Overdenking Laatste Iteer l(ijl(en in oude HBS Inzamelen goederen uit de Heilige Schrift EIIAi1E0t-l1IEllW5 HET .KIJKVENSTER Kievit Warmte Tafeltennis toernooi HooiKooan-mioEii CONIFEUCNSNOEI t.b.v. Oost-Europa Wat wij nog zoeken: PAGINA 5 Blik op kerk en samenleving Cj - Het proces - De dader - De strafmaat Op dit ogenblik wordt liet proces gevoerd tegen Volkert van der G. Hoewel langza merhand iedereen zijn echte naam weet mogen we toch officieel slechts de voorletter daarvan noemen. Zo gaat dat met een ver dachte, ook al heeft hij zelf reeds bekend dat hij Pim Fortuyn op maandag 6 mei vorig jaar heeft doodgeschoten. Ik ben geen jurist en misschien kan ik d&éi- om begrip opbrengen voor de velen die zich afvragen waarom een en ander zo lang moest duren. Het is nu al meer dan tien maanden geleden dat Volkert van der G. de dodelijke schoten loste en vrijwel onmiddellijk daarna werd gearresteerd. Zijn voorarrest heeft nog al wat stof doen opwaaien. Vooral tegen het permanente cameratoezicht protesteerde de verdachte, en daarin is hij een eind tegemoet gekomen. Toen kregen we weer de onver kwikkelijke zaak rondom het psychiatrisch onderzoek. De indruk werd gevestigd dat de verdachte, langzamerhand een bekende Nederlander, met de nodige egards werd behandeld, en dat hij zijn eisen bleef stellen. Zelfs de officier, mr. Plooy, het zich ontval len dat men moest vragen: "Nog iets van uw dienst, meneer Van der G. Zoals ik aan het begin al opmerkte, ik schrijf deze bijdrage op maandag, dus terwijl het proces nog in volle gang is. Ik moet dus een beetje koffiedikkijken. Maar ik denk niet dat de rechter moeite zal hebben met het vast stellen van het daderschap. Er is een over vloed van bewijs en bovendien heeft de ver dacht zelf bekend dat hij de moordenaar is. Het is dan alleen de vraag welke straf hem zal worden opgelegd en dat is afhankeüjk van allerlei factoren. Van doorslaggevend belang zal de uitslag van het psychiattisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum zijn. Wordt de verdachte op het moment van de moord ontoerekingsvat- baar verklaard, dan kan hem geen straf wor den opgelegd. Was hij verminderd toereke ningsvatbaar, dan volgt een straf, gecombi neerd met ter beschikking stelling (TBS). Was hij volledig toerekeningsvatbaar - en daar ziet het op dit moment naar uit - dan wordt een straf opgelegd, die zal bestaan in vrijheidsberoving voor een aantal jaren. En hier staat de rechter voor een moeilijke beslissing. Want Volkert van der G. is niet zomaar een 'gewone' moordenaar. Hij heeft een heel bekende Nederlander om het leven gebracht. De aanhangers van Pim Fortuyn zullen wellicht de straf te laag vinden, de verdediging zal aanvoeren dat de rechter een te zware straf heeft opgelegd en zich heeft laten leiden door de publieke opinie. We zijn, denk ik, allemaal benieuwd naar de uitspraak. En op dit ogenblik kunnen we alleen zeggen: de tijd zal het leren. Waarnemer •h,:?», '°"f Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Een tros bananen bevatte laatst twee over de gehele lengte aan elkaar gegroeide vruch ten. Hoe ontstaat zo'n tweeling? Antwoord: Als na de bevruchting een be schadiging van het vruchtbeginsel optreedt, kan het wondje genezen, maar blijft het nieuw gevormde weefsel zich wel eens in lengterichting delen. Het komt voor bij pit- en bij peulvruchten en bij bauwen van kruis- bloemigen, maar blijft zeldzaam en is niet erfelijk. Bij aardbeien en besvruchten kunt u het vaak zien. In mijn gazon heb ik veel last van mos. Kan het mos bestreden worden met groeistoffen of met een bestrijdingsmiddel? Antwoord: Er zijn veel oorzaken mogelijk: langdurige regenval of te veel sproeien, schaduw van huizen of bomen, slecht door latende of zure grond en onvoldoende gras- groei. Aan dat laatste kunt u zelf veel doen, door het gras regelmatig te maaien. Maak niet de fout van vele tuinbezitters die wel een mooi gazon wensen, maar neit zoveel maaiwerk! Dat maaien is beslist nodig om het gras goed en gelijkmatig te doen groeien. De mosgroei kunt u tegenhouden door een stikstof rijke bemesting die bij tuincentra, zaadhandel of landbouwcoöperatie te koop is. Bij droogte moet u niet dagelijks kort, maar bijv. één of twee keer per week lang durig sproeien, anders worden de wortels te lui. Als u er dan elke week met de maaima- chine overheen gaat, ontstaat een volgroeide zode die mos en ander onkruid verstikt. Is er bij u weinig of geen gras meer te zien, dan moet u een mosdodend middel halen. Strooi van april t/m augustus elke maand één keer 1 kg zwavelzure ammoniak uit per 50 m^ dan geeft u ruim voldoende stikstof. Indien u een keer door de benodigde kunstmest per kg 100 gram ijzervitriool (ijzersulfaat) mengt en dat mengsel 's morgens vroeg op be- dauwd gras uitstrooit, brandt al dat mos finaal weg. Ook het gras krijgt dan een tik, maar dat zal zich door de stikstof vlug her stellen, 's Winters kunt u wat (goed verteer de!) koemest over het gazon werpen, of een aanvulling met 1 kg slakkenmeel per vier kante meter grasveld geven. Met hooikoorts kan ik nooit per auto de weg op, omdat mijn antihistaminicum de rijvaar digheid beïnvloedt. Een collega heeft echter een middel waarmee dat wél kan. Hoe zit dat? Antwoord: De farmaceutische industrie heeft moderne antihistaminica uitgevonden die lijders aan hooikoorts en aanverwante allergieën niet (meer) suf of slaperig maakt. Daar komt dus ook geen gele waarschu wingssticker op, dat ze de rijvaardigheid zouden beïnvloeden. U kunt ze bij de apo theker halen. Mijn coniferenhaag wil ik sterk insnoeien. Kan ik dit doen tot op het hout van de stam of moet ik de stompjes laten zitten Wanneer kan ik het beste snoeien? Antwoord: U schrijft er helaas niet bij wat voor soort coniferen u heeft. Coniferen is de verzamelnaam voor alle naaldbomen, zoals den, spar, taxus enz. Wij gaan er van uit dat u een taxus- of een thuja haag heeft. Voor alle coniferen geldt eigeiüijk: Uever hele maal niet snoeien en als het toch moet, dan Zaterdag 5 april nissen 9.30 en 11.30 uur wordt er weer de maandeUjkse inzameüng- actie gehouden aan de Westelijke Achter weg 20 te Sommelsdijk, voor de Oost Euro pa Werkgroep Middelharnis. Met grote dankbaarheid kijkt de werkgroep op zulke dagen terug. Er is in de afgelopen jaren al zoveel ingeleverd, maar wat nog belangrij ker is: Er zijn daardoor al tientallen vracht- wagenladingen weggebracht naar Oost Europa. Vaak zijn hiervoor kosteloos trail ers beschikbaar gesteld en ook heeft de werkgroep transportbedrijven moeten inhu ren. Voor een transport naar Oost Europa betaald de werkgroep ongeveer a 2.500,-. Mocht u bewogen zijn met ons werk voor onze arme naaste, brengt u dan uw goede ren naar bovenvermelde inzamelingsplaats. Wij vragen u dan hiervoor een minimale bijdrage van o 1,25. De nood, zowel mate rieel als financieel, is zeer groot. U kunt ons ook financieel ondersteunen door een gift over te maken op rekening: 34.20.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelhar nis. Heeft u nog vragen over de werkgroep of over het inzamelen van goederen. Belt u gerust even met telefoon: 0187-484228. Wilt u geen goederen en zakken voor de deur zetten als wij er niet zijn, maar komt u uitsluitend op de eerste zaterdag van de maand tussen 09.30 uur en 11.30 uur. - Wij zijn dringend op zoek naar goede 1- persoonsbedden met matrassen. - Goed werkende cassette-recorders met cassettes. - Sjoelbakken - Tafeltennis tafels. - Handzaaimachines (u doet er een klein boertje een groot plezier mee) - Wol, Wol, en nog eens wol. (Op Flakkee breien mensen hier dekens van) - Handgereedschap. - Kleding. - Rolstoelen/rollators/ziekenhuisbedden enz. - Brillen. U moest eens weten (en velen weten het al)wat zo'n klein gebaar door u op prijs wordt gesteld in de arme gedeelten van Oost Europa. Namens al die mensen wil de Oost Europa Werkgroep MiddeUiamis u hartelijk dankzeggen. Tafeltennisvereniging DES '85 organiseert op zaterdag 12 april het traditionele Kievit Warmte tafeltennis toernooi. Al vele jaren is Kievit verbonden aan dit afsluitende toer nooi van het tafeltennisseizoen. Het toernooi is toegankelijk voor iedereen; jeugd t/m 15 jaar, mensen die graag recreatief een balletje slaan maar zich toch graag eens met anderen wil meten en competitiespelers. Als vanouds wordt het toernooi gehouden in Recreatie centrum De Staver te Sommelsdijk. De zaal is open vanaf 9.00 uur en om 9.30 uur zul len de eerste wedstrijden beginnen om uit eindelijk om ongeveer 18.00 uur de uitein delijke winnaar te kunnen huldigen. Wil je ook aan dit toernooi deelnemen geef je dan op bij Johnny Mijs; tel: 651695, via je eigen vereniging of kijk voor meer informa tie op www.des85.nl Nog geen zin om nu aan een toernooi deel te nemen maar wel graag een balletje willen slaan, kom dan eens kijken op een maandagavond vanaf 19.00 uur voor de jeugd en 20.00 uur voor de senioren in De Staver. bij voorkeur alleen dunne takjes. U wilt sterk insnoeien, welnu de taxus kunt u wel sterk terugsnoeien, de thuja echter niet. Een taxus kun je zelfs nog inkorten tot 50 cm hoogte, dan zal hij weer gaan uitlopen. Het zal ech ter wel een tijd duren eer hij weer een lengte van zeg 1,80 m bereikt heeft. De beste tijd om te snoeien is het voorjaar, dos in februari en maart, omdat de groei dan nog niet be gonnen is. Luk 22:47a En als Hij nog sprak, ziet daar een schare; en een van de twaal ven die genaamd was Judas ging hun voor. En als Hij nog sprak. De Heere Jezus is zojuist teruggekomen bij Zijn discipelen. Hij had hen een opdracht gegeven. Bidt; maar ze waren in slaap gevallen, overmand door ver driet. Misschien hadden ze een gevoel van pure onmacht. Hun Meester lijdt, hun Mees ter strijdt en ze staan erbuiten. Ze kunnen voor hun gevoel niets doen. Dat werkt ver lammend. Ze volgen niet eens meer Zijn bevel op. Ze slapen. Maar Hij wekt hen op. Hij vermaant ze wak ker te bÜjven en opnieuw klinkt dat gebod. Bidt dat gij niet in verzoeking komt. Maar terwijl Hij nog spreekt volgen de gebeurte nissen elkaar snel op. Ziet, een schare. Een schare, en inderdaad, het gaat blijkbaar om een behoorüjke groep mensen. Overpries- ters, hoofdmannen van de tempel, met hun tempelwacht, ouderlingen en, volgens de andere evangeliën, ook een deel van de Romeinse wacht. Het gaat dus om een grote groep. Er is iemand die hen leidt. En één van de twaalven, die genaamd was Judas, ging hun voor. Eén van de twaalven, het gaat om één uit de discipelen. Het is de aanduiding van de leerhngen die het dichtst bij de Heere Jezus staan. Eén uit hen, uit hun eigen gele deren. Maar wie dan? Lukas geeft onver bloemd zijn naam. Het is Judas. Een man met een prachtige naam. Judas is de Griekse vorm van Juda. Hij is vernoemd naar de 4^ zoon van Jacob. Zijn naam betekent 'God lover', of 'om wie God geloofd wordt'. Het is de naam die een blijde Lea aan haar zoon gaf. Juda, stamvader van de stam waaruit ook de Heere Jezus geboren werd. Stamva der van de grootste groep die terugkeerden uit de ballingschap, die sinds die tijd Joden, een afgeleide van Juda, worden genoemd. Voelen we hier de dubbele verwijzing? Eerst zegt Lukas; 'één van de twaalven, één uit de eigen kring'. Maar dan ook nog de naam. Judas. Het is een prachtige naam, een verwij zing naar de stam van Juda, maar juist de man met deze prachtige naam leidt de schare naar de Heere Jezus. Deze man gaat hen voor, wijst ze de weg. Sterker nog, hij wijst zelfs Degene aan die ze moeten hebben. Zo tekent Lukas wat er gebeurt. Het is ver schrikkelijk. Eén uit hun midden leidt de gevangenname en zijn naam staat symbo- Usch voor dit volk. Het volk waaruit de Heere Jezus voortkwam. Het volk wat Hem nu gaat uitspugen, wat hem nu gaat veroordelen en doden. Eén uit de twaalven die genaamd was Judas. Tja komt het verraad uiteindelijk van binnen uit. Dat doet pijn. Dat maakt het verraad nog erger. Het is geen vreemde, geen man op afstand, maar één uit eigen kring. David kan daar ook over spreken. We lezen in Psalm 41 zelfs de man des vredes, op welke ik ver trouwde, die mijn brood at, heeft de verzenen grotelijks tegen mij verheven. Zelfs; in dat woord voel je de pijn. Was het niet Julius Ceasar die, toen hij stierf en zag dat ook Bru ms, zijn aangenomen zoon, onder zijn moor denaars was, zei; ook gij, Brutusl Dat deed het meest pijn. Dat ook het object van je lief de je uiteindelijk verraadt. Je uiteindelijk ten val brengt. Eén uit de twaalven. Hoe vreseUjk het ook is, het is de realiteit. Een realiteit die ook van daag de dag niet anders is. De reformator Calvijn zegt daarover; de kerk zal altijd ver raders in haar boezem herbergen. Verraders, mensen die ogenschijnlijk erbij horen, mis schien wel op vooraanstaande posities verke ren, maar toch niet met hart en ziel aan de Heere Jezus verbonden zijn. Mensen die uit eindelijk toch eigen doelen nastreven, ook in de kerk. Mensen die, als het er ooit op aan komt, voor zichzelf zullen kiezen en niet voor de Heere. Voor zichzelf en niet voor Zijn kerk, niet voor Zijn gemeente. Laten we niet te snel om ons heen kijken als we op zoek gaan naar 'verraders'. De weet niet wat er van binnen bij Judas leefde. Ik stel, me zo voor dat hij enthousiast begonnen was. Dat de Heere Jezus hem werkelijk aansprak. Dat hij bewust Hem navolgde. Maar ergens kwam er een omslag. Op een bepaald punt sprak het niet meer aan, kwam de wrevel in zijn hart, kwam zelfs de vijandschap. Toen kwam het moment dat hij Hem zelfs verraad de. En wie zichzelf heeft leren kennen, zal weten dat er ook in mij, een Judas schuil kan gaan. We zijn gevallen Adamskinderen. Wie dat door genade heeft ontdekt, weet ook dat ik er vanuit mezelf niet te goed voor ben. Dus, niet te snel om u heenkijken. Misschien past deze vraag beter, een vraag die ook de discipelen stelden; ben ik het HEEREl Eén uit de twaalven. Tegelijk brengt dat ook veel verdriet. Het brengt de kerk veel schade. Want hoe erg is het voor de Heere dat wij, mensen die zijn opgenomen in het verbond, mensen die steeds Zijn woord horen, mensen die steeds de blijken van Zijn liefde ontvangen, dat wij dan Hem verraden. Dat we Hem verraden door Zijn kerk. Zijn lichaam los te laten. Dat we Hem verraden door Hemzelf los te laten. Dat we Hem verraden door Hem openlijk te schande te maken. Vaak zie je gebeuren dat mensen die de kerk hebben losgelaten het meest proberen de kerk en daarmee de Heere Jezus te beschadigen. Dat geeft de Heere verdriet, zullen we dat niet vergeten? Hij schonk de Heere Jezus. Hij schonk het verbond. Hij schenkt telkens opnieuw Zijn Woord. Zo ontvangen we blij ken van Zijn liefde. Laat het ons gebed zijn dat we Hem dan niet verraden. Laat het ons gebed zijn dat wij ons niet aan Hem ergeren. Immers, uiteindelijk leidde dit tot de dood van Judas. Deze actie bracht hem in het ver derf. Nee, laten we dagelijks de Heere bidden dat we tot Hem komen. Dat we Hem aanhan gen. Dat we Zijn liefde niet afwijzen, maar ons door Hem laten redden. Juda, zijn naam was 'God lover', we zouden zeggen; het kan beter 'God verrader' zijn. Mijn naam is van uit mezelf zondaar en verrader. Ga tot de Heere. Hij maakt ons tot 'God lovers', tot Juda's in de ware betekenis van deze naam. Hij maakt ons tot mensen die Zijn Naam belijden, van nu aan tot in eeuwigheid. Den Bommel, Ds. P. van Duijvenboden Wij zijn in gesprek met Jan Buth uit Dirksland, de voorzitter van de vrienden van de Rijks HBS en de Regionale Scholengemeenschap Goeree Overflakkee te Middelhar nis. Hy vertelt dat 'de vrienden' een reunisten vereniging is, met als aan leiding de reunie van het 75-jarige bestaan van de school in 1994. Zij zijn nu een afscheidsbijeenkomst aan het voorbereiden in het oude schoolge bouw aan de burgemeester Mijslaan. In de nabije toekomst wordt een nieuw gebouw betrokken, momenteel in aanbouw op het terrein van het voormalige veilingcomplex aan de Julianaweg, kort bij de oude school, tegenover het gemeentehuis (en naast 'Mina'). Samen met Jan Buth vormen Truus Kort, Wil Kik, Jan van de Broek, Anton Lokker en Co Traas het bestuur van 'de Vrienden', geflankeerd door de rectrix van de school Thea de Wit. In verband met de verhuizing van de school naar een nieuw gebouw en de verbouwing van het oude gebouw tot woonappartementen, is zater dag 31 mei a.s. de allerlaatste kans voor 'de Vrienden', maar ook aUe andere oudleer- lingen, de oude school nog eenmaal in ori ginele staat te zien. Verder vertelt de voorzitter dat deze dag zal aanvangen om 10.00 uur en eindigt om 18.00 uur. Tevens zullen er diverse aktiviteiten plaatsvinden. Het is een inloopprogramma met een gewenste voorinschrijving. Men kan het gebouw doortrekken van kelder tot zolder, voor de inwendige mens wordt gezorgd. Er zullen fototentoonstellingen zijn, waarbij het oude gebouw een beetje extra belangstel ling zal krijgen en er worden diverse les sen door oud-leraren verzorgd. De Vrien den organiseren op deze dag dus niet spe cifiek een reunie, naast de deelreunieën die op verzoek van oud-leerlingen regel matig verzorgd worden, maar zijn er zich terdege van bewust dat dit afscheid van het oude gebouw wel een reunie-achtige sfeer met zich mee zal brengen. De volgende echte reunie zal het 100-jarig bestaan zijn in 2014. Dit zal ongetwijfeld wederom groots worden opgezet, maar helaas niet meer in het oude schoolgebouw, hoogstens met een weemoedige blik aan de buitenzijde. Verder vertelt Jan Buth dat onder redactie van de oud-rector Co Traas er jaarlijks een blad wordt uitgegeven met artikelen en foto's om de herinnering aan toen levend te houden. Als oud-leeriingen van de RHBS of RGO dit artikel lezen en geen uitnodiging zoals de Vrienden hebben gehad, kunnen zij zich aanmelden via het secretariaat in de perso nen van Truus Kort en Wil Kik, onder tele foonnummer 0187-489341 Namens het bestuur hoopt de voorzitter op veel belangstelling deze dag! -35- Vermoeid wrijft ze met beide handen door haar gezicht. Ze voeh zich vreselijk eenzaam, eenzamer dan ze ooit in haar leven geweest is. Rietje heeft haar baan, na een ruzie met mevrouw, opgezegd en is gaan werken in de fabriek. Verdrietig heeft Marieke afscheid van haar genomen, wetend dat het voor haar nu nog moeilijker zou zijn oin in het huis van de Ladages te leven. Met EUza en Johan heeft ze maar weinig contact. Eli za gaat vaak uit met haar vriendinnen en Johan blokt keihard om over te gaan. Marieke betrapt zichzelf erop dat ze hem onüoopt, maar hij schijnt het niet bepaald erg te vinden. Beiden voelen ze dat het zo beter is, maar toch verlangt Marieke naar een leeftijdgenoot om mee te praten. Op een mooie lentemiddag staan plotseling tante Bep en oom Gerard op de stoep. Met een zuur gezicht leidt mevrouw Ladage hen naar de salon. "Er is bezoek voor jullie", zegt ze afgemeten, tegen Marieke en de beide meisjes. Marieke onderbreekt het spelletje ganzenbord met Annechien en Elske en sluit zielsgelukkig haar tante in haar armen. "Dag lieverd", zegt tante Bep met een warme stem, "hoe gaat het met je?" "Goed hoor", antwoordt Marieke zacht, maar tante Bep ziet wel aan haar gezicht dat dit niet de waarheid is. Oom Gerard schudt haar uitbundig de hand en tilt dan kleine Henkie op, die zich kostelijk amuseert, terwijl de man hem hoog in de lucht gooit. Elske en Annechien weten inmiddels wat er gebeurd is met de rest van het gezin van tante Bep. Marieke heeft hen op een avond alles verteld, omdat ze wilde voor komen dat Elske dit per ongeluk van een ander zou horen. Haar zusje had verschrikkelijk gehuild, maar Marieke had hen geprobeerd te troosten. De Ladages zijn nog steeds niet op de hoogte van het feit dat Cor en Annechien geen familie van haar zijn en eigenlijk wil Marieke dit ook liever zo houden. Anne chien beschouwt hen tenslotte als familie en tante Bep en oom Gerard ziet ze ook als haar verwanten. Marie ke moet er niet aan denken dat Annechien alsnog bij hen weg zou gaan. Het is een erg lief meisje en voor Elske is ze als een zusje. Mevrouw Ladage serveert thee in de salon. Ze is niet gewend om anderen te bedienen en nors schenkt ze de kopjes vol. Gelukkig heeft ze het fatsoen zich hierna terug te trekken en warmeer ze de deur achter zich sluit, steekt tante Bep van wal. "Wel kinderen, Gerard en ik zijn hier naartoe gekomen omdat wij een voorstel hebben." Nieuwsgierig kijkt Marieke hen aan. "Ik heb jou verteld, Marieke, dat Gerard uit Stavenisse komt en zoals je weet zijn daar ook heel wat huizen door de ramp vernield." Marieke knikt, want dat heeft ze inderdaad al gehoord. "Jullie weten dat wij dolgraag terug willen naar Zee land en zodra er ergens een woning beschikbaar is, zul len wij meteen terugkeren." Ook dat heeft tante Bep haar al verteld en'zuchtend vraagt Marieke zich af waar haar tante nu eigenlijk naar toe wil. "Liever wil ik niet meer wonen in Oosterland", zegt tante zacht. "Ik heb daar zoveel verloren, ik zou daar nooit meer kunnen aarden." Begrijpend knikt Marieke en ademloos wacht ze tot haar tante verder gaat met haar voorstel. "Nu hebben wij gehoord dat er in Stavenisse snel nieu we huizen gereedkomen en Gerard en ik hadden gedacht om daar samen een woning te betrekken." "Maar", onderbreekt Gerard haar verhaal, "wij zouden het heel fijn vinden als jullie ook bij ons willen komen wonen!" Marieke's gezicht begint te stralen van bhjdschap en ze vliegt op haar tante af. "O, wat lief van jullie, mogen wij allemaal bij jullie blijven wonen, ook Janus en Dirk, enne.zelfs Cor?" Haar tante knikt en omarmt Marieke, Elske en Anne chien beginnen allebei te huilen, maar deze keer zijn het geen tranen van verdriet, maar van vreugde. Henkie snapt niets van het hele schouwspel en strekt zijn armpjes uit naar oom Gerard, die hem meteen op zijn schoot zet. "We zullen samen weer een gezin vormen", zegt hij zacht, terwijl hij onopvallend een traan wegveegt. "Gerard en ik hebben veel verloren", zucht tante Bep diep, "en we hebben ons vaak afgevraagd waarom God wilde dat we deze offers moesten brengen." De man kijkt haar liefdevol aan en knikt bevestigend. "Toch geloof ik dat God jullie heeft gespaard, met de bedoeling om jullie bij ons te brengen. Wij zullen voortaan proberen jullie ouders te zijn, al mogen we nooit vergeten dat jullie ooit eens geweldige ouders hadden." Na deze ontroerende woorden, kan Marieke haar emo ties niet meer bedwingen en het opgekropte verdriet van de voorbije maanden, komt naar buiten. "Moeder was zo'n goed mens en vader ook", zegt ze snikkend, "waarom moesten ze sterven? Ze hebben nooit iets verkeerds gedaan!" Tante Bep legt haar armen om het meisje en wiegt haar troostend heen en weer. "Mijn zus had een groot hart", mompelt ze voor zich uit, "ze was altijd vroUjk en werkte hard. De weet dat ze heel gelukkig was met Teun en dat ze alles voor jullie deed. Toch zijn Gods wegen ondoorgrondelijk, Marieke. We zullen op Hem moeten vertrouwen, al vinden wij dit nog zo moeilijk." Na deze ernstige woorden maakt Marieke zich los uit haar armen. Ze schaamt zich bijna voor haar verdriet, want haar tante heeft uiteindelijk veel meer verloren dan zij. Het moet voor de vrouw afschuwelijk zijn om de dood van haar man en al haar zeven kinderen te aan vaarden. Nog nasnikkend veegt het meisje haar tranen weg. Tante Bep heeft gelijk, ze moet dankbaar zijn dat zij de ramp hebben overleefd. "Hier kind", zegt oom Gerard vriendelijk, "drink maar wat, dan knap je een beetje op." Elske en Annechien vegen ook hun gezichten droog en Elske kruipt bij haar tante op schoot en nestelt zich dicht tegen haar aan. "Wel", zegt tante Bep, nadat ze haar neus eens goed heeft gesnoten, "het lijkt mij verstandig Marieke, datje de jongens spoedig op de hoogte brengt van ons plan." Het meisje knikt, maar plotseling betrekt haar gezicht. "Maar tante, waar moeten we van leven in Stavenisse? We krijgen daar toch zeker geen boerderij?" Oom Gerard schudt zijn hoofd. "We zullen waar- schijiüijk een gewoon huis toegewezen krijgen, maar ik denk dat het Nationaal Rampenfonds alle slacht offers behoorlijk wat geld zal geven om huisraad aan te schaffen en om in de eerste levensbehoeften te voor zien. De eerste tijd zullen we daar wel van kunnen leven en ondertussen zal ik overal op zoek gaan naar werk, desnoods in Noord-Brabant." "Als het Rampenfonds genoeg geld uitkeert kunnen we zelfs de jongens naar de ambachtsschool sturen", mijmert tante zacht. "JuUie vader en moeder zouden dat prachtig hebben gevonden. Teun zei altijd dat hij graag zou zien dat zijn zoons geen arme boeren zouden worden, zoals hij. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5