onntn Oproep voor verkiezing Boerderij van liet Jaar 2003 r Competitietennis in Ooitgensplaat „Eilanden-nieuws" Jeugdkerk in Oude Tonge t Meesterwerk van Handel gezongen door zeer talentvolle scholieren in Dirksland en Dreischor 11 EIUMi»1-l1IElJli» h /Ï^^^V -f ^nn^e: BOSCH J Panfluit- en kerkorgelconcert op Tweede Paasdag 1 3 7 9 10 u De twee Dirkslandse broers kunnen een rondedansje doen. Niels en Coen v.d. Wekken verdienden een bon. Gefelicteerd jongens! ^rött: ledereen de hartelijke groeten, in het bijzonder sterkte voor de mensen die in rouw zitten. Het Oratorium 'ISRAËL IN EGYPT' zal binnenkort worden uitgevoerd door een Vocaal Ensemble van 35 talentvolle leerlingen van de Christe lijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits' uit Middelharnis. Unieke plaats Oudere componisten Een advertentie in Eilanden-Nieuws iieeft altijd succes PAGINA 13 Zaterdag 12 april start de competitie voor de tennisvereniging in Ooitgensplaat. Dit sei zoen zijn er drie seniorenteams die deelne men aan de regionale competitie. Een heren team bestaande uit de heren Gerard Reijken, Lars van Vliet, Michel Groenendijk en Merijn Kant, hopen hoge ogen te gooien in de heren 4^ klasse. Zij spelen zaterdag hun eerste thuiswedstrijd tegen Oostvoome en beginnen omstreeks 13.00 uur. Ook het gemengd seniorenteam uit de 5^ klasse speelt thuis tegen Stellendam. Dit team bestaat uit Els Hendriks (teamcaptain), Marion Mijs en Richard de Vos. Het gemengd seniorenteam 35+ in de 3e klasse gaat voor hun eerste wedstrijd naar 't Slag om hun krachten te meten. Dit team bestaat uit de dames Jaan Poortvliet (team captain), Leny Molendijk en Margriet van der Horst terwijl Bert Lening, Lody Pattia- pon en John Freen als heren het team com pleteren. Vorig jaar was dit team bij de top drie in hun klasse terug te vinden en nu wil len ze proberen te promoveren. Volgende week, zaterdag 19 april, speelt dit team thuis tegen de Kooistee en kunnen dan best wat supporters gebruiken om hen aan te moedi gen. Voor verdere informatie over de com petitie en de uitslagen verwijst de vereniging naar hun website: www.tvnnltgensplaat.tk De andere teams spelen op 19 april een uit wedstrijd. Gemengd senioren gaan op bezoek bij Zwartewaai en het herenteam bezoekt Stellendam. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Aanstaande zondag 13 april is er weer een jeugdkerk in 'De Bron' in Oude Ton ge, ook deze keer weer georganiseerd door jongeren uit allerlei kerken en stro mingen. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de band van jeugdkerk 'Enter the Fish' uit Hellevoetsluis. Deze keer zal er een spreekster zijn, te weten Andrea Stribos. De zaal gaat open om 19.30 uur, er is dan tijd voor ontmoeting onder het genot van koffie of thee. 20.00 uur begint de Jeugdkerk. Het adres van 'De Bron' is Melkweg 75 in Oude Tonge. Verdere informatie op www.eiland.jeugdkerk.nl. In de Ned. Herv. kerk van Tholen wordt op maandag 21 april (Tweede Paasdag) het tra ditionele Paasconcert gegeven. Liselotte Rokyta en peter Wildeman verzorgen dit jaar een splinternieuw programma met Pas sie- en Paashederen, samenzang en klassie ke hoogtepunten. Peter Wildeman bespeelt het drieklaviers Van Dam-orgel en Liselotte Rokyta één van haar vier panfluiten. Beide musici zullen naast samenspel ook orgel- en fluitsolp's ten gehore brengen. De heer Van den Herik van Stichting Shaare-Zedek zal het programma presenteren. Dit traditionele Shaare-Zedekconcert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 5 voor volwassenen en 2,50 voor kinderen tot 12 jaar. Voor spe ciale verzoeken voor panfluitsolo's kunt u vóór aanvang van het concert terecht bij Liselotte. ledereen harteUjk welkom. Puzzelreglement I. Stuur je oplossingen aan hei eind van de maand naar OomKo, p/a EUanden-Nieuws,/ Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Jeughoekje is rwee puzzelaars rijker gewor- den. Groei hoort bij de lente zullen we maar I denken. Altijd fijn als er weer nieuwkomers f zijn. Anderen verlaten ons, meestal laten ze dat netjes weten. Een enkeUng glipt zonder bericht weg, jammer. Zo tegen Goede Vrijdag lijkt het me wel pas sen om dit raadsel te doen. We zien hier twee keer een kruis. Zijn ze anders? 1. De Heere Jezus wordt het genoemd. Gods 2. ...-Abbas werd vrijgelaten in plaats van de Heere. 3. Petrus heette eerst 4. Man van Maria, de moeder van de Heere. 5. Eli, Lama Sabachtani, riep de Hei land aan het kruis. 6. Dit dronk de Heere tijdens het Heilig Avondmaal. 7. Dier dat tijdens het Pascha geslacht werd. 8. Ander woord voor erg slecht weer. Het is weer. 9. van Cyréne moest het kruis dragen. 10. Deze man van Arimathéa hielp om de Heere te begraven. 11. Richter. 12. Edik is een soort \7y Via Leonie Tanis (Ouddorp) kreeg ik deze doolhof. Zoek de juiste baby pinguïn. Moeder- pinguin gaat opzoek naar haar jong. Eén van de drie is haar baby. Als je de route volgt, kom je vanzelf bij haar eigen kleintje. Jeroen Poortvliet (Dirksland) Ah je voor een pasfoto wilt zorgen kom je wellicht in Goede Morgen. Schrijf dan wel watje graag hebt als ochtendeten, drinken, hobby, lievelingskleur en bloemen willen we weten. Verder was één van je vragen: Hoe kom je eigenlijk in Inzage? Pen maar watje van de afgelopen raadsels vond, gemakkelijk, leuk of ongezond. De zaag met de ogen erin. Vertelt het verder, jij je zin? Marijn Vülerius (Dirksland) Je hebt weer heel wat op je verjaardag gehad. Het spel Risk, een deel van Niels, de Bijbel als grootste schat. Wat gaf je een tractatie,. Geweldig die variatie. Twix, Lion, Hurry-up, al dat snoep deelde je uit in de groep. Bij deze bedankje de mensen die een kaart zonden. Verder nodig je ons uit voor een concert, ach als we maar konden. We hopen dan aan de Grevelingen te dineren. Helaas, kan ik maar op één plek verkeren. Floris van Gils (Achthuizen) Hallo welkom als nieuweling. Dat is een verblijdend ding. Je spaart van alles: postzegels, euro 's en bierdopjes. Met zo 'n kerel ben ik in m 'n nop jes. Ook speel je nog orgel, maar wat een pech. Mariene ontwerpt geen herenpakken, wel leuke jurken, zeg. We bewonderden het in een nieuw hand- werkblad. Tjonge wat een handigerd is me dat. Stuur maar gauw je foto naar de krant. Dan pakken we je gauw in de hand om jouw gezicht in jeugdboek te plakken. Allicht kunnen we er wat van bakken. Maaijke Bos (Ooitgensplaat) Erg leuk dat jij nu ook mee doet. Zo te zien ben je met cakejes zoet. Het zijn geloof ik sneeuwpoppen. Vast niet om te foppen, maar om heerlijk te smullen en de buik te vullen. Met (denk ik) je mooiste jurk aan, vind ik Je er heel leuk opstaan. Come Bos hoopt D.V. 16 april jarig te zijn. Wie stuurt hem een kaart? Zijn adres is Julianastraat 24, 3257 AE Ooitgensplaat. Zal hij veel cadeaus krijgen, of kan hij vanwege de bomen het bos niet meer zien? Volgens oom Ko houdt hij van knutselen, zo te zien aan de houtkrullen tenminste. Het betreft een van Handels meest fantasie rijke Oratoria: het heeft zowel zeer bewo gen, alsook zeer uitbundige delen, die op een beeldende manier de Hebreeuwse slaven in Egypte en hun uittocht neerzet. Maanden lang zijn de scholieren al bezig om dit, gro tendeels 8-stemmige, Oratorium in te smde- ren. Vele pauzes benutten de leerlingen om zich steeds verder te bekwamen in het werk van Handel. Maar ook tijdens losse uurtjes kan men ineens een groep leerlingeii luid horen schallen vanuit een trappenhuis, en daarnaast zijn dan natuurlijk nog de nodige repetities in hun eigen vrije tijd. De uitvoering van dit werk vormt een kroon op een jarenlange ontwikkeling die uitmond de in een viertal schooUcoren. Leerlingen volgen vrijwillig of verplicht stemvorming bij een zangpedagoge. Het bovenbouwkoor is bekend vanwege de jaarlijkse uitvoering van de Ceremony of Christmas Carols. Daarnaast is het traditie om met een busla ding vol scholieren mee te werken aan de Scratch-Messiah in Leiden. Het geheel staat onder leiding van Sietse van Wijgerden, muziekdocent in Middelhamis. Het werk wordt uitgevoerd op stille zater dag, 19 april in de Hervormde kerk om 19.00 uur te Dirksland en als bevrijdingwerk op maandag 5 mei in de Hervormde kerk te Dreischor om 20.00 uur. Deze uitvoering wordt extra bijzonder gemaakt doordat een schoolkoor begeleidt wordt door een pro fessioneel instrumentaal ensemble. De soli worden verlokt door talentvolle leerlingen. De toegang voor dit bijzondere concert is 5 euro. Het werk neemt een unieke plaats in onder de Oratoria van Handel, het bevat namelijk een uitzonderlijk grote hoeveelheid van koren, naast zeven aria's en enkele recitatie ven. Drie aria's zijn muzikaal bijzonder omdat het duetten zijn, en wel een voor 2 sopranen, een voor twee bassen, en een voor alt en tenor. De leerlingen zullen ook hierop hun uiterste best doen om deze zo muzikaal mogelijk te vertolken. Het gehele Oratorium bestaat uit twee delen waarvan het eerste de plagen beschrijft. Het eerste deel is daarom zeer contrastrijk en vooral beeldend gecomponeerd: de onder drukkingen van het volk, het water dat in bloed is veranderd, het springen van de kik kers, het razendsnel suizen en zoemen van de vliegen, het vurige spuien van de hagel- stenen, de diepste duisternis (weergeven door allerlei vreemde wendingen), het ter neer laten storten van de eerstgeborenen, maar ook een pastoraal deel; waarin duide- Ujk wordt dat God met de Israëlieten is, en tenslotte de doortocht door de rode zee. Het tweede deel is in scherp contrast met het eerste dramatische deel: de lofzang van Mozes en Miriam is de enige tekst welke aanleiding geeft voor een groots overwin- ningsdeel. Al bij de inzet kunnen de wagens en ruiters gehoord worden in de verbeelding van het hoefgetrappel, maar ook kan bij voorbeeld gehoord worden hoe door Gods adem de wateren wijken, hoe het water steeds hoger en hoger komt te staan door de steeds hoger zingende sopranen, en de door gang over de diepte van de zeebodem uitge beeld wordt door de laag zingende bassen. Een interessant gegeven is dat Handel voor een aantal delen gebruik maakte van muziek van oudere componisten dan hijzelf. Handel bewerkte deze deels in zijn eigen stijl, maar soms laat hij de oude motetstijl nog duidelijk weerklinken: een mooi contrast met de 'moderne' stijl van Handel. In die tijd nog werd het gebruiken van andermans werk niet gezien als plagiaat, maar juist als een eerbe toon. Het gaat hier om werk van Stradella, G. Gabrielli en Keril. 'Israël in Egypt' is bij uitstek geschikt om uitgevoerd te worden in de tijd voor of rond Pasen. Het uittocht verhaal is immers nauw verbonden met het Pascha en het Paasver- haal. Eerst de verdrukking, maar daarna de bevrijding is het thema van Pasen welke ook volgens zeer oude tradities nu nog in vele kerken in de Paaswake-dienst wordt voorge lezen. In Zuid-Holland gaat de provinciale verkiezing 'Boerderij van het Jaar' van start. Het gaat om de verkiezing van de mooiste provinciale boerderij (met erf). Als u zelf een boerderij be woont, of een boerderij in uw omge ving kent, waarvan u vindt dat gebou wen en erf hun karakteristieke ver schijningsvorm hebben behouden of zijn versterkt, dan kunt u deze t/m 31 mei a.s. aanmelden bij de werkgroep Jaar van de Boerderij Zuid-Holland. 2003 is uitgeroepen tot 'Jaar van de Boerde rij', waarvoor een landelijke Stichting is op gericht. Doel van dit Jaar is aandacht te ves tigen op historische boerderijen en erven en zo bij te dragen aan hun behoud en zorgvul dig beheer in de toekomst. Eén van de acti viteiten in 2003 is de landeUjke verkiezing Boerderij van het Jaar. Deze verkiezing vindt plaats in oktober 2003. Daaraan voor afgaand wordt in Zuid-Holland een eigen verkiezing Boerderij van het Jaar georgani seerd met een feestelijke prijsuitreiking in september. Zowel boerderijen met een agrarische be stemming als herbestemde boerderijen komen in aanmerking voor de titel 'Boerde rij van het Jaar' Selectiecriteria Aan de voordracht worden geen speciale eisen gesteld voor wat betreft het boerde rijtype of de wijze van gebruik. De voor dracht mag betrekking hebben op een boerderij die al dan niet een beschermd monument is. Hoofdgebouw, bijgebouwen en het erf moeten hun karakteristieke verschij ningsvorm hebben behouden. Uit de staat van onderhoud moet blijken dat de eigenaar/bewoner zorgvuldig is omgegaan met de historische kwaliteit van de boerderij. Deze kan bijv. tot uit drukking komen in een geslaagde restau ratie; een goede aanpassing aan de oor spronkelijke of aan een nieuwe functie of nieuwbouw in relatie tot de historische boerderij. Uit de plaats en de vormgeving van bijge bouwen en voorzieningen moet de aan dacht voor het complex als geheel blij ken. Diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichting en beplanting van het erf; bij voorkeur in samenhang met de situering in het omringende landschap. Aanmelden Aanmelden voor de Zuid-Hollandse verkie zing Boerderij van het Jaar kan uiterlijk t/m 31 mei a.s. bij de Werkgroep Jaar van de Boerderij Zuid-Holland. Adres: Postbus 11187, 2301 ED LEIDEN, t.a.v. Lyanne de Laat. De aanmelding bestaat uit: - Een schriftelijke motivatie waarom des betreffende boerderij en erf de titel Zuid- Hollandse Boerderij van het Jaar ver dient. - Een serie van tenminste vier kleurenfo to's van boerderij, bijgebouwen en erf en een (eenvoudige) situatieschets. De foto's en schets moeten samen een goede indruk geven van de boerderij en het erf. - Naam, adres, telefoonnummer van de bewoner en indien van toepassing van de eigenaar. - Naam, adres, telefoonnummer van de inzender(s). - Vermelding van ofwel de categorie 'agra rische boerderijen' of 'boerderijen met een nieuwe functie'. Een aanmeldingsformulier is op te vragen bij bovenvermeld adres, via tel. (071) 5133739 of via de website www.erfgoed- huis-zh.nl In de Alblasserwaard/Vijfheerenlanden houdt de Stichting Boerderij Erf een regionale verkiezing Boerderij van het Jaar. De daar verkozen boerderijen dingen mee naar de provinciale titel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13