Grootste en oudste van Nederland! VERKOPING Historisch hoekje Nieuwe muzikale onderneming Damvereniging ENEO '52 Een persoonlijke ontmoeting MET OUD-Dirksland Een nieuw Nederlandstalig passie-oratorium pUAtlD^l-raEUWS 40-jarige chaujfeursvereniging 'Flakkee Dam- en schaakver. 'Ontspanning' te Oude Tonge Uit de bundel Dorpsgezicht ^'^mmmt^ Even kletsen, even een bak koffie of een kom soep, even een adempauze nemen, dat was de overtocht met de boot naar de overkant. Nu de Zeeuw se boot uit de vaart is, klagen vrachtwagenchauffeurs erover dat ze het nu al missen. Maar ze zijn niet de eersten die zoiets meemaken. De Flakkee- se chauffeurs ondergingen reeds eerder dit lot toen de Haringvlietbrug geopend werd. Flakkee Uit Zijn Isolement, de vrachtwagen chauffeurs erin? Om er zeker van de te zijn dat die fijne contacten zouden blijven, zorgden Piet van der Gijze en Kees Kool er destijds voor dat er een heu se Chauffeursvereniging werd opgericht. Een club die 22 maart 1963 het levenslicht zag en dus Anno 2003 haar veertigste verjaardag viert. Tijd voor een terugblikje met Piet, Kees Vroegindeweij en Cor Hakkenbrak Begintijd Met de pet rond Goeree-Overflakkee is een bedrijf rijker: Muziek Uiiiek. jie muzikale onderne ming, gericht op klassieke en geestelijke muziek, is een initiatief van twee Flak- keese muzikanten: panfluitiste Fryda Huizer en pianist/organist Arjan Huizen Geen cowboyverhalen Doordouwer Uitslagen maandag 24 maart: Hieronder volgt de definitieve uitslag: Uitslagen 24 maart, competitieronde 25: Activiteiten Goede doelen Rijzend uit de bomen -uit de zware zeeklei- verheft zich fier de toren aan Dirkslands westzij. Pe huisjes aan de ronde gracht -als een snoer aaneengeregen- ogen fraai; zijn degelijk gebouwd en alle welgelegen. Rechts de Lagere School met plein,- waarvan links de rode pannendaken schuur. Binnen de muffe boekenlucht,- alle teloorgegaan op den duur. Ik was een kind en wist niet beter dan dat het nooit voorbij zou gaan. De schoolbel luidt niet meer en op het plein worden geen spelletjes meer gedaan. Voorgoed vervlogen is dit dorpsgezicht; ofschoon kerk en toren bestaan nog beide. De akker is echter volgebouwd. Aan Dirkslands westzijde. Eerste uitvoering op Goede Vrijdag in Zierikzee Waagstuk Nieuwe Bijbel Vertaling PAGINA 6 VRIJDAG 28 MAART 2003 Tijdens de jubileumavond werden cheques overhandigd aan hospice 'Calando' Zo'n vereniging heb je niet zomaar van de grond", herinnert Piet van der Gijze zich. "Acht zaterdagen lang zijn we het eiland rondgereden om mensen warm te praten voor het idee. En het is gelukt. Er werd een vergaderavond belegd; de verkiezing van een bestuur ging nogal snel. Het bestuur tel de zeven koppen. De contributie werd vast gesteld op twee guldens per maand, een bedrag dat aan de deur werd opgehaald. Zo werden meteen de contacten onderhouden; Van de 12-ritten kaait werd maandelijks een bonnetje afgescheurd zodra er was 'gelam merd.' De eerste feestavond die werd geor ganiseerd, compleet met cabaretier, bleek meteen een succes en na die avond was iedereen ervan overtuigd dat een chauffeurs vereniging goed werk zou doen. Piet: "Van de contributie konden we onszelf bedruipen en het ledental schommelde in het begin zo rond de tachtig leden. Maar toen bleek hoeveel leuks er te doen was bij de club, steeg het aantal leden en moest er in 1969 zelfs een ledenstop worden ingesteld. Want met meer dan 125 mannen in 'De Schakelte Dirksland, met hun vrouwen, en dan na het officiële gedeelte nog een stukje vloer vinden om een dansje te maken, dat viel niet mee. Afscheid van de boot hebben de chauffeurs genomen door een feestavond op de oude Haringvhetboot zelf, gesponsord door de Hakkeese transportondernemers met een bedrag van 2000. Een prachtige herinnering. De vereniging begon ook acties op touw te zetten om de kosten van avonden te kunnen dekken, en die activiteiten kwa men goed van de grond. Piet: "Alles moest betaalbaar blijven. De feestavonden werden opgeluisterd door optredens van bekende artiesten. In die tijd was de televisie nog geen gemeengoed en iedereen genoot enorm van de avond 'uit.' We hebben Snip en Snap gehad, Lee Towers, Imca Marina, André van Duyn, en Het begon allemaal tijdens een zoektocht op Internet. "We waren op zoek naar CD's op Inter net", vertelt Fryda. "Maar helaas, het bleek dat er maar weinig wiiikels waren die zich richt ten op klassieke en geestelijke muziek". Na wat onderzoek kwam Arjan er óók achter dat die internetwinkels niet zo gebruiksvriendelijk zijn. "Een gat in de markt dus". Arjan, eigenaar van het bedrijf DWT-Multimedia, is met zijn medewerkers rond de tafel gaan zitten om een goed onderbouwt plan te ontwikkelen. Het plan, een internetwinkel, werd gerealiseerd door DWT-Multimedia en Fryda werd bedrijfsleidster van Muziek Uniek. Muziek Uniek richt zich vooral op recent uitgekomen CD's, maar biedt tevens de mogelijk heid om oudere CD's te bestellen. Dankzij een vernuft zoeksysteem kan men zoeken op titel, artiest, genre, prijs en ook tijdsduur. Ook is het mogelijk om op tracknaam te zoeken. Zoekt u bijvoorbeeld een CD waar Psalm 25 op staat? U vult de psalm als zoekterm in en de websi te zoekt uit op welke CD('s) Psalm 25 staat. Voor koren en artiesten bestaat de mogelijkheid om hun CD via Muziek Uniek te verkopen. De inmiddels goedlopende internetwinkel is iede re dag 24 uur lang toegankelijk via www.muziekuniek.com. Voor vragen kunt u een e-mail sturen naar: klantenservice@muziekuniek.com. n belevingstuin 'De l natuurlijk Henk Wijngaard. Eén keer hadden we geld tekort, dat was bij het 25-jarig bestaan. Tachtig gulden was er te weinig. En wat gebeurde er? We waren gewoon niet kinderachtig, we gingen met de pet rond en aan het eind van de rit was het tekort aange zuiverd en bleef er nog wat over ook. Er werden contacten gelegd met andere ver enigingen, waarmee wedstrijden werden georganiseerd waaraan ook deelnemers van de Flakkeese ploeg meereden in de wereld kampioenschappen. De mannen behaalden daarbij diverse zilveren bekers in Finland, voor de winnaars werd daarbij het Wilhel mus gespeeld; het was in een woord prach tig!" Met datzelfde jubileum hadden we ook een puzzekit georganiseerd voor de vrachtwa gens. Kees Vroegindeweij herinnert zich nog goed dat hij de laatste controlepost bemande en dat om kwart over tien 's avonds nog geen enkele wagen was gepas seerd. Wat bleek? Het hele Flakkeese wegennet zat vol vrachtverkeer, er kon geen muis meer langs. Ruzie? "Dat kennen wij niet. In de veertig jaar die we nu achter de rug hebben, zijn er maar twee voorzitters en twee penningmees ters geweest. Dat is geen kwestie van de knoet erover, maar gewoon van goede samenwerking. We zijn eerlijk tegen elkaar. We zijn ook nuchter en houden niet van cowboyverhalen. Dat hou je het langste vol." Waar wel mooie verhalen in staan is het clubblad 'De Doordouwer'. Dit blad ont stond in 1983 om alle leden op de hoogte te houden van de nieuwtjes die er waren en om verslag te doen van allerhande activiteiten. Afdeling 1: B. v.d. Spaan - A. Visbeen3-0 Afdeling 2: B. van Nimwegen - B. Grootenboer1-1 E. v.d. SMk-B. Grootenboer1-1 In verband met een vriendschappelijke dam- wedstrijd tussen ENEO'52 en Dirksland werden er voor de eigen competitie maar enkele partijen gespeeld. In de tweede afdeling heeft B. Grootenboer twee partijen gespeeld, die allebei in remise zijn geëindigd. De beide leden van het zwak kere geslacht, Bernadette en Evelien, legden het vuur bij Grootenboer na aan de schenen, maar hij is er gelukkig zonder kleerscheuren afgekomen. Even leek het er nog op dat hij bij Bernadette bakzeil zou gaan halen in ver band met schijfverlies, maar Grootenboer wist de schade toch nog te beperken. De vriendschappelijke ontmoeting tussen ENEO'52 en Dirksland is een succes gewor den voor de dammers uit Meüssant. Met niet minder dan vijftien punten voor en zeven tegen werden de damvrienden uit 'Klein Parijs' verslagen. Het was overigens een gezellige en sportieve ontmoeting. Door de goede sfeer en de daaraan verbonden sponta ne reacties, mag worden teruggezien op een fijne speelavond, waarin de verschillende damanekdotes niet ontbraken. B. Visbeen - H. Keuvelaar2-0 J. Looij - Joh. Wolfert0-2 C. Visbeen - Jac. Wolfert0-2 T. Goedegebuur - M. van 't Geloofi-j A. het Jonk - D. Wolfert2-0 J. Koppelman - C. van Prooijen2-0 P. Kom-J. Knöps2-0 H. Visbeen - A. Los2-0 H. van Heukelen - C. v.d. Kroon2-0 H. de Geus - J. van der Groef0-2 J. Non-W. Nieuwland9-0 Eindstand:I5.7 Dammen: J. van den Ouden-J. van Koppen3 -O L. Moerkerk- K. TanisO- 3 W. van Schie - H. M. Floresteijn1 - 1 C. Mierop- G van Koppen1 - 1 Schaken: J. Santifort - A.van Huizen1 - O R.M. van der Wende - E.T.E. Derrez ..1-0 W.T. Breen - P. Speelman1 -O A. Schaefer-P.A. Derrez1 -O W.J. Tanis-Koole - W.J. TanisO - 1 A.C. Baas - J. Grinwis1 - O Bij de dammers loopt het seizoen langzaam ten einde en worden de plaatsen verdeeld. Er zijn vier personen die voor de eerste drie plaatsen strijden. Van Schie moest twee dure punten laten schieten door goed spel van H. M. Floresteijn. J. van Koppen hield lang stand tegen Van den Ouden, maar moest op het laatst toch de handen in de lucht gooien. K. Tanis won ook zijn wed strijd tegen L. Moerkerk en bleef daardoor in de strijd op de derde plek. In de partij tus sen C. Mierop en G. van Koppen konden beide de winst niet uit het spel halen. Bij de schakers was het deze keer een wei nig enerverende ronde. Toch was er één grote verrassing: Albert Schaefer won van Peter Derrez. Doordat Wilko Breen won van Speelman khmt hij verder naar de vijf de plaats. Eddy Derrez had remise moeten maken tegen Reinier van der Wende, maar liet dit glippen. Jaap Santifort komt met een score van ruim 80% al steviger aan kop te staan. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen kunt u kijken op website: www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. De eerste exemplaren verschenen in A5 for maat. Iedereen die kopij had in te leveren deed dat bij Leen Hameete, die thuis alles uittypte. De kinderen van Leen werden inge schakeld voor het vouwen en vastnieten. Bij het vijfentwintigjarig jubileum verscheen het eerste gedrukte exemplaar op A4 for maat, en deze manier van uitgeven viel bij iedereen zo in de smaak dat besloten werd om het blad in het vervolg te laten drukken bij Rooij van de Velde in Middelhamis. De kosten voor het blad werden betaald uit de contributie en advertenties; en intussen is het een echt chauffeurs-gezinsblad gewor den, compleet met kleurplaat voor de kinde ren en een puzzel voor de vrouw. Kees: "Nu de club veertig jaar bestaat, zijn we zover dat er zowat iedere maand een acti viteit op de agenda staat. Dit jaar was in januari de traditionele zeskamp voor de chauffeurs, met tennis, bowlen, zwemmen en fietsen. In februari houden we altijd een pauze in de jaarcyclus, in maart was de feestavond in De Staver, die dit jaar een extra feestelijk accent kreeg door het jubi leum. We zijn aan de organisatie van dat feest een jaar bezig geweest. De algemene ledenvergadering houden we altijd in april, terwijl in mei de jaarlijkse puzzelrit over het eiland wordt gereden. In juni is de Truckrun, die eigenlijk is gestart als 'gewone' optocht, maar is uitgegroeid tot een fenomeen dat ieder jaar op een gigantische belangstelling mag rekenen. Schitterend, zoals de (gehan dicapte) meerijders van die dag genieten. In juli hebben we vakantie, veel mensen zijn dan toch weg, Eind augustus wordt er een familiedag gehouden, waarop ook de chauffeurskrant wordt uitgegeven. De spe ciale kindermiddag is altijd in oktober, en in november is er een informatiemiddag voor de chauffeurs zelf waar veel nieuwtjes los komen over het voertuig. In december is de traditionele klaverjasavond. Geen flauwe kul, gewoon lekker bezig zijn met elkaar, is het motto." Flauw zijn de mannen overigens ook niet als het gaat om het steunen van goede doelen. Bij de actie die werd gehouden voor de nieu we ICT-scan voor het Dirkslandse zieken huis leverden ze allemaal een snipperdag in, die bruto werd uitbetaald voor het goede doel en 20 werd de eerste 50.000 ingezameld. Ieder jaar is er ook een verloting voor het goede doel, en daarmee werd dit jaar door de verkoop van zo'n 1900 loten een heel bedrag bijeenvergaard voor Roparunhospice 'Calan do' in Dirksland en voor de nieuwe speel- en belevingstuin van kinderdagcentrum De 'Regenboog' in Middelhamis. En er zullen vast nog vele doelen volgen als het aan de mannen ligt, die met genoegen terugkijken op hun jubileumfeest avond. Eén onderdeel van de feestavond was trouwens niet op het programma afgedrukt: een optreden van 'De Roffels', een groep mensen die altijd meege niet van de jaarlijkse Truckrun. Zij vrolijkten op hun unieke wijze de avond op, en wisten al die grote mannen tot in het diepst van hun hart te roeren. Kees: "Eén deelnemer sloeg zo enthousiast mee, dat zijn troirunelstokken het begaven. Zoiets vergeet je toch nooit?" Op woensdagmiddag 2 april a.s. zal een ver koping worden gehouden in het zaaltje bij de Ger. Gemeente, Julianastraat 43 in Oude Tonge t.b.v. de zending. U treft ondermeer het volgende aan: 'Eiken Mode Genemuiden', met baby-, kinder- en damesmode. Boeken. Speelgoed. Ha-Ra. Zelfgemaakte kaarten. Snoepgoed. De verkoping wordt gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. Iedereen is van harte welkom. DOOR Werner Bloemendaal Lang geleden was het gebruik dat compo nisten de lijdensgeschiedenis van Jezus op muziek zetten. Een klein aantal passionen wordt nog steeds uitgevoerd. Meestal zijn deze van Duitse oorsprong en van de hand van J.S. Bach. De Zierikzeese predikant ds. Michiel de Zeeuw en musicus Mar van der Veer kwamen op het idee om verder te gaan met deze traditie en het verhaal van het lij den opnieuw op muziek te zeggen, maar zo dat het heel dichtbij komt: in de Nederland se taal en zelfs in de allernieuwste Neder landse Bijbelvertaling die officieel nog niet uit is. Een halfjaar geleden nam dichter en predi kant Michiel de Zeeuw samen met zijn vrouw ds. Joke van Voorst het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Zierikzee aan. De afgelopen tijd schreef hij samen met Mar van der Veer een aantal nieuwe gemeente- üederen. Het lied 'Er is een zee' werd tij dens een ZVK-televisiekerkdienst ter gele genheid van de rampherdenking uitgezon den. Mar van der Veer is naast componist/schrijver van veel liederen ook bekend als componist van o.a. de openlucht spelen Het oproer van Zierikzee, de Ridder slag van Zierikzee en Dijkval! De gedachte om als dichter en componist je te richten op een passie-oratorium was voor beiden een waagstuk. Daarom wordt de pas sie ook in fasen gecomponeerd en uitge voerd: drie delen (met liederen en recitatie ven) klinken op Goede Vrijdag 2003, het gehele werk dat uit zes delen zal bestaan hoopt men volgend jaar uit te voeren. Het geheel zal ruim een uur gaan duren. De vraag voor de componist was of het na Bach nog mogelijk is een passie te schrij ven. Maar al doende merkte hij wat een uit daging het is om een bijbelgedeelte op muziek te zetten en hoe het mensen van van daag aanspreekt als ze in eigen taal de gezongen woorden in de mond nemen. Naar zijn mening is het een vorm van exegese (bijbeluitleg). Hij raadpleegde de predikant om de lengte of de hoogte van een enkele noot die letterlijk de bijbeltekst een ander accent zou kunnen geven dan wordt bedoeld. De bijbelgedeelten heeft hij op drie verschillende manieren op muziek gezet. Soms gezongen door het hele koor, een andere keer door een kwartet of door een sohst waarbij het koor de taak kreeg accenten aan de tekst te geven ofte fungeren als grote groep in het verhaal. De muziek volgt de tekst, is sterk uitbeeldend en regel matig vol symboliek. In het kruisigingver- haal heeft de melodie nauwelijks een uit beeldend karakter en is het juist de monoto ne herhaling van noten en het gaandeweg veranderen in een steeds lagere toonsoort die een beklemmende sfeer oproepen. De vertalers van de Nieuwe Bijbel Vert aling gaven onder voorbehoud toestem ming om van een nog niet verschenen vert aling gebruik te maken. Het is een tekst in wording. Voor de makers van de passie betekende het een uitdaging om te ervaren hoe de vertaling in de praktijk maar ook in de muzikale praxis uitwerkt. Michiel de Zeeuw reikte de structuur van de passie aan, die is opgebouwd rond de teksten uit het bijbelboek Marcus. Opvallend is dat de ver haallijn in de nieuwe passie eerder inzet dan bij veel oude passies. Dit om te voorkomen dat de hoorder het verhaal halverwege bin nenvalt. Door inleidende evangelieverhalen (die voor velen tegenwoordig onbekend zijn) als insteek te nemen krijgt het uitein delijke lijdensverhaal meer dimensie. Met het verhaal van de verlamde mens die neer gelaten werd door het dak begint het passie verhaal. Het is tevens de titel van de Mar- cus-passie 'Een gat in het dak', een titel waarin meerdere betekenissen samenvloei en. De woorden uit dit verhaal 'Boven de plaats waar Jezus was' vormen een rode draad in de hele passie. Na elk bijbelge deelte volgt er wat in een Bach-passion een aria is. Mar van der Veer koos voor andere muzikale vormen, maar de gedachte van een persoonlijke geloofsuiting, die een aria is, is bewaard gebleven. De teksten van bij behorende gedichten zijn, evenals de afslui tende nieuwe gemeentekoralen, van Michiel de Zeeuw. Een speciaal projectkoor met als basis de cantorij van de Gereformeerde Kerk is deze weken bezig met het instuderen van de nieuwe passie. Verder doet een aantal solis ten (Liesbeth Noordhof, Liesbeth Franken, Margreet Baakman en Ineke Schilperoord) mee alsmede instrumentalisten (o.a. Annet te Kik, viool, Esther van der Schee, klarinet en Greetje Buytendijk (cello). De eerste uit voering van de passie is op Goede Vrijdag 18 april, om 19.30 uur in de Gereformeerde Kerk van Zierikzee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6