DE BURGEMEESTER OP EEN TWEETAL e tl) i efe PREDIKBEURTEN Outletshop in Ouddorp geopend Erfelijk Aubade Koninginnedag De boodschap van het kruis EIIAtlDBI-IIIEUVa 22e Bloemenmarkt te Sommelsdijk EIÜVriDEII-tllEUWS Wedstrijdcompetitie H.S.V. 'De Viscromte' Op een tweetal Zondag 20 april 2003 zaterdagen: 7 juni - 21 juni - 5 juli Maandag 21 april 2003 Merkartikelen voor een betaalbare prijs Het winkelbestand in Ouddorp is onlangs uitgebreid met een bijzondere winkel. In een deel van het pand van 't Winkeltje aan de Hofdijksweg opende de Outletshop haar deuren. Niet uit de mode... Behoefte PAGINA 2 fSi-(a,aMsitl^^SiB VRIJDAG 18 APRIL 2003 Alle verandering is geen verbetering is een uitspraak die in ons ouderlijk huis nogal eens werd gebruikt. Mijn moeder gebruikte die woorden niet omdat ze zo conservatief was dat ze elke verandering wilde tegenhouden. Ze bedoelde ermee wat een andere spreuk zegt: 'Bezint eer ge begint'. Juich iets niet toe omdat het anders is dan we gewend waren. De keerzij ervan is natuurlijk: wijs het oude niet af omdat het oud is. Juist het oude kan goed zijn doordat het beproefd is. Ik heb nu het oog op de nieuwe manier van burgemeestersbenoemingen. Tegenwoordig mag de gemeenteraad een openbare voor dracht aan de minister doen. Daarop moeten twee namen voorkomen in de volgorde van de voorkeur van de gemeenteraad. Dat betekent dat de minister - behoudens in uitzonderlijke gevallen - nummer één benoemt. Nummer twee fungeert als vlagfl- guur, respectievelijk -versiersel. Er zijn al heel wat als nummer twee geplaatsten, die zich hebben teruggetrokken voor de minister een benoeming deed. Ze wilden zichzelf besparen, publiekelijk afgewezen te worden. Bepaalde gemeenten voldeden niet aan de eis om twee namen voor te dragen. Minister Remkes heeft procedures in Leiden, Purme- rend. Roermond, Tiel en ook in Maarssen afgekeurd. De conclusie moet zijn dat deze benoemingsprocedure na twee jaar zo goed als mislukt moet worden beschouwd. Er is intussen een wetswijziging naar de Raad van State gestuurd om het openbare karakter van de procedure te stoppen. Ook het verkie zingsreferendum dat in Vlaardingen is toe gepast, komt waarschijnlijk te vervallen. Invloed van democratisering We hebben bij deze openbare procedure van burgemeestersbenoeming te doen met invloed van het democratiseringsproces van het openbaar bestuur. Er moet openheid komen ten aanzien van het benoemingsbe leid. Men ziet wat de gevolgen zijn: Deze openheid maakt de tweede kandidaat, die vrijwel kansloos is, kwetsbaar. Ik weet van dichtbij dat in het verleden een bepaalde figuur niet benoemd werd, hoewel hij gesolliciteerd had. Hij kreeg echter enige tijd later toch een benoeming als burgemees ter in een andere gemeente. Deze man was niet publiekelijk beschadigd. Slechts één van de twee of drie (belangrijkste) sollicitan ten kan benoemd worden; als waren ze bei den even goed, ze konden op die post immers niet beiden benoemd worden. Hier hebben we te maken met een voorbeeld van ondoordachte vernieuwingsdrang. Er zijn nu eenmaal zaken in het leven die in stil te moeten worden afgehandeld. Openbaar heid kan mensen beschadigen. Onlangs schreef ik over 'Openheid gebo den' in verband met de gang van zaken bij Albert Heyn. Wellicht dat een lezer nu tegenwerpt: bent u dat artikel vergeten? Tapt u nu uit een ander vaatje? Dat is allerminst het geval. Ik blijf pleiten voor openheid waar dat nodig en mogeUjk is. Evenzeer pleit ik voor voorzichtigheid en terughoudendheid waar dat geboden is. Om een voorbeeld uit het gezinsleven te nemen. Ouders moeten over bepaalde pro blemen hun kinderen informeren. Daarbij hoeven echter niet alle in-en-outs aan de kin deren verteld te worden. Zoveel als nodig is te weten, moet hen meegedeeld worden. Er kunnen ook aspecten van het probleem zijn, waar de kinderen niets mee te maken hebben - zeker niet op dit moment of op deze leef tijd. Hetzelfde geldt voor een kerkelijke gemeen te. Ook daarbij bepleit ik openheid, maar evenzeer het recht om niet alles te (moeten) meedelen. Ik zou het - een wat extreem voorbeeld - onjuist vinden als de notulen van de kerkenraadsvergadering in extenso in het kerkblad werden afgedrukt. De conclusie mag duidelijk zijn: Geen ach terkamertjespolitiek. Ik spreek in verband met de kerkelijke zaken wel eens over 'wan delgangenzonden' Ik bedoel dan dat in de wandelgangen gelobbyd wordt en de eigen lijke beslissing valt. Ik ben daar een verklaard tegenstander van. Niettemin moeten bepaalde zaken in beslo ten kring (in comité, heet dat in kerkelijke kringen) behandeld worden. Daar moeten ze ook blijven. Een burgemeesterssollicitatie en -benoeming is wat anders dan het publi ceren van de lijst met preekbeurten. Ik sluit af met wat ik in het begin schreef: Alle verandering is geen verbetering. Men moet goed nadenken waarom, waartoe en hoe men veranderingen invoert. Bij dat nadenken zullen voors en tegens betrokken moeten worden. Iets kan op het eerste gezicht winst lijken te zijn terwijl het om een heel andere reden een nadeel, dus verlies is. Ik schrijf dit niet om alle veranderingen tegen te houden. Ik schrijf het wel om aan te dringen op wijsheid bij het nemen van beslissingen tot veranderingen. En als de beslissing een verkeerde uitwerking heeft, moet men zich er niet voor schamen die terug te nemen. Bij het aan de orde zijnde onderwerp consta teer ik dat de Eerste Kamer en de Raad van State (als adviescolleges) kennelijk - in meerderheid - de nadelen van een nieuwe procedure niet hebben voorzien. Zij hebben het toenmalige wetsvoorstel niet (kunnen tegenhouden. Jammer dan! i^^B^H^M^^BM W. H. VELEMA Op woensdag 30 april 2003, Koninginne dag, organiseert de Stichting Evenementen Middelharnis voor de 22e keer de jaarlijkse Bloemenmarkt aan de Binnenweg te Som melsdijk en dus niet zoals gewoonlijk in de voorstraat en het Marktveld. Deze locatie is namelijk in gebruik voor de wekelijkse markt. Om 06.00 uur komen de eerste bloemisten de bloemen en planten uitstallen zodat om 09.00 uur de verkoop kan starten.Vooraf zal om 08.00 uur een reveille geblazen worden door leden van Sempre Crescendo vanaf de toren van de kerk te Sommelsdijk. Deze "gezelligste en tevens kleurrijkste markt van het jaar" showt u een keur van bloemen en planten. De bloemisten doen wederom hun best er iets moois van te maken. Voor de 3e keer zal ook het Streekmuseum Goeree en Overflakkee (gelegen aan de Kerkstraat) deze dag van 10.00 - 16.00 uur geopend zijn. Houdt u van muziek? Kom dan tussen 11.00-12.00 uur of 14.00-15.00 uur naar onze markt, want dan zullen de markt opvrolijken met hun muzikale repertoire. Om 16.00 uur is dan weer het einde van de markt en zal gestart worden met het oprui men van de overgebleven spullen en het schoonmaken van het marktterrein De StEM hoopt weer op een gezellig Oran jezonnetje en op de gebruikelijke grote publieke belangstelling. De bewoners van de Binnenweg e.o. wor den verzocht auto's en eventuele andere voertuigen vóór woensdag 00.00 uur elders te parkeren.Via een schrijven van de StEM wordt zij nog op de hoogte gebracht. clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermtjn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel.(0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEIWENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Eerste Paasdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. C. V. d. Berg, China. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. C. v. d. Berg en 18.30 uur ds. R. Veldman. Vrijdag 25 april, Dorpskerk: 14.45 uur ds. R. Veldman, huwelijksbevestiging Krijn Klepper en Margreet van Huizen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. M. J. Koppe en 18.30 uur ds. J. C. Buurmeester - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur ds. G. Gericke, duitstalige dienst en 18.30 uur ds. J. van Otterlo, Welkomst- dienst, m.m.v. Koperensemble en jon gerenkoor. GOEDEREEDE - Herv. Gem. Goede Vrij dag 19.00 uur ds. J. W. van Estrik; Eer ste Paasdag: 9,00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLBNDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L.Smelt en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje - Ger. Kerlt 10.00 uur de heer C. B. van Beek, met praiseband en 18.30uurkand. T.Meijer. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. C. den Ouden, Nederhemert en 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Mont- foort - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mw. ds. A. Worst en 17.00 uur drs. M. Noorloos - Ger. Gem. in Ned. 10,00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.45 uur ds. A. Kasteleijn, Oudewater, zingen Paas- liederen en 18.00 uur ds. J. de Jong, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.00 uur samenzang Paasliederen; 10.15 uur ds. G. C. Kunz en 15.00 uur ds. G. C. Kunz, samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. R. Steen stra - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P Voets en 18.00 uur ds. C. Gielen, Openbare Belijdenis - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ledenwerk groep liturgie: Vesper -Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur dienst en 14.30 uur ds. G. A. den Broeder. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur student G. Beens. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.45 uur zingen voor de dienst; 10.00 uur ds. J. Willemsen, Dirksland en 18.00 uur dr. P. H. van Harten, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron', 10.00 uur dienst. STAD aan "t HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.45 uur samenzang van enkele Paasliederen; 10.00 uur ds. H. A. Sam- som, 15.00 uur Paasviering zondags school en afscheid oudste kinderen en 18.00 uur ds. P van Duijvenboden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. vanExelen 18.00 uur ds. A. S. Rien- stra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Paasliederen; 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Kerk 10.00 uur de heer J. Seele en 18.00 uur de heer J. Glas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, Stellendam - Ger. Gem. 9.30 uur de heer Baas en 18.00 uur de H.S.V. 'De Viscromte' organiseert deze zomer weer een wedstrijd-competitie voor de jeugd. De wedstrijden vinden plaats op: Vistijden steeds 13.00 tot 15.00 uur Inschrijven steeds 11.30 tot 12.30 uur De inschrijvingen vinden plaats op de wed strijddag in de kantine aan de Philipshoof- jesweg te Dirksland. De wedstrijden wor den gehouden in de kreek te DLrkslaitd. Het inschrijfgeld is 1.50 per persoon per wed- strijd.Er wordt gevist in 2 groepen, 5 t/m 11 jaar en 12 t/m 16 jaar. De totaal-uitslag zal worden berekend over 3 wedstrijden. Aas en lokvoer is gratis. Begeleiding tijdens de wedstrijden door ervaren vissers. ledere deelnemer krijgt een prijs(je). Gratis consumptie en versnape ring. Mooie bekers te winnen. Doe dus gewoon mee!!!! Bel voor meer informatie naar 0187-60 27 26of0187-60 24 95 Sponsors Faunaland Leusing annex hengelsport Mid delharnis Jurgens Hengelsport Bergen op Zoom Pvan Nimwegen Sommelsdijk Dörr en Struik Middelharnis Let op: Alle deelnemers dienen lid te zijn van: H.S.V. "De Viscromte" of H.S.V "De Krammer of de H.S.V. "Stellendam. Neem je vergunning mee naar de inschrij ving. Alle eerder ontvangen informatie is door omstandigheden komen te vervallen. De jeugdkommissie van H.S.V. "de Viscromte" heer Zweers - Ger. Gem. 9,30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk. Tweede Paasdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. G. A. van Ginkel, Maar tensdijk - Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink, zangdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong, Sliedrecht, zangdienst m.m.v. 'Sursum Corda' - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Gunst, openbare belijdenis. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. den Toom. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur ds. J. Karels. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Vos, Wijk en Aalburg - Ger. Gem. dinsdag 22 april 19.30 uur Openbare belijdenis, ds. J. Karels. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. donderdag 24 april 19.30 uur ds. A. Schot. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur Paasviering zondagsschool. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. 'QeneUsch' zeggen ze tegenwoordig. Erfelijk dus. Datgene wat u op een of andere manier heeft meegekregen van uw voorgeslacht. Qeboren worden en erven horen bij elkaar. We zijn allemaal erfelijk 'belast', anders zouden we niet zijn wie we zijn. Erfelijk is wat u doorgeeft aan het volgende geslacht: ook de erfenis (beter gezegd het erfgoed), telt mee. Een huis. een dierbaar stuk huis raad of een verzameling die u erfde, zijn din gen die uw leven beïnvloeden. Met een erfe nis moeten we zuinig om gaan. Zonder erfenissen zou kennis en ervaring in het niet verdwijnen. Wij kennen het vuur en het wiel, zonder technische nalatenschap zouden wij allerlei dingen steeds opnieuw moeten uitvinden. Zonder voorgeslacht zou-, den wij een ander bestaan leiden, nog wonend In plaggenhutten en gekleed In die- renvelten. Zonder auto. files en centrale ver warming. Lijkt u dat wat? Mij wel, af en toe. Vooral dj. Een open haard is wel leuk, maar zeker niet praktisch en ook niet milieuvrien delijk. Van het laatste hadden onze voorouders trouwens nog nooit gehoord. Wij leven ver der op de tijdlijn en hebben op aarde het nodigef?) geërfd. Ten goede en ten kwade. In het dagelijks leven zijn verworvenheden, zoals warm en koud stromend water, goede sanitaire voorzieningen en andere gemak ken vanzelfsprekend. Allemaal erfelijk dus, en tegelijk zaken waar de hedendaagse mens zeer aan gehecht is. Of wij geestelijke erfgenamen z'ijn, is een vraag die ieder voor zich moet beantwoorden.Begrijpen wij de uitdrukking: 'sterven is erven'? Negatieve nalatenschappen zijn er ook en die laten ook hun sporen na. Negatieve karaktereigenschappen zien we terug in ons nageslacht. Bent u wel eens driftig of kort aangebonden? Kijk eens naar uw kinderen. U bent regelmatig boos? Zij vrijwel zeker ook. Het zit in de genen, zegt de weledel zeergeleerde dame of heer. U moet ermee leren leven, zegt de gedragswetenschapper. Verstandig mee omgaan, zegt uw familie. U kunt ook positieve zaken doorgeven. Hier bij geldt dat een goede nalatenschap niet groot hoeft te zijn als deze maar echt is. /!/s u dierenliefhebber bent, zijn uw kinderen het waarschijnlijk ook. U leest graag boeken en u luistert naar klassieke muz'iek? Met een beetje goede wil uw kinderen ook. Houdt ze daarom het goede voor en het besef dat er een Qod is Die leeft. Dat laatste, door te geven of zelf nog te ontvangen, is het beste erfgoed dat er is. Op 30 april, Koninginnedag, vindt in Som melsdijk op de gebruikelijke locatie de jaarlijkse aubade plaats. Dit keer (en voor het eerst) onder auspiciën van de Stichting Evenementen Middelharnis. De StEM heeft gehoor gegeven aan het verzoek deze aubade voortaan te organiseren. De stichting hoeft dit niet alleen te doen want zij heeft de bereidwillige medewer king van het College van B.en W. van de gemeente MiddelhaiTiis,de HDG en Semp re Crescendo. De plaats van de aubade is voor het ver zorgingstehuis De Goede Ree aan de Prin- sessenlaan te Sommelsdijk. Begin aubade om exact 08.30 uur. Einde van de aubade: 09.00 uur. Het College van B.en W. van de gemeente Middelharnis zal aanwezig zijn. De StEM roept een ieder, dus jong en oud, op bij deze aubade aanwezig te zijn en de verjaardag van onze koningin mee te vie ren. Maarten Luther, de reformator van de kerk in de 16e eeuw, heeft zijn boodschap eens heel kernachtig op formule gebracht. Hij deed dat in zijn commentaar op Psalm 5:12. "Het kruis alleen is onze theologie!", zo zei hij. En hij bedoelde daarmee: in de gekrui sigde Christus alleen is de ware theologie of kennis van God. De heilige God is op geen andere wijze te kennen dan in Jezus Christus en die gekruisigd. Eerst dan heeft een mens deel aan de kennis die zalig maakt, wanneer hij Christus leert kennen. De mens staat voor God, zei Luther, hij staat 'coram DeoMaar hij kan alleen voor God bestaan, als hij in Christus is, als de verdienste van Zijn kruis hem toegerekend is. "Dit is het eeuwige leven, dat ze U kennen: de enige waarachti ge God en Jezus Christus die gezonden is. Luther noemde zijn eigen theologie dan ook 'kruistheologie'. Hij stelde die tegenover de 'theologie van de glorie'. Niet vanuit de mens is er een weg tot God. Maar vanuit God is er een weg tot de mens. Tot de mens die een zondaar is. Een verloren zondaar die door het kruis van Christus een geredde zon daar wordt. Enkele weken geleden kwam er een klein maar fijn boekje uit over Luthers kruistheo logie. Het is goed om het in deze dagen rond passie en Pasen te lezen. Het betreft Luthers verklaring van Jesaja 53, het lijdensevange lie uit het oude testament. Luther laat erin zien dat de heeriijkheid van Christus en Zijn overwinning al hggen in Zijn gewiiïige lij den en sterven. Op deze wijze verloste Hij de Zijnen van zonde en van dood. De verklaring van Luther betreft het gedeel te vanaf Jesaja 52:13 tot en met 53:12. Vol gens Luther is er in de hele Schrift van het oude testament geenduidelijker voorzeg ging te vinden aangaande het lijden en de opstanding van Christus dan in dit klassieke gedeelte uit Jesaja's profetenboek. Eigen lijk, zo zegt hij, hoort ieder die zich christen noemt, het uit zijn hoofd te kennen. Name lijk om zijn geloof te versterken en om allen die zich aan Christus en aan Zijn kruis erge ren te kuimen weerstaan. Opvallend in deze Schriftverklaring van Luther is de diepe meditatieve toon. Wie dit boekje rustig leest, komt onder de indruk van de Schriftuurlijke en tegelijkertijd diep- bevindelijke overdenking van het lijden van Christus, Steeds weer trekt hij de lijnen naar de persoonlijke zegen die er in het kruis van Christus is. Daarin openbaart de Heere de ganse(!) zaligheid. En tegelijkertijd is in dat kruis de enige(!) zaligheid. ""Waarlijk, Hij droeg onze krankheid en laadde op Zich onze smarten" (53:4a, in de vertaling van Luther). Als dat waar is, zegt Luther, dat Hij 'voor ons' ('pro nobis') geleden heeft, dan moeten wij al onze gerechtigheid, al onze goede werken en verdiensten, waarop wij vertrouwden, voor niets achten. Op dit geloofsartikel immers bouwen wij, nog steeds aldus Luther, het hoogstnoodzakelij ke artikel van ons geloof van de rechtvaar- digmaking, namelijk dat wij geloven dat Christus is gemarteld en gedood 'om onzent- wil'. Bij het lezen van deze en andere zinnen werd ik herinnerd aan de inhoud van een brief die Luther in april 1516 schreef aan zijn vriend Georg Spenlein, Augustijner monnik in Memmingen. Enkele zinsneden uit die brief luiden: "Ik zou gaarne weten hoe her eigen lijk met uw binnenste is gesteld. Hebt u ein delijk genoeg van uw eigen gerechtigheid en leerde u hel al: op Christus' gerechtigheid bouwen en daaruit putten? Mijn lieve broeder, leer Christus kennen, en wel de Gekruisigde. Leer tot Zijn lof zingen en - midden uit de vertwijfeling over uzelf- tot Hem spreken: 'Gij, Heere Jezus, zijt mijn gerechtigheid, ik echter hen Uw zonde. Gij hebt het mijne aangenomen, wat Gij niet was, en mij gegeven wat ik niet was.Pas er voor op ooit naar zulk een heiligheid te stre ven, dat gij voor uzelf geen zondaar meer wilt schijnen of in het geheel geen zondaar meer wilt zijn. Want Christus woont alleen onder zondaren! Aan het slot van zijn boekje geeft Luther zijn medechristenen sterk in overweging om de inhoud van Jesaja 53 "dikwijls en onophou delijk vlijtig (te) lezen en (te) zingen, zodat het als in ons hart uitgebeeld staat". Het gaat erom, zegt hij, dat wij niets zien en horen dan alleen maar Christus. "Hoe deze in onze plaats treedt en voor ons onze zonde draagt, ons troost en een zoete, hartelijke liefde jegens ons heeft. Naast dit juweeltje van Luther wil ik ook nog wijzen op een ander mooi boekje. Het is niet van een oude maar dit keer van een 'nieuwe' schrijver. In dit geval dominee J.S. van der Net, predikant binnen het verband van de Gereformeerde Gemeenten. Vorig jaar kwam van hem uit een bundeltje preken over de zeven kruiswoorden van de Heere Jezus. Nu is het niet de eerste keer dat zoiets verschijnt. We kennen vergelijkbare geschriftjes van (om maar enkelen te noe men) Arthur W. Pink en prof. G. Wisse. Die zou ik allebei ter lezing willen aanbevelen. Maar niet minder dit mooie bundeltje preken van ds. Van der Net. De preken zijn eenvou dig en praktisch. En ook ernstig. Boven alles gericht op de zalige kennis van de lijdende Borg. Mij trof een stukje uit de 3^ preek. Ik besluit er deze 'ToUe lege' mee. "Nu zal Christus door God worden verlaten. Zo zal Hij in vol komen verlatenheid en volkomen afzonde ring betalen. Immers, de zonde heeft de mens 'alleen' gemaakt. Maar nu zal Hij ook voor deze zonde betalen en Zijn offer gaan bren gen. Wat is Hij dan een gewillige Borg. Hij mag daar aan het kruis zelfs niet vertroost worden. Nu gaat Hij voor voldoening zor gen. De liefde van de Heere Jezus Christus die Zichzelf zo geeft voor goddelozen, opdat Hij hen tot God zou brengen - dat is een onuitsprekelijke liefde. Dat deze liefde ook ons hart zou breken! N.a.v.: - Maarten Luther, Door lijden tot heerlijkheid. Verklaring van Jesaja 53. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Gebonden. 68pag. Prijs €9,90. - Ds. J.S. van der Net, 'De zeven kruiswoorden. Zeven preken. Uit geverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 119 pag. Prijs €11,50. J. M. J. Kieviet Door een interne reorganisatie kwam er in 't Winkeltje van MBK Modestoffen winkel ruimte vrij. Dochter Erika van de familie Breen vond dit een goede gelegenheid om in het vrijkomende deel van de ouderlijke win kel een Outletshop in te richten. In een Outletshop wordt merkkleding ver kocht met wel twintig tot vijftig procent kor ting. De familie Breen is op dit idee geko men doordat zij op hun rondgang bij de diverse groothandels geconfronteerd werden met een overvoorraad van merkkleding. Die merkkleding is daar overgebleven van een afgelopen seizoen. De heer Breen legt uit dat een groothandel altijd tien tot vijftien pro cent meer inkoopt dan dat er bestellingen zijn. Deze overvoorraad wordt echter lang niet altijd verkocht. En met die 'restanten' vult Erika Breen haar Outletshop in het Oud- dorpse. Al zijn het overvoorraden van een afgelopen seizoen, wil dit niet zeggen dat de kleding uit de mode is. Volgens de familie Breen, duurt bijvoorbeeld een modekleur minstens drie jaar en aan het eind van een seizoen komt de overvoorraad al beschikbaar voor de Out letshop. Zodoende is er geen sprake van dat de winkel in Ouddorp achterloopt. Erika begint met de verkoop van baby- en kinderkleding in de maten 56 tot 176. Dit is voor kinderen tot ongeveer 12 jaar. In de Outletshop is kleding te vinden voor zowel jongens als meisjes en vele bekende merken zijn vertegenwoordigd, zoals Mexx, Salty- dog en Barbera Farber. Ook worden er kin derspeeltjes verkocht van bekende merken, zoals Captain junior. Naast haar werk bij de beveiliging van grote evenementen, zoals de TT in Assen en grote muziekconcerten, zoekt Erika drie dagen in de week de rust op van haar Outletshop. In het begin zal de shop geopend zijn op don- Erika Breen in haar Outletshop aan de Hofdijks-'_ weg in Ouddorp. derdag, vrijdag en zaterdag. In afwachting van het behalen van haar rij-' bewijs gaat Erika nu nog mee met haar ouders op bezoek bij de diverse groothan dels in het land, maar het is de bedoeling dat ze straks zelf ook dit werk voor haar reke ning neemt. De familie Breen denkt dat de Outletshop in een behoefte zal gaan voorzien, omdat hun winkel er voor zorgt dat ook merkkleding betaalbaar blijft en juist voor de ouders met kinderen, die snel 'uit de kleren groeien'. Als er goede ervaring wordt opgedaan met deze verkoop van merkkleding voor kinde ren, willen ze ook de mogelijkheden gaan onderzoeken om ook dergelijke kleren voor volwassenen in hun Outletshop te gaan ver kopen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2