tiotneetiemM SGP ABB Motorrijder komt ten val Samen bouwen aan de toekomst! www.buijze.nl Zes gewonden bij aanrijding Blijdschap en zorg in Raad Dirksiand Dodenherdenking op Radio Fiakkee ■^Minnaard Drugs op Goeree- Overflakkee Gemeente Dirksiand krijgt Dorpsraden in Superpolitiek Gezamenlijke woningcorporaties tijdens conferentie in Ooit gensplaat: Burgmeester De Vries in Koffie Radio Plus Met wie??? Met de groene vlieg. 'U s i. /- Uw woning of bedrijfspand verkopen? actief in beeld en geluid KIEVIT WARMTE TSSBM ismii Oproep aan gemeentebestuur Tijdens de Gemeenteraadsvergadering in Dirksiand kwamen er bij de 'mededelingen' kwamen er allereerst twee zaken aan de orde waar de blijdschap overheerste. Zo was daar het feit dat voor het eerst in Dirksiand een officieel benoemde vaste raadsgriffier bij de gemeenteraadsvergade ring aanwezig is. Mevrouw S. Kiewiet-de Wit, aan de zijde van burgemeester Stoop, is het toonbeeld dat ook in Dirksiand het dualisme steeds meer vorm krijgt. VVD-er A.W. Driesprong, had de bijzonde re eer om als nestor van de raad, mevrouw Kiewiet een prachtig boeket te overhandi gen. Driesprong vond het aantreden "zowel voor u als ons een feestelijke tintje. De raad brengt dit tot uiting met dit bloemetje". De raad hoopt op een goede samenwerking in de toekomst! SGP Het volgende onderwerp waaraan een fees telijk tintje werd gegeven was heel wat ouder dan mevrouw Kiewiet. Precies op de dag van Dirkslands' raadsvergadering was het vijfentachtig jaar geleden dat de Staat kundig Gereformeerde Partij werd opge richt. Ir. B.J. van der Vlies, fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer, trakteerde de informateurs - die bijzondere belangstel ling voor de vijventachtigjarige blijken te hebben - op die dag op gebak. Fractievoorzitter J.H. Kalle vond dat de Dirkslandse SGP-fractie dan zeker niet ach ter kon blijven. Zij trakteerde daarom de aanwezigen in de raadszaal ook op gebak. Kalle wist meteen het antwoord op de vraag waarom zijn partij zo oud is geworden: "De partij is goed en is daarom zo oud gewor den!" aldus Kalle. De zorg van een van de collega-raadsleden of het geen oud gebak was bleek onterecht! Boonstra Een mededeling van geheel andere aard deed burgemeester drs. S. Stoop. Enkele dagen geleden blijkt zijn voorganger, dr. Boonstra een herseninfarct te hebben gekre gen. Volgens Stoop is de toestand 'zorge lijk'. De raad van Dirksiand toonde haar medeleven met de familie Boonstra. INKOMENS- EN VERMOGEN SPLANMNG Op zondag 4 mei zal in Dirksiand de jaar lijkse dodenherdenking plaats vinden bij het monument bij de Geldershof. Radio Fiakkee zal hiervan rechtstreeks verslag doen. Het programma van Radio Fiakkee zal daardoor iets aangepast worden. Van 19.50 uur tot 20.30 uur wordt overgeschakeld naar de Geldershof. Daarna zal tot 21.00 uur gepas te muziek worden uitgezonden. De herha ling van het programma "Muzikale Harte- wensen" dat altijd tussen 20.00 en 21.00 uur wordt uitgezonden, zal deze keer vervallen. Makelaarskantoor Tamboer hcëdigil niakolaar/laxaleur. lid NVM 0|87-47(i.'i55 MAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 We dachten dat het op Goeree-Overflakkee wel meeviel. We dachten dat drugsgebruik alleen plaats vond in de grote steden. Maar dan blijken er toch veel kinderen van ons eiland overgehaald te zijn om drugs te gebruiken. In een extra uitzending op Radio Hakkee worden deze problemen nog eens uitvoerig besproken met mensen die erva ring hebben met het omgaan met de jeugd en met drugsverslaafden. Die mensen zijn: Jan Trompper van het biekhuus, Hans van der Waard, docent aan de Technische School in Middelharnis, Jan de Vos, chef wijkpolitie van Goeree-Overflakkee, Vincent de Knecht, vertegenwoordiger van de Bouman verslavingszorg en Gerrit de Jong, wethou der van onderwijs in Middelharnis. Met deze mensen wordt gesproken over de kinderen die drugs zijp gaan gebruiken, waarom zij drugs zijn gaan gebruiken en of zij tot een bepaalde groep behoren. Maar vooral ook over de te nemen maatregelen om het drugs gebruik weer in te dammen. Het programma zal worden uitgezonden op donderdag 1 mei van 12.00 tot 13.00 uur en van 20.00 tot 21.00 uur. Presentatie: Gelein Ruts. In de raadsvergadering van de gemeente Dirksiand is besloten tot instelling van Dorpsraden. In de drie kernen van de gemeente zullen Dorpsraden worden inge steld. De instelling van deze commissies, die worden voorgezeten door een raadslid, heeft tot doel het bestuur dichter bij de burgers van de verschillende kernen te brengen. De leden van de Dorpsraden komen uit een zo breed mogelijke achtergrond naast de 'gewone' burgers, zullen er ook leden zijn vanuit de maatschappelijke organisaties en van bedrijven. In het raadsvoorstel worden dergelijke raden van groot belang genoemd voor een effectie ve uitvoering van de veiligheidsthema's, zoals verkeersonveilige situaties; het uitoe fenen van toezicht door de politie en de rol van wijkteams; overlast van groepen jonge ren en uitgaanspubliek; rampenbestrijding en ongevallen en kwaliteit van de leefomge ving. De gemeente streeft er naar om in het najaar de raden te installeren. Er zal in de pers bekendgemaakt worden hoe burgers kunnen solliciteren naar een plaats in een dergelijke Dorpsraad. Vanuit de PvdA werd er wel voor gewaarschuwd dat de pluriformiteit in de gaten gehouden moet worden. De heer D. v.d. Vlucht verklaarde niet op zeven dezelf de papegaaien te zitten wachten. En om een goede werking van de raden te controleren drong drs. M.H. Baan van de SGP er op aan dat het functioneren van de Dorpsraden na enige tijd wel geëvalueerd dient te worden. Wie in Herkingen, Melissant of Dirksiand in één van de Dorpsraden plaats wil nemen, dient de bekendmaking van de gemeente over deze raden goed in de gaten te houden. MELISSANT - Bij een aanrijding zaterdag middag kwart voor één op de provinciale- weg N215 bij Melissant zijn bij een ongeval waarbij vier personenauto's waren betrok ken, zes personen gewond geraakt. De bestuurder van een personenauto wilde linksaf slaan richting Noorddijk. Hij stond daartoe link voorgesorteerd stil. Een achter opkomende personenauto kon tijdig tot stil stand komen, maar een daar weer achter rij dende auto kon niet meer tijdig reinmen. Om een aanrijding te voorkomen haalde de bestuurder de auto Unks in maar botste ver volgens frontaal op een tegemoetkomende auto. De 39-jarige bestuurder, afkomstig uit Stellendam, liep als gevolg van de botsing een verbrijzeld hielbeen op en moest door de GGD naar het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirksiand worden vervoerd. De vier inzittenden van de tegemoetkomen de auto, een 44-jarige man, een 35-jarige vrouw en twee jongetjes van 7 en 13 jaar oud, allen afkomstig uit Achthuizen, raakten door de aanrijding ernstig gewond. Drie van hen werden door de GGD naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam vervoerd, de ander ging naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. Ook een 11-jarig meisje uit Rucp- hen, inzittende van een andere auto die werd geraakt bij de aanrijding, raakte gewond en werd door de GGD naar het Ziekenhuis in Dirksiand gebracht. Personeel van de trau maheli verleende assistentie aan de GGD. Ook de brandweer verleende assistentie. Een gedeelte van de N215 is enige uren afge sloten geweest voor het verkeer. Om 16.00 uur was de weg weer vrij. De Technische Ongevallen Dienst stelt een onderzoek in. CfiUlBI •Me«- en T«gelsy3temen •Service ondartiotid 'lood' en zifAswrfc •SanftaJf Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 Op vrijdag 2 mei zijn in het politieke dis cussieprogramma Superpolitiek van Radio Superstar vertegenwoordigers van SGP en ABB aanwezig. Superpolitiek begint om 19.00 uur. Dit programma wordt live ver zorgd vanuit het Diekhuus, Beneden Zand pad 7 in Middelharnis, zodat u de gelegen heid krijgt om er bij te zijn en eventueel vra gen te stellen aan de gasten. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop en Berend- Jan Bruggeman. Radio Superstar is te belui steren op 105.9 (kabel gemeente Middel harnis) en 107.3 FM (vrije ether). UUtUUUUUUMIl STELLENDAM - Een motorrijder Icomende van de richting Hellevoetsluis is vrijdagmiddag om ongeveer 13.00 uur op het Ted Jansen plein, bij Stellendam ten val gekomen. De 35-jarige bestuurder heeft waarschijnlijk de opstaan de rand van de wegafscheiding geraakt en is de controle over de motorfiets verloren. De motor heeft aanzienlijke schade opgelopen, het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksiand. Tijdens een (niini)conferentie in ver enigingsgebouw 't Centrum te Oolt- gensplaat werd afgelopen woensdag middag in breed verband stilgestaan bij de toekomstige ontwikkelingen van de volkshuisvesting in de kleine kernen. De gezamenlijke woningcor poraties van Oostflakkee organiseer den de conferentie omdat men ervan doordrongen is dat, als het tij veran dert de bakens verzet moeten worden. Welke ontwikkelingen spelen zich af? Welk (gewijzigd) beleid past daarbij? Hoe moet dat aangepakt worden en met vne? En wie heeft daar welke rol in? Allemaal zaken waarover woens dagmiddag werd nagedacht en gedis cussieerd door vertegenwoordigers van woningcorporaties, huurders, ondernemers, gemeentebestuurders, politie en de welzijn- en zorgsector. Het thema dat de conferentie meekreeg, luidt: 'Samen bouwen aan de toekomst van Oostflakkee'. Eerst kreeg een drietal spre kers het woord, daarna werd in werkgroepen dieper ingegaan op de onderwerpen 'wonen', 'welzijn' en 'zorg', om tenslotte d.m.v. een plenaire terugkoppeling tot een gezamenlijke conclusie te komen. En dan natuurlijk niet alleen om te kunnen zeggen 'wat hebben we fijn met elkaar nagedacht en gediscussieerd', maar vooral om naar aanlei ding daarvan de hand aan de ploeg te slaan. Redelijk tevreden In Nederland stijgt de kwantitatieve woning nood de laatste jaren sterk. De meeste men sen hebben momenteel wel een dak boven hun hoofd. Maar waar sinds de jaren negen tig de welvaart is gestegen en de kwaliteits eisen van de (woon)consument zijn toegeno men, daar stagneert de laatste jaren de woningmarkt. De betrokken corporaties merken dit door fors oplopende wachttijden voor woningzoekenden. Voor sommige categorieën woningen is de wachttijd zelfs langer dan vier jaar. Een recent uitgevoerde enquête onder huur ders en woningzoekenden van de drie betrokken corporaties - woningbouwvereni gingen 'Den Bonrniel", 'Beter Wonen' te Oültgensplaat en 'Woongoed Fiakkee' te Middelharnis - toont aan dat de huurders in het algemeen best wel tevreden zijn met hun woning en ten dele met hun woonomgeving. Al blijft er natuurlijk altijd een aantal punten waarop de huurwoningen minder scoren, zoals bijv. isolatie, gehorigheid, grootte van de woning, het voorzieningeimiveau of de aanpassingen voor senioren. Maar het is in ieder geval zaak dat de woningcorporaties inspelen op toekomstige ontwikkelingen, zodat ze op de huurwoningenmarkt te allen tijde kuimen voorzien in de aanwezige behoeften. Kwantitatieve en kwalitatieve woningnood Als eerste sprak de heer A. Reijnhout, advi seur op het gebied van de volkshuisvesting. Hij schetste hoe kort na de Tweede wereld oorlog de vraag naar woningen torenhoog opliep. De wetgever gaf hiervoor regels, neergelegd in de Woonruimtewet 1947. Tegen de jaren negentig was hierdoor het kwantitatieve woningentekort zover terug gelopen dat de tekorten in die tijd meer kwa litatief van aard waren. De Woonruimtewet werd daarom gewijzigd in de Huisvestings- wet. Sinds enkele jaren ontwikkelt zich ech ter weer een tekort in kwantitatieve zin, dus in aantallen woningen. Dit als gevolg van een excessieve stijging van de prijzen van koopwoningen, waardoor veel woningzoe kenden - met name starters - niet meer in staat zijn om een woning te kopen. Een huur woning is dan de enige mogelijkheid. De woningcorporaties in conferentie bijeen in Ooltgensplaat. Marktgericht voorraadbeleid Een analyse van de vraag naar huurwonin gen toont aan dat woningzoekenden vooral om kwalitatieve overwegingen een andere woning zoeken. Ook blijkt dat woningen die door verhuizing leeg komen, lang niet altijd meer aantrekkelijk zijn voor de doelgroep waarvoor ze aanvankelijk werden gebouwd, met andere woorden: niet 'passend' meer zijn. Naar aanleiding daarvan hebben vele woningcorporaties inmiddels een 'marktge richt voorraadbeleid' ontwikkeld, wat omschreven kan worden als een inventarisa tie van de (on)mogelijkheden van het woningbezit van de corporaties in het licht van haar financiële, technische en sociale doelstellingen. Als het tij verandert zullen de bouwverenigingen dat nauwlettend in de gaten moeten houden en zo nodig tijdig de bakens moeten verzetten ter wille van een zo passend mogelijke huisvesting van de huur ders. Dus zal in een corporatie het denken en handelen, ja het beleid moeten worden aan gepast. Dat is een moeilijk proces - her structurering - en daar is durf voor nodig. Grijze druk De drie Oostflakkeese woningcorporaties bezitten bij elkaar 1515 woningen. Bijna 70% van de huurders blijkt belangstelling te hebben voor een seniorenwoning, bijna 65% van de 65-plussers wil graag meer passend wonen en 55% van de woningzoekenden (ouderen) zou willen verhuizen van een koop- naar een huurwoning. En niet te ver geten is er in Oostflakkee sprake van een for se vergrijzing. Over 15 jaar zijn hier twee maal zoveel 80-plussers te verwachten dan nu het geval is. Ofwel: een 'grijze' demogra fische druk in Oostflakkee. Uit deze getallen blijkt overduidelijk een zeer fors tekort aan seniorenwoningen. Aan die problematiek kan het best door een gezameiilijke aanpak het hoofd worden geboden. Dus met alle mogelijk betrokken partijen - zoals woning corporaties, gemeenten, zorg- en welzijnin- stellingen - de schouders zetten onder zowel nieuwbouwprogramma's als het aanpassen van de bestaande woningvoorraden. Samenwerken aan wonen, zorg en welzijn Dat samenwerking cruciaal is, gaf tijdens zijn betoog ook de heer W. Nattekaas aan, interim-directeur van verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge. Samenwerking maakt zelfs deel uit van de 'rode draad' die door de huidige zorgvisies heenloopt. Er is een gezamenlijke maatschappeUjke verant woordelijkheid van de gemeente, wooncor- poratie, welzijnorganisatie en zorgaanbie ders, zo zei Nattekaas. Partijen zijn op elkaar aangewezen om te komen tot een evenwich tige en doelmatige spreiding van zorg en welzijnsvoorzieningen in de dorpen. Daarbij heeft allereerst de gemeente een cru ciale rol. De gemeente moet voorwaarden scheppen in planologische zin. Zij moet vol doende wooncontingent beschikbaar stellen. De gemeente is beoogd subsidiegever voor de welzijnscomponent bij extramurale zorg- complexen en zij vervult een essentiële rol bij het beschikbaar maken van vervoers voorzieningen. Verder moeten woningcor poraties de zorgwoningen en zorginfrastruc- tuur in de dorpen bouwen, de welzijnszorg organisaties moeten een activiteitenaanbod ontwikkelen en de zorgaanbieders zijn er voor het leveren en garanderen van de geïn diceerde zorg en diensten. Maar dit alles kan alléén in samenwerking en afstemming met alle partijen, zo bena drukte Nattekaas: samen werken aan Wonen, Zorg en Welzijn in Oostflakkee. Als derde spreker trad de heer K. Baas op. voorzitter van de middenstandsvereniging Ooltgensplaat. Hoewel de inwoners van Oostflakkee het daar best goed hebben, blij ven er vaak ook punten die voor verbetering vatbaar zijn. Zo gaan er met het gedoogbeleid nogal eens wat dingen door die niet door zouden mógen gaan en die afbreuk doen aan het welbevin den. Maar ook het achterblijven van voor zieningen in dorpen, zoals wirücels, banken en postkantoren is een slechte zaak. Met name Den Bommel en zéker Achthuizen komen er wat dat betreft slecht van af. En zwenmiogelijkheden in Oostflakkee zijn ook niet al te best. De zwembaden in Oude Tonge en Ooltgensplaat werden gesloten en wat daarvoor terugkwam, waren blauwalgen strandjes... Hoeveel diplomazweirmiertjes moeten nu naar elders uitwijken, maar kun nen dat niet omdat dit voor de ouders teveel meerkosten met zich meebrengt? En wat te denken van het idee dat je in de toekomst allerlei diensten of voorzieningen - ook voor ouderen - via de computer kunt of moet regelen, terwijl 78% van de ouderen geen computer heeft.Verschillende aandachts punten dus, waarop het welbevinden in de kleine kernen verbeterd zou kunnen worden. In dat verband riep Baas met name het gemeentebestuur nogal eens op om zich voor een en ander in te spannen. Ónder ande re door - na invoering van het dualisme - met open oren en ogen eens door alle Oost flakkeese dorpen en gehuchten te trekken, om zélf te horen wat er leeft en waar erger nissen zitten. Dat geeft meer inzicht in het welzijn van de inwoners dan hele dure rap porten. Of het reahseren van voorzieningen op het gebied van kinderopvang en jeugd werk. Of door meer diensten en zaken onder één bedrijfsdak samen te brengen, zoals ook in Ooltgensplaat het geval is. En in ieder geval: het gedoogbeleid eens te laten varen! Vervolg op pagina 2 rechtsonder Op zaterdag 3 mei zal Burg. Mw. De Vries aanwezig zijn in het actualiteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar. Dit naar aanleiding van de gemeenteraadsverga dering van donderdag 1 mei. De gemeente raadsvergadering zal worden uitgezonden vanaf 19.25 uur. De herhaling zal plaatsvin den op vrijdag 2 mei vanaf 19.00 uur. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. De vragen aan de burgemeester kunt u als volgt stellen. Tel 0187-651208, fax 0187-482064, e-mail info@radiosuperstar.nl of tijdens de uitzen ding 0187-483852. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhar nis) en 107.3 FM (vrije ether). In het programma "Met wie???" op Radio Fiakkee zaJ op woensdag 30 april tussen 18.00 en 19.00 uur aandacht worden besteed aan de groene vlieg. Dat is een milieuvrien delijke plaagbeheersing in de akkerbouw. Thijs Loosjes en Tjarba Everaarts, beiden biologen, vertellen hoe de groene vlieg gekweekt wordt en wat dit beestje doet in de uienteelt. Bij de teelt van wortels wordt ook aan milieuvriendelijk plaagbeheersing gedaan. En zij geven antwoord op de vraag om de hoeveel jaar een boer dezelfde aard appelsoort kan planten op zijn stuk grond? De herhaling is donderdag van 21.00 tot 22.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1