Overdenking uit de Heilige Schrift Toch kostbare milieumaatregelen HET KIJKVENSTER Coalitieakkoord over vijf gebakfabriek Melissant EIIAIflDBn-IIIEUWS Blik op kerk ^^y en samenleving LJ ONGEiniENiT npptimiti ion EN OlOti viERoaacsËPiiET UEHELTIEi VOEHEN De KMTP/Groei&Bloei organiseert traditionele Voorjaarsplantenruil Ruimte voor Zuid-Holland; speerpunten, extra investering mobiliteit Het gedenkwaardige feit! Bibliotheek Ouddorp presenteert: Leven en werken van Annie M.G. Schmidt PAGINA 7 VRUDAG 25 APRIL 2003 - Pasen - Het verlies van dierbaren - Geen besef meer van de dood Op de avond van Tweede Paasdag schrijf ik deze bijdrage, de lezers zullen er wel begrip voor hebben dat Pasen nog niet uit mijn gedachten is. Trouwens, het is de vraag of dat feest ooit uit onze gedachten mag zijn. Schrijft Paulus niet aan Timotheus: "Houd in gedachten dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt?" Dat laatste staat echter niet centraal bij de meeste landgenoten. We hebben in de kran ten kunnen lezen dat tweederde van de bevolking niet meer weet wat de betekenis van Pasen is. En dat blijkt ook uit de manier waarop mensen de Paasdagen besteden. De radio meldde de getallen, die me overigens niet bijgebleven zijn: zoveel buitenlanders bezochten ons land, zoveel Nederlanders namen een korte vakantie in eigen land, zoveel mensen brachten een bezoek aan een meubelboulevard, en zo groot was de belangstelling voor de pretparken. Allemaal bewijzen voor de enorme secularisatie. In één van de diensten die ik bijwoonde bad de predikant voor die gemeenteleden die moeite hadden met de boodschap van Pasen omdat ze korter of langer tijd geleden rond om een open graf hadden gestaan. Het graf van een man of een vrouw, van een vader of moeder, van een vriend of een vriendin. Misschien dat het vaker voorkomt, maar het trof me. We zijn gewend dat er rondom de Kerstdagen gebeden wordt voor de eenza men die in die donkere dagen van het jaar extra herinnerd worden aan de lege plaatsen die in huis of in de familie gekomen zijn. Maar ook met Pasen kunnen mensen daar moeite mee hebben. De dood is overwon nen, zeker, dat geloven ze ook wel. Maar intussen gaat de dood gewoon z'n gang... En dat doet pijn, dat geeft verdriet. Nu we het toch over de dood hebben, rouw advertenties geven dikwijls een beeld van de opvattingen die onder ons volk leven. Nog niet zó lang geleden was er bij de meeste mensen - ook al 'deden ze er niet meer aan' - nog enig besef van een eeuwigheid, van een leven na dit leven. In brede kringen van ons volk is dat besef ten enenmale verdwe nen. Als je 70, 80, misschien wel 90 jaar geleefd hebt, dan moet je je plaats afstaan aan anderen. Daar moetje niet te dramatisch over doen, dat hoort bij het leven. De dood is doodgewoon geworden. En voor zover men nog enige idee heeft dat het met dit leven niet afgelopen is, is men van gedachte dat het met alle mensen goed komt. Dan gaat iedereen 'naar de hemel'. Maar wat voor voorstellingen men daarvan heeft, dat is om van te huiveren. Soms blijkt er iets van in de rouwadvertenties, vooral in de geseculeerde pers. Het heeft allemaal met elkaar te maken. Als we niet meer erkennen dat de dood in de wereld gekomen is als gevolg van de zonde, en als we niet meer geloven dat de Vorst van Pasen de dood heeft overwonnen, dan weten we ook geen raad meer met het sterven van onze dierbaren. Dan is, om met Paulus te spreken, alles 'ijdel', leeg, zinloos. Waarnemer °>r. '^r^.'^ a^ v,'5j«i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuvfs, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Heel graag zou ik van u willen weten wat ik tegen de oorwurmen en pissebedden moet doen, die mijn appels helaas erg lekker vin den. Antwoord: Oorwurmen (Forficula auricula- ria) komen op allerlei gewassen voor. Ze vreten 's nachts en verschuilen zich overdag in dor blad en tuinafval. Bespuiting of behandeling van de appels heeft geen nut, de smaak wordt er door bedorven. O kunt beter proberen om de schade te voorkomen, in de eerste plaats door de grond rondom de boom vrij te houden van onkruid en afval. U kunt een oud, beproefd middel ter bestrijding gebruiken: rondom de boom worden op stokken omgekeerde bloempotten gehangen, gevuld met houtwol of stro, bespoten met of gedrenkt in een middel dat een tuinwinkel verkoopt. U begint hiermee zodra de vrucht zetting op gang komt. De potten worden elke morgen nagekeken; zitten er oorwurmen in, dan worden die eruit geklopt en vernietigd, waarna de pot opnieuw wordt gevuld. De pissebedden waren waarschijnlijk al in de opslagruimte aanwezig. Die moet dus voor de volgende oogst gereinigd en ontsmet worden. Hoe hoog ligt de ozonlaag en waarom is die zo belangrijk? Antwoord: De ozonlaag is een deel van de atmosfeer op 15 tot 35 km boven de aarde. Ze was ca. 15 km dik, maar dat wordt min der. De ozonsfeer absorbeert uit het zonlicht veel ultraviolette stralen (met golflengte 200 tot 3000 nm) die erg schadeUjk zijn voor alle leven op aarde. Waar kan ik mij aanmelden voor de Vier daagse in Nijmegen? Hebt u nog enkele tips? Hoe je bijvoorbeeld aan een ovemach- tingsadres komt? Antwoord: 'Vanaf maandag 3 februari 2003 kon u zich laten inschrijven voor de 87ste Vierdaagse. U kunt inschrijven via een inschrijfformulier of via internet. Inschrijf formulieren kunt u aanvragen bij de Centra le Administratie. De Centrale Administratie is bereikbaar op werkdagen van 13.00 tot 16.30 uur, telefoon: 024 3655500. Vraag toezending van het reglement en de brochu re en oefen goed. U moet wel kerngezond wezen, zodat behalve uw voeten ook hart en bloedsomloop in orde zijn! Wandel dage lijks, tot u met gemak en zonder pijn of ademnood de 50 km haalt. Loop vervolgens enkele weekends twee dagen achter elkaar de afstand waarvoor u wilt inschrijven. Lukt dat, probeer dan in uw vakantie minstens drie dagen zo'n traject af te leggen. Doe zo mogelijk mee aan een avondvierdaagse in uw omgeving. Zorg voor stevig en goed pas send schoeisel over zuiver wollen sokken. Voor de overnachting kunt u zich wenden tot de Nijmeegse VVV, tel. 0900-1122344. Soms is vol pension (incl. luncpakket) mogelijk, maar ook langs de route is volop eten en drinken verkrijgbaar. Ik vond jonge mereltjes. Wat kan ik ze als voer geven? De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op zaterdag 10 mei, van 10 tot 12 uur bij fam. van der Woude, aan de Dorpsweg 65 te Ouddorp houden wij onze voorjaarsplanten ruil. Weet u het nog? Niet alleen plantjes en stekjes kunt u ruilen, ook allerlei andere pro ducten die u uit uw tuin haalt, van uw tuin maakt... Wij denken dan aan: zaden, bollen pompoenen, noten, fruit, jam, limonades, recepten, chut- neys, wijn, tingereedschap, tuinboe- ken, foto 's, etsen, schilderijen, teke ningen, reukwaren Ook deze keer hanteren wij het systeem van ruilbonnetjes: voor iedere plantje, potje, of wat u ook meebrengt ontvangt u een bonne tje waarmee u andere plantjes, potjes, etc. kunt 'open'.Dat systeem werkte namelijk heel aardig tijdens de plantenruil vorig najaar, in Ooltgensplaat. Wij vragen u ook weer dringend uw plantjes aan te bieden in potjes. Het liefst voorzien van de relevante gegevens zoals naam en als u het helemaal af wilt maken met bijvoorbeeld bloemkleur en standplaats. Maar niets is verplicht, en ook uw losse pol, zaailingen of stek blijven wel kom, al wordt een leuk verhaal als begelei ding altijd gewaardeerd. Wij verwachten natuurlijk al onze leden maar ook zo veel mogelijk niet-leden, in de hoop dat die ervaren dat het plantenruilen niet voor niets voor vele leden het favoriete evenement is. De onderhandelaars van PvdA, CDA en VVD hebben voor de komende collegepe riode de hoofdlijnen van het gewenste beleid vastgesteld. Het akkoord "Ruimte voor Zuid-Holland" bevat vijf inhoudelijke speer punten: economie, mobiliteit, stad en platte land, samenleving, veiligheid. Voor deze speerpunten is incidenteel 191.500.00 euro en structureel 47.250.000 euro uitgetrokken. De enorme diversiteit aan belangen, proble men, activiteiten, kansen en bedreigingen op het relatief kleine grondgebied van Zuid- Holland, in haperende economische tijden, vraagt om scherpe keuzen en prioriteiten. De coalitiepartijen, die samen 58 van de 83 zetels in Provinciale Staten bezetten, zijn van mening dat een breed draagvlak in PS bevorderlijk is voor slagvaardige en daad krachtige besluiten en voor snellere resulta ten waar overeenstemming met het rijk en de gemeenten nodig is. Gebiedsgericht werken Met gebiedsgericht werken zijn in de afgelo penjaren goede resultaten bereikt. Het heeft de provincie herkenbaarder gemaakt in de regio's. Ook in de komende vier jaar gaat gebiedsgericht werken door. Het gebiedsge richt werken wordt echter anders georgani seerd met vier gebieden in plaats van zes. Antwoord: Jonge merels of zwarte lijsters worden door hun ouders gevoederd met wormen, insecten en soms stukjes van rijpe vruchten. De wormen zijn eiwitrijk en nood zakelijk voor de groei. Wat fijn geprakte appel, bessen of een aardbei zijn gewenst voor de vitaminevoorziening. In noodgeval len kunt u gevitaminiseerd kattenvoer gebruiken. Houd in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opge wekt. (2 Timotheus 2 vers 8a) 'Vader' en 'zoon' Er bestaat een bijzondere band tussen de briefschrijver en de ontvanger van het schrij ven. De eerste voelt zich voor de tweede ver- antwoordeüjk. Paulus is de schrijver, voor Timotheus is de brief bestemd. De apostel Paulus heeft hart voor zijn geesteüjke zoon. Als ongetrouwde man heeft Paulus geen kin deren van vlees en bloed, maar als getrouwe dienstknecht van Jezus Christus heeft hij wel geestelijke nazaten. Timotheus is er eentje van. Dat kind is zijn zorg. Daarover bestaat bij het lezen van de Timothéusbrieven geen misverstand. Zo 'vader', zo 'zoon' Uit ons hoofdstuk blijkt dat Timotheus in moeilijkheden is geraakt. In zijn ambtelijke dienst ligt de jongeman onder vuur. Deze en gene oefent kritiek. Onbarmhartige kritiek. Men lijkt alles in de strijd te werpen om maar te zorgen dat aan de woorden van Pau lus' zoon geen geloof wordt gehecht. Zelfs zijn leeftijd schijnt een punt van discussie te zijn. Strijd en nog eens strijd. Het komt er voor Timotheus op aan dat hij in Christus' kracht de vijanden het hoofd biedt. Als het over de strijd en de bestrijding gaat dan overkomt Timotheus niets vreemds. Zijn geestelijke vader die hem een brief schrijft vraagt daarvoor aandacht. Paulus zelf heeft ook steeds onder vuur gelegen, de moeite in de ambtelijke dienst is aan hem niet voorbijgegaan. Hij heeft het aan den lij ve ondervonden. Momenteel zit de brief schrijver in gevangenschap. Hij lijdt omwil le van het Evangelie en wordt als een kwaad doener om Christus' wil geboeid. Dat maakt hem echter niet moedeloos en werkeloos, de apostel kümt in de pen en schrijft een brief. Doet verantwoording waar het mogelijk is en nodig is. Paulus bezit een geweldige troost: het Woord Gods is niet te binden. Ondanks de verdrukkingen maar ook mede door de verdrukkingen vindt het Woord zijn weg. Zoals de Heere het al gezegd heeft dat de discipel ermee moeten rekenen op dezelfde haat te stuiten en tegen hetzelfde verzet aan te lopen als zijn Heere, zo ondervinden deze twee dienstknechten in hun omgeving de weerzin tegen het Evangelie. Een algemeen geldende regel. Die het waar achtig geloof gekregen hebben moeten bedenken: allen die godzalig willen leven in Christus Jezus, die zullen vervolgd worden (2 Timotheus 3:12). Volhouden De briefschrijver houdt vol. Hij is bereid alles te verdragen. Als het maar is dat velen er baat bij hebben. Dat juist anderen zalig en gered worden. Voor Timotheus gelden dezelfde maatsta ven. Zijn jonge zoon moet getrouw zijn en blijven. Volharden in de genade van de Zoon van God. De strijd van het geloof mag niet worden gestaakt. De dienst van Christus is het waard te worden voortgezet. Te langen leste zal de overwinning er zijn, zal de zege kroon worden verkregen, zal de eeuwige heerüjkheid een feit zijn. Wie door het geloof leeft, wie de strijd van het geloof voert en wie de verdrukkingen om Christus' wil ver draagt, die zal met Christus heersen. Volle kracht Volhouden. Maar hoe? Hoe kan de jongeman staande blijven? Je moet dan toch wel over grote kracht beschikken wil je tot het einde toe de strijd voeren. Precies, daar is grote kracht voor nodig. En een goed dienstknecht van Jezus Christus heeft die kracht! Geen eigen kracht! Neen, 't is Israels God Die krachten geeft, van Wien het volk Zijn sterk te heeft Daarom is het van levensbelang nooit te vergeten, altijd te gedenken dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt. Het grote geheim van de dienst, het hartsgeheim van de dienstknecht: hij houdt in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt. Dat wil dus niets anders zeggen dan dat de jonge man tot de strijd is toegerust. Voortgaan met kracht, volhouden zonder aan kracht in te boeten. Het betekent wel afzien van eigen kracht en heengaan in Zijn kracht. Gedenken Timotheus, houd vol! Ga niet strijdend ten onder maar ontvang strijdend de overwin ning. Een goed soldaat aanvaardt de verdruk king, een voorbeeld dat navolging verdient. Zijn volharding brengt hem de soldij. Het harde landleven dringt de landman menig keer van zichzelf af te zien. Het is de wet van de landman wil hij de vrucht genieten. Zeker zal hij die genieten. De jongeman moet op Christus Jezus zien, Christus streed. Zijn leven was een lange Uj- densweg. Zijn werk bracht Hem de dood. Maar maar Hij is opgestaan. Hij heeft de dood overwotmen. Na de dood het Leven De dood had niet het laatste woord, de Levende heeft het woord. Hij heeft het leven weer opgenomen. De beloning en het loon op het werk welt in de woorden van de apostel omhoog: Hij is uit de doden opgewekt. Nadat de Zoon van God wettelijk had gestreden en onder de Wet Gods had geleden en daardoor was vervloekt, is Hij beloond, gekroond. De Vader heeft Hem opgewekt. Dat stond Chris tus voor ogen. Hij zag op de vergelding. Hij zag op de voorgestelde vreugde. De ontvanger van de brief moet in gedachte nis houden dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt! Het genadeloon is gegarandeerd. In gedachtenis houden! Dat betekent m'et: denk nog eens een keer aan dat grote feit. De gebeurtenis van Pasen, het Evangelie van Pasen is geen boodschap van aanbeveling. Het Paasfeit is geen heilsfeit om zo nu en dan in de kerk aan herinnerd te worden. Want stel je voor dat het helemaal vergeten werd en in het vergeetboek zou raken. AJs het zo is, is er iets grondigs mis. Zó leeft de Faas vorst niet! Gedenken dat is: dltijd leven met, bij en door de werkelijkheid van de opstanding. Het gedenken van Jezus Chrisms' opwekking betekent dat Zijn opwekking het dagelijkse leven kleurt. Zijn opwekking maakt de dienst uit. Zoals op de dag van de uitslag van het examen de examenkandidaat alleen maar beheerst wordt door de uitslag en er geen moment los van kan komen, zo maakt de opwekking van Christus Jezus het leven van de ware gelovige uit. Zoals er voor de bruid maar niets anders is dan de bruidegom, zo is er in het gedenken van de opwekking van Christus Jezus niets anders dan 'al de weg leidt mij mijn levende Heere en Heiland'. Zo is Timotheus bevel gegeven de Heere Jezus Christus in Zijn opwekking te geden ken. De geestelijke zoon is door het geloof Christus ingeplant. Hij heeft deel aan Chris tus' lijden, sterven en opstanding. Blijvende verbondenheid met de levende Christus door de Heilige Geest. Zó kan Hij de strijd voeren. Zó kan Hij overwinnen. Zo kan hij leven: gelijk Christus is opgewekt alzo zal ook ik opgewekt worden uit de dood en Hem ter ere leven. Altijd maar leven bij die opwekking van Christus. Het gedenkwaardige feit in ons leven Wij vieren Pasen. Voor soinmigen is dat een kwestie van één keer tijdens de Pasen, op de Paasmorgen de drempel van de kerk over gaan. Vandaag de dag stouwen op de Paas zondag 's morgens de kosters de kerken vol. Op de zondagavond gaat het plaats wijzen aan de kerkgangers een stuk gemakkelijker af. Op Paasmaandag draaien veel kosters er hun hand niet meer voor om. Kerkgangers raken steeds verder van de Levensbron ver wijderd. De schare kerkgangers dreigt steeds minder in de voetstappen van de Heere te gaan en steeds meer doodlopende wegen te verkiezen. Er is ook een categorie die de vie ring van Pasen terugbrengt tot alleen een trouw bezoek aan de kerk en het driemaal zit ten onder de prediking. Alsof tussen Pasen vieren en drie keer naar de kerk gaan een is- gelijk-teken staat. Maar noem het wel gods dienst op de brede weg. Want Pasen strekt zich namelijk over 365 dagen per jaar uit. En in een schrikkeljaar mag het nog een dag meer zijn. Wordt het Pasen, dan moet het Pasen blijven. Komt de Levende aan het woord, dan schrijft Hij de wegen, dan wordt het een wandelen met de Levende. De apostel schrijft: door de genade Gods ben ik dat ik ben! De Heere is verschenen aan Céfas, Jakobus en ten laatste van allen is Hij ook van mij, als van een ontijdig geborene gezien! Wat ik leef, leef ik door de Zoon van God. De hamvraag. De levensvraag: viert u Pasen al? Is uw eerste Paasdag al aangebroken? Na die Goede Vrijdag waarop u met Christus gestorven bent? Het feit dat Jezus leeft en tot leven leidt is een alledaagse aangelegenheid. Sterven en opstaan keert iedere dag terug. 'Ik ben met Christus gekruist en ik leef, niet meer ik maar Christus leeft in mij; en hetgeen ik nu in het vlees leef, dat leef ik door het geloof des Zoons van God Die mij Uefgehad heeft en Zichzelf voor mij overgegeven heeft.' Het sluitstuk van de gedachtenis Wie de opwekking van Jezus gedenkt, die let op het vooruitzicht. Het blijde vooruitzicht. De Geest heeft het laatste woord: 'indien de Geest Desgenen Die Jezus uit de doden opgewekt heeft in u woont, zo zal Hij Die Chrisms uit de doden opgewekt heeft, ook uw sterfelijke lichamen levend maken, door Zijn Geest Die in u woont.' (Romeinen 8:11) Ds. J. W. van Estrik DEN HAAG - Room-, gebak en soes- jesproducent Brinkers en Culi d'Or in Melissant moet van de Raad van State alsnog de door de gemeente Dirksland voorgeschreven miUeiunaatregelen nemen. In een woensdag gepubliceerde uitspraak veegde het rechtscollege alle bezwaren van Brinkers tegen de geluidsisolerende maat regelen van tafel. Brinkers is fel tegen de dure maatregelen gekant omdat de 'toren hoge kosten' niet zouden opwegen tegen de geringe afname van de herrie voor de buurt. Het bedrijf aan de Ruijgenhil ligt immers dicht tegen de bebouwde kom van MeUs- sant. Maar de Raad van State stelt dat Dirksland gewoon de landelijke milieure gels op het bedrijf toepast en geen buiten gewone eisen stelt. Ook andere bedrijven in de branche moeten aan vergelijkbare milieueisen voldoen. Eerder tijdens de rechtszaak bleek al dat gemeente geen medelijden met het bedrijf heeft. Gemeentewoordvoerder C. Over- weel benadrukte toen dat het roombedrijf in het verleden zonder vergunning illegaal de productie heeft uitgebreid. Dat feit en het grote aantal klachten over herrie van omwonenden heeft Dirksland niet ver murwd om zich soepeler tegenover Brin kers op te stellen. Brinkers schat de kosten van de geluidsmaatregelen, zoals het aan brengen en vernieuwen van ventilatoren en koelinstallaties, op minimaal 200.000 euro. En die kosten kunnen nog oplopen als de constructie van het bedrijfsgebouw aange past moet worden. Bibliotheek Ouddorp organiseert woensdag 14 mei 2003 een avond over het leven en werk van Annie M.G. Schmidt, Een avond met voordracht, zang en sketch over haar leven en wereldwijd bekende werk(denk bijv. aan: 'Ja zuster, nee zuster', 'Jip en Jan- neke' en 'Er valt een traan op de tompoes'). Een avond vol herkeiming voor jong en oud, die gehouden zal gehouden worden in één van de zalen van verenigingsgebouw 'Dorpstienden', Dorpstienden 4 te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 UIU-. Toegangsprijs: 3 per persoon. De entreekaarten voor deze avond zijn verkrijg baar bij de bibliotheken in Ouddorp, Mid delharnis, Oude-Tonge en Hellevoetsluis. Voor meer informatie kunt u contact opne men met de bibüotheek van Ouddorp, tel.: 0187-667744. -40- Marieke schudt krachtig haar hoofd en medelijden slaat ze haar arm om zijn schouders. "Je moeder zou er nooit vrede mee hebben en eerlijk gezegd, Johan, ik vind je heel aardig en je betekent ook wel wat voor mij, maar er is iemand anders om wie ik nog meer geef." De jongen kijkt haar indringend aan en zijn mond wordt even een harde streep. "Je hoeft niets meer te zeggen, Marieke.Ik weet wel wie je bedoelt. Ik heb gehoord dat Cor je broer niet is, maar dat julUe zoveel om elkaar geven, dat wist ik niet." Teleurgesteld schudt hij zijn hoofd en als hij Marieke aankijkt, staan er tranen in zijn donkere ogen. "Eigen lijk had ik beter moeten weten, want je ging natuurlijk niet zomaar iedere dag naar dat ziekenhuis. Toch zal ik je vreselijk missen." Die laatste woorden komen schor uit zijn mond en voorzichtig pakt hij haar hand, die lichtjes beeft. "Mag ik je wel schrijven Marieke?" vraagt hij bijna onhoorbaar. "Natuiu-lijk Johan", antwoordt ze zacht, "ik zal het heerUjk vinden om af en toe een brief van jou te krij gen." "Beloof me dan datje ook terugschrijft?" zegt hij ern stig. "En onthoud wat mijn vader je gezegd heeft: wanneer je ooit iets dringend nodig hebt, geld voor een studie, kleding, medicijnen noem maar op, dan moet je nooit twijfelen en het mij meteen laten weten." Marieke belooft dit en dan omhelzen ze elkaar. Als hij haar loslaat, ziet ze opnieuw tranen in zijn ogen en beschaamd wenst hij haar het allerbeste. "Ik zal er morgenvroeg niet zijn om afscheid van je te nemen. Dat doe ik liever nu", zegt hij met een brok in zijn keel, "maar in gedachten zul je iedere dag van mijn leven bij me zijn." Dan graait hij in zijn broekzak en haalt er een klein doosje uit. Schuchter duwt hij het doosje in haar han den. "Wil je dit alsjeblieft aannemen, Marieke. Beschouw het maar als een teken van vriendschap." Zonder te wachten op haar reactie, staat hij op en beent de salon uit. Met het doosje in haar hand staart Marie ke naar de gesloten deur en op een vreemde, verdrieti ge manier beseft ze dat er voorgoed een periode in haar leven afgesloten wordt. "Dag Johan", fluistert ze bijna onhoorbaar, "ik zal altijd met een warm gevoel aan jou terugdenken." Met gemengde gevoelens en de dure ring, veilig opge borgen in haar koffertje, brengt ze haar laatste nacht door in Rotterdam. HOOFDSTUK 18 Veel koffers hoeft dokter Ladage die morgen niet in zijn auto te laten. Na het vroege ontbijt, waarbij Eliza, Johan en mevrouw Ladage niet aanwezig warenj heeft Marieke snel haar schamele bezittingen bijeengepakt. Het mooie mantelpakje dat ze ooit van Johans geld kocht, legt ze voorzichtig op het stapeltje tweedehands kleding in haar koffertje. De kleren van de jongens zijn in twee plunjezakken gestopt en Armechien en Elske delen samen een valies- je- Het is lief van EUza dat ze nog een koffer met speel goed heeft gevuld. Oude kinderboeken, poppen, autootjes en blokken die van haar en Johan zijn geweest, komen zeker van pas in Stavenisse, waar ze voorlopig nog met niets moeten proberen een leven op te bouwen. "Nou jongelui, de koffers zitten in de auto. Het wordt nu echt tijd om afscheid te nemen." Mevrouw Ladage is juist opgestaan en gekleed in haar peignoir schudt ze hen allen de hand. Ondanks de glimlach op haar gezicht, bemerkt Marie ke duidelijk opluchting bij haar gastvrouw. Eliza omhelst haar kort en ze laat Marieke beloven haar regelmatig te schrijven. Johan komt echter niet opdagen, zoals Marieke wel had verwacht. Het is voor hem te moeilijk om nogmaals afscheid van haar te nemen. "We zullen Johan uit zijn bed moeten schreeuwen", zegt de dokter geïrriteerd, maar Marieke schudt haar hoofd. "Laat hem maar lekker liggen", zegt ze zacht, "we heb ben gisterenavond al gedag gezegd." De jongens kijken haar met opgetrokken wenkbrau wen aan, maar als ze Marieke's waarschuwende ogen zien, zwijgen ze. "Nou, dan moeten we maar eens gaan", oppert de dok ter, "ik denk dat jullie tante en oom al bij de haven staan te wachten." Marieke neemt Henkie op schoot en propt zich naast Dirk en Cor, die zijn zusje op schoot heeft, in de auto. Janus gaat voorin zitten, naast de dokter en zet Elske op z'n knieën. Ze voelen zich als sardientjes in een blikje, maar gelukkig is het niet ver rijden naar de haven en in de vroege ochtend is er nauwelijks verkeer op straat. "Daar staan ze!" roept Janus enthousiast, als hij in de verte twee figuren ontwaart. De dokter parkeert zijn auto vlakbij hen en laadt de koffers uit. Nu is het ook zijn beurt oin afscheid van hen allen te nemen. Geëmotioneerd omhelst hij hen en ze moeten hem beloven om spoedig te laten horen hoe het met hen gaat. "We zijn u heel dankbaar, dat we zo'n tijd bij u moch ten blijven", zegt Marieke zacht en zoent de man ver volgens op beide wangen. "Schrijf me snel Marieke", mompelt hij ontroerd, "vooral als je iets tekortkomt." Marieke knikt en gaat naast haar tante staan. Haar broers en Cor schudden de dokter ook hartelijk de hand en kleine Henkie drukt een natte zoen op zijn gezicht. Als laatsten zijn Elske en Amiechien aan de beurt en de dokter tilt hen beiden even op. "Dag Ueverds", zegt hij zacht, "doe goed je best op school daar in Zeeland en stuiu' mij maar snel een kaartje!" Aiuiechien knikt, maar Elske huilt. Snikkend hangt ze tegen de man op wie ze zo gesteld is geraakt. "Stil maar meisje", troost de dokter, aangedaan, "als je me heel erg gaat missen, kun je misschien een keertje komen logeren in de vakantie, afgesproken?" Elske knikt tevreden en tante Bep neemt haar zachtjes bij de arm. "Kom kind, we moeten nu gaan, de boot vertrekt zo en je wilt toch niet, dat hij wegvaart zonder jou?" Als laatsten schudden tante Bep en oom Gerard snel de hand van dokter Ladage. "Ik ben u veel dank verschuldigd voor alles wat u heeft gedaan voor deze kinderen", zegt Gerard ontroerd, "niet iedereen zou zijn huis voor vreemden hebben opengesteld." "Ik heb het graag gedaan", antwoordt de man zacht, "ik hoop dat ze ons in de toekomst nog een keer zullen bezoeken, want ze zullen altijd welkom zijn." Marieke glimlacht dankbaar naar de dokter, maar grijpt dan vlug haar koffer. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7