Zelfmedicatie \>J Haringvlietsluizen tóch op een kier LITIE DE PITTIGE TOYOTA YARIS. 0900-8844 Begin zomertijd Oorlog op afstand Oud-predikant overleden ■(yMinnaard Dirkje Lugtenburg in Flakkeecialiteiten De heer Visser spreekt over 'Gezag' Jeugd Den Bommel www.knopsbv.nl Europese steun voor zoetwatervoorziening op Goeree-Overflakkee 'Gemeente maakt snackbedrijf financieel kapof Kompasaktieavond in Stellendam Lezing over voorlezen Deel van strand afgesloten wegens broedseizoen Gespreksgroep Chris tenen en Christenen Speeltuin 'De Flipjes' weer open Opbrengst zangavond Woord en Daad chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden A.s. zaterdag, 29 maart, gaat de zomertijd in. Vergeet u niet de klok een uur vooruit te zetten? Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e^ GARAOE Kiwps Langeweg MkJdelhamis Tel (0187) 47 67 67 jOPEL Yoor auPorJJiileM mePplezier Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Automobielbedrijf Flakkee B.V. actief in beeld en geluid !^sr Visser Visser BARENDRECHT» TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Wijziging aanvangstijd vrouwenvereniging Inbraak in kantoor Snelheidscontroles ^-"^te-?9?&--:5^-3 Inmiddels schrijven we alweer ruim een week oorlog. Voor velen een kijk- en luisteroorlog op afstand. Voor anderen is het maar lastig, er is nu geen ruimte om de favoriete voetbalwedstrijd uit te zenden. Oorlog is ook een uitlaatklep voor emoties die veel verder gaan dan anti oorlog. Zonder al van de Amerikaanse regering de drijfveren te kunnen analyseren, gaat het veel te ver om de pre sident van Amerika af te schilderen als iemand die na een versufte jeugd zich nu moet bewijzen en dat onder meer doet door het karwei dat zijn vader begon, af te maken. Om maar niet te spreken van de anti godsdienstige gevoelens die daarbij geuit worden. Een president die bidt, stel je voor. Blijft de vraag waar het dan ten diepste om gaat Dat er een bedreiging uitgaat van een alleenheerser als Saddam Hoessein is duidelijk Dat was al jaren zo, dat blijkt nu eens te meer De geschiedenis leert ons waartoe dat kan leiden. De ontplooiing van Hitler's Duitsland zal zeker aangehaald zijn. Er zijn parallellen te over: gelijkgeschakelde media, intimidatie, een leger (Republikeinse Garde) naast het leger, politieke indoctrinatie in het leger en nog veel meer Niet min der bekwaam als eens door Goebbels, werd met name de laatste tijd de publieke opinie in het buiten land door Saddam bespeeld. Dat nu juist ook het land waar zoveel Amerikaanse graven zijn te vinden - Frankrijk - dwars ligt, is wrang: zeker als dat mede wordt ingegeven door belangen in het Midden Oosten. Wie verwijt de VSoliebelangenzekerte willensteilen? Waar gaat het om? Misschien geeft de dochter van de Amerikaanse vice-president ons het antwoord. Vader is voor het ingrijpen in Irak dochterlief wil naar het land om als levend schild tegen de oorlog te fungeren. Dat kan, dat wordt openbaar In een open democrati sche samenleving blijft vandaag de dag niet veel ver borgen. Haar voorbeeld is uit te breiden met dat van de mogelijkheid tot demonstreren in westerse landen. Een recht van vrije meningsuiting wat in uitingen, ook voor de media, soms het betamelijke ver overschrijdt Ten diepste gaat het om vrijheid. Enerzijds heriiaalt de geschiedenis zich tot nu toe niet. Oorlog is oorlog, maar tot midden deze week was het veriiazingwekkend hoe een technisch supe rieur leger met een minimum aan gesneuvelden - ach, wat is een minimum ais het over doden gaat? - een land onder de voet kan lopen We hopen dat de geallieerden de wijsheid krijgen dat vol te houden, ook als het gaat over de tegenstanders en burgeri)e- volking. Dat is ook een voorwaarde voor het slagen van de missie. Al leven we in de eenentwintigste eeuw, ook nu zien we dat nieuws toch afgeschermd en gemani puleerd kan worden. Maar slachtoffers kun je niet blij ven ontkennen. Zonder twijfel zal het aantal daarvan de publieke opinie in de VS, Engeland en daarbuiten beïnvloeden. Anderzijds herhaalt zich de geschiedenis wel. Gene raal Eisenhower's grootste zorg in de Tweede Wereld oorlog v/as zijn aanvoerlijnen open te houden. Ook nu stelt de snelle opmars het Amerikaanse leger voor problemen. Zo blijven de grondlijnen van oorlogvoe ring steeds dezelfde. Inmiddels schrijven we alweer ruim een week oorlog. Het leidt af van leed in eigen land. De ramp die zich in de piuimveesector voltrekt, blijft tweederangs nieuws. Ook hier echter manifesteren zich de gevol gen van de zondeval der mensheid. Want daarover hebben we het ook als we over Irak, Afghanistan, Ser vië, vogelpest of mkz nadenken. Dat noopt tot inkeer. Het oordeel over de machtigen der aarde wordt daar door getemperd, we zijn van dezelfde lap gescheurd. We zijn op ons niveau misschien ook kleine tiranne tjes, voeren zo onze privé-oorlogjes, al noemen we dat niet zo. Er zal in de nabije toekomst meeleven van ons worden gevraagd met het volk van Irak. En misschien wel met de pluimveehouders. En anders wei voor onbekende naasten. Laten we dan de daad bij het woord voegen. Het woord van het gebed. Gebed om bekering. Een wereld in nood, onze nood. Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer De provincie Zuid-Holland ontvangt Europese steun voor het project Inte grale Zoetwatervoorziening op Goe ree-Overflakkee. De Europese Unie heeft het project een subsidie van zo'n 1.000.000 toegekend uit het Europe se Regionale Ontwikkelingsfonds. Dit fonds richt zich op het verbeteren van plattelandsgebieden. Met de Europese bijdrage worden ecologische verbin dingen aan de Noordrand van Goe ree-Overflakkee gerealiseerd. Zo komt er ruimte voor natuur en water en komen er nieuwe fiets- en voetpa den. Het project Integrale Zoetwatervoorziening wordt integraal genoemd omdat het realise ren van de zoetwatervoorziening zowel recreatie ais natuur oplevert. In totaal gaat een gebied van zo'n 250 hectare aan de noordrand van Goeree-Overflakkee op de schop. Tussen het waterinnamepunt Zuider- diep en het aan te leggen waterinnamepunt op 300 meter ten oosten van het gemaal Koert komt de zoetwatervoorziening in de vorm van een open waterloop (kanaal). De totale lengte van het kanaal bedraagt 8500 meter. De waterloop draagt bij aan de verbe tering van de waterkwaliteit, heeft een waterbergende functie tijdens droge en natte tijden en verbetert de veiligheid van de waterkeringen. Daarnaast zal langs de waterioop tussen de 150 en 200 ha natte natuur (moeras) ontstaan, waarlangs fiets en voetpaden komen. Het project Integrale Zoetwatervoorziening aan de noordrand van Goeree-Overflakkee maakt onderdeel uit van het Europese Inter- reg IIIB Noordzee programma. Dit Europe se programma richt zich op kwaiiteifsverbe- tering van de ruimtelijke inrichting door internationale samenwerking. In zijn woonplaats Benthuizen is jl. maandag op 83-jarige leeftijd emeritus predikant drs. K. Exalto overleden. Exalto was van 1961 t/m 1966 predikant in de Ned. Herv. Kerk te Melissant. Verder diende hij de gemeenten van Brakel, Noordeloos, Hasselt en Benthui zen. Daarnaast was hij afgevaardigde van de Ned. Herv. generale synode en was hij een groot aantal jaren lid van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Van zijn hand verschenen verschillende boeken en artike len. Vandaag werd hij in Benthuizen begra ven. Makelaarskantoor Tamboer heëdigd makclaar/laxaleur. lid NVM ül87-4765.'55 DEN HAAG - 'De gemeente Dirksland is bezig snackfabriek Le Due Fine Food in Dirksland financieel kapot te maken door voortdurend dwangsommen op te leggen.' Dat zei J. van Groningen, raadsman van het snackbedrijf, maandag bij de Raad van Sta te, Die behandelde de bezwaren van Le Due Fine Food tegen een aantal rioolvoorschrif ten in de nieuwe miheuverguiming van het bedrijf aan de Oosthavendijk. De raadsman van Le Due Fine Food wees erop dat het bedrijf al aanzienlijke investeringen in milieumaatregelen heeft gedaan, maar dat de gemeente steeds meer en hogere eisen stelt. Zo heeft de gemeente in de vergunning bepaald dat het bedrijf niet teveel chloride(zoutoplossingen) in het rioolwater mag lozen. Le Due Fine Food vindt die bepaling veel te streng en meent dat het daar niet aan kan voldoen. Volgens raadsman Van Groningen is het ook helemaal niet nodig om met zulke strenge zoutvoorschrif- ten te werken. Ook staatsraad W. Konijnen- belt zette kanttekeningen bij het strenge zoutwaterbeleid van Dirksland. De woord voerder van de gemeente zei echter dat het bedrijf in het verleden zelf illegaal heeft uit gebreid en dat het nu niet moet gaan zeuren als het aan de landelijke milieuregels moet voldoen. Een andere gemeentewoordvoer der wees nog op de verstoppingen van het riool vorig jaar. Dat kwam door drab in de lozingen van Le Due Fine Food. Volgens de nieuwe verguiming moet het bedrijf maatre gelen nemen om dergelijke verstoppingen te voorkomen. Op zich heeft de snackfabriek daar geen problemen mee, maar wel met het verbod om zout water in het riool te lozen. Volgens de raadsman is het ondoenlijk om al het opgeloste zout uit het water te halen. En zonder zout water kun je geen hartige snacks maken. Uitspraak volgt over enkele weken. Toyota YARIS. Vanaf 10.890,- Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 www.toyotaflakkee.ni CK>TOYOTA MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhornis Tel. (0187)482606 Het is 67 jaar geleden dat Dirkje Lugten burg in Dirksland werd geboren. Maar daar bleef ze niet haar hele leven wonen. Eerst werd ze verpleegster in het Zuider- ziekenhuis, maar ze verhuisde al snel naar het stadje Zürich in' Zwitserland, waar zij ook in de verpleging ging. Toen ze haar man, Korbinian Sedlmair, leerde kennen, verhuisde zij naar München en ging bij hem in de slagerij werken. Nu verhuurt ze vakantieverblijven, waarvoor ze regelma tig adverteert in de Flakkeese kranten. Op zaterdag 29 maart om 9.00 uur is Dirkje Lugtenburg te gast in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee en vertelt zij haar levensverhaal. De herha ling is op dinsdag van 18.00 tot 19.00 uur. COMBI II X OIIDKtF-Wtir!lnat3ihH0ll7}ii)mht 6*373* Zelfmedicatie. Baat het of schaadt het? Aan gezien wij niet voor elk wissewasje naar een dokter kunnen lopen, kan een redelijke zelf medicatie nuttig zijn voor ons gezin. Maar kunnen wij daarin ook te ver gaan? Wanneer dienen we professionele hulp in te roepen? Hoe kunnen we uitersten vermijden door enerzijds niet al te bezorgd om onze gezond heid te zijn, maar anderzijds ook niet nalatig te zijn? Dit onderwerp wordt op maandag 31 maart om 21.00 uur behandeld in 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Op vrijdag 4 april wordt er in de Chr. Basis school 'Het Kompas' in Stellendam een Aktieavond gehouden. De Ouderraad heeft deze avond georganiseerd om geld in te zamelen voor het aanschaffen van een nieu we blokhut en een speelverdieping in de school. Zoals de naam van de avond al aangeeft is er heel veel aktie! De bezoeker kan aan allerlei activiteiten meedoen. Zo is er een grote verloting, haar- vlechten, schminken, decoratietegels, bloe men, darten, buksschieten, enveloppentrek- ken. Ook kunnen knutselwerkjes worden gemaakt en gekocht. De inwendige mens wordt ook niet vergeten want er zijn oliebollen, friet, snacks, diverse soorten gebakken vis en kibbelingen. Omdat een gedeelte van de avond valt op een tijd stip waarop men gewoon is thuis de warme maaltijd te gebruiken, hoopt de Oudercom- missie dat nu velen van de gelegenheid gebruik maken om in de school gebruik te maken van de aangeboden etenswaren. De 'Kompasaktieavond' wordt gehouden in het schoolgebouw. Schoolstraat 19 in Stel lendam en duurt van 16.30 tot 20.30 uur. REGISTERACCOUNTANTS Gaan de Haringvlietsluizen nu wel op een kier of niet? In de achterliggende tijd hebben beide geluiden geklonken. Eerst wel, toen niet, en laatst werd gesteld dat de sluizen in de toekomst toch weer wél opengaan. Wat is nu waar? Gedeputeerde L. van der Sar van de provincie Zuid-Holland geeft er meer duidelijkheid over. Meer dynamiek in Deltawateren Het realiseren van méér dynamiek in de Del ta. Dat is waar het feitelijk om gaat. Immers, door de aanleg van de Deltawerken werden de zeearmen in Zuidwest Nederland afgeslo ten en veranderden daardoor als het ware in 'grote bakken' met te weinig beweging, dynamiek in het water. Veel van de oor spronkelijke natuurwaarden zijn daardoor veranderd. En in deze wateren komen rivie ren uit die slib en, in andere gevallen, mest stoffen meenemen. De ontwikkeling daar van leidt ertoe dat in sommige van die wate ren de blauwalg zich Verontrustend ontwikkelt. De oorzaak daarvan wordt gezocht in de overvloed aan voedingsstof fen, hoge temperaturen en weinig verversing van het water. Het verontrustende voorbeeld is het 'Krammer-Volkerak', waar de blauw- algen welig tieren. Bij warmere temperatu ren sterven de algen echter af, waardoor niet alleen stank ontstaat, maar waarbij ook gif stoffen vrijkomen waarmee het water wordt belast. Dit vormt een bedreiging voor zowel het milieu, het woongenot rond deze wateren als voor recreatie en toerisme in het gebied. Behalve bescherming tegen het zeewater brengen de Deltawerken dus ook negatieve gevolgen met zich mee, waarop men nu pas - 50 jaar later - stoit. Meer dynamiek in de r>eltawateren kan een structurele oplossing b stekenen voor de teloorgang van de brak- i.atematuur en wellicht ook van de slib- en 4genproblematiek. Het op een kier zetten van de Haringvhetsluizen biedt de mogelijk heid ervaring op te doen met meer dynamiek in de Delta. Het geeft echter te weinig dyna miek om de blauwalgenproblematiek op te lossen. Rijk niet geloofwaardig Omdat echter het Haringvhet voor Goeree- Overflakkee dé zoetwatervoorziening vormt ten behoeve van landbouw en drinkwater winning, zal er wat dat betreft voor alterna tieven moeten worden gezorgd als het Haringvlietwater brak wordt door het op een kier openzetten van de sluizen. Een alterna tieve zoetwateryoorziening dus. Tot zover werden ook reeds plannen ontwikkeld, "maar als het op financiering aankwam. Gedeputeerde Van de Sar wijst het probleemgelneii aan van de blauwalg bleek Nederland toch niet zo'n rijk land te zijn", zegt Van der Sar. Want toen een en ander duurder bleek dan gedacht, werd er zelfs over gesproken om het hele kierverhaal maar te laten voor wat het is. "Als gedepu teerden van de drie betrokken provincies waren we echter van mening - Coppoolse voor Zeeland, Verheijen voor Noord-Bra- bant en Van der Sar voor Zuid-Holland - dat het Rijk hierin de eerst verantwoordelijke is en op deze manier niet geloofwaardig optreedt. Daar hebben we ook de Staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat op aange sproken, want herstel van dynamiek in de Deltawateren kan alleen geloofwaardig worden besproken als ook het Rijk de gemaakte afspraken nakomt." Waardevolle investering Naar aanleiding daarvan heeft de Staatsse cretaris positief gereageerd op een verzoek van de drie gedeputeerden om overleg. Doel was om de bestaande afspraken en de nieu we opgave in een gezamenlijk gedragen aan pak om te zetten. En dat hebben ze gedaan. Voor de openstelling van de Haringvlietslui zen is er een scenario uitgewerkt waarbij gezocht is om voor de omgeving tot een win- win situatie te komen. "En zo'n situatie ligt er", legt Van der Sar uit. "Want door stijging van de zeespiegel, meer regenval en een hogere rivierwaterstand moeten we uit oog punt van veiligheid tegen overstromingen óók zorgen voor een grotere bergingscapaci teit voor rivierwater. We zouden dus twee vliegen in één klap hebben als we een alter natieve zoetwatervoorziening voor Goeree- Overflakkee en realisering van extra ber gingscapaciteit binnendijks voor Goeree- Overflakkee en buitendijks bergingscapa citeit voor rivierwater met elkaar combine ren door het aanleggen van natte natuurge bieden in de noordrand van het eiland. En tevens schep je daarmee meer mogelijkhe den voor natuur en recreatie/toerisme. De totale investering die hiermee gedaan wordt, vindt ook het ministerie zo waardevol dat onlangs tóch weer overeenstemming kon worden bereikt over de financiering van de kierstand van de Haringvlietsluizen. Wannéér echter een en ander geëffectueerd zal worden, is onder meer afhankelijk van hoe snel de alternatieve zoetwatervoorzie- ning.gereed is én van de mate waarin geves tigde landbouwbedrijven - die ter plekke het veld zullen moeten ruimen - bezwarenpro- cedures aangaan. Blauwalgen! Hoe verder? Over de manier waarop de blauwalgengroei het best - en structureel - bestreden kan wor den, bestaat thans nog geen helderheid. Het is een project met de provincie Noord-Bra- bant, die als trekker fungeert van de bestude ring van de aanpak van dit probleem. Op dit moment beraadt men zich hoofdzakelijk op het beheersbaar houden van de blauwalgen- overlast gedurende het seizoen dat aanstaan de is. Duidelijk is dat bij een zonnige, war me weersgesteldheid de waterkwaliteit ach teruit holt. De ambtelijke deskundigheid draait dan ook op volle toeren. De bibliotheken Ooltgensplaat, Oude- Tonge, Middelharnis en Ouddorp nodi gen leidsters van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven uit voor een lezing van Betty Sluyzer in de bibliotheek in Ouddorp. Ook (aankomend) PABO- studenten en (aankomend) SPW-stu- denten en eventueel andere belangstel lenden zijn van harte welkom. Betty Sluyzer schreef 20 boeken voor peu ters. Ze is vaak op peuterspeelzalen te vin den met voorsteUingen rondom haar boeken. Ook geeft ze met veel enthousiasme en ple zier workshops en lezingen voor leidsters. De lezing van deze avond start met een alge meen gedeelte, waarin Betty vertelt over o.a. het belang van voorlezen, voorleesplezier en het kiezen van boeken voor verschillende leeftijden. Na de pauze laat ze zien welke spelletjes, versjes en knutsélactiviteiten rond haar boeken te ondernemen zijn. Voor elke peuterspeelzaal/kinderdagverblijf is er een informatiepakket waarin een weer slag van de lezing en werksuggesties rond haar boeken te vinden zijn. Na afloop van de lezing kunnen boeken van Betty Sluyzer gekocht worden. Aanvang van de lezing is om 20.00 uur; de bibliotheek is open vanaf 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 3, (incl. koffie/thee en het mformatiepakket van Betty Sluyzer). U kunt zich voor de lezing aanmelden bij de bibliotheek in uw woonplaats, of telefonisch bij de bibliotheek in Ouddorp: 0187-667744 NIEUWE TONGE - Op uitnodiging van de vrouwenvereniging van de Geref. Gemeente "Kleine Kracht' te Nieuwe Tonge hoopt maandag 31 maart a.s. de heer Visser aan- wezig te zijn om te spreken over 'Gezag'. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De I aanvang van deze avond is 19.30 uur, i.p.v. het eerder aangekondigde tijdstip van 20.00 I uur. Namens de minister van Verkeer en Water staat maakt de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland bekend dat van 1 april tot 15 juli 2003, het strand aan de noordkust van Goeree, tussen de westelij ke havendam van de buitenhaven van Stel lendam en strandpaal 6, gedurende deze periode niet toegankelijk is. Vogels als Vis- diefjes, Strandplevier, Botbekplevier, Kluut en diverse weidevogels als Tureluur, Schol ekster en Kievit krijgen zo de kans in alle rust hun nest te bouwen en hun jongen groot te brengen. Op woensdag 2 april komt de gespreksgroep Oecumenische Werkgroep Goeree-Over flakkee dit seizoen voor de laatste keer bij een rond het thema Islam. Wat is Islam en hoe leeft en gelooft een mos lim. Iemand van de Stichting Al Nisa, in 1982 opgericht door Nederlandse mosUm- vrouwen komt hierover vertellen. Bij veel mensen bestond en bestaat er grote behoefte aan informatie over Islam, die los staat van een bepaalde culturele achter grond. De avond begint om 19.30 uur en de plaats van ontmoeting is in het Koetshuis, van Gor- cumstraat 22 in ommelsdijk. U bent van harte welkom. Op zaterdag 29/3 gaat speeltuin 'De Flipjes' in Ouddorp weer open. De openingstijden zijn: 's woensdags en vrijdags van 13.00- 17.00 uur, 's zaterdags van 10.00-17.00 uur en op aanvraag via telefoonnummer 0187- 681816 of 683290. In de meivakantie (26/4 - 5/5) dagelijks vanaf 10.00 uur geopend, zon dags gesloten. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Dinsdagmorgen werd ontdekt, dat er was ingebroken in een kan toor aan de Voorstraat. Onbekenden hadden een klapraam geforceerd en het kantoor doorzocht. Uit het kantoor werden onder andere een stereotoren, een computerbeeld- scherm en een laptop weggenomen. STELLENDAM/OOLTGENSPLAAT Personeel van de Verkeerspolitie hield woensdagmorgen op de N57 te Stellendam en op de Bosweg in Ooltgensplaat snel heidscontroles. Tussen kwart voor tien en kwart voor elf gingen op de N57 bij Stellendam 51 van de in totaal 450 passerende automobilisten op de bon. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 140 km per uur in plaats van '100'. Op de Bosweg in Ooltgensplaat lapten 35 van de in totaal 270 passerende automobilis ten de limiet van '60' aan hun laars. Hoogste score bedroeg 133 km/uur. Op woensdag 9 april a.s. organiseert Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee een creamid- dag voor de jeugd in 't Westerlicht, Oranje straat 35 te Den Bommel. De zangavond die jl. 15 maart in Stellendam werd gehouden voor het vakonderwijs op de Filippijnen heeft een nettobedrag van 440 opgebracht. Het comité van Woord en Daad zegt allen die hieraan hun bijdrage hebben geleverd harte lijk dank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1