"Oe Jioi>i>y v^a.xi... 5an Bo^Ji i Organist Krijn Kieviet begeleidt al 40 jaar de eredienst Nieuws In II EiumDBi-raEuws uit de kerken OJW Open Avond Oorlog in Irak ook van invloed op dijkmetingen Voor de 40e maal Jeugdsolistenconcours Wijziging datum rommelmari(t en inlevering spullen De Motte De Ouwe Waerelt Kaart Hoogtepunten Holland-Zeeland Koning der instrumenten Voorbereiden Gelovend spelen Fotograferende helikopter veroorzaakt ergernis door geluidsoverlast PAGINA H VRIJDAG 4 APRIL 2003 Het Jeugdsolistenconcours is inmiddels uit gegroeid tot een traditie van formaat en belooft ook dit jaar weer veel muzikale hoogstandjes. Muziekdocenten, deelne mers en het organiserend comité kijken met spanning uit naar deze dag. Een van de docenten schreef in het pro grammaboekje: "Het meedoen aan het concours vind ik heel belangrijk voor de leerlingen. Het concours heeft een drem pel die voor een ijverige leerling niet te hoog is". Voor diverse winnaars van het concours volgde, via het conservatorium, een suc cesvolle muzikale carrière. Grote waarde ring ook voor de vakkundige juryleden, die over elk optreden, een uitvoerig rap port schrijven. Dit jaar bestaat de jury uit: mevr. Petra Veenswijk - organiste - klave- ciniste; dhr. Wim Steinmann - dwarsflui- tist en dhr. Jan Willem Nelleke - pianist, ledere leerling mag een uitvoering geven van één of twee nummers van totaal ten hoogste 7 minuten. De volgende prijzen worden ter beschik king gesteld: 1) Een wisselbeker voor de winnaar van het gehele concours. 2) Een Ie - 2e - 3e prijs voor de diverse groepen en afdelingen. Het concours, dat gehouden wordt in 'De Melishof'in Meüssant, begint om 9.30 uur. De sluiting is om ongeveer 22.30 uur. Vanwege het 40 jarige jubileum heeft deze dag een extra feestelijke "noot". Contactpersonen voor het concours zijn: mevr. A van Leersura tel: 0187-602790 of dhr. C.J. Smit, tel: 0187-601270. NIEUWE TONGE - In plaats van zaterdag 21 juni hoopt de Nederlandse Hervormde kerk van Nieuwe Tonge haar jaarlijkse rom melmarkt/verkoping te houden op zaterdag 14 juni. Wie nog bruikbare spullen heeft, zoals klein meubelen, stoelen, boeken, elek trische apparatuur, speelgoed, beren, knuf fels, antiek, gereedschap,computers, fietsen, enz., kan deze inleveren op de zaterdagen 12 april, 10 mei en 15 juni a.s. van 9.00 uur tot 12.00 uur. Alles wat niet meer kunt gebrui ken, kan nog wél worden verkocht! Tweede inleverdag is dus aanstaande zaterdag 12 april op het gebruikelijke adres bij de fami lie Van Kempen, Duivenwaardseweg 7 te Nieuwe Tonge. Wie zelf niet in staat is zijn spullen te brengen, kan bellen naar de fami lie Both, tel: (0187) 652072. '^•i" Soms schrijft Jan Both, in het dagelijks leven archivaris bij de gemeente Middelharnis, zelf in Eilanden Nieuws. Vandaag een stukje over Jan, in het kader van de hobby van... En natuurlek heeft die hobby alles te maken met zijn interesse voor alles wat met het verleden heeft te maken: zijn bij drage aan het voortbestaan van De Historische Vereniging 'De Motte' is voor Jan een interessante hobby. Hoewel..., als je zo graag bezig bent met het verleden, is dan het werk ook geen hobby voor Jan? Jan Both is voor velen een bekende. Niet alleen vanwege zijn stukjes in Eilanden Nieuws, maar ook door de diverse publicaties in boekvorm die van zijn hand verschenen. Allemaal over hoe het er vroeger op Flakkee aan toe ging. Jan, 34 jaar oud, heeft zijn kennis natuurlijk niet uit ervaring, maar uit overlevering. En kennis heeft hij! Dat heeft iedereen kunnen horen in het programma 'Flakkeecialiteiten' op radio Flakkee, waar Jan tot twee maal toe te horen was. En hy kan blijven pra ten. "Ja, ik ben wel een freak" bekent Jan. De Motte, die aanvankelijk bekend was als amateur-archeologi sche vereniging is smds kort omgedoopt tot Historische vereni ging voor Goeree-Overflakkee. Jan: "Natuurlijk houdt De Motte zich bezig met opgravingen. Maar je kunt niet zeggen dat dit de voornaamste bezigheid is van de vereniging. Er moet namelijk wel iets te graven zijn. En we maken niet zomaar overal de grond open om te kijken of er misschien iets kostbaars in zit. Daarom is de eerste teiak vsin De Motte verlegd naar het verza melen, vastleggen en verspreiden van historische gegevens voor het publiek. Zo heb ik pas een bijdrage geleverd aan het derde cultuurhistorische boekje dat de gemeente Dirksland uitgeeft, waarin schetsen staan over bekende plaatsen en bijzondere din gen binnen de gemeente. Het eerste boekje in de serie thema boekjes was dat over het Dirkslandse sas. Het tweede ging over kleine ornamenten, gevelstenen en paaltjes als markeringspun ten binnen de gemeente. Het leuke van het meewerken aan zulke boekjes is, datje veel bewuster door een dorp rondloopt en met andere ogen gaat kij ken als daarvóór. Je wordt je veel bewuster van de omgeving en dat is alleen maar goed. Een dorp krijgt dan meer waarde voor je. Het derde boekje waaraan ik, samen met diverse andere auteurs mijn bijdragen mag leveren, gaat over boerderijen bin nen de gemeente Dirksland. Dat is in het kader van 'Het jaar van de boerderij' natumüjk extra leuk. In opdracht van Woon- goed Flakkee heb ik een boekje samengesteld over de Zweedse woningen. Dit zal binnenkort verschijnen." Jan was al langer lid van De Motte, hoe kon het ook anders, maar sinds tien jaar neemt hij ook een plaatsje in het bestuiu' in. Het bestuur was enthousiast over de publicaties die Jan her en der verzorgde, en dacht: dét is onze man! Jan stemde daarin toe en kan nu een actieve bijdrage leveren aan de vereniging. Het aanleveren van pubücaties is hem immers op het lijf geschre ven. Een mooie klus was voor hem dan ook het schrijven van 'Van Meestoof tot Deltawerken', over industrieel erfgoed op Goeree-Overflakkee, een uitgave naar aanleiding van het 30 jarig bestaan van De Motte. Ook verzorgt Jan een cursus oude handschriften. Drie maal per jaar verzorgt de vereniging een lezing, in de maanden januari, februari en maart. In september vindt doorgaans een excursie plaats naar een bepaalde stad. Toen na de verhuizing vanuit De Doele de vereniging in 2001 in een dipje dreigde te komen, was een nieuw impuls in de vorm van het uitgeven van een nieuw historisch tijdschrift het ei van Columbus. Dat werd het tijdschrift 'De Ouwe Waereh'. De naam werd gekozen naar aanleiding van het feit dat voor de kust van Goedereede een nederzetting ligt - nu onder water - die deze naam draagt. Het leek de vereniging heel leuk om hun periodiek met deze naam te tooien en de 420 leden van De Mot te zullen de informatie die hen in dit blad wordt aangereikt, vast en zeker met graagte lezen. De naam van De Motte zelf is geko zen naar aanleiding van het feit dat op de kop van het eiland ooit een stenen kasteeltje of versterkt huis op een heuvel stond, op z'n Frans genaamd Chateau de Motte. Het logo van De Mot te beeldt het kasteeltje op de heuvel uit met een schopje ervoor. Heel toepasselijk. De leden en zéker de oudgedienden van De Motte zijn trots op de vele kennis uit het verleden en dragen die kennis over aan de volgende generatie. Jan: "Jongelui hebben best belangstelling voor archeologie. Het is leuk om met de jeugd op te trekken. Graven vinden ze best leuk, zeker als er iets boven de grond wordt gehaald. Daarom willen we speciaal voor hen wel weer eens kleinschaUge opgravingen organiseren." De Schans in Ouddorp zou verhoogd gaan worden. In dat geval wordt van hogerhand niet alleen een algemeen geldend bode monderzoek gedaan naar eventuele verontreiniging, maar ook opdracht gegeven om na te gaan of er op cultuurhistorisch gebied iets interessants te vinden kan zijn. "We graven nooit zomaar op de bonnefooi. Ik weet het nog goed, het was vreselijk slecht weer, m'n oren waaiden er zowat af. Dan komt er een kraan en die graaft kruislings twee gleuven, en daarin kim je dan gaan bekijken of de bodem oude schatten bewaard heeft. Of een stuk grond interessant is om te onderzoeken, kun je aflezen van deze kaart." In het archief van het Gemeentehuis van Middel harnis hangt een oude kaart van Flakkee, anno 1854 waarop met een zekere precisie is aangegeven waar vroeger iets stond. De aanwijzingen op deze kaart naar bijvoorbeeld historische pan den is heel belangrijk. Een boerderij, een molen, noem maar op. Dat zijn plaatsen waar je nog wel eens iets leuks kunt vinden. Aan de hand van de kaart kan worden bepaald of een stuk grond interessant genoeg is om naar bodemschatten te zoeken. Op een plek waar niets bijzonders heeft gestaan, is ook geen vondst te verwachten. Op de kaart staan overigens bekende namen, die nu nog in straatnaamgeving zijn te herkennen; namen als Deurloo en Capellery, komen duidelijk in de Dirkslandse nieuwbouw terug. Pot met goud Jan: "Op zich is alles watje vindt interessant te noemen, maar vind je iets dat dateert uit een latere periode in onze jaartelling, dan loop je al gauw kans dat je iets te pakken hebt dat je als archeoloog bestempelt met de naam 'massaproduct.' Wat voor de vereniging wel interessant is, is het feit dat de Romeinen vroeger in Ouddorp woonden. Maar toen op een bepaalde plek nog dieper werd gegraven, kwamen uit de volgende bodemlaag scherven tevoorschijn die bleken te stammen uit de ijzertijd, dus nog vóór onze jaartelling. Aan bepaalde verkleuringen in de grond kun je dingen herkennen. Zo kan hout een bepaalde ver kleuring in de grond opleveren, waaruit je dan kunt afleiden dat er vroeger een bouwsel heeft gestaan. Als er mensen komen kij ken bij het graafwerk, merk je al gauw of ze je voor gek verkla ren of dat ze je werk serieus nemen. Als ze zeggen "Hei je die pot mit goud al gevongde?" dan weetje welke kijker je voor je hebt. Ja, het is flauw, dat is waar. Want daar zoek je niet naar. We proberen dan uit te leggen dat het niet zozeer gaat om de vondst zelf, maar om het verhaal dat zo'n vondst blootgeeft. Soms vind je resten leer of een oude schoen die al die tijd intact is gebleven. Die bevindingen worden gesorteerd per opgraving en in dozen bewaard; dan begint pas het echte werk: spoelen, schooimiaken en uitwerken van de bevindingen. Soms ga je over tot het restaureren van bijvoorbeeld een tegel of een pot, met behulp van gips. Maar soms laat je de scherven voor wat ze zijn, want vaak zijn scherven die je bijvoorbeeld in een stuk bouwland vindt, niet afkomstig uit een vroegere nederzetting, maar gewoon 'verdwaald.' Hoe dat kan? Nou, vroeger kwam de mest voor het land niet alleen uit eigen stallen, maar er werd ook wel mest hierheen gehaald vanaf 'de overkant'. Die mest werd via de zogenaamde mesthaven aangevoerd en dat was bij voorbeeld de stadsmest uit Rotterdam, van paarden die daar op straat liepen. In die mest kon best eens een kapot gevallen schaal of pijpenkopje terechtgekomen zijn." Elke provincie heeft een Provinciale archeoloog. Bij sommige vondsten is het handig hem in te schakelen. Hij kan vondsten laten prepareren en conserveren om het voorwerp te kunnen bewaren. Allerlei vondsten uit de bodem van Flakkee zijn te zien op diverse plaat sen. Zoals Het Streekmuseum in Sommelsdijk, het Toreimiuse- um in Goedereede, en ook het museum in het oude Raadhuis in Ouddorp. Een erg bijzondere vondst was een houten fluitje uit de omge ving van Goedereede. Het verkeerde in zeer goede staat en is onder andere mee geweest op een expositie naar het buitenland van zeer oude muziekinstrumenten. Een ander hoogtepunt was de ontdekking van een 13e/14eeeuwse nederzetting bij Oolt- gensplaat: Berwoutsmoer. Deze nederzetting dateerde uit de tijd vóór de inpoldering. Aangetroffen werd de plattegrond van twee of drie huizen en in de bodem lagen ook diverse voorwer pen, zoals broches, gespen en pelgrimsinsignes. De mensen die daar leefden, voorzagen wellicht in hun levensonderhoud door zogenaamde moemering. Als je weet dat een moer een zoutwin ning is, dan wordt er al meer duidelijk. De grond op Flakkee bestond toen nog uit veen. Daaruit werd het zout gewonnen. Zout was vroeger erg duur. Salarissen werden wel in zout uitbe taald. Salt..., saldo..., salaris. Was er bij de egalisatie van het nieuwe knooppunt nog iets inte ressants te vinden? Jan: "Nee, niet echt." Zijn bUk dwaalt naar de kaart aan de mum. "Er heeft ook vroeger niets bijzonders gestaan, dus dat hadden we ook niet verwacht. Maar het is wel leuk, we hebben nog wel iets gekregen van de mensen van het ISGO, het IntergemeenteUjk Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee. Jan opent een deur en haalt een kruUc, een scherf van een kopje en een geëmailleerde schaal, tevoorschijn, welke ze netjes bij Jan hebben afgeleverd. Jan glimlacht, "het is niet erg bijzonder, het is ook nog niet echt oud, maar het is toch heel leuk dat ze aan je denken." Over samenwerkingsverband gesproken. DIRKSLAND - Wat moet het heerlijk zijn om als organist te mogen fungeren in een kerkelijke gemeente waarbinnen je ervaart dat er draagvlak is voor orgelspel. Dat je inspan ningen als organist ook een beetje gewaardeerd worden en je niet het gevoel hoeft te hebben 'waar doe ik het eigenlijk voor...?'. Dat kerkgangers je wel eens laten weten wat vroeger naar de kerk te komen omdat ze een goed stukje inleidend orgelspel waardevol vinden. Dat ze er niet bot weg vanuit gaan dat een organist op de orgelbank zit om 'zichzelf te bevredigen' en soms zelfs roepen "dat Mozart weer op het orgel zat...!", maar dat ze begrijpen datje als organist serieus je best doet om een waardige sturing en bijdrage te geven aan een niet onbelangrijk deel van de eredienst: de gemeentezang. In een gemeente waar het zo fijn werken is - óók samen met kerkenraad en kerkvoogdij - heeft Krijn Kieviet al dertig jaar een plaats als kerkorga- nist. Begin deze maand mocht hij erbij stilstaan dat hij in de Hervormde kerk van Dirksland al zó lang de gemeente zang begeleidt, van 1973 tot heden. Daarvóór al was hij tien jaar organist van de Hervormde gemeenten te Poortugaal (1962-1965) en Alblasserdam (1965-1972). In totaal is hij dus al veertig jaar kerkorganist. En daar is hij de Heere God zeer dankbaar voor. Toen Krijn Kieviet - Flakkeeënaar van geboorte - in 1972 vanuit Alblasserdam terugkeerde naar het eiland, naar Dirksland, vertrok in de Hervormde kerk aldaar de heer Meulemeester als organist. Mede door een aanbevelingsbrief van de kerkvoogdij uit Alblasserdam \5erd Kieviet in diens plaats aangesteld. En over zijn passie vertelt hij graag. "Het pijporgel is de koning der instrumenten en heeft in de laatste eeuwen zijn vaste plaats gekregen in de kerk. We kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit erfgoed! In de Hervormde kerk hier in Dirks land hebben we een schitterend orgel, waar we als gemeente en orga nist iedere zondag opnieuw van kunnen genieten. En niet te vergeten de prachtige akoestiek in dit kerkgebouw, wat ook het orgelspel weer ten goede komt. Momenteel wordt het - uit 1804 daterende - orgel gerestaureerd door orgelbouwer Flentrop te Zaandam. Daarom zingt de gemeente nu tijdelijk bij een elektronisch orgel. Doordat het geluid hiervan voldoende wordt versterkt, gaat het zingen wel goed, maar ik zal toch blij zijn als het grote orgel er weer is. Er gaat niet boven! We mogen en moeten wel zuinig zijn op zo'n kostbaar bezit, ook met het oog op ons nageslacht." Regelmatig zit Kieviet 's zater- dagsavonds of soms 's zondagsmorgens in het orgel om de tongwer- ken (Trompet, Dulciaan) te stemmen, zodat tijdens de eredienst alles (weer) zuiver kUnkt. "Een kerkorganist moet ervoor zorgen dat een gemeente zo goed mogelijk zingt" vervolgt Kieviet, "en dat de tekst ook wordt vertolkt. Het zingen van de gemeente is één van de grootste gaven die wij door de Reformatie hebben ontvangen. Elke dienst speel ik vanuit een bepaalde geloofsovertuiging; geestelijk moet je je erop instellen. Zo moet je als organist goed opletten en aanvoelen wat voor dienst het Isi bijvoorbeeld een doopdienst, een avondmaalsdienst, een trouw- dienst óf een rouwdienst. Wat rouwdiensten betreft, word ik de laat ste tijd meer en meer gevraagd om meditatief inleidend orgelspel te willen verzorgen als de kist de kerk wordt binnengedragen. Dat had je vroeger niet zo. Verder moetje ook letten op de tijd in het kerke lijk jaar. Belangrijk is ook dat er een goed contact en samenspel is met de predikant(en), zodat je met je orgelspel tijdens de eredienst zo goed mogelijk in kan spelen op de tekstkeuze, dus op wat God Zélf ons te zeggen heeft in Zijn dienst. Zo kunnen we samen als gemeen te biddend zingen voor Zijn aangezicht, maar ook onze lof uitjube len. Het kan zo rijk zijn om als organist dit te mogen helpen vertol ken. Ook het uitleidend orgelspel na de dienst wordt niet willekeurig, maar welbewust gekozen, aansluitend op de preek. Een en ander vraagt echter wel de nodige voorbereiding; dat doe ik meestal 's zaterdagsavonds." Kieviet verteh dat natuurlijk ook een organist wel te maken heeft met eigen stemmingen. "Je bent nooit eender; daar ben je mens voor. Soms ben je meer in de stemming om een boete- of bedepsalm te spe len, maar een andere keer is het een lofpsalm. Persoonlijk heb ik een voorliefde voor het vrij improviseren van koraalvoorspelen. Als organist kun je je dan op een heel persoonlijke manier uiten en via je spel contact leggen met de gemeente. Je voelt dan ook - tenminste zo ervaar ik het - dat de gemeente niet alleen meeluistert, maar ook met je meedenkt en -voelt. Daarom vind ik improviseren uitgaan boven het interpreteren van orgelliteratuur." Het wijst er dus op dat Kieviet zijn organist-zijn sterk verweven weet met zijn geloof. "Orgelspelen zónder geloof is - in de kerkdienst althans - onmogelijk. Als het eerst door je zelf heengaat, kun je het ook met je hart spelen. Een organist moet met hoofd én hart bij zijn spel betrokken zijn. Je zou bijna zeggen: theologisch geïnspireerd zijn door het Woord! De toon mag het Woord niet voor de voet lopen, maar moet in het verlengde daarvan liggen. De organist zal niet tot meerdere glorie van zichzelf, maar tot eer van God zijn taak en opdracht in het midden van de gemeente vervullen. Soli Deo Gloria! Daar gaat het om." Zo mag Krijn Kieviet al vele jaren een dienende taak hebben als orga nist in de eredienst, bij een kerkelijke gemeente waarvan hij zeggen kan dal ze goed zingt. "Heel goed zelfs! Ze volgen ook precies wat de organist doet". Van harte hoopt hij in de toekomst de gezondheid en inspiratie te mogen blijven ontvangen om dit werk nog menige jaren te kunnen doen. NED. HERV. KERK Beroepen te Dalfsen (wijkgem. 1), H.J. Jan sen te Odoom-Valthermond Bethel; te Gouda (wijkgem. 4), mw. T. Bouw te Hal steren; te Harderwijk, A. D. Goijert te Bun schoten; te Scheveningen (wijkgemeente Duindorp), F. J. van Harten te Vlagtwedde; te Ballum/HoUum/Nes (Ameland), mw. J. W. van Dijken te Zuidbroek; te Numansdorp (wijk west), P. Hoogendam te Schelluinen; te Sliedrecht (wijk 2), A. H. Groen te Hel- lendoom. Toezegging van beroep: te Sommelsdijk, als predikant met bijzondere opdracht voor verpleeghuis De Samaritaan, St. H.D.G. Sommelsdijk, T. W. van Bennekom te Rijs- sen; te Bruchem en Kerkwijk/Delwijnen, R. W. de Koeijer te Giessendam-Neder-Hard- innxveld (verbeterd bericht). Aangenomen naar 's-Gravenzande (Vrijz. buiteng. wijkgemeente Uniekerk), W. H. Roobol te Jisp; naar Oudega W. ca. (SoW gemeente), M. Mink te Tjamsweer. Bedankt voor Sellingen, H. Bakhuis te Nieuweroord-Noordscheschut. GEREF. KERKEN Beroepen te Assendorp-Pierik (SoW ge meente), H. Zeeman te Pretoria, die dit beroep heeft aangenomen; te Zwolle-Zuid (SoW gemeente), J.J.N. Wilmink te Zuidla ren; te Balk ca. (SoW), J. van der Goot te Scheemda, die dit beroep heeft aangenomen; te Berlicum-Rosmalen (SoW), H. Koetsveld te Zaandam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Anna Paulowna, H. J. J. Pomp te Vrouwenpolder; te Harkstede, J. Werk man te Hattem-Noord (missionair predikant Oekraïne. Aangenomen naar Bruchterveld, H. Bos te Enschede-Noord (missionaire dienst) naar Drachten-Noord, R. A. Schipper te Alblas serdam i.c.m. Nieuw-Lekkerland; naar Win- sum, J. Klapwijk te Curagao; naar Wagenin- gen, J. H. F. Schaeffer, kandidaat uit Zwolle, die bedankte voor Gees, Mussel en Ooster- woldeAVijnjewoude. Beroepbaar gesteld: door de classis Hooge- veen, G. A. Heek, kandidaat uit Amsterdam, tel. 020-3632397 (neemt alleen parttime beroepen aan). Het OJW organiseert een open avond in De Hoeksteen voor jullie; alles staat weer voor jullie klaar; vanaf half 8 ben je welkom; we beginnen om acht uur! Kortom: gewoon komen!!! Altijd al levend willen sjoelen of een twee ling willen zijn of hou je veel van water en groene zeep? Vind je het leuk om met een team iets te presteren en hou je van een spor- tiviteit? Dan is dit jou kans, want... dit zijn nog maar een paar steekwoorden die jullie iets over de zeskamp op 30 april vertellen, dus mis het niet! Ben je 13 jaar of ouder? Verzamel dan snel een team bestaande uit minimaal 8 mensen en geef je op bij Heleen (470155) of bij Reinout (487450). OJW greetings CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Ameide, J. H. van Dijk te Urk; naar Onstwedde, G. Huisman, gerepa trieerd zendingspredikant Z.A.; naar Veen- endaal (Pniël), P. D. J. Buijs te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht, J. Schipper te 's-Gra- venpolder; te Kampen, C. Neele te Aagte kerke, die bedankte voor Meeuwen. Bedankt voor Borssele, J. Schipper te 's- Gravenpolder; voor Moerkapelle en voor Oosterland, G. J. N. Moens te Goes; voor Gorinchem en Ridderkerk, M. Karens te Werkendam; voor Hendrik-Ido-Ambacht, Hilversum en Westzaan, C. Sonnevelt te Veenendaal; voor MeUskerke, W. Visscher te Amersfoort; voor Stolwijk, A. H. Verhoef te St. Catharines (Canada); voor Beekber gen, W. J. Karels te Hardinxveld-Giessen- dam ïp ïH OUD GEREF. GEM. Beroepen te Stavenisse, D. Monster te Bar- neveld. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Achterberg, G. Gerritsen te Giessendam. GOEDEREEDE - De helikopter die gedurende de afgelopen weken in opdracht van het Waterschap Goeree- Overflakkee het dijkenstelsel van Goeree-Overflakkee in kaart heeft gebracht, heeft door ook op zondag te vliegen voor flinke irritatie en boos heid bij de inwoners van Ouddorp, Goedereede en Stellendam gezorgd. Zowel de gemeente als het Water schap ontvingen hierover verscheide ne klachten. De klagers meenden dat hierdoor de zondagsrust ernstig werd verstoord. SGP-fractievoorzitter Bart Noorthoek stel de als eerste de kwestie aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van Goede reede. Het college van B&W waste de han den in onschuld en verwees door naar het Waterschap. Daags daarna spraken Hans Klepper en Teunis Human, die naast SGP- raadsleden van Goedereede tevens hoof dingelanden zijn van het Waterschap Goe ree-Overflakkee, hun verontrusting hier over eveneens uit tijdens de Verenigde Vergadering van het Waterschap. Beiden betreurden het dat dergelijke activiteiten op zondag plaatshadden. Ook dijkgraaf David Goekoop had, als inwoner van Goederee de, de helikopter gesignaleerd. "De heli kopter van Fugro verricht de dijkmetingen met behulp van satellieten. Er zijn mini maal zes satellieten nodig voor een nauw keurige plaatsbepaHng via GPS. Door de oorlog in Irak is er de laatste weken echter regelmatig een aantal satellieten uit de lucht. Doordat ze niet steeds beschikbaar waren hebben de metingen vertraging ondervonden," aldus Goekoop. Zou er op die zondag niet gevlogen zijn, dan had dat het Waterschap nog eens een bedrag van 70.000 euro extra gekost. Goekoop stelde verder dat er duidelijk met Fugro was afge sproken niet boven de bebouwing te vlie gen. De dijkgraaf kon overigens beloven dat het bij een eenmalige actie zou blijven: imniddels is het hele gebied in kaart gebracht en is de helikopter alweer naar elders vertrokken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11