Sterrit Oldtimers en op Koninginnedag Delta 1221 in moeilijkheden Honda Jan van Dijk levert eerste buitenboordmotor Koninginnedagfestiviteiten in Stellendam tot een minimum beperkt Uitvoering Johannes Passion ten bate van Calando Oranjevereniging staakt haar activiteiten „Eilanden-nieuws" EIIArflDBi41IEUli/5 Drukke paasdagen KNRM-station Ouddorp Informatie voor ouders van kinderen met overgewiclit Eigen Huis: prijsvraag verbetering woonomgeving Het zal dit jaar met Koninginne dag in Stellendam anders zijn dan anders want liet bestuur van de Oranjevereniging zal geen activi teiten organiseren. Dit besluit viel het college van B. en W. van Goe- dereede zo zwaar, dat wethouder J. van Oosterom, samen met het bestuur van de Oranjevereniging een heuse persconferentie belegde. Volgendjaar Vrijwilligers Hoge straffen in XTC-zaak JOOP- Pool in Ooitgensplaat Concert Laurenskerk Arjan Huizer Verzuring regenwater nog nooit zo laag geweest PAGINA II VRUDAG 25 APRIL 2003 Op woensdag M) apnl komen bij Thceluiii "De Bongcrd" in Herkingen (Molendijk 65) van circa 9.20 uur tot 10.00 uur een dertigtal Oldtimers samen. De meeste van deze "Vin tage Cars" dateren uit de vijftiger jaren van de vorige eeuw, merken zoals Jaguar, Mor gan, MG en Volkswagen, maar er zijn zelfs exemplaren bij van voor de tweede wereld oorlog zoals een A-Ford en een Citroen. Alle door de eigenaars/liefhebbers in perfecte conditie gehouden. Van 10 uur af vertrekken zij voor een toerrit over Overflakkee naar Schouwen/Duiveland. Van de Theetuin gaat het naar Nieuwe Tonge (doorgang vanaf ca.I0.30 uur), dan naar Nieuwerkerk (12.00), Zonnemaire (13.30), Brouwershaven (14.30) om in Burgh-Haamstede te eindigen na ca. 16.30 uur. Natuurlijk kan men ze onderweg voorbij zien komen, maar om ze rustig goed te bekijken en er meer bijzon-derheden over te vernemen moet men toch van kwart over negen afin de Theetuin zijn, die nu met zijn lentebloemen- weelde op zichzelf al erg aantrekkelijk is. De koffie staat er klaar! In Melissant wordt op deze dag een Koninginnebraderie gehouden De hele Voorstraat daar staat in het teken van de Koninginnedag. Er zijn ongeveer 17 kramen, van planten en bloemen tot oude spulletjes. De Theetuin is er ook vertegenwoordigd met een kraam vol snuisterijen. Ook is er voorde kinderen een kleine workshop.waar ze zelf in korte tijd iets leuks en creatiefs kunnen maken. Dus waar we u ook treffen, er is van alles te zien en te doen op deze dag en de Theetuin "De Bongerd" draagt zijn steentje zoals elk jaar, weer bij. Woensdagavond 23 april kwam het sportvisbootje Delta 1221, met twee personen aan boord, in moeilijkheden door motorpech. Het bevond zich toen in het Goereese Gat bij boei SG 14 en daar ging het bootje voor anker. Via de kustwachtpost Ouddorp werd om 22.50 uur de hulp van de Stellendamse reddingboot ingeroepen. De "Prinses Margriet" voer er heen en juist toen zij ter plekke arriveerde was het de bemanning gelukt de motor weer aan de praat te krijgen. Onder escorte van de reddingboot voer het scheepje naar de buitenhaven van Stel- lendam terug. De Prinses Margriet was 24.Ö0 uur weer standby aan haar eigen steiger. Honda Dealer Jan van Dijk Brielle heeft haar eerste buitenboordmotor geleverd. De medewerkers Ton Lageweg en Dick de Leeuw deden dat in Middelhamis aan de heer G. Kieviet. Honda Dealer Jan van Dijk Brielle beschikt over alles wat nodig is om u opti maal gebruik te kunnen laten maken van uw buitenboordmotor. Ze zijn geschoold in alle aspecten van het onderhoud aan Honda 4-takt motoren, zodat u de zekerheid heeft dat uw eigendom in goede handen is. Als Honda Marine Dealer kunnen ze adviseren over wel ke buitenboordmotor het beste bij uw boot past, rekening houdend met uw specifieke gebruikerswensen. Ook kunnen zij u helpen bij het maken van de beste keuze uit 's werelds grootste range 4-takt buitenboordmotoren. Bovendien leveren zij een uitgebreid assortiment originele Honda accesoires, waarmee u uw boot aan uw persoonlijke voor keur kunt aanpassen. Uw Honda dealer Jan van Dijk Brielle vertelt u er graag meer oven Op Goede Vrijdag werd de bemanning van de reddingboot Griend van het KNRM-sta tion opgepiept door de kustwacht post Oud dorp voor een rubberboot met motorproble men ter hoogte van de boei G16 op het Gre- veUngeimieer. De 2 opvarenden waren inmiddels aan land. De bemanning van de Griend heeft de rubberboot naar Den Osse gebracht. Op zaterdag 19 april werd er drie keer een beroep gedaan op de Ouddorpse redders. Eén keer voor een surfer met een gescheurd zeil. Deze werd aan wal gebracht bij de haven Middelplaat op het GreveUngenmeer. Op de terugreis werd wederom een surfer aangetroffen met een kapot zeil. Die werd naar de Brouwersdam gebracht. Nauwelijks daarvan teruggekomen werd er opgepiept voor een surfer met een verdraaid been op zee, voor de Brouwersdam. Bij het te water gaan van de reddingboot bleek dat deze surf er inmiddels aan wal was gebracht. Later op de dag werd de bemanning van de Griend nogmaals opgeroepen voor een kite-surfer in problemen op zee. Ook deze werd naar de Brouwersdam gebracht. Op zondag 20 april werd de bemanning opgepiept voor een groot zeiljacht dat vast zat ter hoogte van Brouwershaven, maar bij vertrek van de reddingboot kwam het bericht dat het jacht inmiddels door een ander schip was vlotgetrokken. Op maandag 21 april ging omstreeks 16.00 uur de pieper voor een jacht dat op het Gre veUngenmeer, noordoost van de Hompel- voet, aan de grond was geraakt en vast zat. De Griend sleepte dit jacht, met twee opva renden, naar dieper water, alwaar het zijn reis kon voortzetten. De feiten liegen er niet om: één op de acht Nederlandse schoolkinderen is te zwaar en de verwachting is dat nog meer kinderen dit dreigen te worden. Dat is een verdub beling van het aantal kinderen met overge wicht in twintig jaar tijd en verwacht wordt dat dit de komende jaren nog verder zal toenemen! Overgewicht wordt niet alleen veroor zaakt doordat kinderen teveel (en te onge zond) eten, maar vooral door te weinig beweging. Het zitten voor de televisie en computer zijn in de loop der jaren een steeds groter deel geworden van de vrij etijdsbesteding van kinderen ten koste van bijvoorbeeld het buiten spelen en sporten. In het kader van de landelijke campagne 'Terug naar de Gezonde Basis' Van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD) in samenwerking met Het Neder lands Zuivelbureau organiseert Gezond heid Service een themabijeenkomst waar bij ouders/verzorgers van kinderen tussen 4 en 12 jaar worden uitgenodigid kritisch te kijken naar het gewicht, eet- en beweeg- gedrag van hun kinderen. Een diëtiste zal deze bijeenkomst begeleiden. De bijeenkomst wordt gehouden op don derdag 22 mei in de Grutterswei, Willem straat 14 te Oude Tonge. De avond duur van 19.30 tot 21.30 uur. De docent is mevrouw Debbie van Kuijk. De kosten zijn gratis voor leden van de Gezondheid Service en 8,- voor niet-leden van Gezondheid Service (waarvoor een acceptgirokaart wordt toegestuurd). Om organisatorische redenen is aanmel ding noodzakelijk. Dat kan bij Gezond heid Service, bereikbaar op werkdagen tussen 0.900 en 12.00 uur via telefoon nummer 0181 626226. De Vereniging Eigen Huis zal in oktober 2003 voor de eerste maal de 'Van Herwij- nenprijs' uitreiken aan een persoon, groep of organisatie met een bijzonder plan of initia tief voor de verbetering van de woonomge ving. De sociale en fysieke woonomgeving reikt verder dan het eigen huis of de eigen tuin en heeft een grote invloed op de kwali teit van wonen en leven. De Vereniging wil een uitzonderlijk initia tief om de woonomgeving te verbeteren belonen met een geldprijs. In aaimierking komen zowel gerealiseerde als nog uit te voeren plannen of initiatieven van particu lieren, kopersverenigingen, organisaties, gemeenten of bedrijven die een positieve invloed hebben op de omgeving van meer dere woningen. De invloed en zeggenschap van de eigenaar/bewoners speelt bij de beoordeling een belangrijke rol. De prijs is vernoemd naar drs. H.J. van Herwijnen, oprichter en oud-directeur van Vereniging Eigen Huis. De winnaar van de Van Herwijnenprijs ont vangt een geldbedrag van 20.()00 eiu'o in de vorm van een fonds dat uitkeert bij de reali sering van het bekroonde plan of initiatief. Inzenders moeten aangeven op welke wijze zij de hoofdprijs, indien zij die winnen, zul len besteden. De inschrijving sluit op 31 mei 2003. Alle informatie over de prijs, het reglement voor deelname en het aanmel dingsformulier staat vermeld op www.eigenhuis.nl. Een artikel over de Van Herwijnenprijs staat in het maartaunamer van Eigen Huis Magazine, De jury bestaat uit mevrouw A. van VUet, burgemeester van Amersfoort, de heer F. Bijdendijk, directeur van woningcorporatie Het Oosten, de heer A. Betsky, directeur van het Nederlands Architectuur Instituut (NAi) en de heer R. Riemsdijk van Eldik, directeur van de Stichting Nationale Toekomstprijs en Ud van de ledenraad van de Vereniging Eigen Huis. De jury staat onder voorzitter schap van drs. H.J. van Herwijnen. In voorgaande jaren werd het oranjefeest gevierd met een aantal activiteiten, die zich afspeelden op het sportveld aan de Een- drachtsweg. De festiviteiten strekten zich in het verleden soms wel over drie dagen uit. Volgende week zal er dus op dat terrein ver geefs gezocht worden naar enig vertier, zelfs de traditionele aubade zal ontbreken. Sheila van Kleeff van het bestuur van de Oranjevereniging in Stellendam legt tijdens de persconferentie uit waarom er dit jaar door de Oranjevereniging geen activiteiten worden georganiseerd op Koninginnedag. "Het merendeel van de bestuursleden van de Oranjevereniging is om allerlei redenen opgestapt". Van Kleeff benadrukt dat de bestuursleden allemaal geoorloofde redenen hadden om op te stappen, zoals studie,werk en gezinsomstandigheden. In het afgelopen winterseizoen heeft het bestuur van alles in het werk gesteld om nieuwe bestuursleden te vinden. Zo is er huis-aan-huis een brief in Stellendam bezorgd waarin de inwoners verzocht wer den om in het bestuur plaats te nemen. Ook is er een bijeenkomst met geïnteresseerden geweest. Al deze pogingen om de Oranje vereniging meer menskracht te geven heb ben niet geleid tot een positief resultaat. Hierop heeft het bestuur besloten om in 2003 geen activiteiten te ontplooien rondom de viering van Koninginnedag. Het college van B. en W. van Goedereede kwam ter ore dat de Oranjevereniging in Stellendam, niet meer in staat bleek om acti viteiten op Koninginnedag te organiseren. Volgens wethouder Van Oosterom zijn er vervolgens nog wat gesprekken gevoerd, maar het lukte niet meer om nog iets in Stel lendam van de grond te krijgen. "Het feest dat overal in den lande gevierd wordt en dat een samenbindende invloed heeft op mensen zal Stellendam dus moeten ontberen", aldus Van Oosterom. Hij hoopt dat dit een eenma- Wetkouder J. van Oosterom. geflankeerd door twee van de drie overgebleven bestuursleden van de Stellendamse Oranjevereniging, Sheila van Kleeff [links) en John Rietdijk (rechts). lig gebeuren zal zijn en dat de Stellendam mers toch zullen schrikken van een Koning innedag zonder de gebruikelijke festiviteiten. Overigens is Van Oosterom er wel van over tuigd dat de drie overgebleven bestuursleden er alles aan gedaan hebben om de festivitei ten toch doorgang te laten vinden. Maar tot zijn spijt bleek dit niet mogelijk te zijn. Omdat ook vanuit de scholen weinig belang stelling getoond wordt omdat, evenals vori ge jaren, Koninginnedag in de meivakantie valt, zal er ook geen aubade meer worden gehouden. Volgens Sheila van Kleeff is er wel over gedacht om dan toch maar die aubade doorgang te laten vinden. Maar we hebben besloten "dat we alles of niets orga niseren. Want alléén de aubade organiseren vonden we zielig overkomen". In de andere twee kernen van de gemeente zal de aubade daarentegen wel degelijk gehouden worden zo verzekert Van Oosterom. Om een Koninginnefeest goed te laten ver lopen zijn er volgens Van Kleeff tussen de vijftien en twintig vrijwilligers nodig. En deze blijken - evenals de bestuursleden - heel moeilijk te krijgen. De medewerking was in de achterliggende jaren al tanende. Dit komt volgens de bestuursleden van de Oranjevereniging, door het feit dat er veel mensen tweeverdie ners zijn en twee of drie keer op vakantie gaan. Er blijft dan weinig tijd over om in ver enigingsverband ergens de schouders onder te zetten. Ook als er een beroep op Vutters wordt gedaan, blijkt dat ook deze bevol kingsgroep het al te druk heeft. Toch zal de Koninginnedagviering niet geheel aan Stellendam voorbijgaan, want volgens het bestuur heeft de familie Breen van "Het Wapen van Stellendam' het voor nemen om op een gedeelte van de Voorstraat een oranjeterras in te richten en ook wat speeltoestellen voor de jeugd te plaatsen. Ook de muziekvereniging 'De Hoop" zal door een muzikale bijdrage proberen de Stellendammers nog een klein beetje het oranjegevoel te geven. Het bestuur blijft beschikbaar om eventuele initiatieven, vanuit de bevolking of van hun 400 leden, te ondersteunen. Maar zelf zullen ze dit jaar niet het voortouw nemen. Is er iemand in Stellendam die toch nog graag wat informatie wil, dan kan er altijd contact opgenomen worden met Sheila van Kleeff, tel.: 491412 of John Rietdijk, tel.: 492481. De rechter in Rotterdam heeft straffen tot zeven jaar cel opgelegd aan vier mannen die XTC hebben verhandeld. De straffen vielen enkele jaren lager uit dan was geëist. De hoofdverdachte, een 43-jarige man uit Oud-Beijerland, was eigenaar van een groot XTC-laboratorium in Stad aan 't Haringvliet. Het lab was één van de groot ste die ooit in Nederland zijn ontdekt. Er werden vele honderdduizenden XTC-pil- len ge-maakt. Vandaag, vrijdag 25 april, gaat JOOP weer open. Voor de 5e keer. JOOP: Jongeren Ontmoetingsplek OoltgensPlaat op een eigen verbouwde, gezellige zolderruimte van de Geref. Kerk. JOOP is een prima plek voor de oudere jeugd, waar ze elkaar ont moeten op een heerlijke, ongedwongen loca tie. Met een eigen barretje, sfeerverlichting en zitgroepjes is het redelijk cool! Aan de sfeervolle bar is een grote diversiteit aan consumpties en de jeugd draagt zorg voor goede muziek. A.s. vrijdag wordt het heel bijzonder: JOOP gaat poolen! Het pooltafel- biljart is er, dus 'we can start now!' Zo blijkt de missie voor JOOP: Onafhankelijk, Gezel- lig,Verrassend en Relaxed geen loze kreet. Jongeren, ook van buiten De Plaet, stromen toe. Jongeren van 16 jaar en ouder: Kom, 'see you in JOOP'. Entree 1,-. Locatie: Zuidachterweg te Ooitgensplaat. Aanvang 20.00 uur, einde 23.00 uur. In tegenstelling tot wat eerder is vermeldt vindt het concert met Arjan Huizer en een groot samengesteld koor plaats op een ande re datum. Later hierover meer informatie. Op donderdag 22 mei 2003 vindt nu een ander concert plaats in de Laurenskerk te Rotterdam en zeer zeker de moeite waard. De 19-jarige pianist/organist Arjan Huizer zal verschillende improvisaties geven op vleugel en orgel. Ook muziekstukken van bestaande componisten worden uitgevoerd. Ook improvisaties op verzoek zal Arjan ten gehore brengen. Extra medewerking wordt verleent door Fryda Huizer op panfluit. Aijan Huizer, met reeds 2 goedlopende CD's (improvisaties/instrumentale muziek), staat vooral bekend vanwege het brede genre in improviseren op zowel vleugel als orgel. Het belooft dan ook een bijzondere avond te worden. Entree voor de avond bedraagt voor volwassenen 10,- en 5,- voor kinderen t/m 12 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website. TIP! Elke concertbezoeker ont vangt gratis de CD 'Instrumentale muziek - deel 1" t.w.v. Veuro! Kijk voor meer informatie op www.laurens- kerk.nl of stuur een e-mail: info@laurens- kerk.nl Onlangs zijn de onderzoeksresultaten naar de vervuiling van het regenwater in 1999, 2000 en 2001 bekend gemaakt. De provincie Zuid-Holland onderzoekt samen met de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) het regenwater op vervuiling. Van af 1992 wordt er gemeten met een nieuw systeem (de wet-only vanger) 1992 verge lijkbaar omdat er vanaf dat moment met een nieuw systeem gemeten wordt. De verzuring van het regenwater is sinds 1992 nog niet zo laag is geweest. Toch worden de doelstellin gen niet gehaald. Elke twee weken wordt het regenwater in Vlaardingen, Westvoome, Voorschoten, Nieuwkoop, Bergambacht en de Korendijk- sche Slikken gemeten. De metingen zijn bedoeld om de milieukwaliteit in de provin cie te registreren. Uit de resultaten van het onderzoek van 1999, 2000 en 2001 blijkt dat de dalende trend zich voortzet. De waarden zijn zelfs nog nooit zo laag geweest als in 2001. De doelstelling voor milieu van het ministerie van VROM worden voor het jaar 2000 echter niet gehaald. Deze doelstellin gen hebben alleen betrekking op de verzu ring. Als de dalende trend zich in deze lijn voortzet wordt de doelstelling van het minis terie van VROM in 2010 niet gehaald. De aanwezigheid van zware metalen in het water wordt ook in dit onderzoek gemeten. Deze waarden zijn niet gedaald. In het Rijn mondgebied zijn deze waarden zelfs iets gestegen. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Het concert op 10 mei aanstaande in de Nederlandse Hervormde Kerk in Dirksland belooft een groot succes te worden. Er blijkt nu al veel belang stelling voor de kaartverkoop te bestaan. Het betreft een uitvoering van de Johannes Passion van Johann Sebastian Bach, en de opbrengst zal ten goede komen aan het Roparun- Hospice Calando. Hoewel de eigenlijke passietijd voorbij is heerst toch de mening dat het concert een passende manifestatie is om het vijfjarig bestaan van Calando luister bij te zetten. De traditie die drie jaar geleden begon met de uitvoering van Handels Messiah belooft te worden voortgezet. Want ook nu werken mee het koor Laudando uit Middelhamis (vroeger bekend als Christelijke oratorium Vereniging) en het barokorkest Florilegium. En zoals driejaar geleden bleek is de akoes tiek van de kerk buitengewoon geschikt voor. de authentieke instrumenten van het barok orkest. De solisten die zullen optreden zijn zangers van internationale allure. Sopraan is Marijke Nieuwenweg, hier ter plaatse ook bekend als zangpedagoge. Zij is een veelgevraagd solis te bij oratoria en voert ook veel kamermu ziek uit. De (mannelijke) alt Sytse Buwalda is eveneens zeer bekend bij Uefhebbers van het oratorium- en operarepertoire. Hij heeft thans reeds meer dan 100 cd's op zijn naam staan waar hij te horen is met de dirigenten en soUsten van grote naam. De tenor Frank Fritschy, die de rol van evangelist vertolkt, werkte als solist met zeer uiteenlopende gezelschappen zoals De Nederlandse Bach- vereniging en het Concertgebouw Kameror kest en is thans leraar zang aan de Hoge school voor kunsten te Arnhem. De tenor Bart de Kegel (tenor-aria's) is in Nederland zeer regelmatig te horen in de grote oratoria. In Europa is hij vooral bekend als operazan ger, zo zong hij recentelijk de titelrol in Monterverdi's Orfeo. Hij is als leraar ver bonden aan het Conservatorium te Leuven. De bas Julian Hartman, die de Christuspartij zingt, is naast oratoriumzanger vooral bekend als operasolist. In Europa en daar buiten vertolkte hij veel bekende rollen bij gerenommeerde gezelschappen en dirigen ten. Ook de jonge bas Wiard Witholt (bas- aria's) is al veelgevraagd in het oratorium- en operarepertoire en hij is vooral bekend van oratoria en cantates van Bach. Het geheel zal onder leiding staan van Rinus Verhage. Naast organist te Oude Tonge, Stellendam en Zierikzee (Nieuwe Kerk) is hij dirigent van een drietal koren, waarmee voornamelijk kerkmuziek wordt uitgevoerd. In de loop der jaren gaf hij tal van concerten en sinds 1988 is hij op part-time basis ook directeur van de Muziekschool "Goeree- Overflakkee". Het is bijzonder dat deze keur van solisten concerteert met een koor van eigen bodem, en alleen al dat feit staat garant voor een unieke uitvoering. De Rabobanken van Goe ree-Overflakkee zijn hoofdsponsor van dit concert. Kaarten kosten 25 euro en zijn tele fonisch verkrijgbaar bij kantoren van de Rabobank via de onderstaande telefoonnum mers. Leden van de Rabobank krijgen 10 euro korting op een kaartje. Leden kunnen er ook voor kiezen om 25 euro voor een kaart je te betalen. De Rabobank doneert de 10 euro korting in dit geval aan Calando. Rabobank West-Flakkee 0187-49 88 88 Rabobank Middelhamis Rabobank Hakkee Oost 0187-47 5100 0187-64 75 75.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11