W. J. van der Kamp vindt wethouderschap 'boeiend, maar zwaar werk' Ouddorper Poort (60) meester in de rechten Orgelreis naar Amersfoort, Zwolle en EIburg EMtiDcn-niEuv^s Drie bijzondere kerlcdiensten in de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' Dames 1 Intermezzo nu op zesde plaats Goede communicatie over en weer is heel belangrijk! Kritiek mag, maar niet onterecht Wie de streekpers leest en een eilandelijke website bekijkt moet welhaast tot de conclusie komen dat de 'fiolen van toorn' over wet houder W.J. van der Kamp van Middelharnis worden uitgestort. Kritiek alom over het functioneren van de afdeling Bouw en Woning toezicht; de bouwplannen rondom het havengebied en - niet te verge ten - de reconstructie van de Havenkom in Sommelsdijk. Twee zijden Omschakeling Haven van Sommelsdijk Niet aan leiband Toekomst Zondag 13 april worden er in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp drie bijzonder kerkdiensten gehouden. GoSpecial - een andere kerkdienst Passiedienst Uitslagen: Schotejil-jeugd succesvol op laatste Speedowedstrijd 'Thuis studeren vergt ijzeren discipline' Zwolle Deelname t PAGINA 6 VRIJDAG 11 APRIL 2003 In de afgelopen tijd zijn er op de website www.eilandweh.nl en de Kabelkrant bijdra gen verschenen waarin burgers van Middel harnis hun klachten over het functioneren van verschillende gemeentelijke diensten spuiden. Veelal bleken die klachten niet mis te zijn en voelden de klagers zich onheus behandeld door vertegenwoordigers van de gemeente en dan met name van de afdeling Bouw en Woningtoezicht. We vroegen Van der Kamp naar zijn mening over deze klach ten. "Vervelend en onterecht", vindt Van der Kamp van de kritiek die gespuid wordt via eilandweb. "Op de website werden voorna melijk klachten geplaatst die al in het verle den speelden. Ze waren ongenuanceerd en anoniem; dan kun je je niet verdedigen en ze bevatten maar de helft van de waarheid. Er waren ook klachten bij die door de Commis sie Bezwaarschriften niet zijn gehonoreerd". Volgens de wethouder heeft de gemeente te maken met wettelijke regels, die in een bestemmingsplan door de raad zijn vastge steld. En ook betrof het bouwwerken die ook door de provincie niet zouden worden geto lereerd. Als er een bouwaanvraag wordt ingediend en er zijn problemen is er, volgens Van der Kamp, een werking naar twee zijden. "Als er iets wettelijk niet kan, dan heeft de ambte naar zich daar aan te houden, hoe graag hij ook de burger wil helpen. Wel wordt er dan naar een oplossing gezocht om door veran deringen het ingediende plan aan te passen. Maar wanneer de aanvrager dit niet wil, voelt die burger zich in het ongelijk gesteld". Als de vergunningaanvrager dan later via een andere weg gaat klagen getuigt dit niet van fatsoen bij de burger. Wel vindt hij het jammer dat ambtenaren rechtstreeks ver dacht worden gemaakt: "voor een afwijzing van, bijvoorbeeld, een bouwaanvraag is het college aansprakelijk en dat moet er dan ook op aangesproken worden", zo verduidelijkt Van der Kamp. Hij verwacht dat de binnenkort in te richten klantenbalie in het gemeentehuis wel zal bij dragen in een betere communicatie tussen de ambtenaren en de burgers. Volgens Van der Kamp zullen dan ook de antwoorden op vra gen van de burgers vlugger gegeven kunnen worden. Bij die balie zullen de vragen over bijvoorbeeld 'vergunning vrij e bouwwerken' direct kunnen worden beantwoord. Bijwat ingewikkelder zaken wordt dan pas de betreffende afdeling ingeschakeld voor advies. "De ambtenaren op Bouw en Woningtoezicht worden dan ook minder vaak van hun werk gehaald en krijgen zodoende meer tijd voor hun eigenlijke werk," legt Van der Kamp uit. Het college heeft met de heer Koole van 'Eilandweb', volgens Van der Kamp, afge sproken dat hij stopt met de plaatsing van de Wachten op zijn website en de klagers zal doorverwijzen naar de gemeente, Commis sie Bezwaar en Beroep of de Ombudsman. Dit is dan ook de beste manier met de groot ste kans op succes. hoitdcy \VJ. van der Kamp bij een nostalgisch schilderij van 'Den Diek'. Voor Van der Kamp is het een hele omscha keling geweest om nu 'aan de andere kant van de tafel' als wethouder te fungeren. Tien jaar heeft hij zijn partij Algemeen Burger Belang gediend als raadslid en na twee jaar buiten de raad kwam vorig jaar de wethou derszetel voor hem beschikbaar-. En óp die wethouderszetel trof hij beleid aan dat al vóór zijn tijd in werking is gezet. En dit kan dan wel eens problemen opleveren. Was hij vroeger, als ABB'er, fel tegen het dempen van het Havenkanaal en de verande ringen die er rond de haven van Sommels dijk in de toekomst liggen, als wethouder Ruimtelijke Ordening is hij wel verplicht dergelijke werken uit te laten voeren. "Het is moeilijk om van iemand een proces over te nemen dat al in gang is gezet. Het is nu mijn taak om in die plannen - die door de raad zijn vastgesteld - sturend bezig te zijn; Loy aal aan het collegeprograrrmia, zoveel moge lijk verwezenlijken van dat wat je graag wil", zo verduidelijkt Van der Kamp zijn positie. In de nieuwe bouwplannen rondom de haven van Sommelsdijk keert de haven niet meer in haar oude vorm terug. En deze plannen roe pen ook binnen bepaalde groepen van de bevolking van Sommelsdijk weerstand op. Van der Kamp kan de bezwaren wel begrij pen. Aan het oorspronkelijke plan is volgens hem nog behoorlijk wat bijgeschaafd zodat er nog iets van de oude aanblik van de havenkom behouden blijft. Toch zit het handhaven van het gebied in zijn huidige vorm er niet in. "Er kleven verschillende bezwaren aan een restauratie van de oude haven vast", verduidelijkt de wethouder. "Om alles weer in de oude staat terug te brengen kost heel veel geld. Zeker als er over gesproken wordt om de oude originele steentjes weer te gebruiken. Ook moet er rekening gehouden worden dat het verblijfs- gebied wordt en dat vraagt meer ruimte. Als daar alles weer in de oorspronkelijke staat moet worden teruggebracht is er alleen maar ruimte om er weer met paard en wagen over de haven te gaan. En dit is niet de bedoeling van het plan". De wethouder probeert wel de klachten van de inwoners in de juiste proporties te zien want tijdens de druk bezochte voorlichtings avond, vorig jaar in de 'De Staver' waren er relatief weinig bezwaren tegen de verande ringen van de havenkom. "Er is zelfs een groep mensen die de oude havenkom hele maal gedempt wil zien", volgens Van der Kamp. Toch heeft het college niet alle bezwaren van tafel geveegd, want er zullen volgens de wethouder zéker aanpassingen plaatsvinden op de originele plannen zo is bijvoorbeeld de kademuur toch weer terug in het plan en is de ronding van de havenkom beter inzichtelijk geworden. Van der Kamp vindt het nu vooriiggende plan voor de havenkom en het havenkanaal toch niet zo slecht. "Het is geen verkeerd plan", aldus de wethouder. Hij verklaart er alles aan te doen om het specifieke karakter van de havenkom te behouden. "Maar sommige din gen kunnen nu eenmaal niet worden ingepast en dat is heel vervelend, maar we moeten reëel bhjven", verklaart de wethouder. Van der Kamp ontkent dat de gemeente bij de nieuwbouwplannen aan de leiband van de projectontwikkelaar loopt. Volgens hem heeft ook de projectontwikkelaar een hele strijd moeten leveren, maar samen - met de gemeente - zijn ze tot een bepaalde slotsom gekomen en dat zijn nu deze plannen. Overigens verklaart Van der Kamp dat de plannen rondom het havengebied van Som melsdijk nog wel door de gemeenteraad moeten, maar hij verwacht niet dat er een meerderheid tegen de nieuwbouw is. Bekendheid en voorlichting ook voor die nieuwbouwplannen vindt Van der Kamp nodig; daarom heeft hij, bij de nu te ontwik kelen plannen zoals 'Renovatie d'n Diek' en Spuikwartier Klankbordgroepen ingesteld waar mensen uit alle belangengroeperingen zijn vertegenwoordigd. De burgers in een vroegtijdig stadium betrekken bij de plannen is heel belangrijk, aldus Van der Kamp. Voor de toekomst staat er in de gemeente Middelharnis op Ruimtelijk Ordening gebied nog veel te gebeuren: "We zijn volop bezig om een Westelijke Randweg te reali seren, daarmee zal ook het centrum ontlast worden. Ook moet er een Verkeerscircula tieplan worden opgesteld, waar in ook de plaats van de fietsers een belangrijke plaats in zal nemen. Het winkelcentrum 'Den Diek' wordt opgeknapt, evenals het Spui kwartier en de omgeving van het Kerkepad. Op het terrein van Hernesseroord wordt een woonwijk gebouwd en voor Stad aan 't Haringvliet wordt de laatste hand gelegd voor een nieuw bestemmingplan zodat ook daar weer woningen gebouwd kunnen wor den. Er is dus voor het college, het ambtelijk apparaat en de gemeenteraad van Middel harnis nog genoeg werk te doen! In de morgendienst (09.30 uur) gaat voor Ds. Sybout van der Meer. Ds. van der Meer is bestuurslid van Habitat for Humanity, een oecumenische hulporganisatie die huizen bouwt voor de allerarmsten, overal in de wereld. (De Doopsgezinde Gemeente bouwt in nauwe samenwerking met Habitat for Humanity huizen in Dominase in Ghana. Inmiddels is men daar bezig met het 6e 'Ouddorpse' huis). Op 15.00 uur gaan de deuren weer open voor de GoSpecial. Het thema is 'Extreme days', zeer toepasselijk in deze dagen van oorlog en geweld. Juist nu is het zo nodig om men sen te vertellen van de hefde van God en de redding die de Here Jezus biedt. Spreker is Dick Kruit, voorganger bij de Agapè gemeente in Hellevoetsluis en Gods- diensüeraar op de scholengemeenschap 'Jacob van Liesveldt' Ditmaal zal de Worid Assembly Band de GoSpecial begeleiden. Deze band is speciaal in het leven geroepen voor een internationa le conferentie van het IFES (International Fellowship of Evangelical Students), die dit jaar in Nederland gehouden zal worden. Aan deze dienst, die aanvang om 18.30 uur, wordt medewerking verleend door het bekende zangkoor Les Chantres uit Papend- recht. Reeds verschillende malen zong dit koor in Ouddorp, het paasconcert The Way of the Cross op Ie paasdag 2002 in de Doopsgezinde Gemeente staat bij menigeen nog in het geheugen gegrift. Verdere bekendheid verkreeg het koor onder meer medewerking aan het T.V. programma "Nederland Zingt" van de Evangelische Omroep. Het koor LES CHANTRES werd in maart 1989 opgericht. Vanaf januari 1991 staat het onder leiding van Hans van Blijderveen. Het koor heeft als doelstelling het evangelie aan een zo breed mogelijk publiek uit te dragen. Door middel van hun medewerking aan kerkdiensten en het geven van concerten wil men hieraan gestalte geven. Het repertoire bestaat voornamelijk uit gospels en andere geestelijke liederen. Het koor wordt bege leid door piano/keyboard, basgitaar, gitaar, drums en fluit. De Doopsgezinde Gemeente Ouddorp acht zich bijzonder bevoortecht u deze dienst aan te mogen bieden en heet u allen van harte welkom. Overzicht voor ronde 28, van de huishoude lijke competitie bij de schaakvereniging de Zwarte Pion te Middelharnis, gespeeld op 7 april: I Lagendijk-Moedt rem, v.d.Ouden- v.Prooijen 1-0, Peeman-Bom 1-0, Boeter- v.d.Waal 0-1, Ant Visser-d.Jager 0-1, Dup- ree-Struik rem, v.d.Staaij-HK Smit 1-0, Neleman-Noordijk 0-1, d.Haan-Bosch 1-0, Markwat-M Lagendijk 1-0, CJ Smit-Lesuis rem, Melaard-Loosjes 1-0. Afgelopen maan dag speelden Sjaak Hennekes en Ruud van Hooff de finale voor de clubbeker. Na een van beide kanten uitstekend gespeelde partij, trok Ruud van Hooff aan het langste eind. Dames 1 van volleybalvereniging Intermez zo had minimaal drie punten nodig om zich zelf te nestelen aan de top van de midden moot, maar tegenstandster DVO 2 moest hier dan wel aan mee werken. Het behalen van de punten is ruimschoots gelukt, sterker nog: de dames behaalden vijf punten. Alleen in de eerste twee sets was het spannend (23- 25 en 22-25), hierna hield de thuisploeg het voor gezien en walste Intermezzo over haar tegenstandster heen: 7-25 en 16-25. Volgen de week is het al weer het laatste competitie duel, thuis tegen TimmerA^olley Zuid 3 om de vierde plaats. In theorie kan het dames team uit Middelharnis nog derde worden. Dan moet Spivo wel met 4-0 verliezen en Intermezzo met 4-0 winnen. De dames kun nen in ieder geval vrij uit spelen. Bij de recreanten verspeelde het team van Ruud de Beer nagenoeg haar kampioenskan sen. Directe concurrent VSS had weinio moeite met Intermezzo, wat totaal niet in het spel kon komen, en won met 4-0. VSS heeft nu één punt voorsprong en hoeft deze niet meer weg te geven. Bij de jeugd wist meisjes A weer eens te winnen, in Nieuwerkerk wonnen de Inter mezzo-beloftes met 1-3 van Nivoc'72. VSS - Heren R.24.9 Rijnmond 6 - Heren 13.j Hollemare 1 -Heren 27 2 DVO 2 - Dames 1''ZZmA Fikszo/K 2 - Dames 2"1 o YUMl-Jongens Cl1 -, ROW/DDL 1 -Jongens Dl'jj Nivoc'72 1 - Meisjes Al\-3 Fikszo/K 3 -Meisjes BI0-4 V.Quick 1 - Meisjes Cl4-0 V.Quick 1 - Meisjes Dl0-4 Zaterdag 5 april jl. hebben ca. 30 zwemmers van zwemclub De Scho- tejil deelgenomen aan de vierde en laatste Speedowedstrijd van seizoen 2002/ 2003 te Rozenburg. De deelne mers in de leeftijd tot 12 jaar zwom men 55 persoonlijke records, 3 clubrecords en 16 ereplaatsen bij een. De clubrecords werden gezwommen door Sebastiaan Ro- sendaal (jaargang 1991) op de lOOm vrij in 1.07.76 en op de 200m wissel slag in 2.51.51, en door Esmee Koe- doot (jaargang 1992) op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.28.42. Op deze Speedowedstrijd werden, zoals gebruikelijk, zowel instroomnummers voor debuterende zwemmers als voorrondes voor de landelijke eindfinales in juni gezwommen. In de landelijke voorrondes werd door de Schotejillers opnieuw sterk gezwommen. In jaargang 1993 zwommen Miranda Osseweijer en Melanie van Gemert naar de Ie en 2e plaats op de lOOm schoolslag in de resp. tijden van 1.41.97 en 1.42.43. In dezelfde categorie zwommen Danica Koedoot en opnieuw Melanie van Gemert naar de 2e en 3e plaats op de lOOm wisselslag in resp. 1.36.71 en 1.38.75. Op de lOOm vrije slag zwommen Danica Koe doot (opnieuw) en Nicole Nolet in resp. 1.26.51 en 1.26.93 naar de 2e en 3e plaats. Eveneens in de voorrondes zwom Esmee Koedoot (1992) op de 5Dm vlinderslag in 37.66 naar een Ie plaats. Bij de jongens zwom Mark Costeiis (1992) in 41.29 naar een 2e plaats. Behalve twee clubrecords zwom Sebastiaan Rosendaal op de lOOm rugslag nog naar een Ie plaats in 1.24.77. Op de instroomnummers kwamen de Scho tejillers eveneens goed voor de dag. Op de 50m vrij zwommen Pamela Bruggeman en Elene van Zoest (beiden 1992) naar resp. de 2e en 3e plaats in 45.04 en 49.11Annegies van 't Zand (1994) werd 3e op de 50m vrij in 49.37. Anneke Verolme tenslotte zwom de 200m wisselslag in een tijd van 3.55.68 en werd 3e. Naast de genoemde ereplaatsen werden diverse forse tijdsverbeteringen gereali seerd, die leiden naar verdienstelijke eind tijden. Zo zwom Robin Agyemang (1992) met zijn tijd van 1.33.50 op de lOOm vrij een p.r. van maar liefst 11 seconden. Rob Poort ontvangt uit handen van ir. Ton van Pelt zijn bul. OUDDORP - Je titel halen als meester in het Nederiands recht is niet zo heel bijzonder. Jaariijks doen vele honderden studenten dat. Maar je titel halen op de toch niet meer zo piep jonge leeftijd van 60 jaar is het vermelden zeker waard. Het overkwam Rob Poort uit Oud dorp. Vorige week ontving hij in het studiecentrum Vlissingen van de Open Universiteit Nederland zijn bul uit handen van zijn studiebegeleider ir. Ton van Pelt. Deze prees Poort niet alleen vanwege diens goede studieresultaten, maar vooral toch vanwege zijn vasthou dendheid en motivatie om tien jaar lang in de avonduren de rechtenstudie te volgen. Na enige technische studies startte Poort pas op 51-jarige leeftijd met deze studie. Een tra ject dat niet helemaal zonder hobbels werd afgelegd, zo vertrouwde Poort de familieleden en vrienden toe die bij de diploma-uitreiking aanwezig waren. Een verhuizing zorgde voor vertraging en ook het onderdeel 'Balans en resultatenrekening' viel niet mee. Dankzij de hulp van het Studiecentrum kwam alles toen toch nog goed. Ook het tentamen strafrecht was een hobbel. Helaas, daar zakte hij voor. Totdat hij de goede raad kreeg om bezwaar aan te tekenen tegen deze uitslag. Met succes, waarmee in ieder geval het praktisch nut van deze rechtenstudie, volgens Poort, bewezen was! Tegen de vele malen dat hij onderweg naar Vlissingen geflitst werd, heeft hij maar geen beroep aangetekend. Dat zou niet hebben gebaat. „Alleen studeren is een moeizaam proces. Vergeet de TV, vergeet de verjaardagen van anderen en sluit jezelf elke avond en een groot deel van de weekeinden op. Je hebt een ijze ren discipline nodig, je moet soms zeer moeilijk leesbare stukken doorkauwen, stof door nemen die niet altijd in je belangstellingssfeer ligt en nog net doen of je het leuk vindt ook!" Deze zelfdiscipline én de begeleiding van het Studiecentrum hebben in ieder geval tot het beoogde resultaat geleid: Poort mag voortaan, naast ing., ook mr. voor zijn naam zetten! De Vereniging Van Orgelvrienden (VVO) organiseert ook dit jaar een orgelreis. Op zaterdag 26 april wordt Amersfoort, Zwolle en EIburg bezocht. Naast orgels, die natuurlijke zeer de moeite van het beluisteren en bekijken waard zijn, zijn de genoem de steden ook van een bijzondere schoonheid. Amersfoort In Amersfoort wordt de bekende Sint Joris- kerk bezocht, bij organisten- en orgellief hebbers bekend vanwege het fraaie 3-kla- viers Naber orgel uit 1845. Maar deze drie- beukige gotische hallenkerk heeft nog meer bezienswaardigheden, waaronder een zand stenen oxaal uit ongeveer 1480. Dit oxaa! vormt de afscheiding tussen het koor en het schip van de kerk. In 1845 werd het Naber- orgel op dit oxaal geplaatst. Een deel ervan moest toen plaats maken voor het rugwerk van het orgel. Tijdens de kerkrestauratie van 1961-1969 werd het orgel tegen de west- wand van de kerk geplaatst. Het verdwenen gedeelte van het oxaal werd gereconstru eerd, zodat het sindsdien weer één imposant geheel vormt. De preekstoel dateert uit 1659. Fraai zijn ook de beschilderde kruisribgewelven. Orgelliefhebbers kunnen in de St. Joris hun hart ophalen, want naast het Naber-orgel herbergt de kerk nog twee orgels van de Zwitserse orgelmaker Metzier, nl. een posi tief en een koororgel. Eén van de organisten van de kerk, de heer Jaap Remmerswaal, zal deze dag de instru menten demonstreren. Daarna krijgen de organisten die zich voor deze excursie opge geven de gelegenheid zelf de orgels te bespelen. Vervolgens wordt de reis voortgezet naar Zwolle, naar de Grote-of St.-Michaelskerk. Bij binnenkomst wordt de aandacht direct getrokken door de schitterende orgelkas aan de westwand van de kerk. Deze kas is ont worpen door de beroemde Amsterdamse beeldhouwer Jurtiaan Westerman, die overi gens ook de kas van het beroemde Vater- Muller in de Oude Kerk te Amsterdam op zijn naam heeft staan. Het is één van de indrukwekkendste orgelfronten van Neder land. De beroemde orgelbouwer Arp Schnit- ger heeft het werk in 1718 aangenomen, het is uitgevoerd in dejaren 1719-1723 door zijn zonen Johan Georg en Frans Casper Schnit- ger. Arp Schnitger zal bij het ontwerp van de kas wel een flinke vinger in de pap hebben gehad, want het geheel heeft onmiskenbaar elementen uit de Noord-Duitse school. Het orgel heeft 63 stemmen, verdeeld over 4 manualen en pedaal. Het instrument werd gedurende de jaren 1953-1955 door de orgelmaker D.A. Flentrop gerestaureerd op een spraakmakende wijze, die in feite zijn tijd ver vooruit was en daardoor ook koers- bepalend was voor de orgeh-estauratieprak- tijk in Nederiand. Dezelfde orgelmakers hebben van 1985-1990 schoonmaak- en her stelwerkzaamheden aan dit Schnitger-orgel uitgevoerd. Daarbij werd tevens een algehe le herintonatie uitgevoerd, de winddruk werd verlaagd en het Flentrop pijpwerk werd zo goed mogelijk aangepast aan het oude Schnitger materiaal. De organist Toon Hagen zal, als vaste bespe ler, het orgel demonstreren. Ook hier bestaat daarna de mogelijkheid om zelf achter de 4 manualen te kruipen. EIburg De dag wordt afgesloten in het historische Zuiderzeestadje EIburg. Daar wordt het orgelmuseum bezocht, waar op dat moment ondermeer een bijzondere thematentoont- stelling over orgels in de Hanzesteden is te zien. Daarnaast kunt u er gewoon lekker rondneuzen, of een wandeling maken door dit prachtige stadje, dat vrijwel geheel uit monumentale panden bestaat. Aansluitend staat in EIburg bij de Chinees een buffet gereed, waarmee deze dag op pas sende wijze wordt afgesloten. Indien u deze geheel verzorgde orgelreis wilt meemaken, kunt u zich tot zaterdag 19 apnl opgeven bij Paul Kieviet, tel. (0187) 486319, of Anton Weenink, tel. (0187) 651817. Wanneer u iets wil spelen op de orgels, kunt u dit meteen opgeven. Wanneer u geen lid bent van de VVO betaalt u een excursieprijs van 40,-, contant te voldoen m de bus. Dit bedrag is all-in, dus inclusief busreis, consumpties in de kerken en chinees buffet (incl. 2 consumpties). Het opstapschema voor de bus is als volgt: I'nn Stellendam, busstation; S.OO uur, Middelharnis, carpoolplaats (tegenover 'De Staver'); son Oude-Tonge, busstation; 8.2U uur. Schaapsweg, carpoolplaats: Aoo"''' ^^""endrecht, carpoolplaats 's Avonds rond half negen verwacht men weer op Goeree-Overflakkee te arriveren. Het besmur van de VVO nodigt alle orgel- liefhebbers en andere belangstellenden van harte uit deze bijzondere dag mee te maken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6