Fietsvekantie in een oer Hollands landschap Batavus Zaterdag 19 april scherpe aanbiedingen Gazelle VV ^yo.'k Politie ruimt hennep kwekerijen op Be-One Wij hebben weer honderden fietsen voor u Idaar staan! Tevens diverse Gold line Sparta Loekie Trek USA Jan Janssen Eiimiirai-raEuws mi'Zo^S^'!!!^ Damver. ENEO '52 te Melissant k Met Twee Schepjes Zout www.akershoek-tweewielers.nl Dorpsweg 27 3253 AG Ouddorp Tel. (0187) 68 17 04 Uitslagen maandag 14 april Paaszangavond Stellendam PAGINA 23 VRUDAG 18 APRIL 2003 Ring, Ring gieng de telefoon in Geert riep an z'n vrouwe: "Neem joe dat dieng mar op, want 't zal wel voor joe weze". Je mot wete, dat ze zo'n twee of drie keer per dag wordt gebeld deur d'r dochters of schoondochters, in dan is ze wel even uut de vaert; want dan worre er enorm belangrieke dieneen verhan deld. Je hoart dan van: '"k Hao toch zo'n leuk jumpertje in oak een jueweêltje van een rok zien hange in Meneerse. We zouwe d'r eigenluk drek op of motte vliege". Meestal volgt er dan een ofspraek om in de loap van de weke eên van de veule wienkel- centrums in de kontrejje te bezoeken. Mar nee was er een oare an de lijn, dat had ik zo deur, want ik hoarde kregen van "énig in meraekels leuk, in van ongs hei je, in zo gie ng dat mar deur. Toen nae een stief kwartiertje eindelek het èntoesiaste in ongetwievelt zeer bizongdere telefoongesprek beslote wier, was ik toch wel aarg nieuwsgiereg geworre. "Wie had t'r zoevel op t'r lever?" voreg ik an (n'n Tonia. "Want uut je 'ongs hei je, mot ik toch min of meer begriepe, datje oak mien voor 't eên of óare karretje gespanne heit". "As ik joe nee zaagge, dat dit karretje een heel bezonder onvoorstelbaer leuk vekansie anbod is!" "Inderdaêd, dan hei je mien onvoorwaerd- elek, want voor zo iets bin ik wel te porren". "In wie er belde boa ik wel begrepe, dat was Baeruntje want ik hoarde op de achtergrond van de oarverdoavende vaanterskreten; dat kon alleen Krelus mar wez, want die heit een kele als een mendeure". "Vanaevend komme ze om een bakje in dan kenne we presies hoare, hoe 't allemaele in mekaore steekt," zei m'n pottekoker. "Gae joe mar een lekkere butterkoeke bie de bakker haele voor bide koffie vannaevend", voegde ze er antoe. Ikke dus als een haes naer de bakker! In inderdaad stopte er 's aevus rongd acht ure een auto mit Baerentje in Krelus er in bie ongs voor de deure. "Kom binnen luitjes, gaet t'r lekker bie zitte, dan kenne wiele ongder het genot van een bakje leut de zaek naeder bepraete", zei Tonia. "Wiele binne eerlek gezeit wel aer- deg nieuwgiereg geworre". Toen stak Baerentje van wal. Wiele binne deur femielje van ongs gevroge of we de volgende maend (in dat was augus tus) op heulies huus wille passé". In ze weune daer in een heel moai huus vlak an de bossen aargens op de Utrechtse heu velrug"/ Heullie gaen een maend naar 't butenland, in daer de normen in waerden helaes oak daer op een laeg pitje staen, durve ze dat moaje spul liever niet onbeweund achter te lae- ten.". Ze hoa al een keer ongevraegd bezoek gehad, in die hoa niks weze brienge, dat kenne jule wel begriepe! "Je mag best wel een paer leuke kennesen meebrienge", zeijen ze in toen hoa we drekt an jule tweetjes gedocht", zei KreUs. "Daer ken 'k inkomme, zei Geert, die noe niet direct uutblienkt in nederigheid". "Eerlek gezeit binne wiele vrouwen wel een beetje ongerust, want twee van die lichtko- gels als jule bie mekoare; dat vraegt om moeilekheden". Maeke jule je eigen mar niet dik, want alles bie mekoare genome, hoa j'et heel best mit ongs getroffe! "Waervan akte", zei Tonia. "Mar als we zo'n hort weggaen, mot er nog heel wat geregeld worre", zei Krelus. "Da's logies", zei Baerentje, "maer daer zal- le ikke mit Tonia wel voor zurge, daer hoa juUe toch geen sjoege van", "'k zieje jule de kleren al uutzoeke; dat zou een regelrechte ramp worre", zei wat Tonia mit veul instemming beaemde. "Kalm schatjes", zei Krelus, "wiele probere alleen mar om mit jule mee te prakkedien- ken". "'t Eten kenne we gunter wel koape, dan hoeve we daer niet mee te sjouwen", zei Baerentje. "Hoe kom je d'er op", zei manUef! "Mar dienk je d'er om, om wat van die heêr- leke eigen gemaekte braemmoes mee te nemen in ook die ongeëvenaerde vier-vruch- ten jam, die Tonia min of meer beroemd maekt", vroeg Krelus al likkebaerdend. "Naetuurlijk, jule vaanters dienke altied eerst an lekker ete". "Alsof de vrouwtjes niks luste", zei Geert, mar je mot niet vergete, dat ik veule daegen in de moestuun bezig binne om voor die lek kere vruchtjes te zurgen. Bovendien heit Tonia een smikkelpotje voor al de verenigingen, waer ze lid van is, in dat binne d'r nogal een paer. Thuus houwe we ongs, normaal gesproke, vrie goed an gezon de eetregels, mar in de vekansie laete we de teugels viere in mot zo gezeit de panne leeg. Daemaest hopen we te genieten van de prachtege hollandse naetuur. Nae nog een hortjè gezelleg gekeuveld te hoan, besloten we om 's raaendags naer ongze vakansie bestemming te vertrekken. Die maendag om zeven ure. "Opstaen Tonia, je heit noe lang genog lag- ge snurke in droame, want over een minke uren motte we klaer staen, als Baerentje in Krelus voor de deure staen", zei Geert, die haest op 't randje van bed lag, daer z'n egae meestal midden in bed lag. "D'er uut! Motte we 's kieke, wie 't eerste naest bed staet?" In geliek gaf ze d'r verbaesde wederhelft een flienke zet, zodat hie languut op de op de vloere naest 't bed kukelde in ze zelf bedaert uut bed stapte in mit een overwinnaersbük op me neer keek. Proest-lachend trok ze rnien overaande in saeme gienge ze d'er eige reisklaer maeke. Rongd tien ure hadde o^ Baeretje in Krelus d'r slee voor de deure geparkeerd. "Hei joe oak zo motte more. Geert, om aol de begaojes in de auto kwiet te raeken, 't lie- kend wel of we gaen verhuuze," zei Krelus. "'t Aargste was wel om grootjes 's zondag- zen hoed kwiet te raeken," zei Geert, want die mocht ongder geen inkele voorwaerde in de kreukels komme. 'k Hoa 'm mar in een groate braedpanne gedaen; daer ketst een kogel nog op of' "As ik naer de hoeveuUieden jurken, jassen, rokken in andere tiepiese vrouweleke toer- lantijnen kieke, die mee motte; is 't mar goed, dat wiele mannen op 't gebied van kleêren wat soberder binnen! Je houdt 't niet voor meugelek", krijstte Krelus! Nae nog van een lekker Falkkees bakje genoten te hoan in een lest blik in zwaoi naer inkele kinderen vertrokken we naer de oms treken van Soest. In waerempel, nae inkele uren binnen we file-loos op ongze bestemming angekomme. 't Was inderdaêd een prachteg gelegen huus mit een flienk gezon in rongdom in bossen in boamen. We hoe drek de tuinstoelen uut de blokhut gehaeld in binne daer lekker lui op neer gestreke. Hier zulle we 't wel uuthouwe was ongs aller mening in geliek plofte Krelus deur z'n luie stoel. Hie had t'n aeverechts neergezet. Nae een bakje in een toetje in een gezelleg ontspanne gesprekje over alle meugelekhe- den,d ie deze streek bood voor vooral fiets tochten, gienge we de auto's losse. Ikke mit Krelus dorege de enorme hoeveul- heid spullen naer binne. 't Leek wel een uutdraegefswienkel Daer binne die schatten voorloapeg wel zoe te mee! I Krelus gieng mit een geleerd gezicht de kaerte van Utrecht besmdere, mar nae wat gegrom in diepe zuchten goaide bie ze van z'n of "Daer ken 'k geen wies uut, ik rieje wel op de koers van 't zunnetje". "Dan kom je meschien wel in Haarken terecht", zei Geert. "We zieje wel", zei Krelus, "we hoa meer mit dat bieletje gehakt, in binne altied nog op tied op ongze bestemming angekomme. "Op tied", zei Geert, dan bin je zeker die keer vergete van die wandeltocht toen in Zuid Limburg. Toen biime we s'occhus om tien ure vertrokke, in warte we s'aeuvus mit den donker pad binnen. Ongderweg binne we vrêselek verdwaeld in op 't leste hoekop dwors deur de weijen op hong angegaen. Weet je nog, dat we toen over een schrik draad wouwe stappe in vooral ongze vrou wen vrêseleke bruUen gaffe. In tot overmaet van ramp kwamme er toen een krootje koe- jen anhoUe mit de staerten in de locht. De dames sloege op hol in de koeje d'er achter, 't Was ondanks de schemer een pracht gezicht. De mannen d'r achteran in uiteind- elek binne we over een hek geklomme in bleke toen bienae thuus te wezen. Alleen zagge we d'r vreselijk uut, wat we zatte behoarlek ongder de koejevla. Ik dienke, dat de koeên wel gelache hoa! Mar nae stevig doesje blonke we een hortje laeter weer als zuiver". "Die grappen hei je altied mit Geert", zei Tonia, want die moast zo noadig hoeks op. Ik verdienke 'm ervan, dat hie die koejen van te voren al gezieje heit". Den aoren ochtend binne we te voet de omgeving van ongs vekantie durp gaen ver- kenne. Wiele hoa de geweunte om ongs natje iii droagje mee te nemen. Als we een moai plekje zieje, strieke we neer om ongs mael in de vrieje naetuur op te teten. Eerst hoa we het durp verken.d waerbie het vroewelek deel de goedwienkels goed in d'r op namme in Krelus in ikke meer uutkeke naer softijs-lokasies in zulk soort diengen. Naedat we het flienke durp verkend hadde gienge we meer de butenweg op. Op zeker moment stonge we voor 't knusse spul van Rien Poortvliet, je weet wel, die weergaloze schilder van dieren, vooral in de vrieje naetuur. Rien leeft niet meer, mar z'n boeken mit die levensechte schitterende dierafbeeldingen gaen over heel de wereld. Ik hoa meerdere boeken van Rien in bin d'r van overtuugd, dat z'n waarken nog in leng te van daegen bewongderd zulle worte! De menier, waerop bie de dieren in alle houdin gen neergeschetst hei is onnaevolgbaer. Hie zal veul moderne kunstenaers voarte achter zich laete, want bie Rien hei je gaen uutvoerege uutleg noadeg. In dat warre we heel dudelek mit mekoare eens. Nae zo'n urenlange wandeltocht is het een lust om te ziejen hoe het door ongze schatten opgediende mael, eêr andeje. "Wat hoa we 't nog goed in waer hoa we 't an verdiend", zeije ongze moeders vroeger. 's Aevus gienge we genoeglek in de tuun wat zitte leze in zuUaoare. Heêrlek! Daert 't weer goed was, binne we veul weze fletse. Op zekeren dag binne we op de fiets op weg gegaen naer Spakenburg. In de omgevieng van Boaam zowe wiele de fietstoerboat via de Eem en het Emmeer naer voornoemde oude vissersplaets neme. Mar toen de boat, die uut Amersfoort kwam bie Baam anlei, was bie al bienae vol. 't Was prachteg weer, dus binne we naer dat leuke plaetsje gaen fletse. Dan vaere we terug tot hêlemaele Amersfoort hadde we of gesproke. Mar 't zou nog wel angderhalf ure dure voor de boat van hier vertrok. Eerst hoa we een héle tied op een bankje gezet4e, dat een prachteg uutzicht op het Eemmeer bood. We hoa toen geliek de stik- zak mar leeggemaekt. De vrouwen kregen de wienkelkriebel in stapten het stadje in. "Dienkt t'r om, dat je op tied trug bint voor de boat", riep Krelus ze nae. We hoa daer op dat bankje nog gezelleg zitte klesse mit een naest ongs neergesO-eke echtpaer. Krelus begon enorme staarke verhaelen te vertellen over het Flakkee van vroeger. "Waer leit dat wonderiand van jule?" vroeg die meneer, "zeker in Vlaanderen?" "Nee", zei Geert, "meer rongt Meneerse". In zoa gieng dat nog een stuitje deur. "De ruke vis", zei Krelis, zulle we mar op die lucht of gaen. "Hei joe nog caanten", vroeg Krelus, want ik hoa alles bie moeder in motte levere". "Ik hoa nog wat achterover gedrukt; dus we zitte niet hêlemaele zongder", zei Geert. In waerempel, zo hadde we toch nog een paer heêrleke visjes voor de meule. Wiele weer terug naer de haeven, waer de fletsboat zou ofvaere. Mar wie d'r kwamme op daege; ongze schatjes niet. Intussen wier de reije maansen bie de boat alsmar langer. "Je zou ze kielhaele", zei Krelus. Hêlemaele op 't nippertje konne we d'r nog op, mar alle zitplaetsen warre bezet. Heulie konne nog op een iezeren bak zitte. OUDDORP - Zaterdag 19 april staat het RGL-programma Met Twee Schepjes Zout in het teken van de veertiende Omloop van Goeree-Overflakkee. Wat zijn dit jaar de goede doelen en welke veranderingen zitten er in het parcours? U hoort het allemaal tussen 10.00 en 12.00 uur bij Radio Goeree Lokaal. Daarnaast veel leuke UIT-tips en om 10.30 en 11.30 uur een verhaal in dialect door Pau Heerschap uit Ouddorp. Drinkt u zaterdag uw kopje koffie ook Met Twee Schepjes Zout?! Radio Goeree Lokaal is te ontvangen via 105.6 FM en op de kabel via 105.9 Mhz. Afdeling 1: A. Doom - B. v. d. SpaanO - 3 B. v. d. Spaan-B. Visbeen1 -1 A. Visbeen - T. GoedegebuurO - 3 Afdeling 2: B. vanNimwegen-E. V. d. SUk1 - 1 H. van Heukelen - P. Kom3 - O H. de Geus - B. Grootenboer3 - O Deze avond is de laatste speelavond geweest van dit seizoen. We mogen terugzien op een fijne en sportieve achter ons hggende tijd, waarbij de onderlinge sfeer uitstekend was. Ondanks het feit dat er heftig gesti-eden werd om de begeerde puntjes binnen te halen. Fragmenten van de laatste partijen worden hieronder nog weergegeven. In de eerste afdeling het A. Doom bij de 23e zet een steekje vallen en kwam hij een schijf achter. B. v. d. Spaan het zich deze laatste kans niet meer ontglippen en won de partij. Op dezelfde avond speelde Van der Spaan nog een inhaalpartij tegen B. Visbeen die in remise eindigde. Een knappe prestatie van Van der Spaan tegen de wiimaar van dit sei zoen. In de tweede afdeling moest B. van Nimwe- gen haar partij winnen om als eerste te ein digen. Maar haar zus Evelien was beslist niet van plan om de puntjes zomaar weg te geven. Het werd een spannende en boeiende partij die tenslotte uitliep op remise. Hier door is J. Koppelman winnaar geworden in de tweede afdeling. Van harte gefeliciteerd! Zijn komst naar de eerste afdeling wordt met belangstelling tegemoet gezien. H. van Heukelen heeft wel op een bijzonde re wijze zijn punten binnen gehaald. Met niet minder dan drie schijven achterstand tegen P. Kom wist hij zelf sop ongelofelijke wijze de partij nog te winnen. Hiermee heeft Van Heukelen beslag kunnen leggen op de derde plaats. H. de Geus heeft verdienstelijk gewonnen van B. Grootenboer. Grooteiiboer ging op een gegeven moment de fout in en De Geus was er als de kippen bij om dit af te straffen en daarmee ook de winst naar zich toe te halen. De volledige onderlinge resultaten van het afgelopen seizoen zullen binnenkort worden gepubliceerd. mar Krelus in ik binne op een trosse touwe neergestieke. "Dat hei je noe mit dat gegraoi in die jur ken", zei Geert, "hoe ouwer hoe gekker". Gelokkeg stapten er nae een ure vaere bie Baam kitteg wat maansen van boord, in kon ne we weer zitte. 't Was schitterend weer, wel een beetje loe- bereg, mar dat mocht de stemming niet drukke. De biena twéé uren durende tocht van Baam naer Amersfoort was een waer genot. Wat is ongs landje moai! 't Wier alsmar moajer in gezelleger, want vekansiegangers binnen meestal opgeruum- de maansen. Je hoart dikwels practege ver haelen, want 'r is geen maans bie geweest, als je begriept wat 'k bedoele. Ik ontmoete nog (hoe is 't meugelek) een dienskammeraod op de boat in toen kwam me de ongeloaflekste dienstverhaelen uut de ouwe doaze. De vrouwen zatte te klapperen mit t'r oaren. Mar an alles komt een einde; dus oak an deze tocht. In toen m^ste we nog op Soest an mit de fietsjes. Daer angekome hoa we naetuurlek eerst gedoesd in binne naer een knus panne- koekehuus gereje, mar noe mit de slee. Ze hadde hier wel vuurteg soorten panne- koeken! In lekker ruke, dat t'r dee, ieselek. Krelus zat te steigeren in z'n stoel. Daer 't nog steeds goed weer was mochten we buten ongder de boompjkes in de hongert zitte in daer hoe we kostelek zitte smullen van een enorm groate, dikke in fatastiese pannekoeke. Na nog een hort naegenietend van deze moaje dag, binne we riek verzae- degd op ongs tiedelek huus angegaen. Daar binnen wielle al gauw in bed gedoke in wiere den aoren ochtend pas om negen ure wakker. In zo hoa ik inkele indrakken van een deel van ongze vekansie op pepier gezet in meu gelek volgt in de toekomst de rest. Melissant G. STRUUK We herinneren u nog aan de Paas zangavond welke Het Chr. Mannenkoor "Door Een dracht Verbonden" samen met het Chr. Stadskoor uit Goedereede, morgen zal geven, in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam. Aanvang 20.00 uur. Het ligt er zo idyllisch bij..., één van de kweekruimten aan de Ds. Wentinkstraat. Politiepersoneel van het district De Eilanden heeft afgelopen woensdag op twee plekken hennepkwekerijen aangetroffen en op laten ruimen. Na klachten over stankoverlast had de politie op grond van de Opiumwet een onderzoek ingesteld in een schuur naast de woning van een 54-jarige inwoner van de Ds. Wentinkstraat te Nieuwe Tonge. Zowel in de schuur als in een gebouwtje achter de woning - deels als stalletje in gebmik - werden kwekerijen aangetroffen. Omdat de politie aanwijzingen had dat dezelfde eigenaar ook aan de Westelijke Achterweg in Sommelsdijk hennep kweekte, werd ook daar een inval gedaan. Zowel op de begane grond en zolder van een schuur, als op de bovenverdieping van het bijbehorende woonhuis werden eveneens kwekerijen aangetroffen. In totaal wer den meer dan 2000 heimepplanten - in Nieuwe Tonge ruim 1300 en in Sommelsdijk mim 700 - alsmede de voor de groei benodigde apparatuur in beslag genomen en later op de dag vernietigd. In Nieuwe Tonge vond de politie ook asbest golfplaten, die op het terrein waren opgeslagen. Bovendien constateerde Eneco dat op beide adressen illegaal stroom werd afgetapt. Daarom werd ter zake aangifte gedaan van diefstal en werd zowel in Nieu we Tonge als in Sommelsdijk de sü-oomvoorziening afgesloten. Na aanhouding werd tegen de eigenaar van de heimepkwekerijen proces-verbaal opgemaakt. Woensdagmid dag werd de man weer op vrije voeten gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 23