25 jaar bij Ons Koor Nieuws mm m mmmiMmmwi m mmmmi mmmm. Advertentien. uit de kerken EIIAnCBI-raEUWS Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer 90 jaar geleden 18 April tot 2 Mei 1913 .Antirevolutionair P^ Ijipr Orgaan INHOCSIGNO VINCES Plaatselijk Nieuws. Ondertrouwd 40-jarlee EcltTereeulpi i 41)-jarip EcMïereenliliiÊ 5ö-jariie EcMwreeiiisiiii; Publikatie van de Vereniging Streeianuseum, Keri(straat, Sommelsdiji(. E.B1. Duizenden verdronken Het wordt steeds erger De Exodus 1947 -:£^dC.. Engeland geeft het op De strijd begint opnieuw Immigranten zijn hartelijk welkom! PAGINA 6 VRIJDAG 2 MEI 2003 Afgelopen maandagavond was voor Leen de Rooij een bijzondere avond tijdens de repe titie. Zoals gebruikelijk werd er fors gerepeteerd en toen de tijd van koffiepauze was aan gebroken deelde voorzitter Jaap Mackloet mede dat er deze avond iets speciaals stond te gebeuren. Bestuurslid Piet Aalberts van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond was naar Mid- delhamis gekomen om Leen de Rooij een speld met oorkonde te overhandigen voor 25 jaar trouw lidmaatschap. Hij memoreerde dat het toch wel heel bijzonder is in deze tijd van vergrijzende koren dat Leen op 48-jarige leeftijd al 25 jaar actief lid is van een koor. Ook zijn andere muzikale prestaties zijn niet onvermeld gebleven. Namens het koor werd Leen toegesproken door voorzitter Jaap Mackloet en kreeg een prachtige viskoffer overhandigd om in zijn vrije tijd te genieten van de rust. Leen's vrouw Mientje was ook opgehaald van huis en zat in het complot om het jubileum voor te berei den, maar het niet aan Leen te vertellen omdat Leen in de veronderstelling was dat het pas in 2004 zou zijn. Die opzet is helemaal geslaagd geweest, wat de verrassing des te groter maakte.Onder het genot van een hapje en drankje werd het een bijzondere repeti tieavond. NED. HERV. KERK Beroepen: te Klundert, M.J. Middelkoop te Westerhaar-Vriezenveensewijk; te Zwi- jndrecht (wijk Open Hof Kerk), C.H. Wes- dorp te Berkel en Rodenrijs. Aangenomen: naar Schamegoutum- Loënga ca. en SOW-gemeente "de Slach- gang", H. Postma te Roden; naar De Bilt (wijk 1), L.W. Smelt te Ede; naar Rijn- saterwoude, F. A. van Velzen, kandidaat uit Amersfoort. Benoemd: door stichting St,phanos t.b.v. Mukhanyo-bijbelschool (Zuid-Afrika), kandidaat J.C. den Ouden uit Nederhe- mert, die zijn benoeming in overweging heeft. Bedankt: voor Vriezenveen (bw Bethel), H. Zweistra te Leerbroek. GEREE KERKEN Beroepen: te Baflo, mw B.B. Wolters te Rasquert; te Etten-Leur (SoW gemeente), P. ter Veen te Drachten; te Krabbendam, F.F. Omta te Slootdorp; te Staphorst-Rou- veen, M.J. Heule te Beekbergen. NED. GEREE KERKEN Beroepen: te Haarlemmermeer Oostzijde, C.T. de Groot te Lelystad. Aangenomen: naar Leerdam, J.J.F. Krooger te Pinetown (Z-Afrika), als mis sionair predikant van Nqutu (GKSA). GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp, B. van der Hei den te Alblasserdam; te Urk, C. Neele te Aagtekerke; te Hendrik-Ido-Ambacht, W.J, Karels te Hardinxveld-Giessendam; te MeUskerke en te Randburg (Z-Afrika), J. Schipper te 's-Gravenpolder. Bedankt: voor Emmeloord, C. Sonnevelt te Veenendaal; voor Kampen, C. Neele te Aagtekerke. Hoininelsdijk. De heer K. Blokhuis, directeur der gemeentelijke gasfabriek, Middelharnis-Som- melsdijk komt voor op de voordracht voor directeur der gasfabriek te Goes. Maandag ariveerde alhier in de Kaai eene heimachine tot het verrichten van de werkzaamheden voor den onderbouw van den sleenen kaaimuur, Ooltgensplaat. Door de gemeente- polilie is tegen een voerman uit deze ge meente proces verbaal opgemaakt, wegens het berijden van de ruimte tusschen de meer- en vloedpalen aan de kaai, Deze week is er een aanvang geno men om den dijk, vanat het gemeentehuis lot het oprel der mestkaai te verhoogen en te verzwaren, hetgeen voor de bewoners aldaar niet erg gerievelijk zal zijn. Het gebouw waar vroeger door de wed. Metaal tapperij en herberg werd gehouden is Donderdag II. door den heer C. Francois, bij veiling, gekocht voor f 1515. Over 8 dagen na Donderdag heeft de afslag plaats Maandag 11, had de zoon van den landbouwer D. Mooijaard het ongeluk een kind van F. Breeman in de Langstraat over te rijden, met het gevolg dat ge neeskundige hulp mo»3t worden ingeroepen Oude Tonge. Terwijl de knecht van A. D, Woensdag een paar beesten bij A. d. L. bracht, had een der beesten het on geluk met zijn poot tegen de vuilniskar Ie loopen, met het gevolg, dat dit lichaams deel brak, en het dier slechts ter slachting moest dienen, Van A. P. de Weerd is een paard afgekeurd voor tekening van de verjekering, Verleden week had de vrovw van C, L. het ongeluk bij het afgieten der aardappelen, haar voet ernstig te branden. Dirksland. Woensdagavond sukkelde een jongske van L, Slootenmaker in de G-ooi. Terwijl hij daarin lag ie spartelen sloaden andere kinderen dat geduldig aan te zien, zonder echter hulp te gaan roepen. Gelukkig passeerde nog juist intijds onze. lantaarnopsteker; Hof, die het ventje 'uit het water haalde en van een wissen dood redde. Onze dorpsgenoot M. A. Witvliet is van uit den militairen dienst benoemd, tot Agent van Politic te Dordrecht. Voor bouwing van acht arbeiders woningen op het Viuchtdorp nabij de Ge meente werd hei laagst ingeschreven, metsel werk J. C Zorge f 4229, ritnmerwerk Gestel f 3265,66 Smidswetk K. Nieuw- land f 432,50 en Vetfwsrk P. van Dongen voor f 256. Stellendain. Sch'pper C. Zeedijk heeft zijn blazer onderhands overgedaan aan M. Proost ]z. De meesfoof >Volhatding«, de vo rige week door F, de Geus afgemijnd, is door dezen overgedaan aan P, Jansen te Rotterdam. - Tot opz'chter ever polder Nieuw- Slellendam is, in plaats van den heer L. Moerland, benoemd de heer A, Blok land, AIb een bijzonderheid zij gemeld, dat door den heer F. Biemand een twee jarige slier is verkocht, die het kolossale gewicht van 674 K.G. had. Naar wij vernemen zal W. v. J.enlen die zich naar Amerika wilde begeven, we gens ontvangen berichten van werkeloosheid van deze reis af'.ien. Goedereede. Door een paar ingezetenen dezer gemeente werden Zaterdag eenige lepelaars gezien. De lepelaar is een hier zeldzaam voorkomende vogelsoort. De vroege aardappelen die in som mige tuinen al aardig boven den grond stonden, zijn tusschen Vrijdag en Zalerdae totaal bevroren. De bloembollenvelden van de heeren C. A. Vogel en D. Lodder alhier, leveren wederom een prachtig ge zicht op. Voor hen die van natuurschoon houden, wel de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. Vooral die van den heer Vogel, met hare groole verscheiden heid van kleuren, daar er niet minder dan soorten te zien zijn. Een z-jarige os van den veehouder C. A. Vogel, die per pond was verkocht behaalde het kolossale gewicht van 1275 halve Kilo's. Ondank het ongestadige voorjaars- weder, zijn koekoek en zwaluw weder tot ons overkomen, Ook werd door sommigen de stem des eersten al gehoord. Ouddorp. *De perceelen bouwland van de erven van Mej. de weduwe G. Broeders zijn op Zaterdag 19 April j.l. ingezet als volgt, het perceel aan Kommersweg, groot I gemet n+'/j Roeden door Maarten Heerschap op f 1550 en het perceel aan den Klaversweg, groot i Gemet 251Y5 rotden door Cornells VHeiland op f990 T. T, d. MERWE Pz. 7011 IN A. VAN GURP JoH,d. Dubbeldam 1 -pr-r;-------- 30 April 1913. Uoltgensplaat HuweltjksYoltrekking 15 Mei, a.3 Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders B. Tan der Teer en Kaatje Sprlngrloed op Donderdag 8 Mei a.s. hunne te herdenken. 6999 Hunne dankbare Kinderen. Sommei .dijk, 3 Mei 1913. IE3IES! 2 5 Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders Gerrit Kransse EN Henderina den Hollander op Donderdag 8 Mei a.s. hunne S te herdenken. 7010 1 Hunne dankbare Kinderen, I Behuwd- en Kleinkinderen. Sommelsdijk, Mei 1913. ^wwrjrjwwvwwwwwwua»ö"öwrjrjwrjwvwK Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders JAN LOS EN ELIZABETH MUNTERS op Woensdag 7 Mei a.s hunne te herdenken. 6990 Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen, E Oude Tonge, April 1913. iSiSlllglSSglllM9MS§SES§l Joden niet gewenst (3) De Volkenbond had aan Engeland gevraagd het beheer over Palestina op zich te nemen en de komst van een Joods Nationaal Tehuis voor te berei den. Mede door de opkomst van het nationaal socialisme in Duitsland was het aantal Jood se immigranten in Palestina sterk toegeno men. Dat leidde tot verzet van de kant van de Arabieren, die tegen de Joden werden opge hitst door hun fanatieke geestelijke leider, de Grootmoefti van Jeruzalem. Er braken onlusten uit. Er vielen doden. Dat bracht de Engelsen ertoe de deur voor Joodse vluchtelingen naar Palestina dicht te gooien (het Witboek van 1939). Dat gebeur de op een moment dat de concentratiekam pen in Duitsland opengingen en de Joden geen kant meer uit konden. De enige oplossing was nog: een illegale immigratie! Duizenden zijn als gevolg van het Witboek voor de kust van Palestina in de Middelland se Zee verdronken. De Haganah belastte zich met de opvang van Joden naar en in Palestina, met het bescher men van Joden bij het stichten van kibboet- sim en met het opzetten van palissades (omheiningen) en wachttorens om de neder zettingen, wat volgens het Witboek verbo den was. In het binnenland zorgden Britse politiemaatregelen, plagerijen en huiszoe kingen voor een gespannen toestand. Er ont stond een sfeer van bezetter tegenover indringer. De onrechtvaardigheden die de Britse autoriteiten begingen en hun partij digheid ten gunste van de Arabieren, maak ten de Britten gehaat bij de gehele Joodse bevolking. De strijd die de Joden binnen de grenzen van Palestina tegen Engelsen en Arabieren voerde, was niet in de eerste plaats een strijd voor onafhankelijkheid - dat ook! Meer nog was het een strijd voor de Joden die in de Europese 'hel' verkeerden. Het ging erom de poorten van Palestina voor mensen, die aan de slachting wisten te ont komen, open te krijgen. Toen in 1945 de oorlog ten einde was en in Engeland een regeringswisseling had plaats gevonden, hadden de Joodse leiders (het Joodse Agentschap) hoop dat het Witboek zou worden ingetrokken, vooral ook met het oog op de gruwelijke taferelen die zich bij de bevrijding van overlevenden uit de doden kampen hadden voorgedaan. Tientallen door de Haganah aangekochte - veelal gammele - boten verlieten Europa met duizenden vluchtelingen. Maar helaas, de Engelse poli tiek veranderde niet. De Balfour-declaratie bestond voor hen niet meer. Dat betekende dat Ben Goerion de strijd tegen de Engelsen ging leiden. Hij gaf bevel aan de leiders van de Haganah wapens te kopen om gewapende overvallen van de Arabieren te kunnen weerstaan. Tussen Kerst 1945 en juli 1946 probeerden acht immigrantenschepen tevergeefs de kust te bereiken. Ze werden op volle zee tegen gehouden en de passagiers - overlevenden van de vernietigingskampen - werden gear resteerd en opnieuw - nu op Cyprus - ach ter het prikkeldraad gezet. Toch gelukte het zo'n 70.000 Joden tussen 1945 en 1947 op 'illegale' wijze thuis te komen ondanks dat de Britse Marine en Luchtmacht langs de kust patrouilleerden. Twee Haganah-schepen die op het punt stonden vanuit Italië naar Palestina te gaan, werden met 1014 samengeperste vluchtelin gen aan boord vastgehouden. Ze weigerden van boord te gaan. Ze dreigden zelfmoord te plegen en de schepen tot zinken brengen als er geweld zou worden gebruikt. Joodse rege ringsleiders gingen in hongerstaking. Uiteindelijk mochten de beide schepen onder zware Britse escorte naar Palestina, maar het aantal immigranten werd van het toegestane contingent afgetrokken. Op verzoek van de Amerikaanse president Truman, die met het lot van de vluchtelin gen begaan was, zou een Anglo-Amerikaan- se Commissie een onderzoek naar hun situ atie instellen. Het resultaat was dat onmid dellijk 100.0000 immigranten moesten worden toegelaten. Maar Bevin - de Britse minister van Buitenlandse zaken - zei weer 'nee'. Daarop besloot de Joodse gemeenschap (jis- joev) in verzet te gaan. Het gevolg was dat de Britse regering op 29 juni 1946 aan de Joodse gemeenschap officieel de oorlog ver- Idaarde. Ze deed op een 'zwarte zaterdag' invallen, stelde een avondklok in en nam 3000 Joden gevangen, waaronder het Joodse Agentschap (de voorlopige Joodse rege ring). Deze mensen werden naar het gevan genkamp Latroen gebracht. Zo wilden de Engelsen de jisjoev demoraliseren, de Haga nah vernietigen en de immigratie tot een ein de brengen. Palestina werd een politiestaat. Vrijwel alle leden van het Joodse Agentschap werden opgepakt, alleen Ben Goerion was buitens lands en Golda Meir werd 'vergeten". Ondertussen werden de 'illegale' immigran ten naar kampen op Cyprus gebracht. Toen Golda Meir in 1946 in Bazel op het 22e zionistencongres het woord voerde, wist nie mand wat Israël nog aan wreedheden te wachten stond in de 21 maanden die het nog van zijn onafhankelijkheid scheidde. In 1947 liep de situatie voor de Britten uit de hand. Toen Golda de met prikkeldraad afge zette kampen op Cyprus bezocht, vroeg ze zich af hoe de Engelse soldaten zich voel den, die nog niet zo lang geleden de concen tratiekampen hadden helpen bevrijden en die nu 40.000 Joden in kampen met wachttorens moesten bewaken. Nog ingrijpender was het voorval met de Exodus 1947. Zo'n 42 bezielde vrijwilli- tttt-sittt. ttm T!8i- Uitslagen van de stemming in de VN over liet 'Verdelingsplan'. gers in Amerika hadden een afgedankt, roestend schip 'President Warfield' aange kocht. Het had als troepentransportschip tijdens de oorlog dienst gedaan. Daarna was het als schroot verkocht. De Haganah had het voor 40.000 aangekocht om zogenaamde illegale immigranten vanuit Frankrijk naar Palestina te brengen. Het schip bood plaats aan 400 mensen. Maar liefst 4554 onttieemde Joden, afkomstig uit de vele concentratiekampen in West-Euro pa, gingen in Marseille aan boord. De tocht naar Haifa zou zeven dagen duren. De Brit se strijdkrachten hadden het schip - dat onderweg de naam Exodus 1947 gekregen had - al gauw ontdekt. Toen het de territo riale wateren van Palestina binnenvoer, sommeerden de Engelse oorlogsschepen de bemanningsleden zich over te geven. Toen ze dat weigerden, ramden ze de Exo dus en maakten ze zich na een gevecht waarbij 3 Joden werden gedood en 146 gewond, van het schip meester. Vervol gens werd het naar Haifa gesleept. Het incident leidde tot een storm van veront waardiging over de gehele wereld. Die nam nog toe, toen de immigranten van Hai fa naar Hamburg werden teruggebracht. Zo kwamen ze weer vlak bij Bergen Belsen. Niemand zal het gruwelijk beeld vergeten waarbij honderden Britse parachutisten de Joden met knuppels en pistolen bewerkten om ze te dwingen de boot in Hamburg te verlaten. De afkeer van de Britse politiek nam daar door zo toe, dat de totstandkoming van een onafhankelijke Joodse staat door dit inci dent daar stellig toe heeft bijgedragen. De oorlog mocht dan voorbij zijn, voor de Joden begonnen bommen, aanslagen, arrestaties en deportaties opnieuw. In 1947 liet een woedende Bevin het Lagerhuis weten dat hij de problemen in Palestina aan de Verenigde Naties zou voorleggen. Ondertussen behandelden de Britten de immigranten uitermate wreed: ze hingen Joodse vrijheidsstrijders op, deporteerden politieke leiders en stelden de avondklok in. Maar het lukte de Engel sen niet de situatie onder de knie te krijgen. De Haganah voerde de strijd methodisch: ze vormde kaders, richtte mannen af en zorgde voor wapens. In alle Europese hoofdsteden waren handlangers aan het werk. Van hun bureaus gingen orders uit voor munitie en voor passagiersboten. En in Palestina ontvluchtten gevangenen uit hun cellen en uit hospitalen. Zij vonden overal helpers. De Britten slaagden er - met 200.000 man - niet in de orde in het land te handhaven. Zij vroegen de Ver enigde Naties de verantwoordelijkheid voor het Palestijnse probleem op zich te nemen. Die stelden een commissie in - de I8e - die een verdelingsplan moest opstel len. Deze commissie hakte het land op bizarre wijze in stukken. Er moesten twee staten komen, een Joodse en Arabische. De Joden accepteerden hun deel, als de Engel sen maar zouden verdwijnen. De Arabieren wezen de verdeling af. Niettemin werd het binnen de Verenigde Naties in stemming gebracht. Op 29 november 1947 werd het voorstel - de resolutie - met 33 stemmen voor, 13 tegen en 10 onthoudingen aange nomen. De Britten moesten binnen 8 maanden het land verlaten, een unieke gebeurtenis in die tijd van de koude oorlog was dat zowel De Verenigde Staten als Rusland vóór stemden. Op 15 mei 1948 zouden de Engelsen ver trekken. Voor Israël begon een nieuwe oorlog. Een oorlog tussen Israël en zeven landen van de Arabische liga, die door Engeland werden gesteund. Zo'n 650.000 Joden stonden tegenover 40 miljoen Ara bieren. Heel de wereld was ervan over tuigd dat het lot van de Joodse staat al bezegeld was voor hij was geproclameerd. Binnen de Verenigde Naties gingen er stemmen op om het verdelingsplan alsnog op te geven. Reeds vanaf het moment dat de Verenigde Naties hadden ingestemd met een Joodse staat, waren de Arabische vijandelijkheden niet van de lucht. Allerlei incidenten vonden plaats. De Arabieren probeerden met geweld het stichten van een Joodse staat te voorkomen. Ze vielen vanuit hinderlagen de verbindingswegen aan waarover konvooien gingen om steden te ravitailleren. Tientallen Joden werden daarvan het slachtoffer. Joodse nederzet tingen werden aangevallen en de Engelsen gingen er met hun rug naar toe staan. Ondanks alle mogelijke tegenwerking kondigde David Ben Goerioen toch op 14 mei 1948 in de zaal van een museum te Tel Aviv de staat Israël af. Een onbezonnen daad, oordeelde menigeen. De Engelsen waren weg, maar ze hadden al het mogelijke gedaan om de Arabieren te steunen, de Joodse verdediging te ont wrichten en een administratieve chaos achter te laten, zodat het organiseren van een staat praktisch onmogelijk was. Het land stond voor een onmogelijke taak. Het front bevond zich overal, soms enkele kilometers verwijderd van belangrijke centra. Tijdens de volle oorlog heeft Israël zijn leger, dat alleen maar beschikte over wat geweren, stenguns en Molotov-flessen, moeten organiseren tegenover strijdkrach ten die voorzien waren van vliegtuigen, pantserwagens en artillerie Maar de Joden stonden met hun rug tegen 'de zee'. Het was overwinnen of sterven. In deze oorlog van David tegen Goliath - op dezelfde plaats waar deze strijd al eens eerder had plaats gevonden - zijn wonde ren gebeurd. Terwijl de kanonnen bulderden, zette de nieuwe regering, alsof de last van de oor log nog niet zwaar genoeg drukte, in een Wet op de Terugkeer (1950) de grenzen voor immigranten wagenwijd open: ballin gen, die men moest onderbrengen, voeden en opvoeden. ledere Jood, waar ook vandaan, kon zich vestigen onder toekenning van het volledi ge Israëlisch burgerrecht. Een bonte stoet van mannen met lange baarden, vrouwen op blote voeten, gehuld in oosterse gewa den en schreeuwende kinderen stapten aan wal: mensen, die niets te verliezen hadden dan alleen hun leven. Ouden van dagen, blinden en lammen: mensen die voor de jonge staat een enorme belasting beteken den, want alles moest tegelijk worden gedaan. Maar ze werden met open armen ontvangen! Onder de immigranten bevon den zich tienduizenden overlevenden van de holocaust en honderdduizenden uit de Arabische wereld, waaronder vrijwel alle Joden uit Libië, Jemen en Irak. Tegen ieders verwachting en alle logica in behaalde het Israëlische leger in deze ongelijke strijd de overwinning. De stom verbaasde wereld merkte toen, dat de Joden niet alleen maar goed waren om zich naar de verbrandingsovens te laten slepen. V.H, i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6