Internationaal gezelschap oncologen bezoekt Dirksland Verkoopinformatiecentrum Woongebied Havenltanaal officieel geopend \\J In de overwinning: grootmoedigheid; in vredestijd: van goede wille Oranjebraderie te Diricsland Hennepkwekerij ontmanteld Nog weinig lielderheid over verongeluicte wandelaars Brouwersdam www.knopsbv.nl Eén vertrouwd 9dres voor al uw rijplezier! innaard Forse straffen voor xtc-laboranten Stad aan 't Haringvliet Paaszangavond in 'Dorpstienden' Bram van der Welle in Flakkeecialiteiten ^2-5-^ f\ U-. e GARAGE KflÖpS Langewea Mlddelhamls Tet. (0187) 47 67 67 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? OBJUTEMCJNTRUfiL 'f Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www,cormelissant.ni Bouwmaterialenleverancier haalt Projectontwikkelaar binnen "'t kon minder", zal grootste compliment zijn' actief in beeld en geluid \iï^ Visser Visser BARENDRECHTMEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Vrijdag 11 april 2003 75e jaargang nr. 7196 Het wordt steeds moeilijker iets te sctirijven over de situatie in Irak, zonder achter de feiten aan te tiollen. De opmars van de geallieerden was ineens onwaar- schijniijk snel. Op dit moment - tialfweek - lijkt tiet erop dat tiet doel binnen bereik ligt. Dat betekent ook dat de nieuwsgaring vrij komt Journalisten kunnen nu ongetiinderd werken in Bagdad en zullen nu ectit te weten komen wat er leefde, hoe de situatie is en tioe precies precisiebombardementen zijn Het stemt dankbaar dat de Amerikaanse en Engelse troepen hun werk af kunnen maken, zonder dat er werkelijke veldslagen worden uitgevochten. De tech nische overmacht van de westerlingen is indrukwek kend. De combinatie van absoluut overwicht in de lucht, gecombineerd met goedgeoefende en superi eur uitgeruste grondtroepen, bleek minstens zo effec tief als in 1991. Weer is bewezen dat het luchtwapen niet meer weg te denken is In moderne oorlogvoering Althans in qua landschap betrekkelijk open landen als Irak Het blijft gissen waarom de tegenstand totaal anders is geweest dan verwacht fVlisschien krijgen we ooit te horen wat er werkelijk gebeurd is tijdens de eerste bombardementen. Waarschijnlijk is het doel toen niet alleen de top van hetlraakse leger geweest, maar zijn de verbindingen elektronisch ontregeld Van een echt gecoördineerde tegenstand over de hele linie is immers geen sprake geweest Troepen die door lage re commandanten worden geleid blijken nog wel degelijk tegenstand te kunnen geven. Gissen, waarschijnlijk, misschien... Het blijft onvoor stelbaar dat een wereld die, om het zo te zeggen, meerijdt in de voorste tanks (die camerabeelden doorgaven) uiteindelijk nog zo 'weinig' weet Pas nu de gebieden vrij te betreden zijn, kan pas echt worden waargenomen hoe de werkelijke stand van zaken is. Eén ding is zeker: dit was een oorlog. Talloze jonge ren - aan beide kanten - zijn de dood ingedreven. Er zijn burgerslachtoffers te betreuren De beelden daar van zijn verschrikkelijk. Voorzover zij de huiskamer inkwamen, was een waarschuwing vooraf op zijn plaats. Tegelijkertijd stompten ze af. Zo'n sofa-oorlog, geconsumeerd van de buis, is na verloop van tijd ook niet alles meer En voorzover we het alleen met beel den uit de geschreven media doen, ook dat beeld van de oorlog is vertekend. f\Aooie oorlog, schone oorlog bestaat niet Vandaag de dag zeker niet Wat dat aan gaat zal ook de nazorg voor de soldaten, maar ook militairen die elders hebben gevochten, intensief moeten zijn. Churchill, de Engelse oorlogsleider tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft zijn memoires het motto meege ven: In oorlogstijd: vastberadenheid, in de nederlaag: trots; in de overwinning: grootmoedigheid, in vredes tijd: van goede wille. Dat laatste gaat nu komen. Nu moet de staatsmans wijsheid van de Amerikaanse president pas openbaar komen. Daarbij vergeleken is een oorlog dirigeren misschien wel makkelijk. Irak moet weer worden opgebouwd. Wat het betekent na zoveel jaren spanning, onderdrukking en wantrou wen ineens in een vrije samenleving gezet te worden, hebben we in de Oost-Europese landen gezien Laten we hopen dat het niet tot een afrekening komt Dan moet er een regering komen. Moeilijkheid daarbij is dat dit gepaard zal gaan met een verschuiving van de macht van de Soenieten naar de getalsmatig veel sterkere Sjiieten. In het noorden moet uiterst voor zichtig gemanoeuvreerd worden om de Koerden in bedwang te houden. Het uitroepen van een eigen staat zou spanningen met Turkije opleveren. Als westerse macht heeft de grote satan Amerika in een vijandig gezinde Arabische wereld de zaken op MIDDELBURG (ANP) - De man en vrouw die vorige weelc donderdag op de Brouveersdam zijn omgelcomen, zijn niet doodgereden door een cliaufTeur die doorreed. Uit techniscli onderzoek en na getuigenverklaringen blijkt dat een 30- jarige Middelburger ze aangereden heeft. Dat heeft de politie dinsdag mee gedeeld. De Middelburger had gemeld dat hij over een lichaam was gereden dat op de weg lag. De politie dacht in eerste instantie aanwij zingen te hebben dat de man en vrouw waren geschept door een bestuurder, die vervolgens zou zijn doorgereden. Dat blijkt dus niet gebeurd. De politie heeft tegen de Middelburger proces-verbaal opgemaakt. De pohtie gaat er nog steeds van uit dat de twee slachtoffers, een 40-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een 31- jarige vrouw uit Groningen, met hun bestel auto in het water bij Ellemeet terecht zijn gekomen. Daarna pro beerden ze waarschijnlijk op de Brouwers- dam hulp te zoeken door auto's aan te hou den. Wat zich precies heeft afgespeeld, kan de politie pas definitief vaststellen, als het Gerechtelijk Forensisch Laboratorium alle sporen heeft onderzocht. De uitslag hiervan wordt over enkele weken verwacht. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer lOPEL voonnuPorlJden mt plezier Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476.^55 zijn kop gezet Het wordt een opgave de nederlaag van Saddam niet te projecteren als een nederlaag van de Islam, of van de Arabieren. En dan hebben we het nog niet eens over de veranderde invloed op Palestij- nen en op Israël. Kortom, de oorlog is dan hopelijk (bijna) voorbij, maar de vrede kan minsten zo grote problemen opwerpen. Het is te hopen en er valt voor te bidden dat president Bush, samen met de Britse leider Blair, de criticasters de mond zullen snoeren. Het is van nog groter belang dat dit dan gebeuren zal vanuit het Inzicht dat groot moedigheid en goede wil genadegaven zijn. EUSSANT MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 De officier van justitie in Rotterdam heeft forse straffen geëist in een grote XTC- zaak. Tegen de hoofdverdachte, een 43- jarige man uit Oud-Beijerland, is 10 jaar cel geëist en een boete van 250.000 euro. Bij de andere verdachten ging het om straffen van 1,5 tot 7 jaar. De man uit Oud- Beijerland was de eigenaar van een groot xtc-laboratorium in Stad aan 't Haring vliet. Volgens justitie zijn daar vele hon derdduizenden pillen gefrabriceerd. Het ging om één van de grootste xtc-laborato- ria die ooit in Nederland zijn aangetroffen. De rechtbank in Rotterdam doet over twee weken uitspraak. Na de jaarlijkse terugkerende Kerstzang avond hoopt de Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem" te Ouddorp voor de eerste maal nu ook een Paaszangavond te organiseren. Deze zal worden gehouden op 12 april in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Aan de avond zullen ook meewerken het Chr. Kin derkoor 'Jong Begonnen', het Chr. Jeugd- koor 'Van Knop tot Bloem' en het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo', allen o.l.v. diri gent Jan Bezuijen en organist Johan van Broekhoven. Niet allen door de medewer king van de verschillende koren, maar ook door orgelspel, samenzang en schriftlezing belooft het een afwisselende avond te wor den. De koren nodigen u dan ook van harte uit om deze avond, die om 19.30 uur begint, bij te wonen. De zaal is open om 19.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3, een gezins- kaart kost 11. Een internationale delegatie - bestaande uit 30 oncologen (specialisten op het gebied van kanker) en leidinggevende verpleegkundigen - bracht eind vorige week een bezoek aan Dirksland. Doel van het bezoek was kennismaken met de soort van zorg voor patiënten bij wie sprake is van ongenee slijke vormen van kanker, zoals verleend wordt in het Ropa- run Hospice Calando en op de polikliniek oncologie van het van Weel-Bethesda Ziekenhuis. De delegatie was samenge steld uit vertegenwoordigers, afkomstig uit de meeste Euro pese landen, India en Taiwan. In workshops werd de palUa- tieve zorg zoals deze in Dirksland verleend wordt, uitvoerig besproken. Alom bestond waardering voor de kwaliteit van de alhier geboden zorg voor patiënten met kanker en voor de inzet van de medewerkers. Burgemeester mevmmv de Vnes en Je heer Bolk van Amstellaiul betreden na het doorknippen van het lint als 'eerstenhet nieuwe informatiecentrum voor het Havenkanaal. Donderdagmiddag werd in de showroom van Imabo Esselink aan de Industrieweg in Middelharnis offi cieel het Verkoopinformatiecentrum voor het nieuw'te bouwen woongebied aan het Havenkanaal in Middelharnis officieel geopend. Dit gebeurde met het traditionele openingsritueel: het doorknippen van een lint door burge meester mevrouw G. de Vries-Hom- mes. Het is niet toevalhg dat het Verkoopinfor matiecentrum in het pand van Imabo Esse link is gevestigd. Volgens directeur J. Goe- degebuur en A.M. Stolk van Imabo Esselink zijn er al langer contacten met de ontwikke lingsmaatschappijen Amstelland en BAM Wilma. In de eerste en tweede fase van de bouw op de Westplaat in Sommelsdijk heeft het bedrijf al diverse bouwmaterialen gele verd aan de project. Door die contacten en de daardoor gegroeide zakelijke betrokkenheid zocht Esselink een mogelijkheid om de 'de lijnen zo kort mogelijk te houden' tussen de projectontwikkelaar en de kopers enerzijds en de firma Esselink anderzijds. Goedegebuur ontkent niet dat de vestiging van het informatiecentrum binnen zijn bedrijf ook een commerciële reden heeft; want doordat het informatiecentrum in de showroom van het bedrijf is gevestigd wor den de aspirant-kopers geconfronteerd met de producten van het bedrijf. Alles onder één dak Doordat de projectontwikkelaar, de make- Ijjir en leveranciers onder één dak zijn gevestigd, krijgt de klant een idee hoe zijn toekomstige woning in het plan eruit gaat zien. Zo is de badkamer op ware grootte in de showroom nagebouwd, even als de 'wintertuin' die in een appartement van het 'Bastion' ingericht zou kunnen wor den. Ook is er een Bruynzeel keuken in het informatiecentrum ingericht. Om een idee te krijgen hoe de gevel aan de buitenkant er uit gaat zien zijn de wanden van het informatiecentrum bekleed met steenstrips die identiek zijn aan de gevelste nen die gebruikt worden in de bouw van de nieuwe wooncomplexen. Dit blijkt een 'unieke' steen te zijn omdat deze, speciaal voor het Havenkanaal, in een steenfabriek in Thorn, onder zeer hoge temperatuur, wordt gebakken. Door hun uiterlijk benaderen ze zo goed mogelijk het traditionele bouwmate riaal. De stenen geven evenals de in de showroom aangebrachte gevelplaten iets weer van de stevige massieve bouw die door de architect probeert weer te geven in de plannen. Makelaar In het informatiecentrum zal ook dagelijks iemand aanwezig zijn namens Makelaars kantoor Tamboer en Jongerius Garantie makelaars. Volgens de heer Tamboer is er door samenwerking in het verleden 'een hecht team' ontstaan tussen de ontwikke lingsmaatschappij en de makelaar. Er is, vol gens Tamboer, bij de kopers van de panden voldoende ruimte voor inspraak over de indeling van de woningen, want in het infor matiecentrum kan er ook contact gelegd worden met een binnenhuisarchitect van Centric Design Group uit Alblasserdam. De klant krijgt dan professionele hulp bij de indeling van de soms behoorlijk grote ruim ten in de verschillende complexen. Ook kunnen er dan tijdens de bouw nog techni sche aanpassingen worden gedaan. Er wordt volgens Tamboer op deze manier gestreefd naar meer inspraak van de klant. De makelaar vindt dat deze inspraak dit pro ject tot een bijzonder project maakt en omdat de woningen zoveel mogelijk naar de wen sen van de kopers worden ingericht. Om de aanstaande kopers vertrouwd te maken met hun woningen is er in het infor matiecentrum een dvd-speler waar de koper virtueel door zijn buurt kan lopen en ook een rondgang kan maken door het huis van zijn keuze. Tamboer vindt dat op deze wijze alvast een stukje sfeer kan worden geproefd van het toekomstige wonen. Br is in de gemeente Middelharnis en vooral in de kern Sommelsdijk nogal wat weerstand tegen de plannen rondom het Havenkanaal waarbij bijvoorbeeld de massieve bouwwer ken die staan de te verrijzen een doom in het oog is van menig inwoner uit de kernen, dit bezwaar weerlegt Tamboer want "er wordt steeds vergeten welke oude bebouwing van grote loodsen die vroeger het decor langs een deel van de haven en het Havenkanaal vormden. Het gezicht op de haven werd toen vaak onttrokken door massa's suikerbieten", aldus Tamboer. Opening In zijn toespraak tijdens de openingsbijeen komst herinnerde directeur J. Goedegebuur van Esselink aan de bijzondere situatie die is ontstaan dat zijn bedrijf als eerste in Nederland haar poorten openzet voor een projectontwikkelaar. "Hieruit blijkt dat Esselink inmiddels wel stokoud is met haar negentig levensjaren, maar zéker ook springlevend in haar creatieve denken". Goedegebuur verklaart dat zijn bedrijf de ontwikkeling van het eiland niet alleen wil overlaten aan buitenstaanders. Goedegebuur sprak de verwachting uit dat deze vorm van verkoop de collega bedrijven wel de in Middelharnis gevolgde werkwijze wel vlug 'zal kopiëren'. De volgende spreker was de heer G.F. Bolk, directeur van Amstelland Ontwikkeling Zuid-Holland Zuid. Hij schetste in het kort de geschiedenis van de contacten van zijn bedrijf met Middelharnis. Hij herinnerde de aanwezigen aan het feit dat zijn bedrijf in 1996 als 'overkanter' meedeed aan een prijs vraag die was uitgeschreven over de inrich ting van de Westplaat en het Havenkanaal. Enigszins verbaasd was hij dat Amstelland toch opdracht kreeg toegewezen. Hij ver klaarde dat er altijd met plezier gewerkt is in Middelharnis. Inmiddels zijn er in het gebied al ongeveer 200 woningen gebouwd. Bij de afsluiting van de vorige fase in het plan Westplaat kreeg de gemeente uit han den van Amstelland een - nog te plaatsen - kunstwerk aangeboden. De deelnemers in het plan Westplaat hadden ook nu een origi neel cadeau voor de gemeente Middelharnis. Het bedrijf Delta Videoproducties had de opdracht gekregen om een documentaire te maken over Goeree-Overflakkee. Deze documentaire werd door de heer BoUc over handigd aan burgemeester De Vries. Ver volgens werd de documentaire aan de adem loos toekijkende aanwezigen vertoond. Deze videoproductie mag terecht een monu ment Worden genoemd; Beelden-uit het ver leden, worden afgewisseld door beelden van 'nu', waarin de schoonheid van Goeree- Overflakkee nog eens wordt onderstreept. 'Niets aan doen' Burgemeester De Vries was dankbaar met de videoproductie; zij refereerde ook aan de schoonheid van het eiland: "als ik het eiland weer op rijd en zie de schoonheid van de omgeving is mijn eerste reactie: hier moetje helemaal niets aan doen!" Maar mevrouw De Vries weet ook dat sommige veranderin gen in de dorpen noodzakelijk zijn. Zij ver duidelijkte de aanwezigen dat veertig jaar geleden is gekozen om Middelharnis en Sommelsdijk zuidwaarts uit te breiden, "men koos voor de gemakkelijke kant". Maar later bleek dat men niet meer verder zuidwaarts kon gaan. Want het winkelcen trum 'den Diek' zou dan - volgens mevrouw De Vries - als een 'puist' aan de gemeente hangen. "Toen kwam de moeilijke kant aan de beurt", aldus De Vries. Zij verhaalde van de zeer weerbarstige materie, waarover de planvorming moest plaats vinden. Zo waren er de problemen met de eigendomsrechten en de rijke cultuur-historische achtergrond van het gebied waaraan recht gedaan moest worden. Ingrijpend van aard Deze fase van de plannen rondom de haven zijn volgens mevrouw De Vries het meest ingrijpend van aard en ze hebben ook veel reacties vanuit de burgerij opgeleverd. De burgemeester vat al die geluiden, zowel positief als negatief, welke uit de burgerij komen op als een blijk voor liefde voor de omgeving. Ze prees de plannen van de archi tect Van der Ven, die ook nog aan wat bezwaren tegemoet kon komen. "Het wordt mooi", beloofde mevrouw De Vries haar gehoor, "niet Italiaans, maar gewoon Flakkees!". Ze beloofde de architect dat straks iedereen zal zeggen: "'t kon min der". "En dat is het grootste compliment dat de bevolking hier geeft!" COMBI 0UW0IV-W«ihtrtMt3ITcL (OUT) 61161] Fox 6U7U De gasten in het programma 'Flakkeecia liteiten' op Radio Fl^kee komen van heel Goeree-Overflakkee en soms ook van ver daarbuiten. Op zaterdag 12 april om 9.00 uur is een inwoner van Middelharnis de gast van de presentator Jan Lodder. Deze gast is Bram van der Welle. Hij werd 69 .jaar geleden geboren in Den Bommel. Hij is nu met pensioen maar hij verdiende zijn brood als Wegenwachter bij de ANWB en als tractor- en automonteur. Zaterdag zal hij zijn levensverhaal vertellen in 'Flak keecialiteiten'. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur. Dit jaar zal Oranjevereniging Dirksland wederom de zeer drukbezochte Oranje braderie op Koninginnedag organiseren. De braderie vindt plaats van 12.00 tot 18.00 uur in het centrum van Dirksland. Rondom de braderie vinden diverse attracties plaats (o.a. kinderspeelplein, muziek, straattheater en demonstraties), waardoor een grote toeloop vanuit geheel Goeree-Overflakkee gegarandeerd wordt. Momenteel zijn nog enkele kramen en/of standplaatsen beschikbaar. Een kraam kost 25 euro en standplaats 15 euro; voor beide geldt de tweede voor de halve prijs. Voor locale verenigingen/instellingen en het goede doel, wordt een gratis kraam door de Oranjevereniging beschikbaar gesteld. Voor inschrijvingen of nadere informatie: Krijn WitvUet (0187- 605368). MIDDELHARNIS - PoUtiepersoneel van het district 'De Eilanden' stelde dinsdagmid dag een onderzoek in een woning aan de Westhavendijk in. In de woning werd een bedrijf, zijnde hennepkwekerij ontdekt. Er stonden zo'n 604 hennepplanten. De planten alsmede de voor de groei benodigde appara tuur werden in beslag genomen en vernie tigd. Tegen de eigenaar van de hermepkwe- kerij wordt, op grond van de Opiumwet, pro ces-verbaal opgemaakt. REGISTER ACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1