Historisch hoekje Monsters Geldbingo Winnaars kleurwedstrijd Boomplantdag Op 18 april verschijnt onze lirant iiuis-aan-iiuis! ALTIJD IETS BIJZONDERS Een persoonlijke ontmoeting ondernemen in bloemen en planten Trend naar hoge kwaliteit fiets zet door EllAlfQ^I^EIJWS MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel Kaai Maatschappelijk verantwoord Klein (1,5 mm) maar, o zo gevaarlijk! Teken zitten in bos en duin en kunnen u besmet ten met Lyme-ziekte. Info: 0900-2100022 (Ned. Vereniging voor Lyme-Patiënten) Dat het economisch in Nederland wat minder gaat, blijlit niet direct uit de verkoop van nieuwe fietsen en zeker niet in vergelijking met de verkoop van goedkopere gebruikte fietsen. Drukkerij Gebr. De Waal Dinsdag 8 april hebben zeven leerlingen van verschil lende basisscholen uit Oostflakkee een boek gekregen van de wethouder Zorg en Samenleving van de gemeente Oostflakkee, de heer P. de Vries. Kleur in zon of schaduw Goed toepassen Hebt u interesse om hierin te adverteren, neem dan contact op met onze advertentie-verkoop: Tel- (06) SO 44 83 59 of tel. (0187) 47 10 20 PAGINA 4 VRUDAG 11 APRIL 2003 DOOR Werner Bloemendaal Waar het buitenwater vroeger -als een toomloos dier- de polderdijk besprong, liggen nu de kisten en de vaten bier. En staren de mensen bij eb -op de wallekant van de Kaai- naar de uitheemse fotograaf. Het resultaat oogt bijzonder fraai. Het dorpsleven- even verstard; -bevroren op de gevoelige plaat dat als de fotograaf de rug recht, weer...verder gaat. Het werk van alledag; verhult in toekomst-dromen. Wensen van de mens, zullen die ooit wel uitkomen? Na de eb komt weer de vloed aan de Kaai van Dirksland. Hoop voor de toekomst; voor de mensen op de wallekant. De Nederlandse sierteeltsector wil bij de productie en afzet van bloemen en planten verder inhoud geven aan het maatschappe lijk verantwoord ondernemen. In- en ver koop van duurzaam geproduceerde bloemen en planten onder Milieukeur moeten daarin een belangrijke rol gaan spelen. Dit is een vernieuwend aspect aan het milieuvriende lijker handelen van' de sierteeltketen. Gebruik van een Milieukeur vergt de inzet van de hele keten, met bloemisten, tuincen tra, handelaren en producenten. Een aantal bedrijven in de branche heeft het unieke ini tiatiefgenomen om samen met onderzoekers van het LEI en de Universiteit Leiden een keten te ontwikkelen die als basis kan dienen voor een succesvolle verkoop van duurzame producten. Het project 'Milieukeur op maat voor bloemen- en plantenketens' gaat deze maand van start. Als concrete doelstelling geldt dat 15 bloemisten aangesloten bij de Bloemisten Business Club (BBC) en 21 ves tigingen van Intratuin over twee jaar hun bloemen en planten onder het keurmerk ver kopen. Naast Intratuin en BBC participeren ook andere bloemisten, handelsorganisaties (OZ-Plus en ISA), een telersconsortium (Stolk) en Stichting Milieukeur in het pro ject. Met elkaar vormen zij belangrijke par tijen op zowel de consumentetmiarkt als de zakelijke markt. Van de kant van de onderzoeksinstellingen ontwikkelt het LEI marketingconcepten voor bloemen en planten met Milieukeur en brengt het de aankoopmotieven op de zake lijke markt in kaart. Verder onderzoekt het LEI de voorwaarden voor verdere ketenvor ming en -samenwerking en het begeleidt dat proces. De Universiteit Leiden richt zich met name op het meten van de milieueffecten in de verschillende schakels van de keten en op de ontwikkeling van een monitoringsysteem voor duurzaamheid. Het project wordt uitge voerd in het kader van het programma Duur zame Agro Food Ketens van de Stichting Agro Keten Kennis (AKK). De verkoop van nieuwe fietsen in 2002 loopt met 1.324.000 stuks slechts 3% achter bij het jaar daarvoor. De verkoop van de goedkope re gebruikte 2' hands fiets daalde met ca. 18%. Voor een nieuwe fiets werd in het afgelopen jaar gemiddeld 557,- uitgege ven wat ruim 5% meer is dan het jaar daar voor. Hiermee wordt aangetoond dat de fietstraditie in ons land, ondanks een econo mische teruggang, fietsen van hoge kwaliteit verlangt om de vele kilometers, die Neder landers jaarlijks maken met de fiets, comfor tabel en veilig te overbruggen. Dit blijkt uit een marktonderzoek dat in opdracht van de Stichting Fiets! werd uitge voerd door Survey@marktonderzoek bv. De toerfiets of stadsfiets is met een aandeel in de verkoop van 51% verreweg het meest populaire model, gevolgd door de hybride fiets met een aandeel van 21%. Opmerkelijk is dat de verkoop van nieuwe kinderfietsen is afgenomen met 4%, maar dat dit in het 2' hands circuit ruimschoots wordt gecompenseerd door een toename van maar liefst 8%. Het aandeel in de verkoop van nieuwe fiet sen bij de vakhandel is met 87% stabiel ge bleven. Met een aandeel in de verkoop van ver boven de 80% neemt de vakhandel door de jaren heen wereldwijd gezienn een unie ke plaats in. De eisen die consumenten in Nederland aan fietsen stellen, verlangen een gedegen advies en service waarvoor de fiet- senvakman waarvoor men bij uitstek bij de fietsenvakman terecht kan. Verleden jaar werd de nieuw aangeschafte fiets vaker gepakt voor het woon-werkver- keer dan voor de recreatie. De verhoogde aandacht voor het stimuleren van het fiets gebruik voor de korte afstand begint wellicht vruchten af te werpen. Donderdag 17 april wordt er in Dirks land aan de Philipshoofjesweg, achter de brandweerkazerne een geldbingo gehouden. Aanvang 19.30 uur. Volle kaar 10 euro; superronde 50 euro. Verder veel extra prijzen. Voor iedere een leuke paasverrassing. Let op vol is vol. Voor inlichtingen 0187 683811. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDUK TeL (0187) 471020 In verband met boomplantdag was er voor de leerlingen van groep 1 tot en met 6 van alle Oostflakkeese basisscholen een kleurwedstrijd georganiseerd. De leerlingen van groep 7 mochten een boom planten en de leerlingen van groep 8 moesten een stripverhaal afmaken. Een jury, bestaande uit wethouder De Vries, de raadsleden mevrouw P j vün Dijke-van Daalen en de heer K. Knoester en drie medewer kers van de gemeente: Rianda Stouten, Arianda Hoogendoom-de Groot en Cor den Boer, heeft heel veel prachtige tekeningen en strip verhalen moeten bekijken. Uiteindelijk zijn er zeven winnaars uit de bus gekomen; Kevin Engels, Sanne Koppenaal, Julia van Helden, Nicky Meyndert, Mai- loes van Es, Cynthia Broeders en Anne Lien van der Linden. Alle inzendingen zijn te bewonderen in de hal van het gemeentehuis. De tekeningen van de winnaars zijn daarnaast ook allemaal te bewonderen op de website van de gemeente Oostflakkee: www.oostflakkee.nl. Rijk bloeiende plantenranden Het geeft een fijn en zeer welkom gevoel om over een toegangspad tussen weel derig bloeiende plantenranden door te lopen. Ook in een border groeien de kleinste planten uiter aard vooraan langs het pad. Die lage randplanten zijn veel belang rijker dan u zou denken. Ze komen het dichtst bij u, verdoe zelen de strakke rand van het pad en vormen een kleurrijke zoom bij uw voeten. (jJlH/(/^ ^f" ^''^Oé^ Als u planten als rand langs een pad zet, is het aardig om kruiper- tjes te gebruiken die een beetje over de' bestrating heen groeien. Maar als uw perk of border aan het gazon grenst, kunt u beter polvormende soor ten als nagelkruid, voorjaarszonnebloem, purperklokje en karpaten klokje nemen. Die groeien het gras niet in. Zorg voor een afwisseling van rijk bloeiende,s winters afstervende planten met soorten die dan juist groen blijven. Zo blijft er kleur. Er is volop keus, zowel voor zon als schaduw. De volgende soorten worden bloeiend allemaal 15 tot hooguit 25 cm hoog. Ze vormen hele kussens of tapijten van kleur en ze bloeien nu al, dus u ziet wat u koopt. Dat kiest makkelijk. Echte zonaanbidders zijn bijvoorbeeld de rijstebrij of randjesplant (Arabis) met vooral roze en witte cultivars. Kruipphlox (Phlox Sub- ulata Groep) is er in wit, roze, paars, lichtblauw en rood. De groen- blijvende scheefkelk (Iberis) bloeit wit ('Snowflake' en 'Weisser Zwerg'). Blauwkussen (Aubrieta, in wit, blauw, rood, violet en paars) blpeit uitbundig in zowel zon als lichte schaduw, net als de kleuraardbei (Fragaria). Het verrukkelijke bosaardbeitje bloeit wit en krijgt rode vruchtjes. In zon tot diepere schaduw kunt u kruipend zenegroen (Ajuga) toepassen, net als de schitterende lilaroze met donkerrode orchideeprimula (Primula vialii). Groenblijvende elfenbloemen (Epimedium, met allerlei bladkleuren en hele wolken roomwitte, gele, roze of rode bloemen) doen het het best in lichtere tot diepere schaduw, net als de maagdenpalm (Vinca, met blauwe of witte bloemen), de als wit kant bloeiende schuim- bloemen (Tiarella) en Waldsteinia (geel). Zet er ook wat lage grasjes tussen. Dat combineert erg mooi. Bijv. zwenkgras (Festuca gautieri) met heldergroen blad (15 cm) voor zon. Ruige veldbes (Luzula pilosa, donkergroen, 25 cm) voor schaduw, Carex berggrenii (15 cm, voor schaduw) heeft opvallend bruin blaii. Bij blauwgras (Sesleria caerulea, 30 cm) is het zilvergrijs, bij blam; schapegras (Festuca glauca, 30 cm) is het blauw berijpt (beide vooi zon). Plant niet strak in de rij, maar wat afwisselend. Zorg dat de bloem- kleuren niet 'op elkaar botsen', maak harmonieuze overgangen. Plant in groepjes van minstens drie per soort. Dat geeft rust. Houd een ondëriinge plantafstand van 15 a 20 cm aan. Op die manier ontstaat snel een gesloten plantenrand die onkruidgroei onderdrukt. Dat scheelt werk. Bovendien voorkomt zo'n dichte, bloeiende zoom dat er grond over het pad uitspoelt. Druk bij het planten de grond goed rond de wortels aan en geef na het inplanten royaal water. Bloeiende randplanten (Aubrieta) zorgen voor een vrolijke entree. Folo: PPH. EIIIVIIDEtl-tllEUWS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4