uit dozen te ver wijderen. Heeft u tussendoor papier, dat u kwijt wilt, dan kunt u dat afgeven dan wel neerzetten bij de containers van het mannen koor aan de Molenweg in Middelhamis. Barend, Lieven of een van de andere vrijwilligers ruimen het dan verder voor u op. De Bond tegen het vloeken heeft op dit moment ruim 27.000 donateurs. Dat is een respectabel aantal, maar de Bond wil dat aantal graag verhoogd zien tot minimaal 35.000. Waarom is het noodzakelijk dat het aantal donateurs stijgt? Op allerlei gebied vraag de Bond tegen het vloeken aandacht voor het taalgebruik. Er zijn veel klachten over vloeken en grove taal op tv. De Bond startte in samenwerking met het NIPO de Vloekmonitor. Dit is een onderzoek dat in kaart brengt welke zenders en welke prograrrraia's door taalgeweld wor den geteisterd. Daarnaast heeft de Bond sinds twee jaar een scholenwerker in dienst. Deze geeft gastlessen op scholen voor basis- en voortgezet onderwijs. Niet alleen prote stants christelijke, maar ook katholieke en openbare scholen vragen hem om langs te komen. Het aantal aanvragen hiervoor stijgt en dat is niet zo verwonderlijk. Juist kinde ren en jongeren vloeken veel en bedienen zich veel van ruwe taal. We verwijzen hier bij naar het gehouden NIPO onderzoek in 2000. Beide activiteiten kosten veel geld. Door een groter aantal donateurs krijgt de Bond dan ook meer financiële armslag. Vooral de laatste tijd is er aandacht voor nor men en waarden. De Bond tegen het vloeken vraagt daar al jaren aandacht voor. Geen wonder dat de waardering voor de Bond groeit en dat steeds meer mensen inzien dat het met de daarmee samenhangende taaiver ruwing de spuigaten uit loopt. De Bond hoopt dan ook dat veel mensen die waarde ring laten zien door donateur te worden. Dit kan al voor 10,per jaar. Voor deze actie heeft de Bond een ook een aparte website geopend; www.geefdebond- vleugels.nl. Hierop zijn alle actienieuwtjes te lezen. Ook kan iedere bezoeker zich online aanmelden als donateur. Uiteraard kunt u zich ook aanmelden bij het secretariaat van de werkgroep Goeree Over- flakkee: Pimpelmees 45, 3245 TW Som melsdijk of te beUen naar 0187-486201 GOEDEREEDE - Jeugdige vakantie werkers die dit seizoen voor de gemeente Goedereede aan de slag wil len, moeten rekenen op een lagere beloning dan voorheen. De tarieven zullen voortaan meer marktconform zijn, dus in overeenstemming met wat er over het algemeen voor het uitvoe ren van een vergelijkbare functie wordt betaald. Niet leuk voor de vakantiewerkers, waarvan een van de ouders een brief over dit onder werp had gezonden naar de raadsleden en het college. Bij de bespreking van de brief bleek er onder de gemeenteraadsleden van Goedereede weinig begrip voor de maatre gel. SGP-fractievoorzitter Bart Noorthoek brak als eerste een lans voor de vakantiewer kers, die vanaf dit jaar worden geconfron teerd met een teruggang in beloning van niet minder dan 40 procent. „Als je in 2001 een bedrag van 7,50 euro krijgt en in 2003 maar 4,24 euro voor hetzelfde werk is dat niet goed uit te leggen. Zo ben je niet goed bezig met onze vakantiekrachten, vooral niet met degenen die al enkele jaren werk voor ons verrichten," meende Noorthoek. „Als de salarissen achteraf te hoog zijn gebleken, had de gemeente maar beter moeten oplet ten." Hij stelde voor om vanaf dit seizoen de nieuwe vakantiewerkers op de nieuwe tarie ven in te schalen, maar de anderen op het oude niveau te handhaven. Eventueel, zo stelde hij als tussenoplossing voor, zouden de salarissen voor de 'oude' vakantiewer kers met 20% in plaats van 40% kunnen worden teruggebracht. Henk van Oostenbrugge had eveneens wei nig goede woorden over het beloningsbeleid van de gemeente. Hij noemde dit slecht werkgeverschap. „Vakantiewerk betekent onregelmatige uren, soms smerig werk, oproepbaar zijn enzovoort. Hiervoor mogen best hogere tarieven gelden dan de mini mumlonen." In het voorstel van de SGP kon hij zich niet vinden, liever zou hij willen pleiten voor een bevriezing van de salarissen om rechtsongelijkheid te voorkomen. Bovendien verbaasde hij zich over het feit. Vision en TEAR fund hebben hun gironum mers geopend voor hulp aan de stroom van Irakese vluchtelingen die op gang komt. World Vision is begonnen met het invliegen van hulpgoederen vanuit Italië naar Jorda nië. De Nederlandere Klaas Huis vervult hierbij een coördinerende rol. Er zijn daar naast plannen voor hulp in Syrië, Iran en Turkije. TEAR fund is in contact met lokale en internationale partnerorganisaties en ver wacht op korte termijn hulpaanvragen. Open Doors hooptop extra steun voor haar plan nen om 30.000 staks lectuur en 40.000 bij belse kleurboeken te verspreiden in de loop van 2003. Meer informatie en gironummers zijn te vinden op www.eanl.nl. De oorlog in Irak is een feit, hoe we daar ook over denken. De EA hoopt dat velen, waar onder kerken en christelijke scholen daad werkelijk betrokken zullen zijn bij de getrof fen Irakezen. dat vorig jaar de contracten via Randstad uit zendbureau waren aangegaan. Volgens de VVD zou de oplossing in het midden liggen: bevries de oude salarissen en zet de nieuwe vakantiewerkers op het nieuwe tarief, stelde Henk van der Meer voor. Overigens had ook hij kritiek op de gevolgde procedure: „Het gaat om tijdelijk dienstverband. Als je een fout ontdekt, dan deel je dat tijdig mee, op het moment dat het dienstverband wordt beëindigd. Dan kun je in de toekomst een nieuwe start met een nieuw dienstverband maken. Dus niet zoals nu, vlak voor het sei zoen, terwijl iedereen er op rekent voor dezelfde tarieven aan de slag te kunnen!" De Christen Unie tenslotte meende dat de terug gang in salaris 'onverkoopbaar aan de jeugd' was. „En over welke bedragen praten we nu eigenlijk?" relativeerde Jan Goemaat. Slechts de PvdA en het VGB lieten een ander geluid horen: „Het gaat om vakantie werk, niet om mensen die in vaste dienst zijn. Als er in het verleden een fout is gemaakt bij de inschaling, dan moet je dat erkennen en de fout herstellen. Er is gewoon te veel betaald voor het werk van schoolkin deren. In 2002 is die fout ontdekt maar toen niet hersteld, dit jaar wel. Ach, en wie niet voor deze tarieven wil werken, komt gewoon niet," aldus PvdA-raadslid Teun Bakelaar. Marieke van den Heuvel (VGB) was het volledig met hem eens. Bovendien, zo nam zij het voor haar wethouder Grinwis op, die Personeelszaken in portefeuille heeft, is dit toch niet de competentie van de raad om hierover te beslissen? Uitleg over de salarismaatregel gaf tenslotte wethouder Grinwis. „Er werd betaald onge acht de leeftijd, volgens de laagste ambtena- renschaal. Dat was niet goed. We willen dit jaar meer marktconform gaan werken, waar bij ook wordt gekeken naar de zwaarte van de functie. De huidige tarieven zijn als je deze vergelijkt met het minimumjeugdloon, nog steeds 30% hoger. Daarnaast blijven ook vakantietoeslagen en onregelmatig heidstoeslagen van toepassing." De minder elegante aanpak van de gemeente realiseerde hij zich, doch dit had tot dusver niet tot pro blemen met de werving van vakantiekrach ten geleid. De Vereniging voor Bedrijfsvooriichting Goeree-Overflakkee worden uitgenodigd voor de jaarlijkse veldbijeenkomsten. Deze worden zoals altijd gehouden op akker bouwbedrijven. De eerste bijeenkomst is 's avonds (aanvang 19.00 uur) de andere twee bijeenkomsten zijn 's middags. De excursie buiten Goeree-Overflakkee gaat dit seizoen naar het akkerbouw/loonwerkbe- drijf van de Gebr. Van Bergeijk te Zuidland. Woensdagavond 21 mei, R. Buth, Oude- landsedijk 8, Dirksland; Woensdagmiddag 13 juni, 15.00 uur, L. Mastenbroek, West-Havendijk 57, Dirks land; Dinsdagmiddag 8 juli, 13.30 uur, Gebr. van Bergeijk, Krommedijk 8, Zuidland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9