Nieuw openluchttheaterstuk 'Mare' in voorbereiding Unicefloop op 14 juni Zaterdag avond- jeugdwerk Speurtocht Maritieme bazar met grote rommelmarld in verzorgingsliuis 'De Goede Ree' Themanummer De Ouwe Waerelt over watersnoodramp Rommelmarkt in Ooitgensplaat Oi^anisten ontmoe ten elkaar in Strijen EIIAIIDEII-tflEUWS Meikers vartMeekrap bundelen opnieuw kennis, kracht en kunde EIIAIiDEH-tllEUWS Vorderingen kinderen op langstlevende ouder Ger. Gem. Nieuwe Tonge Rabobanken Goeree-Overflakkee geven 'Blik op Wonen' cadeau bij hypotheek adviesgesprek Bustocht naar de grootste voorjaarstuin ter wereld Kleurrijke schilderkunst in 't Blaeuwe Huus Praten over 'Mare' Werkconferentie in Waterschapshuis Programma Meer informatie Wel of niet rentedragend? Gemeenteavond rond thema 'Liefde en Verkering' Beste deal Meer doen Meer informatie? De voorbereidingen zijn in volle gang, want op vrijdag 11 en zaterdag 12 april wordt er in het verzorgingshuis 'De Goede Ree' weer een ouderwetse, gezellige bazar gehouden. Natuurlijk is er ook weer nagedacht over een leuk thema, want een bazar zonder een thema is niet denkbaar binnen de HDG. 'Maritiem', daar is voor geko zen. De matrozen zijn al uitgenodigd, de netten liggen klaar en de touwen hangen al op. Zoveel mogelijk worden de bewoners betrokken bij alle voor bereidingen en ook de vrijwilligers zijn al weer 'in touw'. De snoep voor de snoepkraam is al ingekocht, de cre atieve bewoners hebben hun werk stukken al geprijsd en de boeken zijn gesorteerd. Dezer dagen verschijnt het zevende nummer van De Ouwe Waerelt, histo risch tijdschrift voor Goeree-Over flakkee. Het nummer is geheel gewijd aan de watersnoodramp van 1953, die onlangs is herdacht. Het eerste thema nummer van De Ouwe Waerelt beUchtte de meekrap, het verloren cultuurgewas dat in 2001 in de belangstelling stond. Het tweede the manummer, dat vorig jaar verscheen, ging over de geschiedenis van de gezondheidszorg op Goeree-Over flakkee. PA0ÏNA2 DINSDAG 8 APRIL 2003 Zaterdag 26 april worden in het Waterschapshuis te Middelhamis de plannen gepresenteerd voor een nieuw openluchttheaterstuk, dat in 2004 op Goeree-Overflakkee kan worden uitgevoerd. De presentatie is met name bedoeld voor mensen die belangstelling hebben aan de produc tie mee te werken, voor of achter de schermen. Aanvang 9.30uur. Van 'Meekrap' tot 'Mare' Na het succes van 'Meekrap' komt er een nieuw openlucht muziektheaterstuk op Goe ree-Overflakkee: 'Mare'. 'Mare' wordteen verhaal over leven in de Delta, waar water het bestaan van mensen beheerst. Achter 'Mare' staat hetzelfde creatieve team als bij Meekrap: tekstschrijfster Martine Soeters- Wassenaar, componist Wim Soeters en kos tuumontwerpster en regisseuse Marjolijn Beuling. Gezamenlijk hebben zij het con cept voor 'Mare' uitgewerkt. Een productie waarbij wederom toneelspel, koorzang en 'live'gespeelde muziek even belangrijke als inspirerende ingrediënten zijn. Kees Beuling is, net als bij 'Meekrap', verantwoordelijk voor de reahsatie van het decor. Jessica WU- lems doet de choreografie en Rinus Verhage is koorrepetitor. Verantwoordelijk voor de organisatie is de Werkgroep Openlucht Theater, die een onderdeel is van Stichting Podium Goeree-Overflakkee. Houding tegenover de zee In 'Mare' moeten de personages hun hou ding bepalen tegenover de zee, maar ook tegenover het inzicht dat de zee in de nabije toekomst meer ruimte eist, dat zout en zoet op gespannen voet staan en dat nat en droog misschien minder streng van elkaar geschei den kurmen blijven. Naast de waarheid 'een dijk houdt water tegen' staat een nieuwe waarheid: 'de stij ging van de zeespiegel en het inklinken van het land maakt dat een dijk alléén niet vol doende is om de kracht van het water te tem men'. Daarmee is een tijdloos maar altijd actueel probleem onder woorden gebracht waar mensen die in een Delta leven mee om moeten gaan. Nog tijdens de meekrapperiode ontstond bij Martine, Marjolijn en Wim het idee om de zee als onderwerp voor een nieuwe open luchtvoorstelling te nemen. Leven in de del ta doen mensen al eeuwen en altijd weer spreekt de zee tot de verbeelding. En ver beelding is het waar het om gaat, ook in 'Mare'. Tijdens inspirerende gesprekken is het concept geleidelijk gegroeid. Het cre atieve team heeft daarnaast gesprekken gevoerd met o.a. Rijkswaterstaat en het Waterschap Goeree-Overflakkee. Nota's en beleidsstukken zijn bestudeerd om een fan tasiewereld te kunnen creëren die ook recht doet aan de ontwikkelingen op het gebied van waterbeheer in Nederland. 'Mare' wordt een bijzonder verhaal, waarin eilandbewo ners zich zullen herkennen en waarin de zee voldoende ruimte wordt geboden om haar eigen boodschap duidelijk te maken. Dankzij 'Meekrap' is er al een netwerk ont staan van mensen die betrokken willen zijn bij een grootschalige productie als 'Mare'. Oude bekenden zullen elkaar weer ontmoe ten om gezamenhjk de schouders onder 'Mare' te zetten. De Werkgroep Openlucht Theater biedt daarnaast zoveel mogelijk mensen de gelegenheid zich aan te melden om zich in te zetten voor deze nieuwe pro ductie. Daarbij gaat het niet alleen om toneelspelers, koorleden of muzikanten, maar ook om hulp achter de schermen, bij voorbeeld de realisatie van kostuums en decors of het verlenen van hand- en span diensten. Bovendien is er in deze productie speciale aandacht voor de choreografie. Onder het motto bundel kennis, kracht en kunde organiseert de Werkgroep Openlucht theater daarom een werkconferentie over het nieuwe project. Iedereen die belangstelling heeft is van harte uitgenodigd bij deze werk conferentie, die wordt gehouden op zaterdag 26 april a.s. in een passende omgeving: het Waterschap Goeree-Overflakkee te Middel hamis. Tijdens de werkconferentie zal het Water schap Goeree-Overflakkee een schets geven van de actuele waterstaatkundige ontwikke lingen op en rond Goeree-Overflakkee. Het creatieve team zal het verhaal van 'Mare' uit de doeken doen en schetsen laten zien van decors en kostuums. Ook zal het logo van 'Mare', ontworpen door Joep Luyckx, wordt gepresenteerd en zal de rol die de muziek en het koor speelt duidelijk worden gemaakt. Met alle aanwezigen wordt het lied 'In het zelfde Schuitje' uit de nieuwe theatervoor stelling ingestudeerd waarbij zowel aan dacht is voor het zingen als voor muziek en beweging. Wie niet aanwezig kan zijn op de werkcon ferentie maar wel belangstelling heeft om mee te doen of te denken, kan een Mare- Meedoe formulier ophalen bij het Diekhuus te Middelhamis, dit aanvragen per e-mail: receptie@hetdiekhuus.nl of telefonisch via nummer 0187-482400 (vóór 12.00 uur). De werkconferentie wordt dus gehouden op zaterdag 26 april a.s. van 9.30 tot 12.30 uur in het waterschapshuis, Dwarsweg 40, te Middelhamis. De audities zijn in juni (toneel) en september (koor en orkest), de repetities beginnen in het najaar 2003 en de voorstellingen zijn gepland in juni 2004 op het Diekhuusplein te Middelhamis. Op zaterdag 12 april hoopt de Gereformeer de Gemeente van Ooitgensplaat haar jaar lijkse rommelmarkt te houden. De gebruike lijke rorrunelmarktartikelen, potten, parmen, elektrische apparaten en antiek zijn weer rijk vertegenwoordigt. Ook de mensen die een schroefje, moertje of ander gereedschap nodig hebben kunnen weer terecht. Voor de inwendige mens wordt eveneens gezorgd, want er zijn oliebollen, appelflappen, cakes, puddingbroodjes en bolussen. Maar ook aan gezond eten wordt gedacht, zo zijn er diver se soorten groenten en fruit, zoals sla, bloemkool, komkoirmiers, sinaasappels, mandarijnen en meloenen. Voor de mensen liever zelf groenten kweken, is er een groot assortiment groenteplanten, zoals andijvie, sla, kroten en diverse koolsoorten. Verder zijn er nog exclusieve decoratieversieringen en plantenbakjes voor in de tuin. Ook aan de kinderen hebben wij gedacht: er kunnen leu ke spelletjes worden gedaan, zoals ringste ken met een mammoetskelter en er kan een rondrit worden gemaakt met de nieuwe brandweerauto van Ooitgensplaat. En u kunt een foto laten maken die wordt afgedrukt terwijl u wacht.En zo is er nog veel meer! U van harte welkom van 9.00 tot 14.30 uur aan Van Weelstraat 1 in Ooitgensplaat. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com {onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitmgstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluittngstermyn overiydensbeiichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VÜlerius, tel. (0187)4710 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven, REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Het nieuwe erfrecht, dat vanaf 1 januari 2003 van kracht is, regelt dat de langstleven de partner (echtgenoot of geregistreerd part ner) tijdens zijn of haar leven wordt beschermd tegen aanspraken op het erfdeel door de kinderen. Als u samenwoont is een testament nodig om hetzelfde effect te berei ken. De kinderen kunnen in de nieuwe rege ling hun vordering pas opeisen als de langst levende ouder overlijdt of als deze failliet gaat. Het is mogeüjk dat de kinderen tegen die tijd geen enkele kans hebben om nog iets van hun vordering terug te zien, gewoon omdat de langstlevende ouder alles nodig heeft gehad om van te leven. De kantoren van Netwerk Notarissen informeren u. Afgezien van een soort inflatiecorrectie is de vordering van de kinderen op hun langstle vende ouder in principe renteloos. Dit kan zowel voor de kinderen als voor de overblij vende ouder vervelend zijn. Bij een goede regeling, waarbij wel rente wordt betaald, valt waarschijnlijk heel wat te besparen op successierecht. Bovendien wordt met een goede regeling een mogelijke bron voor ruzies tussen langstlevende ouder en de kinderen weggenomen. Er zijn twee manieren om zo'n regeling te treffen. De eerste is het laten maken van een testament met de bepaling dat over de vor dering een rente zal lopen. De andere manier is dat de langstlevende ouder en de kinderen samen afspreken dat er wel een rente over de vorderingen zal zijn. Zij dienen dat binnen acht maanden na het overlijden overeen te komen en - bijvoorbeeld - aan te geven op de successieaangifte. Aan het opnemen van een rente kunnen ove rigens ook nadelen zitten, vooral als de over blijvende ouder nog niet zo oud is. Notariskantoor Ter Braak Schuring te Middelhamis voert voeren samen met de overige 100 kantoren van Netwerk Notaris sen een actie waarin de gevolgen van het nieuwe erfrecht en de mogelijkheden die het u biedt, onder uw aandacht worden gebracht. Op 12 april is er weer zaterdagavond jeugd werk. We hopen dan een speurtocht te gaan doen. Iedereen van 12 jaar en ouder is van harte welkom. We beginnen om 19.30 uur. Mogen we rekenen op jullie komst? Tot ziens, de commissie. Op vrijdag 11 april hoopt Jeugdvereniging 'Sola Scriptura' haar jaarlijkse gemeente avond te houden in het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente te Middelhamis. Ds. J. Karels hoopt de avond te openen. Daama zal de heer B. van Groningen een inleiding houden over 'Liefde en Verkering'. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. De collecte van deze avond is bestemd voor het werk van 'de Vluchtheuvel' Meer informatie en de inhoud van de actie vindt u op de kantoorsite: www.netwerkno- tarissen.nl/mijnnotaris. U mag ook bellen: 0187-476111. Internet brengt mensen bij elkaar. Dit geldt ook voor organisten. Sinds drie jaar is er een discussiegroep van organisten op internet actief die met elkaar discussiëren over onderwerpen die al dan niet met hun vak of hobby te maken hebben. Nadeel van internet is dat de mensen elkaar vaak wel van naam kennen maar nog nooit ontmoet hebben. Op zaterdag 12 april komen een aantal deel nemers van de Yahoo discussiegroep [orga nist] naar de Grote of Sint-Lambertuskerk van Strijen om daar met elkaar kennis te maken, om met elkaar een aantal activiteiten te ontplooien en uiteindelijk weer voldaan naar huis te gaan. In het kader van de open dagen (elke twee de zaterdag van de maand) is de open dag van 12 april ingeruimd voor de ontvangst van een veertigtal organisten uit geheel Nederland die elkaar in Strijen, rond het Van Oeckelen van Den Heuvelorgel ontmoe ten. Om 11.00 uur is er een inleiding door gastheer Henk Kwakemaat over de orgelma kers Van Oeckelen. Dick Sanderman uit Rijssen (listowner) zal deze inleiding muzi kaal omlijsten met werken uit de bouwtijd van het orgel. Van 12.00 - 13.00 uur is er een 'orgeluur' waarin diverse organisten het orgel zullen bespelen met uiteenlopende werken. Van 13.00 - 14.00 uur is er vrij spel voor de deel nemers. Om 14.00 uur zal de organist Aart de Kort een inleiding houden over de Nederlandse Orgeltoccata. Hij verricht daar onderzoek naar en kan veel vertellen over dit onder werp. Omstreeks 15.30 is er een slotconcert, te geven door Dick Sanderman en Aart de Kort. Beiden improviseren op aan elkaar opgegeven thema's. Tot slot zullen beiden een vierhandige improvisatie ten gehore brengen. Het programma is openbaar, dus een ieder die wil komen luisteren is welkom tussen 11.00 uur en 16.00 uur. Ook zijn de hele dag gratis toegangskaarten af te halen voor het Oranjeconcert op 30 april door het Hoek- schewaards Mannenkoor m.m.v. organist Henk Kwakemaat en trompettist Ria Snel. Mensen die op zoek zijn naar een andere koopwoning doen er goed aan om in ieder geval een afspraak te maken voor een ad'viesgesprek bij de Rabobank. En niet' alleen omdat u dan een perfect advies krijgt van de grootste hypotheekverstrek ker van Nederland. U krijgt namelijk ook een 'Blik op Wonen' cadeau. Inhoud Een 'Blik op Wonen' is een verfblik van wel 35 centimeter hoog. Het biedt informatie die van pas komt bij de oriëntatie op de aankoop van een andere woning. Via een handig boekje krijgt u antwoord op vragen als: 'hoe vind ik het huis van mijn dromen?', 'hoe voorkom ik dat ik een kat in de zak koop?' en 'wat komt er kijken bij een financie ring?'. Dit alles aangevuld met wat u moet weten over de notaris, de woonverzekering en de makelaar. Daarnaast krijgt u alle raim- te om uw eigen schetsen te maken van uw droominrichting dankzij een handig teken- sjabloon. In het blik zit ook informatie over bijvoorbeeld keukens en doe-het-zelf-artike- len. Plus tal van interessante aanbiedingen en waardevolle kortingcoupons op produc ten waarmee u uw nieuwe huis kunt inrich ten. Met dit blik kunt u met een gerust hart op huizenjacht gaan. Uiteraard heeft de Rabobank veel meer te bieden dan dit gratis 'Blik op Wonen'. De Rabobank heeft als nummer één op het gebied van hypotheken een naam hoog te houden. De hypotheekspecialisten van Rabobank West-Flakkee, Rabobank Mid delhamis en Rabobank Flakkee Oost doen er alles aan om ervoor te zorgen dat iedere klant de 'beste deal' op hypotheekgebied krijgt. Het maakt daarbij niet uit om welke hypotheekvorm het gaat. De Rabobank levert ze allemaal. Met het 'Blik op Wonen' toont de Rabobank weer eens dat zij méér voor haar klanten wil doen dan alleen een hypotheek verkopen. Wie wil weten hoe zo'n blik ei in het echt uitziet, kan overigens even langs de bank gaan; daar staan ze. Maar het is natuurlijk nog handiger om meteen een afspraak te maken. Want wie op zoek is naar een nieuwe woning kan eigenlijk niet zonder zo'n 'Blik op Wonen' Rabobank West-Flakkee, tel.: 0187-498888: Rabobank Middelhamis, tel.: 0187-475100; Rabobank Flakkee Oost, tel.: 0187-647575. Voor de 17e maal wordt op het terrein van Hernesseroord de Unicefloop georganiseerd, ditmaal op 14 juni a.s. De Unicefloop is een gesponsorde wandeling voor basisschoolleerlingen, al of niet vergezeld van volwassenen. Het is dus de bedoeling dat de deelne mers zich voor elke kilometer die ze gaan lopen, laten sponsoren. Er is een parcours uitgezet en een ieder mag zelf bepalen hoe vaak hij/zij - tussen 12.00 en 17.00 uur - deze ronde loopt. Inschrijving gebeurt via de scholen. De opbrengst gaat naar onderwijs voor werkende kinderen in Bangladesh. Unicef vindt dat elk kind het recht heeft om op te groeien bij familie. Maar ook dat een kind recht heeft op een veilig en gezond leven; daarbij hoort het recht op onderwijs. Helaas is daar bij veel kinderen in Bangla desh geen sprake van. In de sloppenwijken wonen miljoenen mensen. Zij leven in extreme armoede, vrijwel zonder basis voorzieningen. Unicef wil deze kinderen op twee manieren helpen: door de toegang naar schoon drinkwater en gezondheids zorg te verbeteren en door de werkende kinderen onderwijs aan te bieden, al is het maar een paar uur per dag. Zo verwerven ze kennis waarmee ze in de toekomst beter werk kunnen krijgen. Vorig jaar werd er gelopen voor de oor logskinderen in Soedan. Er liepen 527 kin deren op Goeree-Overflakkee mee, die met elkaar 15.224,58 euro bijeenbrachten. In heel Nederland liepen 50.000 kinderen mee, die ruim 450.000 euro bij elkaar lie pen voor hun leeftijdgenootjes in Soedan. Hoe gaat het nu met de kinderen in Soe dan? Tussen februari en augustus 2001 werd de grootste demobilisatie en herinte gratie van kindsoldaten ooit, uitgevoerd door Unicef. Meer dan 3500 kinderen wer den herenigd met hun familie. Ze waren terecht gekomen in het leger omdat er thuis geen voedsel meer was, of simpelweg omdat het dorp verwoest was door gevech ten en er geen andere manier was om te overleven. In het leger waren de kinderen verzekerd van eten en onderdak. De ironi sche realiteit is dat het leven van deze kin deren werd gered in het leger omdat ze daar voeding en bescherming kregen, terwijl ze tegelijkertijd dagelijks oog in oog stonden met de dood. Na de bevrijding van de kinderen uit het leger stond Unicef nog een lastige taak te wachten, al deze kinderen moesten opnieuw een plekje in de samenleving vin den. Het zou maanden duren voordat alle ouders en familieleden opgespoord konden worden. Ondertussen werden ze opgevan gen in speciaal voor hen ingerichte dorpjes. De overgang van de harde discipline van het leger naar de verzorgende omgeving van de opvangkampen leidde nog wel eens tot strubbelingen. De kinderen werden er goed gevoed, verzorgd en sport bleek een middel bij uitstek om hun trauma's te ver werken. Eind augustus was van bijna alle kinderen bekend waar ze vandaan kwamen. Per vliegtuig werden ze naar hun geboorte streek temggebracht. Hun familie ontvin gen hen met open armen. Tussen september 2001 en juli 2002 werden er nog eens 6.000 kinderen bevrijd uit het leger. Tot zover de berichten uit Soedan. Nu maakt Unicef zich op voor de 17e loop, ditmaal voor de kinderen in Bangladesh. Op vrijdagmiddag vanaf half drie tot 's avonds negen uur is iedereen van harte wel kom en om tien uur zaterdagmorgen worden de deuren opnieuw geopend, tot 's middags vier uur. Dan zal de bazar worden afgeslo ten. De bewoners hopen op veel bezoekers; het is altijd heel gezellig om de oude beken den van vroeger weer te ontmoeten, een bazar lijkt soms wel een reunie! En wat is er dan leuker om dan met elkaar een visje te eten of een portie patat. De vis kraam vindt u trouwens voor de ingang van het verzorgingshuis, dus mocht u langsfiet- sen en trek hebben in een visje, 'pik' er dan even één mee. Ook de patatkraam is via de tuin bij de ingang van 'De Goede Ree' te bereiken, 'n GezeUige plant of bloem zijn in de partytent te koop, op de temgweg kunt u er gemakkelijk één meenemen. Als u de deu ren van het verzorginghuis gepasseerd bent, komt u zeker in 'maritieme sferen'De mari tieme kraam staat in de hal, een bezoek aan deze kraam is écht de moeite waard. U kunt hier namelijk een groet laten versturen per flessenpost! Als u een fles koopt, kunt u deze met uw groet erin gratis laten bezorgen in Middelhamis en Sommelsdijk. Een unieke actie die veel inwoners van ons dorp zal ver rassen. Kinderen kunnen zich tijdens deze bazar laten schminken: om de rest van de dag rond te lopen als zeerover is toch echt wel cool. Ook zal de grabbelton niet ontbre ken, de organisatoren hebben echt aan ieder een gedacht. In de multifunctionele ruimte, op de begane grond, zijn ook diverse kramen te vinden. De enveloppenkraam, met vele mooie prijzen. Er zijn lekkere oliebollen te koop maar ook is de snoepkraam hier te vin den. De liefhebbers van boeken kunnen hun slag slaan op de eerste verdieping. Tegen over de trap vindt u de ruimte waar normaal de fysiotherapeute haar werk doet. Romans, platenboeken, strips en allerlei informatieve lectuur is er te vinden. Bent u liever actiever bezig, gooi dan een bal naar de blikken. Op de eerste verdieping is nog meer te beleven, het rad van avontuur draait gedurende de hele bazar. Als u een lot koopt, wint u mis schien een leuke prijs. Veel winkeliers heb ben hele mooie prijzen gegeven voor de bazar, het is dus echt de moeite waard om mee te doen De bewoners in het verzorgingshuis hopen dat er veel gekocht gaat worden tijdens de bazardagen, want dat betekent dat er weer veel geld beschikbaar komt om voor hen activiteiten in en om het huis te organiseren. Grote en kleine activiteiten, elke dag weer andere, de bewoners kunnen ze niet meer missen... De opbrengst wordt ook besteed aan de bibliotheek, aan spelmaterialen, het onderhoud van de dieren en aan uitstapjes. Ook de onkosten van het vrijwilligerswerk en de huisradio worden ervan betaald. Dus u begrijpt het wel, men kan het geld van de bazar goed gebruiken. De activiteitenbegeleiding zou ook heel graag de bewoners de mogelijkheid willen bieden om te kunnen internetten. Enkele bewoners hebben al aangegeven hiervoor interesse te hebben en dit aantal zal alleen maar toenemen. Dus daar moet op ingespeeld worden. En dan is er nog de grote rommelmarkt die gehouden wordt in de recreatiezaal. Veel lezers weten dat er de laatste jaren in het voorjaar altijd een rommelmarkt gehouden wordt in de recreatiezaal van 'de Samari taan'. Dit jaar is deze verplaatst naar de recreatiezaal van 'De Goede Ree' en wordt deze door de personeelsvereniging tegelij kertijd met de bazar gehouden. Leuk om ze allebei te bezoeken'. Veel zal er op de rom melmarkt te koop aangeboden worden; alles is goed gesorteerd en van goede rommel- marktkwaliteit. De bewoners ontvangen 20% van de opbrengst van de rommelmarkt, die dus bij de bazaropbrengst wordt geteld. Kom dus kijken en kopen; men ontvangt u graag! Op dinsdag 29 april organiseert VVV Ouddorp aan Zee een bustocht naar één van de kleuiTijkste tuinen ter wereld: de Keukenhof. Voor slechts 28 (incl. entree) wordt u met een luxe touringcar naar deze kleunijke bloemenpracht gebracht. Vervolgens kunt u genieten van zo'n zes miljoen tulpen, narcissen, hyacinten en andere bloembollen. Eeu wenoude bomen, bloeiende heesters, waterpartijen en een tentoonstelling over orchideeën, begonia's, azalea's en chrysanten behoren allemaal tot de grootste voorjaarstuin ter wereld. U kunt opstappen in Ouddorp (om 9.00 uur) of in Middelhamis (om 8.40 uur). Voor deze bustocht kunt zich tot 25 april aanmelden aan de balie van VVV Oud dorp aan Zee en VVV Middelhamis, of telefonisch 0187-681789. OUDDORP - Gedurende de maand april exposeert de volwassenen- en jeugdgroep van Sarette Hoekema in 't Blaeuwe Huus. De kleurrijke schilderijen hebben geen cen traal thema, maar zijn zeker de moeite waard! Voor de schilderijen zijn verschillen de technieken gebruikt zoals acryl, aquarel, potlood, pastel en diverse gemengde tech nieken. De jeugdgroep heeft zich begeven op het pad van bekende Nederlandse schil ders. Daarbij kon natuurlijk niet voorbij worden gegaan aan het beroemdste schilde rij van Goeree-Overflakkee: Het laantje van Middelhamis'. Kortom, een mooie en kleur rijke expositie, gemaakt dóór jong en oud vóórjong en oud. De expositie is nog te zien t/m 29 april in 't Blaeuwe Huus, het VVV-kantoor van Oud dorp aan Zee. Het VVV is geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30-12.00 en 13.00-17.30 en op zaterdagen van 8.30- 12.00 en 13.00-16.00 uur. In het themanummer over de water snoodramp staan niet zozeer de historische feiten centraal. Die zijn immers uitgebreid beschreven en kunnen onderhand als bekend worden verondersteld. De Ouwe Waerelt bevat meer achtergronden en minder beken de invalshoeken. Daarmee is het tijdschrift een verrassende aanvulling op hetgeen reeds gepubliceerd is. S. Olivier geeft in zijn artikel 'Besoute pol ders op Goeree en Overflakkee' een chrono logisch overzicht van alle stormvloeden die het eiland tussen de twaalfde en de zeven tiende eeuw troffen én de gevolgen. Twee vloeden springen eruit en kunnen de verge lijking met de ramp van 1953 doorstaan: de stormvloeden van 1570 en 1682. De schrij ver heeft zijn artikel ontdaan van bijna alle leed, "dat niet valt te beschrijven. Alleen de historische feiten zijn al erg genoeg." In het artikel 'Wat moet dat kan' gaat J. Hoving, archivaris van het waterschap Goe ree-Overflakkee, in op het dijkherstel na de ramp. Daarbij komen onder meer aan de orde het gebraik van asfalt - iets nieuws, het zwakke schakelplan en het Deltaplan. De schrijver gaat niet voorbij aan de kentering in het denken over dijk en miheu, die zich vanaf de jaren zestig aftekende. "Onaantast bare instituties worden aangetast. Zelfs Rijkswaterstaat komt onder vuur te liggen. Ook de tot dan toe gevestigde waarden, eco nomie en veiligheid, worden ter discussie gesteld." De kentering in het denken leidde tot meer aandacht voor natuurwaarden én het voorstel om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten. In de rubriek 'Straatnaamgeving' geeft I.C. Both, archivaris van de gemeente Middel hamis, een inventarisatie van de straatnamen op het eiland die verwijzen naar de water snoodramp. In totaal gaat het om ruim twin tig straten, waaronder bijvoorbeeld het Adoptieplein, de Doetinchemsestraat, de Koning Haakonstraat, de Hélicoptèreplein en de Deltastraat. Dezelfde schrijver beschrijft in het artikel 'Ter nagedachtenis en herinnering aan de ramp van 1953' de gedenktekens op Goeree-Overflakkee. Ze staan in Middelhamis, Nieuwe-Tonge, Oude-Tonge, Den Bommel, Dirksland, Melissant en Stellendam. H.I. Goosens geeft in zijn artikel 'De ramp van 1953, een historiografische verkenning' een schets van de plaats die de water snoodramp inneemt in de nationale geschiedschrijving. Van het 'grote zwijgen' tot de 'openheid'. Goosens noemt de litera tuur over de ramp, inclusief de kinderboeken en romans. Een tweede artikel van I. Hoving gaat over samenwerking en samenvoeging tussen en van eilandelijke polders. Zijn historische overzicht begint in 1858 en culmineert in de fusie van 1981, toen het waterschap Goeree- Overflakkee ontstond, en het grote water schap dat per 1 januari 2005 van start gaat. Waarmee De Ouwe Waerelt bewijst dat actuele ontwikkelingen niet vergeten wor den. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Histori sche Vereniging De Motte, verschijnt driem aal per jaar en kost in de boekhandel 4,40 euro. Leden van De Motte (contributie 12 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Oud dorp, 0187 - 681005 of e-mail j .klepper@citytec.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2