Boomfeestdag in Dirksland ^8ttÉ^^^K Uitslagen 'Oostmoer' Vier jubilarissen bij EHBO Ouddorp Muziekevenement in Goedereede Dodenherdenking in Dirksland voor 't eerst op zondag Vragen rondom Beeldkwaliteitplan Oostdijk/Havenhoofd Passie en Pasen "O o EIIIU%3014!IEUWS De gemeente Dirksland hééft iets met bomen, dat is duide- lijli. Er gaat geen jaar voorbij, of de lioogste groepen van de vijf basisscliolen planten op de nationale boomfeestdag rij en flinke bomen. Kastanjes aan de Geldersedijk Mooi plantgoed Esdoorns aan de Binnenweg Ook de overige gemeenten op het eiland De overweldigende belangstelling èn inbreng bij de inspraakavond op 28 februari naar aanleiding van het Beeldkwaliteitplan Oostdijk/Haven hoofd in Goedereede, leverde tijdens de raadsvergadering in Goedereede een discussie op over de wenselijk heid van dergelijke plannen. Rendabel maken in Goedereede Een ad^^ertentÊe in EÊIanden-NÊeuws heeft altijcl succes..! A, He/V. Q Dr. ir. G. Blom voorzitter voorbereidingscommissie voor grote waterschapsfusie in Zuid-Holland Zuid Waterschap Hollandse Delta Verklaring Zondagsheiliging PAGINA 6 DINSDAG 1 APRIL 2003 Wethouder Koningswoud plantte in Dirksland de eerste boom tijdens de Boomfeestdag. Afgelopen woensdagmorgen begon de Boomfeestdag voor de Dirks- landse leerlingen om negen uur. Mooier weer konden de boomplan ters zich niet wensen en er klonk een vrolijk gekletter van spaden en schoppen. Wethouder Koningswoud heette de scholieren welkom en legde uit welke bomen er geplant zouden worden. Een dubbele rij van 45 kastanjebomen werd door de schoolkinderen in het talud van de Geldersedijk gezet. Met wat hulp van medewerkers van de gemeente en Webego deden jeugdige planters het snel en vakkundig. De bermen onder de bomen worden door de gemeente ingezaaid met een bloemenmengsel om, in samenspel met de natuurvriendelijke oevers langs de Geldersedijk, een mooi geheel te krijgen. De kastanjebomen, die op Boomfeestdag zijn geplant, zijn al zeven jaar oud. Ze komen van de kwekerij Het Buitenhof, vertelde hovenier Adriaanse van de gemeente. Zonder grote tegenslagen kunnen de kastanjebomen meer dan honderd jaar worden. Natuurlijk vroeg de wethouder of iedereen erop wil letten dat de bomen de kans krijgen om ongehinderd groot te worden. Voor de leerlingen had het bomen planten best langer mogen duren. Er werd gevraagd; "Zijn er nog meer bomen? Anders moeten we nu ai terug naar school om te gaan rekenen". Genietend van de voorjaarszon probeerde een leerling: "Ze konden beter boomvrij geven". Dat ging helaas niet door, maar er was wel een lekkere zak snoep als dank voor het keurige werk. Voor de leerlingen uit Herkingen en Melissant was er werk aan de winkel aan de Binnenweg in Melissant. De leerlingen uit Herkingen waren met de bus van Mijnders naar Melissant gekomen. Er waren er Wethouder Van der Kamp van de gemeente Middelhamis hielp in Soinmelsdijk mee met hel planten van de laatste boom. die liever in Herkingen bomen hadden geplant. "Maar vooruit, als Melissant hulp nodig heeft, dan doen we het maar". Voor burgemeester Stoop was het de eerste Boomfeestdag in de gemeente Dirksland. Hij had er plezier in en vertelde waarom er nieuwe bomen aan de Binnenweg kwamen. "Er stonden hier eerst zogenaamde sierperen, waar geen vruchten aan zouden komen. Er zijn in de twaalf jaar dat de sierperen hier staan veel meer vruchten aan gekomen dan ooit voor mogelijk werd gehouden. Dat gaf veel overlast en daarom komen er nu esdoorns." Ook de burgemeester zei hoe belangrijk het is dat iedereen er voor zorgt dat bomen niet ver nield worden. Het planten van de 28 esdoorns was nog een behoorlijk karwei, want het zonnetje was warm en de trottoirs moesten na het plantwerk net jes worden aangeveegd. Ook in Melissant waren de snoepzakken dubbel en dwars verdiend. De medewerkers van de gemeente en Webego ruimden tevreden de spullen op. Het werk van de Herking- se en Melissantse scholieren liet niets te wensen over. "Prima, nu nog een regenbuitje", was het commentaar van één van de toeschouwers. In Goedereede hebben de twee hoogste groepen van o.b.s. 'Buten de Poorte' te Goedereede en c.b.s. 'Eben Haëzer' te Goedereede- Havenhoofd 71 nieuwe bomen geplant langs het fietspad aan de Noordhavendijk. Namens het college van B en W van Goedereede stond wethouder P. T. Grinwis aan de spade. Als wethouder van, recreatie vertelde hij de kinderen dat de recreanten naar de gemeente Goedereede komen om te genieten. En bij dat genieten van de omge ving leveren de bomen volgens Grinwis een belangrijke bijdrage. De wethouder vertelde de schooljeugd dat bomen bij de geschiedenis horen. "Als je later met je vriend of vriendinnetje hier langsloopt, kun je altijd nog zeggen: die boom heb ik geplant!" Ook in Middelhamis en Oostflakkee werd meegedaan aan de Boom feestdag. In Middelhamis aan de Joost van de Vondellaan te Som- melsdijk en in Oostflakkee aan de Oostendesedijk te Oude Tonge. Wethouder P. T. Grinwis assisteert bij het planten van de eerste van de eenenzeventig bomen in Goedereede. Tijdens de behandeling van de 'ingekomen stukken" waren er enkele schriftelijke reac ties, gericht aan de raad, waarin de bewoners nog eens hun bezwaren op papier hadden gezet tegen de rigoureuze aanbevelingen in het Beeldkwaliteitplan. Volgens de heer G. Moerkerk van de Chris- tenUnie is er door het college de verkeerde volgorde gehanteerd bij het opzetten van een Beeldkwaliteitplan. "Eerst hadden de bur gers moeten worden geraadpleegd", waar schuwde Moerkerk. Volgens hem had men vervolgens met die ideeën van de burgers aan de slag moeten gaan bij het opstellen van het Beeldkwaliteitplan. Overigens heeft Moerkerk wel zijn bedenkingen bij de opstelling van dergelijke plannen. Hij con stateert dat de architect van het Beeldkwah- teitplan - die volgens hem meer verdient dan een postbode - grote delen van het bestaan de bestemmingsplan heeft overgenomen. Daarom vraag hij zich af "of we met derge lijke bureaus wel verder moeten gaan". Mevrouw T.A.H. Tigchelaar van de PvdA was het met Moerkerk eens. Ondanks dat ze toegaf als raad zelf opdracht te hebben gege ven voor het opstellen van een dergelijk plan adviseerde zij om het plan maar in de kast te leggen. Ondanks de grote kosten die hier voor zijn gemaakt: "Want hadden ons heel wat geld en moeite kunnen besparen. Wel zag zij één lichtpunt in het Beeldkwaliteit plan: Zij vond dat het plan zodanig verhel derend heeft gewerkt dat het een heel grote betrokkenheid van de bewoners tot gevolg heeft gehad. T. Human van de SGP vond dat het Beeld kwaliteitplan niet in de kast moet, volgens hem moet het rendabel gemaakt worden voor het wordt vastgesteld. Eerst moeten de dingen bijgesteld worden die niet deugen. De heer H. van der Meer van de VVD stak min of meer de hand in eigen boezem: "Het ligt aan om de opdracht zodanig te formule ren dat het in een keer goed is. Als het plan nu weer moet heroverwogen worden, komt er nog eens een rekening achteraan". De heer D. Pijl van het CDA bleek niet zo'n prettige ervaring te hebben met de opstellers van het Beeldkwaliteitplan waarvoor hij was geïnterviewd. "Ik stelde alleen maar voor om bankjes neer te zetten en wat mimte voor roeibootjes. Nu blijkt dat mijn woorden ver draaid zijn en dat ik zou gepleit hebben voor een jachthaven!" aldus een verbolgen Pijl. De heer H. Tanis van de SGP blijkt ongeveer dezelfde negatieve ervaring met de opstel lers van het Beeldkwaliteitplan te hebben. Hij betreurt dat het gesprek heeft plaatsge vonden. De enig aanwezige wethouder, de heer P.T. Zaterdagavond 5 april is er gelegenheid om de kerk van Goedereede te komen zingen. De deuren staan vanaf 19:00 uur wijd open. Er staan bekende psalmen en gezangen, betrekking hebbend op het lijden, sterven en de opstandig van Christus, op het program ma. De liederen zullen door middel van het lezen van bijbelteksten aan elkaar worden verbon den. De meditatie deze avond wordt verzorgd door drs. J.W. van Estrik. Het thema is "vloek en zegen". De begeleiding op het orgel komt deze avond voor rekening van Jan Bezuijen. Het programma vangt aan om 19.30 uur. Grinwis, blijkt onder de indmk te zijn van de betrokkenheid van de bewoners. Hij verze kerde dat de reacties van de burgers zeker zullen worden meegenomen bij de verdere planvorming. Ook raadsvoorzitter burgemeester Sinke was onder de indrak van de belangstelling van de inwoners: "We hebben veel overhoop gehaald. Maar het was 'goud' dat degenen die wat later waren in het halletje van Oost dam moesten staan vanwege de enorme belangstelling", zo verwoord Sinke zijn tevredenheid over de dmkbezochte inspraakavond. Apenkooi, wedstrijd touwtrekken, bij praten, wat lekkers bij een bakje... a.s. zaterdagavond 5 april vanaf 19:30 uur in de sporthal. Jullie zijn van harte Commissie Z.A.J. W. BARENDRECHT - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen dr. ir. G. Blom (64) benoemen tot voorzitter van de voorbereidingscommissie die zich gaat bezighouden met de fusie van Waterschap De Groote Waard, Waterschap De Brielse Dijkring, Waterschap Goeree-Overflakkee, Wa terschap IJsselmonde en Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waar den. Provinciale Staten in Zuid-HoUand hebben op woensdag 19 februari 2003 besloten tot een fusie van deze waterschappen. Dit nieu we waterschap gaat met ingang van 1 janu ari 2005 van start onder de naam Waterschap Hollandse Delta. Dr. ir. G. Blom was van 1989 tot 1999 direc teur-generaal van Rijkswaterstaat. Afgelo pen jaren was hij voorzitter van twee beleidsgroepen die zich in opdracht van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben gebogen over de herstructurering van de organisatie van het waterbeheer in Zuid- Holland. Inmiddels heeft de heer Blom vooruitlopend op de officiële benoeming door Gedeputeerde Staten de eerste vergade ring van de voorbereidingscommissie bijge woond. De benoeming heeft plaats als alle benodigde procedures met betrekking tot het fusiebesluit zijn afgerond. Naast de exteme voorzitter hebben per betrokken waterschap ook de voorzitter/dijkgraaf en een ander dagelijks- bestuurshd zitting in deze voorbereidings commissie. De voorbereidingscortmiissie trekt zo snel mogelijk een projectleider aan. Deze projectleider geeft als voorzitter van de projectgroep de fusie concreet gestalte. De projectgroep bestaat verder uit de directeu ren van de betrokken waterschappen. Waterschap Hollandse Delta is het all-in waterschap dat per 1 januari 2005 wordt opgericht. Dit nieuwe waterschap bestaat uit Waterschap IJssehnonde, Waterschap De Brielse Dijkring, Waterschap De Groote Waard, Waterschap Goeree-Overflakkee en Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Het nieuwe waterschap houdt zich bezig met het beheer en onderhoud van de waterkeringen ter bescherming van het land tegen het water. Anderzijds zorgt het ervoor dat voldoende water in het gebied aanwezig is om te kunnen wonen, werken en recreë ren. Het bewaakt verder een goede water kwaliteit in sloten, plassen en singels. Bovendien zorgt het voor de zuivering van afvalwater. Met uitzondering van de provin ciale wegen en rijkswegen is het nieuwe waterschap ook verantwoordelijk voor alle wegen en fietspaden buiten de bebouwde kom. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef 1 en proeven B12, Ll-13, Ll-14 en Ll-15, gehouden op zaterdag 29 maart in Manege Oostmoer, Oost- moersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor proef 1 dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 105, voor de overige proeven geldt een minimum van 140 punten. Proef 1: Lotte Gerrites, Snoopy, 136 pnt; Thomas Troost, Tazz, 134 pnt; Brenda v.d. Nieuwendijk, Brenda, 131 pnt; Michelle v.d. Heerik, Cupido, 130 pnt; Angelique de Vos, Levi, 130 pnt; Madeion Breukhoven, Dia mond, 128 pnt; Ilja Koole, Karine, 126 pnt; Pascalle Valstar, Bessie, 126 pnt; Eline de Weert, Karine, 126 pnt; Maxime v. Oosten, Sacha, 124 pnt; Valerie Verweij, Brenda, 123 pnt; Amy v.d. Welle, Carla, 123 pnt; Michelle Valstar, Bessie, 122 pnt; Nelleke de Ruijter, Carola, 121 pnt; Sabrina Klein, Dynamite, 121 pnt; Jacomijn Goosens, Quint, 119 pnt; Britt de Waal, Cupido, 118 pnt; Gerrie de Waal, Brenda, 117 pnt; Rosa Koopman, Brenda, 117 pnt; Jocelyn Horsch, Bobbie, 116 pnt; Anouk v. Rijen, Snoopy, 116 pnt; Sabrina v.d. Bos, Quint, 116 pnt; Claudia Neele, Brenda, 113 pnt; Cora v. Hulst, Max, 113 pnt; Anneleen Kolijn, Max, 111 pnt; Peter Witvliet, Tazz, 106 pnt. Proef B12: Bianca Verhoeff, Polly, 160 pnt; Ester Verhoeff, Polly, 156 pnt; Daisy Argoudelis, Cupido, 152 pnt. Proef Ll-13. Eline Bestman, Tazz, 154 pnt; Amande v. Santen, Fenjala, 153 pnt; Lavina Burgers, Sascha, 152 pnt; JuMette Kamp, Amber, 149 pnt; Anne v. Middelkoop, Dia mond, 142 pnt. Proeven Ll-14 en Ll-15. Juliette Kamp, Amber, 157 pnt; Angelique Visser, Pepper, 147 pnt; Nathalie Visser, Pepper, 141 pnt; CaroUen de Vogel, Tracy, 140 pnt. In Dirksland wordt dit jaar de Natio nale dodenherdenking voor gevalle nen tijdens de Tweede wereldoorlog voor het eerst op zondag gehouden. Burgemeester Stoop zal hieraan zelf medewerking verlenen, zo zei hij tij dens de gemeenteraadsvergadering van afgelopen donderdagavond. Stoop gaf aan behoefte te voelen om een en nader toe te lichten legde daar voor tijdens de vergadering een ver klaring af. "Allereerst heb ik moeten constateren dat de regering in 1986 heeft vastgesteld dat de herdenking van 4 mei en de viering van 5 mei altijd doorgaan op 4 en 5 mei, ongeacht op welke dagen deze data vallen en ongeacht een eventueel religieus karakter van deze dagen", zo zei Stoop. "Dit besluit is geno men in overeenstemming met de wens van de verzetsorganisaties en ondertekend door de toenmalige minister-president". Die vast- stelhng betekent voor de burgemeester dat hij niet de vrijheid voelt om de dodenher denking te verplaatsen, bijvoorbeeld naar zaterdag 3 mei. "De keuze voor mij was: óf op 4 mei, óf helemaal niet", zo gaf hij aan. Toen Stoop gevraagd werd medewerking te kunnen verlenen aan een programma op zondag, heeft hij allereerst vastgesteld dat deze herdenking een initiatief is van de plaatselijke Oranjevereniging en als zodanig dus geen directe activiteit is van de gemeen te. Verder kon hij met de Oranjevereniging tot overeenstemming komen om - in ver band met de herdenking op zondag - een "zeer sober programma" samen te stellen dat Stoop "uit oogpunt van respect voor de zon- dagsmst aanvaardbaar acht", zo verklaarde hij. In eerste opzet is het de bedoeling dat er een stille tocht wordt gehouden vanaf het gemeentehuis tot aan de gedenksteen nabij 'Geldershof. Daar zal het gebmikelijke ceremonieel plaatsvinden - met één minuut stilte en het 'Wilhelmus' - en zal burge meester Stoop een korte toespraak houden. Het programma zal naar verwachting ca. een half uur duren. De kerkdiensten 's avonds zullen normaal doorgang kunnen vinden, waarna belangstellenden aanwezig kunnen zijn bij de herdenking, zo gaf Stoop aan. "Bij het nemen van mijn beslissing om mee te werken, heeft tevens meegewogen dat de diverse contacten die ik over dit gevoelige onderwerp heb gehad met geestverwanten, mij bevestigd hebben in de overtuiging dat een waardige herdenking op 4 mei 2003 op haar plaats is. Ik wil nadrukkelijk stellen dat ik veel begrip en respect heb voor diegenen die op grond van hun diepste overtuiging lie ver een andere beslissing hadden gezien. Ik heb echter gemeend, binnen de grenzen van mijn persoonlijke overtuiging, recht te doen aan mijn verantwoordelijkheid als burge meester van alle inwoners van de gemeen te", zo besloot Stoop zijn verklaring. Een overgrote meerderheid van de gemeen teraad kon zich geheel vinden in het besluit van de burgemeester, vooral vanwege het sobere karakter dat deze zondagse herden king zal dragen. Alleen de SGP-fractie ver enigt zich er niet mee. Namens deze fractie zei de heer Kalle "de inhoud van Stoop's verklaring wel te begrij pen, maar óók te betreuren. Hij wees zijn burgemeester (en partijgenoot) op het vierde van de Tien Geboden, waarin naleving van de zondagsmst wordt voorgestaan. "Het gaat om principe. In de Bijbel wordt niet expliciet verboden om dodenherdenking om zondag te houden, maar omdat de zondag de opstan- dingdag van Christus is, dienen we in dat licht deze dag te heiligen en zou het gepast zijn om de dodenherdenking dit jaar op zaterdag 3 mei te houden." Niet alleen om principiële, maar ook om praktische reden zei Kalle namens zijn fractie moeite te heb ben met de zondagse dodenherdenking. "Veel van de anders zo trouwe aanwezigen zullen nu afwezig zijn. En waar gaat het ten diepste om? Om een herdenking op zondag, óf dat met een vrij geweten iederéén deel kan nemen aan de Nationale dodenherdenking? Laten we met z'n allen op dit laatste zuinig zijn!", zo pleitte Kalle. Burgemeester Stoop daarentegen vindt dat, als er een dag is die zich leent om stil te staan bij de dood, dit bij uitstek de zondag is. Daarom vindt hij een dodenherdenking op deze dag, mits zeer sober gehouden, niet strijdig met de christelijke zondagsheiliging. Tijdens de jaarvergadering van 25 maart jl. van EHBO Nederiand afd. Ouddorp werden vier jubilarissen gehuldigd; drie die 25 jaar geleden hun eenheidsdiploma haalden en één voor wie dit zelfs veertig jaar geleden is. Laatstgenoemde is mevrouw Van der Wen- de-Klijn. Zij kreeg een gouden EHBO-speld opgespeld en van de vereniging kreeg ze een goed gevulde boodschappenmand uitge reikt. De andere drie zijn de heren J.M. Grin wis en M. Koese en mevrouw Moerkerk- Breen. Mevrouw Moerkerk is nog wekelijks betrokken bij de opleiding van EHBO-ers. De drie zilveren jubilarissen kregen een zil veren EHBO-speld en een Parkerpen met insigne uitgereikt. Gevieren werden ze toe gesproken door de mevrouw K. Groenendijk namens de Ouddorpse EHBO-vereniging, gevolgd door de heer Birkhoff namens EHBO Nederiand. De Kiinststichting Goedereede organiseert op rijdagm ond 4 apiil ^0 00 uur een muziekeveneinent in restaurant 'De Gouden Leeuw' te Goedereede, waarop de zang groep Soudsphere uit York (Engeland) optreedt. De groep bestaat uit vier dames dl gespecialiseerd zijn multi-culturele en internationale a capella muziek. Ze zinaen in exotische harmonie en met ongewone techniek uit vocale tradities vanuit de hele wereld en door de eeuwen heen. De z^mgeressen zingen met zoveel warmte inteeri teit, hiimor en passie dat hun liederen legendes lijken te zijn van de levens en liefdes van alle mensen ter wereld. "ciucs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6