Restauratie poortpalen Boomvliet in ziciit I5GO in beeld Op 18 april verscriijnt onze krant huis-aan-huis! 4. EiiAtiien-niEuws Keyboard in Concert Wat gebeurt er met dorpskern Dirksland? 'Natuurlijk Goeree-Overflakkee Expositie: Tliea en Hans Treffers in 'De Bongerd' Ledenvergadering CBS 'De Hoeksteen' Ooitgensplaat Uitslagen 'De Viscromte' Heren 1 Intermezzo wint thuis van concurrent Holy Oud papier ophalen Melissant Rectificatie Ledenvergadering 'De Motte' Hebt u interesse om hierin te adverteren, neem dan contact op met onze advertentie-verkoop: Tel- (06) SO 44 83 53 of tel. (0187) 47 10 20 Eindelijk is het zo ver dat de poort- palen van de hofstede Boomvliet aan het Korteweegje in Dirksland kunnen worden gerestaureerd. Velen hebben de laatste jaren hun hart vastgehouden voor het lot van de monumentale palen. Wie heeft zich bij het passeren van deze rijksmonumenten niet afgevraagd wat ervan terecht moest komen? Afgelopen dinsdag stemde de raadscommissie Grondgebied en Economische Zaken van Dirks land in met een plan van het Colle ge van Burgemeester en Wethou ders, waardoor de palen nu geres taureerd kunnen worden. Complex verhaal Oplossing Afronding Overige Uitslagen: Programma: Zo simpel als de behandeling van het agendapunt 'Poortpalen Boom vliet', zo moeilijk was het voor de raadscommissie Grondgebied en Economische Zaken van Dirksland om een verantwoord advies uit te brengen op een aantal andere pun ten. Met betrekking tot de dorps kern van Dirksland kwam een aan tal zaken aan de orde, die met elkaar samenhangen en ingrijpende gevol gen kunnen hebben. Problematisch Meer gegevens nodig Zorgvoorzieningen Eén van de taken van het Interge meentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee (ISGO) is het coördineren van de natuur en miUeueducatie (NME). Middels natuur- en milieueducatie leren mensen op een interactieve ma nier onder meer welke invloed hun handelen heeft op hun leefmilieu. Acties van het ISGO hebben zich in het verleden met name gericht op het organiseren van projecten voor scholen, zoals het "afvalpro- ject" in 1997 en "De Varende Klas" in 2001. Daarnaast heeft het ISGO diverse leskisten ter beschikking die door scholen en verenigingen worden geleend ter ondersteuning van lessen en excursies. 't» Pi^iB» PAGINA lO De toestand rond de poortpalen was niet zo eenvoudig als het misschien lijkt. Eerst moesten de palen door de gemeente op de prioriteitenlijst voor restauratie worden geplaatst. Door het rijk moesten de restaura tiekosten worden vastgesteld die voor subsi die in aanmerking komen. Door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg zijn de sub sidiabele restauratiekosten inmiddels vastgesteld op bijna n 80.000. Dat betekent echter niet dat dit gehele bedrag door het rijk wordt vergoed. De maximaal haalbare rijks subsidie bedraagt 70% van genoemd bedrag. Om de maximale subsidie te kunnen verwer ven, moest een stichting tot behoud van de poortpalen worden opgericht. Een extra complicerende factor vormt de bestaande rijbreedte tussen de palen. Die is ontoereikend voor het huidige bedrijfsver- keer. Zeker nu groot vervoer geen gebruik meer kan maken van de Onwaardsedijk, doordat die weg is afgesneden voor omlei ding van de provinciale weg. Voor de Rijks dienst van de Monumentenzorg was het geen optie de palen verder uit elkaar te plaat sen. Voor het laatste probleem werd een oplos sing gevonden. De buurman van De Boom vliet is bereid grond af te staan voor een nieuwe toegangsweg. De aanlegkosten van deze nieuwe inrit zijn echter niet subsidia bel. Daarmee rees de vraag hoe dat gefinan cierd moest worden. Het antwoord was onverwacht eenvoudig: uit kadastraal onder zoek voor overdracht van de palen aan de stichting is gebleken dat de gemeente Dirks land juridisch eigenaar van de poortpalen is f Eigendom van de gemeente betekent dat slechts 50% van de restauratiekosten wordt vergoed. Wethouder Koningswoud heeft zich gerealiseerd dat deze optie voor de gemeente financieel niet aantrekkehjk is. Na veel besprekingen met de diverse betrokke nen is het volgende resultaat bereikt. De gemeente doet wegens verjaring afstand van haar eigendom en de poortpalen worden overgedragen aan de stichting, die 70% sub sidie verwerft. De resterende 30% zal door de stichting worden betaald als de gemeente de alternatieve inrit verzorgt. De buurman van de Boomvliet is bereid de grond voor de inrit tegen kosten koper aan de stichting over te dragen. De kosten voor de aanleg van de nieuwe inrit zullen maximaal n 10.000 bedragen. Dit bedrag is in de gemeentebegroting 2003 opgenomen als bijdrage aan monumenten. Voor de raadscommissie was het een beke ken zaak. Alle fracties waren het roerend met de door wethouder Koningswoud voor gelegde oplossing eens. De raadscommissie hoopt dat de restauratie nu snel wordt uitge voerd. Omdat de Onwaardsedijk door de omleiding van de provinciale weg doodlo pend is geworden, heeft het College van Burgemeester en Wethouders aan het pro vinciaal bestuur een bijdrage in de aanleg- kosten van de nieuwe inrit gevraagd. Goed nieuws dus voor allen die de markante poortpalen aan het Korteweegje behouden willen zien. Het ziet er naar uit dat de restau ratie in 2003, het Jaar van de Boerderij, wordt gerealiseerd. De gelijkgezindheid, die een echtpaar samenbindt, kan zich op velerlei terrein manifesteren, maar die van Thea en Hans Treffers uit Nieuwe Tonge is toch wel bij zonder: Veel van de schaarse tijd, die Thea Treffers overhoudt naast haar cosmetische praktijk, besteedt zij aan schilderen. Al eenjaar of vijf maakt zij, begeleid door Harold Jassoy (door zijn lessen in het Diekhuus welbekend) olie verfschilderijen. Haar onderwerpen zijn mensen- en dierenfiguren, bloemen ook, die zij in mozaïekachtige, levendig gekleurde composities vangt. Haar echtgenoot Hans heeft zich sinds drie jaar toegelegd op glas-in-lood panelen, waarin hij voornamelijk de thema's van de schilderijen van zijn vrouw verwerkt. Hij leerde deze moeilijke techniek van mevrouw Moniek van Munster van glaskunstatelier "Metamorfose" in Sotnmelsdijk. Uit beider werk hangt nu een keuze in Thee tuin de Bongerd, op een steenworp afstand Op maandag 14 april zal de jaarlijkse leden vergadering van CBS 'De Hoeksteen' wor den gehouden in 'De Magneet'Zuid Ach terweg 17 (Gereformeerde Kerk). De avond begint om 19.30 uur met een officieel gedeelte. Na het officiële gedeelte zal er door een spreker van stichting 'De Hoop' een lezing worden gehouden over drugs. Daar dit een zeer actueel onderwerp is in deze tijd wordt een ieder, ook niet-leden, vanaf 20.30 uur van harte uitgenodigd om deze avond bij te wonen. dus van de plaats van ontstaan, waarmee weer eens creatieve producten van mensen uit de regio gepresenteerd wordt. De expositie duurt van 1 april tot en met 12 mei 2003. Theetuin "de Bongerd", Molendijk 65 Her kingen (tel. 0187 66 93 27), geopend van 10.30 tot 21.00 uur, dagelijks behalve don derdags. Op vrijdag 11 april, aanvang 19.30 uur, is er weer een uitvoering van de leeriingen van de muziekschool G-O in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. De toegang is gratis en aan de beurt zijn deze keer de keyboardspe- lers. Docent Frank de Vreeze heeft met zo'n 22 leerlingen een avondvullend programma ingestudeerd. De leerlingen variëren in leeftijd van 7 tot 57 jaar en de muziek die ten gehore gebracht wordt is zeer divers en veelkleurig. De stijlen lopen uiteen van klassiek tot "Robbie Williams" en ook het keyboard staat garant voor een veelheid aan klankkleuren. De meeste concertgevers spelen op deze avond samen met hun docent en veel muziek is ook door hun zelf opgeschreven vanaf CD. Om het netjes te zeggen: De leerhngen hebben zelf op auditieve wijze transcripties gemaakt van bestaande com posities. Verder is bijzonder dat docent Frank de Vreeze ook nog een klein project met deze leerlingen heeft gestart waarbij ze in deze weken ook al deze stukken opnemen op CD. Deze CD heeft als educatief doel dat de leerlingen dan ook eens goed naar zich zelf en anderen kunnen luisteren en dat de motivatie op deze manier wel heel erg op scherp komt te staan. Leerlingen, docent, bestuur en directie van de muziekschool rekenen op veel publiek en heten u op voorhand al hartelijk wel kom! Uitslag van de op 29 maart gehouden Zout- wedstrijd van H.S.V. "de Viscromte" aan de Nieuwe Waterweg. Aantal deelnemers 26. 1. J. Landman98cm, Ipnt 2. A. Schaaf70cm, 2pnt 3. A. Koele60cm, 3pnt 4. P. van Eek60cm, Spnt 5. B. Jordaan58cm, 4pnt 6. H. van Heukelen57cm, 5pnt 7. N. Bazen57cm, 5pnt 8. D. Saarloos53cm, 6pnt 9. C. Westdijk53cm, 6pnt 10. P. Regeer52cm, 7pnt Volgende wedstrijd op 12 april is een wit- viswedstrijd aan het 'Voorns kanaal'. Inschrijven van 7.15 uur- 7.45 uur. Vissen van 9.00 uur - 14.00 uur. Het eerste herenteam van volleybalvereni ging Intermezzo blijft zicht houden op een negende plaats in de competitie. Het lager geklasseerde Holy 1 uit Vlaardingen wist de wedstrijd tot een vijfsetter te krijgen. Maar voor het eerst hielden de Flakkeese volley ballers het hoofd koel en wisten de vijfde set met een ruime 15-7 te winnen. Maar zoals zo vaak kwam de overwinning niet makkelijk tot stand. De eerste set was goed en Inter mezzo won met 25-23. Holy was de betere in de tweede en derde set: 20-25 en 19-25. in de vierde set leek Intermezzo op een 1-3 neder laag af te stevenen. Maar bij een ruime ach terstand begon Intermezzo aan een indruk wekkende inhaalrace. Dankzij uitstekend volleybal en een puik doorzettingsvermogen werd met 25-22 gewonnen. De vijfde set was nog nooit voor Intermezzo dit seizoen. Maar nu wel. Heren 1 bestond uit: Matthijs Joppe, Bastiaan Driece, Rene Santifort, Jeroen van Hoorn, Leen van en Boogert, Jaap Kransse, Mare en Theo van Biert. Dames 1 verloor haar wedstrijd tegen Spivo 2 uit Spijkenisse. Intermezzo startte enthou siast maar het enthousiasme was niet genoeg: 24-26, 23-25, 25-19 en 19-25 bete kende een 1-3 nederlaag. Heren Recrea 1 speelde een bij vlagen heel goede wedstrijd tegen koploper Valeas in Bergschenhoek maar verloor uiteindelijk met 1-3. Aanvallers Mare Dingemanse en Peter Oost waren de mannen van de match. Heren 2 - Spivo 44-0 Timmers 5 - Heren 32-2 Dames 2 - Spivo 31-3 Jongens Cl - Spivo 12-2 Jongens Dl -Spivo 12-2 Meisjes A - Spivo 12-2 Meisjes Dl - Ibis 14-0 02/04 1845 YUM 1 - Jongens Cl 02/04 2130 VC Merenwijk 1 - Heren Recrea 1 04/04 2100 VSS 1 - Heren Recrea 2 05/04 1715 Rijnmond 6 - Heren 1 05/04 1700 HoUemare 1 - Heren 2 05/04 1300 Schovocomca 6 - Heren 3 05/04 1300 DVO 2 - Dames 1 05/04 1500 Fikszo Krimpen 2 - Dames 2 05/04 1500 Rowido/DDL 1 - Jongens Dl 05/04 1815 Nivoc'72 1 - Meisjes Al 05/04 1045 Fikszo Krimpen 3 - Meisjes B1 05/04 1600 Volley Quick 1-Meisjes Cl 05/04 1600 Volley Quick 1 - Meisjes Dl 07/04 2100 Heren Recrea 1 - Euro Serve -bV *j» -ó- A *v J^ ,j, -<>-^-^^ r^;?J'-<^^-^>-*-> ^.-J'<--^^^^^ Het ziet er naar uit, dat de dorpskern van Dirksland heel wat te wachten staat. Dan rijst vanzelfsprekend de vraag: wat wil Dirksland eigenlijk met de dorpskern en wat zijn de dilemma's? Wel of geen vestiging van een Aldi aan het Korteweegje, wel of geen verhuizing van de Cl000 met andere winkels en de Rabobank naar de Geldersedijk? Wel of geen 'ontwin- keling' van het centrum, terwijl in het gel dende bestemmingsplan juist een centrum- beleid is opgenomen? Wat gebeurt er met de panden, die de vertrekkende winkels en de bank achterlaten? Opvulling of herinrichting met woningen is niet in alle gevallen moge lijk, omdat daarvoor geen woningcontingent beschikbaar is. Daarbij komt nog het parkeerprobleem in het centrum, het 'wildparkeren' rond het zie kenhuis en een tekort aan parkeerplaatsen vanwege uitbreiding van de polikliniek van het ziekenhuis. Commissievoorzitter Toes had er, de mate rie overziende, moeite mee een advies met ingrijpende gevolgen uit te brengen zonder voldoende objectieve informatie en onder bouwing. De overige commissieleden dach ten er net zo over en vonden het moeilijk nu hun standpunt te bepalen. Sinds de vorige commissievergadering heeft de Onderne mersvereniging Dirksland zich uitgesproken tegen de vestiging van Aldi. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat voor de geplan de vestiging van Aldi een zogenoemd REO- advies van de provincie nodig is. De commissie besloot het REO-advies af te wachten, meer objectieve informatie op te doen en in de vergadering van juni een en ander nader te bespreken. Volgens de com missie kan wethouder Koningswoud wel doorgaan met plannen voor een parkeerter rein op het Boezemplantsoen. Het zieken huis heeft in elk geval 40 parkeerplaatsen nodig wegens uitbreiding van de polikliniek. Onverdeeld ingenomen was de commissie met het feit, dat voor de leegkomende schoolgebouwen in de dorpskern veel pas sende belangstelling bestaat. Peuterspeel zaal en bibliotheek kunnen een onderkomen vinden in het Startblok. De gebouwen van de Prins Maurits aan de Irenelaan en De Inktvis aan de Beatrixlaan kunnen ruimte bieden aan zorgwoningen en zorgvoorzieningen. Er zijn al diverse initiatieven"in die richting. De gedachten gaan uit naar een combinatie van zorgwoningen en praktijkruimten voor zorg verleners. De Woningbouwvereniging Dirksland zou daar een belangrijke rol in kunnen spelen. Als het om zorgwoningen gaat, hoeft de kwestie van woningcontingen ten geen spelbreker te zijn. Wat dan weer speelt is de vraag: Hoe ver moeten de bewo ners van de zorgwoningen gaan voor hun boodschappen? Momenteel is het ISGO bezig met het project Ecologisch Groenbeheer. In het kader van Leren voor Duurzaamheid is hiervoor subsidie toegekend door de provincie Zuid-Holland. Het project is onder meer bedoeld om mogelijkheden voor een meer ecologisch groenbeheer bij de gemeenten en het waterschap te onderzoeken. Daarnaast is het ook de bedoeling om middels dit project inzich telijk te maken wat de verdere mogelijk heden van natuur- en miheueducatie op Goeree-Overflakkee zijn en de meer waarde om dit regionaal op te pakken. Wat is ecologisch groenbeheer nu eigen lijk? Eerst maar wat het niet is. Ecolo gisch groenbeheer wil niet zeggen dat je de natuur maar zijn gang moet laten gaan en je de openbare groenvoorzieningen laat verwilderen. Dit zou op de meeste plaatsen ook niet eens wenselijk zijn. Denk maar aan begraafplaatsen en plant soenen. Ook vanuit veiügheids- oogpunt kan de natuur niet altijd zijn gang gaan. Wat is het dan wel? Bij ecologisch groenbeheer kan worden gedacht aan het gebruik van bepaalde struiken en planten, die vlinders of andere insecten aantrekken of het selectiever maaien van grasstroken, waardoor wilde bloe men meer kansen krijgen. Ook kunnen door ander beheer vogels en kleine zoogdieren meer mogelijkheden krijgen om voedsel en een nestgelegenheid te zoeken. Hierdoor ontstaat er meer varia tie in het openbare groen, waardoor de leefomgeving aantrekkelijker wordt. Inmiddels zijn interviews gehouden met de coördinatoren groenvoorziening van de vier eilandelijke gemeenten en met een medewerker van het waterschap. Uit deze interviews is gebleken dat iedere afzonderlijke gemeente en het water schap in meer of mindere mate al bezig is met ecologisch groenbeheer. Deels is dit noodgedwongen om dat met minder mensen hetzelfde werk moet worden gedaan, maar ook vanwege het feit, dat steeds meer bestrijdingsmiddelen niet meer mogen worden gebruikt. Bij de individuele gemeenten is zeker interesse aanwezig om verder naar de mogelijk heden van ecologisch groenbeheer te kijken. Momenteel wordt gekeken of het nuttig is een bijeenkomst te organi seren voor alle groenbeheerders om ervaringen over ecologisch groenbeheer uit te wisselen en te bekijken welke ver dere mogelijkheden er birmen de ver schillende gemeenten en het waterschap zijn. Hiervoor kunnen ook medewerkers van andere gemeenten worden uitgeno digd die al meer ervaring hebben met het op een meer ecologische wijze onderhouden van het groen. Uit de gesprekken is tevens naar voren gekomen dat de gemeenten veel tijd kwijt zijn aan het opruimen van afval dat m de groenstroken is gedumpt. Soms gaat het echt om het illegaal dumpen van afval, maar het gaat ook om zwerf afval. Afval op straat en in het openbaar groen is niet alleen een ontsiering van de leefomgeving, maar heeft ook een nega tieve invloed op het veiUgheidsgevoel. De gemeente Dirksland heeft vorig jaar in samenwerking met de basisscholen een opruimactie georganiseerd om het zwerfafval op te ruimen. Het ISGO is momenteel bezig om te kijken of een dergelijke actie, zoals in 1997, eilande- lijk kan worden opgezet. Voor het basis- en voortgezet onderwijs wordt, in samenwerking met de CED, de vroegere onderwij sbegeleidingsdienst en het Consulentschap NME Zuid-Hol land een behoefte- onderzoek naar NME-diensten opgezet. In veel gemeen ten in Nederiand zijn NME-centra aan wezig. Van de diensten van deze centra wordt veelvuldig gebruik gemaakt. Hier kunnen niet alleen leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs, maar ook de inwoners van de gemeenten van alles leren over natuur en milieu in het algemeen, maar ook over hun directe leefomgeving. Op Goeree-Overflakkee ontbreekt zo'n centrum, maar dat wil niet zeggen dat binnen de scholen geen activiteiten op het gebied van NME worden ondernomen. In tegendeel, uit diverse gesprekken bhjkt dat de scholen daar wel degelijk aandacht aan beste den, maar dat er veel behoefte is aan praktische ondersteuning. Zoals: hoe organiseer ik het gescheiden inzamelen van afval op school? hoe kan energie en water worden bespaard met beperkte middelen. Men hoopt middels onderzoek een beeld te krijgen over de door de scholen gewenste vorm van ondersteuning en hoe daar het beste op kan worden inge speeld om uiteindelijk toe te werken naar een structurele inbedding van NME in het basis- en voortgezet onderwijs. Genoeg ontwikkelingen dus, die op zeer korte termijn verder zullen worden uit gewerkt. fr ■4Afe-§0^^>^-S»t-^!^i^:-^-494'^:?ï^^i^>^ V Op zaterdag 5 april wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Melissant. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt U het papier gebun deld aan de kant van de straat zetten. Bij voorbaat dankt voor uw medewerking. In tegenstelling tot wat eerder werd aangekondigd, wordt de Ledenvergadering van 'De Motte' gehouden op donderdag 10 april in 'De Doele', St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk. «&5W EIIAIIDEr niEUWS ALTIJD IETS BIJZONDERS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 10