Overdenking Gratis wandelroutes op JfWOESTEND WATER Combiavond v.*^: Oproep reünie Korfbalvereniging Good-Luck uit de Heilige Schrift Alzheimer EIIAtflDBMIIEUVi HET KIJKVENSTER Koor- en Samenzang Passie en Pasen Imabo Esselink: 90 jaar professionals in bouwmaterialen! tiOOIKOOHn-dlIOER UEMHUKTE OHaiUEN waan QuiuEN oe GEaaamEN? www.zuidhollandslandschap.nl EiSiSJELiljNKi VRUDAG 11 APRIL 2003 •ii:-;:imi.- - Voorpaginanieuws - De vogelpest - De beste stuurlui De oorlog in Irak beheerst volledig het nieuws. Vrijwel elke uitzending van de nieuwsberichten begint ermee, hele kranten pagina's zijn ermee gevuld. En de vraag is wat we moeten geloven... Van de ene kant wordt beweerd dat de geallieerden grote vor deringen maken en dan komt prompt het bericht van de andere zijde dat Irak de touw tjes nog stevig in handen heeft. De media laten vooral foto's zien van burgers, kinde ren vaak, die slachtoffer geworden zijn. Dat is natuurlijk vreselijk, maar in een oorlog met te vermijden. Ik verdenk er eigenlijk de journalisten van, dat ze de plaatjes sugges tief bedoelen: kijkt toch eens wat die Ameri kanen en Engelsen aanrichten... Mijn mening wordt nog versterkt doordat vorige week met een ingehouden trots werd ver meld dat het toch allemaal niet zo voorspoe dig liep als men wel had gedacht... Hoe het ook zij, al het andere nieuws wordt volkomen overvleugeld door de ooriogsbe- nchten uit Irak. Terwijl er toch ook in eigen land het nodige aan de hand is.Neem de kabinetsformatie die moeizaam verioopt. Neem de vogelpest, die zich nog steeds uit breidt. Het zou ongetwijfeld voorpagina nieuws zijn geweest, als Irak er niet tussen was gekomen. Hs De vogelpest... Ik las van een boerin wier bedrijf door de epidemie was getroffen, die eerlijk zei dat dit voor haar belangrijker was dan Irak, want dat was ver van haar bed. Zo'n houding is misschien niet goed te keu ren, maar wel te begrijpen. Wat het dichtst bij je staat, en waar je persoonlijk bij betrok ken bent, dat raakt je het diepst. Langzamer hand begint het besef door te dringen dat we min of meer van een nationale ramp kunnen spreken. Het is allemaal begonnen in de Gel derse Vallei, maar inmiddels is de besmet ting doorgedrongen tot Brabant en Limburg, waar de meeste pluim veebedrij ven zijn. Het zo'n halve eeuw geleden zijn dat we met een dergelijke uitbraak van de vogelpest werden geconfronteerd. Geen wonder dat men in eerste instantie niet wist hoe men deze zaak effectief moest aanpakken. In het begin ontbrak het gewoon aan de middelen om te ruimen. Het ging naar het oordeel van de betrokkenen allemaal veel te langzaam, maar het kon ook niet sneller. En dan waren er de conflicten tassen minis ter Veermen en de pluimveesector. De eerste ruimde alleen in een straal van één kilome ter, terwijl de agrariërs vonden dat de rui ming binnen een straal van drie kilometer moest plaatsvinden. De ruiming geschiedt bovendien van binnen naar buiten, terwijl de boeren juist van mening zijn dat de ruiming van buiten naar binnen moet geschieden om op deze manier het virus onschadelijk te maken. In ieder geval ligt de minister zwaar onder kritiek. De maatregelen zijn te slap en ze hebben niet het bedoelde gevolg. Minister Veerman zou eigenwijs zijn en te veel achter de feiten aan lopen. De minister heeft inmiddels toegegeven dat hij de epidemie heeft onderschat. Tot zijn verdediging zouden we kunnen zeggen dat hij ook wel voor ingrijpende beslissingen stond. En wanneer doe je het goed? Was hij meer rigoureus te werk gegaan, dan had hij misschien van de andere zijde kritiek gekre gen. Ook hier geldt dat de beste staurlui aan wal staan. Waar ik weinig of niets over hoor is de ach tergrond van dit alles. Gaat er van dit hele gebeuren niet een sprake uit? Toen de plagen over Egypte losbarstten zeiden de tovenaars nog: "Dit is Gods vinger". Maar dat mag blijkbaar in Nederland niet eens meer gezegd worden. Er is alleen maar verwonde ring hoe toch mogelijk is dat zoiets gebeurt, in deze tijd, waarin we dachten alles in de hand en onder controle te hebben. WAARNEMER V,» Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenioos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mei hooikoorts kan ik nooit per auto de weg op, omdat mijn anti-histaminicum de rij vaardigheid beïnvloedt. Een collega heeft echter een middel waarmee dat wel kan. Hoe zit dat? Antwoord: De farmaceutische industrie heeft moderne anti-histaminica uitgevonden die lijders aan hooikoorts en aanverwante allergieën niet (meer) suf of slaperig maakt. Daar komt dus ook geen gele waarschu wingssticker op, dat ze de rijvaardigheid zouden beïnvloeden. U kunt ze bij de apo theker halen. In de tuin heb ik een broeikastje geplaatst met witte druiven erin, maar hoe groter de trossen uitgroeien, hoe slechter de vruchtjes er idtzien. Sommige verroten ondanks alle zorgen. Hoe kan dat? Antwoord: Bijzonder belangrijk voor het gelijkmatig rijpen van druiven is het zoge naamde krenten: als de vruchten gaan zwel len, moeten in het hart van de tros een flink aantal te dicht op elkaar staande besjes wor den weggeknipt om ruimte te maken voor de groei van andere er omheen. Tijdens de ver dere rijping wordt eenmaal per veertien dagen kunstmest gegeven volgens de aan wijzingen op de verpakking. Als de druiven ongeveer de helft van hun grootte hebben bereikt, gaan de pitten zwellen en zal de groei tijdeUjk stilstaan. In dit stadium is een gelijkmatige temperatuur van 24 °C nodig om verbranding van bessen en bladeren te voorkomen. Daartoe worden in een kas de luchtramen tijdig geopend en gesloten. Bij felle zon moet worden geschermd. Gaan de druiven weer zwellen, dan mag de tempera tuur tot 29 °C stijgen. Zijn in de nazomer de scheuten aan de zijtakken goed ontwikkeld, dan worden deze tot één blad getopt. De bla deren mogen namelijk wel schaduw geven om de vruchten te beschermen, maar het mag niet te donker worden daar onder. Tij dens het afrijpen moet worden gelucht zodra de temperatuur boven de 21-24 °C komt. Daalt de temperataur 's avonds, dan moet de kas weer worden gesloten. Gaan de druiven kleuren, dan wordt geen mest meer gegeven. Er is heel wat zorg nodig om mooie, gave trossen te oogsten. Wilt u er meer van weten, lees dan eens een boek over druiventeelt uit de bibliotheek. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op zaterdag 19 april is er de inmiddels tradi tionele koor- en samenzangavond in de Her vormde Kerk van Sommelsdijk. Medewer king wordt verleend door het Christelijke gemengd koor 'Vox Humana' uit Sommels dijk. De avond zal bestaan uit veel samenzang, afgewisseld door koorzang en een enkel muzikaal intermezzo. Diverse muzikanten verlenen hun medewerking aan deze avond: Arie v.d. Vlist op het orgel en Arie Baak bespeelt de piano; daarnaast speelt CaroUen Marchand op de dwarsfluit en Maarten Roos op de trompet. De algehele muzikale leiding is in handen van Peter Burger. Hij zegt: "Er is veel prach tige muziek geschreven over de tijd rond Goede Vrijdag en Pasen. Op de avond in Sommelsdijk willen we vooal veel met elkaar zingen. De samenzang zal daarom een grote plek innemen. Met elkaar zingen over ons geloof en over het geweldige heilsfeit van Pasen. Prachtig toch?" De avond begint om 19.30 uur en de deuren zijn vanaf 19.00 uur open. De toegang is gra tis, maar aan het einde van de avond wordt een collecte gehouden t.b.v. de onkosten. Zaterdag 13 september viert Korfbalvereni ging Good-Luck te Middelharnis haar 40- jarig bestaan. Wij willen op die dag een reü nie organiseren voor alle leden die in die veertig jaar lid geweest zijn. Alle namen en adressen uit die tijd zijn bekend, maar ons grote probleem is uit te zoeken waar ieder een tegenwoordig woont. Daarom dit ver zoek: Als u ooit lid van Good-Luck bent geweest meldt u zich dan aan onderstaand adres. U kunt dan over enige tijd een uitno diging verwachten voor de reünie. Het adres luidt: jubileumcommissie K.V. Good-Luck, p/a Marjo Joppe, Koolmees 56, 3245 TP Sommelsdijk, tel. 0187-486268, e- mail: wha-joppe@zonnet.nl. CacaO-BLEILÉIlH Hoe kunnen ze van bruine cacao witte cho colade maken Antwoord: Door meer cacaoboter dan anders en bovendien melkpoeder toe te voe gen, als de gemalen cacaobonen met suiker gemengd worden. Waar blijven eigenlijk toch de skeletten van de kleine en grote zoogdieren die onze bos sen bevolken? Ik vind zelfs geen afgekloven beenderen van gestorven dieren terug. Antwoord: Zieke dieren zoeken geen schuilplaats. Afgeschoten en gewonde die ren worden door jagers en boswachters mee genomen. In de natuur blijven alleen sterke botten gespaard en dan nog uitsluitend indien ze op gunstige plaatsen liggen. De humuslaag in de bossen is zuur en loogt de kalkhoudende botten uit, zodat ze snel verte ren. De tere skeletten van vogels, hazen, konijnen, wezels enz. worden vaak fijn gekauwd door wilde zwijnen, vossen, hon den, verwilderde katten enz. En dan zijn er de zgn. doodgravertjes: kleine, maar zeer sterke insecten met de Latijnse naam Necrophorus, die op de lucht van dode gewervelde dieren afkomen en met een aan tal soortgenoten de grond eronder omwoelen tot het kadaver er in verzonken is. Dan legt het wijfje van deze aaskever er haar eieren in en de larven zorgen voor de rest. Luk. 22:53b Dit is uw ure en de macht der duisternis De Meere Jezus is gevangengenomen. Dat maakt dat hij degenen die Hem in de nacht komen halen aanspreekt. Zijt gij uitgegaan met zwaarden en stokken als tegen een moordenaar? Als ik dagelijks met u. was in de tempel, zo hebt u de handen tegen Mij niet uitgestoken (Luk. 22:52b - 53a). Het is alsof de Heere Jezus wil zeggen; 'toen, gewoon overdag, toen Ik midden onder u was en u alle gelegenheid had om Mij in hechtenis te nemen, toen hebt u het niet gedaan'. De Heere Jezus verwijst hier naar de vele malen dat Hij in hun midden was. De vele malen dat ze Hem hoorden, vaak met als doel om Hem ergens op te kunnen betrappen, om Hem dan te kunnen arresteren. Zo was het overdag gegaan. Daarheen verwijst de Heere Jezus nu ze 's nachts tot Hem komen. Hij ziet er doorheen. Maar dit is uw ure, en de macht der duister nis. Zware woorden klinken er. 'Dit is uw ure'. Het is alsof Hij wil zeggen; 'nu, het is nacht, de tijd waarin bandieten hun werk doen, de tijd waarin dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen'. Zo typeert de Heere Jezus wat ze doen. Wat ze doen staat op hetzelfde niveau als wat misdadi gers doen. Hij gaat nog verder. 'En de macht der duis ternis' Hier laat Hij de achtergrond van hun optreden zien, de dieperliggende oorzaak. Ze zeggen dat ze voor de zaak van God bezig zijn. Of ze dat echt geloofd hebben, weten we niet, maar in ieder geval doen ze het zo voorkomen. Maar, zegt de Heere Jezus, u bent niet voor de Heere bezig. U dient een andere heer. U dient de macht der duisternis, de satan. U bent een instrument van de dui vel. Daarom gaat het zo, daarom kan uw acti viteit niet bij daglicht. Om deze reden moet het zo, in het geniep, in het donker, zoals de satan altijd werkt. U bent zijn handlangers, misschien onwetend, maar toch. Dat is een huiveringwekkende mogelijkheid. Dat je een handlanger bent van de satan, dat je hem dient, terwijl je meent goed te doen. Hier moeten we niet te snel oordelen. Dat is gemakkelijk. We kijken hoofdschuddend naar deze mensen, we veroordelen wat ze doen en kijken niet naar onszelf. We houden niet onszelf de spiegel voor. We vragen niet; 'wat doe ik nu? Wie dien ik nu?' We gaan verder, menend dat het wel goed zit. Maar dat kan niet. Laat Gods woord ook in ons leven ontdekkend zijn. Vraag daarom ook de hulp van de Heere. Laat ons gebed zijn; 'Heere, laat Uw licht over mijn leven vallen. Zodat ik zie wie ik dien, U of de satan? U, of de macht der duisternis?' Hoe kan ik dat dan weten? vraagt iemand. Wel, stel u zelf de vraag; 'dat wat ik doe, bouwt dat aan het Koninkrijk van God? Of breekt het af? Ben ik iemand die mensen uitnodigt om tot Christas te komen? Of stoot ik men sen af? Waar het antwoord is dat u niet bouwt en niet mensen nodigt, moet ik u zeggen dat u dan ook niet de Heere dient. De HEERE breekt Zijn eigen werk niet af. Zullen we het meenemen? Onszelf daarop onderzoeken? Het is uw ure. Ik wil nog op iets anders wij zen De Heere Jezus maakt met deze woorden ook duidelijk dat ze deze ure ontvangen heb ben. Dat de macht der duisternis in deze ure zijn gang mag gaan. Dat het God de Vader is. Die dit toelaat. Dat het God de Zoon is. Die Zich niet verzet. Nog maar even geleden worstelde Hij in Gethsémané. Hier zien we de overgave. Hij gaat gewillig deze weg. Daarom laat de Zoon des mensen Zich gevangennemen. De diepste achtergrond achter dit alles is Gods welbehagen. Welbe hagen in gevallen mensen. Kijkt u maar naar vers 54a. En zij grepen Hem en leidden Hem weg. Ta] grepen Hem, de Heere Jezus. Ze grepen Hem, de Onschul dige. Ze grepen Hem, die nooit was gekomen onder de macht van de duisternis. En waar om? Opdat die in Hem geloven vrijuit zou den kunnen gaan. Om gevallen Adamkinde- ren los te maken uit de macht van de duister nis. Zo spreekt Paulus er over in Kol. 1:13. Die ons heeft getrokken uit de macht van de duis ternis, en overgezet heeft in het Koninkrijk van Zijn liefde. Om dat te kunnen doen, gaat Hij deze weg. Om zondaren vrij te kopen, laat Hij Zichzelf boeien. Zo predikt de gevangenneming van de Heere Jezus ons Zijn liefde. Predikt het ons dat Hij Zich laat wegvoeren om verloren mensen te redden. In deze weg breekt Hij de macht van de duister nis. In deze weg is er genade voor zondaren, is er vrijspraak in Zijn bloed. Daar moeten wij het van hebben, u en ik. Buiten Hem is er geen bevrijding. Dan blijven we vastzitten in de duisternis, en komen er in om. In Hem is het leven, eeuwig leven. Vlucht dan tot Hem, wie u ook bent. Roep Hem aan. Hij kwam om zondaren te redden. Dan kan het ook voor u. De Zoon des Men sen wordt gevangen door mensen in de nacht. Het is hun ure, de macht van de duisternis. Waarom? Laten we de Schrift maar het ant woord laten geven en bidt de Heere dat u er amen op zegt. Het is een woord uit Hand. 26:18. Om hun ogen te openen, en [hen] te bekeren van de duisternis tot het licht, en [van] de macht des satans tot God; opdat zij vergeving der zonden ontvangen, en een erf deel onder de geheiligden, door het geloof in Mij. Den Bommel Ds. P. van Duijvenboden HaMo jeugd van Stellendam en Goedereede. Jullie zijn op deze COMBIAVOND van har te uitgenodigd om te komen luisteren naar de heer Sylvador Abdelrahman, een ex-imam {nu evangelist en afgestudeerd in theolo gie}. De heer Abdelrahman zal deze avond de verschillen uitleggen tussen God/Allah, Jezus/Mohammed en Bijbel/Koran. Zeker in deze tijd is het belangrijk om voor het christelijk geloof uit te komen en te getaigen van onze Verlosser. Wellicht kan de heer Abdelrahman hierdoor ons een duw tje in de rug geven. Voor tijdstip van vertrek voor de Schakel- club lees de Zaaier. De Ark is open om 19.00 uur en we begin nen om 19.30 uur en eindigen om 21.30 uur. Tot ziens in de Ark. Wandelen en fietsen in de natuur beho ren in Nederland tot de meest favoriete vormen van vrije tijdsbesteding. Het Zuid-Holland Landschap is wekelijks de gastheer van vele duizenden recrean ten. Maar wat zijn de fraaiste routes door en langs de meer dan zestig terrei nen van het ZHL? U komt er achter op www.zuidhollandslandschap.nl. Op de website van het Zuid-Hollands Land schap staan talloze wandel- en fietsrou tes. De detailleerde kaarten en heldere omschrijvingen kunnen eenvoudig geprint worden. De recreatieve routes op de website van het Zuid-Hollands Landschap is een nieuwe, gratis service voor alle mensen die willen genieten van de rust en ruimte in de geva rieerde natuur in Zuid-Holland. Op dit moment staan er 14 verschillende routes op de site. De wandelroutes variëren in lengte van 2 op het Landgoed Mildenburg (Wiele- waalroute) tot 23 kilometer op de Kop van Goeree (Zeedorperu-oute). Naast de wandel route staat er ook 1 fietsroute op de site: de route 'Fietsen langs de Nieuwe Waterweg' begint in Hoek van Holland en voert over een lengte van 22 kilometer door de open polders tussen de Nieuwe Waterweg en het ^SNON^/j. Een bezoek aan de inspirerende, 1500 m' grote, showroom van Imabo Esselink is nu nog meer dan de moeite waard. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440- gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeerverwarming plafond- en wandpanelen hout en piaatmateriavt sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Mlddelhamis - IndiKtriew^j; '^Mft^^^*^ Westlandse glastuinbouwgebied. Onderweg worden de ZHL-terreinen Oranjepiassen en het Staelduinse Bos aangedaan. Door dit laatste gebied loopt ook de enige rolstoel route op de website. De Van Rijckevorsel- route is.2,5 kilometer lang. De service van het Zuid-Hollands Land schap aan natuurliefhebbers blijft overigens niet beperkt tot routes op de website. Ook in de terreinen zelf investeert de provinciale natuurbeschermingsorganisatie in voorzie ningen voor recreanten. De afgelopen jaren is het aantal zit- en picknickplaatsen, infor matiepanelen, observatiehutten en kijk- schermen aanzienlijk toegenomen. Dit geldt ook voor het aantal gemarkeerde wandelrou tes. Enkele routes die op de website www.zuidhollandslandschap.nl te vinden zijn, staan met gekleurde paaltjes in de natuurterreinen aangegeven. Het Zuid-Hollands Landschap plaatst gere geld nieuwe routes op de website. Het is dus zeker de moeite waard de pagina regelmatig te bezoeken. Op de kaart van de provincie is in één oogopslag te zien of er een nieuwe route (bij u in de buurt) is toegevoegd. De eerstvolgende wandelroute die in mei toege voegd wordt, voert door de cultuurhistorisch waardevolle Vijfheerenlanden. We spreken altijd van de 'ziekte van Alzhei mer' Alzheimer wordt wel de voornaamste chronische ouderdomskwaal genoemd. Hoe wel het begin van Alzheimer lichamelijk pijnloos is, veroorzaakt het heel wat emotio nele pijn. Hoe kunnen familieleden zich van de zorg voor een patiënt kwijten en hoe zou den zij het leed kunnen verzachten? Dit onderwerp wordt op maandag 14 april om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ont waakt Radio' op Radio Flakkee. De presen tatie is in handen van Marjan van Peperstra ten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het pro gramma herhaald. t N G R I O -37- "Ik weet niet wat er met hem gebeurd is, maar het is vast erg, want hij wordt overgebracht naar een zieken huis hier in Rotterdam." Ze vertelt hem over het tele gram en Johan zucht diep. "Zodra je weet waar hij is, moet je het maar zeggen, dan ga ik wel met je mee", biedt hij aan. Dankbaar kijkt Marieke naar de jongen. "Dat is lief van je", zegt ze zacht en in een oogopslag vangt ze zijn warme blik op. De stilte wordt plotseling doorbroken door Henkie, die kirtend op haar afvliegt. Mevrouw Ladage heeft hem naar de salon gebracht en zegt afkeurend: "Je kunt je kleine broertje niet zomaar in de spreekkamer achter laten, Marieke. Mijn man zal toch zijn werk moeten kunnen doen." Hierna draait ze zich om en sluit de deur. Ze ziet niet de boze blik die Johan haar toewerpt. "Mijn moeder is af en toe onmogelijk", fluistert hij zacht. "Je moet het haar maar vergeven, Marieke, ze weet nu een maal niet om te gaan met bepaalde situaties." Marieke ziet dat hij het schaamrood op de kaken heeft en ze heeft bijna medelijden met hem. "Het maakt niet uit Johan", antwoordt ze vergoelijkend, "je moeder moet onderhand wel genoeg hebben van ons, tenslotte bevolken wij al maandenlang haar huis." "Ik schaam me anders wel dat ze zo onhebbelijk tegen je doet, maar ik denk dat niet weet hoe ze moet reage ren. Misschien heeft het wel te maken met wat ze in het verleden heeft meegemaakt." Nu is het Marieke's beurt om verbaasd te kijken. Johan kijkt nerveus naar de deur en fluistert: "Mijn moeder heeft vreselijk veel meegemaakt in de oorlog en waarschijnlijk lijdt ze daar nog steeds onder. Bij het zware bombardement op Rotterdam heeft ze haar moeder en haar enige broer verloren en daarna heeft ze nog maandenlang haar zus verzorgd, die ernstig gewond was geraakt. Eliza en ik waren nog klein in die tijd, maar ik weet nog dat moeder vaak huilde en veel bij haar zus in het ziekenhuis was. Bovendien werd ze door mijn vaders familie niet geaccepteerd, omdat ze maar een gewoon arbeidersmeisje was. Vader verbrak daarom alle banden met zijn familie en mijn moeder heeft zich hierdoor altijd schuldig gevoeld. Het vreemde van dit alles is, dat moeder zich nu vaak zelf gevoelloos en hooghartig tegen anderen gedraagt. Het lijkt wel, alsof ze door jullie herinnerd wordt aan haar eigen familie en misschien doet dat teveel pijn." Ineens bekijkt Marieke de doktersvrouw met andere ogen. "Wat hef datje vader toch met haar is getrouwd", ant woordt ze, "voor hem was je moeder gelukkig goed genoeg." "Mijn vader is een goede man, Marieke", antwoordt Johan ernstig. "Hij zal nooit verschil maken tussen rangen en standen, voor hem is iedereen gelijk!" Plotseling vliegt de deur open en de dokter komt bin- nengesneld. "Vlug Marieke, trek je jas aan, ik heb zojuist bericht gekregen dat Cor al hier in het zieken huis ligt en ik zal je er naar toe rijden." Haastig schiet Marieke haar jas aan en ook Johan gaat met hen mee. De dokter rijdt met grote snelheid door de Rotterdamse straten en spoedig komen ze aan bij een ziekenhuis. De arts kent blijkbaar de weg en leidt hen door de lange, steriele gangen. Ineens houdt hij halt, murt naar het kamemummer, opent een deur en wenkt dat ze hem moeten volgen. Marieke schrikt enorm als ze Cor, bleek en stil, in het ziekenhuisbed ziet liggen. Ze herkent hem nauwelijks. Met gesloten ogen, een verband om zijn hoofd en een been in het gips, dat half in de lucht hangt, lijkt hij een vreemde voor haar. Zachtjes schuift de verpleegster twee stoelen bij het bed en Marieke en Johan nemen onhoorbaar plaats. Terwijl dokter Ladage met een arts op de gang spreekt, pakt Marieke voorzichtig Gors hand. De jongen opent zijn ogen en staart haar verward aan. Dan herkent hij haar en fluistert nauwelijks hoorbaar: "Marieke, ben jij dat?" Het meisje knikt en bijt op haar lip, in een verwoede poging haar tranen binnen te houden. "Wat is er toch met je gebeurd Cor", vraagt ze met een bevende stem, "ik ben zo geschrokken!" Twee zachte ogen ik een gezicht, bedekt met schram men, kijken haar ernstig aan. "We waren met een paar jongens het puin uit een half ingestort huis aan het opruimen. Ineens kwam er een muur naar beneden en de stenen moeten op mij zijn gevallen. Wat er daarna is gebeurd, weet ik niet meer." Medelijdend kijkt Marieke naar de gewonde jongen en als hij een beetje wil gaan verliggen, kreunt hij zacht. "Ik heb mijn been op drie plaatsen gebroken, een paar gekneusde ribben en een zware hersenschudding", zegt hij schor. Geschrokken slaat Marieke haar hand voor de mond. "O Cor, wat erg voor je. Je hebt zeker heel veel pijn?" "Gaat wel", antwoordt de jongen dapper, "het zal alleen wel lang duren voordat ik helemaal ben gene zen." Dokter Ladage komt de kamer binnen en grijpt Cors hand. "Je hebt ons flink laten schrikken jongen", zegt hij vriendelijk. "Gelukkig heft de arts mij net verteld, dat je helemaal zult herstellen." Cor tovert een zwak lachje tevoorschijn. "De zal mijn best doen om gauw weer op de been te zijn." "Dat is niet verstandig jongen, je moet je lichaam de kans geven om rustig te genezen. Bedenk wel dat je ernstig verwondingen hebt." "Je moet inderdaad goed uitrusten hoor", zegt Johan heel beslist. "Volgens mij heb je de afgelopen maan den keihard gewerkt en nu moet je maar eens profite ren van je rust." "Goed gezegd jongen", antwoordt de dokter warm en vol bewondering kijkt hij zijn zoon aan. Ineens stapt een verpleegster binnen en zegt streng dat de patiënt nu moet rusten. Johan en de dokter verdwijnen meteen uit de kamer, maar Marieke blijft aarzelend zitten. "Cor, ik zal je ieder dag komen bezoeken", belooft ze en liefdevol kijkt ze hem aan. Op het gezicht van de jongen verschijnt een glimlach en hij knijpt zachtjes in haar hand. "Marieke, als jij bij me bent, zal ik zeker snel beter worden." Ontroerd en vol medelijden kust Marieke hem op bei de wangen, waarna ze snel afscheid van hem neemt. Wanneer ze door de lange gang teruglopen, voelt Marieke zich sterker dan ooit. Zoveel lieve mensen heeft ze in korte tijd verloren, zoveel tranen heeft ze gehuild, maar haar liefde voor Cor zal haar er bovenop helpen. Ze weet nu zeker dat de jongen uit Herkingen enorm veel voor haar betekent en als het mogelijk is, zal ze proberen iedere dag bij hem te zijn. Nog diezelfde avond arriveren Janus en Dirk bij de Ladages. De jongens zien er goed uit, gespierd en bruin verbrand en ze zijn dolblij dat ze hun zusjes en broertje weer zien. Vele verhalen komen die avond los en de anderen luisteren geboeid, naar alles wat de jon gens in het rampgebied hebben meegemaakt. "Je herkent Oude Tonge vast niet meer", zegt Janus ernstig tegen Marieke. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5