Spreekt het onderstaande u aan IE Minister De Boer 'onthult' gedenkteken in Oude Tonge Meesterwerk van Handel gezongen door zeer talentvolle jongeren' Opknapbeurt Buitenbad Stellendam 0900-8844 'Dé Autoshow in uw regio' introduceert nieuw familielid: Opel Meriva EIIAIfDBI-IIIEUWS Rommelmarkt Ned. Herv. Kerk Stellendam ■^^wlflli- EIIAt1DEI1.l1IEUW5 Üttttii Morgen in Dirskland: Unieke plaats (vervolg van voorpagina) Drie maal per jaar reist een groep mensen naar een bepaalde bestem ming. Tweeduizend kilometer heen, tweeduizend kilometer terug. Het kost tijd, maar geen geld en er wordt niets aan verdiend. Toch is er geld mee gemoeid. En daar hebben ouderen baat bij... St. ozo ^^pi^ Motto Verzorgingshuis Samengevat Symboliek Hulpverlening Niet te laat Onlangs heeft het gemeentebestuur van Goedereede besloten om het bui tenbad bij Zwemcomplex 't Zuider- diep in Stellendam grondig op te knappen. Hierdoor zal het buitenbad pas rond 1 juni open zal gaan. Antislipfolie Inbraak camper Rijbewijs ingevorderd Lezers van weten het BETER. Met Wie??? Met Yvonne v.d. Heuvel De 'Paasshow' van de Knöps Groep uit Middelharnis heeft al jaren een eigen gezicht in de regio en ver daar buiten. Met recht presenteren Garage Knöps (Sommelsdijk), Autobedrijf Akkerdaas (Noordgouwe) en Autobe drijf De Jonge (Poortvliet) ook dit jaar een grandioze show aan het publiek. Algemeen Directeur Herman de Blok: "Onze show omvat wederom drie fantastische showdagen die bol zullen staan van de activiteiten. De Paasshow is van oudsher een gezellig festijn voor de gehele familie. En die traditie houden wij in ere". Onder het thema: 'De Autoshow in uw regio' bent u op 18, 19 en 21 april (Tweede Paasdag) van harte welkom om alle nieuwtjes op autogebied zelf te erva ren. Flexibiliteit in een modern jasje Gezellige consumentenbeurs mA^^:-;; VRUDAG 18 APRIL 2003 J.tW■■I TTl ^1 1 Het Oratorium 'Israël in Egypt' zal morgen worden uitgevoerd door een Vocaal Ensemble van 35 talentvolle leerlingen van de Christelijke Scholen gemeenschap 'Prins Maurits' uit Mid- delharnis. Het betreft een van Handels meest fantasierijke Oratoria: het heeft zowel zeer bewogen, alsook zeer uit bundige delen, die op een beeldende manier de Hebreeuwse slaven in Egyp te en hun uittocht neerzet. Maanden lang zijn de scholieren al bezig om dit, grotendeels 8-stemmige, Oratorium in te studeren. Vele pauzes benutten de leerlingen om zich steeds verder te bekwamen in het werk van Handel. Maar ook tijdens losse uurtjes kan men ineens een groep leerlingen luid horen schallen vanuit een trappenhuis, en daarnaast zijn dan natuurlijk nog de nodige repetities in hun eigen vrije tijd. De uitvoering van dit werk vormt een Icroon op een jarenlange ontwikkeling die uitmond de in een viertal schoolkoren. Leerlingen volgen vrijwillig of verplicht steinvorming bij een zangpedagoge. Het bovenbouwkoor is bekend vanwege de jaarlijkse uitvoering van de Ceremony of Christmas Carols. Daarnaast is het traditie om met een busla ding vol scholieren mee te werken aan de Scratch-Messiah in Leiden. Het geheel staat onder leiding van Sietse van Wijgerden, muziekdocent in Middelhamis. Het werk wordt morgen, op stille zaterdag, in de Hervormde kerk om 19.00 uur te Dirksland uitgevoerd. Deze uitvoering wordt extra bijzonder gemaakt doordat een schoolküor begeleidt wordt door een pro fessioneel instrumentaal ensemble. In dit ensemble zullen meespelen, strijkers, hobo's, fagotten, trompetten en pauken. De soli worden verlokt door tallentvoUe leerlin gen. De toegang voor dit bijzondere concert is 5 euro. Het werk neemt een unieke plaats in onder de Oratoria van Handel, het bevat namelijk een uitzonderlijk grote hoeveelheid van koren, naast zeven aria's en enkele recitatie ven. Drie aria's zijn muzikaal bijzonder omdat het duetten zijn, en wel een voor 2 sopranen, een voor twee bassen, en een voor alt en tenor. De leerlingen zullen ook hierop hun uiterste best doen om deze zo muzikaal mogelijk te vertolken. Het gehele Oratorium bestaat uit twee delen waarvan het eerste de plagen beschrijft. Het eerste deel is daarom zeer contrastrijk en vooral beeldend gecomponeerd: de onder drukkingen van het volk, het water dat in bloed is veranderd, het springen van de kik kers, het razendsnel suizen en zoemen van de vliegen, het vurige spuien van de hagel- stenen, de diepste duisternis (weergeven door allerlei vreemde wendingen), het ter neer laten storten van de eerstgeborenen, maar ook een pastoraal deel; waarin duide lijk wordt dat God met de Israëlieten is, en tenslotte de doortocht door de rode zee. Het tweede deel is in scherp contrast met het eerste dramatische deel: de lofzang van Mozes en Miriam is de enige tekst welke aanleiding geeft voor een groots overwin- ningsdeel. Al bij de inzet kunnen de wagens en ruiters gehoord worden in de verbeel ding van het hoefgetrappel, maar ook kan bijvoorbeeld gehoord worden hoe door Gods adem de wateren wijken, hoe het water steeds hoger en hoger komt te staan door de steeds hoger zingende sopranen, en de doorgang over de diepte van de zeebo dem uitgebeeld wordt door de laag zingen de bassen. Een interessant gegeven is dat Handel voor een aantal delen gebruik maakte van muziek van oudere componisten dan hijzelf. Handel bewerkte deze deels in zijn eigen stijl, maar soms laat hij de oude motetstijl nog duidelijk weerklinken: een mooi contrast met de 'moderne' stijl van Handel. In die tijd nog werd het gebruiken van andermans werk niet Op zaterdag 26 april van 9.00 uur tot 16 qO uur houdt de Ned. Herv. Kerk van Stellen- dam haar jaariijkse rommelmarkt. Wij nodigen u uit om een kijkje te nemen tussen het klein huLsraad, de kleding, het speelgoed en de vele boeken. Daarnaast wordt er ook voor de inwendige rngns gezorgd en kunt u overheerlijke vis, kaas oliebollen, bolussen of een lekkere .snack kopen. En als u de uitdaging aan durft te gaan nodi gen wij u uit in onze schiettent of onze bal lentent. Ook voor de kinderen is er weer van alles te beleven zoals de bekende prikblok- ken, het trek-maar-aan-het-touwtje-spel of het verrassings-potjes-spel. 's Avonds zal er vanaf 19.00 uur een BINGO worden gehouden in 'De Schuur' tegenover de kerk. Hierbij zijn vele leuke prijzen te winnen, maar u kunt natuurlijk ook gewoon een kopje koffie komen drinken met iets lek kers erbij. De opbrengst is bestemd voor verenigings gebouw de Rank en voor Calando. We hopen u terug te zien aan de Bosschie- terstraat, iedereen is van harte welkom! Voor het ophalen van kleding en rommel marktspullen komen wij op de volgende data vanaf 18.00 uur langs: - woensdag 23 april: Nieuweweg t/m Haagsestraat - donderdag 24 april: de rest van Stel lendam Voor vragen of opmerkingen kunt u bellen met René Verhoeven (0187) 492430. gezien als plagiaat, maar juist als een eerbe toon. Het gaat hier om werk van Stradella, G. Gabrielli en Keril. 'Israël in Egypt' is bij uitstek geschikt om uitgevoerd te worden in de tijd voor of rond Pasen. Het uitttocht verhaal is immers nauw verbonden met het Pascha en het Paasver- haal. Eerst de verdrukking, maar daarna de bevrijding is het thema van Pasen welke ook volgens zeer oude tradities nu nog in vele kerken in de Paaswake dienst wordt voorge lezen. Economisch gezien beleeft Oekraïne zware tijden. Het lukt de huidige regering maar niet om in eigen land orde op zaken te stellen. In tegenstelling tot het communistisch verle den, toen was het land de graanschuur van Europa, ontbreekt het nu aan een daadkrach tige leiding om de ingestorte economie nieuw leven in te blazen. Er wordt momen teel geïnvesteerd door West-Europese bedrijven, maar dit heeft als gevolg dat de rijken rijker worden en de armen armer. Wie in het huidige Oekraïne rondkijkt zal schrik ken van de doelloosheid van haar burgers. De akkers liggen er verlaten bij, fabrieken liggen stil en het materiaal waarmee nog enigszins gewerkt wordt is verouderd en niet berekend op haar taak. De cijfers liegen er niet om: 85% werkeloosheid! Het spreekt vanzelf dat vaders en moeders op deze manier niet of nauwelijks voor hun gezinnen kunnen zorgen. Allerlei sociale voorzieningen zijn in Oekraïne niet aanwe zig. Slechts voor een pasgeboren baby voor ziet het parlement in bepaalde gevallen in een soort kinderbijslag, maar deze is vols trekt ontoereikend om meerdere hongerige monden te kunnen vullen. Voor ouden van dagen ligt het al niet anders. Na een leven van hard werken en veel ont bering zijn ook zij slachtoffer van de neer waartse economische spiraal. Een pensioen voorziening wil hen laten rondkomen van gemiddeld 15,- per maand. En er wordt wel eens "per ongeluk" een maand overge slagen... Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne heeft zich het lot aangetrokken van deze ouderen. Tijdens de vele hulptransporten naar Oost bloklanden, waaraan de medewerkers van de stichting in het verleden hebben meege werkt, werd drie jaar geleden door een bevriend gezin, in het dorp Nagydobrony in West-Oekraïne, gewezen op de erbarmelijke omstandigheden waarin ouderen verkeren. Dit geldt op vele terteinen: huisvesting, voe ding, gezondheid, enz. Velen hebben kind Ferencsik Izabella is op 1 april jl. - r ■.'<:7.ieii liaar levensomstandigheden zou zij in een verzorgingshuis opgenomen moeien worden. Maar deze mogelijkheid is nog niet aanwezig. Tijdens het werkbezoek in februari jl. trojfen wij haar ziek aan. Ze had hevige koorts en lag diep weg gedoken onder de dekens. Een stevige griep vergde het uiterste van deze bejaarde vrouw. nog kraai op de wereld en zijn totaal op zich zelf aangewezen. Er werd besloten om samen met dit bevriende gezin (onderling!) een project op te starten om de nood van menig bejaarde enigszins te ledigen. De werkwijze is als volgt: in Nederland wordt geld ingezameld bij particulieren en bedrij ven en allerlei andere instellingen. Met dit geld wordt voedsel gekocht in Oekraïne, de prijzen liggen hier veel lager. Vervolgens worden voedselpakketten samengesteld, die elke twee weken door het bevriende gezin bezorgd worden bij de doelgroep. Inmiddels wordt hulp verleend aan bijna 200 personen, 52 weken per jaar. Met de ingezamelde gelden wordt door St. OZO een strak beleid gevoerd. Het motto is: maximale zorg en minimale kosten. Het mag nooit zo zijn dat een bepaald gedeelte van een gift tussen wal en schip belandt. Hiervan getuigen de werkbezoekkosten: negen werkbezoeken werden afgelegd met een gesponsorde bus en brandstof. De effec tieve besteding van de ontvangen giften bedraagt 95%! ■:Sïiïrf,P 'L Haar zoon Ferencsik Kalman zit vaak stil in het huisje en probeert zijn moeder wat te helpen. Op de achtergrond de pootaardappelen voor het nieuwe seizoen. Het valt niet mee om deze continu met wat stookhout vorswrij te bewaren als het buiten -15 graden vriest! Nu wil het geval, dat de giftenstroom meteen vanaf het begin goed op gang kwam. Blijk baar sprak het project en de werkwijze aan. Zelfs zó, dat de giftenstroom uitmondde in een bruisende rivier. En toen kreeg de wens, die diep in het achterhoofd van de OZO medewerkers leefde, steeds meer voedings bodem. Want stel je toch voor, dat die erg ste gevallen van verwaarlozing, de vereen zaamden, de terminale patiënten, onderge bracht zouden kunnen worden in een verzorgingshuis, onder leiding van een des kundig team. Dit plan werd besproken met de Oekraïense medewerkers, met de "classis Karpatalja" van de Hongaars Gereformeerde Kerk, artsen en overheid. Dit goed onderling overleg heeft geresulteerd in de aankoop van een woning op een perceel grond waarop nieuwbouw gerealiseerd gaat worden. De nieuwbouw wordt een eenvoudig huis, met 16 kamers en sanitaire voorzieningen. In de bestaande woning komen de keuken en diverse personeelsvoorzieningen. De financiering van het verzorgingshuis ziet St. OZO met vertrouwen tegemoet. Naast haar eigen vermogen werd de stichting een dezer dagen zeer verblijd met een gift van een instantie, wensend niet bij name genoemd te worden, groot 25.000,-! St. OZO is een onafhankelijke landelijke stichting met als doel: het bevorderen van het maatschappelijk en geestelijk welzijn van allerarmsten in Oekraïne. De grondslag is Gods onfeilbaar Woord. Zij wenst hulp te verlenen onder de Bijbelse conditie: zo de HEERE het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden de bouwlieden daaraan. Medewerkers in Nederland: Teun Bakker, voorzitter; Albert van Holten, penningmeester; Herman van Wezel, secre taris; Jaap en Michel Koppenaal, algemeen medewerker. Allen te Middelharnis. Medewerkers in Oekraïne: Hidi Erszike, Hidi Jenö en Hidi Erszó, prak tische uitvoering projecten. Alle sponsors ontvangen het informatiebul letin "Onderiing Contact". Bezoek onze website: www.stichting- ozo.nl, Ook informatie via Kabelkrant G.-O. Bankrelatie: Rabobank Middelhamis, rek. nr. 341636851. Secretariaat: tel. nr.: 0187- 486572, fax: 0187-482561. Toen Hameete in 2001 in het bekende boek 'Gebroken dijken' de vraag las: 'wie heeft ooit dankjewel gezegd tegen deze hulpverle ners?', vond hij daarin aanleiding om daar aan op passende wijze invulling te geven: het realiseren van een 'dank-juUie-wel- monument'. Om dit mogelijk te helpen maken, werd op Oostflakkee een stichting opgericht die zich voor dit doel verder inspande. Hoewel aanvankelijk niet iedereen even enthousiast reageerde, is het er uiteindelijk toch van gekomen. Naar ontwerp van mevrouw Schellekens werd een fors stenen monument ontwikkeld. Een rotssteen, als toonbeeld van onverzettelijkheid, met een spleet waaruit water neerklettert op een ondergrond die omringd wordt door zand zakken. De symboliek spreekt voor zich. Het Oude Tongse bedrijf AVK verrichtte het nodige grondwerk voor de plaatsing van het monument, de ANWB realiseerde het grote informatiebord dat naast het monument een plaats kreeg. En het was aan minister De Boer om - via afstandsbediening - de water stroom uit deze steenrots in werking te stel len. In een toespraak stond hij echter eerst stil bij de gebeurtenissen van 50 jaar geleden en de daarna - door gebrekkige communicatie - moeizaam op gang gekomen hulpverlening. Hulp, eerst door particuheren geboden die er op eigen houtje op uit trokken, en later de meer georganiseerde hulp. In 't bijzonder noemde hij de naam van Oude Tongenaar Cor van de Tonnekreek, die in z'n eentje en met gevaar van eigen leven zich in het water had gewaagd en 47 mensen wist te redden, maar ook de namen van de heren De Wal en Idzerda. Verder de mosselvissers uit Tholen en Yerseke en vissers uit Urk, Scheveningen, Katwijk, IJmuiden en Volendam, die met hun boten mensen uit het rampgebied red- Minister De Boer (l.en kolonel buiten dienst Simon J. Hameete in Oude Tonge. den. Vervolgens het leger. Nog wat later enkele vliegeniers, waarna pas duidelijk werd van welke omvang de watersnoodramp was. Daarop volgden de vele hulpverlenende instellingen, zoals het Rode Kruis, het Natio naal Rampenfonds, maar ook militairen en brandweerlieden vanuit diverse landen. Door het noemen van de bij de ramp beho rende cijfers en aantallen, liet De Boer door klinken hoe omvangrijk de watersnoodramp was. "De gevolgen - de persoonlijke herin neringen, waarmee mensen nog steeds wor stelen laten zich echter niet in getallen uit drukken", zo voegde hij eraan toe. Waarom nii pas, vijftig jaar later, aandacht voor de hulpverleners? Burgmeester Van Pelt van de gemeente Oostflakkee legde uit dat, als je hen ging bedanken, je er beslist talloze over zou slaan. "En dat is nog erger dan helemaal niets doen..." Vandaar deze langdurige terughoudend heid. Nu echter het initiatief van een gedenkteken werd ontplooid waaronder alle hulpverle ners begrepen zouden zijn, was dat een goed moment om nu - alsnog, maar volgens Hameete nooit te laat - 'dank jullie wel' te zeggen. Een gelegenheid waarbij minister De Boer en mevrouw Schellekens een exem plaar van 'Gebroken dijken' kregen uitge reikt en waarbij burgemeester Van Pelt namens het gemeentebestuur beloofde dit 'dank-jullie-wel-monument' in ere te zullen houden. Het buitenbad zal helemaal worden voorzien van een kunststof folie. Dat betekent dat u straks niet meer op een ruwe geverfde beton- vloer loopt, maar over een zachte folie. De voorbereidingen zijn al in volle gang. Alle metalen en kunststof delen die in het bad waren aangebracht zoals aan- en afvoerroosters, de sta-rand, de grijpleuning, de lijnogen enz. zijn allemaal verwijderd. Als straks de folie is aangebracht moeten al deze elementen voor zover nodig weer worden terugge plaatst. U zult zich wellicht afvragen hoe dit alle maal in zijn werk gaat. Eerst worderi de wanden ontdaan van alle zaken die niet onder de folie terecht mogen komen. Dan wordt het bassin met hoge druk schoongespoten. Om straks de folie goed aan te kunnen brengen wordt een bronbema- ling aangebracht. Over de huidige beton wordt een laag polyestervlies gelegd om de oneffenheden van de vloer/wand zoveel mogelijk weg te werken. Daaroverheen komt een zeer sterke folie die, om schuiven te voorkomen, om de paar meter wordt vast gezet. In totaal wordt een folielaag van ca. 6 mm aangebracht. De vloer van het ondiepe gedeelte van het bad zal worden voorzien van een antislipfo lie, evenals de bovenrand van het bassin. Het geheel wordt uitgevoerd in de bekende blau we kleur die het bad elk voorjaar had als het net was geverfd. Het gedeelte bij de glijbaan zal een afwijkende witte kleur krijgen. Het gedeelte dieper dan 1,40 meter zal een glad de folie krijgen evenals de wanden. Nadat de folie is afgewerkt worden alle rooster en andere toebehoren weer terug gemonteerd. Als alles klaar is zal het bassin tevens weer helemaal waterdicht zijn. De verwachting is de watettemperatuur van het buitenbad hier- Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Woensdagavond constateerde een 64-jarige man uit het Duitse Sinsheim dat in zijn camper was ingebroken. Onbe kenden hadden, tijdens zijn afwezigheid, het slot van de camper geforceerd. Onder meer een video- en fotocamera, diverse bankpas- jes, kleding en diversre persoonlijke be scheiden werden weggenomen. MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het Bureau Middelharnis hield woensdag avond omstreeks half negen op de kruising van de Nieuwstraat met het Beneden Zand pad een auto, die werd bestuurd door een 18- jarige man uit Middelhamis, staande. De automobilist had diverse verkeersovertre dingen gepleegd. Het rijbewijs van de man, dat deze drie weken in het bezit had. werd ingevorderd. door in gunstige zin zal worden beïnvloed. Voordeel is ook dat in het vervolg het bad in het voorjaar alleen maar hoeft te worden schoongemaakt, waarna het weer kan wor den gevuld. Was men voor het verven ieder jaar afhankelijk van het weer, schoonmaken kan in de regen ook. Het vullen van het bad zal in het vervolg ook vlugger gaan. Wat voor pensioenvoorzieningen zijn er voor werknemers, werkgevers, directeuren of grootaandeelhouders? Hoe moet je dat regelen? Wat is een fiscale oudedagsreser- ve? Is je pensioen altijd 70% van het laatst verdiende loon? Wat gaat er in de toekomst veranderen en door wie kun je je het best laten adviseren? Hierover praat Yvonne van den Heuvel met de presentatrice Carla op woensdag 23 april op Radio Flakkee van 18.00 tot 19.00 uur in het nieuwe programma "Met Wie???" De herhaling is op donderdag van 21.00 tot 22.00 uur. De nieuwe Meriva nu in de showroom bij de Opel dealer De absolute primeur van de Autoshow is de introductie van de nieuwe Opel Meriva. Met de presentatie van de nu al veelbesproken Meriva geeft Opel letteriijk en figuurlijk een nieuwe dimensie aan de klasse van compac te ruimtewagens. Net als zijn 'grote' broer, Zafira (vanzelfsprekend op de show verte genwoordigd), zet deze volledige nieuwe vijfzitter een trend als het gaal om flexibih- teit en veelzijdigheid. "De nieuwe Meriva is een welkome aanvulling in het MPV-seg- ment. Het model herbergt flexibiliteit in een uiterst modem design. Een auto die zeker niet gemist mag worden door auto- en designliefhebbers", zegt De Blok. Tijdens deze Paaseditie kunt u tevens kennis maken met de luxe uitgeruste Corsa Astra Njoy- modellen en de uiterst sportieve Vectra GTS. Ook de Zafira en Vectra Sedan in navigator-uitvoering kunnen uitvoerig wor den bekeken. Tevens kunt u een keuze maken uit meer dan 100 gebruikte auto's met aantrekkelijke prijzen en gunstige inruilcondities. "Vanzelfsprekend kunnen de bezoekers zelf ervaren met wat wij ver staan onder onze slogan: 'voor autorijden met plezier'. In ons unieke Opel-Proefrit- park kunnen de diverse modellen uitvoerig worden bekeken en bereden", vult Herman de Blok aan. Naast een onthullende Autoshow wordt het geheel aangekleed met een sfeervolle consu mentenbeurs. Een greep uit het totale aan bod: Van Dijke Zonweringen Dirksland, Parket Tree Numansdorp, Cor Melissant Tweewielers Dirksland, Voogd Tuincen trum Ouddoip, Onder de Luifel Herkingen e.a. geven deze dagen acte de présance en tonen hun producten aan het publiek. Tevens kunt u op Tweede Paasdag bij Autobedrijf Akkerdaas B.V. genieten van speciale 'Paas- pannekoeken en -wafels'. Ook de bijbeho rende tankstations (BP-Station 'De Ronde Boom' en Tankstation Knöps Ouddorp B.V.) zijn op hun Paasbest en zorgen van zelfsprekend voor een verrassing. Tijdens het Paasweekeinde krijgt iedereen die vol- tankt een aardige voorjaars-attentie. De Paasshow bij de Opel dealer Knöps, Akkerdaas en De Jonge... een spetterende Autoshow in combinatie met een gezellige consumentenbeurs. "Op 18, 19 en 2! april heten wij iedereen dan ook van harte wel kom op één van onze locaties", besluit De Blok. De openingstijden: Vrijdag 18 april van 10.00-18.00 uur; Zaterdag 19 april van 10.00-18.00 uur; Maandag 21 april van 10.00-17.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4