Juridische Column Nieuws Harald J. Jassoy exposeert 'Ontstaansgeschiedenis van een portret Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Automatische wijzigingen van het huwelijksgoederenregime Leerlingen 'Het Kompas' zetten grootse voorstelling neer uit de kerken EIIM1D0M1IEUW5 Collecte voor ZOA Vluchtelingenzorg bracht ruim 1550 euro op Kledinginzameling voor Roemenië Spreekuur SGP-fractle Goedereede door mr. H.P.M, van Lennep, notaris te Oude Tonge In het sfeervolle Röderhaus aan de Noordzijde Haven in Goedereede is de expositie 'Ont staansgeschiedenis van een portret' geopend, door burgemeester C. Sinke van Goedereede. Waarom dit onderzoek? PAGINA 21 VRWDAG18 APRIL 2003 Wanneer mensen in het huwelijk treden en geen huwelijksvoorwaarden hebben gemaakt, trouwen zij volgens Nederlands recht in algehele gemeen schap van goederen. Andere landen kennen niet de algehele gemeenschap van goederen maar hebben weer andere systemen. De juridische leek gaat er vanuit dat er in het huwelijksvermogensregime niet zomaar verandering komt. Sinds 1 september 2002 kunnen zich echter automatische verande ringen in het huwelijksgoederenregime voordoen zonder dat partijen daar iets van mer ken, louter op grond van het feit dat zij ergens tien jaar wonen. Bovendien hebben zich in de tien jaar daarvoor ook al tal van automatische wijzigingen voorgedaan. Dit heeft te maken met het Haags huwelijksvermogensverdrag 1978, dat in beginsel geldt voor huwelijken die zijn gesloten op of na 1 september 1992. Wanneer partijen geen keuze voor het huwelijksgoederenrecht van een bepaald land hebben uitgebracht en geen huwelijksvoorwaarden hebben gemaakt, kan er in drie gevallen sprake zijn van automatische wijzigingen in het huwelijksgoederenrecht: la) echtgenoten hebben beiden nationaliteit A, wonen ten tijde van de huwelijkssluiting in land B en vestigen zich na verioop van tijd in land A (remigratie). Vanaf het moment dat zij zich in land A vestigen geldt het huwelijksgoederenrecht van land A; Ib) echtgenoten wonen in land A, hebben nationaliteit B, krijgen nationaliteit A (natu ralisatie). Vanaf het moment van naturalisatie geldt het huwelijksgoederenrecht van land A; 2) echtgenoten hebben beiden nationaliteit B, zijn in land B getrouwd, wonen (na huwe lijkssluiting) meer dan tien jaar in land A. Na afloop van de periode van tien jaar gaat het huwelijksvermogensrecht van land A gelden, terwijl de echtgenoten noch zijn verhuisd noch een andere nationaliteit hebben verkregen; 3) beide echtgenoten hebben nationaliteit A, na huwelijkssluiting hebben ze ieder in een ander land gewoond. Het huwelijksvermogensrecht van land A is dan van toepassing. Wanneer beiden dan in land B gaan wonen geldt vanaf dat moment het huwelijksgoede renrecht van land B. Zoals u ziet kunnen zich veranderingen voordoen of zelfs al hebben voorgedaan zonder dat men zich daarvan bewust is. Bij twijfel dient men zich bij voorkeur goed te laten informeren en eventueel alsnog huwelijksvoorwaarden te maken waarin men uitdrukke lijk voor een bepaald huwelijksgoederenrecht kiest. OUDDORP - De huis aan huis collecte voor de ZOA vluchtelingenzorg heeft eind maart ruim 1500 euro opgebracht. Namens de vluchtelingen wereldwijd bedankt ZOA alle gevers, maar ook de vele collectanten van de Jeugdvereniging 'Daniël'. Met dit geld kunnen vluchtelin gen in hun regio worden opgevangen. ZOA-Vluchtelingenzorg voert program ma's uit in Azië, Afrika en op de Balkan. Van noodhulp tot wederopbouw. Voor vluchtelingen, ontheemden en slachtoffers van rampen. Al meer dan 25 jaar doet ZOA-Vluchtelingenzorg er alles aan om de situatie van vluchtelingen te verbete ren. Een belangrijk deel van de hulp loopt via zogenaamde zelfhulpprogramma's, waarbij mensen in staat worden gesteld om hun situatie te verbeteren en te bouwen aan hun eigen toekomst. Met ingang van januari 1998 ontving de Stichting het offi ciële CBF-Keurmerk. Dit keurmerk garandeert dat ZOA-Vluchtelingenzorg goed omgaat met het geld dat ze inzamelt. Om het keurmerk te kunnen dragen moet de organisatie voldoen aan strenge criteria op financieel, bestuurlijk en organisato risch gebied. De kosten voor fondsenwer ving mogen niet meer dan 25% van de eigen inkomsten bedragen. ZOA voldoet ruimschoots aan deze normering. ZOA heeft 320 medewerkers in het bui tenland, waarvan 300 lokale medewer kers. In Nederland werken zo'n 30 mensen voor de ZOA. ZOA is o.a. actief in Afgha nistan, Angola, Albanië, Cambodja, pthio- pië, Laos, Ruanda, Sri Lanka, Soedan, Thailand en Oeganda. ZOA is grotendeels afhankelijk van hun 50.000 donateurs, de 20.000 collectanten én van u. Was u niet thuis of wilt u alsnog iets geven, dan kunt u uw bijdrage storten op giro 550 t.n.v. ZOA Apeldoorn, o.v.v. vluchtelingen wereldwijd. Voor meer informatie kunt u bellen naar 055-3663339 of kijken op website www.ZOAweb.org. 't Was dinsdag 8 april méér dan een gewone dag voor de leeriingen van sbo 'Het Kom pas' in Middelhamis. Na een maand van intensieve voorbereiding zou het namelijk die avond eindelijk gaan gebeuren: in het 'Prieel' gingen ze de voorstelling 'Op zoek naar het wonderkruid' opvoeren. En groots was het. De spelers, alle 100 leeriingen en leerkrachten van 'Het Kompas' brachten de bewerking van Paul Biegels boek 'Het Sleu telkruid' voor een laaiend enthousiast publiek van 300 mensen op de planken. Het gaat over de erg zieke koning Manso- lein, die volgens het verhaal alleen nog ver der kan leven als hij het sleutelkruid krijgt toegediend. De wonderdokter gaat dat voor hem zoeken, maar zal het op tijd komen. En zolang de wonderdokter wegblijft, moet het hart van de koning minstens eenmaal per dag flink kloppen.Daarom krijgt hij iede re avond een spannend verhaal te horen, dat dieren aan hem komen vertellen. Zo trekken o.a. eenden, wolven, eekhoorns en paarden aan de koning voorbij, ieder met hun eigen verhaal. En natuuriijk is er een gelukkige afloop en kan koning Mansolein weer jaren verder leven. ledere groep van 'Het Kompas' beeldde zo'n dierenverhaal uit, ondersteund met zelfgemaakte 'maskers', attributen, kleding en decors in de vorm van tekeningen, die door middel van een overheadprojector op grote doeken werden geprojecteerd. Het slotlied maakte een overweldigende indruk op het publiek, dat alle spelers met een ova tioneel applaus beloonde voor de schitteren de prestaties die zij hadden neergezet. Het scenario van de voorstelling kwam van Stichting Kunstgebouw uit Rijswijk. Deze stichting zorgde ook voor de professionele en enthousiaste ondersteuning in de persoon van mo van Riet, waardoor de avond zeer slaagde en iedereen tot de conclusie kwam: dit moeten we vaker doen! NED. HERV. KERK Beroepen: te Amemuiden, C.J.P. van der Bas te Woudenberg; te Bergschenhoek (2e predikantsplaats), P. Hoogendam te Schel- luinen (verbeterd bericht); te IJsselmuiden- Grafhorst (wijk 3), M. van Kooten te Montf- oort; te Capelle a/d IJssel (wijk west), M.F. van Binnendijk te Vinkeveen. Aangenomen: naar Scheveningen (wijkge- meente Duindorp), F.J. van Harten te Vlagt- wedde; naar Barendrecht (SoW wijkge- meente Smitshoek, Camisselande, Port land), T. Verbeek te Harderwijk; naar Dalfsen (wijkgemeente 1), H.J. Jansen te Valthe-Valthermond (SoW gemeente); naar Gouda (wijkgemeente 4), T. Bouw te Hal steren; naar Rijssen, K. van Meijeren te Zwolle, die bedankte voor Bameveld; naar Woerden (wijk centrum), J.C. van Trigt te Oldebroek. Bedankt: voor Bruchem en Kerkwijk/Del- wijnen, R.W. de Koeijer te Giessendam- Neder-Hardinxveld. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: K.A. Jager, Zichtweg 61, 7335 AX Apeldoorn; G. Laseur, Kriennhildeplein 8, 3813 KZ Amersfoort (beroepbaar voor vijftig procent). GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zwolle-Zuid (SOW Adventskerk), J.J.N. Wilmink te Zuidlaren. Beroepbaar gesteld door de classis Frane- ker A. Buizer-Tchiengang, Westfrisestraat 14, 9076 Sint-Annaparochie (tel. 0518- 401726; fax 0518-402685; e-raail: a.bui- zer@zonnet.nl); C. Koops, Maurikstraat 5, 4006 EL Tiel (tel. 0344-570740; e-mail: c.koops@freeler.nl). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Mijdrecht, kandidaat G.A. Heek te Amsterdam-Zuidoost. Aangenomen: naar Zuidwolde i.c.m. Hark stede, J. Werkman te Hattem-Noord (missio naire dienst Oekra<ne). Toegelaten: door de classis Assen, tot het ambt van predikant, H.J. Boersma, beroepen predikant te Haulerwijk. NED. GEREF KERKEN Beroepen: te Maassluis, kandidaat P. Klein geld te Werkendam; te Leerdam (voor de missionaire dienst, ten dienste van de gemeente van Nqutu, deel uitmakend van de Geref.Kerk van Suid Afrika), J.F. Kroger van de G.K.S.A. te Pinetown, Zuid Afrika; te Alkmaar (federatie Chr. Geref. kerk Ned. Geref. kerk), kandidaat P. Kleingeld te Werkendam. Beroepbaar: P. Kleingeld, Steurgat 7,4251 NO Werkendam, tel. 0183-505498. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Werkendam, CF. de Boer, kandidaat uit Zeewolde, die bedankte voor Spijkenisse, Tholen i.c.m. Oud-Vosse- meer en Soest. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven en te Dirksland, M. Karens te Werkendam; te Franklin Lakes (VS) en te Zoetermeer, C. Neele te Aagte kerke; te Benthuizen, C. Hogchem te Bame veld; te Spijkenisse i.c.m. Hoogvliet, R. Kat- tenberg te Arnhem. Bedankt: voor Middelburg-Centrum en Ril- land-Bath, C. SonneveU te Veenendaal; voor Puttershoek en voor Ridderkerk-Slikker veer, B. van der Heiden te Alblasserdam; voor Rotterdam-Alexanderpolder, J. Schip per te 's-Gravenpolder; voor Rotterdam-IJs- selmonde, W.J. Karels te Hardinxveld-Gies- sendam; voor Vlaardingen, P. Mulder te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Alblasserdam, J. Roos te Opheusden. Bedankt: voor Gouda, Hendrik-Ido- Ambacht en Urk, J. Roos te Opheusden. Op zaterdag 19 april kunt u in Oude Ton ge van 10.00-12.00 uur weer kleding inleveren voor Roemenië. De inzame ling zal niet meer in de kerk plaats vin den, maar op de nieuwe locatie aan de Heerendijk, bij Hendriks Transport (voorheen Maliepaard Transport). ^Sd^üoy^le^Tt^r^^^^nTn aandachtig luisterend gehoor. Rechts achter in het portret van Helmut Roder. die als een 'partriarchover het gezelschap schouwt. Blij was Helmut Roder, de eigenaar en naamgever van het Röder haus, dat veel genodigden de weg naar de expositieruimte van zijn pand wisten te vinden. In die expositieruimte is een manshoog portret van de heer Roder te bewonderen, geschilderd door de Goereese kun stenaar Harald J. Jassoy welke het middelpunt was van het openings feest omdat hij de expositie verzorgt. Aan burgemeester Sinke was de eer om de expositie te openen. Hij noemde de twee uit Duitsland afkomstige heren Roder en Jassoy de 'gouden tweeling', volgens Sinke blijkt uit alles dat de kunstenaars verknocht zijn aan het stadje Goedereede. Maar niet alleen hun verk nochtheid trof de burgemeester, "jullie hebben ook iets aan Goede reede toegevgegd; Het stadje is door jullie gemaakt tot het culmrele centrum van Goeree-Overflakkee", aldus een trotse heer Sinke. 'Mooi Zeeland' Tijdens de openingsmiddag waren er enkele leden van de kleder- drachtgroep 'Mooi Zeeland' aanwezig om de bijeenkomst met hun mooie Zeeuwse klederdracht luister bij te zetten. Burgemeester Sin ke was verguld dat hij ook klederdracht ontdekte van zijn geboorte grond. Sinke complimenteerde de heer Jassoy, die ook voorzitter is van de Kunststichting Goedereede, met het werk van de stichting. Het inzichtelijk maken van de kunst in de breedste zin van het woord is een verdienste van deze stichting. De burgemeester vergeleek de portretkunst met 'een kiertje naar de hemel'. Hij doelde hier mee dat portretten van gehefden bewaard worden voor de 'eeuwigheid'Het was hem mede daarom een genoe gen dat hij de expositie voor geopend kon verklaren. Oudste kunstvorm Na de openingswoorden van burgemeester Sinke, gaf de exposeren de kunstenaar Harald J. Jassoy een uitleg over de portretkunst, mj legde zijn gehoor uit dat de portretkunst de oudste kunstvonn is. br wordt iets vastgelegd wat geweest is". Tijdens de voordracht van Jas soy bleek dat portretschilderen meer is dan zomaar een prentje maken want de kunstenaar moet op zoek naar de innerlijke houding van de geportretteerde. De vele bijzonderheden die de Goereese kunstenaar noemde over het portretschilderen, waren zo interessant dat we deze de lezers met wil len onthouden. We hopen er over enkele weken in een gesprek met de schilder in deze krant nog eens op terug te komen. Het genoemde portret van Helmut Roder, werd door burgemeester Sinke schertsend omschreven als een gebroken man. De heer Jassoy bedoelde echter met zijn portret van Roder hem als 'een patriarch, zit tend op een troon. Wie dit portret en de andere portretten van diverse kunstenaars wil bewonderen kan tot begin juni terecht in het Röderhaus aan de Noordzijde Haven 13 in Goedereede. De openingstijden van de expo sitie zijn woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur van 16.00 tot 18.00 uur en anders op afspraak. Inlichtingen: 0187 493077. Tijdens de expositie zijn er in de beeldentuin kunstwerken te bewon deren van Franz Maas. Ook de Zeeuwse dames van 'Mooi Zeeland' heffen het glas op de opening van de expositie in de mooie keuken van het Röderhaus. In de maanden april en mei van dit jaar wor den vrouwen die zijn geboren in het jaar 1953 in de regio's Voome-Putten-Rozen- burg, de Hoeksche Waard en Goeree Over- flakkee opgeroepen voor het bevolkingson derzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhol landse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrou wen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitaodiging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgeno digd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil wor den, kan zij een afspraak maken bij de Stich ting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersas sistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier temgsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker in Nederiand ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskan ker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afge sproken datam neemt zij de laboratorium- kaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het süjm wordt op een glaasje gedaan en wordt ver volgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestaurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uit slag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uit slag hoeft niet automatisch baarmoederhals kanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi- De fractie van de SGP te Goedereede vindt het belangrijk dat burgers betrokken worden bij de politiek. Daarom geeft de SGP elk jaar rondom de algemene beschouwingen de SGP NIEUWS krant uit, waarin diverse zaken aangaande de gemeentebegroting worden genoemd. Ook levert zij een bijdra ge aan de maandelijkse rubriek 'Fractie gewijs' in Eilanden Nieuws. Verder is de SGP te Goedereede actief op het internet. Velen hebben inmiddels de website: www.sgp-goedereede.nl gevonden. Om de betrokkenheid van de burgers bij de politiek te vergroten heeft de SGP fractie besloten om regeknatig een spreekuur te houden, voorafgaand aan de reguliere maandelijkse fractievergadering. Heeft u zaken die u graag met de fractie wil bespreken, dan bent u harteUjke welkom tussen 19.00 en 20.00 uur op dinsdag 22 april in het verenigingsge bouw 'Oostdam' aan de Jonkoensfraat te Goedereede. neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het telefoonnummer 0181-652441.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 21