GEEN LEVENSLANG, MAAR ACHHIEN JAAR tt\)itk Nieuws Harplessen in Middelhamis PREDIKBEURTEN uit de kerken EIIAtlD01^IEUW5 Nieuws van de Wereldwinkel EIIAnDEI1-t1IElJW5 Met de VW naar de Home Garden Fair Oranje zang- en orgelavond in de Grote of Maria Magdalenkerlt te Goes Kerkdiensten Ger. Gem. SUPER megabingo In Ooitgensplaat Zoals voorspeld Zorgvuldige overwegingen van de rechtbank Emoties niet laten meespreken in het recht Was de eis dan onterecht? Levenslang in plaats van de dood straf Ontoereikendheid van de huidige strafmaat Zondag 27 april 2003 Mammoet Alledaags Als de olifanten vechten. PAGINA 2 VRUDAG 25 APRIL 2003 De uitspraak van de rechtbank over Folkert van der O. Zal voor veel mensen in Neder land een teleurstelling zijn. Daartegenover zal er een niet onaanzienlijk aantal mensen zijn die deze uitspraak billijk vinden. Onder hen vooral strafrechtdeskundigen. De laatste weken is de Nijmeegse hoogleraar in het strafrecht Tak nogal eens aan het woord geweest. Hij voorspelde al dat de rechtbank niet zou komen tot de oplegging van levens lang. Hoe hierover te denken? Dat woord gebruik ik liever dan hoe hierover te oordelen. De rechtbank is immers tot oordelen geroepen. Burgers kunnen hun mening geven over dat oordeel, mar zijn tot oordelen in de zin van juridisch vearoordelen niet geroepen. Daar om zou ik met een oordeel ook zeer voor zichtig willen zijn. Mij past alleen een com mentaar op het vonnis dat ik geef als Neder lands staatsburger, met bijzondere belangstelling voor ethiek. Misschien mag ik hieraan toevoegen dat ik in 1978 een ethisch commentaar heb geschreven onder de titel 'De rechtvaardiging van de straf. Op de inhoud kom ik nog terug. Nu het vonnis dat de rechtbank heeft opge legd. Ik ben onder de indruk van de zorgvul dige en uitvoerige manier waarop de recht bank zich gebogen heeft over de aanklacht en de verdediging. De voorzitter van de rechtbank heeft in ruim drie kwartier een samenvatting gegeven van de overwegingen van de rechtbank die aan de uitspraak ten grondslag liggen. Zij vormen de basis voor de veroordeling tot achttien jaar gevangenis straf Dat betekent dat Van der G. twaalf jaar moet zitten, minus het jaar voorarrest. In mei 2014 komt hij vrij. Er zal wel hoger beroep worden aangetekend. Ik verwacht in geen geval dat dit strafvermeerdering zal mee brengen. Tegen één ding wil ik waarschuwen en ook positie innemen. Dat is tegen het inbrengen van de emoties in de weging en waardering van het vonnis. Men mag wel zeggen dat de samenleving geschokt is. De emoties in de samenleving mogen echter geen strafverho- gend effect hebben. Dat zou in strijd zijn met de rechtvaardigheid van het recht. Prof. Tak en ook andere strafrechtdeskundi gen hebben erop gewezen dat op een enkel voudige moord, zonder verzwarende bij komstigheden van verkrachting of bijzonde re wreedheid in de wijze van uitvoering, twaalf tot vijftien jaar gevangenisstraf staat. Vanwege de bijzondere omstandigheden (de politieke implicaties) is achttien jaar dus aan de hoge kant voor deze moordzaak. Ik ben van mening dat de rechtbank ook in dit geval de weg van de gangbare strafmaat en dus van het gewone strafrecht moet vol gen. Als zodanig kan ik dit vonnis plaatsen binnen het kader van het Nederlandse straf recht. Hoewel ik levenslang niet onbillijk zou gevonden hebben, zou dat oordeel vergele ken met andere vonnissen niet terecht zijn geweest. Dan was de rechtbank afgeweken van de gebruikelijke strafmaat voor enkel voudige moord met voorbedachten rade. Tegenover Van der G. zou een veroordeling tot levenslang een buitenproportionele straf zijn geweest. Dus ook een straf die buiten de grenzen van ons huize wetboek van straf recht gaat. Heeft de officier van justitie met zijn eis tot levenslang de rechtbank dan overvraagd? Dat vind ik niet. Ik acht die eis terecht, ook al had de officier kunnen verwachten dat de rechtbank die eis niet zou toewijzen. Waarom naar mijn oordeel dan toch terecht? Omdat deze eis duidelijk maakt dat de huidi ge straftoemeting te mild is. Helemaal wel, omdat (onafhankelijk van het gedrag van de gevangene) bij voorbaat eenderde van de straf niet ten uitvoer wordt gelegd; dus wordt kwijtgescholden. Ik moet zeggen dat deze kwijtschelding op dit moment voorwerp van onderzoek is; zelfs als zou deze regel veran derd worden, dan zal Van der G. er niet door getroffen worden. Hij komt na twaalf (dus elfjaar vrij. Levenslang houdt in dat er geen strafver mindering te verwachten is. Alleen de Koningin kan gratie verlenen. Dit is de laat ste jaren slechts een enkele maal gebeurd. Men moet bedenken - zo las ik het onlangs nog in een beschouwend artikel in een krant - dat levenslang eigenlijk de vervanging van de doodstraf is. Bijna honderdvijftig jaar kent het Nederlandse strafrecht de doodstraf niet meer. Levenslang is - hoewel dit officieel niet is uitgesproken - daarvoor in de plaats geko men. Vandaar dat levenslang ook echt levenslang is; dus zonder enige strafvermin dering. In het bovengenoemd boekje heb ik het recht van de doodstraf verdedigd, als besef ik dat ik een van de wenigen ben die daarvoor sta. Ik begrijp heel goed dat de doodstraf niet zomaar, dus niet zondermeer zou kunnen worden ingevoerd. Dat zou een basis moeten hebben in het rechtsgevoel van de burgers. Daarin zou een omslag moeten komen. Het is wel opmerkelijk dat er de laatste jaren vanuit de samenleving weer meer stemmen opgaan die pleiten voor herinvoering van de doodstraf. Wat mij in de eis van de officier van justitie in elk geval aanspreekt is, dat de huidige beperkte praktijk van veroordeling tot levenslang niet voldoet aan wat het recht idealiter zou moeten meebrengen. De bijzondere omstandigheden van deze moord hadden mijns inziens moeten meewe gen in het vonnis. Dat vind ik het gelijk van mr. Plooy. Echter binnen het kader van onze huidige strafrechtspraak zou dat een uitzondering geweest zijn en daarom onbillijk. Vandaar dat strafrechtdeskundigen een dergelijk von nis niet verwachtten. Mijn mening over dit vonnis is dus wat ambivalent. Enerzijds had ik dit vonnis ver wacht en kan ik het billijken uit een oogpunt van de rechtspraak die in ons land wordt toe gepast. Anderzijds vind ik het vonnis toch te mild. Met deze uitspraak stel ik niet alleen dit von nis, maar de rechtspraak in vergelijkbare situaties onder kritiek. Een opzettelijk en welbewust begane moord zou - in onze samenleving - met levenslang bestraf moe ten worden. Bovendien zou er in ons straf recht een uitzondering gemaakt moeten wor den voor uitzonderlijke moorden, zoals die op Fortuyn; een hogere strafmaat dan heden wordt gehanteerd zou moeten gelden. Van der G. heeft het geluk dat de strafmaat heden niet hoger is. Gegeven dat feit zie ik uit rechtvaardigheidsoverwegingen geen reden ineens een hogere straf op te leggen. Mijn conclusie: overheid en volksvertegen woordiging zouden tot zichzelf moeten inke ren om het huidige strafstelsel te onderzoe ken. Is het niet te licht bevonden? Dan zeg ik naar aanleiding van het vonnis in Amster dam; ja. W.H. VELEMA GOEREE- OVERFlAKKEê Woensdag 30 April, Koninginnedag, staat de Wereldwinkel met een kraam op de Oranjemarkt in Dirksland én op de Oranjemarkt in Middelhamis. U kunt er terecht voor bijvoorbeeld kof fie, thee, jam en honing, maar ook voor leuke cadeauartikelen zoals dromenvan- gers, sieraden, en mooie handgemaakte gebruiksvoorwerpen uit exotische lan den. Heeft u de nieuwe voorraad mooie kaarten al gezien?Ze zijn 110 per stuk, maar in de winkel op zaterdag 26 april 10 stuks voor 10.-! De Wereldwinkel op het Spuiplein in Middelhamis (achter de Winkeldiek) is open op Vrijdagavond van 18.00 uur tot 21.00 uur, en Zaterdag van 08.00 uur tot 17.00 uur. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTi^TIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermtin overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie; A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 email: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP- Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haë- zer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. R C. Hoek - Ger. Gem. 9,30 en 18.30 uur ds. M. J. van Gelder - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. L. Kruger - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. D. Boers en 18.30 uur ds. N. v. d. Leer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. H. Visser, Barneveld en 18.30 uur ds. R H. van Harten, Ridder- STELLÉnDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Kerk 10.00 uur mevr. J. Hof, kinder koor Yess en 18.30 uur ds. D. A. J. Son- nevelt. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sirjansland - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. M. J. van Gelder, bev. ambtsdr. - Ger. Gem. 9.30 uur ds. H. Stolk en 17,00 uur mevr, ds. D. W. Lens- ink-Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. H. J. van der Veen, Zwijndrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis 14.30 uur ds. H. A. Samsom. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. van der Veen, Zwijndrecht en 18.00 uur kand. R C. Zorge, Ouderkerk a/d Ussel - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. C. Oorschot - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. R Goud - Herv. 'Exo dus' Gem. 10.00 uur ds. S. J. Bruining - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. Mulder, huwelijksdienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. T. Baart en 17.00 uur ds. H. L. Stolk - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur dienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. van Gorsel en' 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 18.00 uur student G. Beens. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Sommelsdijk en 18.00 uur ds. A. P Voets, Middelhamis - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Bérea, gebouw 'De Bron', 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Ph. C. Looijen, Amersfoort en 18.00 uur ds. H. A. Sam som - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. K. W. Kakes en 18.00 uur ds. J. Glas, DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P van Duijvenboden en 18.00 uur ds. M. Messemaker, Oud-Beijerland - Ger. Kerk 10,00 uur de heer M. Jansen en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. J. van den Herik, Oene en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove, Wapenveld - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. De Goede en 18.00 uur de heer De Boer. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove. Een mammoet is zoiets als heel erg groot. Bijvoorbeeld een tanker, een bedrijf of een wet. De laatste jaren staat de luolharige mammoet lueer in het middelpunt van de belangstelling. Het omvangrijke dier is in barre streken aangetroffen, verborgen onder' een laag ijs. Vooral de haren zijn interes sant voor xuetenschappers en onderzoekers. Het in haart brengen van de mammoet is een mammoetklus. De ouderdom van het dier wordt ook in mammoetachtige cijfer^'' uitgedrukt en over de herkomst van 'grote, fantje' hullen de expeits zich in diep stil- zwijgen. Vandaag de dag zijn mammoetbedrijven regelmatig in het nieuws. Ze zijn niet zo geliefd als de originele mammoet, want ze veroorzaken mammoetproblemen als stank en geluidsoverlast. Door de mensen die er loerken, xuorden de bedrijven als onper soonlijk en olifantachtig ervaren. Van een goed geheugen voor de werknemer is geen sprake meer, niemand kent iemand meer op de supersonische werkvloer. De eens gezelli ge kantine is veranderd in een eetruimte waar in ploegen de etenswaren worden genuttigd. De tijd van het ouderwetse broodtrommeltje ligt net ah die van de mammoeten achter ons. De naam van het bedrijf is ook aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Giant Elephant of Big Mammuth sieren de voor gevels van reusachtige kantorencomplexen. Menig werknemer verslikt zich in de Engel se termen die van de ene dag op de andere dag op de werkvloer ivorden gebezigd. De nieuwe zakelijkheid moet het mammoetbe- drijf naar nog grotere hoogten brengen. Ondertussen zoeken wetenschappers naar het geheim van de mammoet. Maar die noeste arbeid verrichten ze op de verkeerde plaats. Voor alle dingen die met de mam moet te maken hebben, moeten ze in het klei ne Nederland zijn. De mammoet ligt hier bij wijze van spreken voor het oprapen. Met de wol erbij. Op dinsdag 27 mei organiseert VVV OverflakkeeA'oome een bustocht naar de Home Garden Fair op Landgoed Beec- kestijn in Velzen. Langs de zeer fraaie belommerde lanen staan stands met min of meer klassiek inte rieurs, tuinarchitectuur en tuinmeubilair, casual en meer formele kleding, planten, bloemen, tuinbeelden en andere kunst. Een bijzondere Fair op ^en bijzondere locatie. De opstapplaatsen voor deze VVV bus tocht zijn: Melissant, Stellendam, Helle- voetsluis, Rockanje, Oostvoome, Brielle, Heenvliet en Spijkenisse. Voor meer informatie en reserveren kunt u terecht bij de VVV kantoren in Middelhar- nis, Hellevoetsluis, Rockanje, Oostvoome en Brielle. Telefonisch 0187-484870 of 0181-401600 Op woensdag 30 april a.s. (Koninginnedag) belegt mannenkoor ELIM uits-Gravenpol- der onder leiding van André Overbeeke (dirigent) en Henk Ruitenbeek (organist) hun traditionele Oranje zang- en orgelavond in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes. Aan deze avond zal verder medewerking verleend worden door de christelijk gemeng de zangvereniging ASAF uit Goes onder lei ding van Koos van der Slikke (duigent) en Jacco Goud (organist). De samenzangorga- nist voor deze avond is Henk Ruitenbeek, deze zal naast de koor- en samenzangbege- leiding ook een orgehmprovisatie ten geho re brengen. Ds. J.J. Tanis uit Kapelle zal de opening van deze avond verzorgen. De aanvang is om 9.30 uur. De deuren van de kerk gaan open om 19.00 uur. De toegangsprijs voor deze avond is 2,50 per persoon. Er zal een col lecte gehouden worden voor het Deputaat- schap Bijzondere Noden. Het project waar voor de collecte bestemd is zal op deze avond nader bekend gemaakt worden. Wij willen u van harte uitnodigen om deze avond bij te wonen. NED. HERV. KERK Beroepen te Bilthoven, W.C. Meeuse te Wilnis; te Klarenbeek, mw Y. Pors, kandi daat te Amsterdam, die dit beroep heeft aan genomen; te Moerkapelle, W. Meijer te Kootwijkerbroek; te Schamegoutum- Lo%cnga ca. en SoWgemeente 'de Slachs- ang', mw. H. Postma te Roden; te Rijnsater- woude, kandidaat F. A. van Velzen te Amersfoort; te Tuil en 't Waal (parttime), kand. D.E. van Dorsten uit Harderwijk; te Urk (deelgemeente De Bron), J. van Dijk te Ridderkerk; door de generale synode, J. Sna- terse te Nunspeet, ten behoeve van de arbeid ten dienste van het RITT van de Reformed Church of East Africa te Kenya (docent Bij belse vakken). Toezegging van beroep te Woerden (wijkge- meente West), C. L. de Rooy te Zevenbergen. Aangenomen naar Bameveld (wijk 3), K. van Meijeren te Zwolle, die zijn eerder gebomen besluit om het beroep naar Rijssen aan te nemen, heeft herzien; naar Randwijk, kandidaat J. Prins uit Sint Annaland, die bedankte voor Yerseke en Oude Tonge; naar Sliedrecht (wijkgem. 2), A.H. Groen te Hel- lendoom; naar Sommelsdijk (stichting H.D.G.; toezegging van beroep), T.W. van Bennekom te Rijssen. Bedankt: voor Harderwijk, A.D. Goijert te Bunschoten-Spakenburg; voor Numansdorp (wijk West), P. Hoogendam te Schelluinen. He GEREF. KERKEN Beroepen te Bredevoort (SoW gemeente), M. J. G. Baan en A.C. van Voorst, nu nog woonachtig te Managua/Nicaragua, die bei den dit beroep hebben aangenomen; te Ermelo (beiden parttime), W. Greijdanus en H. Makkinga te Papendrecht; te Hijken- Hooghalen, I. H. van de Peppel te Smilde, die dit beroep heeft aangenomen; te Oost voome (SoW gemeente), A. Wassenaar te Oldemarkt, die dit beroep heeft aangeno men. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Utrecht-NoordAVest, J. P. Kruiger te Hilversum; te Zaandam, kandi daat G. A. Heek te Amsterdam. Beroepbaar: drs. A.J. Haak, Wagenweg 8, 8071 XD Nunspeet, tel. 0341 - 262999, e- mail: arcohaak@studenten.net. Bedankt voor Anna Paulowna, H. J. J. "Als de olifanten vechten, vyordt het gras vertrapt..." Dit spreekwoord is onmisken baar afkomstig uit een andere cultuur dan de Nederlandse. Ze is dan ook opgetekend uit de mond van iemand wiens wieg (of beter misschien: wiens bakemiat) in Zimbabwe gezocht moet worden. Olifanten vechten kennelijk wel eens. Als er al geen slacht offers vallen, dan wordt in ieder geval het gras waarop het gevecht plaatsvindt, ver trapt. Gras dat wezenlijk is voor het overle ven van andere wezens. De moraal: conflic ten maken het leven van anderen onmoge lijk. Of breder: in de strijd om het bestaan worden anderen in hun (voort)bestaan bedreigd. Naar deze metafoor wordt verwezen in de titel van het boek waarover het in deze kolom gaat. Het is een bundel over de pro blematiek van de ontwikkelingssamenwer king. Over de kansen en de mogelijkheden, over de achtergronden en de doeleinden, over de trajecten en de hindernissen, over de theorie en over de praktijk. Het is niet zomaar een bezinning. De ondertitel luidt: 'Denken over ontv,'ikkelingssamenwerking vanuit christelijk perspectief. Het boek is het resultaat van een gezamenlijk bezin ningsproces van een groot aantal organisa ties uit de protestantse gezindte. Te denken valt aan ZOA-Vluchtelingenzorg, Woord&Daad, de GZB, deputaatschappen van de Christelijke Gereformeerde Kerken en van de Gereformeerde Gemeenten, de wetenschappelijke bureau's van de SGP en de RPF, etc. Geprobeerd is om een gezamenlijke visie te formuleren op de weerbarstige problematiek van de wereldwijde ontwikkelingshulp. Wat wordt eigenlijk beoogd met het stimuleren van ontwikkeling? En wie moet dat doen? Hoe is daarbij de rolverdeUng tussen de overheid, de kerken en allerlei organisaties? Dat zijn zo een aantal vragen die aan de orde komen. Als centrale vraag zou genoemd kunnen worden die naar de christelijke moti vering van de ontwikkelingssamenwerking. Daarbij wordt geprobeerd de problematiek te belichten vanuit de Bijbel, als zijnde het Woord van God. Dit boek is voorbereid c.q. geschreven door ongeveer twintig medewerkers. Vanuit de genoemde en andere organisaties. De redac teur is dr. Govert J. Buijs, die onder meer verbonden is geweest aan het Instituut voor CultuurEthiek. Het is dit instituut dat als platform voor de voorbereiding van deze bundel heeft gediend. Niet helemaal recent is deze uitgaaf meer. Hij verscheen in sep tember 2001Schrijnend is dat inmiddels al een tweetal auteurs is overleden, te weten dr. Chris Fahner, die docent was aan de Chr. Hogeschool Ede, en Jan Peter Baan. Deze laatste is enkele maanden geleden vermoord in zijn woning in Onuanyim in Nigeria, waar hij werkte voor de zending van de Gerefor meerde Gemeenten. De noodzaak van ontwikkelingssamenwer king hangt samen met de amioede in onze wereld. Die armoede is op veel plaatsen aan- arijpend. Een rapport van de Verenigde Naties over het jaar 2000 spreekt op dit punt boekdelen. Dr. G.J. Buijs citeert uit dit rap port enkele gegevens. Het aantal armen is meer dan 1,2'miljard. De kloof tuss.en arm en rijk wordt nog steeds dieper en dieper. De ^00 rijkste mensen in de wereld verdienen samen 1.250 miljaid, de 582.000.000 aller armsten verdienen samen slechts een achtste deel daarvan (minder dan 160 miljard). Wonen in een rijk land betekent dat van de 1.000 kinderen in je omgeving er gemiddeld acht voor hun vijfde levensjaar overiijden. Wonen in een arm land betekent dat van elke 1.000 kinderen er 167 hun vijfde jaar niet zullen halen. In een aantal landen veriiest één op elke drie kinderen het leven. De bijdragen voor deze bundel zijn gegroe peerd rond enkele onderling samenhangende thema's. Aan het begin van het boek vindt een verkenning plaats van de feitelijke recente omstandigheden waaronder ontwik kelingssamenwerking zich afspeelt. Daama wordt de vraag naar de inspiratiebron(nen) gesteld en beantwoord. Diverse bijbelse motieven komen daarbij aan de orde. Het grote middendeel van het boek is ingeruimd voor een analyse van het begrip 'ontwikke ling'; 'vanwaar ontwikkeling?" en "waar heen ontwikkeling?" Tenslotte wordt in meer dan honderd pagina" s geschreven over de praktijk van de internationale samenwer- De redacteur van de bundel, dr. G.J. Buijs, laat aan het begin van de bundel zien dat op de achtergrond van de ontwikkelingssamen werking vooral een christelijk-humanitair motief speelt. Aan de hand van een boeiend historisch overzicht maakt hij deze stelling waar. Daarbij werkt hij een aantal aspecten van de christelijke 'caritas' nader uit. De christelijke hulpveriening omschrijft hij dan als volgt: dat gewone mensen de liefde van God, die zij zelf door Christus hebben ervaren, met-ter-daad bewijzen aan ieder zonder onderscheid, maar in het bijzonder aan hen die om wat voor reden in het maat schappelijk verkeer achterblijven, zoals wezen, weduwen, vreemdelingen en armen". Drs. W. van Laar gaat in een volgend hoofd stuk vooral in op het bijbelse begrip 'gerech tigheid', terwijl dr. W.H. Velema een theo logische retlectie geeft op de verhouding 'inspiratie en organisatie' Voor wie zich wil bezinnen op dit hoogst belangrijke onderwerp reikt deze bundel veel aan. N.a.v.: Dr. Govert J. Buijs (red.). Als de oli fanten vechten... Denken over ont wikkelingssamenwerking vanuit christelijk perspectief. Uitgeverij Buijten Schipperheijn, Amster dam. Paperback. 324 pag. Prijs €22,46. J. M. J. Kieviet Pompt te Vrouwenpolder; voor Waardhuizen ca., J.H. Tempelman te Nijega-Opeinde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage/Rijswijk, J. van Langenvelde te Veenendaal. Aangenomen naar Vlissingen, F.W. van de Rhee, kandidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Oud-Beijerland, M.C. Mul der te Goes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse, W. Visscher te Amers foort; te Vlissingen, G.C. Vreugdenhil te Groningen. Bedankt voor Scherpenzeel, C. Vogelaar te Grand Rapids/VS; voor Utrecht, J. Schipper te 's-Gravenpolder. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Stavenisse, D. Monster te Bameveld. OUDDORP - Dinsdag 29 april, 19.30 uur, ds. A. A. Bmgge, Openbare Belijdenis. MELISSANT - Dinsdag 29 april, 19.30 uur, ds. J. W. Verweij van Yerseke. Op vrijdag 26 April organiseert v.v. OFB te Ooitgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prijzen, boodschappenmanden, planten, vleesschotels en div.mooie artike len. In de superronde is een waardebon te winnen t.w.v. 70,= te besteden bij E. P. v. d. Berg. U bent welkom in verenigingsgebouw t Cen trum te Ooitgensplaat. De aanvang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gra tis. Op zaterdag 17 mei vinden er demonstratielessen en workshops plaats in het Diekhuus te Middelhamis. De docente Ghislaihe Maclaine Pont speelt dan harpmuziek voor op verschillende niveaus en vertelt over de inhoud van de lessen. Aansluitend kunt u of uw kind plaatsnemen achter de harp en aan de workshops 'kennismaken met de harp' deelnemen. U krijgt tevens advies over de huur of aanschaf van een instmment. Van af september beginnen de lessen. Aan de demonstraties en workshop zijn geen kosten verbonden. U kunt zich aanmelden bij de docente, tel. (078) 681 70 89.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2