Mn H^Scholtens stort zich graarin het aycjntuur.. Medewerkers van de afdeling Thuiszorg Goeree-Overtlakkee behalen diploma Verzorgende C. ERVARINGEN VAN EEN JAAR DUALISME EliAII|]9f.|1IEU%ia Er zal een andere type bestuurder in het gerneenteb&Sti0rMmm Raadsleden in contmissiesMM^^ Thuiszorg moet imago van alleen maar ramen lappen kwijt Vraag om zorg blijft toenemen Cursus voor ouders met een druk kind Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' -Deel 2- Goede zaak Grindbermen "Tussen de oortjes" Conclusie Informatiebijeenkomst Meer info en aanmelding Deelkwalificaties Niet alleen oudere cliënten Ramen lappen Goede belangstelling Gediplomeerden PAGINA 8 VRUDAG 28 MAART 20013 Op zoek naar de ervaringen met het dualisme kwamen we terecht in het gemeentehuis van Middelharnis. We ontmoetten daar gemeentesecretaris mr. H. Scholtens. Als ambtenaar laat hij zijn licht schijnen over een jaar dualisme. De heer Scholtens heeft als secretaris van de gemeente Goedereede de voorbereidingen en een klein stukje van de praktijk meege maakt van het dualisme in die gemeente, waarna hij de overstap maakte naar de gemeente Middelharnis waar hij 'het nieuwe besturen' verder in de praktijk kon brengen. Op de vraag hoe hij terugkijkt op het proces antwoordt Scholtens dat het afgelopen jaar "een hele belevenis was". Hij verduidelijkt de omstandigheden waarin de betrokkenen verkeerden tijdens de invoering met een voorbeeld; "Het is een avontuur waarbij je in het zwembad gegooid wordt zonder zwem- bandjes en nog maar nauwelijks kunt zwem men". Want een avontuur is het voor Schol tens en 'zijn' ambtenaren zéker geweest. "Ik ben er in twee verschillende gemeenten nauw bij betrokken geweest en heb het erva ren als een enorme uitdaging", aldus Schol tens. De uitdaging ligt volgens hem in het feit dat ambtenaren geheel anders moesten gaan werken toen er een scheiding werd aan gebracht in het bestuur van de gemeente. Scholtens vindt die scheiding die in het bestuur heeft plaatsgevonden een goede zaak. "Het dagelijks bestuur van de gemeen te wordt nu gedwongen om veel meer na te denken over de voorstellen die naar de raad gaan, maar dit legt natuurlijk een zware druk op het ambtelijke apparaat, want dit moet nu veel meer informatie verzamelen als voor heen, volgens Scholtens. De gemeentesecretaris wijst ook nog op een andere verandering die plaats moet vinden binnen de werkwijze van de ambtelijke organisatie. Zo moeten ook in het nieuwe bestel de voorstellen van het college aan de gemeenteraad verdwijnen en daarvoor in de plaats moet een 'brief aan de raad komen, waarin het college verzoekt of de raad een besluit wil nemen over een bepaald onder werp. Scholtens erkent dat deze werkwijze in Middelharnis feitelijk nog niet in gebruik is. "De voorstellen aan de raad lijken nog te veel op de oude collegevoorstellen". Toch wil hij de schouders eronder zetten om ook de nieuwe manier van werken onder de amb tenaren ingang te laten vinden. Samen met de binnenkort te benoemen inte rim-griffier P. Detmers, oud-gemeentesecre- taris van Hoeven, hoopt hij de nieuwe werk wijze voortvarend aan te pakken. Scholtens erkent dat door gebrek aan tijd en mankracht het afgelopen jaar in zijn ogen te weinig aan dacht is besteed aan het feit dat de ambtelij ke organisatie ook dualistisch moet gaan worden. Een gevolg van die omslag is dat de ambte naren in een spagaat terecht komen: "Aan de ene kant moeten de ambtenaren aan het col lege informatie aanleveren bij een bepaald onderwerp met hun adviezen. Aan de andere kant moet op verzoek informatie gegeven worden aan willekeurige gemeenteraadsle den, die aangaande die onderwerpen soms een andere mening hebben en dit vraagt heel wat van de mensen", aldus Scholtens. Scholtens geeft in dat kader een voorbeeld dat het werken als ambtenaar onder het nieu we besturen wel eens problemen kan ople veren. "In de laatste raadsvergadering kwa men op initiatief van ABB de grindbermen in Nieuwe Tonge aan de orde. Een ambte naar heeft, ter goeder trouw, op eigen initia- Gemeentesecretaris mr. H. Scholtens van Middelharnis. Aan de muur een foto die het 'teamwork' uit beeldt wat Scholtens zeker onontbeerlijk acht bij de invoering van het dualisme. tief een enquête gehouden, onder inwoners van Nieuwe Tonge en mede naar aanleiding daarvan werd een rapport uitgebracht en werden voorstellen gedaan. Eén van de raadsleden zegt: ik heb een alternatief; die zelfde ambtenaar moet dan hier ook mee aan de slag gaan en dit werkt niet altijd lekker", zo zegt Scholtens. Hij ziet het dan ook als een uitdaging voor de ambtenaren om de democratische processen goed in de gaten te houden. Hij erkent dat er wel erg veel op de ambte naren afkomt; en er moet al zo veel veran deren. De organisatie wordt naast het dualis me ook nog geconfronteerd met een organi satie-veranderingstraject. Doel hiervan is om de organisatie anders en beter te laten functioneren, maar het houdt natuurlijk wel veranderingen in voor de medewerkers. En het vereist nu eenmaal tijd voordat nieuwe doelstellingen "tussen de oortjes" zitten. Volgens Scholtens moet alles anders wor den, zowel op ambtelijk als bestuurlijk niveau. "Het valt niet mee om de oude ver trouwde paden te verlaten. Er moet, als het ware, een nieuw pad door de wildernis wor den gebaand." Persoonlijk is Scholtens niet ongelukkig met een wat scherper reagerende gemeenteraad, maar dit kan wel leiden tot bijzondere situ aties. Hij wijst op de discussie rond de par keerplaatsen bij de Hema, waarbij de raad een ander standpunt innam dan de wethouder. Volgens de gemeentesecretaris moet niet alleen het ambtelijk apparaat zich aanpas sen, maar voor de wethouders en raadsleden geldt deze noodzaak evenzeer. Hij verwacht dat de nieuwe manier van werken niet zo maar gemeengoed zal worden binnen de gemeenten. "Er is nog weinig vers bloed binnen de gemeenteraden, daarom verwacht ik dat er zo'n drie generaties raadsleden overheen zullen gaan voor dat het nieuwe systeem goed functioneert. Daarom ver wacht ik in de toekomst dat er andere types gemeenteraadsleden en wethouders op zul len staan. De bestuurders die in de toekomst niet uit de voeten kunnen met het duahsme, zullen dan toch tussen wal en schip raken," aldus Scholtens. Raadsleden in commissies De invoering van het dualisme heeft ook tot doel om de discussie over bepaalde onder werpen op hoofdlijnen zoveel mogelijk in de raad te laten plaatsvinden. De gemeentese cretaris vindt, mede gezien dat doel, dat commissies dan ook bemand moeten worden door raadsleden. Communicatie tussen raadsleden en commissieleden (niet zijnde raadsleden) vereist een extra overleg met kans op misconmiunicatie. Het opnemen van niet-raadsleden in commissies gebeurt om deze personen ervaring op te laten doen maar dat kan ook in een uitgebreide en goed voorbereide steunfractievergadering. Mid delharnis' hoogste ambtenaar voelt wel iets voor het idee om een zogenaamde opinië rende raadsvergadering te houden, vooraf gaand aan een besluitvormende raadsverga dering. De commissies kunnen dan verval len en er kan een goede discussie gevoerd worden over hoofdlijnen op een wijze die een breed publiek aanspreekt. Maar dit alles valt binnen de bevoegdheid van het bestuur en zijn mening moet dan ook als een advies worden gezien. Scholtens vermoedt ook dat het raadsvoor zitterschap van de burgemeester zijn langste tijd heeft gehad, want "Scheiding maken tussen het voorzitterschap van de raad en de vertegenwoordiging van zijn of haar beleid als portefeuillehouder is soms moeilijk". De heer Scholtens is dus behooriijk positief over de invoering van het dualisme. Maar hij vindt dat de rol van de burger - want daar is het toch om begonnen - wel versterkt moet worden. De raadsleden zullen daarom toch meer de burgers op moeten zoeken. Hun rol van 'vergadertijger' zal daarom ook in Mid delharnis aanzienlijk moeten veranderen, (DE VOLGENDE KEER IS HET WOORD AAN DE BURGEMEESTER) De GGD Zuidhollandse Eilanden organiseert op Goeree-Overflakkee een cursus voor ouders met een druk kind. De cursus is een samenwerking van; S&O stichting voor opvoedingsondersteuning; Stichting Jeugdzorg; Zorg en Welzijn Groep en de GGD Zuidhollandse Eilanden. De cursus en de informatiebijeenkomst zijn bedoeld voor ouder(s)/verzorger(s) van een druk kind die problemen ervaren met de opvoeding. Bij de opvoeding van drukke kinderen is het belangrijk dat de opvoeders het samen eens zijn over de aanpak en elkaar steunen. Vanzelfsprekend zijn ouders of ver zorgers die alleen hun kind opvoeden ook van harte welkom. Tijdens de informatiebijeenkomst krijgt u informatie over druk gedrag en tips over hoe u kunt omgaan met drukke kinderen. Deze bijeenkomst is een goede manier om kennis te maken met de oudercursus. De oudercur sus is bedoeld om ouders met een druk kind een steuntje in de rug te bieden bij de dage lijkse opvoeding. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten. Daarin komen de volgende thema's aan bod; Oorzaken van hyperactief gedrag; Hoe leren kinderen gedrag; Grenzen stellen en structureren; Bevorderen van gewenst gedrag; Hoe om te gaan met lastig gedrag. Tijdens de cursus wordt veel aandacht besteed aan oefeningen en thuisopdrachten. Daarnaast bestaat er voldoende gelegenheid om met elkaar ervaringen uit te wisselen over de dagelijkse opvoedingsperikelen van een druk kind. De informatiebijeenkomst in Middelharnis wordt georganiseerd op maandag 14 april van 19.30 tot 21.30 uur. De oudercursus is op de volgende data: 12 mei; 19 mei; 26 mei; 2 juni; 16 juni; 23 juni en worden gehouden in 'Het Diekhuus' aan het Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middel harnis en duren van 19.30 uur tot 22.00 uur. Er worden oudercursussen georganiseerd voor ouder(s)/verzorger(s) van kinderen van 4-12 jaar. De oudercursus is bedoeld voor opvoeders die hun kind als druk ervaren. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ron de 26 van de huishoudelijke competitie, gespeeld op 24 maart jl. Moedt-Bomrem. Verolme -1. Lagendijkrem. Van der Waal - Van ProoijenO -1 Peeman - Struik1 - O Minnaar - H. K. Smit1 - Q Loosjes - Noordijk1 -O Lesuis - M. Lagendijkrem. Meiaard - BoschO-1 Den Haan - Van der StaaijQi Deelname aan de informatiebijeenkomst is gratis. De kosten voor de oudercursus bedra gen: 15,- per persoon en 25,- per echt paar. Voor meer informatie, aanmelding of voor het vragen van de folder kunt u contact opnemen met GGD Zuidhollandse Eilanden, Secretariaat Jeugdgezondheidszorg, tele foon; 0181 652485. Afgelopen vrijdagavond kregen - tij dens een gezellige bijeenkomst - negentien medewerkers van de afde ling Thuiszorg het diploma C uitge reikt en drie thuiszorgers ontvingen hun certificaten. In deze regio neemt de thuiszorg een heel gro te plaats in de samenleving in. Toch blijkt dat deze verzorgingsmstelling niet zo bekend is bij het grote publiek; ondanks dat zij één van de grootste werkgevers van Goeree-Overflak kee is en dat veel gezinnen en families er op enige wijze mee hebben kennisgemaakt. Met de twee praktijkopleiders van de Stich ting, Corrie van Ours en Karin Vroeginde- weij, hadden we een gesprek over de oplei ding en het werk van de Thuiszorg. De groep die vrijdagavond liet C-diploma in ontvangst mocht nemen, na een opleiding van dertien maanden, bestond uit vrouwen waarvan de leeftijd lag tussen twintig en vijfenvijftig jaar. Volgens de praktijkoplei ders geeft dit verschil in leeftijd aan dat zowel jongeren als ouderen het nut inzien van verdere studie binnen hun vak. Nieuwe medewerkers binnen de thuishulp zijn ver plicht om het certificaat Thuishulp A te halen, als ze nog niet in het bezit zijn van een 'helpend' of 'verzorgend' diploma. En van af die basis kunnen de verzorgenden, als ze dat willen, zich door het volgen van cursus sen zich verder bekwamen in 'het vak' door te gaan studeren voor de functies Verzor gingshulp B en Verzorgende C. De geslaagden voor hun diploma 'Verzorgenden C'. Door het behalen van zes deelcertificaten komen de cursisten in het bezit van het diploma Verzorgende C. Zo is er het deel certificaat 'huishoudelijke werkzaamhe den', waarin de cursisten geleerd wordt om de huishoudelijke werkzaamheden bij de cliënten zo economisch mogelijk in te delen. Ook is er het deelcertificaat 'beroepshou ding', hierin wordt geleerd hoe de thuiszor gers de cliënten het beste kunnen benaderen. Het is volgens de praktijkopleiders ook heel belangrijk dat de werkers leren om hun gren zen aan te geven in de omgang met de cliën ten. "Hiermee wordt niet bedoeld, dat de thuiszorger reageert in de trant van 'hier ben ik niet voor aangenomen'. Maar er kunnen in de gezinnen situaties zijn waar ook de thuishulpen niet altijd weg mee weten. Ze worden dan geleerd om de problemen samen met de cUënt op te lossen. Als ze er dan nog niet uitkomen is het voor de werknemers een geruststellend gevoel dat er een wijkteam achter hen staat. In dit team kunnen ze altijd terecht met de problemen die ze in de gezin nen tegenkomen", volgens de opleiders. De dames Van Ours en Vroegindeweij erkennen dat er zeker wel eens situaties kun nen ontstaan waarin ook de thuiszorger niet weet wat er gedaan moet worden. Dit kan zijn als er iemand gewond is door een onge luk in huis of erger; wanneer een cliënt is overleden wanneer de thuiszorger 's och tends het huis binnenstapt. Doordat de thuiszorgers zich veelal heel De praktijkopleiders Corrie van Ours (links) en Karin Vroegindeweij voor 'De Dillenburg waar de Thuiszorg haar basis heeft. nauw met hun cliënten verbonden weten is het regel dat ze niet langer dan één jaar bij dezelfde cliënt verblijven. "Deze regel is ingevoerd ter bescherming van zowel de cliënt als thuiszorger, want de onderlinge band zou wel zo groot kunnen worden dat er van beide kanten teveel beslag op elkaar gelegd wordt. Je gaat toch een beetje een deel uit maken van dat gezin", zo verklaren de opleiders. Thuiszorg wordt niet alléén verleend bij oudere cliënten, maar het komt ook veel voor dat er hulp wordt verleend in gezinnen met jonge kinderen, en natuurlijk vereist dit een verschillende aanpak. Binnen het wijk team waar ook de thuiszorger deel van uit maakt, kunnen ook de voorkeuren worden uitgesproken in welk soort gezin de mede werkster het beste past. Hierbij wordt ook rekening gehouden met de voorkeur van de thuiszorger. "De een werkt liever bij oudere mensen en de andere werkt hever in een jong gezin met kinderen. Ook zijn er thuiszorgers die er tegenop zien om, bijvoorbeeld, voor cliënten te werken die lijden aan dementie", zo verklaren de praktijkopleiders. "De thuiszorg heeft jarenlang het imago gehad dat ze alleen maar kwamen om ramen te lappen en te koken", aldus de beide dames die zelf ook een rijke ervaring hebben in de zorg. Die nadruk op alleen maar huishoude lijk werk is toch minder geworden, want door verdergaande specialisatie is het werk van Thuiszorg behoorlijk uitgebreid. Het eerdere ontslag van patiënten uit het zieken huis en de wachtlijsten bij de verzorgings- en verpleegtehuizen doet het werk bij de Thuiszorg alleen maar toenemen. Het koken wordt nu vrijwel niet meer door de thuiszor gers gedaan. "Bij alleenstaanden verzorgt 'Tafeltje-dek-je' de maaltijden en bij gezin nen wordt wel wat hulp verleend bij de voorbereidingen van de maaltijd. Wel wordt het zogenaamde 'broodrondje" gereden. Bij de cliënten wordt dan het ontbijt of de lunch klaargemaakt". Ook is er tegenwoordig het 'zorgdossier', op dit document kunnen thuiszorgers, wijkverpleegkundigen, artsen of familie leden alle bijzonderheden kwijt welke ze zijn tegengekomen bij de behandeling van de cliënt. Zo kunnen de zorgverleners in één oogopslag de zaken overzien die hun cliënt betreffen. Volgens de praktijkopleiders blijkt er - in tegenstelling tot enkele jaren terug - vol doende belangstelling te bestaan om te wer ken in de thuiszorg. Ze denken dat dit te dan ken is aan de verbetering van het imago van hun instelling. Door betere voorlichting op de scholen tijdens open dagen proberen de beide dames aandacht te vestigen op de diverse mogelijkheden die de opleiding tot Verzorgende de leerlingen kunnen bieden. Dit heeft al veel positieve reacties opgele verd. In de vakantietijd wordt er gebruik gemaakt van vakantiehulpen, het blijkt dat een flink aantal van deze hulpen, na de schoolperiode de weg naar de Thuiszorg weten te vinden. Ook de stagiaires, van ondermeer het Hoom- beekcollege, ROG Terwelle en het Albeda- coUege, blijken nogal eens na hun stagepe riode weer bij de Thuiszorg terecht te komen, om daar hun mooie en afwisselende taak in de gezinnen op zich te nemen. Degenen die vrijdag hun diploma ontvingen waren: C. v. Hoven, J. Bazen, A. Jordaan, M. Mans, J. v. Lenten, C. v.d. Berg, J. Krijgsman, M. de Callafon, B. Sip, A. Doom, J. Grinwis, C. Markus, F. Vijfhuizen, J. V. Mourik, W. Ramdayal, M.J. Tigchelaar, T. van Balen, K. Bruggenwirt en B. Huis man. N. Kamerling, G. Hoek en J. v.d. Nieu- wendijk behaalden een deel van de kwalifi caties.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8